Officiële opening Groene Kruis gebouw te Arum Biljartkampioenschappen Wonseradeel van a j<_ I wfeiW' i' Vannu-nieuws Fan stêd en lan Zilveren filmpjes Y' X I H J Mi® 1’ I llle JAARGANG No. 17 DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 Foto Boersma Waling Dykstrastifting oprjochte. Waarschuwingen tegen opdooi. Zilveren stadhuistournooi te Bolsward. w Tankberheit slyt hurder as de soalen fan ’e skuon. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week maart 1947 Het beroemde circus Bamum en Baily op zoek naar Friese hengsten. Op 26 mei zal weer de elfstedentocht per fiets wordien verreden. Het is reeds 35 jaar geleden, dat de le tocht werd gehouden. Mej. T. Swart te Bolsward won de le prijs in de reciteerwedstrijd te Witmar- sum. Bloemsma N.V. te Achlum; lood-gieters- werk J. Lukkes Arum; electriciteit Hil- lebrand Franeker; schilderwerk Glaze- ma Arum, v. d. Boom Kimswerd, Kloos terman Achlum; centrale verwarming De Leeuw en Tiesma Leeuwarden. Nadat de genodigden thee met een koek je hadden genoten trok men naar het nieuwe Kruis-gebouw waar de Groene Kruisvlag werd gehesen (door de bouw commissie). Dr. D. Danes had de eer om het gebouw te openen met de aan gereikte sleutel. De genodigden hebben met bewondering alles bezichtigd. Het is in één woord een prachtig interieur geworden ook buiten is het een mooi geheel). Op de bovenverdieping woont de wijk-verpleeg- ster mej. Bouhuis; ook daar is natuur lijk alles comfortabel ingericht. De aan wezigen gingen daarna weer naar van Althuis en toen kwam de rij sprekers aan de beurt. Allereerst burgemeester Tjeerdsma van Wonseradeel, daarna dr. Vlas, directeur Prov. Ver. Groene Kruis, die de Groene Kruis-vlag aanbood. Se cretaris de heer B. Brouwer sprak zijn waardering uit voor dr. D. Danes dat hij in zijn gehele artsenpraktijk steeds zijn huis beschikbaar had gesteld ate zuigelingenbureau etc. (geweldig). Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de dames Attemav. d. Ley Kimswerd, de BoerJonker Achlum en de heren N. Sinnema, B. Brouwer D. Danes, S. de Haas Kimswerd, K. Bruins- ma Achlum en adviseuse mej. Bouwhuis. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Aan zieken, die noodzakelijk in een af zonderlijk vertrek moeten worden ver pleegd kan een extra brandstoffentoe wijzing plaats vinden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) punten, en W. Krooyinga, 27 punten, komen tegen elkaar in het strijdperk. Er is nog van alles mogelijk: wint Hans Waterlander dan is hij kampioen, ver liest hij echter dan zit er voor Krooyln- ga of voor Hein Waterlander nog de mogelijkheid in om naast of boven Hans Waterlander te komen. J. Dek is verleden week donderdag avond dan toch nog uitgeschakeld voor de titel. Hij verloor allebei de partijen die hij speelde. De eerste keer van T. Koornstra. Koomstra nam direct af stand van Dek die kampte met telkens ternauwernood gemiste ballen. J. Dek kwam echter met twee keer 12 weer bij en zelfs voor met 7260. In de volgen de beurt kwam Koornstra met een se rie van 13 weer bij en kon winnen door poedelen van J. Dek (7572). De twee de partjj speelde J. Dek tegen Hein Wa- DE BOER EN DE TOPKOOPERAESJE Okkerdeis is yn it altyd tige aktueel re- digearre finansieëel tydskrift fan de Raiffeisenorganisaesje in gearfetting jown fan de knappe rede, dy’t dr A. J. Verhage as foarsitter fan de kommisje „Struktuer” fan de Nasjonale Koöpera- tive Rie foar de Lan- en Tünbou, bal den hat foar de kaderleargong fan de KNTB, oer „de