BabeShroar gaf sublieme uitvoering Chr. muziekvereniging „Oranje Gevarieerd en we [afgewogen pro gramma met schitterend solistisch werk Fries molenboek Fan de Martinytoer gereed Zilveren filmpjes i n Illllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 5? *5 STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND - IIle JAARGANG No. 7 DINSDAG 25 JANUARI 1972 Verschijnt m: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Htndeloopen. Wonseradeel, Workum m Wymbritteradeel. Hwat hat üs hjoed to sizzen Tabak blijft nog op de bon. De winter blijft voortduren. Stêd 1961 groei 1962 BOALSERT NEI DE 10.000? Advertentieprijs: 20 et. per aim. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwaoswai (bij vooruitbetaling) Giro 887926 83161 21066 12001 7392 9393 8306 87882 27239 13734 10471 9915 9562 5,67 29,30 14,44 41,65 5,55 15,12 bij voorintekening en 29,50 bij ver schijning) zeer laag worden gehouden. Op de omslag van het molenboek prijkt een Friese Spinnekopmolen. Tot leden van de permanente feestcom missie te Bolsward gekozen L. de Vries, A. H. v. d. Ven, A. v. d. Witte. B, Tuin- stra, R. Bosch, F. Zwart en D. Gerriit- sma. Mej. W. F. Hiemstra te Wommete 25 jaar organiste van de Herv. kerk al daar. Van de 320.000 kub. meter puin in den Haag is thans 226.000 kb. m. opgeruimd Van de 29 vernielde bruggen zijn 16 weer bruikbaar. 24 weken voor de vermoedelijke datum van de bevalling hebben aus. moeders recht op een schoenenbon. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Te!. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) Ljouwert Snits Harns Dokkum Frjentsjer Boalsert i In houn is moediehsi op syn eigen hiem. Bolswards Nieuwsblad met een paso doble, een langzame sta.p- fean stiet op it 4e plak yn Fiyslan mei in groei fan 24% yn 10 jier, Haskerlan (mei De Jouwer) op 16,25%, Lemster- Boalsert is (it Hearrenfean, lytsere gemeenten (under de 6000 ynw.) kamen yn de rin fan de 10 jier fan 68.188 ynwenners op 69.389, in winst fan mar 1.76%. Wol siet der lyk as wy neamden fikse groei yn de wêldgemeen- ten, by Tietjerksteradiel 28.61%, Acht- karspelen 18,79%, Opsterlan 7,71%, de Stellingwerven goed 6%, Kollumerten 8.79%. Hjir komme noch efkes de greatste stêd- den op in ryohje Wegens vrij onverwachts vertrek naar Suriname neemt zr. Jo Stoffels hartelijk afscheid van al haar vrienden en beken den. Ijsclub Bolsward. Hardrijderij vrou wen. Prijzen f 40,—, f 20.f 10,en f 5,—. zame Spaanse dans in 3/4 maat en tot besluit een vlammende Flamenco, een Spaanse dans met een pittig ritme, waarbij de castagnetten natuurlijk niet ontbraken. Het nu volgende nummer „Teil Fanta sie” is weer een solisten-nummer en wel speciaal voor de xylofoon geschreven. De heer v. d. Kolk, slagwerker van het Frysk Orkest, is geen onbekende, reeds eerder hebben we van zijn gaven kun nen genjeten. Het programma besloot met „Kasbec”. Na de Engelsen met Resurgam. de ne gers van Zuid-Amerika met him spiri tuals. de Jamaicanen op him bananen eiland en de Spanjaarden met hun fla menco, kwamen tot slot in Rusland te recht. Muziek en dans kent geen gren zen. In dit karakterstukje hoorden we een Russische compositie, geschreven op een Georgische melodie door een Ne derlands componist. Oranje heeft de muziekliefhebbers een kostelijke avond bezorgd. Het feestelijke versierde podium droeg bij tot een pret tige sfeer. Bovendien