Wereld houdt rond Pasen de adem de week De foto van Plan Mansholt blijft gemoederen bezig houden De krnsiging Gahe Sluw I in Koningin Juliana Ridder in de Orde de Kouseband van IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll o o VRIJDAG 31 MAART 1972 111e JAARGANG No. 26 Malta Israël Israëli's weg uit Oeganda Geld Kouseband Ontspanning Debatten tNNNNNXXXXXVXNXWXNXXNNXXNXX’ 0 Vondeling Konflikt Motie üs hjoed to sizzen Optimisme Rijk en arm 4 Dér binne minsken dy’t in ingei yn 'e müle hawwe, en de divel yn 't hert. Advertentieprijs: 20 et. per men. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Als vanzelfsprekend gaan onze gedach ten deze week uit naar Israël, ondanks vele politieke spanningen zullen duizen den toeristen vandaag op de Goede Vrij dag een bezoek brengen aan de Heilige plaatsen. Maar ondanks dat gaat er ook hief het politieke leven zijn gang. De dinsdag In de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan gehou den gemeenteraadsverkiezingen zijn er een groot succes geworden. Bij het sluiten van de stembussen had ruim 85 procent van de 17.000 stemge rechtigden zijn stem uitgebracht op de 140 kandidaten in negen gemeenten. In steden als Jericho, Nabloes en Jenin vonden de verkiezingen plaats in een feestelijke sfeer. Vele bewoners die in Israël werken waren thuis gebleven en brachten de hele dag door met politieke debatten in de koffiehuizen. Luidsprekers aan winkelpuien en op au to’s schalden de hele dag verkiezings- reclame en drongen er bij de bevolking op aan naar de stembus te gaan. De opkomst lag ruim 15 procent hoger dan tijdens de laatste verkiezingen in dit gebied gehouden onder Jordaans bewind in 1964. hand van de overeenkomst Engeland in de toekomst weer ongeveer 3500 militai ren op Malta zal hebben. De foto van „De Arck”, die wtj vorige week plaatsten en die op dat moment nog anoniem was, blijkt te zijn gemaakt door de heer A. Vallinga, De Klaverflat 6 te Bolsward. Om hem meteen maar te rehabiliteren hier opnieuw een foto van deze amateur, die niet alleen voortref felijke hoekjes weet te vinden, maar die ook in een goede compositie weet vast te leggen. Hier zien we het hoek huis Broerestraat - Kleine Kampen, een romantisch plekje, zoals de binnenstad, die hoe langer hoe meer wordt gestroom lijnd er weinig meer kent. Het smalte paadje geeft toegang tot de beide bungalows (resp. van Akkerhof en mej. Tolsma), die hun woning niet per auto kunnen bereiken. Tussen dit De Tweede Kamer heeft met het aan vaarden van de motie ook duidelijk wil len maken, dat dit gigantische probleem niet in de eerste plaats door economi sche vaklieden is op te lossen. De han del tussen arm en rijk heeft de afgelo pen jaren steeds in het voordeel van de rijken gewerkt. Door de nadruk te leg gen op Ontwikkelingshulp heb je in elk geval kans op een andere mentaliteit. De premier is hier verder niet op inge gaan. Het zal hem bovendien toch iet wat hebben verontrust dat de socialis tische motie ook de steun kreeg van een deel van de KVPfraktie, Nu de begro tingsproblemen zich opstapelen kan de premier zich niet veroorloyen de opstan dige KVP-ers tegen zich in het harnas te jagen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n-v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) De ontspanning in de koude oorlog gaat eveneens door. Zo heeft de Russische partijleider, Leonid Breznjev, een pauze van een half jaar bevolen in de ideologi sche strijd met communistisch China. Breznjev wil in de eerste plaats rust hebben rond het bezoek dat president Richard Nixon hem in de tweede helft van mei komt brengen. Maar in de tweede plaats wil hij een adempauze hebben in de strijd tussen twee tegenovergestelde groepen in de leiding van de Sovjet-Unie. De ene groep wil het feit accepteren dat China geen deel meer uitmaakt of nog zal uitmaken van het communistische Engeland zal hiervan 45 miljoen gulden bijdragen, terwijl de rest door de andere NATO-landen wordt betaald. Mintoff had aanvankelijk 150 miljoen gulden ge ëist. De Malteekse premier, die zaterdag naar Londen was overgekomen, verklaarde na de ondertekening zeer tevreden te zijn. Hij bedankte vooral de Libiërs, die tijdens de onderhandelingen hem finan cieel hadden geholpen, en