Alle niet-particuliere woningbezit te Bolsward hand? m een Gabe Sluw f 4.5 miljoen Order van Bolswards bedrijf voor lm .1 Indien gemeentelijk woningbezit wordt overgenomen door de Stichting woningbouw Bolsward SS» 4 Zilveren filmpjes Fan stêd en lan iE life - i llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TUSKEN PARREGEA EN APPEL- SKEA llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll f- L r I ISm i 111e JAARGANG No. 15 DINSDAG 22 FEBRUARI 1972 Struikelblok Naar grotere eenheid üs hjoed to sizzen Gemeente secundair Stichting Woningbouw Bolsward. Principiële toezegging. KAASMAKERIJ IN AUSTRALIË KOOPMANS ENGINEERING N.V. TE BOLSWARD BOEKTE ORDER VOOR INRICHTING VAN EEN COMPLETE Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag It is de kou-gau forgetten dat hja keal west hat. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De plaatselijke corporaties waren echter van mening dat deze situatie niet zou kunnen voortduren en daardoor zijn de plannen tot fusie wederom in bespreking gekomen. Deze plannen werden des te meer urgent omdat de nieuwe woning wet er van uit gaat dat de gemeente voortaan alleen zal bouwen als aanne melijk is dat anders niet voldoende in de woningbehoefte zal worden voorzien. Wederom wordt dus de voorkeur gege ven aan het bouwen door woningcor poraties. Toen dan ook geruime tijd geleden de besturen van de drie plaatselijke corpo- Reeds jaren geleden is al eens de ge dachte geopperd de drie plaatselijke cor poraties samen te voegen en zo mogelijk daarbij ook het gemeentelijk woningbe stand in een nieuw te stichten corpora tie onder te brengen. In feite is dit steeds afgestuit op het probleem van het ontbreken van een technisch en admini stratief apparaat bij de corporaties. In de raadsvergadering van 30 decem ber 1969 heeft de raad zich reeds ac- coord verklaard met de statuten van de stichting. Tevens is toen aan de raad door B en W toegezegd dat zodra dit mogelijk was aan deze voorstellen tot overdracht van de gemeentewoningen zouden worden gedaan. Naderhand zijn de door de raad aan te wijzen leden van het stichtingsbestuur benoemd. Tevens is een gemeenschappelijke regeling aan gegaan met de stichting inzake de ver- raties het gemeentebestuur van Bols ward benaderden omtrent hun plannen tot samengaan en overname van het gemeentelijk woningbestand hebben B en W in principe medewerking toege zegd. Met deze principiële toezegging van het college van B en W had het voor de corporaties zin de besprekingen voort te zetten en openden zich perspectieven om het totale bezit aan woningwet- en premiewoningen in één hand te brengen. Dit heeft dan ook geresulteerd in de oprichting van de „Stichting Woning bouw Bolsward” in welke de drie cor poraties zijn samengegaan en de ge meente nauwe betrekkingen onderhoudt. ek it béste is. Noch efkes it rapport. Dat stelt, dat de oerheit yngripe moat, sil it goed komme mei de fruittelers. Seis de moderne te ler soe der under strüpe. Dér soe foar 1980 op dy wize in f 68 miljoen oan yn- festearingen forlern gean. Hwat- tryst komt it rapport ta de konkluzje, dat as der fan oerheidside neat dien wurdt nei alle gedachten om 1980 hinne de fruit teelt him seis sounsaneard hat. (Hwat in leed en ge-earmoed sil dat yn de rounten fan de weitsjerrende telers jaenl), mar dat, as de tastan dan wer soun wêze soe en de foarütsichten wêze soun wêze soe en de foar/tsichten wer gunstieh, dit resultearjë soe yn in ün- forantwurde oanplant, dy’t rjochtoan- rjochtüt oanstjüre soe op in nlje krisis. Om wegen to sykjen üt de swierrich- heden to reitsjen binne troch it neamde buro de folgjende punten ündersocht: ynkrimipen merkoanbod, forleging produksjekosten, forheging fan de fraech, forbettering fan it priisnivo, formindering fan de