Russisch denken zou wijziging moeten ondergaan de week De foto van Kwestie „drie van nu op de lange baan GabeSKroar Breda” I tf KIL Ook Britten weer naar de stembus? Buitenpost met 14,9 proc. werkelozen triest aan de top «W mE a.s.: Contact a vond Naar het „Skütsje- silen”? Dan een Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll W ereldgebedsdag Mote] gesprek zondag „Recht op je eigen dood’* StJ ozefkl cuter schoo 1 iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii wimpel kopen! „N ij en hove’* won een prijs Voorlichting over wonen in Makkum Y t I us hjoed to sizzen Hwat hat i I 1 S in VRIJDAG 10 MAART 1972 111e JAARGANG No. 20 conferentie plaatsvinden. Vooruitgang Russen moeten anders gaan denken Naar de stembus? Europese monetair beleid Optimistisch Triest record Betere controle wegenbelasting? „Is het waar dat bij grootscheepse con- De zaak van de „Drie van Breda” is voorlopig nog niet opgelost. De regering is teruggekomen op haar besluit om de drie oorlogs misdadigers vrij te laten na een gezamenlijke gratieverlening. Dit op aandrang van de Tweede Kamer, die een motie aannam, waarin gezamenlijke vrijlating op dit moment ten sterkste wordt ontraden. De afwijzing door de Tweede Kamer bezorgde Den Haag enkele spannende dagen. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het Postkantoor te Bolsward zal des zondags de buitenbestelling opheffen. Eenzelfde besluit geldt voor de hulp kantoren te Parrega, Schraard, Tjerk- werd, Witmarsum en Wommels. To keap in bést koukeal. G. F. Tymstra, kade, Boalsert. Aangedreven een BALK, terug te beko men bij J. Kuipers, Allingawier. Nieuw uurwerk in de toren te Oosterend geleverd door H. Y. Kramer te Bols ward. 2e week maart 1922 M. Conradi en Zoon, huisschilders en behangers. Kerkstraat 43. Bolsward. Toch blijft de minister optimistich over de samenwerking tussen beide landen. zien dat de gratieverzoeken zonder meer waren afgewezen. Premier Biesheuvel wees hem op de mogelijkheid dat de drie hierna ogenblikkelijk andere ver zoeken hadden ingediend. De heer Den Uyl vond het communique niet al te duidelijk. Met name de passage waarin de regering zegt dat zij van menig blijft dat voortgezette gevangenhouding in ons strafrecht geen erkend doel meer dient. Begin deze week was er overleg tussen de oppositiepartijen of deze week in de Tweede Kamer een interpellatie moest worden aangevraagd. De CPN leek dit vast van plan, reden waarom de PvdA kon proberen om zelf dit onder houd met de regering aan te vragen. Tenslotte is besloten er in de Kamer niet meer op terug te komen. troles van de verkeerspolitie is gebleken dat tien procent van de autobezitters de wegenbelasting ontduikt?” Dit heeft het Tweede Kamerlid Walburg (arp) gevraagd aan de staatssecretaris van Financiën. Hij vindt dat andere en betere maatregelen nodig zijn om dit te bestrijden. ontplooid in leuke sfeer geschilderde zichtigen. Tussen 2 en 4 uur kan men zie hiervoor aanmelden bij de „bouw keet” aan de verlengde Botterstraat, als herkeningsteken wappert bij de keet de dorpsvlag. Naar ons desgevraagd werd medegedeeld zijn er nog een aantal wo ningen beschikbaar, tevens is het de eerste maal dat men op deze wijze het publiek over de mogelijkheden van wo nen in een riante woning in Makkum op deskundige manier gaat voorlichten. Verschijnt DINSDAGS «1 VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 f05157) dit al Dy’t gau biitellet, biteltet dübeld. Wanneer we de internationale schaatsontmoetingen buiten beschou wing laten (maar ergens appelleren ze wel aan het nationale ge voel) Is het na het spectaculaire bezoek van Nixon aan China, wat rustig geworden. Uitschieters waren er in de afgelopen week niet. Wel nieuws op klein fronf. In Cyprus b.v. is het weer geen koek en ei. Angola kwam In de schijnwerpers van de publiciteit en in Ne derland met name lijkt de boycotactie goed aan te slaan. In Ame rika zijn de eerste vóórverkiezingen gehouden, al zijn deze meer folkloristisch dan wereldbepalend. Pakistan wil in augustus de staat van oorlog opheffen. Er werden vorderingen gemaakt t.a.v. de Europese munt en de Britse Labour maakt zich gereed voor een nieuwe verkiezingsstrijd. Dat was het wel zo ongeveer. Na een hartelijk welkom aan de vele aanwezigen die het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan het Skil- wyk nagenoeg geheel vulden, op het ge bedsuur van 2 maarte hield mevr. Speel man eerst een korte inleiding over het thema van de liturgie van dit jaar: Verblijdt u in de Heer, te allen tijde. Dit is een woord van Paulus, maar zo vragen wij ons af, hoe kan iemand in 1972 altijd blij zijn? En wat betekent dit: blijdschap in de Heer? Wij leven in een wereld, waarin blijdschap en leed hand in hand gaan. Wat is de zin van het leven? Ouderen en jongeren onder ons vinden het moeilijk elkaar te be grijpen, of hebben het gevoel niet be grepen te worden. Jongeren voelen zich onzeker en zijn teleurgesteld over de onverschilligheid van de oudere genera tie. Er schijnt geen ruimte voor God meer te zijn in ons drukke leven en in ons denken verliezen wij het zicht op Hem. Toch is er die blijdschap, maar wij voelen haar lang niet altijd. Als gelovigen maken wij deel uit van 'n beweging en vandaag ervaren wij dat ’n leger van bidders de hele wereld om spant als een keten, verenigd onder Gods zegenende hand. Hij, die Zijn Zoon heeft gezonden om ons die blijdschap te schenken, in welke omstandigheden wij ook leven. Onze gewone menselijke vreugde en ons geluk, zijn deel van die blijdschap in de Heer. Hierna werd de liturgie vertolkt beurtelings door de dames Pasma en Piekema, afgewisseld door samenzang. De collecte, bestemd voor Missie en Zen- dingsdoeleinden, bracht f 106,op. In de zalen naast de kerk werd, na af loop van.de dienst, nog gezamenlijk ge noten van een kopje koffie, in een zeer goede en aangename sfeer. Moeten wij een mens het recht toeken nen op zijn sterfbed om zijn dood te vragen. Als wij daar aan meewerken moeten wij dat dan doen door de behan deling af te remmen (passieve euthana sie) of door de dood te veroorzaken (ak- tieve euthanasie). Als mensen in leven gehouden worden terwijl ’t geen enkel zinnig doel meer dient heb je dan als familie daarbij ook iets in te brengen? Mag het ekonomisch motief ook mee spreken? Deze en andere vragen kun nen aan de orde komen in het motelge- sprek van a.s. zondagmiddag. Inleider is de heer J. Bleeksma, arts te Joure. Volgens Rogers zou een dergelijke con ferentie mogelijk volgend jaar gehou den kunnen worden na de ondertekening door de Grote Vier van het definitieve verdrag over Berlijn. Over China zei dë minister, dat de reis van Nixon naar Peking een solide grondslag heeft ge legd om te onderhandelen over geschil len tussen beide landen. In het algemeen zag de minister 1972 als een jaar van uitzonderlijk grote vooruitgang in de wereld naar een blij vende vrede. „Het kan een jaar worden van totale terugtrekking van de Amerikaanse troe pen uit Vietnam”, aldus Rogers De minister liet ook nog duidelijk blijken dat Washington binnenkort Bangla Desj zal erkennen. Hij gebruikte voor de eerste keer offici eel de naam van de nieuwe staat. „Kleuters kunnen werken” had men aan de uitgang van de school, of boven deze avond kunnen zetten’ Wat een activiteit was er al die klassen! Wat een kwam je tegen vanaf de poppetjes aan de ramen tot de vliegma chines aan de lampen! Je kon er vervolgens een dierentuin, een boerderij, een stad, verschillende soorten gebouwen, het sprookje van sneeuwwitje, de winter (met verlichte ijsbaan!) en de zomer bewonderen. De ministers van Financiën van de zes EEG-landen werden het eens over een nieuw gezamenlijk monetair beleid. Over twee weken hopen de zes regerin gen de beslissingen officieel te bekrach tigen. Vorige maand is het aantal werklozen met 2100 verder gestegen tot in totaal 136.400. Dit is minder dan het cijfer van 140.000 dat enkele dagen werd genoemd op grond van voorlopige gegevens, maar toch nog 3,8 procent van de beroepsbe volking. Meestal daalt de werkloosheid in febru ari met ca. 6000 plaatsen, maar volgens De hove” te Bolsward heeft een eerste prijs gewonnen (f 100,in de door de In ternationale Huishoudbeurs uitgeschre ven wedstrijd, in het maken van een se rie kreatieve groeps-werkstukken. De opgave luidde om op het thema van de komende beurs, „Huis - Tuin en hobby” voor elk der onderdelen een tweetal cir kels te vervaardigen onverschillig van welk materiaal (doorsnede 60 cm) en deze cirkels op een speciale manier te vullen met ruimtelijke voorstellingen be trekking hebbend op de onderwerpen. De prijswinnende scholen