hachelijke zaak Begroting ’73 een De foto van Gate Sluw Drastische bezuiniging tegen de dreigende tekorten water De drie van Breda K.V.G.-nieuws Oprichting kerkelijk werkverband Gouden filmpjes Motel gesprek: Wensen met betrek- king tot IJsselmeer- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll p. --- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND y 111e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1972 Werkeloosheid Financiële puzzel De liehste leren stekke de kop it heechst Vrijlating P. De regeringspartijen zijn er niet helemaal gerust op, dat het Kabi net Biesheuvel de komende zomer heelhuids door zal komen. De Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Men moat alle knikkerts net op ien pot sette. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De 2e Kamer heeft met 4136 aange nomen de motie inzake toelating der vrouw tot het rechterlijk ambt. Pluche tafelkleed met geplette rand van af f 7,50. Julius Stockmann. Teleph. 39. De prijs thans 25 tot 50% verlaagd. Betaling hondebelasting. Vervolgkosten. Waarschuwing f 0,15, aanmaninsr f 0,25. Geplaatst een le klas biljart. Aanbeve lend Café G. P. Steensma, Witmarsum. J. J. Bruinsma, Kerkstraat 6 in garen en band. Wit rand te koop bij elke hoeveelheid. G. Houtsma, Schipper, Bolsward. 3e week februari 1922 lening. Premier Biesheuvel en minister Van Agt (justitie) zouden deze week de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer mededelingen doen over het rege ringsstandpunt. En daarbij gebruik ma ken van de mogelijkheid om de gevoe lens in het parlement te peilen. De CPN wil via een interpellatie het standpunt van het kabinet in de openbaarheid bren gen. Het lijkt vrijwel zeker dat ook de rege ring geen bezwaar heeft tegen een gra tieverlening; wanneer hiertoe een voor stel bij het parlement wordt ingediend. Weer staan de drie centraal, Eens beestachtig ontzinden, Nu dor verbleekte schimmen. Vermolmde bomen - kaal. Hun tijd is lang voorbij Van martelen en moorden, Daarom laat deze ontspoorden In de nadagen vrij..„ Reeds zeven en twintig jaar Boeten ze voor hun zonden De tijd heelt alle wonden, Levenslang wordt te zwaar. Het pijnlijk oorlogsleed Van de oudere generatie Is historie, schenk gratie. Vergeef 't, probeert, vergeet..... Zo spreekt een nieuw geslacht Dat nooit aan ketens rukte, Eenzaam uitzichtloos zuchte, In de diepste lijdensnacht. Slechts vaag iets heeft gehoord Van massagraven, kuilen Bloeddorstige kampbeulen. De hel van Amersfoort. Maar ergens, hier en daar Gaan zich nog vuisten ballen. Onschuldigen gevallen. Na zeven en twintig jaar, Nog ’t oog op duizend doden, In 't slijk vertrapte Joden. Ze komen er nooit mee klaar. Weer klinkt een fel protest Vrijlating? vierkant tegen! Gratie nooit overwegen Laat ze in hun koepelnest, ’t Blijft een omstreden feit. Menselijke oordeelvelling Hoever gaat de vergelding? Hoever gerechtigheid? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) De Tweede Kamer zou deze week beslis sen over een verzoek van de CPN om de regering inlichtingen te vragen over de mogelijkheid dat de drie Duitse oor logsmisdadigers, die nog in Breda vast zitten, gratie krijgen. De CPN-aanvoer- der Wolff vertelde dinsdag in de Ka mer dat de berichten tot nu toe voor CPN hoogst verontrustend zijn. De Ho ge Raad heeft de regering positief ge adviseerd ten aanzien van de gratiever- zal waarschijnlijk ook de Tweede Ka mer geen onoverkomelijke problemen hebben. Sinds de verkiezingen en de vervanging van een aantal afgevaardig den zijn de tegenstanders in aantal af genomen. Het grootste verzet bij de grote par tijen zou komen van de PvdA en DS’70 waar ongeveer tweederde tegen vrijla ting is. Bij de confensionele partijen en de libe ralen lijkt de meerderheid voor gratie verlening te zijn. over nadere beslissing in de kerkeraden. De ring-praetor ds. Speelman, hoopte, dat het verdieping zal mogen beteke nen. Deze was aangevangen met te le zen uit de Galatenbrief hoofdstuk 1, waar Paulus schrijft aan de gemeenten, die lagen in de streek van Galatië, waar