Franekeradeel wil rapport over eigen gemeente Gymnastiekuitvoeringen van „Onda-Dio” l|HMi k Fan stêd Miel Cools Zilveren filmpjes en lan «Si t 1 11 le JAARGANG No. 21 DINSDAG 14 MAART 1972 Aankoop en eigendommen te Tzum, Rondvraag Bij Het onderdeel ringen - banken Wijziging bouwverordening it yn 6 Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Rapport inzake ontwikkeling gemeente Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Opening van een nieuwe rubriek: „Ma- rijkemuoi oer de Fryske bern”. Installering plaatselijke prijzencommis- sie. B. Robben, voorz. H. Brouwer, secr. Mevr. Nawijn, J. Th. Prins, A. Wierdsma leden. Beschikbaar de enterstier Krystmantsje 75 punten. Dekgeld f 25,W. C. van Popta, Witmarsum. Afscheid mej. M. Kerkhoven, die 26 jaar aan het o.l. onderwijs in Arum verbon den is geweest. De 70-jarige heer De Graaf te Voorscho ten heeft het stadhuis van Bolsward in zilver nagemaakt. Matthaus uitvoering in de Martinikerk o.l.v. Jeanne Gerritsen. 3e week maart 1947 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 105157) ne hinnebuorkerijen, mar dan great. Dy gebouwen sille ünderskate fordjip- pings heech wêze, lyk as nou bg. it Bou. dewijnflat. Timperatuer, fochtichheits- graed, fintilaesje en Ijocht kin men oant op in fraksje automatysk regelje. Dong en jarre geane daliks nei de suverings- ynstallaesje of wurde droege. Foer en wetter knje de bisten automatysk ta- tsjinne. Fuorjen en mjuksjen Sjocht men dan allinne noch as kuriositeit bg. op it histoarysk paviljoen fan in lanbou ten- toanstelling. De forhalding fan koal'hy- draten, aeiwitten, fetten, mineralen en vitaminen wurde troch de komputer foarskreaun en regele, dy’t derby tige de op en delgong fan de prizen fan de grounstoffen, molke en fleis yn it each haldt en daliks op in oar systeem fan fuorjen oerskeakelet, as dit ekonomys- ker is. Yn de greate mingfoerbidriuwen past men hjoed de dei dit al minofto- mear ta, mar hwat nijs is it, dat it foar elk bist, ek sjooen syn molkeopbrinigst, fetgehalte ensfh. apart birekkene wurdt. Statistysk wurdt foar elke kou apart byhalden hoefolle as it gewicht tanimt (bg. by fette of kalve kij). Al dizze foatspellingen binne serieus bidoeld, al moat der wol by sein wurde, alderearst ornearre foar de USA. Mar hwat dêrre ütbret Wurdt, waeit hwat langer hwat hurder nei üs oer. Lykwols hat Mans holt ek al net oan it profitearjen west, doe’t er sei dat it ynkommen fan de boer om it jier 2000 hinne minstens trije kear sa heech wêze moast en dat by in wurkwike fan sa’n 30 Oren en mei in pear moanne fakansje yn it jier? Dat by in skaelforgreating de pear boeren dy’t er oerbliuwe gjin koumelkers mear binne mar direkteuren fan kapitael- krêftige NV’s sprekt wol hast fansels. It liket allegearre hwat fantastysk faeks, hwat it Ford-concern foarspelt en Mansholt wol, mar tink hjirom: de wónders binne de wrald noch net üt en oan de streamforsnelling fan foaroarin- gen is noch gjin ein kommen. In oare kear noch hwat kommentaer hjiroer. toekomst dezelfde eisen worden gesteld als aan de normale woningen. Verder waren er nog wat technische wijzigin gen op het gebied van afvoerbuizen, -leidingen en -putten. Mevr. Andela vond het haast niet meer nodig de wijzigingen aan de raadsleden toe te zenden. De wijzigingen worden zo summier omschreven, dat als je geen bouwverordening hebt, je er niets uit wijs kunt worden. Het college van B en W verkeerde in de veronderstelling, dat ieder raadslid in het bezit was van een bouwverordening. De voorzitter zegde toe, er voor te zor gen, dat ieder raadslid een verordening zal krijgen. Tot de wijziging werd con form het voorstel besloten. Het is weer twee jaar geleden dat het Nederlandse publiek via de grammo foonplaat kennis kon maken met de bij onze Zuiderburen reeds zeer bekende Vlaamse cabaretier Miel Cools die met de elpee „Liedjes voor 20 eeuwen” voor een verrassend debuut zorgde. Kort ge leden werd zijn, voor Nederland, tweede elpee uitgebracht onder de titel ..Miel Cocls zingt Ernst van