G.S. wijzen ministers op omissie I Na dames Set-Up heren ook kampioen Opening zwembad i GaöeSkroar I'. F /ji hw :.Wi Friese cultuur ontbreekt in nota internationale culturele betrekkingen irï V I Fan stêd en lan P Zilveren filmpjes O] r OOO O L' 1 «Bi 1 - STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND frt 'gfc <llll||ll|||||||l|l|lll||||||||||||lllllllilllllllll frv >4 wowwwi 1 i DINSDAG 18 APRIL 1972 111e JAARGANG No. 29 Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 1 - ■r._ -■ 4 l (vervolg op pagina 2) bidriuwen in goed jier lyn dus yn üs „De koe daarentegen...” (aide) partners de oare fansels Advertentieprijs: 20 et. per nun. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gemeentebestuur van Bolsward Raad van beheer Sportfondsen N.V. 3e week april 1947 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) dat van oordeel is. dat de regionale dif ferentiatie van de Nederlandse cultuur, waar dat te pas komt, tot uiting dient te komen in de culturele betrekkingen met het buitenland. Daarbij wordt voor al gedacht aan het culturele grensver keer. De Friese cultuur neemt naar de mening van het Centrum een bijzondere plaats in. Gedeputeerde Staten wijzen er in dit verband op dat al sinds de twintiger ja- ren culturele betrekkingen worden on derhouden tussen de drie Frieslanden met als basis de Friese taal en cultuur. Als voorbeelden van deze betrekkingen noemen zij de driejaarlijkne congressen over de gezamenlijke problematieken, t organiseren van uitwisselingsprogram ma’s (boeren, onderwijzers, enz.), weten schappelijke contacten met de Ostfriesi- sche Landschaft te Aurich en het Nord- friiske Instituut te Bredstedt. Ook van deze contacten wordt in de ministeriële nota met geen woord gerept. In hun brief wijzen gedeputeerde staten verder nog Op de vele buitenlandse rela ties van de Fryske Akademy, die bij voorbeeld 125 buitenlandse leden (een kwart van het totaal) heeft, om de drie jaar een filologencongres organiseert waar buitenlandse geleerden aan deelne men en haar wetenschappelijk tijdschrift „It Beaken” naar meer dan wetenschap pelijke instellingen in Europa en Ameri ka stuurt. Ook de Fryske Kultuerried heeft veel buitenlandse contacten o.a. met Friese emigranten, die van materi aal worden voorzien om hun culturele identiteit te kunnen bewaren. De raad zou het bijzonder belangrijk vinden als er mogelijkheden zouden komen om voor het (projekt) onderwijs in deze landen geschikte lessen over Friesland (en ook Nederland) samen te stellen. De Fryske Akademy, de Fryske Kul tuerried en de Fryske Rie hebben laten weten, dat zij graag zouden zien, dat in de bestaande en nog op te richten Ne derlandse culturele instituten in het bui tenland, mede gezien de belangstelling, die er buiten Nederland voor de Friese cultuur bestaat, een plaats wordt inge ruimd voor de Friese cultuur. Gedepu teerde staten sluiten zich in hun brief volledig aan bij de door de drie organi saties gemaakte opmerkingen. Ook zij achten het bijzonder van belang, dat de Friese cultuur ook in het kader van de internationale culturele betrekkingen die erkenning krijgt, die zij verdient. Naar hun oordeel zal ook de Nederlandse cul turele overheidsvoorlichting in het bui tenland, voorzover dit niet het geval is, aandacht moeten besteden aan de ver scheidenheid van de Nederlandse cul tuur. De earste kear, dat wy as lytse boi it mei de master op skoalle net iens wêze doarsten (der wie foarhinne mear ta nedich as nouwie doe’t der yn in lês- boekje sokssahwat stie as: Het paard is een edel en welgevormd dier, de koe daarentegen is lelijk en lomp van vorm. In kou mei dan gjin hynder wêze, elk bist hat syn eigen charme en men hoecht mar op keuringen to kommen om to hearren mei hoefolle üntsach