Wat de raad te behandelen krijgt Gade Skroar 'i'iillIlIllllllllliilillIlllIlllliHHiimiiiiill llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Pa as lied Jaarlijkse uitvoering Lycurgus-Wil he I niina STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 111e JAARGANG No. 25 DINSDAG 28 MAART 1972 Giro 887926 IV ymbritseradeel. RAAD BOLSWARD Hwat haf Aankoop toga Subsidie Frysk Orkest be- Geidlening Bij (vervolg op pagina 2 TONGERSDEITO JO UN wieder” en Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Renovatie 34 woningen „Volks huisvesting”. Toekennen bouw, en grondvoor- schotten 92 woningwetwoningen Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) In gebruik geving gedeelte Gasthuissingel Een nieuwe lente, een nieuwe toga Aanlegsteiger langs Gast huissingel Renovatie van woningen Volkshuisvesting Bouw 92 woningwetwoningen Bouw duurdere woningen van afwijkend type Geldlening (vlottende schuld 2,6 miljoen) Huurverho ging. Der binne soms fan dy inisiativen troch inkelden, soms ek troch ien man of ien frou nommen, dy’t daliks woartel sjitte en letter suver net mear wei to tinken binne. Der komt ien man op it singeliere idé de alve Fryske stêdden bylans op izeren wjukken en sjedêr letter wurdt dit suver in legindaryske tocht. Der is jierren letter iinmen, dy’t tinkt: Hwat op redens kin, kin ek op de fyts en nou mei pinkster is de alvesteddetocht op ’e fyts al 60 jier in bigryp. Skiednis wurdt ek hjoed de dei noch makke en as wy it wolle of net, wy ha der diel oan. Sa moat ik ek tinke oan Jeanne Gerrit sen, dy’t nou foech 25 jier lyn de moed hie de Matthas Passion yn to studearjen en hjoed de .dei is de Boalserter ütfie- ren zal opleveren, voor- 75 zal par ticiperen, onder voorwaarde echter dat de gemeente het resterende deel, zijnde 25%, voor haar rekening zal nemen. Rekening houdende met de grote behoef te aan woningen, waarvan de huurprijs ook door de minder draagkrachtigen kan worden opgebracht, stellen B en W voor medewerking aan de renovatie van bovengenoemde woningen te verlenen. De hiele geast. dy’t dit machtige wurk bisielet is de formoedsoenjende leafde. Bach wol syn barkers wize op it smert- like lijen en de smaedfolle dea oan it krüs, op alle smertesi dy’t de Kristus droegen hat as Middeler tusken God en minsken. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft wederom een aanbieding gedaan voor het sluiten van een vaste geldlening, nu ten bedrage van 150.000 voor de consolidatie van de vlottende schuld. Op 1 maart j.l. bedroeg de vlottende schuld van deze gemeente ƒ2.657.798. Nu zich de gelegenheid vöordoet om een Garantie geldlening t.b.v. premiebouw Dy’t in oar kjimme wol, moat seis gjin lüs ha. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 05157) Bolswartls Nieuwsblad der de ereleden, oud-leden en oud-leider de heer S. de Jong met echtgenote en verder de zusterverenigingen, alsmede ’n afgevaardigde van de Kring Friesland van het K.N.G.V. Voorzitter wenste ie der een gezellige avond toe. Als eerste was er paardspringen van de dames en heren. Dit punt werd goed uitgevoerd. De lintoefening van de asp. dames op muziek uit The Sound of music was wel mooi, maar kwam niet zo goed tot zijn recht, daar deze oefening tussen het publiek werd uitgevoerd. Hier moet men wel aan wennen. Toch komt het op het toneel beter tot zijn recht. Brug ongeiijk dames. Ze deden hun best maar het miste toch de „schwung”, het leek meer op een klimpartij. Je gaat onwillekeurig toch vergelijken met de andere gymnastiek verenigingen en dan is het toch zo dat Lycurgus op 'dit punt (brug ongelijk) niet goed uit de bus kwam. Het