Israël wijst plan Hoessein af de week De foto van Kabinet zal nog meer moeten bezuinigen Gahe Skiw Rumoer rond geheime afspraken Hier en daar lichte ontspanning internationale knelpunten i-U in I Een zwaar-gewiclit heffer in de water - Verkoping panden te Workum Gouden filmpjes iiiiinniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sport I 111e JAARGANG No. 22 VRIJDAG 17 MAART 1972 Russische „hulp” Hoesseins bakzeil Pasjes Speldeprik Ierland Heffingen „Vreedzaam verlies” per Hwat hat Gastarbeiders Nog meer bezuinigen üs hjoed to sizzen (vervolg ftp pagina 2) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllii Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Dy’t net in sint mear yn ’e büse hat, fleane de roeken mei fuort. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Aanbesteding maken muziektent in het Park te Bolsward. Gegund, aan E. Sta- tema voor 3690. Het verfwerk gegund aan Gebr. Nota voor f 158. Te koop nette tweelingkinderwagen. Te zien en te bevragen bij D. H. Dijkstra, Veehouder te Wommels. Om nog even in het midden oosten te blijven: De Egyptische luchtmacht ver liest gemiddeld tien vliegtuigen per maand bij ongelukken of als gevolg van vergissingen die piloten tijdens de op leiding begaan. In 1971 zou Egypte zo meer dan honderd toestellen hebben verloren. Dit meldt het Israëlische dag blad „Haaretz” De Egyptische verliezen als gevolg van onvoldoende onderhoud of verkeerde be- Extra fijne Runderlappen, 80 et. pond. W. Zijlstra, slager. Bolswardsche Courant. Adv. prijs 10 ct per regel. Abonnement franco per post 62% cent per drie maanden. 3e week maart 1922 in de weg vreedzame 1. Woning-winkelhuis Begine 8: geb. 8499,Ingehouden. 2. Huis, Houtmo- lenstreekje 4: geb. ƒ14.251,Koper de heer A. de Jager voor de heer J. Bosma, Süd 18.810,3. Gemeente Workum. Garage, Emmabuert 6: geb. 4444,Koper de heer A. J. Walta voor 4450,4. Gemeente Workum: Huis, Algeraburren 5: geb. ƒ13.666, Koper de heer R. B. de Witte voor de heer R. H. Rekko: 13.670,—. handeling zouden vier maal zo hoog zijn als het gemiddelde bij westerse lucht machten. Op grond van deze gegevens meent Haaretz dat de Russische leve ranties aan Egypte alleen dienen ter vervanging van de verloren gegane toe stellen. vrijdagnacht om 1 uur. Een woordvoerder van de „provinsio- nafls” liet weten dat de wapenstilstand is afgekondigd om de Britse regering in staat te stellen het politieke initiatief dat zij zouden willen nemen om een ein de te maken aan de gewelddaden in Noord-Ierland, nader uit te werken. Hij drong in dit verband aan op - blij vende - terugkeer naar hun kazernes van de Britse troepen in Ulster, de toe zegging van de Britse regering dat haar troepen uiteindelijk uit Noord-Ierland teruggetrokken zullen worden, de af schaffing van het Noord-Ierse parle ment en amnestie voor alle politieke ge vangenen in Ulster. De Russische marine zal de bergings- operaties ter vrijmaking van de havens van Chittagong en Chalna in Bangla Desj overnemen van de Verenigde Na ties en daarmee zijn aanwezigheid in de strategische Golf van Bengalen uitbrei den. Eenheden van de Russisbhe marine zijn reeds op weg naar de havens, waar tij dens de oorlog tussen Pakistan en India in december mijnen zijn gelegd en sche pen tot zinken werden gebracht. De omvang van de Russische vlooteen- heden en de datum van het begin van de bergingswerkzaamheden zijn nog niet bekend. Moeizaam De ministers vn landbouw van de zes EEG-landen zijn er nog steeds niet in geslaagd een compromis te vinden in de kwestie van de landbouwprijzen voor het seizoen 1972/1973. Sinds maandagmiddag vergaderen zij oVer een „pakket” waarin niet alleen pry^en, maar ook maatregelen tot ver betering van de agrarische structuur in de EEG zijn ppgenomen. Woensdagavond waren de ministers het vrijwel eens over het principe dat even tuele nieuwe monetaire strubbelingen geen invloed zullen hebben op de prijzen. Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft vorige week in de Tweede Kamer-com- mdssie voor sociale zaken meegedeeld dat de werving van buitenlandse gast arbeiders voor Nederland sterk vermin dert. In 1971 zijn nog achttien duizend buitenlandse werknemers naar ons land gekomen. Vorig jaar was het aantal werkloze buitenlandse werknemers nog zevenhonderd, het is nu opgelopen tot 2400. Volgens de minister wordt de wer ving nog wel voortgezet omdat er, on danks de werkloosheid, altijd nog werk zaamheden zijn, waarvoor geen Neder landse arbeidskrachten te vinden zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 f05157) De Nederlandse minister van landbouw, ir. P. J. Lardinois, heeft geëist, dat, wat er ook gebeurt, een datum moet worden afgesproken, waarop de heffingen aan de grenzen tussen de verschillende EEG- landen (er bestaan op het ogenblik in feite vier EEG-landbouwmarkten) wor- Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Het kabinet-Biesheuvel zal voor de ko mende rijksbegroting 2 miljard tot 2,5 miljard moeten bezuinigen alleen al om het beleid dat nu wordt gevoerd, vol gend jaar te kunnen voortzetten, aldus voorspelde woensdagmorgen de Tel. Ontspanning, ook in Ierland? Misschien zijn er de eerste tekenen. De „provinsionals”, de militante vleu gel van het verboden Ierse Republikein se leger, hebben vrijdag hun eenheden jn Noord-Ierland bevolen een bestand van 72 uur in acht te nemen, ingaande den opgeheven. De eigenlijke Euromarkt voor land bouwproducten, de trots van de EEG, moet aldus de minister weer worden hersteld. De heffingen, die zijn ingesteld om de prijsverschillen, ontstaan door de re en devaluaties gedurende de laatste maanden, op te heffen, kosten de Neder landse schatkist op het ogenblik 10 miljoen per maand. De afgelopen week is er niet een geweest van hoog oplaaiende nieuwe conflicten en uitbarstingen. Het was de week van de status quo en hier en daar zelfs die van bemiddelingspogingen in inter nationale knelpunten en een lichte ontspanning hier en daar. Dat neemt niet weg dat de situatie hier en daar explosief blijft. Ierland beleefde een bom-pauze, Hoessein wierp een balletje op (om eigen onmacht te verhullen?), in Berljjn is een run op paaspasjes, in Bangla Desj beginnen de Russen aan herstel van de haven. Waren er dus geen militaire conflicten, diplomatiek ging het niet alles van een leien dakje. Zelfs de EEG loopt nog niet op rolletjes. Israël heeft in een officiële verklaring het voorstel van koning Hoessein van Jordanië, tot oprichting van een semi- autonome staat voor de Palestijnen op de westelijke oever van de Jordaan, ver worpen. In een eerste verklaring liet de Israëli sche premier, mevrouw Golda Meir, we ten „dat Hoessein’s plan de zaak van de vrede ontkent en obstakels legt naar een uiteindelijke oplossing”. De premier ontkende ook, De wettelijke tijd zal ingaande 26 maart met 1 uur worden vervroegd. dat Israël de hand heeft gehad in het tot stand komen van de Jordaanse voorstellen. Dit was begin deze week door verschei dene Arabische diplomaten beweerd. Ook Israëlische kranten hadden begin deze maand melding gemaakt van geheime Israëlisch-Jordaanse onderhandelingen, die door de Amerikanen zouden zijn ge arrangeerd. Mevrouw Meir verklaarde echter op nieuw dat Israël bereid is „om zonder voorafgaande voorwaarden” met Jorda nië te onderhandelen over een vredes regeling. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft begin deze week nogal ontzet gereageerd op de mededeling van premie Biesheuvel. „Het dagelijks bestuur betreurt de af spraken als strijdig met de openheid, welke overigens tijdens de formatie te recht is betracht en dringt er met klem op aan dat de afspraken alsnog worden gepubliceerd”, aldus de KVP. De oppo sitieleider Den Uyl (PvdA) heeft zijn verontwaardiging uitgesproken over de geheimzinnig doenerij. Hij zou proberen om deze week in de kamer premier Biesheuvel op het matje te roepen. De regeringspartijen hebben begin deze week vergaderd. Zij zouden overwegen om het lijstje afspraken zo snel moge lijk te publiceren, ook al om te voorko men dat de oppositie in het parlement het nodige misbaar kan maken. Binnen de regeringspartijen is overigens wel kritiek óp premier Biesheuvel. Hij liet zich bij de formatie „Open Barend” noemen en zei in de regeringsverkla ring dat hij veel lof had voor ,,de open baarheid en openheid gedurende de in formatie en formatie”. Premier Biesheuvel gaf het bestaan van archiect Wierda de volgende mening. „Ik acht dit plan op medisch-hygiëni- sche gronden zeer geslaagd, ’t Lijkt mij in dit opzicht grondig bestudeerd; er is een goed gebruik gemaakt van het zon