distribüsjekosten en it jaen fan in subsydzje oan de fruitte ler. Personeelszaken De eventuele overdracht zal dus vooral voor het personeel van gemeentewerken dat bij de nieuwbouw was betrokken alsmede met het onderhoud was belast, gevolgen hebben. Omtrent deze materie is na uitvoerig overleg overeenstemming bereikt. Een tweetal personeelsleden zal met handhaving van de voor hen gelden de rechtspositieregelingen bij de woning stichting warden gedetacheerd. (vervolg op pagina 2) ting in het onderhoudsfonds van woningen te doen. pre- één De heer S. Kramer, administrateur bij de gemeentepolitie, met ingang van 1 maart benoemd tot chemiker bij de NV Hollandse Melksuikerfabriek. Afscheid A. L. de Vries als voorz. afd. Bolsward Friese Mij. van Landbouw. Kerkscheuring in Arum. Ds. Wagenaar, Geref. predikant deelde mee, dat zich van zijn kerk 41 personen hadden losge maakt. Aan prinses Marijke Kleine baby, lief klein kindje Nog is je leven teer en rein Heel ’t Nederlandse volk bemint je En wil voor jou een zegen zijn. Wommels Pietje Tippersma Na het bevel Staakt het vuren, hebben in Indonesië nog ongeregeldheden plaats Te Soestdijik gaat alles naar wens. Nog steeds stromen de telegrammen binnen, nu al 6000 stuks. Deze zomer zal er weer een elfsteden tocht te water zijn. 4e week februari 1947 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2835 (05157) Hwat hat Financiën Zowel voor de woningen die door de stichting van de drie corporaties worden overgenomen als die welke van de ge meente worden overgenomen, blijft een financiële band tussen de gemeente en de Stichting bestaan. Overeenkomstig de statuten is de stichting aan stringente voorschriften gebonden. Dit was bij be heer van de woningen van het gemeen telijk woningbedrijf door de gemeente ook reeds het geval. De rijkswege voor geschreven normen moeten worden aan gehouden. De jaarrekeningen moeten zo wel aan het college van B en W als aan het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid worden gezonden. Bo vendien is bij de overdracht bedongen dat deze stukken telkenjare aan de raad ter kennisneming moeten worden ge zonden. Koopmans Engineering N.V. heeft van één van de grootste Austra lische zuivelcoöperaties opdracht gekregen voor het leveren van een complete kaasmakerij. Met deze order is een totaalbedrag van 4,5 miljoen gulden gemoeid. Met inbegrip van deze order heeft Koopmans Engineering N.V. vanaf 1 januari 6,5 miljoen gulden aan orders geboekt voor de zui velindustrie. Aangezien Koopmans Engineering N.V. uitsluitend als ingenieursbureau opereert en derhalve geen productie apparaat heeft, zullen deze orders zoveel mogelijk bij bedrijven in het Noorden worden ondergebracht, o.a. bij Machine en Apparatenfabriek Koop mans N.V. te Bolsward, waar momenteel een 60 employers in dienst zijn. 75% van de omzet van Koopmans Engineering N.V. is bestemd voor het buitenland en 25% voor de binnenlandse markt. Naast het eigen programma op kaasgebied heeft Koopmans Engi neering N.V. voor het vasteland van Europa de alleenverkoop en licentierechten voor het leveren van complete automatische cheddar- apparatuur uit Australië. Hiermede beschikt Koopmans Engineering N.V. over de volledige know how om kaasmakerijen in te richten voor alle gangbare kaas soorten. len en oar is gearfette yn in aksjepro- gram. Hjiryn giet it binammen om in selektive formindering fan it oanbod (bg by nije oanplant gjin Golden Delicious mear), in lykwichtige struktuer (troch in foroantwurde kap- en oanplantpro- gram, ek yn oerliz mei de oare EEG lannen) en in forbettere rintabiliteit foar de teler, dit léste troch subsydzjes oan dy teler. Dy subsydzje moat neffens it rapport foldwaende wêze foar de her- finansiering fan al sletten lieningen en de foarm ha fan in