Met de nationale trimdag zicht m Gade SKroar Maak van hel lichaam een geoliede machine iiiiinniiiiiiiiiniiiHiiiniiHininniiiiiiiiii Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan luw» SR F' Hwat hat if '^7,7.7 z< OW RM!; Mi 11 le JAARGANG No. 23 DINSDAG 21 MAART 1972 overwegend zittend leeft. Devies Gewoonte Wandel u gezond die Plooien üs hjoed to sizzen In lytse baes is better as in greate feint. (vervolg op pagina 2) normaal In rusttoestand ademt een 5- Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De heer R. Ynitema 25 jaar wegwerker bij de gemeente Wonseradeel. GJINIEN KIN TWA HEAREN TSJINJE Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 4e week maart 1947 45-jierrich bistean fan de Fryske Krite. Als nieuw wordt uw oude kinderwagen zonder inlevering van stof. Sikma's win kels. Gevraagd nette tweeling kinderwagen. Tj. v. d. Meer, Hieslum. ,,Hy komt ut in aid Frysk boerelaech en as de erfliikheitswetten üs net yn ’e steek litte, moat it Frysk eigene him tige nei lizze. Boalsert wachtet op sa’n man, hwant de stêd hat der'slim forlet fan. Boargemaster doch dyn plicht en lit de lju rabje (Martinytoer). Uit een 6-tal gegadigden is als huur der der bakkerij te Hitsum benoemd de heer J. v. d. Pol, ohef bakker te Assen. 70-jarig bestaan Chr. Jongelingsvereni- g?ng. Ps. 133 3 te Spannum-Edens. wreidtng en de oanliz fan wegen, sil der in swiere mütse oer op hawwe to kom men ta kavels fan in pear kilometer lang en breed. It giet by üs altyd tuike- tuike-oan en wy binne wol safolle fan penning-sechtsjin, dat wy pas ta in reu ze swaei oergeane as dit bidriuwseko- nomysk in needsaek is. Nou’t der noch safolle Onwisse faktoaren binne, fait it net ta oer de lanbou op lange termyn yn de takomst to sjen. It plan Mansholt (fan 1968 al wer, wy libje hurd) mikte op lanboubidriuwen fan 100 ha en fé- halderijen mei minstens 50 kij, plümfé- bidriuwen mei 15.000 slachtpiken, 10 tu- zen lizhinnen of bidriuwen mei 500 bar- gen. Dat róp doe noch al fier, mar yn üs earen klinkt it net faer mear, al komme de measte EEG-lannen der noch lang net oan ta. Mar der komme wol hiel oare problemen om ’e hoeke. It hiele agraryske prinsipe is net oars as in lyts stikje fan ’e natür apart ta üntjowing to bringen om bi- paelde eigenskippen fan plant of dier, dy’t de minske ekploitearje kin, büten alle roai ta üntjowing to bringen. Dat ha wy al jierren dien. In kou joech (yn it wyld) in bytje bjist en molke om it kealtsje de earste wiken fan syn bistean to helpen. Mar al sünt ieuwen ha wy de kou sa kultivearre, dat er in jaer hat as in kroade en sok heech fet, dat it foar in keal al net iens goed mear wêze soe. De produksje fan de kou is tsientallen kear safolle as it keal deich ha soe. Sa is it ek mei de hin. Syn wylde soartgenoat leit in mannich aeijen (aeikes), bret dy üt en bringt de pykjes great, mar in hin dy’t goed 250 grouwe aeijen leit, is yn wezen in mon strum. Sa is it ek mei bipaelde gewas sen, blommen ensfh. Troch handich ge- brük to meitsjen fan de erflikheitslear en strange seleksje üntstie der aimeast in produkt, dat amper mear „natürlik” neamd wurde kin. Ynteelt bringt mei, dat nije rassen gefqelich wurde foar slanker worden door meer beweging is te verkiezen boven een hongerkuur. Want wat gebeurt er als men alleen door honger lijden slanker wil worden? De wangen gaan invallen, de huid onder de kin gaat uitzakken, in de huid van de bovenbenen en buik vormen zich plooien waaraan men in plaats van een jeugdige slankheid eerder een oudere leeftijd herkent. De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens. Men kan ook zeg gen: het gevecht tegen de