Voert conflict Ierland tot climax de week De foto van Balie Skroar Defensiebegroting onder de loep W i rtMM Luns; NA TO-bondgenootschap moet sterk blijven Hans van den Doel vreest splitsing de PvdA Neder- Koffie voor land - bloed van in Motelgesprekken Gouden filmpjes llllllllllllllllllflIllHlllllllllltlIlHIHIlllllll Angola i’X" 1' IIHIfflllllHimillHIfflHIIIIIIHHniHtlllllll 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat X jfr 11 Ie JAARGANG No. 10 VRIJDAG 4 FEBRUARI 197? Hzymbritseradeel. ;y r Ambassade in de aa Londen erkent Bangla Desj UN O-voorlichter üs hjoed to sizzen Mei kliemen en kleijen is neat to bi- Defensief Lichtpuntje NATO moet sterk blijven Invloed Minister: Nu al 130.000 werklozen Einde Salt gesprek „Crazy Joe” le week februari 1923 Splitsing in PvdA de Kikkert |3 niet zo bang voor hem zijn”, aldus Van f Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tanef Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verkoping sate en landen, wei- en bouw land en turf, Parregaster meerpolder onder Piaam, verhuurd aan de heer D. Wijnia. Wij verbonden aan onze ateliers een le klas coupeur. Gebr. Wolke, Blauwpoort- Grote Markt. Firma H. C. de Haas. Kwaliteitsthee f 1,per pond. Moskou zal in Europa blijven streven naar vermindering van de Amerikaanse invloed en het zal alles doen om de een wording van de westerse landen tegen te gaan. Met klem waarschuwde mr. Luns voor de verschillende betekenis die het woord „ontspanning” in oost en west heeft. Voor de communisten betekent het ,het uitbuiten van de vreedzame instincten van het Westen, terwijl men ondertussen rustig voortgaat in zijn pogingen poli tieke macht te veroveren, met andere woorden, dat men doorgaat met het voe ren van de strijd met alle middelen, oor log uitgezonderd”. Het NATO-bcndgenootschap moet sterk blijven, omdat Rusland is begonnen „een programma van ongeëvenaarde militaire expansie” te verwezenlijken en Moskou alleen maar met woorden maar niet met daden bijdraagt tot de ontspanning in de wereld. Deze waarschuwende woor den sprak mr. J. M. A. H. Luns, secre- taris-generaal van het bondgenootschap in Washington. De doelstelling van de Sovjet-Unie is in de loop der jaren niet veranderd. De Russen gaan nu alleen subtieler te werk. In plaats van haar overweldigende mi litaire macht te beperken, is Rusland be gonnen deze op ongekende schaal op te voeren, aldus mr. Luns. De vraag is in hoeverre de diverse re geringsfracties hun woordvoerders zul len volgen. Bij de CHU is bijvoorbeeld de heer Kikkert de defensiedéskundige. Hij De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft de Neder lander Erwin Baumgarten (54) benoemd tot hoofd van de voorlichtingsdienst van het Europese hoofdkwartier van de VN in Genève. De heer Baumgarten, tot dus ver hoofd van de voorlichtingsdienst in Rome, volgt William Henson op, die met pensioen gaat. Tenslotte nog wat kort nieuws. Groot- Brittanië zal Bangla Desj ,zeer spoedig’ gaan erkennen. Dit is door de minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij betreurde het dat Pakistan heeft be sloten bij wijze van protest, uit ’t Britse Gemenebest te treden. dat de reële economische groei van Ja pan dit jaar 7 a 8 procent zal bedragen. Deze verwachtingen zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de regering haar uitgaven aanzienlijk vergroot en andere krachtige maatregelen treft om de stagnerende economie te stimuleren Ook al zal de economische bedrijvigheid in het derde kwartaal weer gaan toene men. Het zal wel 1973 worden, alvorens de Japanse ondernemers weer van voor spoed zullen kunnen spreken, zo meent men. Japan verwacht economische opleving ook voor de gewone burger wat meer tot leven te brengen. De groene kaart blijft wel nodig om bij een eventueel ongeval, te kunnen aan tonen dat men is verzekerd voor wette lijke aansprakelijkheid, alleen de grens controle vervalt. Koop dus geen koffie meer uit Angola, maar uit onafhankelijke koffielanden. Angola-comité, afd. Bolsward, Parkstraat 12, Bolsward. Motelgesprekkenpraten niet je ouders II Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) dijen. A Bolswarils Nieuwsblad .