Houding Arabische landen tart gezond verstand Steenkamp verscherpte politieke verhoudingen I I iL Baba SKroar Koehandel in spionnen Wiebeltax wordt wellicht afgeschaft I Foto van de week Gouden filmpjes Koninginnedag Kinderdag g i VRIJDAG 24 MAART 1972 11 le JAARGANG No. 24 o c o o c o STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Hwat hat De Koehandel Stappen De burgemeester van Bolsward Geen alternatief J. M. A. Mulder Als Arabische Nog een gebaar Russisch geduld Technisch land Wiebeltax üs hjoed to sizzen Geheime afspraken Opvolgers Steenkamp 'OOOO' Een advertentie goed gesteld Ts in een uur niet uitgeteld Voor wederzijds belangen. Blijft in ’t geheugen hangen Advertentieprijs: 20 et., per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 4e week maart 1922 Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Veel uitgezaaide tarwe is door de scher pe winter vernietigd. Stamhengst Thor. Y, K. Galama, heng- stehouder. Apotheek van Ringh vraagt een flink loopmeisje. Te koop een tuinmolentje bij Wiebe v. d. Meuten te Welsrijp. te integreren, bereikte zijn hulp aan de derde wereld een reusachtige omvang. Ondanks alles heeft Israël op elk peil van zijn nationaal bestaan een psychose van de vrede gevestigd, waarbij elke be zoeker, elke toerist, elk zakenman zich betrokken voelt, of zoals het blad CID, waaraan ook bovenstaande gedachten ontleend, het uitdrukt: Ondanks de gevaarlijke toestand waarin het zich bevindt, heeft Israël beslist de oorlog te verklaren aan de oorlog. In het streven naar een vreedzame op lossing past ook de volgende merkwaar dige uitspraak van de Israëlische pre mier, mevr. Golda Meir, die aan een perslunch te Jeruzalem verklaarde: „Ik ben bereid te allen tijde naar Amman te gaan, eventueel als Arabische vrouw verkleed: een uitnodiging van koning Hoessein is daarvoor genoeg.” De premier ontkende categorisch alle berichten als zou zij de Jordaanse vorst hebben ontmoet. „Ik ben alleen bij zijn grootvader Abdoellah op bezoek ge weest, maar dat behoort tot de geschie denis”, aldus mevr. Meir. Zij sprak verder als haar mening uit, dat alleen de Jordaanse vorst haars in ziens de Palestijnen vertegenwoordigt en dat Israël voor een eventuele regeling alleen met Amman te maken heeft. Vlak voor het kamerdebat van deze week over de geheime afspraken heeft prof. Steenkamp, de man die als infor- Ook verhoging van de vermogensbelas ting kan bij hen heel gemakkelijk in het verkeerde keelgat schieten. Aardig in dit verband is dat één van de geheime Mansholt stopt met landbouw Tenslotte nog een EEG-bericht. Dr. Sicco L. Mansholt, de nieuwe voor zitter van de Europese commissie, staakt zijn bemoeienissen met de EEG-land- bouwpolitiek. Sinds 1958, de start van de EEG, heeft dr. Mansholt de landbouwportefeuille beheerd. Na zijn installatie als commissievoor zitter verklaarde dr. Mansholt dat zijn voorzitterschap zoveel aandacht zal vra gen dat hij ook zijn bemoeiingen met de Nederlandse binnenlandse politiek dras tisch zal moeten beperken. afspraken, die deze week in de Tweede Kamer aan de orde komen, inhoudt dat de regeringspartijen de eerste twee jaar het kabinet-Biesheuvel onder alle om standigheden zullen steunen. De afspra ken zijn gemaakt door fractieleiders, die nu vrijwel allemaal in het kabinet zijn opgenomen. Deze week moest blijken in hoeverre hun opvolgers bereid zijn zich aan de afspraken te houden. Door zijn economische ontwikkeling, zijn sociaal en wetenschappelijk peil, heeft Israël zich opgewerkt tot de rang van technisch hoog ontwikkeld land. Niette genstaande het zich verplicht ziet nieu we massa’s van immigranten uit de U.S.S.R. en het Amerikaans vasteland Streven naar vrede is nog altijd het zich voorbereiden op de oorlog, dat wel. En bij oorlogsvoorbereiding behoort spiona ge. In dit verband heeft de Sovjet-Unie in een ongebruikelijk gebaar de Belgi sche regering laten weten dat zij zestien van haar spionnen uit België zal terug trekken. Achter deze merkwaardige stap zit een soort koehandel. De Belgische veilig heidsdienst was een spionagecomplot op het spoor gekomen dat beoogde gehei men van het nieuwste type Mirage- straaljager in handen te