de Italianen, die Engeland onder druk hadden gezet teneinde de bases in de Middellandse Zee niet in de steek te laten. Bij zijn terugkeer op Malta werd de pre mier door velen hartelijk toegejuicht. Lord Carrington verklaarde dat aan de vloed zijn op de Nederlandse handelsre- laties, verwacht de bewindsman voor Nederland gunstige gevolgen. Minister Langman was eind vorige week het middelpunt van een klein politiek konflikt. Het ging om de vraag onder wiens verantwoordelijkheid de Neder landse delegatie zal deelnemen aan de Unctad 3, de grote wereldhandelsconfe rentie in Chili. Het kabinet had besloten om minister Langman tot eerste man te benoemen, maar de Tweede Kamer kwam hiertegen vorige week in verzet. Eigenlijk zou je dat zo graag willen, dat het machtige gebeuren van Pasen, eigenlijk de herdenking van de grootste crisis en overwin ning in de wereldgeschiedenis van alle tijden, duidelijk zijn sporen zou laten zien in het politieke gebeuren van vandaag. Maar ook nu houdt de wereld rond Pasen niet de adem in. De plaats waar er toch een raakvlak is, is Berlijn Sinds woensdagmorgen om zes uur staan de stalen deuren in de Muur in Berlijn open voor Westberlljners, die paasbezoeken willen brengen aan hun familie in Oost-Berlijn. Dit was sinds Pinksteren 1966 verboden. Bij dit laatste familiebezoek gingen ongeveer 465.000 Westberlijners door de Muur heen. Men schat dat ditmaal zeker meer dan een half miljoen Westberlij ners op bezoek zullen gaan. Het grootste deel zal naar Oost-Berljjn gaan, hoewel voor het eerst sinds de verdeling van Duitsland West berlijners ditmaal n.l. ook familieleden in andere steden van de com munistische DDR mogen bezoeken, mits zij daartoe schriftelijk dan wel telegrafisch zijn uitgenodigd. Het plan-Mansholt - een soort blauwdruk van de toekomst, opge- steid door vertegenwoordigers van de drie progressieve partijen - blijft de gemoederen aardig bezighouden. Het name de regerings partijen zitten wel een beetje met het manifest in hun maag. Ze hebben stuk voor stuk gehaast te vertellen dat het plan volstrekt onhaalbaar is en bovendien ietwat overbodig. Vorige week echter vertelden - los van elkaar - KVP en VVD (de belangrijkste rege ringspartijen) dat zij het plan zullen bestuderen en bovendien met een eigen toekomst-ontwerp zullen komen. Op de jaarlijkse alge mene vergadering van de VVD, het afgelopen weekeinde in Nijme gen gehouden, vertelde mevrouw van Someren-Downer dat haar partij een nieuw liberaal manifest zal opstellen. Om even dichter bij huis te komen (we laten Ierland waar de toestand van dag tot dag zich wijzigt en waar het hoe langer hoe meer onoverzichtelijk wordt, maar even buiten beschouwing) nog wat nieuws van onze buren van over de Noordzee. Engeland behoudt voor zeven jaar de bases op het eiland Malta. In het nieuwe aocoord staat dat strijdkrachten van de landen van het pact van Warschau niet op het eiland worden toegelaten en ook geen gebruik mogen maken van de mili taire installaties. Vanaf de bases zul len geen aanvallen mogen worden uit gevoerd op Arabische landen. Na maanden van onderhandelingen be sloot Mintoff eindelijk het aanbod van 120 miljoen gulden per jaar voor het ge bruik van de bases op zijn eiland te aan vaarden. In Engeland wordt tenslotte de kans groot geacht, dat koningin Elizabeth in april koningin Juliana tot ridder in (le Orde van de Kouseband zal maken. De installatie zou plaatsvinden tijdens het staatsbezoek, dat de Koningin van 11 •tot 15 april aan Engeland brengt. Het is de gewoonte, dat een bezoekend staatshoofd deze eer wordt bewezen, maar tot nu toe betrof dit alleen konin- gen. De enige uitzondering ooit voor een buitenlandse vorstin gemaakt, was voor koningin Wilhelmina. Men moet echt wel in Engeland zijn ge weest om aan te voelen hoe trots men hier is op deze exclusieve orde. Provi- ctat! hoekhuis en de Boterstraat stond des tijds (vóór de bungalowbouw) een rij tje bouwvallige huisjes, bemost en met klimop begroeid, die qua bouwstijl vol komen bij dit pand aansloten. Het is verleden tijd. Dit pandje staat er nog, maar hoe lang? De overbuur (hoek Snekerpoort - Grote Kampen) is ook al vertrokken, hoewel moet gezegd, dat na dat het lange tijd hier een puinhoop was, hier