peil ligt een stuk beneden van wat we van Lycurgus gewend zijn. De bal-oefening (dames-ritm) werd heel goed uitgèvoerd en stond op hoog peil. besluit van 23 maait 1971 werd de betaling van rente en aflossing gega- Op de foto: het onderdeel matten meis jes, hier mej. Hollander. Zoals reeds in een vorige vergadering werd medegedeeld zijn destijds in op dracht van het bestuur van de Woning bouwvereniging „Volkshuisvesting”, al hier, door de Nationale Woningraad te Amsterdam plannen ontwikkeld tot re novatie van het complex van 34 voor oorlogse woningwetwoningen, staande aan de van MunnickhuizenStraat, Hid Herostraat, Pieter Tanjéstraat en Pie ter Coopmansstraat. De reden tot verbetering van deze wo ningen is gelegen in het feit, dat deze qua indeling, sanitaire voorzieningen en algemene staat van onderhoud niet vol doen aan de eisen, die men redelijkerwijs aan de thans te verhuren woningen mag stellen. Blijkens de door deskundigen uitgebrachte rapporten is de bouw van deze woningen echter wel van dien aard, dat zij na renovatie als aanvaardbare woningen kunnen worden beschouwd. In verband met de omstandigheid, dat de huurprijs van de huidige nieuwbouw woningen zodanig hoog is dat een ge deelte van de bevolking- op grond van hun inkomen niet voor deze woningen in aanmerking kan komen, wordt het, rekening houdende met het feit, dat de huurprijs van de gerenoveerde wonin gen 90,— per maand zal bedragen, alleszins aanvaardbaar geacht bovenge noemde renovatie uit te voeren. Vanwege het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening werd medegedeeld, dat ter gedeeltelijke finan ciering van de renovatie, kosten groot 586.617,53, een rijkslening zal worden verstrekt tot een bedrag ad. 436.400, Voor de financiering van het resterende deel van de kosten zal het bestuur van de Stichting Woningbouw Bolsward, die deze plannen in verband met de overna me van het woningbezit van de woning bouwvereniging „Volkshuisvesting” heeft overgenomen, op andere wijze gel den moeten aantrekken. In verband hier mede heeft het bestuur van genoemde stichting verzocht voor dit gedeelte der kosten een geldlening van de gemeente te mogen ontvangen. Aangezien de gemeente echter zelf een dringende behoefte heeft aan vaste fi nancieringsmiddelen en voor het aan trekken hiervan is aangewezen op het stelsel van centrale financiering kan ón mogelijk aan dit verzoek worden vol daan. Tevens heeft de minister zich blij kens voornoemd schrijven in beginsel be reid verklaard te zullen bevorderen dat het rijk in het nadelig exploitatiesaldo, hetwelk dit complex woningen als ge volg van de renovatie in de eerste ja- Bij het sluiten van huwelijken wordt, door de ambtenaar van de burgerlijke stand gebruik gemaakt van een toga. Gedurende de ruim twintig jaar dat dit ambtsgewaad in gebruik is, is wel ge bleken dat daarmede in een behoefte wordt voorzien. Enerzijds is de toga bij zonder stijlvol bij trouwplechtigheden, anderzijds is zij zeer practisch voor de betrokken ambtenaar die het huwelijk sluit. Na het gebruik gedurende twintig ja ren vertoont de toga tekenen van slij tage, zodat vervanging noodzakelijk is. Er is prijsopgave ontvangen voor een nieuw te vervaardigen exemplaar. De kosten bedragen 795,excl. 14% om zetbelasting. B en W stellen voor een krediet schikbaar te stellen van 906,30. Het bestuur van de stichting Woning bouw Bolsward heeft ter realisering van het contingent 1972 een bouwplan voor 92 woningwetwoningen in het bestem mingsplan Eekwerd ingediend. Met de bouw van deze woningen zullen, alle bouwterreinen in het bestemmingsplan Eekwerd I, bestemd voor