9(1 lei Geen uitlekken Gade Skroar van merenplan pijn over 1 i t mini Met 9-5 dhr. P. S. Venema nieuwe adjunct directeur gemeentewerken Better Beis foar de bernewein as houn foar de haeiwein 1 5 en lan Fan stêd Zilveren filmpjes Het merenplan Sluiting op Koninginnedag Beroepen EO lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll 99 50 90 90 >0 >0 >0 >0 *0 9 0 l> 9 .90 0 90 90 >0 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 90 1- .90 111e JAARGANG No. 31 DINSDAG 25 APRIL 1972 Wymbritseradeel, RAAD WONSERADEEL Adm. Bolswards Nieuwsblad 99 Benoeming Wel of niet interieur restaureren n: Grondprijzen Melkvaart Koekoek wilde duiven School Tjerkwerd moderniseert Makkum wenst informatiefolder Woningbouw f- Keurlonen Gewestfoarming Bigreatingswizi ngen TWA STÜRJLU, IEN KAPTEIN ütgetten oer de holle fan jónge en al- gjin rivaliteit, gjin wriuwing, gjin twa- l o Maandag 1 mei Is onze drukkerij gesloten en komt het Bolswards Nieuwsblad die week inplaats van. dinsdag op woensdag 3 mei uit. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag nte Better it liif to boarsten ite, as de brij bidoarn. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Tot nu toe was het juiste aantal ge sneuvelden op de Afsluitdijk onbekend. Uit officiële Duitse verliescijfers blijkt thans dat de vijand zijn pogen de dijk te nemen met 1578 jonge levens heeft moe ten bekopen. Verder blijkt dat het de bedoeling was, dat de Duitsers per ge pantserde trein direct zouden doorstoten tot Harlingen. Door het vernielen van ’t emplacement te Groningen bleek dit on mogelijk Brand in het blok Filadelphia te Wom- mels. Drie arbeidersgezinnen dakloos. De Gysbert Japikspriis, groot f 500, zal inderdaad te Bolsward worden uit gereikt. Ds. G. van Hoeven, Herv. predikant te Wons heeft na 39 dienstjaren emeritaat aangevraagd. De raad besluit hierna de vergoeding vakonderwijs in de nuttige handwerken over 1971 als volgt vast te stellen: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. J. OSINGA n.v.» Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) 4e week april 1947 Vergoeding vakonderwijs bijz. lagere scholen De reeds geruime tijd aan de orde zijn de benoeming van een adjunct-directeur van gemeentewerken, kon nu worden gerealiseerd. Na uitvoerige inlichtingen omtrent de hoedanigheden en kwalitei ten van de sollicitanten te hebben inge wonnen, leggen b. en w. de volgende ge kwalificeerde aanbeveling voor: 1. P. S. Venema, technisch ambtenaar le klas te Heerenveen, 2. H. A. Bons, technisch ambtenaar A te Landsmeer. De hear Huizinga mient dat de tiid fan tarieden wol hwat koart west hat. De hear Sieswerda freget in bisletten gear- komste. De hear Brouwer hat der net folie bitrouwen yn, sjoen „it lek” oan- geande it Marreplan. Nei in bisletten sitting wurdt keazen de hear Venema mei 9 stimmen, wylst 5 stimmen ütbrocht waerden op de hear Bons. Boargemaster en siktaris dielden dit de hear Venema mei, dy’t de binea- ming oannaem en to kennen joech sa gau mooglik nei Wytmarsum komme to wollen. Hy hie der wol sin oan in hüs to keapjen. deze gemeente gevestigde scholen. Het betreft hier een nieuwe méthode, waarvoor met recht een beroep op me dewerking van de gemeente kan worden gedaan. De raad heeft geen bezwaar de mede werking te verlenen. Der wurdt in kommisje ad hoe foarme bisteande üt b. en w. en in pear leden üt de rie, de hearen Heeres, Sieswerda en Brouwer. Een fata morgana een droombeeld ontstond dat in bepaalde kringen gehoor ook nog vond. Het is voorbij het ontgonnen land bracht in later dagen heel wat tot stand. Het water eens bedongen door scheppende kracht zou kunnen terug in haar boezem gebracht. Het merenplan water of room Kostprijs 350 miljoen een gouden droom? Ze liggen er vriendelijk net een groene pastei, tussen het hoogland omringd door klei. Er is gevochten om een