en earbied suver oer de kou praet wurdt. Fan ien fan de bruorren Knol to Hartwert - en dy kinne it witte - giet it sechje, dat hy sei: „It is gjin kou, it is in dame!” en dat seit genóch. Hoe dan ek, oer de kou en hwat der mei gearhinget rekket men net gau ütpraet. Us foargonger hat op dit plak ..Fan de Martiny toer” in foech 25 jier lang lan Gedeputeerde staten wijzen er verder nog op, dat er naast de Friese contacten met Duitsland nog velerlei andere cultu rele contacten bestaan tussen de aan beide zijden van de Duitse en Belgische grens gelegen gebieden. Het zou naar de mening van gedeputeerde staten geheel in de lijn liggen voor deze reeds opge bouwde contacten, dat van rijkswege meer financiën beschikbaar worden ge steld dan thans het geval is en zeker wanneer de in de nota voorgestelde en onvermijdelijk meer geld vragende plan nen zullen worden uitgevoerd. De Fryske Rie zal naar de mening van gedeputeerde staten moeten deelnemen aan het overleg over de in het kader van het cultureel verdrag met Duitsland te subsidiëren projecten. Set Up wint beslissingswedstrijd tegen VKH Staande v.l.n.r.: W. de Vreeze, W. Dijk stra, A. Buren, W. Ketelaar (coach). Gehurkt v.l.n.r.: II. Tippersma, A. Hui- tetna, J. Terbraak. 1964 1966 1968 1970 161.946 148.133 135.777 116.332 De Minister van Binnenlandse Zaken heeft Bolswatd aangewezen als een ge meente met eigen politiecorps. De klok van Piaam fungeerde te Bols- word als blikvanger op de Multyshop (aardig idee van fa. Jorritsma). Sjoerd Tolsma uit Blauwhuis (pater Henrique O. Carm.) te Sao Paulo tot priester gewijd. De gemoederen in ons vaderland heftig in beroering in verband met het voor gestelde accoord van Linggadjati. Burgemeester Bruinsma leidde zijn eer ste officiële raadsvergadering. Koning Christiaan X van Denemarken op 76-jarige leeftijd overleden. Benoemd tot directeur der zangvereni ging te Kubaard de heer J. K. Osinga te Tzum. Het batig saldo van het Groene Kruis van f 802,18 van vorig jaai’ is veranderd in een tekort van f 12,15. Als er zich voldoende vrijwilligsters melden zal in een van de zalen van de Hendrik Nannestichting een kraamcen- trum worden ingericht. De heer J. de Boer te Achlum benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Bolsward. 20.254 42.398 22.758 12.533 1.914 Frankryk W.-Dütslèn Italië Nederlan België Luksemboarch 10 miljoen 6 4 2 1 60.000 stiks ■Mrt. Bolswards Nieuwsblad 5— 9 10—19 20—29 30—49 50 krj of mear 3.838 mei 1 melkkou 12.637 2—4 kij De Tweede Kamer zal waarschijnlijk in deze zittingsperiode nog een nota in behandeling nemen van de ministers van buitenlandse za ken, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van onder wijs en wetenschappen betreffende de Internationale Culturele Betrekkingen. Gedeputeerde staten van Friesland hebben deze nota voorgelegd aan de Fryske Akademy, de Fryske Kulturried en de Fryske Rie (het contactorgaan met de Duitse Frieslanden). In de algemene beschouwingen van de nota wordt gesteld, dat Nederland met de principiële uitgangspunten voor internationale samenwer king, zoals deze in de nota aangehaalde verklaring van de Unesco zijn geformuleerd, heeft ingestemd. Memme drift Is in snieflok yn april. geen enkele keer nodig achtte een time llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll As men de konklüzje lüke soe dat it de léste pear jier yn in streamforsnelling gean soe, dan is dit faeks wol sa, mar by it sifer fan 1970 binne de bidriuwen mei minder as 10 standerdbidriuwsien- heden (SBE) net mear meiteld, dat in bytsje kamouflearre is it sifer wol. Mar öfsjoen dêrfan is it in düdlike saek, dat it tal bidriuwen hurd tobekrint. Hoefolle lytse bidriuwkes binne der b.g. troch stedsütwreiding allinne yn Boal- sert (wy bidoele nou yn de aide