het was een se lect publiek, enkel muziekminnaars. Bij het na de pauze brengen van een to neelstuk is dit wel eens anders. Een aardige geste was dat de heer KI. Reitsma met nog twee oud-leden uit pure genegenheid voor Oranje een fors bedrag aanboden voor het uniformen fonds, wanneer over enkele jaren Oranje zijn 40-jarig bestaan zal vjeren, zal het ni. in nieuwe uniformen worden gesto ken. Vermeldenswaard is tenslotte dat voor het eerst in de geschiedenis de vertegen woordiger van het gemeentebestuur acte de presence gaf. Der binne yn Fryslan 17 gemeenten bop- pe de 10.000 ynwenners. Boalsert is der (noch) net by. Boalsert, ienkear de 2e stêd yn Fryslan is mei syn goed njoggen en in heal tüzen ynwenners nou de 19e gemeente hwat de greatte oanbilanget. Yn de léste 10 jier is it ien trime op ’e Ijedder omheech klommen. It is de ge meenten ’t Bildt en Ferwerteradiel foarbystribbe, mar dy steane dan ek op in forties fan resp. 6,92 en 5,44%, wylst Boalsert de léste 10 jier in winst boekte fan 15,12%. As wy sjogge dat Fryslan yn syn totaliteit sünt 1961 mei 11% foarütbuorke is, dan leit Boalsert fier boppe it gemiddelde. Dat wiist dus wol goed, al moatte wy hwat de sintrum- funksje fan de stêd net forjitte, dat it plattelan der omhinne op forties stiet, Wymbritseradiel b.g. mei 6.67% en Wünseradiel mei 7,72%. It tal minsken dat Boalsert dus „forsoargje” moat, is navernant itselde bleaun. De greatste groei siet him yn de ófroune jier binam- men yn de Fryske walden. Koprinder is Smellingerlan dat mei Drachten as Tijdens een bijeenkomst in het provincie huis te Leeuwarden, zal op woensdag 2 februari, ’s morgens om tien uur, na mens de Fryske Akedemy en de ver eniging De Hollandsche Molen het eer ste exemplaar van het boek „Molens van Friesland” worden aangeboden aan de commissaris der koningin in Fries land, mr. H. Rijpstra. Het Friese molenboek bevat 150 foto’s van alle in Friesland nog aanwezige molens (129 in totaal), die werden ge fotografeerd door Johan Wïtteveen te Heerenveen. Er zijn twee kleurenfoto's langrijkste gegevens vermeld, zoals standplaats, eigendom, bouwjaar, type, constructie en kenmerkende bijzonder heden. Het Friese molenboek bevat hoofdstukken over de verschillende ty pen windmolens, de molenmaker^, de molengeschiedenis van Friesland tot 1900, de Friese watermolens, de molen namen en namen met „molen”, de volks kunde van de molen en het Friese mo lenbestand in de twintigste eeuw. De redactiecommissie die het molen boek samenstelde bestond uit de heren A. Bokma, K. J. H. Doude van Troost wijk, A. J. de Koning, S. J. van der Molen, ir. K. A. Rienks, P. Wiersma en M. Zijlstra. Met de samenstelling van het Friese molenboek werd ongeveer vijf jaar ge leden een begin gemaakt. Dankzij financiële steun van vele kan ten kon de prijs van het boek (ƒ24,50 Getracht het kerkelijk gesprek te Bois- ward tussen de Herv. Evangelisatie en de Herv. kerkeraad weer op gang te brengen. De leiding berustte bdj ds. Win- terwerp. Een samengaan enkel op grond van een gesloten overeenkomst keurde hij af. Samen zich buigen voor Christus is de weg die dient te worden ingeste gen. 4e week jan. 1947 Op 1 jan. 1946 bedroeg het aantal inwo ners van Bolsward 7221. op 1 jan. 1947 was dit 7302, waarvan RK 37%, Herv. 29%, Gereformeerd 15%. Doopsgezind 2% en tot geen kerkgenootschap behooi - den 17%. mei 10 a 12 bem wiene