boer en syn topkoöpe- raesje.” It giet hjir oer in komplekse saek en it is net iens sa maklik, dit yn ienfaldi- ge tael oer to setten. Om to bigjinnen: oant foar in tal jierren wie de koöpe- rative aktiviteit sa klear as in klüntsje: Doel wie alderearst it op wearde brin- gen fan it produkt fan de boeren (le den) en har sa goed mooglik to foarsjen fan hwat hja nedich hiene foar har bi- driuwsfiering; net alii'nne hwat oanbilan ge féfoer, kunstdong, mar ek ark en rld- skip, lanboumasjtaes en it kredyt der- foar. Troch moderne ekonomyske üntjowing rekket dit doel hwat yn it forjitboek, stiet it alteast net mear sa sintrael. Dit hinget wer gear mei de skaelforgreating yn it aligemien en de needsaek diel haw- we to moatten oan de groei dêrhinne. Ommers sa eame, dan is hjirre stilstan efterütgong. Dy skaelforgreating (de groei ta hieltyd greatere ienheden) wurdt hwat langer hwat mear needsaeklik troch it tapassen fan technyske finingen, dy’t de hieltyd stigende leanpost drukke moatte en hwerby it fakentiids giet om apparatuer (bg. komputers) dy’t foar bisteande or- ganisaesjes sunder mear net rendabel bintne. Yn it bigjin gyng it by de koöperaesjes om fusy’s op lokael nivo. Dat de bank fan BlaUhüs by dy fan Boalsert stapt is, is der in foarbyld fan. Dat de Raif feisenbank nou yn de mande docht mei dy fan de Boerelienbanken is in foarm fan fusy op nasjonale skael, mar yn wêzen net oars. Hjoed giet it al hwat langer hwat mear de kant üt fan hwat men dan neamt de „Yntergrearre ün- dernimming”, dat wol sizze, dat yn it ramt fan ilen koöperaesje alle biliedsbi- slissingen oangeande in kompleks fan bidriuwen nommen wurde, al kin sa’n yntergrearre ündernimming noch wol opboud wêze üt pleatslike koöperaesjes. Dizze üntjowing bringt mei, dat de tra- dysjonele foarm fan in toporganisaesje yn in hopen gefallen fordwynt. Der ünt- stean dan greate koöperaesjes, wol mei juridysk selsstannige leden-forieningen, mar allinne de „top” ünderhüldt langer saeklike relaesjes mei it lid. En de tiid stiet net stil. It nijste op dit gebiet is al wer sünt in hoart de (sintrale) ko öperaesje mei har bidriuw yn in n.v. Twingt oan de iene kant neffens dr. Verhage de kostenstiging en de ynfleas- je ta mear konsintraesje oan de oare kant moat ek de omset hieltyd ta- nimme, sille de kosten per ienheit net üt ’e han rinne. Soms is dy romte ta forheging fan de omset yn it eigen pro dukt der amper. Yn sa’n gefal sjogge wy it typyske forskynsel fan „diversifi- kaesje”, d.w.s., de koöperaesjes mjitte har taken oan, dy’t by de oprjochting fier büten it eachweid leine. Om in foar byld fan tichte by hüs to nimmen: Doe’t foar jierren inkelde boeren op de Burch- werterhoeke gear kamen om dêrre in boerelienbank op to rjochtsjen, sille se wol net tocht ha, dat dyselde bank har pake- en oerpakesizzers via greate ad- vertinsjekampagnes animearje soe har brünbakke to litten op Majorka of to potfortarren oan de Costa Brava. Nou leit it bigryp skaelforgreating de measte boeren better yn it gehoar as dat fan de diversifikaesje. Guon freegje Donderdagavond 2 maart wordt er door Piet Kok uit Leeuwarden een concert gegeven. Zijn muziek is terug te vinden in de zachte country-muziek als je hem ta een hokje wilt plaatsen, maar hij pretendeert niet tot die groep te worden gerekend, omdat hij ook Spaanse en protest-songs brengt. De entree be draagt één gulden en de aanvang is om 8 uur. Zaterdag wordt een dropping gehouden waaraan iedereen kan meedoen en wel ke begint om 22 uur. De