De gemeentebegroting van Wonseradeel de week De foto van Carnaval Motelgesprek Gouden filmpjes k,-Jjj| hr-» VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 111e JAARGANG No. 12 liH Hl - Giro 887926 (vervolg) Ingekomen stukken Bedrag per leerling Foto Joh. Elzinga Krotontruiming Vaste geldlening ad 150.000, Kasgeldleningen en kredieten 1.000.000,— 300.000,— N.V. „HOE BLIJVEN OUDERS BIJ DE TIJD” 2e week februari 1922 3 Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Wijziging arbeidsovereenkomst met bepaalde personen Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) klasseerde zich op de „10 km. race” als tweede, goed voor een zilveren medaille. De raad besloot van deze aanbieding gebruik te maken. Voorbereidingsbesluit bestemmingsplan Exmorra. Onze hartelijke dank aan de heer S. van der Berg en echtgenote voor de ruime uitdeling van vlees. De bedeelden. Cu- baard. Te Lollum Chr. gymnastiekver. opge richt met aanv. 9 leden. De vereniging draagt de naam SSS (Sport staalt spie ren). De wierheit kriget makliker trompet ters yn tsjinst as striders. Voor de betrekking van organist bij de Ned. Herv. Gemeente te Arum meldden zich zeven sollicitanten. Na de vastenavond immers kwam een tijd van minder vlees minder boter, haast geen snoepgoed en dan bovendien de vrees van verkeerd doen. Fouten maken! Ja, je was verschrik’lijk blij Dat die lange grote vasten met de Pasen was voorbij! Nu is er alleen nog vreugde, dolle, dwaze, gekke gein. O, ’t wordt gegund aan iedre sterv’ling ’t leger zelfs mag er vrij voor zijn! Vroeger, 60 jaar geleden, dreunden we iedre dag opnieuw ’t volgend rijmpje samen hardop De helft begrepen we misschien! Zeker wij als kleine kind’ren Missen onze boterham niet Maar toch vasten wij ’n beetje schoon geen wet ons dat gebiedt! Als we groter zijn geworden en de vastentijd is daar, ja, dan zal het vasten wezen 40 dagen lang, nietwaar! Maar wij schromen niet die tijden ’t Is voor ons 'n groot vermaak; ’t zal ons in de hemel helpen vasten is ’n heilige zaak! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 125.000,— naar behoefte Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Wie zou schrikken voor de vasten, voor die schone, heilige tijd, die geheel aan ’t heil der zielen en versterving is gewijd? Koek en suiker en veel lekkers wat ons anders viel ten deel, nee, dat past niet in ons mondje; maar de boterham, die blijft heel! Oosterend. Hardrijderij voor arbeiders in twee groepen. Groep 1 boven de 35 jaar. Prijs 10 pond spek. Groep 2 beneden de 35 jaar. Prijs 5 pond spek. Winnaars resp. Jac. S. Hilverda en Foeke Winia. Subsidie-aanvragen van stichting „Piaem” en „Aldfaers Erf”. De heren D. Bakker en J. Herskamp te Makkum vragen garantie voor betaling rente en aflossing op een door hen te sluiten geldlening ten behoeve van de aankoop van de door hen bewoonde wo ningen. B. en W. stellen voor deze te verlenen, waarmee de raad accoord gaat. De Culturele Commissie adviseert in de vakature ontstaan door het vertrek van de heer H. Kampen te Burgwerd, tot lid van de commissie te benoemen de heer A. J. v. d. Velde, hoofd van de bij zondere lagere school te Gaast. B. en W. stellen voor de heer van der Velde te benoemen. Raad der Europese Gemeenten te Maas tricht dringt opnieuw aan op aanslui ting van de gemeente Wonseradeel bij de raad. In 1970 is beslaten niet toe te treden tot deze raad; B. en W. achten geen termen aanwezig op dit standpunt terug te ko men. B en W komen tot de conclusie, dat het laten voortbestaan van de uitzonderings positie voor nevenbetrekkingen geen zin heeft. Bovendien staat dat bestaande uitzondering de machinale verwerking van de salarissen in de weg. Op voorstel van B en W besluit de raad de overeen komst aan te passen. ten” ook nog op speciaal voor dit doel gebeeldhouwde friese moppen. De ook van een gemetselde boog voorziene deur aan het eind van de rij det geen dienst meer, want de grote kelder onder het oorspronkelijke huis is niet in ere her steld. Het huis is overigens opgetrok ken met bonte friese klinkersteentjes, gemetseld met een z.g.n. snijvoeg. Bij het maken van het bouwplan heeft men nog even stilgestaanbijdemogelijk- heid het huis aan de voorkant van een (ook oorspronkelijke) trapgevel