zwaarlijvig heid wordt verloren door niet nageko men besluiten. Het is daarom zaak van de slankheidstraining een gewoonte te maken. Wie het een maand volhoudt, zal het blijven doen. Het is niet eenvoudig om slank en jeugdig te blijven. Zou dat wel zo zijn, dan waren er geen dikke mensen meer. Maar het aanwennen van goede en gezonde gewoonten zal lichter vallen wanneer dit gepaard gaat met een beloning. De weegschaal zal op een bepaald mo ment onthullen hoe groot die beloning is. Hoe staat het nu met het zuurstofverbruik Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ieder mens zou zich moeten houden aan het devies: Loop voor uw leven. Dat is minder problematisch dan het lijkt. Om het hart gezond en het prestatievermo gen goed te houden, heeft men per dag beweging nodig. In een kwartier kan men alle spieren bezig laten zijn en als men daarnaast iedere dag één uur loopt, valt men ook nog af. Het is niet noodza kelijk een uur achter elkaar te lopen. Iedere morgen, middag en avond 20 mi nuten is ook goed. Er zijn nog andere mogelijkheden zoals: te voet naar het werk gaan of eerder uit de bus te stappen. Iedere trap be nutten door hem te gebruiken in plaats van met de lift te gaan, is ook een uit stekende oefening. Wie op werkdagen geen tijd heeft elke dag een uurtje vrij te maken, kan scha de op zondag inhalen. Behalve lopen behoren uiteraard ook fietsen, zwemmen, tennissen, turnen en/ of boslopen tot de verantwoorde bewe- gingstraining. Het menselijk lichaam verbruikt iedere dag een bepaalde hoeveelheid calorieën, ongeacht de activiteiten. Men noemt dit verbruik de basale of ruststofwisseling. Deze is nodig om de normale lichamelij ke processen van de stofwisseling voort gang te doen vinden. Deze ruststofwis seling bedraagt ongeveer 1600 tot 1700 calorieën bij iemand die 65-70 kg weegt. Alle calorieën méér, die door ’t lichaam worden opgenomen moeten door bewe ging worden verbrand. Men heeft vast gesteld dat de meeste mensen meer dan 2500 calorieën per dag tot zich nemen, waarvan echter bij de meesten slechts 2300 tot 2400 calorieën worden ver bruikt. Het overschot veroorzaakt dan het teveel aan gewicht. Zo komt het dat tegenwoordig mannen van 30-40 jaar ongeveer vijf pond meer wegen dan in 1935. Het verschil in calorieën verbruik (100 calorieën) is in de loop van één dag niet veel. Ook in een maand maakt het niet veel uit. Maar in een jaar kan het ge wicht met 4,5 kilo worden verhoogd. Zonder dat men het merkt wordt men zwaarder. Opeens is er het „buikje” en dat raakt men niet zo gemakkelijk meer kwijt. «4 Dy’t oer in balke springt moat er in strie net stroffelje. Met de lichamelijke conditie van alle jeugdigen is het maar matig gesteld. Van de 8 miljoen Nederlanders boven de 18 jaar zijn er ongeveer 1,4 miljoen lid van een sportclub, dus één op de acht. Er is een enorm tekort aan accom modaties en gymnastiekzalen, er is niet genoeg zwemwater en dat betekent dat er aan de lichamelijke conditie van de genen die de weg naar de sportclub niet vinden nog het nodige schort. Jammer is het dat zovele Nederlanders na hun 25e levensjaar hun „sportieve” periode beëindigen. Men werkt aan een carrière, wil meer geld verdienen, heeft geen tijd meer, gevoegd bij overvloedig eten, teveel roken, de brommer en de auto en het is duidelijk dat de broek riem langer wordt. De mens in onze tijd zit ongeveer 150.000 uren van zijn leven. Dat zijn er 50.000 meer dan onze voor ouders zittend doorbrachten en het is bijna het dubbele aantal uren van een 150 jaar terug. Vooral de laatste veertig jaar is het le ven meer veranderd dan ooit: de voet ganger is autobestuurder