De me meel zaterdag alt Engeland houdt kritiek de E.E.G op Vietnam-offensief meer danincident’ No. 1. 1862. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Eene Bolswardsche Courant?! Gouden filmpjes Foto van de week I» - EEESTE TA AHG-2klSrC3- DONDERDAG De Redactie. Iederdie zich op dit Blad wil abonneren, wordt verzocht daarvan franco kennis te geven aan den Uitgever B. CUPERÜS Az. te Bolsward. allen tijde gereed zijn, om in uwen naam alles bekend te maken, wat gij aan uwe medeburgers wenscht mede te deelen omtrent de belangen uwer gemeente of ndere zaken van algemeen welzijnaltijd onder voor- vaarde, dat niemand, door drift of persoonlijke belan gen vervoerd^ hemboodschappen opdrage, die hij als fatsoenlijk man niet dan met tegenzin zou kunnen overbrengen. Eindelijk bevelen we hem aan voor alles, wat onder den naam van advertentiën is begrepenzoo deze niet al te ver. moeten verspreid worden, -brengt hij ze mis schien beter ter plaatse dan zijne groote collega’s, dia er met zoo vele belast zijn. En waarom niet? Tusschen de grootere, deftige couranten, die dagelijks en wekelijks het land door vliegen, wandelen ook zoovele nederige blaadjes in kleinere kringen rond, om wat nieuws te vertellen en boodschappen over te brengen; en is het dan zoo vreemd, dat ook te Bolsward een wekelijksche Bode door deze en omliggende gemeenten wordt.uitgezon den Andere steden van Friesland mogen, door de omstandigheden begunstigd, Bolsward in omvang en bloei zijn voorbij gestreefd, nog altijd heeft het onder de kleinere van het elftal ’een zekeren naam, en mag het zich op zijne wekelijksche markt in een druk bezoek uit de nabuurschap verheugen. Denk niet, geachte Lezer, dat wij hiermede tegenover andere steden en plaatsen dezer provincie Bolswards roem willen verheffen, en ons aldus belachelijk makenneen wij wenschen alleen, dat gij het verschijnen van dit weekblad niet als eene al te vreemde zaak beschouwt, en dat gij onzen Bode met eenige welwillendheid ontvangtwelligt zult ge hem dan ook niet ongeschikt vinden, om voor u eene commissie in uw eigene gemeente of in de naburige steden en dorpen over te brengen. Ons plan is, om dezen Bode uit te zenden als een eenvoudig, maar fatsoenlijk burgerman. Hij zal u wekelijks een verhaal doen van de merkwaardigste gebeurtenissen, die hem uit den vreemde of van nabij zijn ter ooren gekomenhij zal u mededeelen, wie van uwe kennissen of verre vrienden in den omtrek is gehuwd of overleden; wie er met ’eenjonggeborene is gezegend, of een smartelijk verlies te betreuren heeft. Hij zal u, zoo gij er belang in stelt, eenige handelsberigten doen toekomen, en wanneer hij er den tijd voor heeft ook nu en dan wat wetens- waardigs mededeelen uit het gebied der natuur of van het bedrijf der menschen. Onze Bode zal niet gekleed gaan in een’ rok, die door eene bijzondere kleur, b.v. groen of rood, in het oog vair, opdat hij zich niet verbeelde, iets meer te zijn dan een eenvoudige Bode, nl. een staatkundige, een volksleider of zoo ieta. Daarentegen zal hij ten BUITENLANDSCH OVERZIGT. De tijdingen uit Amerika geven ons gelegenheid, om met wat goeds te beginnen. Lincoln, de president der Unie, heeft aan het Congres een voorstel gedaan, dat strekken moet, om de slavernij door een’ krachtigen doch vreedzamen maatregel af te schaffenhij wil al de bijzondere staten, welke tot de vrijverklaring hunner slaven willen, overgaan, daarin behulpzaam zijn door schadeloosstelling uit de algemeene kas der Republiek. De vertegenwoordigers des volks hebben deze boodschap van den wakkeren president met de grootste belangstel ling ontvangenzij gevoelen dat de aanneming van dit voorstel niet alleen Noordamerika tot eere verstrekken, maar ook een gevoelige slag toebrengen zal aan het verbond der Zuidelijke staten. Ook de kansen van den oorlog worden voor deze laatsten steeds minder gunstig, zoodat velen reeds het einde van den oorlog meenen te zien. Ondertusschen hebben president Je/- ferson Davis en de zijnen onlangs toch nog pleizier gehad van hun monsterachtig stoomschip, Merrimac, dat naar de beschrijving zoo wat van eene ark moet heb oen. ’t Is een voormalig schip van de oorlogsvloot der Unie,. 