te voor zien, maar men is hiervan afgestapt, mdat het dan belangrijk hoger had moe ten worden. Desondanks is het een verantwoord ge heel geworden, waarbij de kleine maar smaakvol ingerichte tuin aan de achter kant goed aansluit. De familie de Jong blijkt ruim en com fortabel te wonen, de woonkamer b.v. heeft een lengte van 11 meter. „Kapelpost” heet ook de brug opzij waarvan het huis is gelegen. Een lang artikel zou aan de historische achter grond van deze naam gewijd kunnen worden maar hier moet met de ver melding van enkele bijzonderheden wor den volstaan. In de 15e eeuw n.l. werd op deze brug (aan de kant van de Hendrik Nannes- stichting) die toen een stenen boogbrug was (die men een „post” noemde) een kapel gebouwd waarin een oud Maria beeld werd vereerd. Naar men stellig aanneamt was dit hetzelfde beeld als dat zich thans nog in de plaatselijke St. Francisuskerk bevindt. Deze verering nam in de loop der jaren zodanige vor men aan, dat Bolsward lange tijd een belangrijke bedevaartplaats is geweest voor inwoners van vele friese gemeenten of „grietenijen” zo men ze destijds noem de, die zelfs vanuit Opsterland en de beide Stellingwerven het beeld van „On ze Lieve Vrouw van Sevenwouden” kwa men bezoeken en vele gunsten vragen. Na de hervorming werd deze kapel ech- bouwwerk werd in de tweede helft van de vorige eeuw bouwvallig, zodat het gemeentebestuur in 1868 (helaas) tot afbraak besloot. In de betreffende ad vertentie was sprake van „het school gebouw, de Kapelle genaamd.” etaoi shrd etao shrd shrd etao shrdlshr Gaat de historie van de kapel vele eeu wen terug, nóg ouder moet volgens des kundigen het genoemde Mariabeeld zijn. Dit zou n.l. omstreeks het jaar 1300 al zijn vervaardigd en tot de z.g.n. West- Het derde motelgesprek in de serie .Praten met je ouders” wordt niet inge leid door een spreker of zo, maar een groepje leerlingen van de Chr. Pedago gische Akademie in Sneek komt „life” een simulatiespel spelen. Een simulatie spel is een geïmproviseerd gesprek ron dom een onderwerp dat tevoren werd af gesproken enwaarbij de spelers kruipen in de huid van een ander en zich dus inleven in de persoon die ze uitbeelden en als zondaig zelf al spelend hun „rol” maken. Dat spel zal ongeveer een kwar tier duren en gebeurt midden in de zaal alle aanwezigen zitten er omheen. Daar na volgt dan meteen de diskussie met de spelers en met de aanwezigen. Het gesprek wordt geleid door de heer Th. de Boer uit Sneek. Het onderwerp is: hoe blijven ouders bij de tijd Zondag 13 febr. van 3 tot half 5 in het Motel te Heerenveen. faalse school behoren. Niet onwaar schijnlijk lijkt daarom het vermoeden, dat dit beeld, tot het zijn standplaats in „de kapel op de post” kreeg, in een nis van een van de voorgangers van het huis op de foto heeft gestaan. gem. aant. 11. 70 53 56 2/3 32 29 1/3 84 2311/3 411/3 81 42 31 2/3 62 79 2/3 40 2/3 Het momenteel voor Exmorra geldende bestemmingsplan is vastgesteld in 1964. t>e in dit plan begrepen gronden zijn, voorzover deze konden worden aange kocht, inmiddels grotendeels bebouwd. In 1970 is verklaard, dat een herziening van het bestemmingsplan Exmorra wordt voorbereid, teneinde de bouw van een nieuwe lagere school en een aantal bejaardenwoningen, mogelijk te maken. Dit besluit is vervallen, aangezien niet binnen één jaar een ontwerp-herziening van het bestemmingsplan ter inzage is gelegd. Een 10-tal bejaardenwoningen is, middels een verklaring van geen be zwaar van gedeputeerde staten, momen teel in aanbouw. Nu de heer Schakel het voor industrieterrein bestemde ter rein aan de weg naar Allingawier niet als zodanig wenst te gebruiken, komt het B en W gewenst voor ook dit voor woningbouw te bestemmen. Ook de nog resterende percelen voor particuliere bouw dienen duidelijker in het plan te worden geregeld. Ir. Bügel is reeds bezig met het gereedmaken van een ontwerp-herziening. In verband hiermee wordt een nieuw voorbereidingsbesluit genomen. De gemeente ontving van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te ’s-Gravenhage een aanbieding inzake het verstrekken van een vaste geldle ning ad 150.000,-voor consolidatie van vlottende schuld. Carnaval: dat woord was vroeger Hier in ’t noorden onbekend Vastenavond was de