geworden, de trappenklimmer een liftgebruiker. Uit de gespierde mens is, een intelligente zwakkeling ontstaan, die voor bijna ie dere bewfeging met een druk op een knop kan volstaan. Het aantal zwaar- lijyigen is daardoor verontrustend toe genomen. Nóg verontrustender is het gevaar dat Het systeem van een kwartier geringe bewegingstraininig per dag vermeer derd met een uur lopen, zorgt er voor dat er geen calorieënoverschot ontstaat en dat het teveel aan gewicht langzaam maar zeker verdwijnt. Wie het systeem nauwgezet volgt, zal iedere dag 350 ca lorieën extra verbruiken. Dat betekent dat hij in tien dagen een pond kwijt is of dat hij iedere dag 250 calorieën extra mag eten. Het langzaam maar zeker Installatie burgemeester J. G. S. Bruin- sma. Bij het overschrijden van de ge meentegrens werd hen namens de RFC hartelijk welkom geheten door de heer J. M. A. Mulder. Dieuwke Klaske Heeres en Marie Leurink boden bloemen aan mej. Schilte, verloofde en bruid van de heer Bruinsma. Hierna volgde de blijde inkomste, voorafgegaan door de landelij ke rijvereniiging en het stedelijk korps. De zusjes Jansina en Ada Haitsma bo den op het bordes op een kussen de sleutels der stad. De heer Bruinsma en verloofde werden de raadzaal binnenge leid door de oudste raadsleden de heren J. Boekema en D. de Jong. In z’n ambts rede noemde de heer Bruinsma Bolsward „de parel der Friese steden, een stad, waar mijn pake en beppe ter kerke gin gen en waaromheen mijn voorouders heben geleefd. Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen”. Op woensdag 22 maart opent fa. Muizelaar «en herenconfectiezaak aan de S-ne- kerpoort nr. 11. Deze foto werd gemaakt toen nr. 11 nog gewoon een pandje was aan de voet van de Broerekerk, een eenvoudig burgerhuis met een deur en 2 ramen aan de voorzijden. Er doet zich een gangetje en kamer achter vermoe den, daarachter een alkoof. En nu morgen maar zien, wat men van dit pand heeft weten te maken. Een wat „stil huis”, zal dan z(jn omgetoverd tot een modern zake-npand, juist In de wat „dode hoek” van deze straat. De foto werd gemaakt door de heer Siemensma, oorspronkelijk bestemd als foto van de week, maar gezien de actualiteit reeds nu geplaatst. Om het lichaam tot een gezonde machine te ontwikkelen doen wjj aan sport. Ruim 2,5 miljoen mensen vindt men elke week terug op de sportvelden, -hallen of -zalen. Onze topsporters behalen succes sen; wy hebben Europese- en wereldkampioenen en namen als Ajax en Feyenoord I>ezitten wereldvermaardheid, dat merk je als je op vakantie met buitenlanders praat. Nauwelijks is het jaar 1972 inge zet of dat kleine land van ons bezit kampioenen op de gladde jjzers waar ieder ander land met afgunst naar kijkt. ons hart bedreigt, want het hart van de mens, die bijna geen beweging heeft, is beduidend kleiner dan het hart van de sport bedrijvende medemens. Een klein, door vetlagen omgeven hart heeft geen spierkracht, presteert minder en is snel ler versleten. Dus: een sterk hart kan alleen zijn kracht behouden wanneer het dagelijks in beweging is. Daarvoor is een bewegingstraininig no dig, die niet alleen de overtollige kilo’s elimineert, maar ook het hart verjongt. De mens ademt als hij zit zestien maal per minuut. Als hij plotseling vermoei ende bezigheden gaat doen, bereikt hij het dubeble, namelijk dertig maal. Met één inademing krijgt de mens in rust rond vijfhonderd cm3 lucht in de longen, bij hardlopen kan dit stijgen tot 4000 cm3. Normaliter slaat het hart 72 maal per minuut. Bij inspanning kan de hart slag tot 180 slagen oplopen. Daardoor wordt inplaats van vijf liter bloed per minuut (in rust) nu 36 liter