finansieri'ng sünder rlnteforplichting wylst de êflossingen fan dizze financiering net earder bigjin- ne meije as yn 1976. Yn it Ijocht fam de situaesje fan 1975 soe dan bisjoen wur- de moatte oft der reden is de êflossingen fierder üt to stellen. Mar foardat it sa- fier is, binne der tusken Appelskea en Parregea al hiel hwat apels en parren skyld en troch it kielgat gien. Seis fiks oan de apels is fansels ek in oplossing.. As wy it allegearre mar diene! Alle gemeente- en woningstichtingswo- ningen in één hand O.a. zijn dit ook de flats aan de A. H. v. d. Venstraat. Het is onze lezers wellicht bekend dat in Bolsward op het gebied van de volkshuisvesting een drietal woningbouwcorporaties werk zaam zjjn geweest n.l. Volkshuisvesting, Patrimonium en St. Jo seph. Een deel van het bouwprogramma in deze gemeente werd zowel in de vooroorlogse, jaren als na de tweede wereldoorlog door één van de corporaties verzorgd. Hierbij deed zich steeds de moei lijkheid voor dat de corporaties niet over een tecimisch en admini stratief apparaat beschikten om een aanmerkelijke uitbreiding van het woningbestand te bewerkstelligen. Het van de grond krijgen van bouwplannen was, en is dit in feite nog, steeds een moeilijke zaak. Het gevolg was dan ook dat, hoewel de toen bestaande wo ningwet er ook ai van uit ging dat het particuliere initiatief moest voorgaan, de gemeente voor het grootste gedeelte de na-oorlogse woningbouw te Bolsward heeft verzorgd. Noch net safoile jierren lyn makken de Fryske steaten har wakker drok oer de ütwreiding fan de tünbou en binammen ek dy fan de fruitteelt yn üs provin- sje. Aktive gemeentebistjüren as dat fan Wünseradiel heakken der flot op yn of namen seis de foarstap. Hjoeddedei is it hwat stil wurden op dit mêd. De EEG is hjir ek al net de rêd- der yn need. Earder oarsom. It regear is der ek hwat mei oan. Seis in minister is gjin profeet en de lan- bou-minister hat syn ear dan ek to harkjen lein by in forneamd Ameari- kaensk buro foar merkündersyk, dat dit al seit to wêzen, al is it dan mei in slach om de earmtakke. Wy bidoele it buro A. D. Little, dat hjir wol aerdich kontak ten hat en ek wol ris foar de provinsje Fryslan yn it spier is en dêr’t fan for- wachte wurde mei, dat it üs situaesje wol aerdich ken en yn de algemiene konklüzjes bihellet. En dy lige der net om. De krisis yn de fruitsektor is neffens it buro to witen oan in tofolle oan apels, wylst it ek mei it biwarjen dêrfan, de ófset en distribusjesystemen gjin sprek- ken ISje kin. Oan dat tofoMe oan apels op de merk hat de Nederlanske tünder as sadanich oars de measte skuld net. Tanksij it feit, dat der hiel hwat beam men kappe binne, bleau de produksje yn üs Mn aerdich op ien hichte, sa tus ken de 450 en 500 tüzen ton. Dat is fan sels noch al hwat. Jo soene mar for- oardiele wurde moatte al dy apels to tellen, lit stean fan to skilen! It docht üt de sifers bliken, dat it to- folle oan apels binammen üt Frankryk komt. Yn 10 jier tiid waerd de produk sje dér forhege fan 700 oant mar efkes 1700 tüzen ton. In lytse treast is dér tsjinoer, dat Ingelan, nou’t dit yn ’e EEG-boat sit nei alle gedachten mear apels ite sil fanwegen in greater oan bod en dêrtroch leger priis. De Ingelske apelteelt seit it measte net, is slim for aldere en sil de konkurrinsje mei de oa re EEG-partners net oan kinne. De eks- port nei Ingelan en in produksjeyn- krimping yn Frankryk moatte üteinlik wer hwat lykwicht bringe, mar it buro Little forwachtet oant 1975 altyd noch in oerskot yn de EEG-lannen, maksi- mael oant goed oardel miljoen ton. Yn 1980 soe yn it gunstichste gefal der dan in tokoart wêze fan sa’n miljoen ton. Krakt fait it fansels nea to sizzen, seis foar in buro as dat fan Little net. It le- ne jier seit it oare net en binammen it oanbod