term waar een groot deel van deze menschen, al heel jong aan werd gewend. In 1970 is besloten tot de vaststelling van een verordening tot regeling van het verlenen van steun uit de gemeente kas bij ontruiming van krotten en door stroming in het woningbestand. Op grond hiervan kan bij krotontrui- ming maximaal een bijdrage van 2.370,per geval worden verleend en bij doorstroming van maximaal 2.100, per geval. Onderstaand laten wij een overzicht vol gen van de over de jaren 1970 en 1971 terzake gedane uitgaven: Wat de doorstroming betreft waren er in 1970 26 gevallen en in 1971 36. Totaal werden verstrekt resp. 44.847,20 en 61.837,20 of gemiddeld per geval 1.724,89 en 1.717,70. Wat de krotontruiming betreft waren er in 1970 8 gevallen en in 1971 19. To taal werden hiervoor verstrekt resp. 15.910,en 40.349,of gemiddeld per geval 1.988,75 en 2.123,63. Krachtens de Beschikking geldelijke steun krotontruiming en doorstroming bedraagt de rijksbijdrage per doorstro- teiten en financiële bemoeiingen te de zer zake enkel te onderhouden met de aan het gemeentebestuur verwante stichting „Piaem”, welke stichting op dit gebied een brede taak heeft. Op de subsidie-aanvragen ware op grond van deze overwegingen, derhalve af wijzend te beschikken. In de concept- begroting staat voor „cultuur en recrea tie” evenwel een bedrag van 24000,- is gereserveerd. B en W zouden deze som beschikbaar willen houden voor activiteiten op mu seaal terrein en, zoals reeds opgemerkt, alles willen laten lopen over de stichting „Piaem”. mingsgeval 1.000,en per krotont- ruimingsgeval 1.200,De gemeente lijke bijdrage bedroeg over de afgelopen 2 jaren zowel ten aanzien van de krot ontruiming als de doorstroming gemid deld meer dan 700,per geval. Gelet op de zich verder in deze gemeen te ontwikkelende woningbouw, mag wor den verwacht, dat het aantal aanvragen om een doorstromingsbijdrage in de ko mende jaren nog verder zal toenemen. Zeer waarschijnlijk zal ook het aantal aanvragen om een krotontruimingsbij- drage stijgen. Deze ontwikkeling zou voor de gemeente een beduidende lasten verzwaring betekenen. Gezien de bud gettaire positie van de gemeente achten B en W dit niet verantwoord. Het is ons bekend dat de andere gemeenten in Friesland in het algemeen per geval geen hogere bijdragen verlenen dan 1.500,voor krotontruiming en 1.250 voor doorstroming, zijnde de bovengren zen, waarin het rijk voor 80% bijdraagt. B en W zijn van mening, dat deze be dragen ook als maxima voor deze ge meente moeten gelden.' Zouden de bedragen in deze gemeente ook in 1970 en 1971 als maxima zijn ge hanteerd, dan zou dit een besparing hebben betekend van respectievelijk 16.507,20 en ƒ30.186,20. Uiteraard kan er een bepaling worden gecreëerd, die het mogelijk maakt in bijzondere gevallen een hogere bijdra ge te verlenen. In dit verband kan bij voorbeeld gedacht worden aan te verle nen geldelijke steun bij de sanering van een bepaald dorpsgedeelte. Een belangrijke voorwaarde is, dat in geval van doorstroming de nieuwe huur prijs ten minste 150% van de oude huur prijs moet bedragen. Bij verhuizing van een woning met een huur van 30,- per maand naar een woning met een huur van 45,- per maand wordt formeel aan deze voorwaarde voldaan. Op grond van het vorenstaande stellen B en W voor een nieuwe verordening vast te stelen, waarin de voormelde wij zigingen zijn verwerkt. 3 x goud en 1 maal zilver. Tijdens de 11e drie gouden medailles op. Kees Verkerk Olympische Winterspelen in Sapporo, Japan won Ard Schenk zowel de 1500, 5000 en 10.000 meier. Dit leverde hem De raad besluit het voor het jaar 1972 per leerling beschikbaar te stellen be drag ter bestrijding van de kosten, als mede die van instandhouding voor het openbaar gewoon lager onderwijs te be palen otp 160,01, vermeerderd met een norm van 10,- voor administratiekos ten, in totaal dus op 170,01. Dit bedrag zal als voorschot gegeven worden aan de bijzondere scholen. Dit resulteert in: School Arum Burgwerd Exmorra Ferwaude Gaast Lollum Makkum (Chr.) Makkum (RK) Parrega Schettens Schraard Tjerkwerd Witmarsum Wons B en W stellen voor hen te machtigen om voor het jaar 1972 tot een maximum van 2.118.750,— gelden in rekening- courant op te nemen en/of kasgeldlenin gen