Nixon ontkent geheime afspraken GaDe Sluw Midget-golfbaan (f 30.000,-) m het Julianapark rosarium van O 1 Geroddel over Conslanlijn Israëlische inval in Libanon Wurkleas iiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hwat hat Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes I Foto van de week r F /V. -v' 111e JAARGANG No. 18 VRIJDAG 3 MAART 1972 Geruchten Russische reactie aan Onrust Stakingen Constanten üs hjoed to sizzen Libanon Krachtig Midget-golfbaan onderstaand RAAD BOLSWARD Eigendom Cnossenlaan Solidair Meeleven Plastic ellende Angola debatje Overdracht woningen Hamerstukken Vergoeding per leerling n 9f Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag in de afgelopen maand door 540 perso nen bezocht, waarvan 63 vrouwelijke. Rijtuigenschilderen. M. Hiemstra, schil der, Wommels. Ook witkalk verkrijg baar. Abonnementsprijs ƒ6,40 p. kwartoaJ (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Vrijwillige ouderdomsverzekering. Weet gij wel, dat gij u bij de staat een pensi oen van f 6,per week kunt verzeke ren? Gevraagd op 12 mei een Boerenmeid, best kunnende melken 15-16 jaar. H. Heeres, Parrega. Premier Saeb Salem heeft dinsdag voor de tweede maal in een persconferentie verklaard dat Libanon solidair is met de commando’s en dat de regering ernst maakt met het accoord, maar het maakt toch een voorbehoud. In de veranderde situatie zijn andere maatregelen nodig. De duidelijkste taal spreekt echter het leger door de Akroeb binnen te trekken. In Beiroet en Damascus werd door stu denten gedemonstreerd tegen het slap- Beëdiging P. Th. v. d. Wal tot raadslid van de gemeente Bolsward. De openbare leeszaal te Bolsward werd Firma G. S. Ruiter, Schaatsen, Bols ward. Met plakkaten en spandoeken gewapen de jeugd kwam wat sfeer scheppen tij dens het Angola-debatje. Bij de ingeko men stukken was n.l. een brief van de Stichting Friesland voor Ontwikkelings samenwerking houdende verzoek om in de raadzaal geen Angola-koffie meer te drinken. Naar aanleiding van dit punt deelden B en W de raad mede de (koloniale) oor logen en racisme in de ontwikkelings landen te betreuren. Evenzeer betreur den zij het feit dat niet alle landen een naar hun opvattingen democratische re geringsvorm hebben. B en W hebben ook niets tegen bewust making van de situatie in Angola, maar zij betwijfelen of het weren van uit dat land afkomstige koffie de juiste manier van bewustmaking is. Zij betwijfelen of met deze stap de ontwikkelingshulp aan Aan het begin van de voltallige verga- (Jering wijdde de voorzitter burgemees ter J. M. A. Mulder enige gevoelvolle woorden aan het toch nog zo onverwacht overlijden van mevr. Boersma. De heer G. Boersma is notulist van de raadsver gadering. Hij werd ditmaal vervangen door de heer Jorritsma. De Griekse regering doet de laatste da gen opvallend veel moeite om de posi tie van de in Rome in ballingschap le vende koning Constantijn te ondermij nen. In een felle perscampagne tegen de koning, die in december 1967 een mis lukte coup tegen het kolonelsregime on dernam, wordt de Grieken in de rege ringsgetrouwe dagbladen duidelijk ge maakt, dat de kolonels genoeg hebben van Constantijn. Koning Constantijn woont sinds de mis lukte staatsgreep van december 1967 in Rome, waar hij van de Griekse rege- Het is te verwachten dat de linkse par tijen profiteren van het ongenoegen dat een deel van het kiezersvolk heeft over het in de steek laten van de commando- beweging. Grote verschuivingen zijn niet te ver wachten, maar wel veel onrust. ring een jaarlijkse uitkering ontvangt van 1,5 miljoen. Hij