krijgen, welke geheimen vermoedelijk voor Israël wa ren bestemd. De Russen hebben toen België op een discrete manier verzocht te voorkomen dat deze geheimen in handen van Is raël zouden vallen. (Israël vliegt ook met Mirages maar deze zijn van een ou der type dan waar het hier in deze spio- nagezaak om ging). De Belgen die inderdaad stappen heb ben genomen om aan de spionage naar de geheimen van de Mirage een eind te maken, hebben daarop van de Russi sche regering te horen gekregen dat de zen hun nog in Brussel aanwezige zes tien spionnen naar de Sovjet-Unie zul len terughalen. Deze spionnen behoorden tot de groep van 33 die in België opereerden en wa ren aangegeven door de functionaris van de Sovjet-ambassade Tsjebotariev, die vorig jaar naar het westen was over gelopen. In totaal heeft hij de namen van öngeveer honderd agenten die in westelijke landen voor de Sovjet-Unie opereerden aan de westelijke veiligheids diensten uitgeleverd. Het was begin deze week nog niet te voorzien hoe hef debat zou verlopen dat deze week moest worden gehouden over de geheime afspraken, die bij de forma tie van het kabinet Biesheuvel door de regeringspartijen (kvp, arp, chu, wd en ds ’70) zijn gemaakt. Maar dit debat zou zeker een rol spelen bij het al dan niet verslechteren van de onderlinge ver standhouding. De confessionele drie voe len wel iets voor belastingverhogingen in 1973. De liberalen en ds ’70 willen in de eerste plaats de nadruk leggen op verregaande bezuinigingen. Begin deze week waren er echter geruchten dat ze zich inmiddels hebben neergelegd bij ’n forse verhoging van de btw. Het zou daarbij niet alleen om tariefsverhogin gen gaan maar ook om een verschuiving van een aantal goederen naar het duur dere tarief (veertien procent). Dit zou onder meer om het drinkwater gaan. Een nieuwe lente en een nieuw geluid. Na al het trieste toch ook een lichtpunt je. Het kabinet-Biesheuvel houdt nl. re kening met een spoedige verlaging of afschaffing van de wiebeltax. De Nederlandse regering heeft voor de ze stap - formeel niet noodzakelijke - goedkeuring gekregen van de EEG-mi- nister van Financiën en Économische Zaken die in Brussel hebben vergaderd over de economische richtlijnen waaraan de zes landen zich dit jaar moeten hou den. 4 Minister mr. drs. H. Langman (Eco nomische Zaken) verklaarde na afloop van dit gesprek, dat „er aanleiding is voor een soepele toepassing van de con juncturele maatregelen tot beperking van de bestedingen”. De wiebeltax is een extra heffing van 5 proc. op loon- en inkomstenbelasting, benzineaccijns en speciale aankoop be lasting op auto’s om de bestedingsgolf af te remmen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) j As men de jent to fier set, ken men zoals dat tegenwoordig ook nog wel de pols net ütljeppe. Terwijl een new look aan het licht komt in de Chinees-Amerikaanse betrekkingen, schijnt het conflict in het Midden Oosten te vervagen achter de schermen van de internationale politiek. In 1971 had het Duits-Poois akkoord over de definitieve afbakening van de Oder-Neissegrens meteen het onzinnige aangetoond van het bestendig conflict dat de Arabische naties tegen Israël voeren. En dan nog, kon bedoeld akkoord gerechtvaardigd worden als het gevolg van een wereldconflict, waaruit de toenmalige vijanden van Duits land diep getekend te voorschijn waren gekomen. De Verenigde Staten en China staan thans nog zeer scherp tegen elkaar in het veld. De betrekkingen en rechtstreekse onderhande- lingen, welke zij onderling pogen te vestigen, nemen andere ver houdingen aan en zouden wel eens de deugd van een voorbeeld kunnen krijgen. De houding van de Arabische landen, en vooral deze van Egypte, tart het gezond verstand. Door een mechanisme van zelfbegooche ling hebben Nasser, aanvankelijk, en Sadat, nadien, een weg ge volgd die noodgedwongen naar een conflict moet leiden. Conflict, dat alle betrokkenen duur moet komen te staan en waarvan het gevolg gekend is door hen, die het aanwakkeren. mateur de geestelijke vader was van *t kabinet Biesheuvel, de politieke verhou dingen nog wat verscherpt. Tijdens een lezing in Venilo vertelde prof. Steen kamp - die binnen de kvp nog grote