zij dus bij elkander behoorden, daarna gebed. waarmee ook diakoon Oosterwal de vergadering beëindigde. Er bij kan nog opgemerkt, dat bovengenoemd stre ven van de ring uitvloeisel is van be doelingen der A(lgemene) K(erk) V(er- gadering) 1970-71, rapport Synode, Re gionalisering. In het kader van de serie bijeenkomsten „Praten met je ouders” die ook had kunnen heten „Praten met je kinderen” is zondag 20 februari de titel „Vroeger is nu niet, laat staan morgen”. Ds. Sj. Bijleveld van Kortehemmen zal dit on derwerp inleiden. De titel lijkt een dood doener of een open deur; maar zo een voudig is het niet. In hoeverre is het verleden normatief voor wat we vandaag doen, in hoeverre is vandaag normatief voor wat we morgen zullen doen. Of andersom? In hoeverre is morgen nor matief voor wat we vandaag moeten doen? De trits gisteren vandaag mor gen is meer dan een chronologische op eenvolging: wat is de relatie die we moeten leggen? Is er alleen evolutie of moet er ook revolutie zijn En wat doen we dan met de waarden uit het verleden en uit het heden? Dit alles speelt mee in het gesprek op zondag 20 februari. Het wordt geleid door dhr. Kok uit Jou- re. Zondag 20 februari van 3 tot half 5 in het motel Heerenveen. De Tweede Kamer zal volgende week praten over de werkeloosheid en de maatregelen, die de regering tegen de toeneming hiervan heeft genomen. Het kabinet is voorlopig niet van plan om meer uit te geven dan de voorgenomen tweehonderd miljoen gulden. Dit geld zal voor de noordelijke provincies wor den uitgegeven. Voornamelijk in een po ging de bouwnijverheid in Groningen, Friesland, Drente en een deel van Over ijssel te stimuleren. In totaal zullen 3200 extra woningen worden gebouwd. Dit aantal zal straks weer worden afgetrok ken van het bouwprogramma voor 1973. De regering heeft in een nota aange- kondigd dat tegen de zomer nieuwe plannen te verwachten zijn om de regio nale ontwikkeling te stimuleren. Daar bij zullen pogingen worden gedaan om de investeringen in het Westen af te remmen. moeiiykheden komen in razend tempo op de regering af. Vooral minister Nelissen (financiën) zit met de handen in het haar. Komende zomer moeten beslissingen worden genomen over de be groting voor 1973. Nu al staat vast dat dit een heel hachelijke zaak gaat worden. De regering ziet aan de ene kant de inkomsten voor 1973 dalen, terwjjl de kosten in bliksemtempo omhoog gaan. Wan neer geen bijzondere maatregelen worden genomen dreigen miljar dentekorten. Op‘het moment wordt al gedacht aan het laten vallen van een aantal afspraken, die bij de formatie van het Kabinet Bies heuvel zijn gemaakt, Het leven gaat snel. Zo ben je actueel en zo huppel je al weer achter de feiten aan. Zo is het ook met deze foto. Deze zou op dit moment niet eens meer ge maakt kunnen worden. Want wat was, is niet meer. Misschien staan er als u dit leest nog wat resten, maar de vee houderij „Stadszicht” van wed. Hoekstra is ter ziele, gelegd op het altaar van de stadsuitbreiding. De een zijn brood is de ander zijn dood. Dat geldt in ve lerlei opzicht, dat geldt ook hier. Hoewel vrij licht van constructie, was dit boer derijtje nog vrij hecht en zelfs nieuw. Het is nog niet zo heel veel jaren gele den dat er in ons blad tegelijkertijd 2 foto’s stonden, twee boerderijbranden op één dag, n.l. de St. Anthonygasthuis- plaats van fam. Van der Valk te Ex- morra en nog diezelfde dag de boerderij Klein Eekwert, ook wel „Stadszicht” ge noemd van de familie Hoekstra. Het boerderijtje werd inmiddels weer opge bouwd, maar moest nu definitief het loodje leggen. Dit betekent meteen, dat alvast één suggestie gedaan op de hea ring inzake plan Eekwerd H niet door kan gaan. Behalve in het alternatieve plan van de heer Kuiper werd ter verga dering met veel verve o.a. door de heer Grunstra de gedachte verdedigd ’t boer derijtje in het komende bebouwingsplan te handhaven, bv. als ontmoetingscen trum voor bejaarden, kinderboerderij of iets dengelijks, een gedachte die in het algemeen wel aansprak, maar al spoedig niet haalbaar bleek. Immers