een zeer goede oplossing is gevon den, die het bijzonder goed doet, als straks groen en bloemen zorgen voor wat fleur. De charme van dit huisje is een zekere ongereptheid. Door een „sprong” jn het dak zien we, dat er later een stukje is aangebouwd (aangegroeid zouden we bijna zeggen) misschien zijn het ook wel twee woninkjes geweest in de dagen van weleer. De schutting is ook al zo’n aangroei geval, al detoneert de witte deur (ergens elders vandaan?) toch wel wat. Minister Langman schijnt het gevecht voorlopig in het voordeel van zijn men sen te hebben beslist. Ook al omdat hij van de kersverse minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) niet al te veel weerwenk heeft ondervonden. Het tweede konflikt gaat dieper en heeft wel degelijk te maken met de politieke opstelling van het kabinet - en mag, als gevolg daarvan ook zeker in de Twee de Kamer worden beslist. De Unctad- conferentie is in feite een door de VN georganiseerd gesprek tussen de arme en rijke landen. Hét grote thema is de vraag hoe de steeds wijder wordende kloof is te overbruggen tussen arm en rijk in de wereld. De ontwikkelingslan den duiken van jaar tot jaar dieper in de schuld en krijgën geen mogelijkheid zich op de wereldmarkten te ontplooien. Een motie van de Socialist Pronk werd aangenomen, waarin minister Boertien (Ontwikkelingshulp) als eerste man werd genoemd. De motie kreeg een ui terst kleine meerderheid: 58 tegen 57 stemmen. Misschien daarom vertelde premier Biesheuvel vrijdag, na het kabi- netsoverleg, dat de regering de motie niet zal uitvoeren. Minister Langman blijft eerste man. De premier vertelde dat minister Boertien niet onder ge schikt is gemaakt aan minister Lang man. Hij is mede-coördinator- van het Unctad-beleid. Hij zei dat het organisa torisch ónmogelijk is om op korte ter mijn zo’n ingrijpende wijziging tot stand te brengen. De minister-president meen de dat hij de motie rustig naast zich neer kon leggen omdat de taakverdeling tussen de departementen in de eerste plaats is van het kabinet. Hij haalde bij voorbaat de woede van de oppositie weg door te wijzen op een ver klaring van de heer Vondeling, toen de ze nog minister van Landt >uw was in het laatste kabinet-Drees (1958). De heer Vondeling zei toen: „De rege ring kan niet de bevoegdheid prijsgeven om departementale zaken te reorganise ren zonder vooraf overleg te plegen met de Kamer”. Het is natuurlijk de vraag hoe je zo’n zin leest en of de oppositie wel zo stil, blijft zitten als de premier hoppt. Op de achtergrond van de aan genomen motie staan twee konflikten, die niet blijvend uit de weg kunnen wor den gegaan. Het eerste konflikt speelt zich louter tussen ambtenaren af. Het gaat om het prestigegevecht, welke ambtenaren van welke departementen zich mogen bemoeien met de handelsre- laties in het buitenland. Het is een wel haast eeuwig gevecht tussen de mini steries van Buitenlandse Zaken (dat nauw samenwerkt met Ontwikkelings hulp) en Economische Zaken. Terwijl op de WD-jaarvergadering fractievoorzitter Wiegel de regering op riep om in te grijpen op het gebied van lonen en prijzen, kwamen uit de rege- regéringshoek wat optimistischer gelui den over de economische gang van za ken. Minister Langman (Economische Zaken) vertelde eind vorige week in de Tweeede Kamer de commissie voor Eco nomische zaken, dat hij hoopt op een opleving van de Nederlandse export te gen het eind van dit jaar. Hij had in lichtingen gekregen uit Frankrijk en Duitsland, dat men daar een her. tel van de economie verwacht na de komende zomer. Omdat deze landen van grote in- Het moet een nieuw begin zijn, dat ook de liberaal-gezinden in andere partijen moet aanspreken, aldus de partijvoor- zitster. Het manifest zal tien punten omvatten en het liberalen antwoord zijn op het plan-Mansholt. Fractievoorzitter Wiegel zei dat het liberalen plan voor al aandacht zal besteden aan een ge richte bevolkingspolitiek. Ook het onder wijs moet aan de orde komen. Dit moet volgens de heer Wiegel, gericht worden op het aanwakkkeren van prestaties en verantwoordelijkheid. De KVP heeft een speciale commissie ingesteld, die het rapport van de commissie-Mansholt gaat bestuderen. Pas daarna zal de KVP officieel reageren. Probleem voor de