Vogelwacht „Bolsward e.o het zilver 6ahe SKPoar Jaarvergadering „Helpt elkander” te Sneek in Fan stêd en lan Zilveren filmpjes Wereldgebedsdag Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Alternatieve elf steden” op Thialf Heerenveen 99 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseraded, Workum en Wymbritseradeel. DINSDAG 7 MAART 1972 111e JAARGANG No. 19 V. Dagverblijf Bolsward J. s. us hjoed to sizzen Hwat hat Advertentieprijs: 20 et. per mm, Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Een autobrandspuit is voor Bolsward ’n ongrijpbaar ideaal. B. en w. stellen daar om voor een jeep te kopen voor f 1500. Dr. P. Sipma fan Ljouwert sprekt oer Humor yn de Fryske tael to Wommels. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 'De bestrating Laag Bolwerk goedge keurd. Veel dode vogels in het IJsselmeer bij Makkum. 25-jarig bestaan Chr. Muziekvereniging te Arum. Het trampersoneel in Friesland offerde een vrije zondag op om de baan sneeuw vrij te krijgen. Zelfs directie en conduc trices hielpen mee. De belangstelling voor de reinigers was de volgende maandagmorgen zo groot, dat de locomotief het bij het Tolhek liet afweten. De reizigers vervolgden him weg te voet. De heer F. Huizenga te Arum 25 jaar melkventer. Rumoer in de raad naar aanleiding van een brief van een ingezetene, die het ter ore was gekomen, dat de reinigingscom- missie een paard had verkocht aan een vilder buiten de gemeente. In werkelijk heid bleek een paard met 3 gave benen ingeruild tegen e'en met 4 dergelijke on misbare onderdanen. „Fan de Martinytoer” verschijnt voor ’t eerst met een cliché van de toren. 2e week maart 1947 in in Kleine kinderen kunnen terecht in het dagverblijf te Bolsward. Vandaar is er een weg via de BLO-school naar de So ciale Werkplaats of een Dagverblijf voor ouderen. Werkplaats en dagverblijf worden weleens met elkaar vergeleken, maar men moet het meer zien als twee Het geloof in ’t gebed Dat soms bergen verzet Vaak brughoofden slaat Waar men dacht, ’t is te laat Daarom biddende vrouwen Wil uw gebeden vertrouwen Aan Hem die was en is Hij verhoort die gewis. Het vraag- en aanbodbord in huis Dat is het Streekblad bij u thuis Want meQSt als het even kan Dan adverteert een zakenman En weet zijn waren aan te prijzen Door u het voordeel aan te wijzen, Behandeling gemeentebegroting 1947. Totaal aan uitgaven f 259.552,89. Ge raamd tekort f 152.382,39. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) Het kan niemand schaden Dat zij zongen en baden Voor ’t mensdom in nood, Met het stoplicht op rood Dy’t Fries is yn syn dwaen en leare, dy haldt de eigen tael yn eare. baasjes” die zich over zo’n pupil ont fermden. In vele steden kwamen er werkplaatsen, die al meer beschutting gaven en ook enige arbeidsvreugde aan de geestelijk gehandicapten bereidden. Na de oorlog heeft de zorg voor de ge handicapten een enorme vlucht geno men. Eerst kwam er samenwerking met de Arbeidsbureaus. Het heette toen met een mooi woord Sociaal Pedagogische Zorg. Dit woord is nog lang blijven be staan, maar het was niet geheel in over eenstemming met het werk wat zij de den. „Wij zijn geen pedagogen”, zei as wettersteat, ruilforkaveling, suver- ringsbehear, konsintraesje, séwearende wetterskippen ensfih., al bdnne der fan gels wol puntenj der’t it bilied fan de iene bistjürslaech dat fan de oare rek- ket. Koartom in struktuerplan is in gemeen- teltke oangelegenheit, in streekplan in pravinsiale. Dêrom wol de pravinsje de saken leaver net trochelkoar helje en leaver in bipaelde dastansje halde. It bin- ne dus düdlik twa fronten, der’t op stu- deArre wurdt. Soms moat men én fan ’e streekplankant en fan dy fan de kant fan it struktuerplan ütgean fan deselde gegevens, by oer pendeljen, forkearstel- lingen enfh. It soe dwaes wêze dat elk foar himsels in selde ündersyk dwaen soe. Dêrom stelt it neamde rapport, dat it in normale saek is, dat gegevens üt- wiksele