sober bestaan, en Met men van armoe een bittere traan sten en op it eintsjebislüt (hwat it earst wêze moatten hie, kaem it lést) wie de gemeente ré om ien Tafel to skikken. It mei al'legearre it wurk wéze fan de Geast, mar de beide pastors wie- ne it middel. Hja hawwe de gemeente laet nei de „lytse oecumene”. It hat tiid ferge en hja ha geduld ha moatten, diz ze hoeders, hwant net alle skiep woene likegoed om it lyk. Mar dêrmei wie har wurk yn Boalsert net foltóge. Nei de „lytse” frege ek de „greate oecumene” alle omtinken. Yn Boalsert ha se wol fel tsjinelkoar oerstien: herfoarme en gere formeerd, protestants en rooms. Mar ek hjir is, mei troch de oekumenyske yn- stelling fan de beide foargongers, gans to’n goede keard, al is de ein noch net yn sicht. Hoe dan ek, it tsjerklik méd leit der yn Boalsert folslein oars hinne as in kwart ieu lyn. Ik kin syn'neidielen ha, as in geastlik liedsman lang bliuwt op itselde sté (en dy wiene der to Boal sert ek wol, mar it hie yn de situaesje, dêr’t Boalsert geastlik en tsjerklik yn forkearde ek greate foardielen. binam- men it foardiel fan de kontinuiteit. Twa stjürlju, ien Kaptein. De stjürlju geane fan board, hja forlite it skip, de Kaptein bliuwt. Hy is fan ivichheit. Snein is it öfskie. Mar biwoartele as beide pastors binne, bliuwe hja yn Boalsert. Boalsert is har stêd, Fryslan har lansdouwe. Ds. Wouda is der hikke en tein, stie earder to Hylpen en Ryptsjerk. Hy is Fries en wol dat ek wêze, praet Frysk, preket yn dy tael, as him dat frege wurdt. Ds Kreb net sünder West-Frysk bloed yn ’e ie- ren, waerd Fries mei de Friezen. Hy forstie dy tael en ivere der foar b.g. yn provinsiale tsjerkegearkomste, dêr’t hy preses fan west hat. Dêrom is dit in öf- ske, dat gjin öfskie is. Wol fan it amt as tsjinstdwaende pastor loci, net fan de persoan. Bliuw dêrom wolkom yn Boal sert. Lit Boalsert noch mannich jier pro fitear je fan jlmme jeften fan hftn, holle en hert, nou’t der faeks hwat meat tiid om ha.nnen komt. rg ire- Bolswards Nieuwsblad n- Door de Stichting Woningbouw zijn aan vragen iïigediend om de verstrekking van voorschotten enz. Deze aanvragen betreffen de bouw van 59 woningwet woningen van het Type MONO-B en 14 woningwetwoningen type MONO-A in het bestemmingsplan Engwier I te Mak kum. Reeds eerder werd bij de bespre king van het woningbouwprogramma voor 1972 de bouw van 73 woningen in dit plan positief beoordeeld. De foarsitter seit dat Volkshuisvesting efteröf biswier makke hat tsjin it ynte- rieur (yndieling) fan it monotype A. De foarsitter freget machtiging (yn gefal it eksterieur net foroaret) oer de yndieling neijer to praten. Een handige journalist heeft voortijdig het merenplan in handen gekregen en het in de publiciteit gebracht. Dan moet een „onhandig iemand” hem dat in handen gespeeld hebben, aldus raadslid Brou wer. De eerste was volgens hem te prijzen, de tweede diende op het matje te komen, hetgeen aldus bleek te zijn geschied. Zo liep deze affaire als het ware met een sisser af. Het was natuurlijk wel ver velend het nieuws voor de t.v. te horen, terwijl 7 ministers geheim houding was gevraagd, maar „nou witte se tominsten allegear hwer ’t VVönseradiel leit” aldus burgemeester Tjeerdsma, die tevens onthulde dat het de bedoeling was geweest vooraf in de Nynkepleats, die de voltooiing nadert een hearing te houden. „Mar it moat in goedenien wêze, dy’t it plan nou noch heare kin”, aldus de burge meester, die overigens wel toegaf dat het plan planologisch nog niet geheel rond was. Arum f 3463,04, Burgwerd f 3006,85, Ex- morra f 3006,91, Ferwoude f 2266,47, Gaast f 2506,45, Lollum f 5056,99, Mak kum (prot.. f 7869,51, Makkum (r.k.) f 3520,37, Pingjum f 2135,44, Schettens f 3355,61, Tjerkwerd f 1490,34, Witmar- sum f 4534,18, Wons f 2135,46. Totaal f 44.347,62. De Vereniging voor Plaatselijk Belang, de