koele na Nixon van De foto de week van De werkeloosheidsbestrijding GabeSlrar het Noorden ontvangst „Doorbraak” I in H I - 1 Luns op bezoek in Nederland! Gouden filmpjes Pater Jorna in NOP Motelgesprek: Vooroordeel tegen homofielen verongelukt L vW -.... V llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiin i- Hwat hat |L kV 111e JAARGANG No. 16 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 Radio en tv Bureaus Gunstig ós hjoed to sizzen Boren Ierland De drie van Breda Hearing CHU 4e week februari 1922 EEG Boaz-Bank, Hoogstraat. eringsverantwoorde- Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Familiebezoek tijdens Pasen en Pinksteren Keatsere, lit de lju lüd roppe, siz neat mar slack de ballen boppe. Bij de verkoop van schoenen verkopen wij GEEN rommel aan het publiek. Jo zef Wouters. Gr. Dijlakker, Bolsward. Vissers Koffie en thee in pakjes. Sneek- Almelo. Het adres voor haarvlechten is Sj. de Wit. kapper bij de Sneekerpoort. S. Palstra, Grote Markt Bolsward. Agent Burgers ENR en Batavus rijwie len. De Christelijke Historische Unie heeft ’n nieuwe voorzitter. Op een bijeenkomst tijdens het afgelopen weekeinde werd mr. O. W. A. baron Van Verschuer tot voorzitter gekozen. Hij vertelde dat hij de CHU „links van het midden” ziet. Waarmee hij niet ver afstaat van de nieuwe KVP-voorzitter, dr. De Zeeuw, die zich in soortgelijke wat vage be woordingen heeft uitgelaten. De nieuwe CHU-voorzitter voelt ook wel voor een samengaan van de drie confessionele partijen - KVP, ARP en CHU - in één nieuwe partij. Deze partij moet de bijbel wel als inspiratiebron vasthouden, maar kan ook niet-christenen in haar gelede ren opnemen. Opvallend is dat ook de nieuwe CHU-voorzitter zijn voorkeur uit sprak voor een samenwerking met de PvdA. Hij vermeed daarbij zorgvuldig om te zeggen dat hij het standpunt van de oppositiepartij kan billijken, maar be treurde het dat de grootste partij van Nederland geen lijkheid draagt. Officieel Als laatste het volgende curieuse be richt. Oud-minister Luns, zal als secre- taris-generaal van de NAVO, op 8 en 9 mei een officieel bezoek aan Nederland brengen, in het kader van zijn bezoeken aan de landen van de Noordatlantische V erdragsorganisatie. Mr Luns zal niet slechts door premier Biesheuvel en zijn opvolger minister Schmelzer, maar ook, zoals gebruike lijk, door het staatshoofd - koningin Ju liana - worden ontvangen. in (het voor ons en vermoedelijk ook voor de meesten uwer) sjeikdom Qatar. De jonge premier van dit olierijke sjeik dom aan de Perzische Golf, sjeik Chali- fa Bin Hamad al Thani, heeft na een onbloedige coup de macht overgenomen van zijn neef, sjeik Achmed Bin Ali Thani. De heerser van Qatar was tijdens de staatsgreep in Perzië, waar hij aan de valkenjacht deelnam. Over het lot van de afgezette sjeik is nog niets be kend. Premier Chalifa was al jarenlang de sterke man in Qatar. Sjeik Achmed deed niet veel aan staats zaken en zijn activiteiten beperkten zich voornamelijk tot ceremoniële aangele genheden, de jacht en reizen naar Eu ropa. De premier werd bij zijn coup ge steund door het leger. de de 62-jarige fabrikant D. A. A. uit Zutphen. Door nog onbekende oorzaak, het was ter plaatse glad en zeer mistig, kwam de auto van de heer A. op de lin ker weghelft en botste daar frontaal tegen de auto van de heer Terpstra. Bij de botsing raakte pater Jorna dusda nig zwaar gewond, dat hij vrijwel ter plaatse is overleden. De heer A. liep een heupfractuur op. Hij is evenals de heer Terpstra naar het ziekenhuis te Einmel- oord overgebracht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) van de Kamer in toch gratie te verle nen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND herschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum m Wymbritseradeel. Waarom moeten de oorlogsmisdadigers van Breda juist nu volgens sommigen zo nodig naar hun Heimat juist nu de Bondsregering wat lijkt te doen aan het likwideren van de 2e wereldoorlog en de erfenis van *t Derde Rijk zo vraagt het Auschwitz comité zich af, die deze Wegens tydelljke afwezigheid van de verzorger van deze rubriek wegens ziekte heeft u tweemaal dit buitenlands overzicht moeten missen. De wereld is er wel om doorgedraaid. De knelpunten wer den echter ook in deze tussentijd niet opgelost. Het leeuwenaandeel van de aandacht vraagt intussen het bezoek van president Nixon aan China, waarover eerst slechts schaarse berichten binnenkwa men. Partijleider Mao Tse-toeng heeft nu echter blijkbaar na zjjn opzienbarende ontmoeting met president Nixon, kort na diens aan komt in Peking maandag, het licht op groen gezet wat betreft de aandacht die aan de Amerikaanse gast mag worden geschonken. Terwijl Nixon en premier Tsjoe En-lai dinsdag bijna vier uur lang besprekingen voerden in de „Volkshal” in Peking - twee uur langer dan was voorzien - werd het Chinese volk met ongekende nadruk kelijkheid door kranten, radio en televisie gewezen op de aanwezig heid van Nixon in China. Enkele dagen voor Pasen en Pinksteren zullen in West-Berlijn vijf bureaus wor den geopend waar bezoekpasjes en in- reisvergunningen kunnen worden aan gevraagd. Deze bureaus worden bemand door Oostduitse ambtenaren. Het regime in Oost-Berlijn noemde dit alles een bewijs van zijn goede wil. Maar het is ongetwijfeld tegelijkertijd een poging om het verloop van het de bat te beïnvloeden over de ratificatie van de Westduitse verdragen met Mos kou en Warschau dat woensdag j.l. in de Bondsdag is begonnen en drie dagen zal duren. De Tweede Kamer moest deze week een oordeel geven over de ex tra maatregelen, die de regering wil nemen tegen de werkeloos heid in het noorden van Nederland. Zoals bekend is voor de noor delijke provincies tweehonderd miljoen gulden uitgetrokken. Het geld zal vooral worden gebruikt om de bouw te stimuleren. De op positie is met deze steun niet tevreden. Zjj vreest dat minstens het dubbele nodig is om maar enigszins tegemoet te komen aan de problemen in Groningen, Friesland en Drente. De regeringspartijen zouden zich deze week achter het beleid van het kabinet stellen. Z(j zjjn gezwicht voor het argument van de regering dat er eenvoudig geen geld is om méér te doen. Bovendien heeft het kabinet aange- kondigd dat in de zomer een tweede nota zal verschijnen waarin an dere maatregelen bekend worden gemaakt ter bestrijding van de werkeloosheid. De Tweede Kamer zou deze week ook een uitspraak doen over een vraag of oliemaatschappijen toegang mogen krij gen tot een duingebied in Noord-Hol- land. Het gaat om de Pirolavlakte bij Schoort, waar men aardgas en olievoor raden vermoedt. Het Tweede Kamerlid dr. Jan Terlouw (D ’66) heeft toestem ming gekregen om minister Langman (Economische zaken) hierover te inter pelleren. Hij is het eens met de bezwa ren, die bij de plaatselijke autoriteiten, en de bevolking bestaan tegen de aan tasting van het natuurgebied. De minis ter vindt winning van bodemschatten belangrijken is dan de handhaving van natuurgebieden. Het Kamerlid wil nu van de bewindsman weten hoe de minis ter een nationaal belang vaststelt en welke maatstaven hij daarbij hanteert. Hij wijst erop dat het geval bij Schoort niet alleen staat. Zo heeft de minister toestemming gegeven voor boringen in natuurgebieden bij Zwolle, Apeldoorn, Ermelo en op Vlieland. Wegens de ijstoestand in de Zuiderzee moest de aanvoer van steen tijdelijk worden onderbroken, zodat de laatste maanden geen steen in Staveren is aan gevoerd. Met grote foto’s op de voorpagina van het