««mm u maar over een paar maanden zullen in bikini geklede nimfen deze springschansen elegant be klimmen en de meest sierlijke salto’s maken. Bolsward zwemt en duikt zich straks naar de gezondheid. Tijdens een sneeuwstorm werd het plan tot het bouwen van dit bad onthuld, waarom zouden we dan in het hartje van de winter alvast geen plaatje pu bliceren om ons hart opnieuw warmer te doen kloppen? Zo heeft drs. J. Reins- ma er ook over gedacht en hij legde de ze bouwfase voor ons vast op de gevoe lige plaat. sche bewapening, het zogenaamde SALT gesprek vrijdag voorlopig zal worden beëindigd. Deze onverwachte stap heeft geleid tot speculaties dat beide partijen zo ver zijn genaderd tot een akkoord dat overleg met de regering in de hoofdsteden nood zakelijk is geworden. Hoewel uit confe- rentiekringen normaal elke inlichting over eventuele vooruitgang in het ge sprek werd geweigerd, lieten woordvoer ders doorschemeren dat een soort door braak in de onderhandelingen is bereikt. President Nixon zal in mei een bezoek aan Moskou brengen en het overleg tot beperking van strategische bewapening zal een van de belangrijkste onderwer pen op de gespreksagenda zijn. De wereld verruwt. Tonelen zoals zich in Ierland de laatste, tijd af spelen zou men enkele jaren geleden voor ónmogelijk hebben ge houden. In dit kader zie men ook het incident in het Britse Lager huis: Een woedende Bernadette Devlin, is maandag door het dolle heen in het Lagerhuis onverwacht de Britse minister van Binnen landse Zaken Reginald Maudling, naar de keel gevlogen. Terwijl de minister, zittend naast premier Heath op de voorste, bank, vergeefs probeerde de 23-jarige Bernadette, afgevaardigde uit Noord-Ierland van zich af wist te houden, sloeg zij hem met een vuist in het ge zicht en trok aan zjjn haren. Ten einde raad sloeg Maudling zijn handen voor zijn gezicht, terwijl drie Lagerhuisleden met veel moei te Bernadette van hem lostrokken. Gillend werd zjj het Lagerhuis uitgesleept. De aanval van Bernadette Devlin kwam aan het einde van een korte verklaring over het bloedbad in Londonderry dat zondag 13 levens heeft geëist. Dit was „slechts” een incident, maar het is symptomatisch wat betreft de spanning die er heerst. Het conflict zou wel eens tot de climax kunnen voeren. Wat de economie betreft: De verwach tingen inzake de ontwikkeling van de Japanse economie, die vele deskundigen hebben uitgesproken, stemmen rn zover re overeen, dat men in het tweede kwar taal van dit jaar het dieptepunt ziet na deren van de „recessie”, die het bedrijfs leven doormaakt. In het derde kwartaal zal een opleving inzetten, wordt alge meen aangenomen. De economische des kundigen zijn het er verder over eens, De Britse ambassade in Dublin veran derde woensdag in een geblakerde ruïne toen tienduizenden Ieren het gebouw in het hartje van hun hoofdstad bestorm den en in brand staken. De brandstichting was de climax van een van de grootste betogingen, die de Ierse republiek ooit heeft gekend. Zij was bedoeld als een protest tegen de „moord” op dertien mannen in London derry zondag j.l. Terwijl enkele honderden politiemannen vergeefs probeerden de woedende be togers op een afstand te houden, wer den benzinebommen over hun hoofden door de ruiten van het gebouw geslin gerd. De brandweer, kon de ambassade niet bereiken aangezien de betogers zich voor hun wagens in de straat neerleg den, Pas