Plannen zwembad - sporthal van Hennaarderadeel zwevend Gate Skroar nog I I 1 p W' Welsrijp, Spannum, Bayum volgend jaar wellicht aardgas i te. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd Zilveren filmpjes Sapporo iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiini - Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en en lan 4. 11 le JAARGANG No. 13 DINSDAG 15 FEBRUARI 1972 Wymbritseradeel. zij aan het rapport Zout of zand J. S. Onderhoud der lantaarns voor Studietoelagen Hervormde kerk te Waaxens IJswegencentrale Kosten van bruggen Parkeerstroken Gemeentehuis Kosten van de gemeente-reiniging Overige wegen Brandputten Reiskostenvergoedingen. Gemeentehuis van Hennaarderadeel OFSKIE FAN IT DOARP Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hwa’t binnen de poarte is, moat de stêd foar riede. 3e week februari 1947 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157); Een lid vestigt de aandacht op de trot toirs in Rien, die nodig hersteld moeten worden. Een lid brengt naar voren of het niet mogelijk is, dat de straters in de winter om 8 uur kunnen beginnen ynkommende noch syn rol meispylje baren. Wied er muzikael, De dames die haalden Ja, laat ze maar gaan Er liefst maar voor ons Vijf plakken vandaan Te koop een hok met 7 kippen en een haan, tegen de leg. C. de Groot, Barge- fenne 18. Bol swards Nieuwsblad start met de ru briek Kris-Kras door Nederland. Stien Baas - Keizer Met zilver en goud Het ging er zo lekker Er kon niets meer fout Atje KeulenDeelstra Was weer een bons Haalde er zilver En twee plakken brons 85- jarig bestaan Ijsclub Eensgezindheid te Rien. Elfstedenhuldiging te Wommels van de wedstrijdrijders Jacob en Wierd Wijnia en Feike W. de Boer in zaal Gerbens. Trijntje Rep en Sippie Tigchelaar Ook uitmuntend gedaan En kwamen op enkele afstanden Als vierde te staan Een gelukwens voor hen Als meisje en vrouw En bleven zo him supporters Ook in Japan even trouw. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een lid acht het gewenst, dat het ge meentehuis geheel wordt gemoderni seerd. Het ligt wel in de bedoeling, dat ieder jaar een kamer (of kamers) duchtig wordt opgeknapt. Zo langzamerhand wordt het gemeentehuis te klein en nu bestaan er wel enkele mogelijkheden, n.l. de woning van de conciërge bij het ge meentehuis te voegen of een verbinding met de oude school tot stand te brengen. B en W zullen in de loop van het jaar het advies van de nieuwe directeur van gemeentewerken eens over de zaak in winnen, aldus blijkt uit het antwoord. Een lid merkt op, dat er hier en daar nog al eens brandputten zijn, waarvan de deksels niet geopend kunnen worden en vraagt wie voor het onderhoud van dpze putten zorg draagt. Inderdaad zijn er, aldus het antwoord sommige deksels van brandputten die klemmen, maar volgens de plv. com mandant van de brandweer kunnen die deksels toch vrij vlot worden opgelicht. Elke zomer wordt door ons personeel een gedeelte van de deksels roestvrij ge maakt en in de olie gezet, terwijl het tot de taak van enkele personeelsleden behoort beschadigingen e.d. aan deksels zo spoedig mogelijk te melden. B en W geven deze beschadiging weer door aan de I.W.G.L. die voor herstelling zorg draagt. Naar aanleiding van het geraamde be drag voor het gebruik van een eigen auto door de architect vragen meer le den of niet een vergoeding per kilome ter kan worden gegeven. Eén lid stelt voor de fietsvergoeding te