bislist gjin seld- sumheit. Tinne de hüsltelding hwat üt meidat de aldste bern trouden of de daar ütgyngen, dan wie it foarhinne hiel gewoan dat pake of beppe by de bem ynkamen, soms beide yn in apart keammerke. Dat ailegearre is sterk foroare. Ek allinnesteanden as studinten. (suvels), leararessen (hüshaldskoalle), forpleechsters (sikeforsoarchsters wiene der doe noch net yn Boalsert) giene as regel by in oar yn de kost en forsterken sadwaende it gemiddeld tal ynwenners per wente. En hjir is in greate omme- kear kommen. It op jinsels wen jen fan 1 of 2 oars allinnesteanden is suver in gewoane saek wurden. Neam nou it Boudewijnflat mei syn 56 wenten. By in bisetting fan trochelikoar 6 a. 7 man soe dat gebou plak jaen oan lyts 400 mins ken (mear as mannich lyts plakje büten Boalsert). Mar nei Skatting wen je der gjin 200 minsken yn. It is in teken fan in sekere wolstan as wy üs safolle romte en komfort, safoite earmslach en geriif permitearje kinne. mar it makket wol, dat by aBe stêds- ütwreiding de stêd net oanwint yn cal ynwenners as men forwachtsje soe. Nou al in pear jier is der hope op de 10.000 ynwenners, mar as it net hurder giet, sil men noch in pear jier tiid dwaen moatte. Net dat der forlet fan is, dal Boalsert dalik in wra.ldstèd wurde soe, mar foar bipaelde foarsjenningen te dochs in yn- wennertal fan in 10.000 wol it minimum. Nou moat Boalsert al op ’e teanneu stean om lêsseal, swimbad, sportfjilden ensfh. yn stan to halden. As it in moder ne gehoarseal en sporthal ha sil, sille der ek minsken wêze moatte om har der yn to rekrearjen en yn to sporten. Mar der binne ek wol dingen dy ’t de goede leant ütwize. De tiid, dat har hjir alhnne mar rentenieren nei wen jen setten liket aerdich yn it foarbygean. Der komme langer hiel hwat jonge hüslialdingen er. dan is 1 plus 1 al gau 3. Ek sil it óf- nimrnen fan de gesinssterkte haat wol syn pin foun ha/wwe. En yn fierder pers- pektyf leit it feit, dat Boalsert nou gau oan in knooppunt fan goede wegen leit. Der wolle de lju ornaris wol hinne. bij, namelijk ven de molens in Dokkum en die te Menaldum. Het Friese molenboek bevat verder bij dragen van verschillende deskundigen over de windmolens in het algemeen en de Friese molens (van vroeger en nu) in hef bijzonder. Het boek gteeft interes sante informatie over alle nog in Fries land aanwezige molens naar het mo- lenbestand op 1 juli 1968) en de acti viteiten tot behoud daarvan. De pro vinciale waterstaat stelde ten behoeve van het molenboek een complete inven tarisatie samen met bijbehorende kaar ten. Deze inventarisatie is daarna aan de hand van archiefstukken, in het bezit van de heer W.O. Bakker te Harkste de (Gr.) en, waar nodig, na plaatselijke opneming, nog aangevuld en gesynchro niseerd door de heer J. J. Buys. Van el ke Friese molen zijn in het boek de be- dus de 6e stêd yn Frysten Drachten en Wolve- gea binne greater, mar dit binne gjin stêdden) en is de 9e yn groei. Fansels binne wy bliid mei dizze ünt- jowing, ail hie mannichien forwachte dat der noch hwat mear faesje yn Kitte soe. Ommers yn de léste 10 jier is plan noard II folboud (mei 4 flats en in Heechhout, is it hiele Parkplan I en II üntstien (ek mei 2 flats), is in earste oanset makke mei Eekwert, is Blom- kamp der kommen, de greatere suvel- skoalle, de VLF, en Koopmans NV, is it Yndustrypark folboud en gean sa mar troch. Der