Lost Nixon op de valreep zijn belofte m de week! De foto van Gabe Skroar I i Spanning Israel-Egypte groeiende iiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wie zei dat de winter niet foto- «jeniek is Gouden filmpj es llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L -4L. 11 le JAARGANG No. 8 VRIJDAG 28 JANUARI 1972 Wymbi itseradeel. Egypte Schuldplafond Tekort Ongelegen Naar eenheid Geen crisis Sneeuw is geen noodzaak! Danny Rode top (vervolg op pagina 2) 4e week januari 1922 fan wykblêd it Plantinga en üs hjoed to sizzen Op 4 febr. a.s. bestaat ze- Der moast yn tsjerke gjin earestuolte vtêze, hwant foar God binne alle min- sken gelyk. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nixon deelde (onze tijd woensdagoch tend 3 uur) mee dat hij reeds 3 maan den geleden een „edelmoedig” plan had voorgelegd aan Vietnam. Daar hij er echter niets op hoorde, meende hij de tijd gekomen het openbaar te maken. Anders werd maar eindeloos een be roep op de goede trouw van Amerika gedaan en intussen meningen verdeeld. Daarom deed hij nu in het openbaar op nieuw het voorstel alle troepen terug te trekken tegen vrijlating alle gevange nen. Beide presidenten zouden dan af moeten treden en Saigon en Hanoi zou den het dan maar samen eens moeten worden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) Worstelt Amerika met problemen, in tussen groeit Europa nu vrij fors naar de eenheid. De Britse premier Heath vindt een top conferentie van de tien landen van de uitgebreide EEG zelfs dringend gewenst om uit te maken „Hoe Europa, met zijn 250 miljoen inwoners, met één stem kan gaan spreken en invloed kan gaan uit oefenen op de wereldaangelegenheden”. leren geef ik mijn beste tips hieronder voor niks. 1. Gebruik bij zonnig winterweer voor Geurige Bisschopwijn K. Zn. Bolsward. 25-jierrich bistean Sljocht en Rjocht. Bolswards Nieuwsblad Geb. Coehoom, Nieuwelijk, Lemmer maken bekend dat zij hebben aange kocht de stoomboot „Stad Bolsward I”. Het grote begrotingstekort heeft Nixon doen besluiten om aan de financiële commissie van het huis van afgevaardig den te vragen om het plafond van de nationale schuld met 50 miljard dollar te verhogen. Dit is de grootste toename in een jaar sinds de tweede wereldoorlog. Het be drag, waarvoor de staat dan in de schuld mag staan, zal dan 480 miljard dollar bedragen. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Naast deze positieve geluiden zijn er ook deze week weer de zorgvolle ontwikke lingen. Studenten dreigen b.v. Egypte de oorlog in te drijven. Terwijl zij in de Egyptische hoofdstad Cairo weer slaags raakten met de politie, had president Sadat een gesprek met vakbondsbe stuurders, professoren en studenten. President Sadat weet de onlusten van de laatste dagen aan vreemde elemen ten die tot doel hadden het thuisfront in verwarring te brengen. Sadat ging niet nader in op de identiteit van de aanstichters van de rellen. Hij vertelde zijn gehoor dat oorlog met Israël onvermijdelijk is en dat het nieu we kabinet van premier Sidky druk be zig is met de voorbereidingen. De roe rige studenten eisen dat Sadat zijn vre despogingen opgeeft en ten strijde trekt tegen Israël. Hij verklaarde verder dat30 studenten terecht zullen staan, maar dat de overige 950 gearresteerde studenten in vrijheid zullen worden gesteld. minister zander portefeuille Galili. Da- jan, Meir en Galili moeten als toonaan gevend op het gebied van de buitenland se politiek worden beschouwd. Galili geeft in het algemeen de mening van, premier Meir weer. Da,jan is van mening dat de tijd om met Egypte te onderhandelen beperkt is, en dat er daarom snel gehandeld moet worden: alles wat president Sa dat zijn volk tot nu toe heeft beloofd, heeft hij niet kunnen realiseren: geen oorlog, geen wig tussen Israël en Ame rika, en ook de Russen heeft hij niet kunnen winnen voor offensieve plannen. Mogen we de bijna 80-jarige maarschalk Tito geloven dan heerst er in Joegosla vië geen crisis: er bestaan alleen ernsti ge moeilijkheden die ontstaan zijn, door dat de richtlijnen van het partijcongres van 1969 niet nauwkeurig zijn opge- volgd. „Joegoslavië vormt een sterke gemeen schap. Wij hebben veel fouten