Wat de raad te behandelen krijgt GabeShroar E. S. de Jong 25 jaar redacteur van Bolswards Nieuwsblad 1 i i I t g Fan stêd 1 if Aankoop panden - salarisperikelen - komen en gaan van personeel - koop en verkoop - - dekking tekort Vannu - Midgetgolfbaan in Jnlianapark - kleuterschool in Eekwerd - Overdracht wo ningen. Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii subsidie aan „Schutterij” en lan llle JAARGANG No. 9 DINSDAG 1 FEBRl ARI 1972 Aankoop panden le week februari 1947 Salaris gemeentesecretaris De üs hjoed to sizzen Wethouders gaan meer verdienen It stegerjen kostet mear as it mitseljen. Benoeming in vaste dienst Salarismaatregelen Toewijzing extra rantsoen kaas. Aanvraag ontslag L. Rooda (vervolg op pagina 2) DE BOER OP ’E REKREATIVE TOER Directie A. J. Oslnga N.V. XSXXmXVAXXXSXV'AXXXXWXXVMASSiAWWAXXXX'AXSXXXXV Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Premiespaarregeling gemeente- personeel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2333 <05157) Het is bijna onvoorstelbaar, maar toch is het waar: het is alweer 25 jaar geleden dat „E. S.” als redacteur van Bolswards Nieuwsblad in dienst trad van A. J. Osinga N.V. Toen De Jong nog onderwijzer was in zijn geboorte dorp Wanswerd waren er al contacten via de uitgeverij: het door ds. J. Visser geschreven boek „Sytske” werd door E. S. de Jong in het Fries vertaald en uitgegeven door A. J. Osinga. In de Wanswerd-periode kwa men de journalistieke neigingen al naar voren: hij schreef toen al in diverse kranten in Friesland. Later, nog maar amper schoolmeester in Wolvega, werden de verbindingen tussen De Jong en Bolsward frequenter, tot hij op 1 februari 1947 officieel redacteur van Bolswards Nieuwsblad werd. Het was een hele stap, van het onderwijs naar de journalistiek en de beginjaren zijn zeker verre van gemakkelijk geweest. Het was in een tijd toen de woningnood nog nijpender was dan nu en eerst een noodop lossing moest worden gezocht. Komende uit een geheel andere hoek van Friesland en direct gesteld voor de taak een streekblad te redigeren, werden er wel eens vergissingen ge maakt: het verschil tussen Hilaard en Hidaard is op papier maar één lettei’, maar op de kaart is er een veel groter verschil! In de loop der jaren heeft De Jong echter een enorme ervaring opgedaan. Zijn kennis van Bolsward is groot (getuige het onlangs verschenen boek „Bolsward bezien en bezongen”) en men zou haast kunnen zeggen dat ieder huisje en elke boom in de Zuid-Westhoek hem bekend is. Hoeveel regels, hoeveel letters zou hij in deze 25 jaar in Bolswards Nieuws blad hebben geschreven? En daarbuiten? Want behalve dat hij ook cor respondent werd van het A.N.P. van de Leeuwarder Courant, van het Friesch Dagblad, het Vrije Volk en Ons Noorden, schreef De Jong, al of niet onder pseudoniem nog ettelijke boeken, zorgde hij voor vertalingen en was anderszins bij het uitgeven van boeken betrokken. In totaal staan er zeker zo’n 50 publicaties op zijn naam. Toen E. S. de Jong bij A. J. Osinga kwam was het 16e deel in de K.F.F.B.-serie verschenen en nu rolt binnenkort het 162e deel van de pers. Als propagandist van de KFFB en als de man achter „de Fleanende Krie” heeft hij zeker zijn sporen verdiend. De Jong schrijft met gemak en met een verbluffende snelheid. (Voor de zetters niet altijd even duidelijk!) Zonder deze vaardigheid zou hij ook onmogelijk in korte tjjd bijv, de raadsverslagen van Baarderadeel en Wonseradeel kunnen schrijven of de verslagen van de Provinciale Staten. Zijn veelzijdigheid is zijn journalistieke loopbaan goed van pas gekomen. Het on der wijzersblocd heeft hem nooit verlaten: behalve de reeds genoemde werkzaamheden heeft hij nog kans gezien tekenles te geven aan de U.L.O. en Huishoudschool te Sneek, aan de Huishoudschool te Bolsward en aan de Kleuterkweekschool te Leeuwarden. In 1950 haalde hij de acte voor godsdienstonderwijs en was 1% jaar hulp prediker te Wolsum-Westhem. Zijn Friese preken zijn in wijde omgeving bekend. Ook de politiek heeft zijn grote belangstelling. Voor de C.H.U. is hij al 23 jaar lid van de gemeenteraad. Een „warber” man, die als hoofd van een groot gezin de vreugde daarvan mocht smaken, maar ook zorgen en leed niet werden gespaard. ,,E, S.”, proficiat! Dit jubileum zal tegelijk met twee andere jubilea in intiem A.J.O.