veel Amerika op meer maan Gate Skroar vorderingen dan Vietnam in KVP verdeeld over abortuswet I Geboortebeperking funest voor West-Europa Motie over collegegelden aanvaard - «Wil Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Foto van de week I it STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - VRIJDAG 21 APRIL 1972 111e JAARGANG No. 30 ,;,.y- us hjoed to sizzen EEG „keallet swier" Kerken spreken Voedselreservoire „Geen geboortebeperking” Geld Tenslotte no- Vechtgeschledents Ontwikkelingsland Chili Rijkdommen Rampnota (vervolg op pagina 2) Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 2e week april 1922 Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Rook en Pruim, nieuwe tabaksoort, per half pond 28 cent, S. S. van Hettema, Grote Markt, Bolsward. 25-jarig bestaan Chr. Fanfarecorps Concordia te Welsrijp. Trouwen is houwen, geeft bruiloft en pret. Daarom rozijnen in brandewijn ge zet. Brandsma’s winkel. Bolsward. Orgelconcert door A. Alt te geven op de tweede paasdag in de Martinikerk. En tree 35 cent stedelijke belasting inbegre pen. De heer Fokkema 30 jaar schoolhoofd bijzondere school te Arum. ringen worden de vraagstukken nu ver der uitgesponnen om te zien of de fraaie, maar vage beloften van de delegatielei ders aan het begin van de conferentie, in de praktijk tot overeenkomsten kunnen leiden. Na de economische notities dan toch, hoewel ongaarne, nog een paar notities uit de vechtgeschiedenis. De Amerikaanse vloot in de wateren om Vietnam zal de komende weken nog meer versterking krijgen. De Ameri kaanse vloot in dit gebied is onlangs aanzienlijk uitgebreid, oa. met vlieg dekschepen. In totaal zijn nu 33.000 man van de Amerikaanse marine betrokken bij de strijd tegen Noord-Vietnam en de communistische invallers in Zuid-Viet- Om nog even bij de economische sector te blijven: Het Britse Lagerhuis heeft zich met 284 tegen 235 stemmen uitgesproken tegen het houden van een referendum over de EEG. Een voorstel hiertoe was inge diend door de conservatie anti-EEG-af- gevaardigde Neil Marten. Kort daarvoor had het Lagerhuis met 301 tegen 272 een voorstel van Labour verworpen, waarin werd gevraagd om algemene verkiezingen voordat Groot- Brittannië op 1 januari 1973 zal toetre den tot de Europese Economische Ge meenschap. Het voorstel Marten over het houden van een niet-bindend refe rendum werd gesteund door de Labour- partij. Maar verscheidene Labour-afge- vaardigden hebben zich van stemming over het voorstel onthouden. Op 11 en 12 april kwam het zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer tot botsingen tussen bewindslieden en kamermeerderheden. Minister De Brauw (wetenschapsbeleid) kon niet verhinderen dat de Eerste Kamer een motie aannam tegen de verhoging Van de college gelden voor studenten tot duizend gulden. Deze motie van de socia list De Kijk vindt een dergelljke verhoging alleen aanvaardbaar als de minister gelijktijdig het hele systeem van rjjksstudietoelagen verbetert. Minister De Brauw wilde dit op dit moment niet toezeg gen. Voor een aantal KVP-ers en enkele Antirevolutionairen was dat de reden om ide minister af te vallen. Met 31 tegen 28 stemmen werd de motie aangenomen. Minister De Brauw was «eer (boos, want hjj zit nu met een motie opgescheept over een wetsontwerp dat hij nog niet eens heeft inge diend. Het is zeer de vraag of hij 'op korte termjjn kans ziet om aan de uitspraak van de Eerste Kamer tegemoet te komen. Maar de ver hoging tot duizend gulden levert hem de nodige miljoenen op die hij voor zjjn nieuwe begroting niet kan missen. Politiek Den Haag wacht met spanning af of de slimme en keiharde minister van weten schapsbeleid een uitweg weet te vinden. nam. Wat nog niet eerder gebeurde: Noord- vietnamese Migs en marineschepen heb ben de Amerikaanse Zevende vloot in de Golf van Tonkin aangevallen. Tenminste drie migs vuurden raketten af op de Amerikaanse schepen die Noordvietnamese doelen