De gemeentebegroting van Wonseradeel onder de loep Gabe smr Goud voor Ard Electronica in de fotografie Zilveren filmpjes Fan stêd Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll en lan 111e JAARGANG No. 11 DINSDAG 8 FEBRUARI 1972 üs hjoed to sizzen - Hwat hal H. en w. wijzen erop, dat het hier een wettelijke verplichte uitgaaf betreft, welke niet kan worden afgevoerd. Met belangstelling zien ook zij de resultaten van de onderzoeken naar een mogelijke andere opzet tegemoet. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. ill V Gebruik bermen Financiële administratie Belastingverhogingen Bescherming bevolking van de ruimte naar de aarde In de camera Gynuiastiekvoorzieningen ge- Begraafplaatsen Subsidies 2e week februari 1947 mei (vervolg op pagina 2) Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag ADMINISTRATIEVE ACHTERSTAND BEGRAAFPLAATSEN PLASTIC- ZAKKEN GRATIS? BIETEN IN DE BERMEN KROTOPRUIMING KUNSTIJSBAAN en FRYSK ORKEST Krotopruinüng Een lid verzoekt een overzicht te ver strekken van alle slechte woningen met het oog op onbewoonbaarverklaring en afbraak van krotten. In 1962 is een inventarisatie van het woningbestand gemaakt met het oog op aanvragen om meer woningen. Uit deze inventarisatie bleek o.a. dat ruim 600 woningen afgebroken zouden moeten worden. Een nieuwe algemene inventari satie zal veel tijd en geld kosten. Bij de vaststelling van kommenplannen worden te saneren gedeelten aangewezen. Bij de ontwikkeling van saneringsplannen vindt inventarisatie van de betrokken panden plaats. Wanneer saneringsplan nen vastere vormen zullen gaan aanne men, zullen b. en w. tijdig contact op nemen met de provinciale directie van de Volkshuisvestig. In 1971 zijn door de dienst van gemeentewerken 20 krotten afgebroken. Op de lijst van nog af te breken panden staan nog een 20-tal ver meld. Ons beleid is er op gericht, dat afbraak zo snel mogelijk na de verkrij ging in eigendom plaats vindt. handhaafd op 80 stuks per jaar. Voorgesteld wordt de tarieven der rech ten als volgt te verhogen, ingaande 1 ja nuari 1972. a. Ophalen huisvuil: verho ging van f 18,en f 28,tot resp. f 25 en f 35,— (gemiddeld f 31,per huis houding). b. Privaatton verhogen van f 36,tot f 50,per jaar. c. Rioolrech ten verhogen van f 36,tot f 50,p jaar. Hemdjjk Een lid vestigt de aandacht op de slech te toestand van de Hemdijk en de te la ge ligging van de bermen t.o.v. het wegdek langs meerdere wegen, zulks mede in verband met de voorgestelde verhoging van de wegenbelasting. De Hemdijk is vrij smal en heeft een lichte funderingsconstructie, de tonrond- te is te groot en bovendien is de ver- kanting in de bochten hier en daar te groot. Het onderhoud van deze weg staat op het programma voor 1972. Dit onderhoud kan in verband met de be schikbare middelen slechts summier zijn Ten aanzien van de te lage ligging van De Cdscel werkte met een dusdanige perfectie, dat men dit al vrij gauw in de fotografische industrie ging toepassen. Eerst in electrische belichtingsmeters, later in foto en filmcamera’s. De volautomatische camera is daarom allang geen nieuwtje meer. Dat is echter wel de z.g. Computerca mera. De hierbij getoonde camera is een Petri Cmputer 35. De gewone automatische camera werkt meestal met een vaste sluitertijd en past het diafragma daarbij voortdurend aan, afhankelijk van de heersende lichtom standigheden. de bermen t.o.v. het wegdek merken b. en