woningwet- en premiebouw zijn uitgegeven. Wel wor den nog mogelijkheden onderzocht dit complex van 92 woningen uit te breiden met 36 woningen, te bouwen op een ter rein, oorspronkelijk bestemd voor bij zondere bebouwing. De besprekingen hieromtrent zijn afgerond doch hierover dienen voor het bepalen van de grond prijzen nog een aantal berekeningen te worden opgezet, die niet tijdig gereed konden zijn. Mogelijk zal in een volgen de vergadering hierop worden terugge komen. Het is bekend dat de plannen voor nieuwbouw door de stichting worden voorbereid door een team waarin het college is vertegenwoordigd en waarin tevens de directeur van gemeentewer ken zitting heeft. De thans ingediende plannen zijn eerst na uitvoerige bespre king en oriëntatie door het team, door het bestuur van de stichting ingediend.. Door de voortdurende stijging van de bouwkosten zijn de huren van de wo ningen tot een zodanig peil gestegen dat zowel het bestuur van de stichting als ons college zich hebben afgevraagd of het nog verantwoord moet worden geacht woningen te bouwen. In gemeen overleg is besloten toch aan de raad voor te stellen de benodigde grond- en bouwvoorschotten te verstrekken. Op het gebied van de woninghuren staan een aantal maatregelen op stapel die het naar de mening van B en W verant woord maken deze woningen aan het woningbestand toe te voegen. Binnen kort zullen de raad voorstellen worden gedaan omtrent de maatregelen die naar de mening van B en W moeten worden getroffen in het kader van de huurhar- monisatie, terwijl tevens de mogelijkhe den tot toekenning van een individuele huursubsidie zullen worden verruimd. Het door het stichtingbestuur thans in gediende bouwplan is wat de woningen betreft te vergelijken met de 131 thans in aanbouw zijnde woningen. Onderdeel balk: de meisjes hebben hier mooi op gewerkt, alhoewel de zenuwen toch bij sommigen altijd een funeste rol spelen. Ben paar meisjes staken met kop en schouders boven de anderen uit. In de pauze was er de traditionele ver loting terwijl men ook nog even met de voetjes van de vloer kon. Verder kon men nog de drumband horen. Na de pauze kastspringen van de jongens. Hier kon men weinig originaliteit ont dekken, dat we bij de andere verenigin gen wel konden. Trainingsoefeningen da mes: Deze was heel mooi en van hoog gehalte voor deze moderne gymnastiek. Matten (asp. meisjes): Dit onderdeel werd vlot en goed naar voren gebracht. Hoogbrug heren, altijd een spectaculair nummer en er werd ook goed aan ge werkt. Hier zaten wel wat heren van klasse bij. Beat-oefeningen (dames ritm) deed ons denken dat we in een beatkel- der zaten met zijn licht-effecten. Van de oefening konen we niet veel ontdekken. Daar tegenover was de hoepeloefening van de dames (ritm.) heel goed. Het hoogtepunt van de avond was on getwijfeld het optreden van het fries keurkorps (dames en heren) o.l.v. de heer Bergstra. Ze gaven een demonstra tie met mini-tramp en valmat. Dit was geweldig en zeer spectaculair. Dit was het eerste optreden in Bolsward. Daarna sloot voorzitter F. Mol de avond en de leiding kreeg nog een welverdiend bloemetje. De leiding bestond uit de da mes L. Doorenbos-v. d. Berg; D. Zand- huis-Veldmaïi; J. Visser-Kampen en de heer H. Bangma. De drumband stond onder leiding van de heren G. Bok en A. Kramer. Rest ons nog te vermelden dat er tussen de nummers door een mini show was van Spothtris „Vogelzang” met sport- en vrijetijdskleding, terwijl de nieuwste mode op het gebied van de bad pakken en bikini’s ook werd geshowd. Dit viel wel in de smaak. De geluidstechniek wa.s in handen van Radio v. d. Veen