wurde, mar oant nou ta joech dit nea gjin oanlieding ta forrekkenin- gen en der fielt de pravinsje nou ek net it measte foar. It komt der dus op del dat de provins- je it streekplanwurk net üt hamen jaen wol, ek net oan in kombinaesje fan 13 gemeenten as yn de Südwesthoeke. It struktuerplan moat oan de oare kant gemeentlik bliuwe en sjoen wurde yn it kader fan de gemeentlike ynspraek. It rapport sjocht gjin oanlieding foar fi nanciële bydragen oer en wer. Elke bistjürslaech moat him mar rédde mei syn eigen taken. As hjoed de kommis- je en letter de steaten dizze visy oer- nimme, rekket de Südwesthoeke dus by dy 35.000,troch. Nefens üs mei dit gjin halssaek wêze. Omrekkene per gemeente is it mar in pear tüzen goune foar elk. Dêr mei men de takomst net fan óf huigje litte en it soe üs muoije as it gearwurkingsorgaen Süd-west-hoeke nou de holle yn ’e skurte lei. It soe spi- tich wêze ek foar alle ündersykwurk dat hjir al dien is. Dêrom üs advys: De kop der foar hal dal per jaar. Tot slot wekt het bestuur de leden en ook niet leden op tot het bijwonen van de prachtige revue: „Fügelwacht yn Fügelflecht” door het gezelschap Leo Dijkstra, in Soc. de Doele op 17 maart a.s. om 8 uur ’s avonds. De entree be draagt slechts drie gulden. Van verschillende zijde dringen raadsle den er op aan de grachten te dempen. Aanleiding: een voorstel f 10.000,— uit te trekken voor verbetering van 40 meter grachtswal aan de Broerestraat. Alleen wethouder Leurink blijkt er voor van de stad een museumstuk te'maken. Ook in 1932 is reeds een dempingsplan afgewezen. De post wordt geschrapt. wurkkommisje. Mei oare warden, it waerd dus neat. Nou is ien en oar hwat êfswakke, mar op 'e nij liket de pro vinsje net sa happich. Fanselssprekkend kin de kommisje, dy’t hjoed geairkomt net oars as oan at provinsiael bistjür advisearje, mar de kommisje is op syn bar advisearre troch in rapport fan de chef fan de le ófdieling, mr. H. J. Ortt en dy komt ek nou wer ta in negative koniklüzje. Yn it nije wurkplan wurde de provin- siale tsjinsten net mear as partners oan- murken, ek net yn it oerliiz. Wol is dit dus it gefal mei de semy-provinsiale organen as E.T.I.F. en Opbouorgaen. YntuSken is it struktuerplan by de bi- greatingsbihanneling fan de steaten yn desimber fan forline jier op it albemint kommen. It wie binammen de fraksje- liedster fan de ARP - CHU - KVP, mefr. De GraaffNauta, dy’t de depu- tearre steaten der op oan stie it struk tuerplan te stypjen, nou ’t it streekplan wurk yn de Südwesthoeke noch net fan de groun komt. Hja woe de meiwurking „mei beide hannen oannimme”. Nou is der foar de net-ynwijden noch wolris hwat bitizing tusken streekplan- en struktuerplanwurk. Der is in prinsi- piëel ünderskie tusken dy twa. Beide jawe in biskriuwing fan hoe’t op en dür yn in bipaeld gebiet de üntj owing it béste wêze kin. Bihalven it gradueel ünderskie, dat it streekplan him mear haldt by de haedlinen is der it princi piële ünderskie dat in struktuerplan de biliedsvisy jowt fan in gemeentebdstjür (of fan in kombinaesje fan gemeente- bistjüren) en in streekplan de bilieds- visy fan it provinsiael bistjür. It is dus in visy fan in oare bistjürs laech. Likemin as in provinsiael bistjür hat to kedize oer ryksoangelegenheden as definsje, binnenlanske saken, nasjo- nale ekonomy ensfh., hat in gemeente him yn to litten mei provinsiale saken Want bidden is vragen Het kruis verder te dragen Dat soms met schrijn Het hart doet zo’n pijn Als voorzitter R. H. van der Zee om goed acht uur de vergadering opent kan hij tot zijn vreugde weer een 40-tal le den hartelijk welkom heten. In zijn openingswoord memoreert hij het 25-jarig bestaan van de wacht ver volgens zegt hij dat de mensen van het eerste uur toen geen flauw vermoeden konden hebben dat uit de wachten in Friesland een machtige organisatie in de vorm van de Bond van Friese vogel wachten zou groeien. Deze bond bestaat uit 17000 leden. Niet alleen