3 voet boven de waterlijn afgezaagd, daarboven voorzien met een bomvrij dak van spoorwegijzer en volkomen geharnast. De boeg en spiegel zijn van staal; het voornaamste wapen van het schip zijn de ijzeren stormrammen, die dienen moeten, om de vijan delijke schepen te doorboren. Bij Norfolk, een haven van het Zuiden, heeft de Merrimac haar eerste proef stuk afgelegd de kogels van de oorlogschepen der Unie wierp ze als elastieke ballen terug. Een fregat van 24 stukken zonk na twee stooten van het water monster; ook andere schepen ondergingen hetzelfde lot of gaven zich over. Doch even als in eene tooverge- schiedenis kreeg de Merrimac onverwachts eene tegen partij in de Monitor, een ijzeren schip van 172 voet lang, dat door de Noordelijken ter regter tijd was ge bouwd. Nu volgde er eene bokspartij, die daarmede eindigde, dat de Merrimac afzakte, om zeker weldra weder te voorschijn komen. Jammer echter, dat erbij dit grocte oorlogspel eenige honderden menschen met Cs 3inkfinde schepen in de golven zijn verdwenen. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I 111e JAARGANG No. 28 VRIJDAG 14 APRIL 1972 DE LAATSTE LOODJES Burgemeester van Bolsward. BOLS WARBSCHE COURANT Nummer 333 Bescherming Vietnam Offensief Slepend (vervolg op pagina 2) i Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag maanden jranco per post j u,yo. De prijs derAdvertentiënisvan 1—6 regels 40 Ctsbehalve 35 Cts voor het A d- vertentiezegol; elke regel meerkost 10 Cts. Groote letters worden naar plaats ruimte berekend. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dat 333 fc natuurlijk de telefonische nieuwsdienst. We zeggen dit volledig heidshalve maar even, want uit gesprek ken blijkt ons dat lang niet ieder weet dat je op elk uur van de dag, op elke minuut het nummer 333 kunt bellen (netnummer 06222) om ’n kort nieuws bulletin te horen, dat telkens weer wordt aangevuld. Voor het afsluiten van dit overzicht raadplegen we het wel eens, hoewel het niet de bedoeling van dit artikel kan zijn het allerlaatste nieuws te geven. Dit kan om zuiver technische redenen al niet. Immers het wordt reeds ’s woensdags in grote lijnen samenge steld en is dan ook meer te zien als een samenvatting van ’t buitenlands nieuws van de afgelopen week. Uit het rapport van de gemeentearchi- tect J. P. Postma: De baldadigheid van de straatjeugd neemt de laatste weken toe. In de laatste 3 weken heb ik ruim 200 gaten in de uitgebroken balsteenbe- vloering laten maken. Voor die gaten zijn 3 pramen balstenen verwerkt. Waar ik ’s morgens de straatmaker bezig zet en ’s middags constateer, dat de gaten gemaakt zijn moet ik de volgende dag tot mijn leedwezen zien, dat er opnieuw balstenen zijn uitgebroken. Geen bluf. Maandag aan de balk, extra beste jonge koelappen f 0,75 per pond. Heden kwam voor mij te Harlingen aan een zending Engelse kinderwagens. De ze overtreffen al de anderen in kwali teit en prijs. Minzaam aanbevelend. F. Vogelzang, Bolsward. 20-jierrich bistean Krite Boalsert. It wie yn de neiwinter fan 1902, doe’t de Grou- sters nei Boalsert kamen, der foar oan- socht troch de hear I. v. d. Spoel, dy’t doe yn Grou wenne, om yn syn berte- plak, de aide stèd fan Gysbert-om de leafde foar it Frysk wer wekker to meit- sjen en der opfierden it toanielstik fan Vrijburg „It fiifde Gebod”. De oare dels binne de hearen F. v. d. Spoel en G. Piekema byelkoar stapt en hawwe hja mei in list troch de stêd west. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 105157) Het was zaterdag; en maandg een prachtig gezicht, dat totaal pl.m. 150 ouderen en kinderen als nijvere bijen uitzwermden over de pölle. Er is zeer veel gebeurd, maar door het slechte weer was het grond werk niet gereed en de regen van maandag-middag maakte een vroegtijdig einde aan de werkzaamheden. Het moet geen slepende zaak worden, daarom vragen wij uw aller medewerking om a.s. zaterdag te komen helpen om een stukje Bols ward te realiseren. Vooral de ouderen lieten wat verstek gaan en die zijn juist nodig om leiding te geven. De laatste beplanting moet er in, anders is het te laat in het seizoen. De bruggetjes zijn gereed maar de speelattrhbuten moeten nog ge maakt worden. Laat zien dat er in Bolsward nog gemeenschapszin is, en dat een kleine stad nog groot kan zijn in een gezamelijke aanpak. Graag wil ik de hoop en de verwachting uitspreken dat u zaterdag 15 april om 8.30 uur in grote getale aanwezig zult zijn. le week april 1922 De Uitgave dezer Courant, die eiken Don- D B B o A G het licht ziet, 'geschiedt door B- C U P E R II S Az. te Bolsward, wien men Blies dit Blad betreffende, niterlijk tot H'oens. dag morgen 12 ure, franco gelieve toe te zenden.»