terwijl de Wiba’s uit Echtenerbrug voor de dansmuziek zorg- draagden. De Gymnastiekvereniging Lycurgus Wil helmina kan terugzien op ’n goede mid dag- en avonduitvoering, alhoewel de plaats (in de zaal) waar dit gebeurde onze instemming niet kan hebben. mar hat dochs net de ripens en de strakke komposysje as de Matthaus, dy’t ek greater is, roker fan detail, mar dochs ek tagelyk in wünderlike ienheit hat. De Mattheus passy folget de haedstik- ken 26 en 27 fan it earste bibelboek üt it nije testamint. De greatmaster skreau syn lijensforhael foar twa fjouwerstimmige koaren, twa orkesten, twa oaigels en een cembalo. Elk fan dy koaren hat in eigen orkest - bigelieding, mar de beide oargelpartijen binne al gau garfoege. Bihalven it dü- belkoar fait yn de earste helte de „so prano di ripieno” to biharkjen, hokker partij aimeast troch in jongeskoar oer- nommen wurdt. It hiele wurk bistiet üt twa haeddielen, dy’t mei elkoar 24 scè nes bifetsje. It earste diel omfiemet as haedmominten de nachtmielsfiering, it lijen yn Gethsémané, it forrie fan Judas en in finzen nimmen fan Jezus, it twad- de it forhoar foar Kajafas, de foroardie- ling troch Pilatus, de krusiging op Gol gotha en Kristus’ dea en forrizenis. Yn gjin inkeld oar great wurk fan Bach binne safolle aria’s ynfoege. Unforjitlik binne b.g.: randeerd van een door de „Stichting Woningbouw Bolsward” te Bolsward aan te gane geldlening, groot 2.000.000, bestemd voor de bouw van 50 premie- woningen ingiet bestemmingsplan Eek werd' I. Bij schrijven d.d. 20 maart 1972 deelde het bestuur van voornoemde stichting mede, dat de bouw van genoemde wo ningen geen doorgang zal kunnen heb ben in verband met het feit, dat de over een te komen aanneemsom dermate hoog ligt, dat geen acceptabele huur prijs kan worden bereikt. Aangezien de hiervoor genoemde lening indertijd is afgesloten en terzake reeds termijnen wegens rente en aflossing zijn voldaan heeft genoemd bestuur- beslo ten vermeld bedrag toch aan te wenden voor premiebouw, en wel voor de bouw van 30 woningen van een afwijkend ty pe. Uiteraard zal voor deze woningen een categorie huurders moeten worden ge zocht, die gezien hun inkomen een aan merkelijk hoger huurbedrag kunnen op brengen dan de thans voor deze ge meente geldende huurprijzen. Teneinde de huur van deze woningen aantrekke lijk te maken zal aan de toekomstige bewoners de mogelijkheid worden ge boden de woningen te huren met recht van koop na 10 jaar. Dit is nog een oud versje uit mijn kinderjaren heb het op school geleerd en nu ben ik 80 jaar. Ik vond het altijd mooi. Bolsward mevr. F R. H. H. Nanneshof üs hjoed to sizzen 1 JjP Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workuni en As biswier - mar dan ek it iennichste bi- swier - wurdt wolris field dat de ütfie ring fan de folsleine Matthaus Passion mei elkoar sa'n 4y2 ure yn bislach nirnt, eat dat üs libbenstimpo net mear op- bringe kin en reden hwerc-m de ütfie- ring dan meastal ek bikoarte wurdt. Mar Bach metje wy dit net wite. It wie syn bidoeling, dat it earste diel fan syn kunstwurk op de Palm-snein en it twad- de op de Goed freed ütfierd wurde soe. To Boalsert hat men diskear de tusken- wei keazen. in ütfiering op tongersdei- tojoun. If kin in prachtige ynlieding foarmje op de dagen, dy’t der op folgje. Wy hoopje dat der ek dit jier wer hün- derten komme sille om to genietsjen fan hwat de kunstner Bach wol as heechste birikt hat: de djipste wierheit fan it kristendom yn in foarm fan de suverste skientme; it greatste mistearje aller tiden forklanke yn de greatste ien- fald en forsteanber foar elk, dy’t syn ear to harkjen