bloed per minuut door het hart gepompt. Wie aan lichamelijke activiteit gewend is, belast zijn hart en zijn bloedsomloop minder dan degene, die het grootste deel van de dag zittende doorbrengt. Als men er in slaagt een polsslag van 85 in rust terug te brengen tot 70 per minuut, dan bespaart men het hart per dag on geveer 150.000 slagen. In de loop van ons leven zijn dat miljoenen slagen min der dan voor het hart van iemand 3e lustrum vrijzinnige vrouwenvereni ging Nut en genoegen te Wommels. natür. Wol opmerklik, dat dit lüd krekt üt Frankryk kaem, dy EEG-partner, dy’t omaris oan polityk ynsjoch op koart sicht rom bod jowt, mear alteast as oan de konsekwinsjes fan bispegelin- gen op it lange ein. Gjin wünder dat men der yn Frankryk noch al fan oer- al rekke. Nei’t de minister fan destiids earst sei noch al wiis to wêzen mei it rapport is it Onder de druk fan de lên- bouorganisaesjes hommels oan kant skoud. Bliuwt de tsjinstelling tusken deskundi gen as de kommisje Vedel en de sjens- wize fan de technici, oars sein, tusken it sicht op de üntjowing fan de lanbou tusken har, dy’t bou, bosk en greide, mar en poel graech sjogge as in need- saeklik ünderdiel fan it milieu om yn to wurkjen to libjen en op syn minst to rekreëarjen en dyt as technokraten alles sjogge troch de ekonomyske bril. Dit di lemma sil yn de takomst sünder mis ta- spitst wurde. Sünder dat hiel Fryslan, om it hjirby to halden, to meitsjen ta ien great iepenloftmuseum, sille plano logen each halde moatte foar de minsk- like wearden. Faeks sille se dêr noch mear wach foar wêze moatte, as hja nou al binne. De minske, ek de Fryske minsken mei dan oanstevenje op it kompütertiidrek, seis mei er gjin kom- puter wurde. Der moat socht wurde nei in tuskenwei. Moaije lanbougebieten mei öfwikseljend karakter moatte safolle mooglik bistean bliuwe. Dit sil net altyd sünder sub- sydzsje fan rykswege kinne. Lykwols, dêr wurdt op dizze problematyk al drok studearre. De spanning tusken it matea- riële en it ideële sil der altyd wol bliuwe, it is de spanning tusken it ekonomysk needsaeklike en it yn oar opsicht winsk- like, tusken kultür en natür. It iene kin net sünder it oare, it is nou mar krekt de kunst de goede synthese to fineh, hwant gjinien kin twa hearen tsjinje. Dat aide bibelwurd, hoewol hiel oars bi- doeld, jildt ek hjirre. mens gemiddeld 7 liter lucht per mi nuut; dit komt neer op een verbruik van 420 liter per uur en 10 m3 per dag. Om zijn wandeling te kunnen vervolgen moet onze man 26 liter lucht per mi nuut inademen; dat is 19 liter méér dan hij zittend achter zijn bureau zou ver bruiken. Dit komt neer op 1140 liter méér voor de totale wandeling. Bovendien is lichaamsbeweging goed voor alle lichaamsweefsels en cellen Voorts kunnen we nog vermelden dat in rust dtoor beide kamers 4 tot 5 liter bloed wordt verwerkt. Oangeande de futurology fan it Ford- concem en it mooglik hjirop inte plan Mansholt hat yn it wykblêd Intermedi air fan 17 desimber fan forline jier Ir. M. G. Wagenaar Hummelinck to Biltho- ven noch al hwat kommentaer jown, dêr’t wy him fierhinne wol yn folgje kinne. Oan de üntjowing fan 'e technyk sil it net lizze as de lanbou en féhalderij ek yn de kommende jierren in spektakulai- re tiid tomjitte geane. De üntjowing yn oare sektoaren as forkear en yndustry ha al sjen litten, hoe hurd dat soms gean kin. Mar as wy de üntjowing, lyk as dy forline wike oanjown, hjir daliks noch net sjogge, sit him dat fêst op fi- nasiële, soasiale, politike aspekten, wylst ek de geografyske en de histoa- ryske situaesje in wurdtsje meispylje. Hwa’t sjocht hoe’n moedsum wurk it is hwat groun los