deelname kost één gulden en we willen graag dat je je voor vrijdag 23 uur opgeeft bij de bar. Wij hopen dat we je voldoende hebben ingelicht en tot ziens dan maar. aspekten yn to gean, dy’t yn de neamde rede nei foaren komme. Noch ien dêr- fan: Hiel hwat leden fan hokker koöpe- rative organisaesje dan ek, ha yn dizze tiid fan sanearing net mear in opfolger. iliel hwat miene nou, dat, omt de re- servearingen har neiteam net mear to’n goedk omme, hja rjocht op ütkearing ha fan har oandiel yn it formogen fan de koöperaesje, dy’t foarme is yn de tiid, dat hja dér lid fan wiene, ek as sa’n rjocht yn de statuten net omskreaun stiet. Hoewol der wol guon binne, dy’t dy kant wol üt wolle, moat dr. Verhage, en dus nei alle gedachten ek de stüdzje- kommisje, dêr’t hy foarsitter fan is, dér net it measte fan hawwe. Hy jowt wol ta, dat de koöperaesje in ündernimming is fan alle leden meielkoar, mar nea hat it in erkend rjocht west fan in üttredend lid in ütkearing to krijen üt it for mogen, ek al hat er dit seis mei foarme. De koöperaesje is oan de iene kant wol forboun oan de ekonomyske aktiviteit fan de leden, mar oan de oare kant dochs binammen in ündernimming, dy’t wach wêze moat foar it eigen fuortbi- stean en dit fuortbistean easket nou ien- kear de foarming fan it eigen formogen, dat net troch it üttreden fan hokker trou lid dan ek oantaest wurde mei, hwant jowt men it de ien, dan is de hikke fan ’e daem en is der gjin haklen mear oan. En dochs fielt elk ek wol in soarte fan ünbillikheit yn dit stik fan saken. Oer dit probleem wurdt swier tocht en it léste wurd is der noch net oer sein. Sa kaem Mr Van Campen langlêsten mei it idé in nije foarm fan koöperaesje op oandielen to kreëarjen dy’t tsjinje kinne soe yn it mobyl meitsjen (losmeit- sjen, yn biweging bringen) fan it formo gen fan de koöperaesje. Neffens him soene dan de ütkearingen üt it formo gen dien wurde kinne yn de foarm fan oandielen, dy’t it karakter hawwe moat te soene fan forhannelbaer weardepa- pier. Mei dit léste soe dan foarkommen wurde kinne, dat de koöperaesje ütfor- keap haldde: de koöperaesje hoecht dan net oer to gean ta it dwaen fan in for- mogensütkearing wylst it lid via forsul- verjen fan it oanbilangjende weardepa- pier wol oer syn bydrage oan de formo- gingsposysje yn kontanten biskikke kin ne soe. Dit liket sa simpel mooglik, mar dat der tal fan swierrichheden op dit paed lizze, kin men fan tinken wol ha. LOLLUM. En nog is de beslissing niet gevallen in de race om het kampioen schap biljarten van Wonseradeel 1972. Het is dit jaar toch wel een thriller van de eerste orde. Het is net of de biljar ters de spanning ten top willen voeren. Het is nu al bijna een strijd, die slechts gewonnen kan worden als men over sterke zenuwen beschikt, want volgende week zullen de zenuwen waarschijnlijk een grote rol gaan spelen. Er zijn nog drie oandidaten voor de titel. En door een goede organisatie mogen ze ook nog tegen elkaar uitkomen. Hans Wa- terlander die momenteel de lijst met 28 punten aanvoert zal uitkamen tegen J. Dek, die al uitgeschakeld is. Dek zal waarschijnlijk wat meer ontspannen spe len dan met Hans het geval zal zijn; deze moet immers winnen. De andere beide kandidaten Hein Waterlander, 26 nam een voorsprong van 10 punten, waarna Nicolai met 16 weer terug kwam. De Vries gaf het niet op en de partijen kwamen weer in evenwicht 71— 71, maat Nicolai trok toch aan het lang ste eind met 7572. Stand aan de kop: Hans Waterlander deze week als eerste met 28 