- Alle briefporten komen op rekening der inzenders. Zo de Here wil en hij leeft hoopt onze geliefde vader Johan H. Hobma op 1 april de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als dorpsreiniger in dienst trad. Uit naam der kinderen, Rien. We leven snel. Van dag tot dag wisselt in ons flexibel bestaan het beeld. De frontpagina’s van onze bladen vormen nauwelijks meer een vervolgverhaal, maar beginnen practisch iedere dag met een nieuw hoofdstuk. Slechts enkele zaken blijven de aandacht vra gen. Zo bv. de opleving van de strijd in Vietnam. De stilte aan het front van onlangs is de stilte voor de storm geweest. Misschien treedt er opnieuw een verstarring in de machtsverhoudingen in, want het blijkt nu toch wel, dat het noordelijke offensief aan stoot kracht heeft ingeboet hoewel op het moment dat wij dit schrijven 333 ons meldt dat ook een zuidelijk tegenoffensief is vastgelopen. Het wordt een onoverzichtelijke situatie waarvan het enige zeker is, dat de toestand erg onzeker blijft. Hierbij een foto, gemaakt door de heer J. B. Elzinga, een scherpe bij fel zon licht gemaakte, foto. Hij schreef er het volgende bijschrift bij: „Kom vanavond met verhalen Hoe de oorlog is verdwenen. En herhaal ze honderd malen. Alle malen zal ik wenen.” Aldus het treffende en in de loop van de na-oorlogse jaren overbekend ge worden gedichtje van de dichter en schrijver Leo Vroman, dat ook vaak aangehaald is en nog wordt bij herden kingen en literatuur van verzet en be- vrijding. Een van de verhalen van het verdwij nen van de oorlog in Bolsward zou ver teld kunnen worden door de brug op de foto, de z.g.n. Blauwpoortsbrug bij de Harlingerstraat, alhoewel hier toen- dertijd (gelukkig) niet geweend behoef de te worden bij doden of gewonden. In het brugwachtershuisje is een ge denksteen aangebracht, waarvan de tekst op de krantenafdruk misschien niet zo goed leesbaar is overgekomen maar die luidt: Na Duits geweld 15-4-45 vernield 15-4-46 hersteld Verschillende al wat oudere lezers van dit blad waar ook ter wereld zullen zich nog de zondag van 15 april herinneren, nu al weer 27 jaar geleden, waarop na een doffe dreun niet alleen het wegdek van deze brug en het huisje een ruïne werden, maar ook de wijde omgeving flinke schade opliep. Verschillende hui zen werden van vele dakpannen be roofd, de glasschade was enorm, van al le panden in de Dijkstraat en Bargefenne was nagenoeg geen ruit meer heel. Ook brandde de brugwachterswoning aan het begin van de Dijkstraat gedeeltelijk af. Het een en het ander kon echter de vreugde over de aftocht van de Duitse bezetters en de dag daarop van de in tocht van de Canadese bevrijders maar nauwelijks temperen. De opmars van het geallieerde leger naar de Afsluitdijk werd door het laten sprin gen van deze brug overigens practisch niet vertraagd. Die over het Kruiswater was immers intact gebleven en met be wondering zag men de volgende dag genietroepen in enkele uren tijds een z.g.n. Bailybrug over de stadsgracht slaan. Dank zij de voortvarendheid van het bureau gemeentewerken en met name van de toenmalige architect de heer J. P. Postma, lag er een jaar later al weer een nieuwe „echte” brug. Een hele pres tatie, als men zich even wil indenken, hoe berooid Nederland uit de oorlog te voorschijn was gekomen. Personeel van Werkspoor heeft de aangevoerde onderdelen ter plaatse gelast en gemon teerd. Ettelijke Bolswarders hebben hier bij toen een kijkje genomen. Veel is er in de loop der jaren ook be treffende de functie van deze brug ver anderd. Minder vrachtschepen passeren er, maar vooral in de zomer veel meer pleziervaartuigen. Maar met name het autoverkeer dat er overheen gaat is enorm