Vereniging voor Vreemdelingenver keer en de Middenstandsvereniging te Makkum zijn voornemens, gezamenlijk een informatie-folder over het dorp Makkum te doen uitgeven. Op een on langs belegde bijeenkomst voor nieuwe bewoners bleek duidelijk, dat er een la cune bestaat in de opvang van deze nieuwe medeburgers. De gedachte gaat uit naar een gedrukte brochure van 24 pagina’s, waarin onder meer worden be handeld: a. een korte historische schets, b. de gemeentelijke instellingen, c. re creatiemogelijkheden, d. kerkelijk leven enz. Deze gids kan ook worden gebruikt voor mensen, dié overwegen zich in Makkum te vestigen, terwijl men even eens alle gezinnen in Makkum een der gelijke folder wil verstrekken. Gedacht wordt aan een oplage van 5000 exem plaren voor een periode van 2 jaar. B. en w. kunnen zich geheel aan deze gedachtengang conformeren en hebben redenaesje iens. De foarsitter seit dat dei- troch CRM gjin subsydsje jown wurde kin foar de klokkestoel to Greon- terp en dat men foar de Roskaem yn 1976 mar weromkomme moat, wylst dy hast op ynstoarten stiet. Dizze projek- ten achtet hy foar de mienskip fan grea ter wearde as in ynterieur. De hear Bru- nia wiist der op. dat de to restaurearjen bedstede en skou der foartiid net yn sleten. Nei ampel birie is de rie it der mei iens, dat hjir net subsidiearre wurde moat. Evenals in andere gemeenten worden ook hier de keurlonen aangepast. De hear Harders freget nei de greatte fan it tökoart. Wurdt der wol efficient wurke De foarsitter seit, dat der yn de geankomste op oanstien is oarder op sa- ken to stellen. Oars rinne de bidragen üt ’e han. In oare fraech is: moat de tsjinst yn dizze foarm yn dizze regio bi- stean bliuwe? De hear Sieswerda seit, dat it tokoart gans omheech rint, nou al oant f 80.000,— omdat de easken hwat langer hwat heger steld wurde. As dit op gesach fan hegerhan moat, soe ek fan dy side in bydrage frege wurde kinne. spjalt, gjin kribbekeurichheit? Ommers ek dümny’s binne gjin hilligen, it binne ek mar minsken. Sa waerd der wolris frege troch minsken om utens wei. It wie der net. Hja wisten allebeide en dat wie it geheim fan har ienriedich gearwurkjen - dat it skip fan de tsjerke mar ien Kaptein hat en hja net oars wiene as stjürlju. En al stiene hja to- gearre, of elk syn bar oan oan it stjür- rêd, hja harken nei de Kaptein, dy’t har de wei foarskreau en sa fearen se iensel- de koers. Sa’n foech fiif en tweintich jier lang is under beding fan dizze beide nou skie- dende hoeders to Boalsert in stik tsjer- keskiednis makke. Allinne de alderein sil it noch witte, dat yn de herfoarme gemeente in generaesje earder it tinken en biliden gans ütelkoar roun, om net to sizzen, dat der in Wide kliuw wie tusken frijsinnich en orthodoks. Immen fan de Broeretsjerke soe net licht in foet set- te yn de Martiny (oarsom ek net). Moast der in bern doopt wurde of it Hillich Nachtmiel fierd, die mannichien dit noch leaver yn it doarpke yn de om- krite as yn de offsiële tsjefke. Ds. Wou da kaem yn Boalsert yn earsten as foar- go’nger fan de evangelisaesje, al wie it dan wol as offisiëel predikant mei by- sündere opdracht. De Martinytsjerke hie doe noch twa eigen predikanten. De pas torijen stiene njonken elkoar. De iene wurdt noch as sadanich brükt, de oare waerd forpleechhüs Zcmnehoek en letter architektenkantoar. Pas, doe’t der in vakatuere kaem, waerd ds. Wouda yn it iepen plak biroppen, dit tanksei it tsjerk lik petear, dat yn de tsjustere oarlochs- dagen op gong kommen wie. To’nearsten waerden noch tagelyk tsjinsten halden yn de Martiny en de Broeretsjerke. Earst lykwols simmerdei yn it koar en winterdei yn it Konvint, hwant de Mar tiny wie yn restauraesje. Sa stadichwei, och sa hoeden, och sa tuike-tuike-oan groeide lykwols de gemeente nei de ien- heit ta. Der kamen mienskiplike tsjin- Van Tichelaars Koninklijke