w. op, dat de geringe breedte van onze landbouwwegen tot gevolg heeft, dat het verkeer bij het elkaar passeren voor een deel in de berm moet rijden, hetgeen verzakkingen en sporen tot ge volg heeft. Aanvulling met grond biedt geen afdoende oplossing en kan gevaar opleveren door de dan ontstane zacht heid van de berm. Boerderij De Pannekoeken afgebrand. Eigenaar J. A. Kooistra, bewoner H. Hofstra. Oorzaak: Springen butagaslei- ding. Twee paarden en 7 koeien kwa men in de vlammen om. Sapporo, Sapporo Je meldde er van Goud voor Ard En dat in Japan Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het aantal bezoekers- van de Leeszaal te Bolsward bedroeg in de maand janu ari uit 50 personen, t.w. 42 heren en 8 dames. Een deelnemer achtte het raadzaam tt traject VforkumBolsward te wandelen inplaats van in het donker te rijden. Hij deed er 2 uren over. In Bolsward bond hij zich weer op om door te rijden naar Harlingen. Groot blijft een land Waar de wilskracht niet doofd Maar een innerlijke kracht In de toekomst geloofd Men wurdt faker t.roch in strontwein oerriden, as troch in barresjette. Sommige leden hebben bezwaar tegen raming van deze post. Andere zien lie ver een andere organisatievorm voor hulpverlening. Deze Petri Computer echter heeft een volledig variabele sluiterinstelling, wel ke geheel door de ingebouwde computer wordt „gesturd”, de DAF onder de ca mera’s. De sluiter geeft een gamma van 4 volle seconden (statieftijd) tot 1J250 seconden. Het grappige is, dat een oranje knipper licht aangeeft, wanneer men een statief moet gebruiken of... flitsen. Een groen lichtje verraadt wanneer men gewoon momentopnamen kan maken. Deze licht jes zijn zowel bovenop het toestel, als in de zoeker zichtbaar. Wordt de sluiter nl. bij de aanvang van de opname lich telijk ingedrukt, dan geeft de camera een lichtsein, moment of tijd/flits. Drukt men de sluiter geheel in, dan komt pas de opname tot stand. De computer ont vangt zijn lichtindrukken overigens ook hier van een feilloos werkende Cdscel. Voor de fervente amateurs onder u ver klappen wij, dat de camera is uitgerust met een z.g. meetzoeker, gemakkelijk te bedienen door een uitsteeksel aan de lensring. Dat het objectief een C.C. petrilens 1:2.8 is met een brandpuntafstand van maar 40 mm, zodat het al lichtelijk groot hoek is en heel geschikt voor snelle snapshots. De Petri Computer heeft een flitsaan- sluiting, het flitsschoentje is voorzien van een middencontact. Importeur van de camera is Transcon- tinenta N.V., Wibautstraat 212, Amster dam. Geconstateerd is dat de wegbermen en ook andere gemeente-eigendommen voor opslag van bieten, materialen e.d. worden gebezigd, waarbij in sommige gevallen gevaarlijke situaties ontstaan, door derden hinder wordt ondervonden en schade aan de bermen wordt veroor zaakt. Het college van burg, en weth. wordt verzocht hieraan de nodige aan dacht te schenken. Voor gebruik zou een vergunning als vereiste kunnen worden gesteld, terwijl voorts een waarborgsom gevraagd zou kunnen worden en opslag- rechten geheven zouden kunnen worden. B. en W. antwoordden dat in de geldende politieverordening gebruik mogelijk is met vergunning van ons college. Er zal op worden toegezien, dat ongeoorloofd gebruik wordt tegengegaan en schade wordt voorkomen c.q. hersteld. Groot is dat land En 't onze Is klein Toch kunnen wij er hier Aardig goed zijn Ook in de fotografie zijn begrippen als