bemoeit zich nog nauwelijks met de Griekse politiek, maar ontvangt wel van tijd tot tijd politieke vluchtelingen. Afschaffing van de monarchie in Grie kenland zou overigens uitdrukkelijk in strijd zijn met de nieuwe, in 1968 door de kolonels opgestelde grondwet, waarin Griekenland voor altijd een „gekroonde democratie” wordt genoemd. Om te eindigen met een wat positiever geluid: Met een krachtig betoog, zoals men dat niet van zijn voorganger Thant gewend was, heeft de nieuwe secretaris generaal van de UNO, Kurt Waldheim, in het Paleis des Nations de Geneefse ontwapeningsconferentie heropend. Lijnrecht tegen het Amerikaanse stand punt in verklaarde de siecretaris-gene- raial, dat de tijd gekomen was om een einde te maken aan alle ondergrondse kernproeven, „als een kardinale bijdrage tot het stopzetten van de bewapenings wedloop” die jaarlijks 200 miljard dol lar verslindt”. Bij vergelijking van de ramingen met die van vorig jaar blijkt dat het bedrag De jierren sawntiich, wurdt ’t wer fomomd, folk, flitich, handich rint doelleas om ’t wurd .steun” noch brüke. dat mei net, né it hiet nou, lüke üt ’e W. W. en de ütkearing liket der op minder binearing hwat lichter strop. Mar ’t feit bliuwt ’t selde ik bin der oer op ’t buró melde da’s niks gjin toer mar wurk to krijen greater biswier ’t wie ien bonk lijen foar fjirtich jier doe yn ’e „steun'”, nou de W.W. mar is der hjoed mear ütsicht? Né! De jierren tritich, in hurd gelach, elkien woe, flitich graech oan ’e slach, oeral waerd ’t leger, wurkleazen sjoen, ’t tal stadich heger hast in heal miljoen In heit, kostwinner mocht „steun” ütkeard feinten (koe ’t slimmer?) barden gaer neat, hja waerden ’t wys, wis mei in sucht en in flok Takomst? de krisis üs üngelok. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 f05157) Voorschotten bijzonder onderwijs 1972 dat land wordt gediend en pf daarmee invloed op de regeringsvorm in Portu gal kan worden uitgeoefend. Naar hun mening ligt een dergelijke stap in het geheel niet op de weg van de gemeente besturen en voor zover zij weten is de situatie in Angola en de regeringsvorm in Portugal bij de centrale regering vol doende bekend. B en W menen dat met het weren van Angola-koffie het gevaar zal ontstaan dat ook voor andere, wellicht goede, za ken een beroep op de gemeentebesturen zal worden gedaan bepaalde artikelen al of niet te gebruiken. Analoog aan het raadsvoorstel van 17 februari 1971 betreffende het gebruik van rietsuiker adviseerden B en W niet op het verzoek van het stichtingsbestuur in te gaan. Zij stelden derhalve voor de betreffende brief voor kennisgeving aan te nemen en het bestuur hiervan in kennis te stel len. De heer B. P. van Dalen had wel willen reageren door voortaan de koffie te la ten staan. Het deed de heer F. Rooda deugd, dat de jeugd verder blijkt te kij ken dan de eigen grenzen. De heer Brattinga wilde het laten bij het ver zoek van B en W en die maar laten be slissen. Zij zouden met zijn drieën ten slotte de tegenstemmers van het voor stel zijn. De heer Palstra huldigde het 75.569,33 35.011,— Under in steand seil is ’t maklik kloet- sjen. Tf le week maart 1922 Van de kosten van de reiniging betaald het publiek 45% en de gemeente 55%, een verhouding, die elders voor de be volking wel ongunstiger ligt. Dit be drag van de inwoners wordt op tweeër lei wijze gegeven, n.l. door een (vrij laag) vastrecht (voor ieder gelijk) en via de „winst” van 7 cent per plastic zak. Hierdoor wordt bevorderd, dat de gene die de meeste plastic zakken no dig heeft (dus het meeste huisvuil le vert) ook het