Altena’ As wy üs (oer)pake en beppe om 1900 hinne sein hiene, dat der in tiid komme soe, dat der suver gjin hynders mear wiene, dat de fémerk to Boalsert ien wurde soe sünder fé 'mar dat de boeren en boerinnen der noch wol hinne ride soene, mar dan yn in reau sünder hyn- der der foar, as wy de foarsizzing dien hiene dat har bernsbem de üngetiid yn in pear dagen birêdde soene en in fa kansje nei Amearika of Israël hiel ge- woan wurde soe, as wy praet hiene fan in fémerk mei in dak der boppe, fan minsken, dy’t op ’e moanne omstappe kinne en fan in Fryske boerinne dy’t yn Japan it hurdriden winne soe, wylst wy dat hjirre de moarns under melken sjen koene, dan hiene se it grif net leaud. Gersdroegjen, pakjehea, masjinemelken, heabiazers en de K.I. hiene har grif ek ünbigrypelik foarkommen. Én dochs is yn in goede heale ieu dit alles ta stan kommen. En noch safolle mear. Dêrom moatte wy net daliks skodholje as „fu turologen” dit binne wittenskipsminsken dy’t op groun fan birekkeningen en Sinds het verschijnen van de modelbouw- verordening in 1965 zijn vrij regelmatig wijzigingen aan de raad gezonden waar mee werd beoogd min of meer inciden tele wijzigingen aan te brengen in ar tikelen die moeilijkheden bleken op te leveren bij de toepassing. Ook nu moest er weer het een en ander worden gewij zigd, echter op het gebied van bijzonde re woningbouw. Hieraan zullen in de (Raadsverslag 7 maart) De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwe zigen. De raad was in voltallige verga dering bijeen. De notulen van de vergadering van 18 januari werden onveranderd vastge steld. Bij de behandeling van de ingekomen stukken wilde mevr. Andela graag een motivering waarom deze stukken voor Kennisgeving moeten worden aangeno men. Zij doelde hierbij vooral op punt e, een verzoek van B en W van Delf zijl om adhesie te betuigen aan een besluit van die raad met betrekking tot woninghuur. De voorzitter antwoordde hierop, dat de ver. van Ned. Gemeenten onlangs een schrijven tot de gemeente heeft gericht op deze verzoeken niet meer in te gaan. Een groot deel van de gemeenten deed dit toch ai niet, zodat het geheel sterk aan kracht inboet. Meestal is de vereniging zelf met een onderzoek op dat punt bezig. Er ont staat ontzettend heen en weer geschrijf tussen de gemeenten. B en W onder schrijven dit standpunt van de VNG. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Alvorens de behandeling van de agenda voort te zetten had de voorzitter nog enige mededelingen. De toewijzing van de woningen was nog niet uitdrukkelijk in de raad geweest. Aan de gemeente waren 20 woningen toegewezen. Deze worden verdeeld over de dorpen Achlum en Dongjum. De juiste cijfers zijn nog niet bekend, maar globaal kan worden gezegd, dat er 14 in Dongjum en 6 in Achlum komen. Er zal weer een „Gemeente-stem” ver schijnen, dit als consequentie van eer der door de raad gedane uitspraken. De ze zal representatievee worden dan voor heen. Het is de bedoeling, dat het blad eenmaal in de twee maanden gratis huis aan huis in de gemeente Franeke radeel zal worden verspreid. De nieuwe raadsverslaggever is de heer Zijlstra, die onlangs tot ambtenaar ter secretarie werd benoemd. Overeenkomstig het voorstel van B en W werd besloten tot aankoop van de woning, Franekerweg 22 te Tzum. De ondergrond werd van de Ned. Herv. ge meente gekocht. Tevens werd van de kerkvoogdij aangekocht een voetpaadje ten zuiden van het Westelijk Achterom te Tzum. Een grondpacht van ƒ0,80 per Jaar op het perceel Havenwal 1 te Tzum werd afgekocht voor 16,—. De heer Vrieswijk vestigde de aandacht op een verkeerstechnisch gevaarlijk ge parkeerde melkwagen in een flauwe bocht in de weg van Achlum naar Hit- zum. De berm is hier al helemaal stuk gereden. Hij wilde weten, of de fabriek in Workum gevraagd had om parkeer gelegenheid en in bevestigend geval waarom dit dan nog zo lang duurt. De voorzitter deelde mede, dat de fa briek inderdaad heeft gevraagd of par keergelegenheid aangelegd kan worden en dat hiervoor