in vloed heeft - dat de belastingen onver mijdelijk omhoog moeten. De regering heeft volgens hem door de voortdurende inflatie geen mogelijkheid de gemeen schapsvoorzieningen te verbeteren. Prof. Steenkamp pleitte voor een noodplan voor twee jaar Een periode waarin de vermogensbelasting, de btw en de ac cijnzen omhoog moeten. Ook moet vol gens prof. Steenkamp de inflatie-cor- rectie achterwege blijven. Dit is een vtr- laging van de loon- en inkomstenbelas- sting die als compensatie dient voor het feit dat de belastingen door de inflatie meer ontvangen. Met name de liberalen hebben al eerder laten weten dat ze niets voelen voor het wegvallen van deze correctie. Ons compliment om steeds weer een ander bijna vergeten hoekje van Bols ward te vinden en ons compliment voor de goede opname. Op het origineel is de naam best te lezen, al zal er door het krantenraster (noodzakelijk kwaad) wel weer veel verloren gaan. Nooit heeft een Egyptische leider zijn volk het alternatief van de onderhande- lingen en van de vrede willen of durven voorleggen. De rel van de studenten in Cairo is de vrucht van hun ontgoocheling ingevolge nooit ingeloste beloften van gevechten en overwinningen, die nooit behaald wer den. Men zou zich laten begoochelen en me nen dat die zo snel bedwongen opstand een gezonde reactie betekent tegen een autoritair gezag, dat in het net van zijn tegenstrijdigheden gevangen zit. Niets daarvan. Die studenten geven hele maal geen lucht aan hun wil, in het belang van hun land en dat van al him buren, een vrede te verwezenlijken, die terzelfdertijd hun nationale eer en het nutteloos gestorte bloed zou sparen. Begoocheld, geleid en verblind sedert tientallen jaren door een bellicistische ophitsing, uitgaande van het gezag, handelen zij in weerwil van de histo- risch-politieke werkelijkheid en van de gevolgen, welke hun houding voor de toekomst van hun land kan hebben. Evenmin als Sadat, geven zij er niets om dat de economie van Egypte ineen stort voor lange tijd, en dat hun Sovjet- gealieerden, die om terwille van hun politiek een ongelooflijk geduld aan de dag leggen, haar nog meer naar de droes helpen. Met hun kreten om oorlog, veroorde len zij hun land zoals slechts weinig vol ken tot dusver hebben gedaan. Israël heeft immers geweigerd zich in een dwangidee van oorlog te laten op sluiten. Zo Israël stelselmatig zijn veilig heid verstevigt, waagt zijn regering zich even stelselmatig op een pad dat naar de vrede moet leiden. De bruggen over de Jordaan werden wijd open gesteld voor alle onderhorigen van de Arabi sche landen, zonder onderscheid van oor sprong of herkomst. Je adres voor aanleg en onderhoud van tuinen is J. H. Conradi, Tuinman, Hoog straat. Het pand Namenhof 4, dat wat achter de rooilijn staat, zodat er voor een flin ke tuin overschiet (een unicum in dit straatje), eigen aan timmerbedrijf, aan nemer Dijkstra, draagt sedert geruime tijd het opschrift De Arck (inderdaad met ck). Het is geen grapje, het is ook geen vorm van snobisme, deze naam aan te brengen aan de gevel, integen deel, het houdt een historisch gegeven in leven. Het pand wordt in oude koop- actes (wel zo’n 100 jaar n.l. als „de Arck” aangeduid. En daar begint, of misschien beter gezegd, eindigt het ver haal. Om de oorsprong van dit verhaal te kennen moet men weten, dat wat nu nog zinvol ,,’t Laag” heet (dus geen Laagstraat, of Lageweg, zoals bv Dok- kum er een kent, in dit geval dan als tegenhanger van de wel als zodanig aangeduide Hoogstraat, die in de volks mond ook ,,’t Hoog” of ,,’t Hoogje” wordt genoemd) vroeger geen straat was, maar een haven, een doodlopende gracht dus. Deze haven had zelfs een naam, die bij de oudere Bölswarders nog wel in de herinnering voortleeft, n.l. Wurtelhaven (spreek uit Wuttelhaven) Welnu, in deze Wurtelhaven moet in de vorige of voor-vorige eeuw een ark heb ben gelegen. Dat kan, want sedert Noach moeten er vele arken zijn geweest en men vindt ze nog wel. Deze ark (destijds schreef men wat deftiger „arck”) was lekgeslagen of behoefde Op andere wijze reparatie. Dus werd het vaartuig, al zal die wel wat kleiner geweest zijn als die van het zondvloedverhaal, op het droge