bestookten. Een Mig werd door de Amerikanen neergehaald, terwijl het fregat Sterett twee motortorpedoboten de grond in boorde. Vier Amerikaanse matrozen werden ge wond toen hun schip door een raket werd getroffen. men, en die nu door deze regering werd verdedigd, werd door de meerderheid van de Kamer meer gezien als een ver zameling incidentele maatregelen en kon ónmogelijk een nationaal allesomvattend beileidsplan worden genoemd. Mej. van Leeuwen vroeg namens de drie christelijke partijen om alsnog met een aanvullende nota te komen waarin dan dat nationale plan zou moeien worden uitgewerkt. Ook de optrekking van de AOW gaat volgens de kamermeerder heid veel te langzaam. In een motie werd een tijdelijke groeps regeling gevraagd om voor de bejaarden het verschil tussen de AOW en het mi nimumloon te overbruggen. Ook de premiedruk voor de bejaarden moet volgens de Kamermeerderheid in de hand worden gehouden. Staatssecre taris Van Veenendaal deed geen enkele toezegging maar nam de kritiek en de verlangens in onderzoek. De Kamer wacht af wat dit onderzoek oplevert. De regering heeft grote moeilijkheden met het opstellen van de begroting voor Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) „Geboortebeperking is ok al een econo mische factor geworden. Deze is goed voor landen als India en China, waar niet In de behoefte van de bevolking kan worden voorzien, maar niet voor West- Europa. In ons werelddeel is bevolkings toename een voorwaarde voor verdere economische groei en dientengevolge voor hulp aan de derde wereld.” Dat zei de Franse gaullist René Ribière in het Europese parlement. Ribière reageerde op een opmerking van het Nederlandse Eerste Kamerlid ir. J. Baas (liberaal), volgens wie in „deze eindige wereld - dat wil zeggen met beperkte mogelijk heden geen oneindig aantal mensen past.” It roer moat yn ’t wetter bliuwe. Bolswards Nieuwsblad Yereehijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hermaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeeï, Workum en Wymbritseradeel. Hwat hat In de Tweede Kamer werd twee dagen gedebatteerd over de Bejaardennota. Dit stuk is nog een overblijfsel van de vorige regering. Er staan een aantal maatre gelen in om de positie van de bejaarden te verbeteren. Zo wil de regering de AOW optrekken tot het minimumloon. Ook zullen in vijf jaar minimaal twaalf duizend bejaardenwoningen per jaar moeten worden gebouwd. Het aantal part-time gezinshelpsters speciaal voor bejaarden moet uitgebreid worden tot 45000. Volgens de nota moet de wijk verpleging met twaalfhonderd zieken verzorgsters worden aangevuld. Er moe ten Vijftig dienstencentra per jaar bij komen en het aantal verpleegbedden moet in vijf jaar met tienduizend wor den opgevoerd. Op zichzelf had de Tweede Kamer wel waardering voor deze plannen. Maar de nota beantwoordde toch niet aan de wensen die de kamer heeft met betrek king tot het bejaardenprobleem. Drie jaar geleden was een motie aangenomen van mej. Van Leeuwen van de ARP. Daarin wend gevraagd om een nationaal beleidsplan voor de bejaarden. De nota waar het vorige kabinet mee was geko- H. E. van der Werf, Appelmarkt, Pak huis, Klemzand. Inkoop van lompen, benen en metalen. In de wereldproblematiek hebben we dagelijks te maken met de technische (r) evolutie, de economische ontwikkeling en tenslotte de „vechtgeschiedenis”. De laatste is het meest spectaculair en siert met jaartallen en al nog steeds de meeste schoolboekjes, maar de vraag is wel, of ze niet een uitvloeisel zo geen direct gevolg is van de economische spanningen, die weer voor komt uit de tech nische ontwikkeling. Zo gezien is de maanvlucht van de Apollo 16 zeker een stukje Iwereldgeschiedenis en is de ontwikkeling van de „arme landen” dit zeker ook. Op het moment dat we dit schreven (donderdagmorgen) moet de maanlanding nog plaats vinden, maar gestel deze slaagt, zou men kunnen verzuchten dat de Amerikanen op de maan meer vorderingen maken