-verband worden gevierd. In 1969 heeft de raad er zich mede ver enigd dat de jaarwedden van de wethou ders in de toekomst vanwege gedepu teerde staten zouden worden verhoogd. Het jaar was nog maar 3 dagen oud toen Gedeputeerde Staten de gemeente besturen in Friesland een tweetal ont- werp-besluiten deden toekomen met be trekking tot de vaststelling van de sa larissen van de gemeentesecretarissen en- ontvangers. Aangezien de functie van gemeente-ont- vanger in deze gemeente op 1 juli 1971 is komen te vervadten is bedoeld besluit niet terzake dienend. Wij vermelden dat de voorgestelde sala- riswijzi,gingen tevens bestaan uit de aanpassing van de bedragen overeen komstig de zgn. inpassingstabellen zoals die gelden voor het rijkspersoneel. B. en w. stellen de raad voor in af wachting van de definitieve salarismaat regelen per 1 januari 1972, hen machti ging te verlenen de salarisverhoging per 1 januari 1972 bij wijze van voorschot aan het gemeentepersoneel betaalbaar te stellen. pensioengerechtige leeftijd, ontslag te verlenen. B. en w. stellen voor dit aan de heer L. Rooda eervol te verlenen. De oud-Bolswarder H. Huisman wordt burgemeester van Weststellingweif. Het orgel van de Martinikerk voor de Radio. Zurich zal trachten door een inzameling geld bijeen te brengen voor een nieuwe luidklok. Lady Mary Fitzalan-Howard heeft zo juist de doopplechtigheid verricht van het m.s. „Duke of Norfolk”. Het schip dat door Arnels werd gebouwd in opdracht van de rederij Norfolk Line Ltd. te Great Yarmouth is een roll-on/ roll-off vaartuig, bestemd voor de vaart tussen Scheveningen en Great Yarmouth Een drietal personen heeft het bestaan te voet over te steken naar Schiermon nikoog. De tocht duurde 4 uren. Harddraverij met paard en arresiee als mede wedstrijd met Priksleden op het Ijsselmeer te Hindeloopen. „Geef, literair psychologysk foiantwur- de boeken siket men de léste jierren hast altyd om ’e nocht. Allinne Akkerman kipet der hwat üt”. (Martinytoer Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tenehijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Wymbritseradeel. en heeft een capaciteit van 33 trailers van elk 30 ton plus nog een aantal per sonenauto’s en caravans. Dit was het eerste schip dat bij Amels niet te water werd gelaten, maar wil men toch de uitdrukking „te water” ge bruiken, dan dient men hieronder te ver staan dat men het dok vol water liet lopen, waardoor het schip in een drijven de toestand kwam. De heer R. N. Kramer, werkman op de begraafplaats, is als zodanig met ingang van 20 juli 1970 op schriftelijke arbeids overeenkomst door b. en w. benoemd. Daar de heer Kramer zijn werkzaamhe den tot volle tevredenheid van zijn supe rieuren verricht stellen b. en w. voor hem met ingang van 1 februari 1972 te benoemen in. vaste dienst. Onder zeer grote belangstelling heeft lady Mary Fitzalan-Howard. dochter van de Duke of Norfolk zaterdagmid dag omstreeks half één te Makkum de doopplechtigheid verricht van het motor schip „Duke of Norfolk”. Onder de aan wezigen waren ook de commissaris der Koningin mr. H. Rijpstra, burgemeester Pieter Tjeerdsma en de heer L. Re- meeus, directeur van de Norfolk Lijn te Scheveningen. Voor de tweede maal in successie krijgt de raad van de gemeente Bolsward een lange agenda