getrokken. Dit had kunnen gebeuren op de kant van de Hoogstraat, maar waar schijnlijk heeft de bebouwing het daar verhinderd. Aldus geschiedde het aan de kant van het Nannenhof, inderdaad destijds volgens oude kaarten een „hof”, een open ruimte met bomen. Misschien was ter plaatse wel een hellinkje wie weet. Hoe dan ook, het schijnt dat ook op de wal de ark (arck) bewoond bleef, gebeurd. Dit ligt wel wat steviger, er is geen deining meer en van lekkages is geen sprake meer. En, alweer, zoals dat heden ten dage geschiedt, werd er allengs een houten optrekje bij de „arck” gemaakt, zeg maar schuurtje. Hier werd al spoedig wat kleinvee ondergebracht, misschien eerst niet veel meer dan een paar gei ten, die overdag in de Nannenhof graas den. Maar dergelijke hokjes hebben de eigenschap al spoedig te, klein te zijn. Wat ligt dan meer voor de hand dan er een hokje tegenaan te bouwen, of het bestaande groter te maken. Aldus geschiedde. De opstallen werden hoe langer hoe meer uitgebreid en over ver loop van tijd zal de „arck” die er nog steeds lag, wel als woning hebben af gedaan, zal er bij de schuurtjes een wo ning zijn verrezen en zal de afgedankte ark wel als bergplaats hebben gediend, tijdelijk om tenslotte een volkomen bouwval te worden, rijp om te worden afgebroken. De Arck verdween, maar de naam bleef bewaard, zowel in de koopactes als nu aan de muur. Aan het pand, nu dus timmerbedrijf is nog heel goed te zien, dat het vroeger een boer derij is geweest. Wij zijn blij, dat de familie Dijkstra de naam in ere heeft hersteld. Hij leefde bij de alleroudste Bölswarders weliswaar nog in de her innering voort, maar de jeugd wist er al niet meer van, die weten alleen van Vannu, De Sik en ’t Hofje. Wij zijn ook blij, dat dit pand in het Nannenhof op de gevoelige plaat werd vast gelegd. O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o [o IQOOOOQOOOOOOOOOOOOOOQOOO Gebr. Wolké. Schortenbont, wasecht f 0.47. Blauwbont voor japonnen f 0.31. Sportflanel f 0.39. Witte damespantalons met borduursel f 1.57%. rechte heeft beweerd,” aldus dr. Fer nandes, die onlangs verklaarde dat het Angolia-comité het Nederlandse volk doelbewust misleidt. De politieke gevechten rond de nieuwe begroting zijn in alle hevig heid losgebarsten. Binnen de regeringspartijen wordt hevig geknokt over de vraag wat er komend jaar met de financiering van de over heidsuitgaven moet gebeuren. De regering heeft al verteld dat ern stige ongelukken gebeuren als er geen speciale maatregelen worden genomen. Maar voorlopig kan men het niet eens worden over de vraag hoe die maatregelen er uit moeten zien. Het zijn de gebruike lijke strijdpunten, die elk jaar rond deze tijd ontstaan. Het ziet er echter wel naar uit dat de tegenstellingen nu groter zijn dan ooit. Bolswards Nieuwsblad De Portugese regering heeft via haar ambassadeur in Nederland, dr. Carlos Fernandes, burgemeester Samkalden van Amsterdam en burgemeester Tho massen van Rotterdam uitgenodigd voor een bezoek aan Angola. Zij mogen zelf bepalen wanneer en waarheen zij pre cies willen gaan. „De twee burgemeesters zullen dan zelf kunnen zien dat er in Angola geen dwangarbeid bestaat en dat het Angole se volk niet door Portugal wordt onder drukt, zoals het Angola-comité ten on- viering van Koninginnedag 1972 valt dit jaar op maandag 1 mei. De dames en heren van het Oranje-Comité zijn al druk bezig om deze dag weer tot een feest dag voor de gehele Bolswardse jeugd te maken. Vorig jaar heeft u op royale wij ze gehoor gegeven aan onze op roep om een financiële bijdrage voor dit jeugdfeest. Is het nodig om dit nu te herhalen? Naar ik meen is een ieder enthou siast over de activiteiten van een groot aantal vrijwilligers voor ons jeugdfeest. Laten wij daarom het Oranje-comité ook dit jaar steunen, opdat Koninginnedag 1972 weer een prachtig feest voor onze jeugd kan worden. B. D. Faber, Dijlakker, alle soorten on dergoederen. Dames- en herenkleding naar maat. Op 6 februari was het 50 jaar geleden dat Elbert Miedema en Froukje Steneker in het huwelijk traden. Door ziekte moest het feest echter uitgesteld worden tot zaterdag 25 maart a.s. F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1