aan te gaan. Van deze machtiging zouden zij gebruik willen maken voor de volgende reke- ning-courant kredieten: 1. N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten 2. Coöp. Raiffeisenbank Witmarsum 3. Kingma’s Bank te Bolsward 4. kasgeldleningen Door het verstrekken van een algeme ne machtiging aan het college is het mogelijk van dag tot dag te kunnen profiteren van renteverschillen. Aan de algëmene beschouwingen namen deel Gerrit J. Draaijer voor AR en KVP over cultureel- en woningbeleid, milieu beheer en belastingen. De fractievoorzit ter van het PAK, de heer U. Hiemstra nam burgemeester Tjeerdsma even op de korrel over het feit dat deze commis saris was geworden van de N.V. Lom- merts in Delfzijl. Namens de CHU nam de heer Heeres krachtig stelling voor de sportaccomo- daties van Tjerkwerd en Parrega door de 20.000,- op de begroting te handha ven, dit voorstel werd met 11 tegen 4 stemmen afgewezen. De heer J. Sieswerda pleitte namens de VVD voor lagere huren voor de wonin gen. Hier wordt inderdaad aan gewerkt zei burgemeester Tjeerdsma, deze hui zen zullen op ongeveer 185,- per maand komen. De heer J. Dijkstra FNZ be pleitte dat wij meer zorg moesten be steden aan de kleine dorpen. De burge meester beantwoordde de sprekers uit voerig, waarna de begroting werd aan genomen met 12 tegen 3 stemmen. De tegenstemmers waren de heren S. Hee- bedrag 2975,— 2252,— 2408,— 1360,— 1240,— 3570,— 9832,— 1755,— 3442,— 1785,— 1345,— „2635,— 3386,— 1728,— „Cappellepost” noemde de heer P. de Jong zijn nieuwe huis aan de Kerkstraat no 38, dat hij nu ruim 3 jaar geleden met zijn gezin betrok. Een huis dat in de plaats kwam van een bouwval, die in de ogen van velen jarenlang een er gernis is geweest. En thans staat daar een goed voorbeeld van historische en eigentijdse bouwkunst, in samenwerking met eigenaar en monumentenzorg tot stand gebracht door het bouwbedrijf Franzen. Feitelijk ook een van de wei nige grachtenhuizen die Bolsward nog rijk is, want de zijgevel (zie de foto) strekt zich niet alleen langs maar ook in het water uit. Het is vooral deze, die uit historisch oogpunt de aandacht vraagt. Want hij is herbouwd in de oor spronkelijk middeleeuwse trant, te zien aan het speelse metselwerk van de dak lijst en van de bogen onder de ramen, waarvoor rode friese klinkersteentjes zijn gebruikt. De genoemde bogen „rus- B en W ontvingen van het bestuur der stichting „Piaem” een aanvraag om een subsidie voor 1972, tot een bedrag van 21.500,Ze is geraamd op de post „Personele lasten”, waarop is uitge trokken: loon en sociale lasten van het beherend echtpaar. De heer Y. Schakel te Exmorra heeft de raad verzocht, hem ten behoeve van de exploitatie van de stichting „Ald faers Erf” voor 1972 een subsidie uit de gemeente-kas te verlenen tot een zo hoog mogelijk bedrag. Zonder financiële steun van de over heid zal een nadelig saldo resteren van rond 26.350, De moeilijkheden die bij de beoordeling van de overigens sympathieke aanvra gen telkens weer opdoemen, worden Veroorzaakt doordat hier sprake is van: a. de onmogelijkheid van het gemeente bestuur wegens onvoldoende finan ciële middelen volledig te (blijven) bewilligen. b. adressanten, zónder subsidie hun werkzaamheden niet kunnen voortzet ten. c. twee instituten, die zich beide op het terrein van de recreatie bewegen, waarbij de buitenwacht het onder scheid niet steeds onderkent noch be grijpt. Dit wezensverschil tussen Aldfaers Erf en Piaem heeft kennelijk een rol ge speeld bij de beoordeling door het minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk van een daar eveneens ingediende subsidie-aanvraag van de heer Schakel. Dit ministerie heeft adressant laten weten, dat „subsidiëring in exploitatie- en onderhoudskosten in beginsel niet mogelijk” is en verder: „Subsidies worden toegekend aan pu bliekrechtelijke organen. Slechts in uit zonderingsgevallen komen privaatrech telijke organen voor toekenning van een rijksbijdrage in aanmerking”. Dit standpunt zouden B en W ten aan zien van de bedoelde subsidie-aanvra gen tot de hunne willen maken. Dat wil, concreet, dan zeggen dat de raad voorstelt de gemeentelijke activi- res, W. Harders en J. Dijkstra.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1