voorgeschoteld, ditmaal van maar even tjes 26 punten. Was het de vorige maal: Eind goed, al goed, thans geldt ons stadsbestuur blijkbaar de vuistregel: Een goed begin is hef halve werk. Niet alle punten lijken ons even zwaar. De aan koop van verschillende panden is noodzakelijk in het kader van de verdergaande sanering, al is een discussie over de vraagprijs altijd nog mogeiyk. Ook komen er nog al wat salarisbesluiten aan de orde, maar ook deze bevatten slechts zelden discussiestof. Hetzelfde geldt de benoemingen. Vermeldenswaard is wel hef eervol heen gaan van „stadstimmerman” L. Rooda. Punten die er wat uitsprin gen zgn het restauratievoorstel van Kleine Dijlakker 17, de plan nen tot het stichten van een kleuterschool in Eekwerd, de subsidie aan de Schutterij, het dekken van het tekort van Vannu en het vestigen van een midget golfbaan in het Julianapark. Wel niet het fenjjn, maar dan toch wel het meest verstrekkende voorstel lijkt ons het voorstel tot de overdracht van gemeentewoningen aan de nieuwe woningstichting, maar er bestaat kans, dat dit voorstel nog even wordt uitgesteld. elfstedentocht die zou worden ge houden op donderdag 6 februari is uitge steld tot zaterdag 8 februari. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De thans voorgelegde verordening wijkt o.m. op de volgende punten af van de huidige regeling. a. In de huidige regeling kan ieder per soneelslid onafhankelijk van de hoogte van zijn wedde aan de regeling deelne men, terwijl in de nieuwe regeling een maximum salarisgrens is gesteld. b. In tegenstelling met de huidige rege ling zijn de studiekosten van kinderen, waarvoor de spaarder voor de heffing van de loonbelasing kinderaftrek genoot op 1 januari van het jaar waarin de uit gaven zijn gedaan, volgens de thans aan u voorgestelde regeling niet meer premieabel. c. In de nieuwe regeling wordt een pre miepercentage van 25 genoemd, terwijl de huidige regeling afhankelijk van de hoogte van het salaris uitgaat van 15% of 25%. grediënten tsjintwurdich aimeast earne oars. Néi, der sitte net folie dübeltsjes mear tusken de sinten fan hwat der oan ekstratsjes yn komt, heechüt kin men jinseis hwat gerive, mar dan haldt it ek op, al binne der fansels altyd ütrinders. De iene kin mear mei de ponge as de oare mei it jild, dat hat altyd al sa west en sa sil it ek wol bjliuwe. Gjin wonder dat der wolris omsjoen wurdt nei oare ynkomsten. Hwat tomük lijn en dér al ris barde. liket nou ynienen de greate moade wurde to sillen, sa dat it Lanbouskip him der yn syn jannewa- risgeankomste ek al mei bimuoid hat. It is in bikend feit, dat yn üs saeklike tiid fan efficiensje en komputers, fan statistieken en flats, der foriet is fan hwat romantyk as tsjinwicht tsjin it oars sa kleurleaze en hurde libben. Mai lt kampearen op drokke campings is ek net hwat in hopen sykje. Gjin wünder dat de twadde wente tige yn ’e binea- ming kommen is as in gaedlike ütwyk. Mar net elk kin sa'n twadde wente, meastal „boerderijtje” neamd, bitelje, bi- nammen as dat forboud wurde moat en neffens de hjoeddeiske easken ynrjochte. De boer hat oan dizze foarm fan re- kreasje neat, heechstens kin er, as er yn ’e sanearing giet, it pleatske, as dit hwat gaedlik oan it wetter en oan in forhurde reed leit, forkeapje, mar dan is er seis al gjin boer mear. Dat it doarp oan it systeem fan twadde went meastal net folie hat, is in haedstik op him seis, dat hjir nou net oan de oarder is. Om- mers de wykeinrekreanten Kimme al- meast har boadskippen mei üt ’e eigen supermerk en it kwinende forienings- libben stekke se gjin han foar üt. Ek skoalle en tsjerke wurde der measten- tiids net folie better fan. Né, hwat it lanbouskip as in mooglike boarne fan ynkomsten sjocht, slacht op hwat oars, op it kampearjen op it boerehiem, it tydlik ynwenjen