binnen- stêd) al net yn de léste 20 jier forlern gien? In weide hea yn ’e stêd, kij op- setten, jarjen men sjocht it net mear. De bidriuwkes binne pakhuzen wurden (b.g. dat fan Deinum dat Arjen Veen- stra nou hat as opslach, dat fan Ligt- hart, dat Reekers brükt, it wurde boar- gerhüzen, lyk as it aide Heeremastate of hja wurde sljocht mei de groun makke lyk as okkerjiers Wybrandi-state en lês- tendeis Stedssicht (Lyts Eekwert fan Hoekstra). En kom it fjild mar ris yn, hoefolle brekfallige spuitjes binne net opkreaze ta rekreasjewent of as fêste boargerbiwenning, by it spultsje fan fam. Boatsma, dêr’t fytsmakker Kroon tje him okkerjiers nei wenjen set hat. Wy sjogge it allegearre om üs hinne barren, mar de hurde sifers sprekke faeks mear. Dy sifers leare üs ek, dat wy de ein fan de skaelforgreating noch net ha. Sa kin men de 116.332 bidriuwen fan 1970 ünderfordiele as folget: out aan te vragen, terwijl de VKH coach haar twee time-outs nodig had. De strijd ging vrij gelijk op, wat de stand aan ging. Echter tot 1111, want op dat moment drukte Set Up door en maakte er snel 1511 van. In de 2e set moest VKH komen, wilde men nog een derde set forceren. In het begin kwam VKH terug. De le opslag was goed voor vier punten en het leek even minder te gaan met Set Up, maar het getij keerde en bracht de stand weer op gelijke voet. Set Up ging door via smashes, afgewisseld met taktische bal letjes die VKH voor problemen stelde, die niet altijd even goed werden opge lost. Dit stelde Set Up in staat een voor sprong van 84 te behalen, maar VKH kwam terug via een paar uitstekende aanvallen, waar Set Up grote moeite mee had. Zienderogen slonk Set Up haar voorsprong, hetgeen de coach van Set Up noopte tot het nemen van time out, om te trachten de eenheid en het zelf vertrouwen terug te brengen in de ploeg. Afgelopen vrijdagavond is de beslissing in de le klas heren afdeling Sneek van de NeVoBo ook gevallen. Eerder waren reeds kampioen: SVW uit Workum van de 2e klasse heren, Set Up van de le klasse dames en Flexa uit Sneek dat in de laatste wedstrijd de beslissing for ceerde door een krappe overwinning op Makkum en daardoor kampioen werd in de 2e klas dames. De beslissingswedstrijd van vrijdag avond was noodzakelijk geworden door dat Set Up de laatste twee wedstrijden tegen VOG won en daardoor in punten gelijk kwam met het reeds uitgespeelde VKH. De prestatie van Set Up krijgt nog meer cachet als we bedenken dat toen VKH al uitgespeeld was, Set Up nog 4 wedstrijden moest spelen, die be slist gewonnen moest worden, wilde men gelijk komen. Toch heeft Set Up karak ter getoond door deze prestatie te leve ren, hoewel het soms moeilijk ging, voor al de laatste twee wedstrijden tegen VOG. De invloed van de druk om te moeten winnen was duidelijk merkbaar in het spel van Set Up, want het oude ver trouwde spel kwam er niet uit. Deson danks won Set Up, soms met pijn en moeite deze twee wedstrijden met 20. Setstanden resp. 1614, 159 en 15 11, 15—10. Dit betekende een beslissings wedstrijd, die dus afgelopen vrijdag avond gespeeld werd. De strijd was vol- 4 Dit houdt dus onder meer in, dat de Nederlandse regering van mening is, dat alle culturen bestaansrecht hebben en dat elk van die culturen zijn eigen waarde heeft die recht geeft op respect en handhaving. De nota stelt verder, dat de Europese cultuur wordt geken merkt door het feit, dat zij slechts als een eenheid kan worden beschouwd mits men oog heeft voor zijn rijke veel vormigheid. Gedeputeerde staten van Friesland on derschrijven deze stellingen gaarne, maar zijn van oordeel, dat deze in het vervolg van de nota niet meer doorklin ken, voorzover het betreft de verschei denheid van de culturen binnen het Ne derlandse taalgebied, omdat de nota uit