fan Frankryk fait min to tak- searjen. Wol is it sünt de léste jierren sa, dat der fan in operearjen as selsstannich lan gjin sprake mear is, as it giet om in formindering fan it oerskot. Alles moat sjoen wurde yn it ramt fan de normalisearing fan fraech en oanbod yn it EEG gebiet. Likernêch de helte fan de Nederlanske apelhêven is foraldere, al liiket it üs ta, dat Fryslan as fnj jong fruitteeltgebiet gjin min figuer slacht. Mar dat set amper seadden oan de dyk. Dy foraldere apelhêven binne omaris to lyts en ek is it in biswier, dat hja al- meast in underdid foarmje fan in mingd Mn. of tünboubidriuw en dêrom net al tyd dat omtinken krije, dat se fortsjin- je. De opbringst per hektare kin faken- tiids gjin sprekken lije en de kwaliteit hat der ek wol oan. De moderne hoven leverje dêrom troch har hegere op bringst fierwei mear as de helte fan de Algemeen Zo menen B en W dat het voor de bevordering van de woningbouw in Bolsward aanbeveling verdient dat een sterke woningbouwcorporatie tot stand kan komen. Dit was tot nu toe niet mogelijk. Elk der corporaties en de ge meente voerden een eigen beleid. Dit is thans gelukkig uniform te regelen, hetgeen de efficiëntie ten goede kan komen. De huurders weten dat op één adres in de gemeente hun belangen zullen wor den behartigd. Bovendien weet de ge meente dat vertegenwoordigers door de raad en het college te benoemen, mee zullen werken de volkshuisvesting te bevorderen. huur van woningen. Hieromtrent wordt de raad in de eerstvolgende vergadering (29 febr.) wederom een voorstel gedaan. Het blijkt dat het woningbestand van corporatie en gemeente in totaal op dit moment 473 bedraagt. Met dit bestand is het verantwoord een eigen admini stratief en technisch apparaat op te bauwen. Men kan zich voorstellen dat aan de voorbereiding van deze overdracht een groot aantal besprekingen vooraf dien de te gaan. Gelukkig konden de onder- handelingen in een goede sfeer worden gevoerd en is uiteindelijk overeenstem ming bereikt. Op een aantal zaken, die bij de gevoer de onderhandelingen een rol hebben ge speeld gaan B en W in een schrijven aan de raad nog nader in. Organisatie Het totale bestand woningwet- en miewoningen in de gemeente in hand te brengen betekent voor de ge meente met het grootste aantal wonin gen wel, dat wat de organisatie van zo wel de dienst gemeentewerken als de financiële indeling een verlichting van taken zal optreden. Bij de dienst ge meentewerken verkeert de gemeente echter in de gelukkige omstandigheden dat er één personeelslid juist de dienst wegens pensionering heeft verlaten, ter wijl een ander personeelslid ook binnen kort de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt. Zodra echter de over dracht door de raad zal zijn geaccep teerd en de benodigde goedkeuringen zullen zijn ontvangen, zal de informatie van de dienst gemeentewerken met de leiding van die dienst nader onder ogen worden gezien. Voor de afdeling financiën zal door het overdragen van het woningbezit tijd be schikbaar komen voor andere werk zaamheden, die thans te weinig aan dacht hebben. B en W menen dat deze overdracht een welkome verlichting voor deze afdeling zal betekenen al zijn we ervan bewust dat de administratieve afwikkeling van de overdracht, zo de raad hiertoe mocht besluiten, nog vele bemoeienissen vragen. Plan de z.g. Baroh aan het Plantsoen te verbouwen tot 3 flinke burgerwonin gen. Verschillende leden vonden de huur (f 400 per jaar) veel te hoog. Toch wordt het voorstel aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Toch zouden financiële problemen een struikelblok kunnen vormen tot over dracht te besluiten. De diverse reserve fondsen van het woningbedrijf zijn bij de algemene dienst van de gemeente belegd en worden als financieringsmid