gemaakt, de discipline raakte verslapt, aanhan gers van het westelijke liberalisme ener zijds hebben te veel kans gekregen”, al- zijds nebben te veel kans gekregen”, al dus Tito in zijn openingsrede op het par tijcongres. Hij voegde daar onder uitbundig applaus van de 400 gedelegeerden aan toe: „Meer dan de helft van het volk is com munistisch”. Het heeft er veel van dat Nixons belofte van destijds de oorlog in Vietnam te zullen beëindigen toch nog voor zijn (eventueel) heen gaan zal worden ingelost. Hij heeft Amerika en de wereld in span ning gehouden met zijn aangekondigde „belangrijke verklaring in zake buitenlandse politiek” die hij woensdagochtend om half drie Nederlandse tjjd voor de radio en televisie aflegde. Volgens sommige geruchten zou hij zijn bereidheid tonen om de Vietkong en Hanoi officieel een datum aan te bieden voor de alge hele terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam, in ruil voor vrijlating van de 1.500 Amerikaanse krijgsgevangenen door de communisten. Pa, mag ik jouw wagen? Pa, wantrouwig van aard, vroeg: Wat in vredesnaam wil je gaan doen? Ik wil foto’s gaan maken met Miep, eindje rijden ook. Als ik het goed zie, is die fotografie meer een voorwendsel om met die daf te gaan scheuren, zei Pa. Maar dat had hij toch echt mis, het ging mij wel degelijk om die fotografie. Ik had mij net de weelde veroorloofd van, een rolletje fujicoor en wilde eens zien, hoe Miep het zou doen in een puur win ters landschapje. Het beroerde is dat de meeste mensen denken dat je ’s winters alleen kunt fotograferen als er sneeuw ligt. In een interview voor de BBC-televisie merkte Heath maandagavond op dat er „alle mogelijke problemen bestaan waar op Europa belangrijke invloed zou moe ten hebben, wat voor het moment niet het geval is”. Hij voorspelde dat de invloed van Euro pa de komende tien jaar enorm zal groeien, tot voldoening van de hele we reld. Heath is voorts van mening dat Europa een groter deel van de lasten van zijn eigen defensie moet gaan dra gen als het op monetair en handelsge bied de politiek wil volgen die het juist acht. Een nieuw evenwicht met Amerika op het terrein van de defensie is nood zakelijk. Ik weet, aldus Heath, „dat dit een controversieel onderwerp is”. Deze oorlogsdreiging komt Israël waar schijnlijk erg ongelegen nu tussen pre mier Golda Meir en minister van defen sie Dajan menigsverschillen bestaan over de concessies die Israël moet doen om tot een interim-regeling met Egypte te komen. Dajan wil hierbij soepelheid betrachten, terwijl Golda Meir een meer terughoudend standpunt inneemt. Eén en ander blijkt uit uitlatingen, vrij wel gelijktijdig gedaan, door Dajan en Regerings- en partijleiders van de zeven landen van het Warschaupact zijn intus sen in Praag, het vorige week reeds aau- gekondigde topgesprek begonnen. Het voornaamste gespreksonderwerp zal de zozeer door Moskou verlangde Europese veiligheidsconferentie zijn, al dus waarnemers in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag. zwartwit-films altijd een geelfifter. 2. Gebruik bij een kleurenfilm nooit een geelfilter, wel dat kleurloze UV-filter waarover ik al sprak. 3. Belicht een zwartwit-film bij sneeuw en bedekte lucht niet al te krap, dat maakt de sneeuw zo goor, liever f:8 bij 1/100 seconde, dan f:11! 4. Zoek altijd een leuk voorgrondje, des noods je eigen meisje leunend tegen een auto. 5. Probeer eens een tegenlichtopname en stel je diafragma dan wel 2 stops groter in als normaal... en wacht niet te veel op sneeuw. - Hwat hat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Zo u een pessimist bent, die steeds met gebogen hoofd loopt, is de kans groot, dat u deze gevelversiering nimmer heeft gezien. Het is de zgn. „morekop” aan de topgevel van het stadhuis. Slechts zij, die het populaire versje „Kijk omhoog” in praktijk hebben gebracht zullen deze bruine Turk, of wat het dan ook maar zijn moge, hebben bewonderd. Eigenlijk vormt het wat een vreemd element aan de gevel, een realistische noot tussen al dat klassieke gedoe. Epn speelsigheid van de ontwerper? Of is het toch een versiering met een diepere betekenis? Bekend is dit niet en in zulke gevallen maakt al spoedig de