leit en syn hert der foar iepen set. Tongersdeitojoun yn ’e aide Sint Martenstsjerke wurde jo forwachte, binammen, nou’t de ütfiering hwat lan ger hwat mear in Boalserter oangelegen wurdt. Waerd der earst ek tö Snits in ütfiering jown, nou al sünt jierren al- lirme mar mear to Boalsert. Kaem der earst in jongeskoar üt Ljouwert, nou al sünt lang wurde dizze taek waernommen troch it rk jongeskoar fan Boalsert seis en der wurdt seis oan de mooglikheit tocht op ’en dhr ek de Martinykantorij yn to skeakeijen. Dat alles kin allinne as de ütfiering droegen wurdt troch al- hiel Boalsert en net to forjitten troch alle freonen dy’t Boalsert hat op it mêd fan ’e sang en muzyk. Nochris: tongers- deitojoune yn de Side Sint Marten. gedeelte van deze schuld te kunnen con solideren zijn B en W van mening dat van het aanbod van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een dank baar gebruik moet worden gemaakt. De laatste i’n de rij van de gymnastiek verenigingen welke haar jaarlijkse uit voering hield, was Lycurgus Wilhelmi na. Zaterdag j.l. was zowel ’s middags als ’s avonds een uitvoering. De Doele was prachtig en smaakvol versierd. De opzet was geheel anders dan de voor gaande jaren het geval was. Het toneel werd niet gebruikt, maar de oefeningen vonden allen in de zaal plaats. Of deze opzet wel zo geslaagd was, moeten we zeer betwijfelen. ’s Middags was er een jeugduitvoering, welke goed door de ouders werd bezocht. De jeugd deed goed haar best en het was dan ook een heel gezellige en goede middag. ’s Avonds kwamen de ouderen aan bod. Het was een pluspunt dat de jeugd er 's avonds niet was, dit kwam de stilte en de aandacht wel ten goede. Begonnen werd met de opmars en vaan- delgroet en het zingen van het Bonds lied. Voorzitter F. Mol, heette iedereen hartelijk welkom en in, het bijzon- „Aus Liebe will mein Heiland sterben,” „Ich will bei meinem Jesu wachen,” „Gib mir meinem Jesum „Maohe dich mein Herze rein”. De raad trad toe tot de gemeenschap pelijke regeling teneinde de subsidiëring van het Frysk Orkest een hechtere basis te geven. Deze regeling gold tot en met het jaar 1971. Thans is door de Afd. Friesland van de Vereniging van Neder landsche Gemeenten voorgesteld een ge meenschappelijke regeling aan te gaan voor 6 jaren. Op basis van de voorgestelde verdeel sleutel, t.w. provincie Friesland 40%, gemeente Leeuwarden 40%, overige ge meenten 20%, is het door de gemeente Bolsward in 1972 te verlenen subsidie berekend op 13.800, Voorheen gaf het vrijwillige subsidie aan het Frysk Orkest de gemeenten „recht” op één concert in de gemeente. Daar naast verzorgde het Orkest in zijn ge heel of ensembles daaruit koorbegelei- dingen, terwijl de individuele leden van het Orkest verschillende educatieve func ties hadden in het muziekleven in de provincie Friesland. In Bolsward komt het Frysk Orkest één maal per jaar een concert geven. Daar naast verzorgt het orkest de begelei ding bij de uitvoering van de Mattheus Passion, terwijl een groep uit het orkest de cantate-uitvoeringen van de Martini Cantorij begeleidt. Ook verzorgt een groep musici (of een trio) regelmatig de muzikale omlijsting van de opening van de zomertentoonstelling en de uitreiking van de provinciale culturele prijzen. In verband met de relatief zware finan ciële last die de subsidiëring met' zich mee brengt, stellen B en W voor thans nog niet toe te treden tot de voorgestel de gemeenschappelijke regeling voor 6 jaar maar voor 1972 een subsidie te ver lenen tot' het bedrag van 13.800,on der voorwaarde dat het orkest zijn me dewerking verleent: a. bij de uitvoering van de