verhogen tot 100,-, wat door meer leden wordt on dersteund. Voorlopig hebben B en W weer een vast bedrag voor autokosten geraamd, maar natuurlijk is het mogelijk, dat een ver goeding per kilometer wordt gegeven. Zij zullen bij de behandeling van de begroting graag de mening van alle le- I Hieronder volgen enkele opmerkingen, ontleend betreffende het onderzoek In de secties van de begroting van in komsten en uitgaven van de gemeente Hennaarderadeel voor het dienstjaar 1972. De begrotingswijziging werd gehouden op 17 janua ri j.l. De le sectie bestond uit de dame en heren: F. Klijnstra, wethouder- voorzitter, J. Bosma, H. Brandsma, mevr. R JonkmanSietsma, Y. Veenstra en H. A. de Vries, rapporteur: H. Brandsma. De 2e sectie bestond uït de heren: F. Noordmans, wethouder-voor zitter, B. Bootsma, G. Okkinga, W. van der Veer en D. Wijbenga; rapporteurs W. van der Veer. i Adressen Mei koarten forskynt der m boek, dêr’t sünder mis oer pi Het is geweldig Voor ons kleine land Wat de schaatsrijders en rijdsters Er brachten tot stand In beide secties wordt gevraagd of het college nog met een nader voorstel in zake de studiekosten zal komen. Uit het antwoord blijkt dat B en W niet met een nieuw voorstel komen. Wel wij zen zij er op dat hunnerzijds nog extra studieverlof wordt gegeven en de leer lingen van de school die deze twee da gen in de week moeten bezoeken. De cursus voor G.A.I. en financiën duurt minimaal 3 jaar. Afvalwedstrijd te Bolsward. le prijs J. le Vries, Terhome, 2e J. v. d. Berg te Wartena, 3e J. Nauta te Wartena, 4e A. (vervolg op pagina 2) Koning, Munnekeburen. i.p.v. 7 uur. Door de duisternis is het toch niet mogelijk, dat zij met him werk kunnen beginnen. Verder wordt ge vraagd naar de herstelling van het bin nenpad Roodhuis-Oosterend, dat reeds vorig jaar was toegezegd. Naar de mening van B en W bevindt het trottoir te Rien zich alleen tegen over een boerderij in de kom in een slechte toestand. Volgens inlichtingen zijn hier vrachtauto’s, die over het trot toir rijden, de oorzaak van. Het blijft altijd moeilijk de daders op heterdaad te betrappen, maar aan de dienst ge meentewerken is opdracht gegeven de herstelling van het trottoir in het pro gramma op te nemen. Het is bekend, dat er gemeenten zijn, die een regeling, als bedoeld, hebben voor het werklieden- personeel. De regeling van de werktij den behoort tot de competentie van ons college en hierdoor zal een nader onder zoek naar de mogelijkheden op dit ter rein worden ingesteld. Inderdaad is de herstelling van genoemd binnenpad vorig jaar toegezegd, maar door allerlei oorzaken, zoals ziekte van personeel, meer onderhoud aan de we gen, kon het programma niet worden uitgevoerd. B en W beloven, dat dit jaar de zaak zal worden uitgevoerd. Slechts 1 beslist prima gegarandeerde stofzuiger ter beschikking gekregen voor deze maand. U kunt zich opgeven tot 1 maart. Bij meerder aanvragen wordt geloot. De Haan, Bolsward. „Technische werkplaats”. Daliks nei de oarloch (of wie it noch der yn?) skreau de bikende ds. J. J. Kalma in brosjuere oer it Onderwerp: Doarpen wolle libje. Sünt is der gans foroare. Bipaelde üntjowingen, dy’t doe al foarsjoen waerden, gyngen folie hur- der as doe tocht waerd. Der binne nou al doarpen, dy’t - sa liket it wol - hie lendal net mear libje wolle, dy’t de hol le al yn ’e skurte lein ha. Doarpen, dy’t it wol goed is, doarpen dêr’t alle piid en pit üt mist. Faeks ha jo