Volksdagblad van Peking en een voor een communistisch land sensatio nele opmaak van de krant werd de Chi nezen duidelijk gemaakt, dat Mao Nixon op diens eerste dag in China heeft ont vangen een eer die bijna nooit iemand te beurt valt. De kranten met de foto’s van de min zaam glimlachende Chinese en Ameri kaanse leiders werden de verkopers bij na uit de handen gerukt. Lange rijen mensen vormden zich voor de kiosken. Sommige Chinezen kochten vijf tot zes exemplaren. Van verwijdering naar de groeiende een heid. De ministers van Buitenlandse Za ken van de tien huidige en toekomstige EEG-landen zullen maandag hun eerste overleg over de Europese politieke sa menwerking houden. Voordat Groot-Brittanië, Ierland, Noor wegen en Denemarken op 22 januari het toetredingsverdrag met de huidige zes EEG-landen ondertekenden, konden zij nog niet aan dit politiek overleg deel nemen. Zij werden alleen achteraf inge- Een andere duitse oorlogserfenis is de verdeeldheid van Berlijn, nog steeds ge scheiden, door „de muur”. Toch komt de deur weer op de kier. De Oostduitse regering heeft bekend gemaakt dat zij met Pasen en Pinksteren de Berlijnse bezoeksregeling wil proberen. Tijdens deze feestdagen zullen burgers van West-Berlijn voor het eerst sinds Pinksteren 1966 bezoeken kunnen bren gen aan familieleden in Oost-Berlijn en (ditmaal ook) elders in de DDR. geruchtmakende kwestie in internatio naal verband tracht te plaatsen. Want dat houdt Brandts Ostpolitik volgens ’t comitee in. En moet dat juist nu Franz Josef Strauss en andere bewonderaars van de Führer een hevig tumult tegen die politiek ontketenen en Bundessolda- ten die hun bondskanselier steunen voor een krijgsraad worden gehaald: die van gisteren geven zich heus vandaag niet een-twee-drie gewonnen! Zo ontving het „Raketen-Artillerie Ba- tallon 102 van dezelfde Bundeswehr de zer dagen bezoek van 400 voormalige SS-ers en wel van het „Traditionsver- band” van de SS-bengdivisie NORD, on der aanvoering van generaal Kart De- melhuber in eigen persoon. Deze „heer” heeft in het begin van de bezetting aan het hoofd van de SS-Standarte Germa nia bij ’s Hertogenbosch mensen laten doodschieten voor hij op 11 juni 1942 tot commandant van de Waffen-SS in Nederland werd benoemd. Deze week donderdag zou de Tweede Kamer een hearing („hoorzitting”) or ganiseren over het plan van de regering om de drie oorlogsmisdadigers, die nog in Breda gevangen zitten, vrij te laten. Begin deze week hadden zich bij de griffie al een vijftigtal organisaties ge meld, die aan dit overleg deel wensen te nemen. Formeel gaat 't om een bijeen komst van de vaste Tweede Kamercom missie voor Justitie. Het gesprek is be doeld als voorbereiding voor het Kamer debat, dat volgende week wordt gehou den. De meningen in de Kamer over de vrijlating zijn sterk verdeeld. Een meer derheid is voor, maar de marge is toch betrekkelijk klein - hooguit een tiental stemmen. Bij de hearing, eind deze week zouden vrijwel alleen felle tegenstanders aan bod komen. Het is heel goed moge lijk dat hun bezwaren toch nog enige in vloed zullen hebben op het besluit, dat volgende week door de Kamer moet worden genomen. Formeel wordt de gra tie - op voorstel van de regering - door de koningin verleend. Maar wanneer 'n meerderheid in het parlement tegen vrij lating is zal het voor de regering en de koningin moeilijk zijn om tegen de wens licht. Tijdens diplomatieke contacten in de afgelopen weken is besloten dat, hoe wel het EEG-lidmaatschap van de vier pas op 1 januari 1973 officieel ingaat, het politiek overleg toch nu al voor hen wordt opengesteld. Vooral de Britse regering heeft er sterk op aangedrongen mee te mogen doen aan de coördinatie van de Europese buiten landse politiek. Doordat de vier pas op