bemoeit de bond zich met eieren rapen en bescherming van vogels, maar ook bestrijdt zij met kracht de milieu en luchtverontreiniging, het be houd van de waddenzee en vele andere zaken waarin hun medewerking wordt gevraagd. Het Jaarverslag van secretaris C. de Jong wordt zander meer goedgekeurd. In de mededelingen zijn voorstellen van de bond binnengekomen waarbij de ver gadering het pre-advies van het hoofd bestuur te volgen. Bij de bespreking van het jubileum- fonds (25-jarig bestaan) wordt door de vergadering besloten een éénmalige ver hoging van 1 gulden per lïd te betalen over 1972. Tachtig schaatsenrijders, o.a. elfsteden cracks van haam zullen 15 maart ajs. ’s avonds op de kunstijsbaan Thialf starten voor een „alternatieve elfsteden tocht”. Jeen van den Berg, die zich prompt bij de deelnemers schaarde noemde dit een prachtig initiatief van de organisatoren, het Friesch Dagblad in samenwerking met de wielervereniging Olympia en de Hardrijdersclub Heeren- veen. De redactie van het Dagblad or ganiseert dit evenement, omdat op die dag het nieuwe gebouw van de krant ge opend wordt door minister Engels. Het is de bedoeling dat de schaatsers hon derd ronden rijden. Ze zullen ongetwijfeld zorgen voor een snelle wedstrijd. Voor het publiek is het prettig dat Sjaak Meijer uit Apeldoorn de wedstrijden van deskundig commen taar zal voorzien, zodat iedereen elke minuut van de anderhalf uur durende marathon precies weet hoe de standen zijn in het klassement. Op dit moment hebben zich reeds veertig schaatsers opgegeven. Zij waren het zich bewust Dat de liefde niet blust De hoop op ’n bestaan Om verder te gaan. EN DAT OM 35.000,— It is hjoed foar de Südwesthoeke wichtige del, slimmer it kin wolris dei wurde fan histoaryske bitsjutting. It wol en wé, de takomst hinget der faeks wol foar in part fan of. Saek is dat hjoed de fêste kommisje Romtlike Gardening üt de Pravinsiale steaten gearkomt en op de agenda stiet in foar üs wichtich punt, de oan- frage fan it gearwurkingsorgaen Süd westhoeke om in provinsiale bydrage yn de tariedingskosten fan in struktuer plan foar dit gebiet, great 35.000,—. Nou is dit fansels de hiele wrêld net, mar it soe bést ris sa wêze kinne, dat it struktuerplan der mei stiet of fait, hwant al to happich liket de provinsje net to wêzen. En hwa sil sizze dat it mislearjên fan it plan de Südwesthoeke noch net fierder yn de nederklits bringe sil. It gearwurkingsorgaen (13 Südwesthoe- i mej. v. Zoonen, wij zijn Maatsch. Werksters, vandaar de nu passende naam: Stichting Maatschappelijk Werk voor Geestelijk Gehandicapten. Wat doet Maatschappelijk werk nu ei genlijk Het lijkt soms nog wel een beetje ge heimzinnig, dat komt waarschijnlijk vanwege de geheimhouding. Niemand vindt het nu eenmaal prettig om met z’n moeilijkheden te kijk te staan. Toch moeten de mensen die b.v. een gehan dicapt kind hebben niet aarzelen om bij de Stichting om hulp, van welke aard dan ook, te vragen. Zij kunnen de mensen veel meer en be ter van advies dienen dan b.v. buren, familie of kennissen. Er zijn zoveel mo gelijkheden om een gehandicapt kind te helpen en hoe eerder, hoe beter. Zo’n kind heeft vele mogelijkheiden, maar dat moet onderzocht worden. Eén persoon kan dat niet doen. Een team van deskundigen moet samenwer ken. Zulke teams zijn er tegenwoordig. Iedereen die een gehandicapt kind heeft, kan hier terecht om een deskundig oor deel te verkrijgen met de daaruit voort vloeiende begeleidende ontwikkeling. Voor Sneek en omg. is het eerste con tactadres: Dr. Boumaweg no. 14. Evenals het vorige jaar werd de contactavond, tevens jaarvergade ring van de oudervereniging Helpt Elkander, gehouden in de Con ventschool aan de Oude Dyk te Sneek op vrijdagavond 25 febr. j.l. Dit nog rrieuwe schooltje voor zeer moeilijk lerende kinderen bleek een uitermate geschikte gelegenheid te zijn voor het houden van een sfeervolle contactavond. Mej. Bierma had met behulp van haar