laat in de avond toen het groot ste deel der betogers door de stromende regen verdreven was, kon het vuur wor den geblust. Het zag er begin deze week naar uit dat de op scherp gestelde handgranaat voorlopig nog wel even zal blijven lig gen. Op een ontploffing hoefde men - althans nu nog niet - te rekenen. Grote meningsverschillen binnen de regerings partijen zouden handig kunnen worden uitgesteld door een verwijzing naar het werk van de commissle-Rijckevorsel. Minister De Koster - ex-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken - is handig ge noeg om eventuele meningsverschillen tijdelijk te ontwijken. De botsing van mening leek te zijn opgesloten in de fi guur van de woordvoerders, die de re geringspartijen deze week aan het front wilden brengen. De meest opvallende man is wel de gloednieuwe KVP-deskun- dige generaal Joop van Eisen, bijge naamd „Crazy Joe”. Hij heeft in het verleden onafgebroken krasse uitspra ken gedaan die grote woede hebben ver oorzaakt in het liberale kamp. Zijn idee- Ondergetekende heeft een vrachtauto aangeschaft. Overal te ontbieden. X Dijkstra, Expediteur, tel. 90. In tegenstelling met deze bewering lijkt de volgende mededeling, nl. dat het Amerikaans-Russische overleg in We nen over de beperking van de strategi- Hoewel weinig is bekend geworden over de wederzijdse voorstellen zou het over leg voornamelijk gaan over defensieve nucleaire systemen. Moskou, dat hierin een voorsprong heeft zou hebben voorgesteld de nucleaire de fensie te beperken tot een gordel van honderd raketten om Moskou en Was hington. Volgens berichten uit Washington, die nooit zijn tegengesproken, wil Amerika behalve Washington ook de afvuurin- stallaties van internationale raketten in Montana en Dakota met nucleaire ra ketten beschermen. en komen op veel punten aardig overeen met de defensierapporten van de oppo sitie. De heer Van Eisen is een oud land- macht-generaal, die het klappen van de militaire zweep volledig beheerst. Hij kent alle ins en outs van het militaire apparaat. Zijn liberale medestander - die evengoed kan veranderen in een te genstander - is de heer Koudijs, die een voortreffelijke staat van dienst bij de marine achter de rug heeft. KVP-man Van Eisen durft te zeggen dat Neder land er een veel te grote en dure marine op na houdt. En daar moet je bij Koudijs niet mee aankomen. Misschien klinkt dit u wat vreemd in de oren maar het is letterlijk waar, wat hier staat! Angola is een kolonie van Portugal. Het ligt in het zuidoosten van Afrika. Hoe wel het slaven-tijdperk officieel zo’n 100 jaar geleden is beëindigd, gaat het on verminderd voort in Angola. Het ver schil met vroeger is dat de slaven nu gehuurd worden, in plaats van gekocht. De „zwarten”, die op de koffieplantages werken, worden beestachtig behandeld door de blanke overheersers. De Angolezen voeren een bevrijdings oorlog tegen de Portugezen. Een groot deel van Angola is reeds be vrijd, maar het (economisch) belang rijkste deel is nog steeds in handen van Portugal. De Portugezen zijn erg sterk omdat ze als NATO-bondgenoot de beschikking hebben over de modernste (lees- ver schrikkelijkste!) NATO-wapens. Deze wapens worden voor een groot deel betaald uit de opbrengsten van de geëx porteerde koffie! Ongelukkig genoeg is Nederland de grootste afnemer van An- gola-koffie. Met andere woorden: In januari is de werkloosheid toegeno men tot 130.000 mensen. Dit jongste cij fer heeft minister Boersma (sociale za ken) maandag meegedeeld aan de hand van de meest recente, deels voorlopige gegevens. De werkeloosheid treft nu 3.6 pct. van de Nederlandse beroepsbevol king. Eind december was het aantal werklozen bijna 115.000. Het aantal 130.000 is een globale schat ting. Deze week worden de precieze ge gevens verzameld, zodat