forline wike op it TV de „Van gewest tot gewest” reportage sjoen oer stjerrende doarpen yn Grins- lan, dêr ’t de greate slokop Delfsyl lytse doarpkes as Weiwerd en Oterdum ge- woan fan ’e kaert faget. Lytse doarp kes fan sa’n 100 huzen, in tsjerke, skoahle, in pear kafé’s, hwat pleatsen, doarpkes fan in goed 300 ynwenners. Lytse doarpkes, mar yn de Fryske greidhoeke, binammen yn de Südwest- hoeke binne wol lytser. It moast jin oangrize to sjen hoe’t de stjonkende fabriken de sinne fortsjus- teren, letterlik sawol as figuerlik. It moast jin oandeare hoe’t minsken dêrre hifcke en tein, dy’t dórre wrotten en wraemd hiene, hiel har libben lang, op har aide del üt sté moasten. Dit gefaer sjogge wy hjirre net. Eks- moarre sil Allingawier noch net fan ’e kaert reagje en Winsum sil dit Baeijum en Spannum net dwaen. En dochs binne ek hjirre doarpen, dy’t stjêrre, dêr’t wy öfskie fan nimme moat- te as doarpen. It gefaer sit hjirre djip- per en leit hjirre oars. As it forskil tus- ken in doarp en in gehucht is, dat in doarp in tsjerke hat en in gehucht net, dan bliuwt Gaest wol in doarp. Piaem i naj Frysk iraet wurde sil. „Ofskie” is de titel. „Ofskie fan it libben” soe de titel folslein wêze kinne, hwant de haedpersoan yn dit boek hat hwat wy dan neame „de forkearde kwael.” Hja wist dat. Hja moat der mei leare to lïbjen en to stjerren. Ja, ienkear sil elk minske öfskie nimme moatte, öfskie fan it libben, de iene ier, de oare let. Faek to ier neffens üs ge- foel, mar gjin minske hat dit yn ’e han. Net inkeld minsken moatte ienkear of skie nimme, ienkear stjerre. Der binne ek doarpen dy moatte dat. It is tryst, mar it is wier. Prinses Marijke geboren. Ter gelgenheid hiervan non-stop-feest- avond in De Doele met feestrede van waarn. burgemeester T. S. v. d. Zee. ’t Peil van de avond stelde wat teleur. Te veel een bonte dinsdagavondtrein, aldus de redaksje. Bolswards Nieuwsblad Een lid vraagt of door de moeilijkheden met de computer van het P.E.B. de kosten van de straatverlichting nu slechts gedeeltelijk worden betaald en of de afrekening later zal volgen, terwijl een ander lid er prijs op stelt, dat de opgaaf van de straatverlichting per dorp weer in de begroting wordt opge nomen. Geantwoord wordt dat in het begin van het jaar een voorschot-nota van het P.E.B. wordt ontvangen, die in gedeel ten wordt betaald. In het nieuwe jaar volgt dan de afrekening. Momenteel laat dit even op zich wachten. B en W hopen een volgend jaar de specificatie van de kosten weer op te kunnen nemen. üs hjoed to sizzen i&Af'’' Jjffi In verband met de milieuverontreiniging zou een lid bij de bestrijding van de gladheid meer gebruik willen maken van zand en het zoutgebruik tot het hoogst noodzakelijke willen beperken. Zout b.v. alleen gebruiken in de dorpen en de gevaarlijke bochten. Een overvloedig zöutstrooien veroor zaakt nogal wat schade aan auto’s en wegen, maar vervanging van het zout door zand stuit, vooral in de dorpen, ook op bezwaren. Dit zand komt n.l. in hoofdzaak weer in de riolen terecht en zal daar ook weer uit moeten worden verwijderd. Het strooien wordt al zo veel mogelijk beperkt, maar de veilig heid van het verkeer eist, dat men toch regelmatig de hoofdverkeerswegen strooit. De gemeenten zouden in de be strijding van de gladheid meer een zelfde gedragslijn moeten volgen. Het bevordert de ongelukken, wanneer b.v. automobilisten bij de overgang van de ene gemeente naar