toestemming is gegeven. Het wachten is nu op Workum. Het college is niet van mening, dat de par keergelegenheid door de gemeente möet worden betaald. Mevr. Andela wilde weten, wat het ver schil is tussen voorgecalculeerde en wer kelijke huur. De voorzitter antwoordde, dat hier een veiligheidsmarge in acht wofdt genomen. Bij het bepalen van de werkelijke huur kunnen de laatste loon- en materiaalkosten stijgingen nog wor den aangebracht. Ook gewestvorming werd hier een punt van discussie. Leeuwarden zou een ge west worden met omliggende gemeen ten. Ook Dokkum heeft een dergelijke mogelijkheid. Voor het noordwesten be- Nog steeds de nasleep van de lange win ter met gladde wegen e.d. geleid. Met een dergelijk rapport waar in gegevens met duidelijke tendens be schikbaar komen, waaruit kan worden opgemaakt hoe het woningcontingent moet worden verdeeld, kan men met een langere termijnplanning komen. Het ge voel per moment te moeten besluiten wordt dan vermeden. Het streekplan is nog niet in het stadium dat we er wat aan hebben. Mevr. Andela dringt wel aan op een snelle totstandkoming. De voorzitter antwoordde hierop, dat van de kant van het ETIF nu nog ruimte is voor het verrichten van een dergelijk onderzoek. Later valt dat misschien weer tegen. Mevr. Andela vraagt of een onderzoek tesamen met de omringende gemeenten niet de voorkeur zou verdienen, gezien de samenhang van de problematiek in de streek. De voorzitter stemt daar vol ledig mee in: we zouden moeten koersen in de richting van een gezamelijk ont wikkelingsplan voor Franekeradeel, Fra- neker, Harlingen, Barradeel en moge lijk Wonseradeel. Dat zou een groot scheepse aanpak zijn, die beduidend tijdrovender zal zijn. Wij kunnen daar nu niet op wachten. Het gemeentebe stuur heeft thans bij alle mogelijke plan nen behoefte aan de aanwezigheid van de bewuste gegevens. prognoses ynsjoch yn ’e takomst bisyk- je to krijen, har hjoed de dei bisykje in byld to foarmjen fan it boerebistean om it jier 2000 hinne, de tiid dat eigen bernsbern bigjinne to buorkjen, oan- nommen, dat de wrald don noch bistiet en de bern noch buorkje wolle. Hawar it Ford-concern hat sa’n futuro- logysk rapport gearstalle litten en Ford kennende is dat fansels net om de poe- dele grap, mar is it wis wier wol to dwaen om in klear ynsjoch to krijen, hwant dan kin de produksje dér mar op rjochte wêze, leau dat mar. En hwat binne nou de konklüzjes? De boer yn de V.S. sil om 1900 hinne in uterst fakkundieh man wêze moatte, dy’t syn bidriuw bistjürt üt in sintrale regelkeamer wei, grötfol elektroanyske ynstruminten. In sletten T.V. circuit (lyk as dat hjoed de dei yn it greate bi- driuwslibben al foarkomt) haldt him of syn assistinten op ’e hichte fan alles hwat der op de pleats bart. It jowt him b.g. de mooglikheit syn fé yn it each to halden. De boer fan 2000 hat ek in eigen komputer om syn bidriuwsproble- men oan foar to lizzen, mar hy kin ek radiografysk advys freegje oan it ge- heugensintrum fan de lene of oare wit- tenskiplike ynstelling. Dit kin bést sa wêze hwant hjoed de dei binne der al komputers dy’t léze kinne en seis it sprutsen wurd forstean en dy’t selstan- nich antwurdzje kinne. By it dwaen fan bistellingen en it jaen fan ynstruksjes oan de meiwurkers earne oars op it bi driuw sil hy fansels de byldtelefoan brüke, yn elk gefal de mobiliofoan. De stikken lan sille folie greater wurde moatte. In kavel fan Boalsert oan Snits siz mar in pear km breed by de rykswei (dan 6 of 8 baens?) Ians is hiel nor- mael. De trekkers sille fansels ek folie greater wurde, minstens 300 pk. In wurkbreedte fan 12 m. is de smelle kant dan al it neist en hja sille oer it lan jakkerje mei in 30 km feart. Hja wurde elektrysk dreaun troch heech- weardige batterijen. De bistjürders sitte yn kabines mei airconditioning en ha fansels in elektryske forwaermingsplaet Het was goed bekeken van de gym nastiekvereniging „Onda-Dio” om haar uitvoeringen op twee avonden te hou den. Nu was het gezellig druk in de Doele aan de nieuwmarkt op de