meeste betaalt. Alleen wonende, ouden van dagen enz. betalen dus, doordat zij minder zakken gebrui ken minder. Maar nu blijkt, dat er de laatste tijd veel minder zakken worden afgenomen. Soms worden ze geledigd in de containers van nabijgelegen bedrij ven (en wordt de zak opnieuw ge bruikt), soms wordt het vuil ook in andere verpakkingen aangeboden, die dan worden geplaatst voor de stoep van de buurman, alles om die 7 cent te ont duiken. Het is natuurlijk ook mogelijk de zakken gratis of bijna gratis te ver strekken, maar dan moet het vastrecht dermate omhoog dat de totale inbreng van de bevolking toch weer op 45% komt. Ieder betaalt dan evenveel, of standpunt dat men een gegeven paard niet in de bek moet zien. Als B en W gastheren koffie schenken vond hij het onbeleefd te vragen of dit wel zuivere koffie was. Op de vraag van de heer de Jong antwoordde de voorzitter dat het hem niet bekend was dat er ooit in de raadszaal Angola-koffie is gedronken. De heer De Jong had begrip voor het verzoek als publicatiestunt, maar vond de methode van boycot op zich niet juist. Immers dan zou het ook voor tal van andere zaken moeten gelden. Hij vreesde niets te zullen overhouden dan „büter, brea en griene tstos, hooguit nog met een glaasje Rivella. Na Engeland heeft nu ook België zijn stakingsleed. In sommige delen van Bel gië, vooral in Antwerpen en omgeving, begint gebrek aan benzine en stookolie te ontstaan als gevolg van een staking van kantoorpersoneel in de petroleum sector. Benzinepomphouders geven hun klan ten niet meer dan 15 liter benzine, som mige Belgen zitten zonder verwarming en in de omgeving van Mechelen drei gen honderden tomatenkwekers te wor den geruïneerd, omdat ze hun kassen niet meer kunnen verwarmen. men weinig zakken gebruikt of veel, hetgeen verre van billijk is, maar de enige oplossing, als het publiek zich niet aan de regels houdt. Natuurlijk moest er wel een reactie ko men van Russische zijde. En inderdaad heeft dinsdag Moskou een scherpe reac tie laten horen op de reis van Nixon naar China. In het dagblad van de vak bonden, „Troed”, werd Nixon’s reis een louche onderneming genoemd, bedoeld om in dit verkiezingsjaar stemmen te vangen. Verder wordt in bedekte termen gewe zen op een mogelijke „gevaarlijke sa menzwering” tussen Amerika en China, die alleen tegen Rusland gericht zou kunnen zijn. In het artikel wordt Nixon’s politiek van vietnamisering fel aangevallen en als reden opgegeven voor de Chinese uitnodiging aan de Amerikaanse presi dent. Troed schrijft: „De maoïsten willen de Amerikaanse politiek om Aziaten tegen Aziaten op te zetten voor hun eigen duistere doelstellingen, voor hun machts streven gebruiken. Peking heeft niet één keer gedurende Nixon’s bezoek de Amerikaanse agressie in Vietnam, Laos en Cambodja aangevallen. Is het niet opvallend, dat Nixon’s be zoek aan Peking vergezeld werd door het geluid van Amerikaanse bommen in Vietnam?” pe optreden van de respectieve legers tegen de vijand. In Damascus was dat de tweede dag van een openlijk protest tegen het regime van president Assad. Het kwam tot gevechten tussen de poli tie en de studenten. In Libanon is het protest ordelijk ver lopen. In tegenstelling tot in 1969 is er geen crisis te verwachten, maar zal de strijd tegen de commando’s invloed heb ben op de verkiezingen voor het parle ment, die in april worden gehouden. Toen dinsdagavond schrikkeldag 1972 de beide wijzers elkaar bijna gingen ontmoeten op het hoogste cijfer van de klok en de zich huiswaartsspoedende raadsleden van Bolsward behalve dan de napraters nog