toegenomen, de vele noodzakelij ke reparaties aan het brugdek spreken wat dat betreft duidelijke taal. Velen, vooral de watertoeristen, kennen de te genwoordige brugwachter de heer Sj. Buikstra als de man, die steeds het nut tige met het aangename weet te vereni gen, met andere woorden niet alleen op gezette tijden zijn taak bekwaam uit te voeren, maar dit ook steeds met plezier en vaak met een „kwinkslag” doet. Hij kwam er echter op 15 april van het vorige jaar desgevraagd eerlijk voor uit, bij het zilveren jubileum van de „nieuwe brug” op de dag niet te hebben stilge staan. „Anders had ik de vlag uitgesto ken.” den oproept, dan men aanvankelijk had verwacht. De plaatsvervangend leider van de Brit se Labourpartij, Roy Jenkins, is bijv, met twee andere leden van ’t schaduw kabinet van Labour, George Thomson en Harold Lever, afgetreden uit pro test tegen de politiek van Harold Wil son en zijn volgelingen ten aanzien van de EEG. De drie mannen waren de leiders van de minderheid in de partij die voor Brit se toetreding tot de gemeenschappe lijke markt is. Jenkins stond op gespan nen voet met de rest van de partijlei ding nadat hij vorig jaar oktober zich niet had gestoord aan de partijdiscipline en voor toetreding had gestemd. Het aftreden van de drie mannen uit het schaduwkabinet kan betekenen dat zij voortaan vrijer zijn om te stemmen zo als hun goeddunkt bij de debatten in het Lagerhuis. De crisis blijkt te zijn veroorzaakt door een besluit van het schaduwkabinet, bij de regering van Conservatieven te blij ven aandringen op een referendum over toetreding tot de EEG. Opiniepeilingen hebben aangetoond dat een referendum ..nee” tegen de EEG zou opleveren. Pre mier Heath en zijn regering willen geen referendum houden. Slepend is ook de gang van zaken bij de EEG, die met name in Engeland deze week overigens de sprookjesrol van het statiebezoek van koningin Juli ana en prins Bernhard meer weerstan- Ter inleiding. De fronten verstarren enigszins dus, daar in het verre, maar Het Amerikaanse opperbevel heeft in middels een infanterie-bataljon van de 196e brigade naar het noordelijk front nabij Hoeé gezonden ter bescherming van de Amerikaanse adviseurs en steun operaties aldaar. De Amerikanen versterken voorts in allerijl hun lucht- en zeemacht in het noorden van Zuid-Vietnam. Twee vlieg dekschepen, de Midway en de Coral Sea en negen jagers, w.o. enkele uitgerust met geleide projectielen, zijn uit de VS vertrokken om zich bij de vier vliegdek schepen, kruisers en jagers in de Viet namese wateren te voegen. Met de zending van weer 20 achtmoto- rige B-52 bommenwerpers is de vloot van deze reuzentoestellen, die dinsdag tezamen met de oorlogsschepen zware aanvallen hebben gedaan op Noordviet- namese posities rond de gedemilitari seerde zone, op 140 gekomen. na beeldbuis en nieuwsmedia toch zo dichtbije Vietnam. Men neemt aan, dat moeilijkheden in de verbindingen en bevoorrading voor de vertraging aan sprakelijk zijn. De eerste tekenen hiervoor kwamen zondag, toen Zuidvietnamese eenheden ten zuidwesten van Dong Ha een T-54 tank van Sovjet-makelij aangetroffen die door de bemanning geheel intact doch zonder brandstof was achtergela ten. De communisten consolideren thans hun posities in afwachting van brand stof en munitie, maar de aanvoer daar van wordt zeer bemoeilijkt door de zeer zware aanvallen van de Amerikaanse luchtmacht op personen en aanvoer- wegen. Inmiddels lijkt het gebied rond Saigon het belangrijkste strijdtoneel te gaan worden. Zuidvietnamese troepen gingen over tot een inmiddels alweer vastge lopen massaal tegenoffensief, uitge voerd door een parachutisten-brigade, ondersteund door tanks en 15.000 mili tairen van twee infanterie-divisies. Uit alles blijkt intussen wel, dat de her leving van de strijd van meer dan een incidenteel karakter is. Zoals dit (uiteraard op veel kleiner schaal) ook in Noord Ierland het geval is, geldt ook hier: Men weet wel wan neer men een (burger) oorlog begint, maar niet wanneer deze ooit zal ein digen. •- -- - Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. "At De Abonnements-prijs is 0,80 per drie

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1