vrij dagavond en dat was het zelfde op za terdagavond. Als het op een avond was geweest dan was de gezelligheid eraf en het was avervol. Voorzitter N. H. Brandsma opende de avond en heette iedereen welkom in het bijzonder de ou ders, want daar moet je het tenslotte van hebben. Het programma voor de pauze werd in een vlot en afwisselend tempo gebracht Vooral de kleuters, dit is altijd een lust om te zien hoe ze hun best doen. Het Hummer van ringen en banken dat ge bracht werd door jongens was bijzonder leuk en goed uitgevoerd. De dames deden goed hun best op de evenwichtsbalk. Verder was er nog kast, lange mat, ringen, brug, vrije oe feningen en kast-tremplin. Hierna werd de traditionele verloting gehouden met ontzettend veel prijzen. Je zou haast zeggeniedereen ging haast met een prijs naar huis. De lotnummers werden getrokken door pater Kallenberg die dit uitstekend verzorgde. Na de pauze was het eerste nummer: hoogrek heren. De heren deden goed hun best, maar de zaal werkte weer bijzonder slecht mee. Vooral de jeugd voor het podium werkt zeer starend. Al hoewel hier niet alleen de jeugd de schuld gegeven kan worden. De dames met hun knotsoefening was van goede kwaliteit, en goed uitgevoerd. 2 jongens met banken was een specta culair nummer. Waarvan de jongens uit de zaal hun waardering kregen. Hoog brug van de heren was weer zo’n nummer waar het beslist stil moet zijn, maar dat was er vrijdagavond in het ge heel niet bij. Dat doet toch enorm veel afbreuk aan zo’n nummer. Tremplin dames werd zeer vlot uitge voerd. Hier mag aan het strekken wel wat aandacht worden besteed. Brug ongelijk van de dames kwam niet geheel uit de verf. Vooral de afspron gen daar haperde hier en daar nog al eens wat aan. De afsprong hoort toch zeer zeker bij de oefening. Als slot kre gen we de keurgroep te zien met lange mat. Dit onderdeel werd goed uitge- Hier waren mooie sprongen te staat alleen de mogelijkheid tot vorming van een gewest in de gemeenten Fra- neker, Franekeradeel, Harlingen en Barradeel. Dit zou een klein gewest worden gezien het aantal inwoners. De heer Broersma zag ook op dit punt lie ver een gezamenlijk rapport. Bij de provincie staan we met elkaar vast sterker zei hij. Hij vreesde dat het noord westen anders in het gewest Leeuwar den zou worden betrokken. Mevr. Ande la vroeg of dit niet eens binnen de ge meente kon worden behandeld. De voor zitter zegde toe hierover een aparte ver gadering te zullen beleggen. De heer Edingh zei, dat er in de wo ningen, die nog gebouwd zouden warden centrale verwarming zou worden aange legd. Achteraf blijkt dit niet zo te zijn. Hij wilde weten waarom niet. De voorzitter deelde hierop mede, dat er nog geen gas is in de dorpen. Mocht dit nog wel komen, dan zullen de wonin gen zodanig nog worden aangepast. Wanneer de leidingen eventueel met ra diatoren tevoren in de woningen zouden worden aangelegd, zou de bewoner ook hier huur voor moeten betalen. Hij heeft er dan geen nut van. De heer Edingh had de leidingen er lie ver direct in. Dat zou later breekwerk kunnen voorkomen. Na een uitgebreide ge dachten wisseling over woningen, huurprijzen en aanne- mersproblemen sloot de voorzitter de vergadering. De installatie van de nieuwe burgemees ter in Bolsward zal plaats vindep op 24 maart door de loco-burgemeester J. Heeres. De dochtertjes van de wethouders zullten mej. Schilte, verloofde van de te instal leren burgemeester Bruinsma bloemen aanbieden. kofjesetapparaet en in koelkast ta har foldwaen. Tominsten foar safier dizze trekkers noch in man „oan bard1” ha, hwant de measten sille al üt de regel keamer radiografysk bistjürd wurde. Mei elektroanyske sellen kinne se alles óftaeste en itwurk yn bipaelde gefallen seis fine. Oars kinne se bistjürd wurde mei in yn in foar opnommen komputer- bantsje, der’t it wurkskema yn oanjown is, b.g. stekslaen, sleatheakkelje ensfh. Op de byldskermen yn de regelkeamer kinne alle hanlingen fan de trekkers folge wurde en giet it net goed, dan kin der yngrepen wurde. Is it