de grond moet daar ter plaatse nogal worden op gehoogd, zodat ofwel het boerderijtje als het ware in de grond weg zou zinken, ofwel het zou een omwalling moeten hebben met een eigen permanente be maling, omdat het dan als het ware in een kom zou staan en alle grondwater bij een hoge stand hier heen zou vloei en er op belust een meertje te vormen. Daar kwam nog een bezwaar bij. Gaan de plannen door dan ontstaat in de on- Zo zal waarschijnlijk de afgesproken stijging van de rijksuitgaven met zes procent niet doorgaan. De ruimte zou hooguit 4,5 procent zijn. De oorzaken van de verminderde overheidsmiddelen liggen gedeeltelijk bij het achterblijven van de groei van het nationaal inkomen. Een gevolg van de stagnatie in de eco nomie. Men verwacht dat dit in 1973 niet zal veranderen. Ook de opbrengst van de inkomenbelasting blijft achter bij de verwachtingen. De meeropbrengst die een gevolg is van de progressie (bij hogere inkomens moet men een hoger percentage aan de belasting afstaan), zal niet 1,25 procent, maar hooguit één procent bedragen. Binnen het kamp van de regeringspar tijen zijn meningsverschillen gegroeid bij het zoeken naar oplossingen voor de ze financiële puzzels. In principe zijn twee mogelijkheden denkbaar: verzwa ring van de enkele belastingen en bezui niging op de uitgaven. Minister Geertsema (Binnenlandse Za ken) zei begin deze week op een bijeen komst van zijn partij (de VVD), dat drastische bezuinigingen niet te vermij den zijn. De VVD voelt, gesteund door DS’70, niets voor verzwaring van de be lastingen. De confessionele regerings partijen (KVP, ARP, CHU) zijn echter nog niet bereid om al te veel van het programma te laten vallen. Bij de for matie van het kabinet hebben zij al heel wat water in de wijn moeten doen. De fracties zijn huiverig om ditmaal nog meer toe te geven aan de eisen van VVD en DS’70. De confessionelen leg gen een zwaarder accent op de moge lijkheid de belastingen te verhogen. Het kan nog een spannend zomertje worden. gens de sterk toenemende waterrecreatie maar ook doordat verwacht kan wor den, dat binnenkort oppervlaktewater voor de drinkwaterwinning gebruikt zal moeten worden. Hoewel dit probleem in Friesland zelf zich waarschijnlijk pas zal aandienen over een tiental jaren, zal binnenkort in Groningen hiertoe reeds overgegaan moeten worden. Hiervoor wordt water gebruikt dat uit het Ijsselmeer via de Friese boezem naar Groningen gevoerd wordt. Uiteraard dienen de verontreinigingen van dit water minimaal te zijn. middellijke nabijheid hoogbouw en hier bij zou het boerderijtje geheel vervallen. Zou het al worden gebruikt voor een of ander hobbydoeleind, koffiebar, of wat dan ook, dan zou het een vrij forse in vestering vragen, want het bouwsel was daar niet voor gemaakt. Hoewel met de nodige pijn in het hart besloten de vroede vaderen daarom onlangs tot af braak. Nu heeft Bolsward een wel zeer behulpzame jeugd, want Stadszicht stond nog nauwelijks leeg of het pand werd gekraakt en de lieve jeugd nam zelf de afbraak ter hand. Er werd veel kort en klein geslagen en er ontstond in een ommezien een enorme ravage. Helaas zetten de daders hun naam er niet bij, want nu moet de eigenaar de schade, die al spoedig in de honderden loopt, om van duizenden maar niet te spreken, betalen. Door omstandigheden bleef deze foto en kele weken op een beurt wachten. Mo- mentelijk vonden we dit jammer. We hadden zo graag actueel willen zijn en den volke tonen: „Kijk, nog is „Stadsge zicht” overeind, wilt u deze boerderij, die wegens de vele avondwandelingen van gelieven van voorheen en thans „achter de ijsbaan” langs voor velen niet nalaat romantische gevoelens op te roepen, nog eens in levende lijve zien, maak dan nog éénmaal een ommetje!” Achteraf vinden we het niet erg. Wel licht had men dan een verwijt gemaakt en gezegd: u heeft zelf de jeugd wegwijs gemaakt, door er op te attenderen, dat hier spoedig een leegstaand pand zou komen, want de TV heeft wel geleerd, hoe hier mee te handelen. Alleen over het probleem van de aansprakelijkheid - de