punten ge volgd door W. Krooyinga met 27 pun ten, Hein Waterlander met 26 pnt., J. Dek en T. Koomstra met 24 pnt., P. Reijns en Sj. Nicolai met 20 pnt., T. Lemstra met 19 punten, Poepjes, Tj. Lemstra en D. de Vries met 16 punten en op een verdienstelijke twaalfde plaats de eerste Lollumer A. Posthumus. U ziet er is nog volop spanning, ook ver derop in het klassement staat nog niet alles vast: er is nog wisseling genoeg mogelijk. Mevrouw v. d. Veen bestuurslid van het Prov. Fr. Gr. Kruis sprak dr. Danes toe en roemde zijn grote medewerking ta 't algemeen van de volksgezondheid. Hem werd de Groene Kruis-medaille op gespeld, een onderscheiding die terecht was. De heer Jongema sprak voor bureau Niesten en alle aannemers die gezame- lijk de Groene Kruis-embleem op het Ge bouw lieten aanbrengen. (Visser, Arum zorgde voor vloerbelegging etc. en Be rends Harlingen zal de tuin in orde brengen). Een onderzoektafel werd door dr. Danes en de nieuw te komen arts aangeboden. Mevr. Jansma van Makkum kwam met een cheque van 10.000 van de kinder postzegels. De heer J. L. Hilarides sprak voor het Spaarbankbestuur, de heer D. Sluis te Achlum voor de Geref. Kerk aldaar. De heer P. Maedema, Achlum voor Dorps belang, idem de heer Poelstra Kims werd en idem de heer B. Broersma Arum; ook nog Lucie SuieveldBruins- ma en dan nog de „stillen in den lande” die ook met „couverten met inhoud” kwamen. Mej. B. Brems feliciteerde de commissie en vertelde veel over „vroeger Arum” Hoofdartikel ta Bolsward Nieuwsblad-: Een vijand Hgt op de loer! (over het drankmisbruik, het enige hoofdartikel in de afgelopen 25 jaar, waarvoor de re dactie een waarderend schrijven ont ving, nl. van de heer J. Postma, toen malig gemeente-architekt). Advertentie ta vrij dagnummer: Door weersomstandigheden a.s. zondag geen dansen. De prijs voor de bouwrijpe grond aan de Hofkamp te Wommels verhoogd van f 2,50 tot f 3,—. Waterlander gemakkelijk van A. Poep jes; hij hoefde Poepjes maar 14 caram boles toe te staan (7514). Beter deed neef Hans het deze avond; hij stelde zich weer sterk kandidaat voor een prolongatie van zijn titel door drie overwinningen die hem aan de kop van het klassement deden nestelen. Met B. R. Dijkstra (7522) en P. Reinsma (7545) had hij weinig moeite, hoe wel hij tegen Reinsma maar liefst 31 beurten nodig had. Tegen Dijkstra zag het er even naar uit dat hij het record van het hoogste gemiddelde van J. Dek (8,33) terug zou pakken. Hij slaagde hier niet in door enkel jammerlijke mis sers (hij speelde evenwel toch het hoog ste gemiddelde van deze avond). Tegen T. Lemstra ging het echter wel even moeilijk. Na een goed begin kwam T. Lemstra terug en zelfs enkele punten voor, maar Hans Waterlander liet zich toch niet klappen. Met 7564 kwam het einde voor T. Lemstra. W. Krooyinga speelde deze avond naar twee regelmatige en sterke overwinnin gen (beide keren in 19 beurten uit). T. Zijlstra kwam niet verder dan 15 ca ramboles, maar A. Posthumus vocht goed terug. Hij is toch wel goed bezig tijdens dit kampioenschap. Hij is nog te onervaren en wat te impulsief om tot betere resultaten te komen, maar hij doet het aardig. Hij verloor van Krooyin ga met 7553. Krooyinga lijkt ons toch nog wel favoriet, maar hij is, al zou hij het winnen van Hein, toch nog afhan kelijk van winst of verlies van Hans Wa terlanden De opzienbarendste prestatie van deze avond kwam op naam te staan van T. Koomstra. Hij verbeterde namelijk de beste serie van dit kampioenschap en bracht die op maar