fantasie zich mees ter van een curieus gegeven als dit. Zo I Dat is uiteraard een misvatting. In de winter is het landschap meer open, de bomen zijn dunner, maken het landschap wazig en ver. In de winter is er ook wel degelijk kleur. Met Miep ben ik gaan toeren door de polders en ik toonde Miep enige staal tjes van mijn schi'ldersoog. Moet je zien meid, dat knalgele dorre riet langs die sloot, het rooie dak van de boerderij daar en de wazige verte van zo’n polder. Wat zit er toch voor een glaasje op die lens van jou, een filter?, vroeg ze prac- tisch, want mijn betoog sloeg niet zo erg in. Dat is een kleurloos Ultra-Violetfilter kind, dat maakt dat mijn kleurtjes lek- ker doorkomen zonder enige zweem. Tenslotte verschoot ik mijn hele rol en stuurde die cito-cito naar de centrale. Wat denk je dat Miep het mooiste vond? Zichzelf leunend op het dak van de auto. Ach, vrouwen hebben geen benul van fo tokunst, maar als u van mij wat wilt Naast de politieke perikelen, .de a.s. ver kiezing, zal ook de minder gunstige eco nomische ontwikkeling Nixon tot deze stap hebben gebracht. Voor het eerst sinds 1888 heeft de han- delsbalans van de Verenigde Staten in het vorig jaar n.l. een tekort opgeleverdk In 1888 was dat tekort 3 miljoen dollar, vorig jaar was het ruim 2 miljard dol lar. In 1971 vertoonde de handelsbalans nog een overschot van 2,71 miljard dol lar. De Verenigde Staten exporteerden vorig i ging het ook met de morekop. Een gene ratie eerder wist men het nog te ver tellen, hoe die kop wel aan de muur is gekomen. We hebben het aan de Bols- warder dichter Johs. Couperus te dan ken, dat dit oude volksverhaal niet ge heel in het vergeetboek is geraakt. Toen hjj nog een schooljongen was, hoorde hij het verhaal van zijn grootvader, „greate A-le fan Boalsert”, die altijd machtig mooi kon vertellen en een grote voor liefde had voor zijn stad. Hij heeft het verhaal opgetekend en in It Heitelan van 1953 gepubliceerd. In het fotoboek over Bolsward vindt u het verkort weergegeven. De ietwat merkwaardige kop zou er aldus zijn gekomen: Toen Bolsward een vermaarde Hanzestad werd, groeide het plan een stadhuis te bouwen, dat zij weerga niet vond.' Het oude stadhuis voldeed niet meer aan de eisen van die tijd. Volgens een andere lezing zou het zijn in brand geraakt. Aan de consoles die nog uit het eerdere stadhuis afkomstig zouden zijn, meent men om deze bewering te kunnen staven door er nog de sporen van roet te ont dekken. Hoe dan ook, Bolsward kreeg een nieuw „stadspaleis”. Kunstenaars tot uit verre landen werden ontboden om de schepping van de eigen Bolswar- der schrijnwerker en kistenmaker Jacob Gysberts te veivolmaken. Maar hoe schoon ook, toch leek het bouwsel niet compleet. Het gekke was evenwel, dat niemand ken zeggen, wAt er nu precies aan schortte. Het zat zeker niet in de constructie van het gebouw, want die was even sterk als gedurfd en oogst tot op de dag van vandaag aller bewonde ring. Het zat noch in de proporties, want die waren, zij het dan op gezag van hét timmermansoog ontworpen, bij zonder fraai en weloverwogen. Eerder was het zo, dat men aan de gevel een iets rijker lofwerk of siersel zou ver wachten, maar wat precies en hoe pre cies wist geen mensen onder woorden te brengen. Een Van de toenmalige burge meesters sprak een wijs en waar woord. Hij was van mening, dat men het maar zo moest laten. De tijd zou ook hier wel de heelmeester zijn en vermoedelijk wel de oplossing aan de hand doen. Hij had goed gezien. Wat gebeurde? In de Spaanse tijd had Bolsward een Spaanse bezetting. De krijgsoverste had zijn tenten opgeslagen in Bolswards dierbaar stadhuis. Hij zat er vrij rustig. De Bolswarders waren al les behalve Spaansgezind, maar ze na men een afwachtende houding aan en deden de bevelhebber geen overlast. De overste vaarde er wel bij en als vrolijke Zuiderling begon hij al spoedig feesten te geven, drinkgelagen soms. Zijn offi cieren schuwden de Spaanse zoete wijn •niet en het ging er vaak vrolijk toe. Van onder de zware balken klonken de Bac- chusllederen hoog op en men keek er op geen fles. Trouwens veelal werden zelfs de monsterachtig grote vierkannen ge bruikt, die nu nog te pronk staan