delen gebruikt. Indien de woningen met reserves zon der meer zouden worden overgedragen zou dit betekenen dat de gemeente in financieringsmoeilijkheden zou kunnen geraken. Vooral nu het moeilijk is fi nancieringsmiddelen aan te trekken speelt dit een voorname rol. Het ver heugt B en W dan ook dat het bestuur van de stichting bij de onderhandelingen hiervoor begrip heeft getoond. Zo blijkt dan ook dat alle reservefondsen van de stichting voor minstens 50% bij de ge meente zullen worden belegd, terwijl de reserve-fondsen van het gemeentelijk woningbedrijf in 10 jaar aan de stich ting zullen worden overgedragen voor zover deze niet bij de gemeente zullen blijven belegd. Aan de helft van de re serves zal door de stichting geen be stemming mogen worden gegeven, zo dat deze bepaling voor haar niet be zwaarlijk is, terwijl de gemeente tegen een billijke rente de beschikking zal hebben over financieringsmiddelen die dan in het belang van de gemeenschap Bolsward zullen kunnen worden ge bruikt. Voorts wijzen B en W in genoemd schrij ven op de overdracht van de 46 voor- Nederlanske apelproduksje. Oars sein: fan de 16.000 apelprodusinten yn üs lan leveret likernêch in tsiende part de hel te fan de hiele produksje. In foardiel is dat it hjirre giet om moderne bidriu- wen, dy’t yn it generael mear effisiënt biheard wurde as de soartgelikense bi- driuwen yn Frankryk en Itaeilje, dy’t bi nammen hwat de iere apels it kiimaet wer mei hawwe en üs altyd in reed foar binne fan datoangeande. In biswier foar de NederMnske apelteelt is wol de oer- hearskjende rol fan de Golden Delicious, hwerfan nou krekt yn Europa de great- ste oerskotten binne. Fan de apels efkes nei de parren. Ek hjirre binne tofolle fan, de léste jierren. De produksje wie hieltyd sahwat om de 125 tüzen ton hinne, wylst der by in produksje fan 80 tüzen ton pas prizen komme, dy’t de moderne teler in goede rintabiliteit jowt. De struktuer fan de parreteelt is op himsels gjin probleem. Spesiale parrekwekers binne der net fol ie. Hwat de skiep en bargen binne foar de koumelker binne de parren foar de apelkweker, it is in byprodukt, mar dan docks wol ien, dy’t mei telt. In nijsgjir- rige konkluzje fan it rapport is, dat de rjochtstreekse leveransje oan de super- merken (of leaver oan de kombinaesjes dêrfan) de bitsjutting fan de feilingen oantaest. Dat de klam lein wurdt op it bilang fan in goede forpakking, docht üs gjin nij. In foarbyld üt de praktyk, dat wy forline hjerst seis meimakken wiisde der ek al op, hoe’t üs froulju al gefoelich wurden binne foar de „moder ne forlieders”. In hélder fan in selsbi- tsjinningssaek hjir earne yn ’e omkrite hie seis in apelbeam, dy’t grouwelich joech. Sa foar it each inselde soart apels forkoft hy yn de winkel dat it slydjage, üt kistjes apart yn papier of yn net- sjes. Dy apels hiene al in hiele reis hawn, it farske wie der al êf en de priis wie oan dé stive kant. Doe helle er syn eigen beam leech sette kuorfollen krekt selsplöke apels yn ’e winkel en bea dy oan foar heale priis. Mar tink net dat ien der in bek op sette woe, seis net om goedkeap appelsmots to meitsjen Presentaesje docht dus hiel hwat. Mar it kin hjir ek de prils west ha, hwant de lju tinke faek: Alle waer is nei syn jild en miene dan mar dat dit djürste dan oorlogse woningwetwoningen n.l. in de Claas Baardtstraat (2-24 even en 9-35 oneven), Parkstraat (2-12 even) en Pa ter Brugmanstraat (1-27 oneven), date rende uit 1917. Aanvankelijk had het stichtingsbestuur bezwaar tegen deze overname. B en W hebben hiervoor be grip getoond en zijn aan het bezwaar van de stichting tegemoetgekomen door de raad voor te stellen een extra-stor- deze Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. •f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1