binne hast mear huzen byboud as der mear minsken kommen binne. Der is wolris in saek sluten of in yndustry opdükt, mar spektakulair wie dat net. Der binne wol hwat krotten op- romme of tichtspikere, mar it greate sloopwurk (op ’e Kampen en sa) da- tearre al fan earder. Bliuwt de fraeeh, hoe ’t it dan komt dat Boalsert net noch mear groeid is, mei oare wurden: Hoe komt it dat der by safolle mear wenten dochs net mear Eenmaal per jaar is het bij de Ned. Fe- lijke liederen”) verwerkt, deratie van Chr. Muziekverenigingen gebruikelijk om een topconcours te or ganiseren van de hoogst geplaatste corpsen van elke provinciale Bond. In november van het vorige jaar viel Oran je de eer te beurt om daar op te treden. Van elke provincie was de hoogst ge plaatste vereniging uitgenodigd om in Groningen een klein programma van 4 nummers te spelen, dat ook weer door een deskundige jury werd beoordeeld. Oranje werd daar alls hoogste corps ge waardeerd. Een prestatie om echt wel trots op te zijn. Een der nummers en wel Resurgam konden wij zaterdagavond be luisteren. Het is een zeer moeilijk num mer, waarin elke partij een belangrijke rol heeft te vervullen, er is met zorg op gestudeerd en we mogen wel een com pliment aan de heer Heeringa geven voor de moeite die hij zich heeft ge troost om dit werk te realiseren. Het aanvangsmotief waarmee de tuba’s beginnen en waarmee het werk ook ein digt, loopt door het gehele werk heen. Ook het slagwerk vervult een belang rijke rol. Het heeft zeer sterke contras ten in uiterst zachte en sterke gedeelten en langzame en snelle passages volgen elkaar op de voet. Een overbekend spreekwoord is: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst.” Dat kan men ook zien bij het optreden van het jeugdcorps van Oranje. Ook deze vereniging heeft veel te danken aan de plaatselijke muziekschool, waar in de eerste plaats de vorming van de jeug dige muzikanten tot stand komt. De theorie wordt hier eerst geleerd en na een jaar van muziektheorie, wordt er een instrument gezocht voor de be treffende leerling geschikt is. Door de papier-actie van Oranje kan men instrumenten aanschaffen voor het grote corps en de vrijkomende instru menten komen dan weer beschikbaar voor de leerlingen. Dat dit een mooie steun is voor de vereniging valt te be grijpen aan de waarde aan instrumen ten bij Oranje zo’n 60.000,- gulden be draagt. Om de tussen-voeging bij het grote corps wat te vergemakkelijken is er dus een jeugdcorps, waar het samen spel en klank en zuiverheid moet wor den ontwikkeld. Gelukkig is men in het bezit van een actief voorzitter, de heer Dijkstra, die wekelijks dit onderdeel leidt en vormt. Mej. Conradi meende er de ouders op te moeten attenderen dat geregelde studie en trouw repetitie-bezoek belangrijke voorwaarden zijn om hiermee te sla gen, en ze vroeg dan ook met klem hier bij te helpen. De nummers zijn eenvoudig van opzet, maar de jeugdige dilletanten hebben hun beste beentje voor gezet en vorder den een dankbaar applaus. Over de nu volgende Negro-Spirituals is veel te vertellen. De negers, oorspron kelijk als slaven uit Afrika gehaald, zijn van nature een muzikaal volk, zij im proviseren veel in hun muziek en oor spronkelijk had het rhytmisch element de overhand in hun muziek. Door aan raking met de cultuur der blanken in Amerika hebben ze echter ook meer me lodie en harmonie In