dan in Vietnam, waar het noordelijk offensief toch wel is onderschat. De Wereldraad van Kerken heeft de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam krachtig veroordeeld. In een brief luidt het: „de jongste daden van de Amerikaanse regering geen einde maken aan de oorlog, maar het gevaar in zich hebben op de wereld nog verder op de weg naar vernietiging te voeren”. Blake schrijft voorts dat de hervatting van de bombardementen de invrijheids- stelling van de Amerikaanse krijgsge vangenen in het noorden en die van dui zenden politieke en militaire gevange nen in het zuiden onmogelijk maakt. Bolsward behoort tot de weinige steden in ons land waar geen ziekenfonds is, maar dat zal niet lasig meer duren. De oprichtersvergadering wordt 10 april ge houden in de schaftzaal van de fabriek Hollandia. Als vanzelf heeft de Unctad III ook de aandacht gericht op Chili zelf, tot nu toe voor velen een vrij onbekend gfebied. Vandaar hier in telegramstijl wat infor matie. Chili vormt één lange, smalle strook langs de zuidwestkust van Zuid- Amerika. Geklemd tussen de steile An des en de Stille Oceaan. Zo breed als Nederland, maar 15 maal langer. Rond 10 miljoen inwoners, verspreid over vas teland en enkele eilanden, in het noorden levend in woestijnklimaat, in het midden onder de aangename subtropische zon en helemaal zuidelijk onder de heer schappij van koele zomers en strenge winters. De grote metropool Santiago is de hoofd stad, met een kwart van de Chileense be volking: 2,5 miljoen mensen. Chili is een land zonder rassenproble men, maar met aanmerkelijke sociale verschillen en tegenstellingen, met meer dan 2 miljoen armen zowel op het plat teland als in de grote steden. Het is ook het land van de christende mocraat Frei, de vorige president, die Chili bekendheid gaf door zijn Promo- cion Populair, een hervormingsprogram ma ter opheffing van de armoe, ter uit breiding van onderwijs, gezondheidszorg en woningbouw en ter hervorming van het grondbezit maar ook het land van Allende, de hui<öge president, een de mocratisch gekozen marxistische her vormer, van wie sommigen zeggen: hij zal de operatie uitvoeren van de patiënt die Frei op tafel legde. Onder die patiënt wordt dan verstaan de grootgrondbezit ters, de monopolies, de kopermaatochap- pijen. Er is in Bolsward meer groen, dan men wellicht zou denken, maar men moet ’t wel weten te ontdekken. Als men o>p ’n mooie heldere zomerdag vanaf de stad huistoren Bolsward overziet, zijn het al lemaal „huisjes in het groen”. De mees te tuinen gaan echter verscholen achter de gevels. Tussen Marktstraat en Hoog straat, tussen Appelmarkt en Nieuw- markt, om maar een paar voorbeelden te noemen, zijn nog genoeg „open” plek ken. Maar soms staat het groen ook gewoon aan de straat, op plaatsen, waaraan men zo licht voorbij loopt. Zo zal niet ieder momentelijk deze foto kunnen plaatsen. Toch liep of reed u er vermoedelijk vaak aan voorbij. Het is de ingang van het hofje tegenover het St. Antonius Gasthuis, eigenlijk een onder deel daarvan: een rij bejaardenwonin kjes, knus bijeen gebracht, weg van het drukke verkeer en toch in het hartje van de stad. Het hoekhuis heeft wat al lure, de overige huizen zijn van eenvou diger makelij. Mlen woont er tevreden en gelukkig, al zijn de woningen dan ook •niet eigentijds. Intussen is het wel eten moment even te bedenken, dat in Bols ward, met name ook in het verleden, veel aan bejaardenzorg werd gedaan. Iedereen kent het Doopsgezind Rusthuis en het nieuwe Elim. Maar voordien was er de doopsgezinde stichting van welda digheid aan de Grote Dijlakker, het eer dere Elim (thans R. P. de Boer), het Convent (afgebroken), vanouds reeds *t genoemde Gasthuis, Hendrik Nanneshof en Huize Sint Martinus. Ook heeft de hervormde diakonie nog een rij bejaar denwoningen aan de Looiersbuurt en is er het Klein Gasthuis (onder het Poor tje bij de Gysbert Japicxbrug). Het ver pleeghuis Bloemkamp hoort in