volgende week een duidelijk overzicht van de werkloos heidssituatie gegeven kan worden, on der meer van de verdeling van de werk loosheid over de verschillende regio’s van het land en de verschillende be drijfstakken, aldus het ministerie van sociale zaken. den Doel. Hef PvdA-Kamerlid stelde dat dr. De Zeeuw veel moediger is dan de heer Schmelzer, maar dat hij toch niet pro gressief genoeg is om op basis van een beleids-alternatief met hem in zee te gaan. „De KVP zal eerst omgeturnd moeten worden”. Het is z.i. irreeël om er vanuit te gaan dat straks het schaduwkabinet zal re geren. Vandaar dat hij stelde dat zijn partij niet buiten wat hij noemde een ..omgeturnde” KVP zal kunnen. Dr. Van den Doel vindt het onverstan dig net te doen alsof de benoeming van de heer De Zeeuw niets voorstelt. Die in druk heeft PvdA-voorzitter André van der Louw al gewekt, aldus Van den Doel. In dit verband zal hij er bang voor te zijn, dat zich in de Partij van de Arbeid een nieuwe afsplitsing zou voor doen. ais deze partij niet met de KVP in zee gaat. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Jan Wouters, el. reparatie-inrichting Marktplein. Heren zolen en hakken f 3,- dames zolen en hakken f 2,25. Geen Mondriaanse vlakverdeling, geen I rigens, neemt u nu reeds een duik, frigiel lijnenspel zonder meer geen draad zou uw hoofd stoten, constructie, geen decoratief object als zodanig, ai geven we grif toe, dat het hier afgebeelde aan Mondriaan doet den ken, frigiel is en decoratief. Het is een jong stukje Bolsward. Waar voor enkele jaren de koeien nog graas den verrees dit bouwsel op -een beton nen voetstuk. Waar de landelijkheid werd prijsgegeven en plaats maakte voor strakke zakelijkheid, was dit .toch om de mens in zijn recreatieve behoeften te. dienen. U hebt het misschien reeds ontdekt, dit zijn de springtorens bij het spartfondsenbad. Nog even geduld ove- Zolang wij, koffie-drinkende Nederlan ders, nog Angola-koffie gebruiken, zijn wij medeschuldig aan het bloedbad in Angola De Tweede Kamer moest deze week beginnen met de behandeling van de defensiebegroting. Een hele klus, die door een politiek kommentator al is omschreven als „de op scherp gestelde handgra naat”. Dat de oppositie de begroting van minister De Koster zal verwerpen zal niet zoveel opzien oproepen. Maar de grote vraag is hoe de diverse woordvoerders van de regeringspartijen elkaar deze week - e.n komende week, als gestemd moet worden - zullen begrij pen. Het is binnen de regeringspartijen ook als een ratjetoe van meningen als het gaat om de vraag hoeveel geld Nederland aan zijn defensie mag uitgeven. De KVP zoekt het in bezuinigingen, de CHU wil best wat meer geld beschikbaar stellen en de VVD wil nog eens zoveel miljoen meer in de defensie steken. Bij de formatie van het kabinet-Biesheuvel is een wankel compromis gesloten. Er zou 55 miljoen extra beschikbaar komen om materiële achterstand in te halen. Te weinig naar de zin van VVD en CHU, te veel in de ogen van de KVP. Bovendien beloofde premier Biesheuvel dat het hele defensie-apparaat „kritisch onder de loep zou worden geno men”. Daarvoor is inmiddels de commissie Van Rijckevorsel hard aan het werk gegaan. Maar de resultaten daarvan zullen nog wel enige tijd op zich laten wachten. i -7 y-..., Mansholt en de nieuwe Marx Als wij juist zijn ingelicht heeft het wei nig gescheeld of het PvdA-lid dr. Sicco Mansholt was lid geworden van DS ’70; in de kring rond Drees jr. echter lust te men de om zijn landbouwpolitiek be kritiseerde Europese commissaris niet zo. Onlangs heeft de oude vos, 63,’ vlak voor zijn pensioen, toch nog een grandi ose gooi gedaan naar een come-back in de politiek, aldus Burgerrecht. Hij bekende zich niet alleen tot Nieuw-Links gedachte, hij riep in diver