liefst 40 caramboles. Jammer was het eigenlijk dat hij na de ze serie uit was; hij had door moeten gaan om te proberen nog hoger te ko men; zo’n gelegenheid komt niet vaak voor. Tegenstander E. Boomsma stond wel erven te kijken, want tot deze uit barsting stond hij zelfs nog voor. Hij bleef nu op 36 staan. De hoogste serie stond overigens ook al op naam van Koornstra met 34 caramboles. Met de serie van 40 kon hij de die avond uit geloofde prijs, een fles wijn, mee naar huis nemen. Koomstra won ook nog van T. Zijlstra met 7541, waardoor hij nu op gelijke hoogte met J. Dek staat. Voor hem dus een mogelijkheid om vier de te worden, maar dan moet hij volgen de week wel winnen van Tj. Lemstra. Dit lijkt ons wel een haalbare kaart om dat Koomstra momenteel wel in vorm verkeert na een wat aarzelend begin, hoewel hij verleden week ook nog ver loor van Posthumus. Posthumus wist ook deze avond zijn traditionele punt weer binnen te halen. Deze keer moest J. Th. Dijkstra hem als meerdere erken nen met 7555. Posthumus is nog steeds beste Lollumer met een aantal van 14 punten. Hij zal het volgende week op moeten nemen tegen P. Reijns, wat een mooie strjjd kan worden. Er staan voor volgende week trouwens allemaal veel belovende partijen op het program ma. Uitslagen: P. Reijns—B. R. Dijkstra 75-23, E. BoomsmaJ. Th. Dijkstra 6375, T. ZijlstraTj. Lemstra 67 75, A. PoepjesP. Reinsma 7567, P. ReijnsTj. Lemstra 75—52, P. Reijns— P. Reinsma 7561. Spannend waren de partijen tussen J. Blanksma, die op het nippertje won van D. de Vries met 7571 en tussen al weer J. Blanksma tegen T. Zijlstra, nu won Blanksma met 7573; twee keer winst voor J. Blanksma tegen het eind van de kampioenschappen, toch een goe de prestatie. Sensationeel ook was de strijd tussen Sj. Nicolai en D. de Vries. De Vries terlander en weer moest hij diep bui gen; hij kon niet loskomen, terwijl Wa terlander regelmatig doorging. Hij won met 7552, waarbij J. Dek slechts door een slotserie van 7 er nog juist in slaag de om boven de 2,00 gemiddeld te ko men, toch wel teleurstellend voor deze toch goede, en in het begin veel belo vende speler; zouden de zenuwen te veert een rol hebben gespeeld 7 Maar misschien zorgt hij voor een vloeiende apotheose door alsnog van Hans Water- lander te winnen. Hein Waterlander moest trouwens ook een veer laten. Hij kon in de partij te gen een zo nu en dan briljant spelende Sj. Nicolai niet de begeerde winst pak ken. Sj. Nicolai startte overrompelend (5522) en kon doorgaan ondanks een serie van 17 van Hein Waterlander. Het einde kwam op 7568. Wel won Hein ARUM. De officiële opening van het Groene Kruis-gebouw vond vorige don derdag plaats, het bestuur van de ver eniging „Het Groene Kruis” Arum-Ach- lum-Kimswerd organiseerde een recep tie bij van Althuis, waarna door ds. D. Danes de opening van het gebouw ge schiedde. Onder leiding van de voorzit ter de heer N. Sinnema vond de recep tie plaats. Het geheel werd op de band vastgelegd omdat de penningmeester de heer J. Wijngaarden al enige tijd ziek is, zodat hij het gebeuren toch kan be luisteren. De heer Sinnema vertelde over de voorgeschiedenis van de nieuwbouw. In het jaar 1955 was er al te weinig accommodatie ta het nu oude Kruis-ge bouw; toen werd er nog niet over nieuw bouw gesproken, maar de wenselijkheid tot verbouw kwam wel ter sprake. De toenmalige directeur van Gemeentewer ken de heer Zijlstra werd bij de tot stand komende plannen betrokken. In 1958 kwam alles echter op een dood spoor. De leden