automatte en electronica steeds meer dóórgedrongen. De belichtingmeters wa ren in dit opzicht de eerste elementen. De oude meter met geleniumcel heeft het veld weer moeten ruimen voor de moderne meter met Camium Sulfide Cel. Weinig bekend is, dat deze z.g. Cds cel een regelrechte afstammeling is van de ruimtevaart. In de eerste satelieten, die de ruimte rond onze aarde doorkruisten, werden z.g. meteorietentellers ingebouwd. Dat was niet meer dan een ruimte, afgeslo ten door een dun folie van ondoorzich tig plastic, gespannen voor de Cdscel. Deze cel staat onder spanning. Ze fun geert als weerstand. Hoe meer licht op de cel valt, hoe meer weerstand de elec trische stroom ondervindt bij het passe ren van de cel. Werd nu het folie door meteorieten, niet meer dan stofjes, getrofen, dan ont stonden minuscule gaatjes in de afdek king en het zonlicht kon de cel treffen. Naarmate het aantal perforaties van het folie toenam, werd de weerstand van de Cdscel groter en dit werd keurig naar de aarde geseind. Wij blijven u volgen In Olympisch Stadion Niet met een schaduw Maar met een rijzende zon Voor al onze ploegen De beste wensen Haal het goud Tot over de grenzen. Een lid stelt voor het gevraagde subsi die van f 230,te verlenen wanneer de propaganda voor Wonseradeel meer aandacht krijgt en wanneer dit niet te verwezenlijken is het subsidie op f 25, te handhaven. In alle afdelingen is opgemerkt dat de bevolking van Wonseradeel meer be langstelling toont voor de kunstijsbaan dan voor het Frysk Orkest. In de te verstrekken subsidies zou dit tot uitdrukking gebracht moeten wor den. De subsidies zouden dan ook ge steld moeten worden op f 2000,en f 2500,— voor resp. het Frysk Orkest en de kunstijsbaan. Twee leden zouden ’t subsidie voor het Frysk Orkest op 1500,- willen brengen. Een lid zou bei de instanties een gelijk subsidie willen verlenen. Een lid wenst aan te tekenen dat het subsidie van Vinea Domini zeer fors wordt, verhoogd. Enkelen wensen bij dit subisdie de voorwaarde te stellen dat door de Stichting meer aktiviteiten op de gemeente Wonseradeel worden ge richt, waarbij het initiatief van de stich ting uitgaat en er voorts grotere be kendheid aan zijn werk wordt gegeven. Met zorg werd kennis genomen van de stijging der kosten van muziekschool. Wat betreft de subsidie Provinale VVV handhaven b. en w. hun voorstel, al zul len zij meer aandacht vragen voor onze gemeente. Zij kunnen zich niet vereni gingen met het voorstel om het subsidie van het Frysk Orkest te verlagen tot f 1.500,Wel kunnen zij instemmen met de constatering dat de bevolking meer belangstelling toont voor de kunst ijsbaan dan voor het Frysk Orkest en dat dit verschil in de subsidiëring tot uitdrukking moet worden gebracht. Zij stellen dan ook voor het subsidie voor 1972 te bepalen op f 2000,voor het Frysk Orkest en f 2.500,voor de kunstijsbaan te Heerenvaen. Men stelde de vraag of voor voorberei ding van de plannen voor begraafplaat sen een bedrag van f 20.000,nodig is. Naar de mening van b. en w. is de noodzaak van het voorbereiden van de aanleg van één of twee begraafplaatsen evident. Bij de bepaling van het voorge stelde bedrag is tevens rekening gehou- DE EEG, DAT BINNE JOSELS De EEG is net fier fuort, wy hawwe der diel oan. It is net in sweevjende orga- nisaesje, dy’t earne boppe Brussel of earne boppe Straatsburch yn ’e loft hinget. De EEG is tiohterby as jo tinke. De EEG is op ’e