hun kunst ge- Jarenlang, tot de opheffing der slaver-: nij in 1863, zijn ze verdrukt geweest en werden ze uitgebuit. Die verdrukking, en ballingschap heeft veel aanknopingspun ten met het Joodse volk, en daar zij ook Godsdienstig van inslag waren, hadden de bijbelse verhalen uit oude en nieuwe Testament hun veel te zeggen. Zij zingen dan in hun Spirituals veel van de God. die Mazes over de Egyptenaren deed zegevieren, die David macht gaf over de reus Goliath, die Sadrach en zijn makkers bewaarde in de vlammende oven, enz. Bij de vertolking van al die verhalen maken zij veelvuldig gebruik van wissel zang, bijv. 1 solist die door een koor wordt beantwoord, of twee koren tegen elkaar. Na de opheffing der slavernij hebben belangrijke solisten en ensembles deze kunst door geheel Amerika vertolkt en uitgedragen. Namen als John Niles, Ed na Thomas, Marion Anderson en Paul Robeson zijn heel bekend geworden. De volgende nummers warden gezongen door de bekende solist A. Kuiper (bas- bariton-zanger), terwijl het Largo van Handel als rustpauze voor de solist is tussengevoegd. De heer Kuiper, ook bekend door de Matthëus-uitvoeringen te Bolsward heeft een zeer geschoolde stem, die de laatste jaren nog aan diepte heeft gewonnen. Met no. 10 van het programma, de Ja maican Folk Suite (het eerste nummer na de pauze) bleven we in de buurt van Zuid-Amerika en wel op het grote ei land Jamaica, de Parel der Antillen. De oorspronkelijke bewoners hebben ook een eigen traditioneel repertoire en dit is door de Amerikaanse componist Ha rold Walters gebruikt om, met liedjes en dansvormen uit West-Indië een Con cert-suite te schrijven, die deze elemen ten bevat. De Suite opent met het rustige ritme van de Mentos waarin na 6 maten een bekende song n.l. „.Destiny” is ver werkt, dan volgt: „Day Daylight” een zgn. „worksong” met het contrast tus sen een langzaam rubato-Iied en een rit misch refrein, gezongen door de man die de bananenstengels telt. Het tweede deel, „Promenade” geheten, vervolgt met een origineel wandel-thema afgewisseld met een inlands liedje en later met de song Linstead Market, dat naar het slot toe door elkaar gestren geld wordt gespeeld. Het derde deel, de „Jump Up”, stelt een inheemsche feestviering voor, bestaande uit eten en drinken, het zingen van volksliedjes en dansen. Naar het slot worden er nog eens twee liederen bjj ge voegd en de fragmenten van vorige the ma’s er in gelast en dit eindigd in een dolle climax. Het volgende nummer „Paso Flamenco’ was een goed teken, dat ook jonge he dendaagse componisten speciaal voor de Fanfare-orkesten beginnen te schrijven. Gerard Boedljn, v. Mever, v. Lijnscho ten en Meindert Boekel deden dit al eni ge jaren, en nu is weer een jonge musi cus, Kees Vlak, er mee begonnen, en deze heeft ook dit nummer geschreven, weer een driedelige Suite welke begint haedplak kaem fan 26 op 41 tüzen ynwen- ten (mei De Lemmer) op 15,23% (dus ners, in groei fan mear as 54%. Twadde noch krekt efkes mear as Boalsert), 'wacht, en die in hun Spirituals („geeste- I mars gevolgd door een Bolero, een lang-] (en tagelyk de hurdstgroeiende stêd yn I en Idaerderadiel (Grou) op 11,49%. De Een dikke mist, glad wordende wegen. Langzaam naderden we Bols ward. Passeren was levensgevaarlijk. We voelden het aankomen, we halen het niet meer, de opening van de uitvoering van Oranje. Flit send passeren