bo ven de poort naar de raadzaal. De deu ken er in zijn misschien wel ontstaan, als de gemoederen wat al te verhit ge raakten en er wel eens iemand wat on vast op zijn benen stond. Bij zoveel jo lijt, zou je bijna vergeten bezetter te zijn en de vijand rondom zich te weten. En toch was het waar. Bolsward mocht dan spaans zijn, in Franeker zetelde de Frie se stadhouder Willem Lodewijk, als „üs heit” de vader des Friezen vaderlands. De Graaf van Nassau had zijn oog reeds op Bolsward geslagen, niet voor niets destijds de tweede stad in Friesland. Hij liet zich over het gedrag der spanjolen informeren en trok zijn conclusies. Zo gebeurde het. Er was weer een drink gelag in de raadzaal en de grote schenk kannen gingen van mond tot mond. De overste had als voorloper van de latere Zwarte Pieten een grote zwarte moor man vanuit Spanje meegenomen, die ge tooid met zijn kleurige tulband, de gas ten bediende. Toen ze de kannen tot op de bodem hadden leeggezwolgen, dach ten ze er in de verste verte niet aan gevaar. Toch was de graaf, wiens por tret ter ere van dit wapenfeit nog steeds de burgemeesterskamer siert, ter sluiks met een grote overmacht de poor ten van Bolsward binnengedrongen. Toen iemand rumoer hoorde en door het raam na^.r buiten keek verstijfde hij van schrik. Daar voor het stadhuis stonden de huurlingen van de Nassaus aangetre den, het staatse leger. Goede raad was duur. Moesten zij zich zonder slag of stoot overgeven, voetstoots het loodje leggen, of moesten zij zich met hand en tand tegen de Friese stadhouder en z’n mannen verzetten? Wellicht was er nog een uitweg, maar alle toegangen tot ’t stadhuis waren gebarricadeerd, er was geen doorkomen aan. Ze zaten als mui zen in de val. Goede raad was duur. Me de door het overvloedig gebruik van geestrijk vocht, kwam het in paniek tot een uitbarsting. De mannen gingen el kaar beschuldigen van verraad, ’t Werd een vloeken en tieren en al spoedig kreeg de moor het zwaai’ te verduren. Hij dreigde de zondebok te worden, op wie men alles afreageerde. Het werd onze zwarte vriend te warm onder de voeten en zo probeerde hij door een klein luikje te ontsnappen. Maar deze ontvluchtingspoging bekwam hem slecht. Halverwege het luikje kon hij voor noch achteruit. De graaf kon in ’t heetst van de strijd geen Spanjool dul den, laat staan een moorman. Nauwe lijks had hij de zwarte in het oog. of hij liet zijn witte hengst steigeren en hieuw met een geweldige slag hem eigenhandig het hoofd van de romp. Nu zou men ver wachten, dat de bebloede morenkop naar beneden zou tuimelen om op de straat stenen terecht te komen. Maar niets van dit alles. Even onder het luikje bleef de morekop aan de muur vastkle ven, ïiet alsof men dit mensenhoofd er met opzet zo aan had vastgekleefd en zo mooi, net alsof het altijd zo was ge weest. Later heeft men een beroemd beeldhouwer opdracht gegeven ter her innering aan dit voorval, een morekop in steen te houwen en heeft men dit conterfeitsel een plekje gegeven aan de topgevel. Zie, hoe vreemd, waar men eerst iets meende te missen, was nu de gevelversiering in harmonisch even wicht. Dit was het. wat er ontbrak. De burgemeester had wei gelijk gehad, de tijd zou het leren. Welnu! Komt u er eens langs, kijkt u eens om hoog, de morekop zit er nog steeds en om u van deze waarheid te overtuigen, heeft de heer T. Siemonsma de kop voor u op de gevoelige plaat vastgelegd. jaar voor ruim 43,5 miljard dollar en importeerden voor ruim 45,5 miljard dollar. Zoals bekend is de devaluatie van de dollar bedoeld om de import af te remmen en de export te stimuleren. Hollandia 40 jaar. Waren de tijden wat gunstiger, ker zou Hollandia die dag niet onge merkt voorbij laten gaan. Heb ik nog vergeten te zeggen, dit kiek je maakte ik met mijn Fujica compact 35, een feilloos werken ^^volautomatisch toestelletje. Uit andere bronnen kwamen voorzichtiger geluiden: Nixon zou geen vaste datum aanbieden, zoals zijn democratische tegenstanders zo graag willen. Maar volgens regeringskringen zou Nixon’s aanbod hem de grootst mogelijke plooibaarheid verzekeren, in geval van een gunstige reactie uit Hanoi. K 9 '■4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1