net op het TV-scherm zagen hoe tijdens een „historische” kamerzitting de bode het „historische” kalenderblad 29 febr. afrukte, hadden de bewoners van de 1473 niet particuliere woningen in Bolsward, of reeds ter ruste, of aan de beeldbuis ge kluisterd, er voor het overgrote deel geen flauwe notie van, dat er over „hun” woning een eveneens „historische” beslissing was ge nomen. De publieke belangstelling voor dit onderdeel was minimaal (ten slotte nog één volhouder). Het kan niet halen bij de belangstel ling voor het koffiedebat. van Spanje, een goede vriend van hem, aan boord. De moeilijkheden van de koning warden nu dus nog groter omdat niet alleen de koningin maar ook de kolonels genoeg schijnen te hebben van koning Constan tijn. Rome is volgens de Telegraaf inmiddels vol geruchten omtrent koning Constan tijn. De koning bevindt zich aan boord van zijn jacht in de Adriatische Zee met een mysterieuze maar zeer mooie, grote blonde vrouw. Koningin Anne Marie leeft al enkele maanden gescheiden van de koning en bevindt zich nu in Kopenhagen met haar kinderen. De moeilijkheden begon nen eind 1971, toen de koning een lich te aanrijding kreeg met zijn Mercedes in Rome. Uit foto’s bleek toen dat hij zich in ge zelschap bevond van een blondine. Eer der was dezelfde vrouw bij hem boord gezien te Porto Ercole. Toen was ook Don Juan Carlos De midgetigolfbaan in het Julianapark zal vermoedelijk in het „afsluitbaar” rosarium komen. Het handhaven van de rozen wekte nog al verwondering en ook het feit dat de achteringang van het park alleen geopend kan zijn als er een bewaker bij de baan aanwezig is (er komt voor ƒ30.000 aan materiaal) vond niet ieder even gelukkig. Toch is het rosarium volgens de deskundigen de beste plaats. Overigens deelde burg. Mulder mee, dat er vermoedelijk (via bruggetjes) meer toegangen tot het Park zullen worden gemaakt. Wat de midget golfbaan betreft, het publiek zal gratis toegang hebben tijdens het spel. Zelf meedoen zal wel iets moeten kosten. De baan kan in mei gereed zijn. De raad besluit verder de voorschotten aan de besturen van de bijzonder lage re scholen voor het jaar 1972 vast te stellen op de volgende bedragen: 1. R.K. school voor g.l.o. 2. C.V.O. school voor g.l.o. 3. Rehobóthschool voor g.l.o. 28.050,67 Het gemiddeld aantal leerlingen be draagt bij de r.k. school 481 1/3, bij de C.V.O. school 223 en bij de Rehobóth school 178 2/3. per leerling 45,68 46,23 65,20 66,91 75,18 74.84 85,11 95,06 116,38 118,98 136,31 157,— Het overige buitenlandse nieuws was in de afgelopen week weinig spectaculair, of het moest al de Israëlische inval in Libanon zijn. Het laatste bolwerk van de Palestijnse commando’s staat hier op het spel. Na dat de Israëlische troepen zich maan dag uit de Arkoeb, een stukje Fatah- land op de noordwestelijke hellingen van de Herman, terugtrokken, rukte voor het eerst sinds 1969 het Libanese leger op in dit gebied. De zaak draait om het zogenaamde ac coord van Cairo, dat op 3 november 1969 een einde maakte aan de crisis tussen Libanon en de commando’s. In dit ac coord is vastgelegd dat de commando’s de beschikking hebben over de weg van Syrië naar de Arkoeb. Sindsdien was de Arkoeb het gebied voor de comman dobases. De rechtse partijen in Libanon willen nu van het accoord af. De linkse par tijen daarentegen achten dat verraad aan de Palestijnse bevrijdingsstrijd. Het „knelpunt” van de avond, waar over enkele uren is gesproken was de overdracht van het gemeentelijk wo- ningbezit aan de woningstichting, een „historisch” besluit, waarbij de raads leden niet over ijs