medewerksters een aardige tentoonstelling ingericht van werkstuk jes van de leerlingen. Alle aanwezigen hebben met enige verbazing gekeken naar hetgeen nog door deze kinderen gepresteerd wordt. Tjjdens het kjjken en bezichtigen van de school had men ook de gelegenheid om even met elkaar te praten, iets wat bijzonder prettig was voor een beter contact en begrip. ke gemeenten meielkoar) freget foar de tarteding fan it struktuerplan in pro vinsiale bydrage op groun fan it feit, dat by dit ündersyk gegevens oan it Ijocht komme sille, dy’t fan mear bi tsjutting binne as dy foar it struktuer plan allinne. Yn de brief fan it orgaen (fan 24 jannewaris 1972) wurdt der op wiisd, dat it E.T.I.F. en it Opbouorgaen by de tarieding ynskeakele wurde by it ündersyk. Dit binne allebeide semy- provinsiale oerheitsynstellingen. It gear wurkingsorgaen aohtet it redelik in pro vinsiale bydrage to freegjen yn de kas ten fan it struktuerplan ta de helte fan hwat de ynskeakeling fan E.T.I.F. en Opbouorgaen yn rekken bringe sille. Foar it E.T.I.F. is dat 24.000,— en foar it Opbouorgaen goed 40.000,Rekken hal den d mei in kostenforheging fan 10% soe dy provinsiale bydrage dan del- komrne moatte op 35.000,Dêrrnei is it gearwurkingsorgaen Südwesthoeke al hwat bitommele, hwant ek yn sep- timber 1970 waerd al in pravinsiale by drage frege. Doe net allinne yn jild, mar ek troch in birop to dwaen op aktive meiwurkinig troch inkelde fortsjintwur- digers fan it provinsiael bistjür en pro vinsiale tsjinsten in plak tatocht wie yn de wurksumheden fan de bigeliedende wurkkommisje. Oer dat forsyk hat der doe kontakt west tusken deputearre Renkema en it bi stjür. It wie doe hwat in öffaller foar it bistjür to hearren dat de provinsje dér net it measte foar fielde. De ünseker- heden oangeande dit projekt achte men noch to great. Ek wie it doe noch net bikend of alle gemeentebistjüren dêr wol efter stiene. Ek wiene der twivels oangeande de rol fan de Grontmij en dy fan de stedeboukundige adviseurs fan de gemeenten. Ek seach de provinsje biswier oangeande de eigen forantwur- delikheit fan de provinsiale funksjona- rissen, as dy sit nimme soene yn de Benoemd tot burgemeester van Bols ward de heer J. G. S. Bruinsma te Delft. „Bolsward eist een man aan het roer, die op overtuigende wijze ter plaatse de belangen van ons plattelandsstadje kan voorstaan. Een man, die zich heeft inge leefd of zich gemakkelijk kan inleven in de speciale belangensfeer van onze stad, zowel materieel als cultureel.” (Hoofdartikel BN). Hoewel de nieuwe burgervader te Ut recht is geboren, stamt zijn geslacht uit de onmiddellijke omgeving, nl. uit Wons en Makkum. De heer Bruinsma is 33 jaar oud en hoopt de volgende week in ondertrouw te gaan. Voor de oorlog had hij een betrekking op de secretarie te Oudewater. In Delft richtte hij onder de schuilnaam Joost van Rijn ’n L.O. groep op en werd hij leider van een sectie van 150 man. Thans is de heer Bruinsma raadslid van de gemeente Delft. Het financiële overzicht wordt door de heer D. Haagsma (penningmeester) verzorgd, er werd door hem meege deeld dat er een batig saldo was. Kascommissielid H. Ketelaar bevestigd dit en brengt dank aan de penningmees ter voor zijn accuraat beheer. De inlevering van de grote beker en uitreiking van de kleine beker hiervoor in de plaats, kon helaas geen doorgang vinden daar de winnaar, de heer Br. van Dijk niet aanwezig was. De voorzitter riep vervolgens enkele mensen op die van het begin van de op richting hun medewerking tot de wacht hebben verleend en reeds 25 jaar lid zijn geweest en wel de heren: H. King- ma Hartwerd, B. Bouma Nijland, Joh. de Jong Bolsward, Fr. Bijlsma Bols ward, Ohr. Kroontje Bolsward, F. Piers- ma, Sj. Rienstra Nijland, H. Gaarman en T. N. de Boer Bolsward. Van deze heren waren de eerste vier aanwezig welke door de voorzitter wer den töegesproken en vervolgens een speldje op de jas kregen gespeld: 25 jaar B. F. V. W., voorzien