de andere plotseling van een gestrooide weg op een spiegel glad wegdek komen en hun snelheid hier natuurlijk zo spoedig niet bij heb ben aangepast. Overigens moet het ver keer zich in deze tijd van het jaar op gladde wegen instellen. De situatie wij zigt zich soms zo snel en is soms zo plaatselijk, dat het voor de gemeente vaak ónmogelijk is intijds in te grijpen. Eén lid stelt voor deze post af te voeren en een ander lid wil in de ijsloze jaren de subsidie niet uitbetalen. Meerdere leden willen in de jaren, dat de IJ.W.C. niet in functie behoeft te komen de sub sidie aan de ijsclubs geven. Een lid vraagt of de ijsbanen niet voor een bij drage in aanmerking kunnen komen. Toch zijn de meeste leden het er wel over eens, dat de ijsbeveiliging gehand haafd moet blijven. Naar B en W zijn ingelicht is in heel Friesland de IJ.W.C. in deze dagen niet in actie geweest vanwege de onbetrouw baarheid van Kef ijs. Zal de IJ.W.C. zijn taak in de toekomst blijven vervullen dan moet een goede veegmachine wor den aangeschaft en zijn de financiële middelen van de IJ.W.C. beslist ontoe reikend. Willen de ijsbeveiliging en het vegen van de banen in de toekomst ge handhaafd blijven, dan zal de subsidie beslist gehandhaafd moeten worden, al dus B en W. Bij bijzondere gelegenheden hebben de ijsbanen tot nu toe altijd een bijdrage van de gemeente gekregen en verder zouden zij niet willen gaan. Een lid vraagt of aan de weg Grote Wierum-Roodhuis-De Kliuw ook par- seerstroken kunnen worden aangelegd, terwijl een ander lid vraagt of het ge bruik van parkeerstroken ook verplicht kan worden gesteld. Een lid zou het op prijs stellen, dat de weg naar Lutke- wierum bij gladheid ook in het strooi- programma zou worden opgeniomen. Volgens haar antwoord, hopen B en W dat in de loop van dit jaar eenvoudige passeerstroken aan de weg Wierum- Roodhuis-De Kliuw kunnen wrden aan gelegd, maar het is h.i. niet mogelijk, dat gebruik van die passeerstroken ver plicht kan worden gesteld. In de mees te gevallen zal de weg naar Lutkewie- rum niet direct in het strooiprogramma kunnen worden opg'enomen, maar B en W zullen zoveel mogelijk met de op merking rekening houden. Een lid merkt op, dat voor een brug te Oosterend geen onderhoudspost is uitgetrokken, maar deze is beschadigd, zodat er toch wel iets aan moet gebeu ren. Hoewel voor deze brug geen bedrag voor onderhoud was uitgetrokken zal het door een aanrijding beschadigde ge deelte, waarvan de dader onbekend is, worden hersteld. Alleen zal de winter eerst voorbij moeten zijn, voordat met de werkzaamheden kan worden begon nen. Het zou wel leuk en sportief zijn als de dader zich ging melden. den vernemen. Vorig jaar hebben uitvoerig weergegeven hoe of de rijwiel- vergoeding aan het werkliedenperso- neel tot stand kwam. Sedertdien is de toetsingsnorm niet veranderd, zodat zij helaas niet aan het verzoek om verho ging kunnen voldoen. him net oer. De tiid, dat men op in doarp wist fan elkoars jierdagen, fan elkoars heechtiden rekket yn it foarby- gean. Seis de doarpsfeesten en optochten binne net mear hwat it wol west hat. De kriich is der üt. Moat der al in fleu rige joun halden wurde, dan is it net mear it eigen doarpsfolk, dat in stik opfiert, mar moat der in klub om utens wei komme en dounse op it ritme fan hwa wit foar hokker band. Meidat de doarpen lytser wurde wurdt it dochs al swier bodzjen. Dêr komt by dat der troch forskaet fan tsjerke