van één nacht wens ten te gaan. Het voorstel zelf is reeds bjj wijze van hoofdartikel in pns blad uitvoerig gepubliceerd. Het dreigde even een touwtrekken te worden. Verschillen de raadsleden, zoals de heren R. Faber en E. Tilstra vonden dat de raad wat te veel bevoegdheid uit handen gaf. De 1' (vervolg op pagina 2) Een zoekplaatje ditmaal. Fotograaf T. Siemonsma is weer eens op pad ge weest. Hij schoot een aardig geveltje. De ouderdom staat op het gezicht te lezen. Het zal wel ergens in een achter tuin zijn, maar waar? Och helpt u ons een handje! Jaar 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 Boven het beschikbaar gestelde bedrag per leerling voor de exploitatie van de school heeft de gemeente de kosten van het zwemonderwijs van de leerlingen van de klassen vier, vijf en zes van de basisscholen voor haar rekening geno men, hetgeen neer komt op een bedrag van ongeveer 25,per leerling per jaar. Uit deze cijfers blijkt zonneklaar, hoe veel duurder in luttele jaren het onder wijs is geworden, n.l. in 10 jaar ver drievoudigd! Mevr. Hilgers maakte zich tot tolk van de raad door B en W te danken voor dit voortvarend beleid. per leerling voor leermiddelen en dat voor de administratiekosten fors ver hoogd zijn. Ten einde een inzicht te verkrijgen in het verloop van de uitgaven per leer ling aan leermiddelen, het totale bedrag voor de exploitatie exclusief de admini stratiekosten en het bedrag aan admini- stratiekósten, hebben wij overzicht samengesteld. per leerling 1,30 1,30 1,30 1,60 1,60 2,— 2,50 3,50 5, — 6, — 7, — 10,50 Voordat met de verbetering van rijks weg 43 in de omgeving van Bolsward een aanvang werd gemaakt, bestond reeds de z.g.n. Cnossenlaan. Deze open bare weg was gedeeltelijk als sintel- weg verhard en liep verder door de lan de rijen.- Deze Cnossenlaan was gedeeltelijk ei gendom van het stads-armenhuis, later dus de gemeente, en gedeeltelijk van de heet C. Oly te Heiloo en C. Bolta te Bolsward. Van dit perceel zal een ge deelte van 105 ca. overgaan naar het Rijk. Daar de heren Oly en Bolta medeeige- naar zijn zal vöoraf de gemeente het volledige eigendom moeten verkrijgen. De mede-eigenaren hebben zich bereid verklaard van hun eigendomsrecht af stand te doen. Het gedeelte wordt aan de gemeente overgedragen (35 m2) voor de symbolische som van 2, Hiervan krijgen de heren Oly en Bolta er elk één. Verschillende raadsvoorstellen, zoals reeds in ons blad gepubliceerd worden bij acclamatie aangenomen, b.v. ver koop perceeltje grand aan de provincie, aankoop woning Hoogstraat 4 (voor heen eigenaar de heer S. Brandenburg), doorstromingsregeling en diverse school- zaken. Bolswartls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. De nu afgelopen missie van president Nixon bleef ook in het afgelo pen weekende het buitenlands nieuws beheersen. Nixon heeft bij zijn terugkeer van zijn bezoek aan China nog eens beklemtoond dat hij met zijn gesprekspartners geen geheime afspraken heeft gemaakt. Tegen leden van zijn kabinet, leiders van het Congres en buiten landse diplomaten zei Nixon op de luchtmachtbasis Andrews dat zijn reis aan het wezenlijke doel had beantwoord, nameljjk na meer dan 20 jaar contact leggen met het land waar een kwart van de mens heid woont. „Wij hebben geen enkele geheime afspraak gemaakt achter de rug van andere landen om,” zei hij. Wij hebben geen verplichtingen opgegeven die Amerika tegenover andere landen heeft. Wij zijn slechts overeen gekomen een brug te gaan bouwen over de kloof die ons nog scheidt”. i O»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1