laatste moment zijn uitgenodigd is het nog niet duidelijk of de Noorse en Deen se ministers maandag ook aanwezig zul len zijn. Sadat Het blijft president Sadat van Egypte niet voor de wind gaan. Nauwelijks had het congres vaai de Arabische Socialis tische Unie besloten dat hij niet behoeft af te treden, of hij ligt opnieuw in de clinch. En wederom met de studenten, die de vorige maand, voor Sadat’s on vruchtbare reis naar Moskou, gestaakt en gedemonstreerd hadden om hun on genoegen te betuigen met de ongeloof waardigheid van de Egyptische presi dent. Die steeds maar het land blijft op warmen voor de grote afrekening met Israël en vervolgens die datum weer naar een ongedefinieerde toekomst ver schuift. Nu heeft hij aan het eind van de Arabi sche Socialistische Unie de resterende 30 studenten, die nog gevangen zaten sinds zij bij de recente rellen betrokken waren, in vrijheid gesteld en daarbij zelfs minzaam over „zijn zonen de stu denten” gesproken. Maar nauwelijks wa ren die milde klanken verstorven of hij viel toch weer de studenten aan, omdat zij politiek blijven manifesteren en zich daardoor als handlangere van de Israë lische erfvijand laten gebruiken. Nieuw kabinet in Finland Tenslotte nog wat kort nieuws. In Fin land werden de bakens verzet. De door de Finse president Urho Kekkonen aan gewezen premier Rafael Paasio heeft ’n uit zeventien ministers bestaande Finse minderheidsregering van sociaal-demo- craten gevormd. Met de vorming van dit sociaaldemocra tisch kabinet is een einde gekomen aan de regeringscrisis in Finland, die vier maanden heeft geduurd. Onbloedig Een beetje sneller ging het in zijn werk eens een stellig veel en dankbaar ge bruikt houten droogrek was is men hier kwijt geworden als ook een deur, die el ders zijn diensten blijkbaar niet meer kon bewijzen. Afgeknipte en afgezaagde takken van het verwilderde struikgewas rondom liggen hoog opgestapeld. Ook hier dus een stukje milieu-vervui- ling, al zal men tegen het een meer dan tegen het andere bedenkingen kunnen maken. Het „stadsschoon” blijkt, ook als gevolg van gemakzucht, soms moeilijk bewaard te kunnen blijven. Waarvan ak te aldus het commentaar van Joh. El- zinga op deze door hem gemaakte foto. Zoals u wellicht weet maakt het grach tje verderop nog eens een „duik”. Is het hier onder het toneel van de Doele door verderop is dat onder het altaar van de St. Fransiscuskerk langs. Oudergewoon te had men pas bewezen een echte Bols- warder te zijn als men in zijn jeugd een maal op schaatsen dit avontuurlijke grachtje had gereden, maar wil men ’n dergelijke traditie voortzetten, dan dient men de weg niet te blokkeren. In dat opzicht is Tessi niet op haar plaats, al geven we grif toe, dat het wel een leuk plaatje gaf. De 50-jarige missionaris pater Johannes Hendrikus Jorna is woensdagmorgen bij een verkeersongeval in de Noordoost- polder om het leven gekomen. Pater Jama was met verlof thuis uit Indo nesië en logeerde bij zijn ouders in Bols ward. Het ongeval vond ’s morgens plaats om kwart over acht op de Friese straatweg tussen Rutten en Bant. De auto waarin pater Jorna zat, werd bestuurd door zijn 36-jarige zwager P. Terpstra uit Wom- mels en reed in de richting Emmeloord. Uit de tegenovergestelde richting nader- Buitenlandse diplomaten in Peking kun nen zich niet herinneren ooit zo iets in China te hebben gezien. Zij waren voor al „stomverbaasd” over de sensationele opmaak van de normaal zo saaie Chi nese kranten. Ook radio en televisie be steden met een voor China ongekende - westerse - spoed alle aandacht aan het bezoek van Nixon en vermelden ook de activiteiten van mevrouw Pat Nixon, die in-Peking een eigen programma afwerk- te. De enorme aandacht die de Chinese publiciteitsmedia plotseling aan