deze rij niet thuis, maar feit is wel, dat ook be hoeftige en gehandicapte bejaarden er een veilige geborgenheid vinden. Ook zijn naderhand in Bolsward bv. aan de Claude Fonteijnestraat en in Eekwerd bejaardenwoningen gebouwd, vindt me nige bejaarde een onderdak in ’t Heech- hout of in het in de volksmond geheten vrijgezellenflat aan de Barber Yntjes- straat. Hoe dan ook, dit stukje Gasthuis, dat ook wel Klein gasthuis wordt ge noemd aan de Nieuwmarkt is een be kend hoekje, dat in onze serie niet mocht ontbreken. Zo althans dacht ook de heer A. Vallinga, De Klaverflat 6 er over die deze fraaie foto voor ons maak te. Van dit onderwerp naar Chili is slechts een „hoannestap”, immers daar wordt momenteel de Unctad III gehouden, het geen weer aanleiding gaf tot demonstra ties. Demonstraties of niet: UNCTAD III vergadert verder. In oommissievergade- In de monetaire commissie ziet het er zeker niet naar uit dat een oplossing wordt gevonden voor de chaos in het wereldgeldverkeer, maar UNCTAD zou wel eens de aanzet kunnen blijken te zijn tot een monetaire wereldvergade- ring. Na een tijd waarin de Club van Tien in geldzaken altijd de dienst heeft uitgemaakt, zou dat al een vooruitgang zijn. Inmiddels heeft de secretaris-generaal van de wereldvoedselorganisatie, Adde- ke Boerma, een treffend cijfer genoemd. Als de rijke landen maar 2 procent meer van hun behoefte aan voedselproducten zouden dekken door invoer uit de ont wikkelingslanden, zou dit voor deze 4 miljard dollar extra inkomsten beteke nen. Nu de Australische boter niet meer wordt aangevoerd vestig ik de aandacht op mjjn prima Deense roomboter. Me lange 2 pondspotten a f 1.20. F. K. Mo- bach, Dijkstraat, Bolsward. De premier van Israël, mevrouw Golda Meir, zal wellicht in juni een bezoek aan Roemenië brengen. Dit gerucht doet in de Roemeense hoofd stad de ronde na het bezoek van de vi ce-minister van Buitenlandse Zaken, Makovescoe, aan Israël. Het bezoek zou plaatsvinden na de ver gadering van de Socialistische Interna tionale in Wenen, waaraan mevrouw Meir zal deelnemen. Roemenië is het enige communistische land in Oost-Europa dat de diplomatie ke betrekkingen met Israël na de zes daagse oorlog niet heeft verbroken. Chili is n.l. het land van het koper: der de koperproducent van de wereld (na VS en USSF), maar ook het land van salpeter, ijzererts, steenkool, aardolie, land van veel voor agrarische productie geschikte gronden. Chili is een land, dat zijn eigen rijkdom uit zijn eigen grond wil en moet halen: dat met andere landen tot eerlijke en rechtvaardige verhoudingen dient te ko men, om ten volle van zijn potentiële schatten te kunnen profiteren en een re delijk aandeel te kunnen krijgen in de wereldwelvaart, in plaats van een on redelijk aandeel in de wereldarmoe. Daarom is het een land met exemplari sche betekenis. Een ontwikkelingsland dat aan zijn eigen ontwikkeling werkt, met eigen middelen, eigen experimenten. Een land waarnaar vele andere ontwik kelingslanden zeer belangstellend en nieuwsgierig opzien. inkomsten de komende jaren een kwart lager zal zijn dan in het verleden. De politieke gevolgen van deze som bere vooruitzichten zijn niet gering. Aan de ene kant is het kabinet gedwongen een aantal belastingen te verhogen, maar ook zullen aan de uitgavenkant de nodige maatregelen moeten worden ge- genomen. De komende maanden zal hierover hard gevochten moeten wor den tussen de regeringspartijen. Men zit waarschijnlijk ook omhoog met de f- spraak dat (althans het grootste deel Om ditmaal met een economisch uit- wjjdinkje te beginnen: Het totaal gewicht aan levende materie, dierlijk en plantaardig, in de oceanen is naar schatting vier tot zeven maal zo groot als dat van de flora en fauna op het vasteland. Maar als wij niet over gaan tot een rationele visvangstpolitiek en een werkelijke „zeekultuur”, zal deze rijkdom, die al te gemakkelijk door som migen als onuitputtelijk beschouwd wordt, spoedig