cantates van de Martini Cantorij b. de uitvoering van de Mattheus Pas sion c. bij de opening van de zomertentoon- stelling d. bij de uitreiking van de provinciale culturele prijzen e. in de vorm van het verzorgen van een concert dat eventueel zal worden ge geven in een feestelijke bijeenkomst Plechtig zwijgen; zoete vrede Ruist er nog om ’s Heilands graf, Op zijp laatste leger stede Dalen englen zachtkens af. Juich thans Maria, uw Heer is verrezen Juich thans o Christen, uw Heiland hij leeft Meldt het alom, dat zijn liefde onvolprezen Ook aan de zijnen het leven hergeeft. ter gelegenheid van de toekenning van de onder de genoemde provincia le prijzen. Hierdoor zullen de kosten van de hier voor genoemde evenementen, waarvoor I ook gemeentesubsidie wordt betaald, kunnen verminderen, hetgeen verminde ring van het nadelig saldo zal inhouden. Wanneer het orkest onder deze voor waarden medewerking wil verlenen zul len B en W aan het eind van dit jaar overwegen of zij kunnen voorstellen als nog toe te treden tot de gemeenschap pelijke regeling voor de dan nog reste rende jaren. ring in tradysje. Tongersdeitojoun is it wer safier en omt it dikear net op de Goede freed is (oan de iene kant spitich, mar oan de oare kant, nou kin elk der by wêze!) liket it üs goed yn dizze „stille wike”, de pro- blematyk fan EEG, fan skaelforgrea- ting en it agrarysk wol en wé mar ef- kes rêste to liften om alle omtinken to freegjen foar it sintrale Kristlik barren, dat wy dizze wike meielkoar bitinke. De lijenswei fan de Kristus hat syn folge- lingen altyd djip yn it noed taest, nou al hast 2000 jier lang. Dit aide forhael bliuwt altyd nij, it is aktueel yn de sin fan dat wy der net frijbliuwend tsjin- oer stean kinne. Stik foai- stik ha wy der hwat mei to meitsjen. faeks better sein, it hat hwat mei üs to meitsjen. Dêrom falie, as in bijeftige kunstner as Bach syn wurk brocht wurdt, grinzen wei. De grinzen fan tiid en plak. Tsjerkemuor- ren binne der allikemin mear. Bach syn Matthaus is sa fan hjoed de dei, dat wy suver forjitte, dat it forline tiisdei al 287 jier lyn wie, dat Johan Sebastian to Eisenach berne waerd en it op 28 July 222 jier lyn wêze sil, dat er to Leibzig forstoar. Utsein al syn oare komposysjes hied er doe neffens de oerlevering 5 „Passi onen” op syn namme stean. In bytsje frjemd, hwant der binne mar 4 evan- geeljeforhalen. Hoe’t dat krekt west hat, sil wol net mear nei to gean wêze, hwant twa fan dy komposysjes binne wei wurden en it tredde, de Lukas Pas sion is sa under de mjitte dat mannich- ien net leaut, dat dit in wurk fan Bach is. Bliuwe dan oer de Johannes- en Matthaus Passion. De Johannes-pas- sy, dy’t langlêsten yn Warkum in goe de ütfiering hie is fan beide machtige wurken it aldste; It is in mansk wurk. Het bestuur van de „Watersportvereni ging Bolsward” te Bolsward heeft ver zocht te willen bevorderen dat een ge deelte van de Gasthuissingel met de daarnaast liggende Stadsgracht aan hun vereniging in gebruik wordt gegeven voor het aanbrengen van een aanlegstei ger. Het betreft hier een oeverstrook ter lengte van 140 m., welke een ca paciteit biedt voor 50 ligplaatsen. De kosten van onderhoud en alle verdere lasten zullen voor rekening van ge noemde vereniging komen. Teneinde te voorkomen, dat op diverse plaatsen in de gemeente door de beoe fenaars van de watersport aanlegstei gers worden aangelegd komt het B en W wenselijk voor aan het verzoek van het bestuur van bovengenoemde vereni ging te voldoen. Zij stellen dan ook voor hiertoe te besluiten. ''f '<'■'^••«4 -.4 '-Xr- V - K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1