licht, de groepering der ruimten is voor de eisen die men heden stellen moet juist; het biedt zeer voldoende uitbrei dingsmogelijkheden met het oog op eventuele oprichting van een of meer consultatiebureaux, kortom ik geloof dat van de betrekkelijk geringe geldmid delen een zeer juist gebruik is gemaakt. Ik hoop van harte dat u erin slaagt Bolsward te verrijken met een inrichting die ik als een zegen voor de plaats be schouw”. Al de vorenbedoelde adviezen werden met het plan opnieuw door b. en w. of ficieel aan de Friese Schoonheidscom missie ter beoordeling voorgelegd. Deze gaf echter geen krimp, maar schreef in haar antwoord o.a. het volgende. „Zij vreest dat de uitvoering van het ont werp de welstand der omgeving in ern stige mate zal benadelen en kan daarom de verantwoordelijkheid voor de tot standkoming van het bouwwerk, zoals de ontwerper zich dat had gedacht, niet op zich nemen. De enige uitweg is h.i. dat de zaak aan het oordeel van een commissie van arbitrage wordt onder worpen, op de wijze zoals dit in de brief van 26 februari werd aangegeven. Wij bevelen deze oplossing nog eens met aandrang bij uw college aan”. In arren moede werd dit ook in tweede instantie gehandhaafde voorstel toen maar door b. en w. overgenomen onder beding, dat de uitspraak vooraf door beide partijen zou worden aanvaard. De plaatselijke Vereniging Het Groene Kruis trad uiteindelijk als winnares uit het strijdperk te voorschijn. Met enkele kleine detailafwijzingen is het gebouw er gekomen zoals het in opzet was gepro jecteerd. Nadien is nimmer vernomen, dat het „den welstand der omgeving in ernstige mate heeft benadeeld”. Integen deel. Hoewel uiteraard door de schoon heidscommissie destijds anders bedoeld: het gebouw heeft de gezondheidswel- stand van de bewoners van Bolsward en wijde omgeving terdege bevorderd. Op de foto, gemaakt door de heer J. B. Elsinga, die ook het resumee van de bouwgeschiedenis schreef, komt de toch de voor die tijd wel wat revoluti onaire stapelbouw goed uit. Als wijkge- bouw functioneert het gebouw nog steeds. De betekenis als badhuis loopt achteruit, in dit geval door op zichzelf gunstige omstandigheid: hoe langer hoe meer woningen krijgen zelf een badge legenheid. De foto is genomen vanaf de Gasthuis singel. Links (waar de jongetjes staan) de straat die leidt naar het Hid Hero- plantsoen en gemakshalve ook maar zo heet (hoewel, dat wel aanleiding geeft tot vergissingen. De tuin geheel links is van J. J. v. d. Wei, volgens de tele foongids Makel taxat en bel cons, dat voluit natuurlijk betekent makelaar, ta xateur en belasting consulent. Na enkele jaren zal het weer mogelijk zijn in Berlijn paasbezoekjes af te leg gen. Zowel in Oost- als in West-Berlijn heerst grote drukte bij de politiebureaus en kantoren, waar pasjes kunnen worden gehaald voor de eerste bezoeken sedert Binksteren 1966 van Westberlijners aan het oostelijk stadsdeel en de Duitse De mocratische Republiek met Pasen. In West-Berlijn lagen bij de kantoren 350.000 aanvraagformulieren klaar. On geveer 600.000 Westberlijners hebben verwanten in het oostelijk stadsdeel en de DDR, maar ook zij die daar geen fa milie hebben, kunnen om culturele, gods dienstige en toeristische redenen toe stemming krijgen. De ogenschijnlijke winterslaap in de watersportbedrijven heeft plaats ge maakt voor een drukke bedrijvigheid. Het watersportseizoen staat voor de deur. Toen wij bij tal van werven een kijkje Politiek Den Haag is wat in opschudding geraakt over het uitlekken van geheime afspraken, die gemaakt zijn tussen de regeringspar tijen bij de formatie van het kabinet Biesheuvel. Deze week zouden verscheidene fracties in de Tweede Kamer om opheldering vragen. Vermoedens over afspraken bestonden al enige tijd, maar vorige week moest premier Biesheuvel uiteindelijk toegeven dat er inder daad geheime „werkafspraken” tot stand zijn gekomen buiten het officiële regeerakkoord om. De afspraken zijn gemaakt tussen de toenmalige fractieleiders, die de besprekingen over de nieuwe rege ring hebben gevoerd. Het zijn Biesheuvel zelf, Udink, Geertsema Drees en Veringa. Op Veringa na - die zich uit gezondheidsoverwe gingen uit de praktische politiek terug heeft getrokken - zijn allt in het nieuwe kabinet opgenomen. Hun opvolgers - Andriesse» (KVP), Aantjes (ARP), Berger (DS’70), Mellema (CHU) en Wiegel (VVD) - hebben notulen over de afspraken gevonden in de papieren van de diverse fracties. namen ontdekten wij zowaar een voor Nederland volkomen nieuwe methode van vervoer van boten. Een jachtwerf in Loosdrecht schafte daarvoor een mo derne hydraulische truck aan, die spe ciaal is ingericht voor het heffen en verplaatsen van jachten tot een gewicht van 1500 kg en daarmee de vroeger no dige mankrachten grotendeels vervangt. Het 6.30' meter lange, 800 kg wegende S.E.B. „Prim’vent” kajuit-zeiljachtje, dat op de foto in de takels wordt gesla gen, is voor deze truck een licht geval. Zweedse oudersverenigingen, geheel- onthoudersbewegingen en kleine actie groepen, zijn van plan een campagne te starten om Nederlandse producten, voor al tulpenbollen, te boycotten. Dit uit pro test tegen wat men noemt de lakse hou ding van de Nederlandse autoriteiten ten opzichte van de uit Nederland plaatsvindende narcoticasmoikkel naar Zweden. Vraag: waar en wasmeer verrees in Bolsward het eerste flatgebouw? Ant woord: aan de Gasthuissingel en wel in het begin der dertiger jaren. Iedere „geaarde” Bolswarder zal op deze foto het Groene Kruisgebouw herkennen of het „badhuis”, waaraan menigeen weke lijks een bezoek bracht om het stof en zweet van zich af te spoelen via een douche of kuipbad. Wat slechts weinigen zich nog zullen herinneren is, dat achter de schermen de totstandkoming van de primeur van deze bouwstijl destijds heel wat gekra keel heeft veroorzaakt. Want wat was het geval. De plaatselij ke vereniging Het Groene Kruis gevoel de behoefte aan een bescheiden gebouw tje en had, geholpen door enkele milde schenkingen, het benodigde geld daar voor beschikbaar. In het jaar 1927 droeg het bestuur aan architect C. J. Wierda te Heerenveen het maken van een ont werp op. Na enige voorontwerpen en nadat de eisen van het programma ge leidelijk enigszins gewijzigd waren, werd een plan (een gebouw met een platte dakconstructie), gedateerd september 1928, door het bestuur voor uitvoering aanvaard. Een lid van de Friese Schoon heidscommissie, door ’n architect offi cieus over het plan geraadpleegd, gaf echter in overweging een gebouw met een kap te ontwerpen. Van nu drie ge diende ontwerpen, twee met een plat- en een met een schilddak, werd door de schoonheidscommissie slechts dat met ’n kap goedgekeurd. De architect en het bestuur gaven echter aan een ontwerp met een plat dak de voorkeur. Hun me ning werd om advies voorgelegd aan prof. Schoenmaker, docent in de utili- teitsarchitectuur, die na enkele door hem voorgestelde en door de architect over genomen wijzigingen, aan het plan met de platte dakconstructie de voorkeur bleek te geven. Niet echter de schoonheidscommissie die van mening was „dat dit plan weliswaar beter is dan het vorige, maar haar be zwaar, dat de hoofdvorm van het ge bouw „gezocht” is en niet past in de omgeving waar ’t zal worden geplaatst, is allerminst weggenomen”. Dit argu ment leek echter op zijn minst sterk aanvechtbaar, want het gebouw zou verrijzen in een nieuwe wijk waar tot dusverre nog niet gebouwd was! Het Groene Kruisbestuur kreeg bericht, dat het plan bij officiële indiening zou worden afgewezen, doch dat arbitrage door deskundigen van de Bond van Ne derlandse Architecten op kosten van de vereniging zou worden toegestaan. Het bestuur weigerde echter deze suggestie, waaronder de eerdergenoemde prof. Schoenmaker. Deze nu legden hun (po sitieve) mening over het oorspronkelijke flatbouwplan voor een practische oplos sing van het probleem voor aan Dr. J. H. Tuntler, de inspecteur voor de volks gezondheid. Deze gaf over het plan van geheime afspraken toe, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, vorige week vrijdag. Hij vertelde dat het lijstje was ontstaan toen nog eens de notulen werden doorgenomen van de gesprekken met prof. Steenkamp en een aantal dingen nog niet geheel bleken te zijn afgerond. De premier wilde vorige week niet ver der ingaan op de inhoud van de afspra ken. Volgens hem is dit meer de taak van de huidige fractieleiders. Deze heb ben overigens laten weten dat zij zich niet gebonden achten aan deze afspra ken, die hun voorgangers hebben ge maakt. f'4 ',w ’.fj’z .x*zzx<

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1