Hiemert, by Burch- wert, op Fiifhüs by Wolsum, yn ’e Flea- ren by Tsjom, op Arkens en op Ank- terp, yn it Heidenskip en yn it lytse Ingwier. Dat komt, dy EEG dér binne wy seis in stik je fan, as wy dat nou wolle of net, in feit is it wol, dér hoege wy net omhinne to heljen. Yn de foargeande moanne is de EEG wer oanwoun. It is gjin boike mear, mar in fiks jongkeardel wurden, ien dy’t wol hwat yn 'e bouten hat. Denemarken, Ingelan en doe ek lerlan en Noarwegen Op zaterdagmorgen half vijf startten *n 80 elfstedentochtrijders te Bolsward. De le dame die zich aan de start meldde was mej. Huberdien de Hoogh uit Win terswijk. De Bohswarder J. Jorritsma had de tocht ook reeds uitgereden in 1929, 1940, 1941 en 1942. Van de in Bols ward gestarte tochtrijders hebben slechts 10 de tocht volbracht, waarvan slechts 1 Bolsward er de heer S. Palstra die om 8.50 uur arriveerde. Uit de om geving volbrachten de tocht H. Zijlstra Hieslum, W. Zjjlstra Hieslum (beide om 10.15) S. Hobma en F. J. Galema uit Blauwhuis (beide om 10.30). De heer Palstra arriveerde tegelijk met A. Steensma en J. Nauta van IJlst tien mi nuten na de eerstaankomende J. v. d. Veen uit Witmarsum, die om 8.30 uur arriveerde. Mej. Nawijn 25 jaar werkzaam aan de openbare bibliotheek. Geheel alleen heeft zij in die jaren ongeveer 200.000 boeken uitgeleend. ta it oprjochtsjen fan de Europeeske Frijhannelsassosiaesje. Mar in mienskip en in assosiaesje binne net itselde. As wy in mienskip forlikenje soene mei in houlik (man en frou alles ien en mien) is in assosiaesje mear in firma, in kom- pagnanskip, dy’t samar wer üntboun wurde kin. De EEG in houlik dus, de EVA (dit is de ófkoarting foar de Europeeske Frij- hannels Assosiaesje) in firma. Bihalven Ingelan hiene sit yn de EVA: Eastenryk, Denemarken, Noarwegen, Portugal, Sweden en Switserlan, de beide léste lannen mei in saneamde neutraliteits- polityk. Saneamd, hwant beide hawwe yn de léste wraldkriich dütske trans porten troch har lan trekke litten! It kaem der sahwat op del, dat Ingelan in soarte eigen EEG opbouwe woe mei de lannen, dy’t net yn de offisiele EEG sieten. Inigelén woe dêrby syn dominions as basis brüke, mar dat founemint wie net al to sterk, die al moai gau blaken. De EVA waerd dan ek net hwat men der fan dy side fan forwachte. Trije jier nei de start fregen Ingelan, lerlan en Denemarken al, oft se net by de EEG mochten. In jier letter folge Noarwe gen mei deselde fraeeh. Hja troffen it net rjocht. Yn dy tiid wie yn Frankryk De Gaulle de greate man. Elk EEG lan hie destiids it vetorjocht krige en de generael makke der konstant gebrük fan. It wie by de Russen om en’t öf. De Gaulle haldde de doar dus ticht en sadwaende skarrele de EVA noch hwat troch, mar it sette gjin seadden oan de dyk. Ingelan bleau op ’e stoepe stean. Hie it destiids mar tabiten, dan hie der gjin wolkje oan de EEG-loft west, mar ■nou moast it boetsje foar syn eigen pi- kelsfinde. It soe noch acht jier duorje, Alle afdelingen zijn van mening, dat ver koop van plastic-zakken voor huisvuil geen aanbeveling verdient, maar dat 't huidige systeem van het gratis verstrek ken van deze zakken moet blijven be staan. Zulks om het zich ongeoorloofd ontdoen van huisvuil te voorkomen. Voorgesteld wordt om tegenover de hierdoor wegvallende inkomst de reini gingsrechten te verhogen tot gemiddeld f 31,per zelfstandige huishouding en de rioolrechten per 1 januari 1972 te verhoigen