mankemint sa fan in distansje net to forhelpen, dan moat der efkes ien yn de helikopter stappe, dy’t altyd foar sokke gefallen ré stiet, lyk as hjoeddedei de brommer. Ha mar gjin noed dat de groun troch de enoarme masjinen yninoar parse wurdt. De alderswierste masjines rinne op rails en oars is der it it loftkessen systeem, dan sweve se oer de groun en reitsje dy net iens. It is trouwens de fraech oft der noch ploege en eide wur de moat. Ne alle gedachten is it dan wol mooglik de groun mei heechfre- quente lüdsgolven los to meitsjen en to forkrommeljen. It ynbringen fan it sie of it ierappelsetten bart troch it ynsjit- ten derfan ónder hege luchtdruk. Safol le mooglik wurde sie, kunsdong en che micaliën (b.g. foar ünkrüdbistriding) tagelyk yn ien gong oei- it lan brocht, ekonomysk fansels firwei it foardie- lichst. It klimaet sil men anno 2000 foar in great part bihearskje kinne. De stén fan it grounwetter wurdt automatysk regele. De atmosfear sil kunstmjittich fan ekstra koalsür forsjoen wurde, lyk as dat nou hjir en der al by de glêskul- tuer bart, om’t de setmoalfoarming der tige troch stipelearre wurdt. Hjir en dêr sille enoarme plastic koe pels komme, inkelde hektares great. Hjiründer kin dan in gewaechs komme, dat aparte easken stelt oan Ijocht, focht en fieding. It fé sil ünderbrocht wurde yn hotelachtige gebouwen, der’t men hünderten kij en bargem yn halde kin. sa likernóch as hjoed de dei de moder- voerd. zien. De avond werd beslaten door pater Kallenberg welke namens het bestuur de zuster-verenigingen hartelijk bedank te voor hun belangstelling en evenzo de ouders. Hierna werden nog de tradi tionele cadeautjes uitgereikt. De pater keek nog even in het programma en haalde het volgende aan: „Kent u ze, de drie geboden voor uw gezondheid?” 1. minder eten, 2. minder roken en 3. DE WUNDERS BINNE DE WRALD NOCH NET UT! het voorbereiden van beleidsbeslis singen op velerlei gebied dient het ge meentebestuur zich te kunnen baseren op algemene beleidslijnen met betrek king tot de ontwikkeling van de ge meente als geheel en van de afzonder lijke dorpen. Steeds wordt het gemeen tebestuur weer geconfronteerd met het gemis van gegevens ten aanzien van de te verwachten ontwikkeling. De heer Straatsma vraagt enige toe lichting op het voorstel. Mevr. Andela had een aantal vragen opgesteld, die de voorzitter ging behandelen. Tevens kwam hij dan a an het verzoek van de heer Straatsma tegemoet. Op de vraag of de gemeente zelf niet in staat was de gegevens te verzamelen zei de voorzitter, dat dit gezien de om vang van de gemeente en het gemeen telijk apparaat, niet mogelijk is. Het rangschikken, groeperen en zien van een totaal beeld wordt steeds meer een we tenschap, Hiervoor zijn bureaus opge richt. Zo ook is hef ETIF ten dienste van de gemeenten in het leven geroe pen. Oorspronkelijk was intern met het onderzoek begonnen, maar door erva ringen daarbij en diverse besprekingen werden B en W gewoon naar het ETIF meer bewegen, dus gymnastiek. Ook u. Als zoiets in een programma staat dan mag je toch wel aannemen dat de le den van zo’n vereniging hier ook wel een beetje rekening mee houden. Maar dit is geloof ik het geval irlet. Een klein simpel voorbeeld: De aspirant dames waren met hun oefening Trem plin klaar en toen ze weer in de zaal kwamen stak zeker 90% een sigaret aan. En dat voor „dames”. De goeden natuurlijk niet te na gespróken. Hebben deze dames het programma niet inge zien? We moeten nog wel even vertellen dat de piano werd bespeeld door mej. Els de Boer. Zij deed dit wel goed, maar toch een volgende keer kan een beetje naar het podium zien in het geheel geen kwaad. De gymnastiekvereniging „Onda-Dio” kan terug zien op twee geslaagde avon den welke een goede belangstelling mochten hebben. Dit mag natuurlijk ook wel voor het vele werk dat er is verzet. De algehele leiding was in uit stekende handen van de heer S. Huis man. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. X-.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1