en oertsjü,- ging hjir en dêr noch spjalten troch de doarpen rinne, dy’t de mienskip gjin goed dogge. Histoarysk is it bést to for- klearjen dat plakjes as Wüns destiids twa skoallen hiene, twa kristlike skoal- len wol to forstean. Lokkich hat men hjirre de beakens forset en de lapen gear smiten, mar yn in hopen gefallen wie it al to let. Yn it doarpke Hich- tum bistiet al in great part üt import. Dat is better as leechsteande huzen, mar doe’t in 10 a 15 jier lyn in Jelte de Boer him dêr nei wenjen sette, wie hy daliks Hichtumer mei. Soks sjocht men nou komselden mear en dêrmei is it doarp as mienskip yn great gefaer. Hoe sil it wêze as oer nochris 15 a 20 jier de alderein fan hjoed de d<ei leije ft hannen jaen moat? Oan hwa? Fansels meije wy net generalisearje en bliuwe hjirre ek gunstige ütsünderingen, mar dat it gefaer hjirre op ’e loer leit is sünder mis. Net to kearen dizze delgong, mar in forearming is it wol. En dat doarpen hielendal weitarre kinne, hat it lytse Ingwier wol sjen litten. Een lid vraagt zich af of door het nieu we systeem, dat bij deze dienst is inge voerd, ook kan worden bezuinigd. Op de arbeidslonen zal zeer zeker kun nen worden bezuinigd. Momenteel staat al vast, dat de ene week vier mandagen vrij zullen komen en de andere week zes. Het personeel zal dus de vrijkomen de dagen bij de andere dienst worden tewerk gesteld. dan kaem er op it korps, koed er damme, dan waerd er lid fan ’e klub, koed er sjonge, hy kaem op ’e sang. En dêr sit him nou de oast. Dit is üt ’e tiid. Tajown, de minske wurdt hwat langer hwat mear egosin- trysk, hwat langer hw-at mear in kyk- kastsj-ugger en bikroadet him hwat lan ger hwat minder om in oar. Mar de fei ten lizze der sa ta. Dêrom stjerre de doarpen jin under de hannen wei. De skuld leit net allinne by de nij ynkommenden. As der bruiloft fierd wurde moat, is dit net mear yn de skuorre of it lokael of doarpshüs, mar giet it nei de stêd, dat is wol sa deftieh. Ynpleats om to boadskipjen yn it smü- ke doarpswinkelitsje jaget it nei de su- perkmerken en laed mar yn. Dat men dy pear sinten goedkeaper wer kwyc is oan tiid en autoriden, bikroadet men Eén lid zou graag de medewerking van gemeentebesturen e.d. willen hebben voor het verlenen van een subsidie aan de stichting „It sprutsen Fryske boek”, terwijl een tweetal leden er wel voelen de stichting „Tryater” een sub sidie te verlenen. B en W voelen er niet voor om aan Tryater alsnog subsidie te verlenen. De stichting „It sprutsen Fryske boek” heeft nog nooit een aanvraag voor sub sidie aan de raad gezondeh, zodat B en W menen hierop niet nader behoeven in te gaan. ek wol en al dy oare plakken, dêr’t in spitske nei boppen wiist of in stoere sealtektoer, it oantinken opropt oan fromme boumasters üt ’e midsieuwen. Hwat wy hjirre mei doarp bidoele is de doarpsgeast, it doarp as hechte mien skip. Krekt yn dit stik fan saken fret it oan de woartel. It is noch net sa lang lyn dat in doarpke as Hieslum in eigen bloeijende feinteforiening hie, dat sjong- selskippen fan lytse plakjes op konkoer- sen hege eagen smieten. Mar nou wurdt it ek hjirre skraebjen om ’e kant. De forskynsels „twadde went”, „rekreaes- je objekt” en ek de „forens” binne yn safier wolkom, dat der noch net mear öfbrutsen wurdt as nou al bart. Mar siz mar 10 a 15 jier lyn waerd fan in nij forwachte, dat er soe yn it doarps- 't-.x ■Jr®?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1