zullen hun in zendingen tijdens de Huishoudbeurs, van 21 tot en met 30 april, als een bewegend kleurrijk tableau in de entree van de RAI opgesteld vinden. Al deze zaken zouden de regering bij de kiezers populair kunnen maken en Heath de kans geven zijn krappe meer derheid in het parlement van dertig ze tels te vergroten. Ons „zoekplaatje” van de vorige week, Op dezelfde muur gezeten maakte de de foto van het antieke trechtergevel- tje met restanten van klimbegroeiing heeft weliswaar vermoedelijk onze le zers geen slapeloze nachten bezorgd, maar wel veel hoofdbrekens. Zoals we suggereerden was de opname gemaakt in een binnentuin. De fotograaf Sie- monsma was daartoe het zijsteegje van de Lombardsteeg achter het kantoren complex van fa. Lunter ingedoken, was op de muur geklommen en had vandaar het plaatje geschoten. Het is de tuin zijde van het pand van fa. Prins. Slechts één goede melding heeft ons bereikt, wel een bewijs, dat dit een vrij onbekend hoekje Bolsward was. In het snel groeiende Makkum, met bij na drieduizend inwoners, komen dit jaar - omstreeks de bouwvak - 180 wo ningen gereed, de verschillende typen woningen worden gebouwd ten noorden van de Melkvaart. De plaatselijke verhuuradvies commis sie wil de toekomstige bewoners op zo breed uitvoerige manier over alles in formeren, het is dan zaterdagmiddag 11 maart a.s. dan ook de bedoeling dat el ke belangstellende zowel van Makkum als daarbuiten in de gelegenheid wordt gesteld, om zich te laten informeren over de huren, doorstromingspremies, mogelijkheid tot koop, enz. Hiervoor wordt om 4 uur een bijeenkomst be legd in slijterfl 't Hert, vooraf kan men de verschillende types woningen, zoals splitlevel, martinie, bungalow type 555, kleine eengezinswoningen, bejaardenwo ningen, en het type wor.ing 4 gaan be- Sen opgebracht. De schippers en bemanningsleden van de veertien skütsjes hebben het vorig jaar niet onder stoelen of banken gestoken; ze vonden de wimpelaktie ten bate van het skütsjesilen een groot succes. Een pleziervaartuig getooid met een sküt- sjewimpel werd door de skütsjevloot vriendelijk gegroet; degenen die zonder wimpel het skütsjetoneel bezochten kre gen van alle kanten te horen: „Hwêr is dyn flagge, jong?” En zodoende waren er mensen in plezier vaartuigen die zich, liggend tussen met wimpels getooide medewatersporters, schaamden voor hun verzuim. Dat Verzuim is natuurlijk dit jaar in te halen. Want de nieuwe wimpels zijn er al weer. De wimpelaktie 1972 is weer van start. Bij de jaarwisseling hebben schippers en bemanningsleden een ieder die het vorig jaar een wimpel kocht een nieuwjaarswens toegezonden Het gevolg was dat er talloze reakties per giro kaart binnenkwamen en zo konden de eerste grondslagen voor een succesvol- le aktie worden gelegd. Maar net als, vorig jaar komt de aktie pas goed op gang op de Recreana, waar in de stand van de veertien skütsjes (stand nr. 147) de winmpels (ditmaal uitgevoerd in fris groen en rood) zullen worden verkocht. Zoals bekend heeft de aktie vorig jaar een kleine 15.000 gul- heer Siemonsma ook nog deze foto. We namen de proef en ook hier konden slechts weinigen de foto loca liseren. Sommigen dachten aan de Elandslaag- te, anderen meenden er een oud school gebouw in te herkennen. De foto stelt echter het magazijn-showroom van Zantmans meubelhandel voor (achter Appelmarkt 15). We zeggen het maar meteen, dan kost het u geen hoofdbre kens. Trouwens wij mogen ook niet ver wachten, dat u op muurtjes klimt om de stad van binnenuit te bespieden. Daarom de volgende keer weer een fo to „open en bloot”. De regering heeft de gehele vrijdag en een stuk van de zaterdag nodig gehad om overeenstemming te bereiken over wat er verder moet gebeuren. De minis ters van de confessionele partijen bleven aanvankelijk, onder aanvoering van pre mier Biesheuvel (arp) en minister Van Agt (kvp, Justitie) bij het oude be sluit. De bewindslieden van DS ’70 en de VVD, met name minister Geertsema (Binnenlandse Zaken) vonden echter dat het kabinet het besluit van de Tweede Kamer niet konden negeren. Staatsrech telijk zou dat wel mogelijk zijn (de Ka mer bracht slechts een advies uit), maar politiek gezien zou het een sterke be dreiging betekenen van het vertrouwen tussen regering en parlement wanneer het kabinet niet van haar eerste