van de bekende kievit. De bestuursverkiezing bleek geen moei lijk punt te zijn. De heren H. Kingam en D. Haagsma werden per acclamatie her kozen. De dag van het eieren zoeken werd op 12 april vastgesteld. De excur- siedag werd nog niet vastgesteld maar gaat ook door. Nadat de voorzitter in de rondvraag de vragenstellers tot alle te- heel verschillende instellingen. Activi teiten in een dagverblijf zijn hoofdzake- lijk gericht op de zelfredzaamheid van de pupil, o.a. huishoudelijke werkzaam heden, lichamelijke ontwikkeling en geestelijke ontplooiing van de mogelijk heden die er zijn. Dat is voor iedereen verschillend. De sociale werkplaats daarentegen voor ziet alleen in aangepast werk. Een dag verblijf is dus iets heel anders. Er zijn door de Stichting ook al eens gespreksavonden georganiseerd, voor ouders van gehandicapte kinderen. De ze avonden waren zeer leerzaam en het gaf veel voldoening om je eens te kun nen uitspreken. Dat kan al zeer bevrij dend werken. Bij de rondvraag kwam het probleem „Tandarts” even ter sprake. Bij het huidige tandartsen tekort is het bij zonder moeilijk om juist voor onze kin deren een goede tandarts te vinden. De kinderen zijn nu eenmaal zeer nerveus, hebben weleens een ongelukje, hebben weleens een tandarts in de vingers ge beten en zij nemen nu eenmaal meer tijd in beslag dan andere kinderen. We zul len gezamelijk naar een oplossing van dit probleem moeten zoeken. De voorzitter bedankt mej. v. Zoonen voor haar komst en haar praatje en vraagt of zij nog even wil blijven om gezellig met ons te bingoën. Dit aanbad nam zij gaarne aan. De heer Vrolijk heeft het bingo-spel ge leid en bijna iedereen ging met één of meer prijzen naar huis. Het was een zeer geslaagde avond, hopelijk komen er volgend jaar nog meer belangstellen den. Getracht zal worden een vogelwacht op te richten. Voorlopig bestuur: H. Gaar- mijn, A. Feenstra, A. Hazenberg, G. Tijmstra en C. E. H. Osinga. Bolswards Nieuwsblad De heer J. T. Boersma biedt de heer R. H. van der Zee de voorzittershamer aan. V.l.n.r.: J. T. Boersma, G. Wielinga, H. Kingma, D. Haagsma, R. H. van der Zee, B. Burggraaff en C. de Jong. De heer A. van Wijnen was uitstedig. vredenheid heeft beantwoord sluit hij het officiële gedeelte en geeft het woord aan de heer L. K. Mol voor het vertonen van zijn prachtige dia’s welke zeer bij de leden in de smaak vielen. Tijdens het vertonen van de dia’s komt de heer J. T. Boersma propagandist van de B.F.V. W. binnen en vraagt na afloop het woord. Op zjjn welbekende spreekwijze reikt hij de voorzitter een voorzittershamer uit namens het hoofdbestuur en brengt dank uit aan het bestuur en vooral aan de voorzitter. In zijn slotwoord dankt de voorzitter de heer Boersma voor zijn gloedvolle rede, en wekt alle leden op om de wacht Bolsward en omstreken te bren gen van 250 leden naar de duizend le den, dit moet toch mogelijk zijn in de ze tijd met zijn milieu-verontreiniging en natuurbescherming, opdat wij ons na geslacht kunnen tonen, dat wij er zorg voor hebben gedragen dat wat groeit en bloeit altijd weer boeit. Mocht u zich op willen geven tot lid, dan kan dit bij de volgende adressen: R. H. van der Zee, St. Jozefstraat 9; C. de Jong, A. H. v. d. Venstraat 22 en D. Haagsma, Kleine Dijlakker 40 allen te Bolsward. De contributie bedraagt slechts 2,50 Mej. M. G. v. Zoonen vertelde iets over haar werk als medewerkster bij de Stichting Maatschappelijk werk voor Geestelijk Gehandicapten. Zij vertelde dat de zorg voor de gehandicapten vroe ger pas begon als de kinderen naar een B.L.O.-sehool gingen en dat de „nazorg” daar een verlengstuk van was. De na zorg, dus als het kind niet meer op school kon blijven omdat het de leeftijd van 16 af 18 jaar had bereikt, bestand hieruit, dat de schoot probeerde te zor gen voor passend werk voor de leerling. In veel gevallen waren er de „kleine l:;' -f».

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1