ouders, zo de kinderen minderjarig zijn - worden de kijkers zelden voorge licht. Intussen ons excuus aan de ama teur Siemensma, die ad rem dit plaatje maakte, toen hij er de tip van kreeg, dat het pand zou verdwijnen. üs hjoed to sizzen 1 In verband met een studie van de rijks overheid naar de rol, die het Ijsselmeer zal gaan spelen bij de drinkwatervoor ziening van Nederland in de toekomst hebben gedeputeerde staten van Fries land de aandacht van de minister van verkeer en waterstaat gevestigd op het grote belang, dat ook de noordelijke pro vincies hebben bij een goede watervoor ziening via het Ijsselmeer. Gedeputeerde staten hebben de minister ter informatie een nota doen toekomen van de provinciale waterstaatdtenst, waaruit blijkt hoe groot de waterbehoef te van Friesland is in een droog zomer halfjaar. Aan de minister is verzocht te bevorderen, dat bij de aan de gang zijn de studie met de in de nota berekende behoeften van Friesland reeds rekening wordt gehouden. Gedeputeerde staten van Friesland zijn van plan de minister binnenkort een uit- gebreidere nota te zenden, waarin de totale waterbehoefte van de bij het IJs- selmeer belanghebbende provincies zal zijn berekend. Zij hebben de provinciale besturen van Groningen, Drenthe, Over ijssel en Noord-Holland gevraagd de ge gevens, die voor een dergelijke gezamen lijke nota noodzakelijk zijn, aan Fries land te doen toekomen. Gedeputeerde staten van Friesland willen zich daarna met het samenstellen van een gezamen lijk rapport belasten. In de Friese nota wordt er op gewezen, dat in periodes met een tekort op de waterbalans (in droge zomers dus) Friesland behoefte heeft aan IJsselmeer- water voor het op peil houden van de boezem ten behoeve van de scheepvaart, de recreatie en het watertransport, voor het doorspoelen van de boezem ter be strijding van vervuiling en verzillting, voor de dekking van de waterbehoefte van de landbouw, inclusief de verhoging van het polderpeil in het voorjaar en voor het op peil houden van het open water in de polders en de hoge gronden, om de aanvoer voor de landbouw moge lijk te maken. Voor een droog zomerhalfjaar is de wa terbehoefte van Friesland gesteld op 70.10® m3 voor het op peil houden van de boezem, 245.106 m3 voor doorspoeling van de boezem, maximaal 338.10® m3 voor de watervoorziening van de land bouw, 75.10® m3 voor het op peil houden van polderwateren en vaarten in de ho gere gronden. Totale behoefte 728.10® m3. Voor verhoging van het polderpeil in het voorjaar is bovendien nog een behoefte van 44.10® ni3 becijferd, waar door de uiteindelijke behoefte 772.10® m3 bedraagt. Deze hoeveelheid wordt voldoende geacht in de eerstkomende decennia. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de waterbehoefte van een eventuele Waddenzeebodem bij Ameland mocht ’t ooit nog eens komen met de doorvoer van IJsselmeerwater naar ge bieden buiten Friesland via de Friese kanalen (Groningen en Drenthe). In de nota wordt de verwachting uitge sproken dat de kwaliteitseisen, die aan het oppervlaktewater op de Friese boe zem gesteld worden in de naaste toe komst hoger zullen zijn. Niet alleen we- Hwat hat De Russische vrouwen en moeders sme ken u! In naam der barmhartigheid, luistert naar deze oproep. Wij vragen alle Nederlanders 1 pond boter, 1 pond margarine of 1 brood te willen uitspa ren in de week van 25 februari tot 4 maart en het daardoor gewonnen geld f 1.35, f 0.85 of f 0,22 te willen afstaan voor de millioenen hongerenden in Rus land, waarvan al tienduizend de vrese lijke hongerdood moesten sterven. Dinsdag 15 februari hield het Kath. Vrouwengilde haar maandvergadering in „Het Park”. De bedoeling was geweest een avond te houden over „Oud Bolsward” onder lei ding van de heer E. S. de Jong, met toelichtende dia’s van de heer J. Wijma. Daar beide heren echter verhinderd wa ren, zaten we wel even met de handen in het haar. Gelukkig vonden wij de heer J. v. d. Meulen bereid, voor ons deze avond te verzorgen met zijn prachtige dia’s. De presidente opende met gebed, een hartelijk welkom