stand punt zou afwijken. De regering heeft nu besloten om de gratieverzoeken van de drie elk voor zich te bekijken. Zaterdagavond werd een communique uitgereikt, waarin de regering meedeelde dat een nader on derzoek zal worden ingesteld door medi ci naar de toestand van de drie gevange nen. Ook andere deskundigen zullen nog een nader advies uitbrengen. Premier Biesheuvel vertelde dat ook vertegen woordigers van het verzet en van joodse organisaties bij het overleg zullen wor den betrokken. De regeringspartijen ble. ken begin deze week wel tevreden over het compromis dat de regering heeft ge vonden. Al wees de heer Andriessen, fractievoorzitter van de KVP, op het nadeel dat de zaak nu nog enige tijd zal voortslepen. Straks zullen als de advie zen worden uitgebracht, de emoties mo gelijk weer hoog kunnen oplopen. Zeker wanneer het kabinet daarna tot viola ting van een of meer van de oorlogsmis dadigers besluit. De oppositie is het niet eens met het nieuwe voorstel. De heer Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA, vertelde dat zijn fractie liever had ge- Als lichtpuntje zag hij de gematigde Russische houding inzake de overeen komst over Berlijn. Hij hoopt dat als gevolg van het bezoek van Nixon in mei aan Moskou, de ver houding tussen Washington en ’t Krem lin zal verbeteren. Hij wees er op dat al belangrijke voor uitgang is gemaakt in de onderhandelin- gen over de beperking van de strategi sche bewapening, het SALT-gesprek, en sprak de hoop uit dat dit jaar nog een voorlopig verdrag zal worden gesloten. Verder nodigde hij Rusland en de andere Oosteuropese landen uit het aanbod van het Westen, om te praten over weder zijdse troepenvermindering in Europa, te aanvaarden. Anderzijds zag hij niet nog dit jaar de zo door de Russen begeerde veiligheids- Scheepshelling Bolsward. Reparatie, nieuwbouw, verlengen. Aanbevelend, P. v. d. Hoop. Ja, de kleuterschool met haar intense en geconcentreerde arbeid is in deze ja gende tijd een oord van rust en gebor genheid voor het jonge kind. De grote belangstelling van de ouders, liet ons zien, dat ze zelf er ook zo over dachten en het werk van de leidsters waarderen. Het was leuk om te zien hoe de moeders de „krabbels” van hun kleintje gingen vergelijken met dat van anderen, om te zien of hun kind „bij” was!! Heb maar geen zorgen, de Bolswardse „St. Jozef kleuterschool” maakt uw kind wel „bij”. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, WUliam Rogers, is van mening dat de betrekkingen tussen Ame rika en Rusland pas harmonieus zullen worden, als het Russische denken een grondige wijziging ondergaat, aldus een AP-Reuterbericht. De minister vindt dat de Russen de brandhaarden in de wereld, zoals Indo china, voor eigen doeleinden uitbuiten in plaats van zich zelfbeperking op te leg gen en zich te beheersen. Rogers vertolkte deze opinie in het jaar lijkse verslag van de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. het ministerie van Sociale Zaken zijn dit keer de negatieve conjuncturele ef fecten sterker geweest, waardoor het aantal arbeidsplaatsen per saldo met ruim 8000 achteruitging. De werkloosheid onder mannen steeg met 2600, maar voor vrouwen nam de werkgelegenheid met 500 plaatsen toe. Vooral in de metaal nam de werkloos heid toe: in één maand met 1300. In de bouw viel een opleving te constateren. Hef aantal werklozen verminderde met 600 man. De stijging van de werkloosheid deed zich vorige maand vooral voor in het westen en het zuiden van ons land (2,6 procent en 4,7 procent van de beroeps bevolking), terwijl de situatie in het noorden en het oosten bijna onveranderd bleef. Een uitschieter is de Friese plaats Buitenpost, waar de werkloosheid 14,9 procent bedraagt. Het aantal vacaturen vertoonde een zeer kleine daling tot 37.506. Chr. Scholen Gemeenschap „Nijen- De Britse Labourpartij maakt zich ge reed voor een mogelijke verkiezings strijd dit jaar. In het geheim wordt al een verkiezingscampagne voorbereid. De verwachting dat premier Heath dit jaar mogelijk vervroegde verkiezingen zal uitschrijven wordt gebaseerd op de inhoud van de komende begroting. Men verwacht maatregelen om de werk loosheid te verminderen, prijsstijgingen te voorkomen en pensioenen en mini mumlonen te verhogen. sv.«i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1