Makkumer Aardewerk- en Tegelfabriek n.v., Mak kum werd het verzoek ontvangen om 'n bijdrage uit de gemeentekas in de kos ten van restauratie van het interieur van de door haar directeur bewoonde woning, n.l. het pand Turfmarkt 31. Deze woning werd door brand- en wa terschade aangetast, waardoor schade werd toegebracht o.m. aan een gestuca- cadoord plafond van een kamer op de eerste verdieping en aan 2 bedschotten en een schouw in kamers op de begane grond. Door de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk een subsidie toegekend van 30% in de sub sidiabele kosten van f 25.455,36 tot een maximum van f 7.637,—. Door Gedepu teerde Staten van Friesland werd een subsidie van 10% toegekend tot een maximum van f 2.550,Tot nog toe worden gemeentelijke bijdragen in de kosten van restauratie van die monu menten verstrekt waarbij het dorps- of landschapsgezicht, is betrokken, dus tot behoud van monumenten, waarbij de ge meentenaren mede kunnen genieten van het behoud van dergelijke waarden zo als kerken, torens, molens, boerderijen en andere gebouwen, toebehorend aan particulieren. Deze aanvraag echter betreft de restau ratie van het inwendige van een woning die voor wat het exterieur betreft, wel op de monumentenlijst voorkomt, maar op welke lijst met geen enkel woord wordt gerept over het inwendige van die woning. Hoewel b. en w. waarderen, dat de eigenaresse het inwendige van de wo ning weer in zijn oude stijl wil doen her stellen. zijn zij van mening, dat voor dit onderleel der restauratie een bijdrage uit de gemeentekas niet op zijn plaats is. De hear Wynia seit dat oars meastal sprake is fan restauraesje by forfal, mar hjir kaem de skea troch bran. Hoe siet it mei de forsekering? De hear Brouwer seit, dat ry en provinsje wól subsidiear- je. Kin de gemeente dan wegerje? De hear Harders wiist der op, dat it wurk al ütfierd is. It is wol hwat sneu efter öf to hearten. dat de gemeente net mei- docht, wylst hegere ynstansjes it wol dogge. De hear Drayer is it wol mei dy De prijzen der bouwterreinen in het be stemmingsplan Melkvaart-Noord te Makkum werd per kavel bepaald op i f 5.830,Door Volkshuisvesting is be richt dat maximaal f 5.800.per wo ning kan worden geaccepteerd, voorzo ver dit betreft de bouw van woningwet woningen. Aangezien er in het plan Melkvaart-Noord 77 woningwetwonin gen worden gebouwd, is het noodzake lijk, dat een bedrag van 77 x f 30, f 2.310,ten laste van de nog niet ver kochte kavels wordt gebracht, wat be tekent, dat deze kosten ten laste van de particuliere woningen komen. Er zijn in het plan Melkvaart-Noord nog aanwezig 4 terreinen voor bungalows en 20 terreinen voor andere partikuliere woningen. Volgens b. en w. dient de ka- velprijs voor de bungalows ad. f 23.495 beslist niet te worden verhoogd in ver band met de mogelijkheden tot verkoop. Zij menen, dat er een redelijke oplossing gevonden wordt, indien de prijs van de kavels nrs. 1 en 8 wordt verhoogd met f 1.155,per kavel en derhalve wordt gebracht op f 10.835, De raad gaat z.h.st. accoord. het ingenomen standpunt. Het verlenen van deze vergunning schept bovendien een precedent. Overigens is de heer Koekoek een terrein aangeboden aan de Singel te Makkum, welk aanbod niet is geaccepteerd. De minderheid' van het kollege stelt zich op Het standpunt, dat de betrokkene in de gelegenheid moet worden gesteld z’n hobby uit te oefenen. De Commissie Openbare Werken adviseert afwijzend op het beroepschrift te beschikken. De hear Brouwer seit dat de lju net yn har hobby's hindere wurde moatte, foanal net as it giet om it halden fan douwen symboaien fan frede. De hear Rinia seit, dat der wol in garaesje boud wurde mei. Hwerom dan gjin douwe- hok? De hear Sieswerda freget: Komt der ek smoargens fan? Se ha gjin ruft ünder! seit de boargemaster, dy’t lyk wols de forgunning doch wegerje