zijn uitgeput. De vangsten bedroegen in 1958 29 mil joen ton, in 1968 60 miljoen ton. Voor 1985 is de voorziene vraag ongeveer 106 miljoen ton, waarvan 69 voor menselijke consumptie en 37 voor het voeden van dieren. Het potentieel van de zee en het zoet water samen wordt geschat op 140. miljoen ton. Er blijft dus maar een kleine veiligheids marge over, temeer omdat bij het nade ren van dit plafond de exploitatiekosten gevaarlijk omhoog gaan. Het verschijnsel van de uitroeiing van de meest gezochte dieren is onrustba rend. Reeds in 1937 heeft de conferentie van Londen, verontrust door het afne men van de walvisbevolking, de jacht op deze dieren gereglementeerd. Onder auspiciën van de FAO is voor de tonijnen een soortgelijke poging gedaan. Een redelijke verdeling van de vangst veronderstelt internationale overeen komsten want de open zee behoort aan niemand toe en, zoals bij elke jacht waar men vrijelijk alle middelen kan gebruiken, roeit men het wild uit, te beginnen bij de meest gezochte soorten. In werking gesteld naast onze sigaren fabriek, een naar de eisen des tijds in gerichte Electrische tabaksfabriek. E. Brouwer, Skilwyk B 15. Met voorbij gaan van de voortslepende Ierse kwestie tot slot nog een paar titles. De eerste onderhandelingen tussen In dia en Pakistan sinds de oorlog van de cember zullen volgende week in de Pa kistaanse stad Islamabad beginnen. Daarbij zal de topontmoeting tussen de Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi en de Pakistaanse president, Zoelfikar Ali Bhoetto, worden voorbereid. De Roemeense partijleider heeft acht le den van de communistische top uit hun regeringsfuncties ontheven. Ze werden tevens uit het centrale comité gezet. Het centrale comité besloot een natio naal partijcongres bijeen te roepen. Dit wijst erop, dat de partij zich in een crisis bevindt. 1973. Minister Nelissen (Financiën) heeft eind vorige week een tipje opge- licht van de sluier, die hing over de fi nanciële verwachtingen voor de .toe komst. Wat zichbaar is geworden heeft heel wat poiitici de adem doen inhouden. Niet voor niets is hier en daar al ge sproken van een „rampnota”, naar aan leiding van het stuk, dat minister Nelis sen het parlement heeft aangeboden. Wanneer geen bijzondere maatregelen worden genomen moet voor volgend jaar worden gerekend op een tekort van liefst 2 tot 2,2 miljard gulden. Minister Nelis sen heeft hierbij aangetekend dat deze raming gebaseerd is op de meest guns tige cijfers. „We hebben zeker niet met opzet overdreven om een schrikeffect te bereiken”, aldus de bewindsman. De ramingen zijn gebaseerd op een loon stijging van 8 procent. Loonsverhogin gen hebben een ongunstig effect op de rijksuitgaven. Een procent loonstijging betekent per jaar een lastenverzwaring met 350 miljoen gulden. De geschatte loonsverhoging zal ook op de komende jaren doorwerken. Minister Nelissen rekent nu al op tekor ten voor 1974 en 1975 van 640 - 850 miljoen en 250 tot 480 miljoen gulden. Daarbij zijn nog niet ingecalculeerd de loonsverhogingen, die in deze jaren te verwachten zijn. Bij het opstellen van de financiële nota is alleen rekening gehouden met kabi- netsafspraken, die al helemaal rond zijn. Minister Nelissen noemt als voorbeelden de woningbouw en de ontwikkelings hulp. Met een verhoging van de defen- sie-uitgaven, waarover nog gesproken moet worden is geen rekening gehou den. Het kabinet moet niet alleen rekening houden met (sterk) stijgende uitgaven, maar ook met een minder sterke groei van inkomsten. De belastinginkomsten stijgen minder snel door het achterblij ven van de economische groei, terwijl ook de inkomstenbelasting achterblijft door het verminderde progressie-effect. Dit laatste is een gevolg van loonmati ging. Minder snel stijgende lonen leve ren naar verhouding minder inkomsten belasting op. Minister Nelissen schat dat de normale groei wn de belasting- f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1