fan pensiongasten, it talitten fan caravans. It forskynsel is hjir by üs noch frij nij, mar yn it büten- Boterstraat. Thans bestaat de mogelijk heid om tot aankoop van het pand Bo- terstraat 9 over te gaan. Ter realisering van het saneringsplan Grote- en Kleine Kampen dient o.m. nog te worden aangekocht ’t pand Looi ersgracht 5, in eigendom toebehorend aan de heer L. Rooda. Een dezer dagen is ook met deze eigenaar overeenstem ming bereikt omtrent de aankoopprijs, uiteraard behoudens goedkeuring van de raad. De heer L. Rooda, opzichter B in vaste dienst bij gemeentewerken dezer ge meente, heeft verzocht hem ingaande 1 juni 1972, wegens het bereiken van de sjenmngen weze hwat it sanitair en sa oanbilanget. It hüske boppe de kolk sil wol net foldwaende wêze tink. Ek lan- skiplik wurde der easken steld. Nei alle gedachten sil it wol foarskreaun wurde, dat ien en oar hwat biskül stea-n moat yn beamkeguod. Hoe dan ek, de bistim- ming fan it boerehiem of it kampke der njonken bliuwt yn elk gefal agrarysk. De rekreanten sille kostjild, eventueel stanjild jaen moatte en dit kin wyks by in folsleine bisetting gau in pear Min dert goune opbAnge. Faeks is der mei leverjen fan molke en aeijen noch in stür by to fortsjinjen. Mar dat set gjin seadden oan ’e dyk. Echte pensiongas ten bitelje fansels mear, mar dêrfoar moat dan ek de boerinne yn it spier. Hoe dan ek, hjir yn de greidhoeke sjog- ge wy it daliks noch net. Yn Gaester- lan, oan de marren en mooglik by de Isermarkust lans soe it faeks in moog- l'ikheit jaen kinne ta in ynstruijing. Forsjoch jo der net op. Njonken de for- dividaesjes jowt it oanheljen fan fakan- sjegongers ek gans omballingen en un rest. Wy binne it folslein iens mei de konklüsje fan it Lanbouskip, dat de kommende rekreaesje op de pleats net sjoen wurde moat as in wichtige bydra- gen om it agrarysk probleem op to los sen. De ekstra ynkomsten üt ’e rekre aesje sille forhêJdingsgewize altyd mar biheïnd wêze. En in boer, dy’t it noch wend is kening op eigen hoarnleger to wêzen, sil him noch wolris bitihke foar- dat er in minicampingbihearder wurdt. Ik sjoch him al, as de bern yn ’e beam men kflimme, stiennen oer de nael fan de skuorre bisykje to saeijen, de eine- kuorren •neifi'eld wurde en de skiep oan- sjoen wurde foar pony’s, dêr’t men op bisiket to riden, om fan in kampfjurke mar net to praten. Dat it lykwols ek oars kin, docht al jierren bliken yn it plakje Koamwert, dêr’t alle kearen su- ver in ynternasjonael doarpsfeest fierd wurdt en dat yn in treflike geast. Hwat hat Hoewol it der mei de buorkerij wol ris minder foarstien hat as wol west hat, kin it noch gjin sprekken lije. Binam- men de saneamde ienmansbidriuwen kinne allinne mar bistean, as frou (en soms de bern) as frijwiilige helpen mei yn it spier binne en it har takommende lean mar net teld wurdt en ek dan hat de boer noch net itselde ürelea-n as in boufakker of skoalmaster, wylst syn ri- siko nammersto greater is. Dér komt by dat it mei de ynstnüjinkjes büten it ei- gentlike bidriuw om ek net mear is, hwat it wol west hat. Men moat der al tige aerdichheit oan ha om bg. in eigen tün en appelhöf to ünderhalden, eigen ierdappels to forbouwen en aeijen fan ei gen hinnen to fandeljen. Dér is gewoan gjin tiid ta en soe men dy tiid rekkenje, dan kin men woi sa goed by de griente- man of op 'e merk torjochte. Seis it ynlizzen fan griente is ft ’e tiid ’t hwat in moderne djipfries hat, keapet de in- I In verband met een verdere sanering van de Elandslaagte en omgeving dient o.m. het pand Witheerenstraat 21 nog te worden aangekocht. Een dezer dagen is met de eigenaar van genoemd pand overeenstemming bereikt omtrent de aankoopprijs, uiteraard behoudens goed keuring van de raad. Hetzelfde geidt voor het pand Hoogstr. nr. 3. In verband met de sanering