J. L. Hilandes en Tj. Piebenga pleiten in 1961 en ’62 voor nieuwbouw, maar het duurde tot 1965 dat het bestuur kwam met het voorstel ver- of nieuwbouw. Er werd een bouw commissie benoemd bestaande uit de heren J. F. Broos, S. Hiemstra en Ir. Bouma. Door drukke werkzaamheden is vorig jaar voor de heer Broos, die het „leeuwenaandeel” heeft gehad van het vele voorbereidende werk, de heer J. L. Hilarides gekomen. In 1966 was er een actie om te trachten 10.000 bijéén te krijgen, die de leden verplicht waren bij te dragen, zijnde 10% van de toenma lige totale bouwkosten. Het bedrag werd ruimschoots gehaald namelijk 18.000,-. Van de Nutsspaarbank kwam een bij drage en zo was de vereniging klaar voor de nieuwbouw. Subsidies werden ingediend bij de overheidsinstanties waaronder ook de Plan-Commissie voor Friesland, ook het gemeentebestuur van Wonseradeel en Franeker. Op 16 maart 1971 kon men met de nieuwbouw be ginnen in de kern van het dorp. 1955 1972 was een lange weg; dank zij de toenmalige kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk staat er nu centraal gelegen tus sen Achlum en Kimswerd, op het oude Kerkhof naast de Ned. Herv. Kerk. Het architectenbureau en ingenieursbu reau; directie en adviseurs waren Nies ten-Abel-Eisma-Jongema Leeuwarden. Hoofdaannemers voor timmerwerk harren al Óf: Hwer moat dit hinne mei üs koöperaesje as der produkten oan de man brocht wurde, dy’t in bjuster bytsje üt to stean ha mei üs eigen? Jo witte dochs, dat de CAF b.g. kofje for- keapet en dat bislist net allinne om de CCF mear öfset to jaen foar har kofje- moike. It giet by de fraech net sasear om it produkt as sadanich, mar guon halde har hert fêst oer de risiko’9 fan bipael- de produkten, oer har oanspraeklikheit as lid hjirfoar, har meiforplichting ta meifinansiering (reservearring) en sok- soarte fan saken mear. Neffens dr Verhage moat de aide doel stelling yn syn hiele hear en ’feor hanthavene wurde. As der sejn wurdt, dat de taek fan de koöperaesje him üt- wreide hat ta it forbetterjen fan „de” ynkommensposysje fan de boer, dan rikt dit him bdpaeld to fier. It ynkommen fan de boer moat yn it foarste plak üt syn eigen ündemdmmtag komme. De koöperaesje, as de boer der lid fan is, hat foar him en syn bidriuw net mear as in stypjende aktiviteit, hwat net weinimt, dat oan de koöperaesje fan hjoed de dei perfoarst oare easken steld wurde moatte as yn it forline. De koöperaesje is earne ek in ünder nimming en moat wis wêze fan syn ei gen fuortbistean. En dat fuortbistean kin tsjtatwurdich allinne yn it kader fan groei. Dit kin wer allinne as it lid, de leden (boeren) meiwurkje. Lykwols „ko- operaesje” is oars net as in slim wurd foar „gearwurkje”, m.o.w., de boer is mei-ündemimmer. Dr. Verhage sjucht in wêzentlik ünder- skie tusken in koöperative en in net-ko- operative ündernimming. Yn de léste wurdt kaptael oanhelle om it kaptael seis, nammers om der winst mei to meitsjen en dit yn de foarm fan divi- dind oan de kaptaelforskaffers üt to kearen. De koöperaesjes ynfestearje kaptael om dêrmei tsjinsfen oan de bi- driuwsfiering fan de leden forliene to kinnen. Dr. Verhage wiist dêrom alle foarmen fan diversifikaesje óf, dy’t al linne sjoen wurde as jildbilizzing, al hat er bigryp foar foarmen fan diversifi kaesje hwerby in njonkenaktiviteit al linne mar tsjiwnet om de haedaktiviteit to bisterkjen. Spitigemöch jowt de üs tametten romte net de gelegenheit op alle ynteressante sfetey F'-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1