aan allen, waarna en kele mededelingen o.a.: donderdag 24 fe bruari is er ’s avonds om 8 uur in De Doele een toelichting ter voorkoming van hart- en vaatziekten. Donderdag 2 Onder leiding van ds. Speelman van Longerhouw c.a. werd 31 januari half acht te Wons een oprichtingsvergade ring gehouden van een 28 afgevaardig den van de kerkeraden en kerkvoogdijen van de Herv. Gemeenten in de ring Makkum, om te komen tot een samen werkingsverband. Een tweetal gemeen ten waren afwezig, mee door ziekte. Uitgaande van Ordinantie 2, art. 8 van de kerkorde, zei de ring-praetor, dat de predikanten in ringverband een geeste lijk gemeenschap hebben, om zo ervarin gen uit te wisselen. Diakoon Oosterwal van Witmarsum leidt dan in het kort in, wat de bedoeling zal zijn. Hij zegt, dat niets dient opgelegd, maar alles van onderop moet komen. Van de samenle ving uitgezien, blijkt, dat het in de kerk er somber uitziet, maar wij moeten daardoor de waarde van het godsdien- tig gezichtspunt voor die samenleving zelf niet uit het oog verliezen. Er zal meer moeten aankomen op het gewone gemeente-lid. Hij gaf dan als onderwerp voor de ring zeven artikelen, nl. 1. een samenwerkingsverband, 2. afgevaardig den zijn predikanten en van elke ge meente een ouderling, diaken en kerk voogd; 3. als voorzitter een lid van het breed ministerie van'de ring, en uit elk ambt één daarbij; 4. het werkverband zij betrokken bij het bereidingswerk in de gemeenten, opdat de eventuele pre dikant weet in een verband te komen, vrij, zonder pressie, voor samenwerking met mogelijke specialisatie; 5. het op roepen van commissies voor verschillen de aspecten; 6. besluiten voor te leggen aan de kerkeraden, op vrijwillige basis; 7. besluiten met meerderheid van stem men te nemen. Het ontwerp krijgt gel digheid na goedkeuring door de kerke raden. Door de 28 aanwezige afgevaar digden of hun secundi werd het bestuur gekozen, n.l. voorzitter diakoon Ooster wal (Witmarsum), ouderling mevr. Zoethout (Arum), diaken de heer Til- stra (Wons) en ouderling-kerkvoogd de heer Postma (Makkum). Het bestuur zal beiden een vijftal in ’t leven te roepen werkgroepen: 1. voor pastoraat, 2. voor jeugd en jongeren, 3. voor bejaarden, en 4 voor organisatie en inventarisatie, tenslotte 5 voor oecume ne. Samenstelling voor iedere groep: per kerkeraad één daarvoor voelend kerkeraads- (of kerkvoogd) of gemeen- te-lid. Predikanten nemen deel als advi seurs. De leden worden door de kerke raden gekozen, voor de commissies, ie der voor elk één. Aldus de voorlopige oprichting van het werkverband, waar- Frederik van Eeden heeft in het kloos ter St. Paulus te Oosterhout het H. Doopsel ontvangen. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. maart Vrouwen-wereldgebedsdag 's avonds 8 uur in de Doopsgezinde kerk. Diezelfde middag oefenen met het zang koortje om 3 uur, eveneens in de Doops gezinde kerk. Daarna gaf zij het woord aan de heer J. v. d. Meulen, die ons eerst een kleine technische uitleg gaf van zijn dia-projector en ons daarna meenam op vacantie met zijn gezin. Na de start in Bolsward ging het naar Monschau, via het Zwarte Woud naar Zwitserland. We zagen prachtige opna men van bergen en dalen, pittoreske kerkjes waarvan we de klokken hoorden luiden, prachtige klederdrachten, een volkloregroep die met passende muziek door de straatjes ging. Prachtige gevels versiert met kleurige bloembakken, ge zellige terrasjes, teveel om zo vlug te verwerken en al verder ging de reis, nu naar Noord Italië. Het Meer van Luga no, de Markt van Luino waar veel ko per en beeldhouwwerk was uitgestald. Vandaar verder over de Malojapas, de Fernpas en Zuid-Beieren, Romantische Strasze, waarna we eindigden in Harz- Okerdal. Alle aanwezigen hebben erg genoten van deze prachtige dia’s en niet te ver geten de mooie muziek die hier geheel was aangepast. De presidente dankte de heer v. d. Meulen dan ook hartelijk en wenste allen wel thuis. Gaarne willen wij de heer E. S. de Jong vanaf deze plaats beterschap toewensen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1