al die associaties de revue, die opdoemen bij het noe men van die naam. Die prille begindagen, het eerste schuchtere proberen, nu ai weer 35 jaar geleden, toen bjj de verloving van de toenmalige prinses Juliana schrijnend het gemis werd gevoeld, een eigen corps te hebben, dat vooral op nationale hoogtijdagen kon worden ingezet, de opkomst, de bloei, de ups en downs van het corps, de wisseling van dirigenten, de eoncourssutcessen, de muziek feesten in het Julianapark, de papieractie, het vaak ontroerend op treden in de vroege kerstmorgen, de talrjjke evenementen.... Het is een goed en actief corps dat van Oranje en we gunnen het graag een goede uitvoering. Dan... er staan weinig auto’s op de Nieuw- markt, we kunnen zo voor de Doele parkeren. Er is geen kjp op straat. We vrezen het ergste. Maar dan... koraalklanken galmen naar buiten. De zaal is vol, het publiek luistert intens. Als er wordt gemusiceerd onder de bezielende leiding van dir. G. Heeringa, als de speaker mej. A. Conradi gewaardeerde toelichting geeft. Na de opening met koraal werken van Ruh, Alford en Ball. Subljem, al missen we node een allround concertpodium. De felle neonbuizen, hoe lichtgevend ook voor de muzikanten, vermoeien bv. het oog. Frysten) is Dokkum mei net minder as 41,65%. Dokkum is ek de ienichste gemeente, yn Fryslan, dy ’t Boalsert der öfriden hat. Yn ein 1961 hie Dok kum 7392 ynwenners en Boalsert 8306. Nou binne dy sifers reap. 10.520 en 9562. Wy sille hjir mar net wiidweidich nei- gean hwer ’t him dit yn sit, al leit it foar de hén dat de spektakulaire yn- dustrialisaesje fan Dokkum (mei ek al lerhande kunstmjittige ynjeksjes) in greate rol spile hat. Der komt ek by dat Dokkum strategysk folie gunstiger leit as forsoargingssintrum. Boalsert leit rüchwei op in kilometer as 1012 fan Snits, Warkum, Makkum, Harns, Frjen tsjer. Op ’e helte tusken' Boalsert en dy plakken (bg Nijlan, Parregea, Wüns, Wytmarsum, Tsjom) hat men de kar tusken twa (of soms noch mear) sin- t>a. Yn Dokkum is dat oars. Skiermuont- seach, East en West Dongeradiel kin ne oars neame hinne, de Dokkumer wal den ha fanalds in sterke bining mei de stêd. Bislacht Boalsert in forsoargings- gebiet fan in 5 a 6 km yn de rounte, foar inkelde saken fan in 8 a 10 km (fansels mei ütrinders troch klantebi- ning en sa) foar Dokkum is dit min stens in 20 km en dan yn (binammen hwat de Dokkumer wilden oanbilanget) in folie folkriker gebiet. Dit ferget foarsjenningen as sikenhüs, pedagogys- ke akademy, havo ansfh. Der komt by, dat Dokkum yn de persoan fan boarge- master Van Tuinen ek in krêftige ma nager hawn hat. Ek al moatte wy Dokkum de earepalm jaen, Boalsert hat it mei syn 15,12% winst net sa min dien. Nei Dokkum (41,65) en Snits (29,30) is der gjin stêd fan dizze greatte yn Frysten dy ’t der oan ta komt. Sa woun Ljouwert mar 5,67% en siet qua winst dêrmei op it 17e plak (Boalsert op it 9e). Harns krige der 14.44% by en Frjen tsjer mar 5.55%. Wol hiene in fikse groei de plakken of gemeenten, dy *t ekstra faciliteiten krigen. It Hearren- minsken kommen binne? Der is winli- ken mar ien antwurd op to jaen, in a.nt- wurd dat neffens üs sa net alles, dan dochs in bulte forklearret: de bisetting per wente is folie lytser wurden. Boal- sert wie by aids in stêd mei navenant noch al greate gesinnen. Hüs.tel dingen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1