tot f 50,per aansluiting. Eén lid verklaarde voorts de raming van f 24.000,voor bijdrage aan de Stichting „Piaem” te willen verlagen. Een ander lid stelde zich op het stand punt, dat in het algemeen de door het ministerie gehanteerde minimum nor men voor de diverse belastingen en re tributies door de gemeente moeten wor den gevolgd. Andere leden kunnen zich niet zonder meer stellen achter de voor stellen tot belastingverhoging. Zij zijn van mening, dat veeleer een oplossing moet worden gezocht door besparingen en/of het afvoeren van de voorgestelde nieuwe objecten. B. en w. willen er met nadruk op wijzen dat de ontwerp-begroting naar hun me ning geen mogelijkheden tot bezuinigin gen biedt. Met name de ramingen voor openbare werken zijn in feite onvoldoen de om meer te doen dan het allernood zakelijkste onderhoud. Dit standpunt wordt gedeeld door de Bouwcommissie. De raming voor een bijdrage aan de Stichting „Piaem” zouden b. en w. in af wachting van de behandeling der subsi- die-verzoeken ten dezen, vooralsnog wil len handhaven. Ten aanzien van de be- grotingspositie merken zij nog op, dat in de ontwerp-begroting de financiële ge volgen van genomen besluiten zijn ver werkt. B. en w. hebben er kennis van genomen, dat verkoop van plasticzakken voor huisvuil op ernstige bezwaren stuit. Hun voorstel omtrent de reinigings- en rioolrechten wordt dan ook herzien. De plastic-zakken blijft de gemeente gratis verstrekken. Het aantal zakken, dat gratis wordt verstrekt blijft ge- binne yn ’e boat stapt. De EEG, dat binne wy meielkoar, is nou ien greate hüshalding fan tisien lannen, meielkoar mei 257 miljoen ynwenners. Dat is mear as yn de Sovjet wen je en ek mear as yn de USA. Allinne China is noch mear, mansk, dy hat hast likefolle as de EEG, Sovjet en USA meielkoar. Dat mei dan allegearre wier wêze, dat wy sa mach- tich binne en sa, it is dochs net alhiel wurden, hwat men hope hie. De inisia- tyfnimmers hiene destiids tocht, dat de EEG sahwat funksjonearje soe as de Forienige Steaten fan Amearika, dus mei ien polityk, ien ekonomy en ien de- dinisje. Mar dat liket der noch net op. It bliuwt to’n earsten lyk as de namme seit, in ekonomyske mienskip. Doe’t der nei de twadde wraldkriich noch al hwat twasjalt wie tusken de Russen en de Amerikanen, woene idealisten de EEG sjen as in soarte fan brêge tusken dy twa. Dat wie de NAVO perfoarst net, dy wie mear bidoeld as in skyld tsjin de Russen. Hoewol Churchill syn seine der oan joech, wiene it dochs binammen de Britten, dy’t in foriene Europa earst hwat ófhalden ha. It is net hielendal wier, hwat wolris sein wurdt, dat Inge lan altyd sa graech woe, mar dat Frank ryk dat tsjinkearde. Ingelan hat fan ’e miet oan hwat skruten west. Doe’t lang om let de Europeeske Mienskip fan koa- len en stiel kaem (yn 1952) bleau Inge lan oan ’e kant stean. Dat wie ek sa by de folgjende stap yn 1957, döe’t de Euro peeske Ekonomyske (Ge) mienskip (koartwei EEG( in mienskiplike merk foarme foar de produkten fan lanbou en yndustry. Tink nou net, dat dit Ingelën allegearre kald liet, dat net. It woe ek wol hwat en in jier letter naem it seis it inisiatyf den met de toekomstige lasten, welke uit beheer en eigendom voor de ge meente zullen opkomen. Een exacte ra ming van kosten is thans nog niet be kend. Bolswartls Nieuwsblad foardat de doar wer iepen kaem en doe wiene der earst wer allegearre organ i- satoeryske tükelteammen. Mar