se TV-interviews ook om „een nieuwe Marx” als remedie voor de milieuver ontreiniging, welke het gevolg is van het infame kapitalisme. Zoals Vrij Ne derland het fraai omschreef: „Mansholt is de profeet van het neo-marxisme en hij wil zich graag inzetten voor een nieuwe internationale op Europees ni veau om de kapitalistische draak defini tief te verslaan en zo de Europese mens te redden." daan om in het noorden van Nederland grote oefenterreinen aan te leggen. Dat heeft ook binnen zijn eigen partij enig verzet opgeleverd. De vooruitstrevende ideeën van Joop van Eisen zijn ook bin nen de KVP niet overal even gunstig ontvangen. Minister De Koster heeft vorige week, vooruitlopend op het begrotingsdebat, al vast wat veranderingen aan de Kamer voorgesteld op het punt van het mili tair tuchtrecht. De bewindsman wil aan de commandanten in het leger de be voegdheid ontnemen om de tuchtklasse in Nieuwersluis als straf op te leggen. Daarvoor in de plaats krijgen zij de mo gelijkheid om geldboetes te vragen - tot een maximum van tien procent van de bruto maandwedde van de gestrafte mi litair. De minister vindt, samen met col lega Van Agt (justitie), dat de com mandanten bepaalde mogelijkheden om te straffen moeten behouden, omdat an ders de militaire rechters te zwaar zul len worden belast. Met nadruk wijzen de bewindslieden op het feit dat binnen de krijgsmacht kritiek mogelijk moet kun nen zijn. „Ook al zal de kritiek soms pijnlijk treffen door de ongewone en ook wel ongenuanceerde vormen waarin zij tot uitdrukking wordt gebracht, dat ont slaat de overheid en dus ook de krijgs macht niet van de plicht naar beste ver mogen uit die kritiek de constructieve elementen ter harte te nemen”, aldus de nota van de beide ministers. De Tweede Kamer zou deze nota ook deze week al bespreken. Nog in dit vakantieseizoen, op één au gustus a.s. zal aap de grenzen tussen de zes EEG-lidstaten de controle op de groene autoverzekeringskaarten worden opgeheven. De Europese ministerraad besloot giste ren tot deze vereenvoudiging van de grensformaliteiten tussen Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, vooral met de bedoeling de EEG In het kader van de vier zondagmidda gen als gangmakers van het gesprek tussen ouders en hun opgroeiende kinde ren gaat het zondag 6 februari over „ruimte voor sex”. Mevrouw C. J. van Stapele-Manoth uit Steenwijk leidt het onderwerp in. Een onderwerp waarom trent heel wat botsingen tussen ouders en kinderen plaats hebben, en waar over al heel wat woorden tussen hen gevallen zijn. Maar ook een gesprek ge voerd? Want woorden zijn nog geen ge sprek. En toch is ook hierover een ge sprek mogelijk. Ruimte voor sex is pri mair een kwestie van ruimte voor de mens en van ruimte voor de relatie tus sen mensen. Veel ouders en kinderen schriken terug om hierover met elkaar echt te praten of weten niet goed hoe te beginnen. Misschien komen we 6 fe bruari op een spoor? In ieder geval de moeite waard om het te proberen. Het gesprek wordt ge lend door mevrouw W. Toussaint-van Maanen uit Leeuwarden. Zondagmiddag 3 uur. -AA'. i.zJUu, B -• - - Het Tweede Kamerlid dr. Hans van den Doel (pvda) vreest een nieuwe afsplit sing in de PvdA, als deze partij niet met de KVP in de regeringsboot wil zitten. Hij zei dit maandagavond op een ver gadering van zijn partij in Tiel. De PvdA moet vanzelfsprekend steun verlenen aan de nieuwe KVP-voorzitter dr. De Zeeuw, aldus dit Kamerlid. De KVP-fraktie in de Tweede Kamer heeft z.i. al het mogelijke gedaan om de be is gekozen als fj lelijk voorzitter van de noeming van dr. De Zeeuw te voorko- fractie. Maar hij is tevens de man, die men. ..Als hij een nul was. zouden we de veelomstreden voorstellen heeft ge- ’s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1