Nixon’s bezoek besteden (in scherpe tegenstel ling tot de koele ontvangst van de eer ste ochtend waar het leek alsof geen mens op de hoogte was van Nixon’s komst) laat vermoeden dat er toch nog een massameeting op het gigantische „Plein van de Eeuwige Vrede” in Pe king zal worden gehouden.. Zo’n bijeen komst staat weliswaar niet op het pro gramma, maar het Chinese partijappa raat kan zo iets van de ene dag op de andere organiseren. Hoe komt het dat de vooroordelen te gen homofielen zo sterk blijken te zijn? Men wil hen dikwijls nog wel dulden als ze hun homofiele aanleg maar verber gen. Heeft de intensiviteit van de voor oordelen misschien te maken met de sexuele voorlichting, die de jeugd - ook nu nog - gegeven wordt? Kinderen ho ren wel veel over de heterosexualiteit, niet over homosexualiteit. Blijft het dan niet - vooral gevoelsmatig - een vreem de zaak? Er zullen ook andere redenen zijn voor de vooroordelen. Hierover spreken we zondagmiddag in het motelgesprek. Niet over hen zonder hen; daarom doen ook mee aan 't gesprek enkele bestuurs leden van de C.O.C., de vereniging van homofielen. Inleider is de heer H. B. Kroon uit Wijt- gaard. Aanvang 15.00 uur ii). het Motel te Heerenveen op 27 februari a s. In Ierland lijkt het uitzichtloos. De on lusten gaan door en bereiken bijna het stadium van een algehele burgeroorlog. Zo kwamen nu weer zeven mensen - on der wie vijf vrouwen om het leven, toen de IRA (het Ierse Geheime Leger), de officiersmess van het Britse militaire kamp Aidershot bij Londen opblies. De explosie, bedoeld als wraak op het Britse leger na de „bloedige zondag” in Londonderry (13 doden) zestien dagen geleden, betekende echter de dood van zes burgers en een aalmoezenier, de r.k. priester Gerry Weston. De IRA, die onmiddellijk na de ontplof fing vol trots bekendmaakte, dat één van haar eenheden een „succesvolle wraakoefening” had uitgevoerd op .hooggeplaatste officieren’, was dan ook k gedwongen later op de dag een ver klaring uit te geven, waarin zij het ver lies van burgerlevens betreurde. Ze zijn er nog, de stille, soms haast „verstilde” plekjes in Bolsward. Alleen vraagt het wat speurwerk ze te vinden en ze dan zo goed mogelijk in dit geval op de gevoelige plaat vast te leggen. Dat is dan hier geprobeerd op een mor gen van deze toch wel wat grillige win ter, met reeds enkele malen grote tem peratuursverschillen van de ene op de andere dag. Het in de volksmond zo genoemde „ha ventje” naast de tuin van het St. Antho- ny-gasthuis ligt dichtgevroren. In de voorbije nacht is er wat sneeuw geval len, net genoeg om ook de ruige walkant op 't terrein van het zogenaamde Klein Gasthuis een winterse aanblik te geven en de bijna in het water staande boom stronk een witte muts op te zetten. In de ronde boog van de overkluizing onder het toneel van „De Doele” (ja heus!) heeft het motorbootje „Tessi” ’n beschutte ligplaats gevonden en wacht hier op warmer dagen. Een paar eenden scharrelen wat op het ijs rond. Met al zijn bekoorlijkheid is dit helaas overigens een verre van „proper” hoek je te noemen. Op een ongezien ogenblik iS er een ijzeren vat in het water ge kieperd. Ook het overblijfsel van wat Het opvallende eerbetoon voor Nixon en het buitengewoon lange gesprek dat de president met premier Tsjoe voerde, doen vermoeden dat de toenaderingspo gingen boven verwachting gunstig ver lopen. Dit is althans de mening van er varen China-deskundigen in Peking. Zij wezen erop dat door de grote aan dacht die het bezoek in de Chinese nieuwsmedia krijgt, de massa van het volk blijkbaar wordt voorbereid op een periode van vriendelijke betrekkkingen met de voormalige „imperialitische agressor” Amerika. Mh.iV iMUHHj 4>.‘.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1