to krijen foar stedsüt- sykten en degeneraesje, en dat wylst de oarspronklike rassen dêr’t se üt üntstien binne, suver forgetten binne. Om ien en oar wer lyk to breidzjen wurdt faken- tiids tobekkrüst mei wylde of heal wyl de soarten. As wy üs nou de lanbou yn- tinke yn syn foarm fan uterste skael- forgreating en yn forb&n dêrmei it lyt- ser wurden fan it tal soarten, kin it net oars as üt in eachpunt fan erflik- heit drige hjir greate gefaren. Dat haldt net yn, dat wy oan dy skaelforgreating dan mar net bigjinne moatte, mar wol, dat in in goed ding is, dat der op dizze ierdbol foldwaende gebieten mei „frije natür” oerbliuwe moatte. Hjiryn moat romte bliuwe foar de oerfoarmen fan üs planten en bisten om üt dat asrenael tarre to kinnen, mocht de need oan de man komme. Mei oare wurden: Perfek- sjonearre lanbou op greate skael is al- linne mar forantwurde as dernjonken foldwaende „wylde natuer” oerbliuwt. Dat is ek yn oar forban needsaeklik. Likemin as de kaskultuer yn it westen („De glazen stad”) foar de minske dy’t deis forkeare moat tusken asfalt en be ton rekreative mooglikheden jowt, sil dat it gefal wêze mei üs greiden en bou- lannen as dy ünder plastic koepels komme'. De aeisikers kinne dan wol thüs bliuwe. Yn dit foi’ban wolle wy al efkes it plan Vedel neame. De kommisje Vedel bistie binammen üt hege amtners fan it Fran ke ministearje fan Lanbou, finansiële deskundigen, heechlearaers yn rjochts- wittenskippen en ekonomy. Nei in moe dige oanpak kaem de kommisje ta de konklüzje, dat de funksje fan it platte- l&n mear is as dy fan it plak dêr’t iten foar minske en bist produsearre wurdt. It plattelan moat neffens it plan Vedel it gebiet wêze, dêr’t de bifolking dat- jinge fynt - dêr’t it yn eigen wenplak omdoch om siket: romte, iensumens, stilte, natür. Op groun dêrfan woe it plan greate lanbou gebieten omsette yn gebieten ornearre foar rekreaesje en Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Wij nemen als voorbeeld de mens, die dagelijks een uur met normale flinke stap wandelt, zonder rusten. Dit bete kent, dat hij iets meer dan 5 km aflegt. In hoofdzaak is dit een actie van de be nen, maar ook armen en romp worden zij het in mindere mate bij deze lichaamsbeweging betrokken. Onderweg voltrekken zich allerlei fysiologische re acties. Dit zijn reacties, die betrekking hebben op de levensverrichtingen en processen t.a.v. het zuurstofverbruik voor verbranding en dus voor energie-, het calorieverbruik en de bloedsomloop, resp. het slagvolume van het hart. Dat is de hoeveelheid bloed, die per hart slag door elk van de hartkamers in de slagader wordt gepompt. Een wandeling van een uur kost de wan delaar 350 calorieën; een mooie hoe veelheid, overigens, om langzaam maar zeker slank te worden. Daarom wordt iedereen aanbevolen om - vanzelfsprekend binnen bepaalde gren zen - dagelijks zo’n fikse wandeling te maken, waarna het ook heerlijk rusten eh slapen is. En als we bovendien ook nog het roken en drinken laten, of al thans beperken, gaan we een heel eind in de goede richting. Houden we er rekening mee dat bij vol ledige verbranding van één gram vet 9 calorieën vrijkomen, dan kunnen wij het ook zo stellen dat bij een wandeling van een uur ongeveer 40 gram vet opgesou- peerd wordt. Dit is een uiterste grens. In werkelijkheid raken we minder dan 40 gram vet kwijt omdat nog andere factoren hun deel opeisen, waarop wij niet verder kunnen ingaan. In elk ge val raken we dagelijks een aardige hoe veelheid vet kwijt. In een maand komt dit zeker neer op een gewichtsvermin- dering van 1 tot 2 pond. -AWW»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1