van de Gro te- en Kleine Kampen en de daarmede verband houdende noodzaak tot het tot stand brengen van een verbinding tus sen de Grote Kampen en de Kerkstraat werden in de loop van het jaar 1971 reeds enkele panden aangekocht in de 1 I i l I zonder dat men telkenmale daarover zou worden gehoord. Hierbij werd echter als voorwaarde ge steld, dat deze regeling alleen van toe passing zou zijn indien bij de verhoging der wedden de normale voor de over- heidssalarissen geldende procentuele verhogingen werden toegepast. Aangezien thans een weddeverhogiïig wordt voorgesteld, waarbij wordt afge weken van de normale trendmatige ver hoging van de salarissen van het over heidspersoneel dient omtrent deze ver hoging de raad nu wel te worden ge hoond. Tevens wordt de raad verzocht er mede in te stemmen, dat het per 1 julfi 1971 vast te stellen bedrag van de jaarwedde der wethouders m de toe komst door hun wordt verhoogd met de zelfde percentages als die, waarmede de overheidssalarissen in verband met de algemene bewegingen in het loon- en salarisniveau worden herzien, zonder dat telkenmale de raad hierover wordt ge hooid. Burgemeester J. M. A. Mulder meent te moeten adviseren met de ver hoging per 1 juli 1971 in te stemmen en akkoord te gaan met de wijze van vast stelling van toekomstige verhogingen. i I I lan is it sünt lang yn swang, dat rekre anten it net mear sykje op de campings en yn de drokke fakansjesintra, mar flachtsje nei de rest fan it plattelan. Yn mear as ien lan wurdt de rekreasje op ’e buorkerij troch de oerheit stipelearre. Mei bihelp fan subsydsjes kinne boeren dêrre foarsjenningen treffe om jierliks in tal simmergasten to herbergjen. It is in foarm fan fakönsjesprieding, nou net sasear qua kalinder, mar mear territoa- riael. Beide binne der mei holpen, boer en rekreant, de earste omdat krekt yn de „moalje plakken” it foar de boen faek min buorkjen is, tink oan de berch- heilingen, de lichte groun ensfh. Nou ha wy yn üs lan wol gjin berchhellingen, mar ek yn üs lan binne langer hwat mear boeren ré it foar leaf to nimmen, dat der rekreanten op har hiem delstri- ke, of as biteljende gast ütahüs kom- me. Op de eilannen is it al lang wenst, dat de boer seis simmerdei op in lege kouwestal hüsmannet en de dütskers foar master opslagge yn de opkeamer, de frou de bern wasket under de pomp en de stedsmefrou de douche brükt. Nou sjogge wy it der noch net daliks fan kommen, dat wy hjirre yn de greid hoeke oerspield wurde mei tinten en ca ravans, mar de earste oansetten binne der al. Lykwols, hjoeddedei komt men noch yn konflikt mei de kampearforoar- dering en soms ek mei it bistimmings- plan. Dochs is dizze saek fan it kam pearen, itsij mei de tint, itsij mei de ca ravan, itsij yn de foarm fan it halden fan pensiongasten op it heden drok yn diskusje, ek yn agraryske formiddens. Yn syn gearkomste fan 5 jannewaris stelde it bistjür fan it Lanbouskip him op it stanpunt, dat de mooglikheden ta kamp-’aren op de buorkerij forromme wurde moatte, mar de hiele saek frij jaen is men gjin foarstander fan. Hja wolle winliken net mear as op elke pleats fiif tinten of caravans hawwe en de fêste caravans leaver hielendal net. Mar wol moatte der dan minimale foar- In ijzige vrieskou langebaanwedstrljd te Bolsward. De „noren” wormen, aldus ’t verslag, dwz. de rijders op noren, iets nieuws na de oorlog. Winnaar f 75. Jaap de Vries, Terhorne, 2e f 50,— G. Zonneveld Hoomsterzwaag, 3e f 20, P. Kerkstra, Echten, 4e f 20,O. de Groot, Oldeboorn. De deelnemende C. Bemeiman, D. de Vries, D. Hoeben, S. Huisman en M. Bijisma vielen niet in de prijzen. 60 jarig bestaan van de Chr. school te Hitsum. De oud-oprichter van de Kingfabrieken N. de Vries, oud 87 jaar te Sneek over leden. ii i i'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1