hawar, nou is it dochs sa fier, dat ek Ingelan en Noarwegen lid binne fan de EEG. De nemarken wie dat ündertusken al wur den. De EEG, en dér binne jo dus in stikje fan, as jo nou wenje op ’e Klompepleats, op Kromheme, op ’e Pankoeken of op ’e Klaver, is in sterke ekonomyske ien- heit, dat wasket al it wetter fan de sé net öf. Hwat de stielproduksje oanbi- langet is de EEG seis sterker as de Sovjet en de USA. Mar mien nou net dat der gjin fraech- tekens mear binne. En elke EEG-fraech- teken is jou eigen fraechteken. It ant- wurd, dat der op jown wurdt, ha jo mei to krijen, op Idserdabuorren likegoed as op ’e Gouden Ingel. Hokker koers sil Moskou farre? Sil it Euopa oankrüpe om in füst meitsje to kinnen tsjin Chi na Sil it dêrby stikum hoopje, dat lang om let Europa him hwat losweakje sil fan Nixon en syn hantlangers Sil it mei de beide wite plakken op 'de kaert, Switserlan en Sweden? Sil har isolemint wol stan halde kinne Of klopje se aensen ek oan, nou ’t de EVA gjin EVA mear is? Hoe't wy it ek bisjogge, feit is, dat in greater EEG mei Ingelan en konsorten der yn bihelle, in alhiel nije fase yn de wraldskiednis is. Büten it machtige Chi na binne der nou gjin twa greate pom- meranten mear, mar trije. En as der nou mar net ünderinoar rüzje yn it hin tten komt. De greate EEG is nou wol yn kalk en semint, mar it semint moat noch wol hwat bihurdzje. En dat ferget tiid. Door alle afdelingen is bezwaar maakt tegen het zonder meer afvoeren van de post ad. f 20.000,voor gym- nastiekvoorzieninigen te Tjerkwerd en Parrega. Het voorstel tot het niet opnemen van de post ad. f 20.000,is gebaseerd op de conclusie, dat dit bedrag geen oplos sing biedt voor voorzieningen in de ge dachte vorm. Met belangstelling zien b. en w. nadere berichten omtrent initia tieven van de inwoners dezer dorpen te gemoet. Het zal daarna mogelijk zijn de ze aangelegenheid opnieuw te bezien. B. en w. stellen daarom voor deze post ,,p.m.” te handhaven. De behandeling van de gemeentebegroting van Wonseradeel werd voorbereid in een drietal afdelingsvergaderingen, resp. met als rapporteur de heren J. Wynia, J. Rinia en B. Brouwer. Zowel aan de door hen opgestelde rapporten als aan de antwoorden van b. en w. ontlenen we enkele hoofdpunten en wel de volgende: De achterstand in de administratie en in verband daarmede eveneens ’t feit, dat de begrotingen voor de jaren 1970 en 1971 nog niet zijn goedgekeurd, is in alle afdelingen aanleiding geweest voor uitvoerige bespreking. Zo is de vraag gesteld of de personeels bezetting van de afdeling financiën der secretarie wel voldoende is en wordt 't college van burgemeester en wethouders gevraagd tijdig maatregelen voor te be reiden wanneer de behoefte aan meer personeel zich mocht doen gevoelen. Ook achtte men een woord van waarde ring voor hetgeen ondanks de moeilijk heden werd verricht op zijn plaats, al worden burgemeester en wethouders uit genodigd nadere informaties te ver strekken omtrent het tijdstip waarop de achterstand kan zijn ingelopen. Wat dit laatste betreft, antwoordden b. en w., dat naar het zich thans laat aan zien in de loop van dit jaar de achter stand voor een groot deel kan worden ingelopen. Zij zullen er op toezien of er verslechtering ontstaat, waarbij niet al leen de omvang van de werkzaamheden maar ook het niveau daarvan in de be oordeling moet worden betrokken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1