KVP is dat een toenemende groep, onder aanvoering van partijvoorzitter De Zeeuw, uiterst vriendelijk ten opzichte van de PvdA wil staan. Het wordt dan moeilijk het plan-Mansholt al te zeer af te kraken. Naast dit waarschijnlijk voor Israël hoopvolle teken, kreeg dit land ook een teleurstelling te verwerken, al zal die wel niet van wereldschokkende beteke nis zijn. Zo meldde Reuter dat de president van de Afrikaanse staat Oeganda, Idi Amin, de Israëlische ambassadeur in zijn land opdracht gegeven alle Israëli’s onge veer 700 te repatriëren. Oeganda is boos op Israël, dat kritiek heeft geuit op Amin’s toenadering tot Egypte. v X X X X XXXXXXXXXXXXXXXNXXXXXXXXXNXXXXXXXNXXXNXXXXXXXNXXNXXX Dakramen en schoorstenen vertonen in hun verschijning een zekere willekeur en ook de achtertuin is een stukjie bare wildernis, puur natuur en een kolfje naar de hand van de moderne milieube schermers. Het is de woning van de heer Ouperus, die van zijn kamer een waar museumpje heeft gemaakt. Vele malen zijn wij er gastvrij ontvangen om er naar hartelust rond te neuzen. Onvoor stelbaar, wat een particulier aan antiek kan verzamelen. Zelfs worden er met groepen leerlingen wel excursies naar de ze collectioneur gehouden en menige ge ïnteresseerde toerist, staat er een ogen blik stil. Het is goed, dat dit hoekje even op de gevoelige plaat is vastge legd. En de heer Vallinga kan er van verzekerd zijn, dat het in Nieuw Zee land, Brazilië, de USA, Australië en Afrika, in Pakistan en Suriname en overal waar oud-Bolswarders ons blad nog wekelijks lezen, dit plaatje veel her inneringen zal oproepen: Vooral de ou dere lezers waarderen zo’n foto boven een van moderne nieuwbouw, die niet kennen en die hen vreemd voorkomt. Ja, misschien is er nog wel eens iemand die de pen opneemt en het verhaal van dit woninkje komt vertellen. O, als de stenen spreken konden! Doe’t se Him fuortbrochten, haldden se Simon oan, in man fan Cyrene, dy’t fan it lan kaem. Se lemen him it krüs op om it achter Jezus oan te dragen. In greate kloft minsken folge Jezus, ek gans froulju dy’t har- sels sloegen en om Him skriemden. Jezus kearde Him nei har ta en sei: Froulju, skriem net om My, skriem leaver om jimsels en om jim bern, hwant tink der om, der komme dagen dat se sizze sillle tsjin de bergen: Fal op üs del, en tsjin de hichten: Bidobje üs. Om- mers as se dit dogge mei it griene hout, hoe komt it dan wol mei it toarre? Ek brochten se noch twa oaren, twa misdiedigers, fuort om mei Him de deastraf to ündergean. Doe’t se op it plak kammen wienen dat HoMekrün hjit, sloegen se Him der oan it krüs, en ek de beide misdiedigers, de iene rjochts en de oare lofts. En Jezus bea: Heit, forjow it harren, hwant se witte net hwat se dogge. Hja forlotten Syn klean ünderinoar. De minsken stienen derby to sjen. Mar har foarmannen laken Him üt en seinen: Oaren hat Er rédden, lit Him nou Himsels rédde as Er dan de Kristus fan God is, de ütkarde. Ek de soldaten stie- ken Him de gek oan gongen nei him ta, en seinen: As Jo de koa- ning fan ’e Joaden binne, réd dan Jo seis. Boppe syn holle wie ek in opskrift: „Dit is de koaning fan ’e Joaden”. len fan ’e beide misdiedigers, dy’t oan ’t krüs hongen, sei smeulsk tsjin Him: Binne Jo de Kristus net? Réd Josels dan en üs der by. Mar de oare strafte him óf mei de wurden: Jowstou dan noch neat om God, wylstou dochs itseide fünis ündergietste En wy mei rjocht en reden, hwant wy krije, hwat wy fortsjinne hawwe. Mar hy hat neat gjta forkeards dien. Ek sei er: Jezus tink om mij, as Jo yn Jou koaninkryk kommen binne. En Jezus sei tsjin him: Wiswier, ik siz jo’hjoed sille jo mei My yn it paradyS wêze. It wie al sahwat midden op ’e dei, doe’t it tsjuster waerd oer it hiele lan oan trije üre ta. De sinne haldde op fan skinen. It foar- kleed fasi ’e timpel skuorde middentroch. En mei lüde stim sei Jezus: Heit, yn jou hannen jou ik My oer. Mei dy wurden joech Er de geast. blok, dat door Moskou wordt geleid. De andere groep wil zich juist niet bij de losmaking van China neerleggen en wil desnoods met geweld een ander, Russisch gezind regime in Peking aan de macht brengen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, 1 - Hwat hat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1