gaat van een eenheidscultuur in Neder land op basis van de Nederlandse taal. Aan de in het rapport van de Commis sie Friese Taalpolitiek en door de re gering omschreven uitgangspunten voor een Friese taalpolitiek is in de nota geen aandacht besteed. In dit rapport werd gesteld: „Zoals er in het Europese cultuurgebied verschil lende nationaal bepaalde culturen zijn, zo zijn ook in het Nederlandse cultuur gebied gebieden te onderscheiden met een culturele eenheid, die worden ge kenmerkt door specifiek gewestelijk bepaalde en in de loop der eeuwen ge groeide elementen en die in onderlinge wisselwerking vorm geven aan het Ne derlandse culturele patroon als geheel. In deze zin is de provincie Friesland een gebied met culturele eigenheid bin nen de Nederlandse cultuur. De Friese cultuur is daarbij niet slechts een afzonderlijke, van andere te onder scheiden cultuur, maar vormt boven dien een element van betekenis in onze nationale cultuur”. De beleidsnota betreffende de interna tionale culturele betrekkingen geeft wel een andere interpretatie van het be grip Nederlandse cultuur, waar onder ’n grotere verscheidenheid van cultuur uitingen wordt verstaan dan voorheen. Hierbij worden de gewestelijke culturen niet genoemd. In een brief aan de leden van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, onderwijs en wetenschappen en gedepu- in de no- door het Vorming, buitenlandse zaken, noemen teerde staten dit een omissie ta, die ook is gesignaleerd Centrum voor Staatkundige - Hwat hat üs hjoed to sizzen Mr komen open, gezien de twee wedstrijden die men in kompetitie tegen elkaar had gespeeld. Eenmaal won VKH met 21, de andere keer won Set Up met 20. Zo kon de strijd losbranden. Set Up had de opslag en nam gelijk het initiatief, wat ook nodig was, want de aanval van Set Up is aanmerkelijk stenker dan de verdediging. Dit initiatief heeft Set Up geen ogenblik in de eerste set uit han den gegeven. Set Up kon rustig bouwen aan de aanval en deze goed afronden. VKH had hierop geen goed antwoord, veel ballen werden onnodig gemakkelijk over het net gespeeld, zodat Set Up zelf de aanval kon opbouwen. Toch liep Set Up niet over VKH heen, maar per saldo was het spel van Set Up beter en geva rieerder dan dat van VKH. Dit was ook het gevolg van verschil in het systeem dat Set Up en VKH speelden. Set Up speelt over de midvoor terwijl VKH over rechts speelde. De set up kon bij Set Up voor- en achterover worden gegeven, maar bij VKH kon men de set up slechts op de midvoor of op links geven. Mees tal speelde VKH de set up alleen op de linksvoor en Set Up had dit gauw door, zodat men van tevoren eigenlijk al een blok kon vormen. Slechts enkele keren j kwam de set up op de midvoor, maar ook dan was het blok van Set Up pa- I raat. Al met al was het aanvalsspel van Set Up beter verzorgd dan bij VKH. Dit resulteerde in een regelmatige voor sprong van Set Up, wat moge blijken uit het feit dat de coach van Set Up het- Intrede ds. Israël als Herv. Predikant te Achlum. Eindelijk is het dan zo ver! Op zaterdag 29 april a.s. om half 11 wordt het Sportfondsenbad Bolsward officieel geopend. Wie worden bij deze officiële opening verwacht? De commissaris der koningin is uitgenodigd, en verder tal van autoriteiten, deskun digen en allen die aan de voorbereiding een werkzaam aandeel heb ben gehad. Maar ook de Bolswarder bevolking heeft haar bijdrage geleverd. Van grote bijdragen van bedrijven tot het penninkske der weduwe heeft vrijwel iedereen meegeholpen dit tot stand te brengen. Wij maken geen onderscheid en nodigen daarom ieder belangstel lende langs deze weg uit! De ingang voor u allen is door het grote hek tussen het overdekte bad en het buitenkleedgebouw. De hekken gaan 10 uur open en er is op de perrons voor 1000 a 1500 man plaats. Er zijn echter drie vooiwaarden voor een goede organisatie: 1 Er is géén parkeerplaats voor auto’s dus auto’s thuis laten. Kom te voet of per fiets. 2 Als het weer zo slecht is, dat de opening niet in open lucht kan plaatsvinden, moet dit in het overdekt instructiebad geschieden en hebben we onmogelijk plaats. In dat onverhoopte geval kunnen we geen publiek toelaten. Dit is het herkenningsteken, of u wel kom bent: Als de vlaggen van Martinitoren en Stadhuis wapperen, wordt u gaarne verwacht. Bij slecht weer blijven de vlaggen bin nen en is het mis! 3 Vol is vol! Wij hebben geen idee, hoeveel Bolswarders zullen ko men. Binnen de hekken is een veilige plaats. Kleine kinderen lopen echter gevaar in het gedrang en zien toch niets. Laat de kinderen dus thuis en wordt het te vol, dan moeten de hekken gesloten wor den. In de volgende krant verschijnt bulletin II met méér nieuws. wen hurd efterüt. Dit docht wol bliken üt it folgjende oersjoch: Der wiene lan mear boeren mei mar 1 kou as mei in pleats fan goed 50 kij! De gemiddel de fébisetting wie doe 16.3 (nou nei alle gedachten goed 17.), mar in 1964 wie dat noch mar 10.4 kou per bidriuw. Nou moatte wy wol bitinke, dat it hjir faek ek oer it mingde bidriuw giet Mar hoe dan ek, it tal moat noch wol omheech. Nou ’t ien man op in modern ynrjochte bidriuw by de hjoeddeiske stén fan 'e technyk (masjinemelke, mechanysk mjuksje ensfh.) in 40 kij forsoargje kin, moast it tal dochs minstens in 30 stiks Wêze. Noch mar in achtste part komt der oan ta. Ta bislüt noch ien oersjoch. Yn de EEG-lannen (ütsein Ingelan en Denemarken, dy’t der pas by kommen binne) binne likernóch 23 miljoen kou- bisten. Fordield oer de is dit: en fé en de problematyk derfan bisprut- sen en altyd waerd syn rubryk troch de boer estan it earste lézen. Hwat yn de oertiid (sjoch in foargean- de artikel) net mear wie as in middel it kealtsje troch syn earste minne (en foartiidis faek en folie gefaerlike) dagen hinne to helpen, de molke, is nou in haedproduct wurden fan in great tal féhalderij- en mingde bidriuwen. In nijsgjirrige publikaesje fan ing. P. Westra fan oktober forline jier, dus noch mar in heal jier aid jowt fandatoangean- de learsume sifers. Sa skat men de EEG-lannen (sünder Ingelan noch) op in 4 miljoen bidriuwen, der’t kij halden wurde. Der binne hiel hwat lytse kou- melkerkes by, soms mar fan 1 of 2 krj, by üs it neamen hast net wurdich, mar yn minder Ontwikkelde lan- nen mei gans earme groun of berch- hellingen in normael forskynsel, al drage sokke bidriuwkes amper by ta de nasjo nale ekonomy en wurde de bistkés al- meast halden foar eigen gebrük. Mar ek boppe de 1 ha Tinne de bidriuwen yn greate nochal hwat ütinoar. Yn Itael je binne se trochinoar 8,5 ha great, in Frankryk mear as 2 kear sa mansk: 19 ha. It wurdt op 'e foet folgje troch in bisibbe Luksemboarch men 17,8 ha. Dütslan rint mei üs lan lyk op, mei trochinoar 10,7 ha., efkes mear as Bel gië hat: 10,5 ha. Wy hiene in de gemiddelde bidriuws- greatte wol efkes heger foarsteld en it is düdlik dat de bidriuwsoerflakte yn de measte lid-steaten fan de EEG in bon- gel oan ’e foet is, by de tapassing fan moderne lanboumethoaden. Yn dit Ijocht is it stribjen nei sanearing in düdlike saek. Sünt 1950 ha miljoenen de seilbokse foargoed ütstrüpt. Hoewol Nederlan minder as de Südlike larmen miny-bi- driuwkes ken rint ek hjirre it tal bidriu- Mar de iene kou seit net. Neam allinne al it fetgehalte. Hjir- yn stiet Nederlan op de heechste trime mei 3.83%. Luksemboarch en België steane ünderoan mei 3.45%, mar der ha se fakentiids ek mear in fleistype. In oare kear noch hwat slfermateriael oer it forwurkjen fan de molke. Art f. 4,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1