wol om’t dan de hikke fan de daem is. Wet- halder Brunia hat yn b. en w. in minder- heitsfoarstel. In hobby mei net tsjingien wurde, foaral net as de eigener (wen- ningstichting) der gjin biswier tsjin hat. In binne postdouwen, dy’t deis mar ef- kes loskomme. De hear Dykstra hat ek net folie biswieren. De hear Draijer mient dat de mins hwat forgetten is yn de ütwreidingsplannen. Hjir lykwols kin it net. It foarstel fan b. en w. wurdt for- smiten mei 104 stimmen. It hok mei der dus komme. Oer it douwehok wie doe al langer praet as oei- it Marreplan. Fan stêd en lan hjit dizze rubryk. For- line wike wie dat „it lan”, ankonune wi- ke it forfolch dêr op. Earst de kou en dan hwat der mei de molke bart. Mar dizkear de skynwerpers efkes op ’e „stêd”. Net faek komme yn dizze ru bryk geastlike saken oan de oarder, meastentiids is it de mateariële kant it neist. Mar nou ha wy der dochs wol re den ta efkes stil to stean by it kom- mend öfskie fan twa geastlike foargon gers. Ankomme snein is it safier: ds. S. J. Wouda én ds. H. Kreb hingje de toga oan de wylgen. In great part fan har lib- ben leit yn Boalsert, fan har libben as amtsdrager wol it langste part. Nou is de ein yn Sicht. It komt dochs noch hommelser as men der erch yn hat. Un der it dak fan de ê’de Mart'ny ha h'!a 1+ n'searje, siken op sykje, koartom de hie- wurd br ht h’*” en h' 'gemeente hoedzje en noedzje. <ea;ei., dér: e a dümny s yn ien gemeente, twa kap- üs hjoed to sizzen 4F' - - j herschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Henruutrderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en dere Kristenen, dêrre brea en wyn rikt oan harren, dy’t hongeren en toarstigen, nei de gerjochtichheit, it jawurd frege fan mannich jong troud pear of fan har ren, dy’t yn it iepenbier bilidenis diene fan har leauwe. Dêrre ek wurden fan treast sprutsen as immen it tydlike mei it ivige wiksele. Hat it fortuten dien? Och fortuten is it rjochte wurd net. Mar it wurd seit, dat it brea ütstruid oer it wetter werom- foun wurde sil nei folie dagen. De Geast waeit nou ienris hinne, dêr’t Er wol. Predikant wêze fan de Herfoarme ge meente fan Boalsert. is mear as allinne mar it fungearjen as preekhear, ek al mei dat de haedsaek wêze. Ek yn oar forbên koe men dizze beide markante figueren to Boalsert tsjinkomme. It iene momint stiene se foar de klasse fan Hüshüldskoalle, Technyske skoalle of waerden de bern, fan de legere skoalle paedwiis makke yn de earste bigjinsels fan de bibelske en de godtsjinstskiednis, in oar momint fortsjintwurdigen hja op de rekkendagen fan Weeshüs en Gast- hüs mei de pleatslike geastlikheit, wer in oare kear wiene se as lienbistjürders oan it lanforhieren of waerd de neiteam fan dlde Boalserter geslachten as de Houkema’s, de Heerema’s en Hettema’s eksaminearre. Ek yn it mienskipslibben fan de stêd seis bleauwen hja, nettsjin- steande de biheinde tiid, net oan de kant stean. Aldheitkeamer, Boalserts histoarje, Reade Krüs om mar in pear dingen to neamen, profitearren fan har jeften. Ien fan harren spile seis in haed- rol yn it histoarysk stik by de stêds- feesten fan 1955. Mar alderearst en al- dermeast hie dochs de pleatslike herfoar me gemeente har omtinken. Dat wie har plak, dêr lei har taek: fraechleare, hüsbisyk dwaen, gemeentejounen orga- in te winnen over het doen uitgeven van een folder, die betrekking heeftop de gehele gemeente. Voorgesteld wordt een bijdrage te ver- strekken in de kosten van de Makkumer folder tot 50% van de bruto-kosten, die worden begroot op f 4816,50. zodat de gemeentelijke bijdrage rond f 2450,— zal bedragen. Rest te vermeiden, dat Middenstand en Bedrijfsleven samen f 1600,— bijdragen, Plaatselijk Belang en VW samen f 200,- de plaatselijke kerk f 100,en de diver se verenigingen f 100.totaal f 2000,-. De hear Huizinga woe ek graech om tinken oan de toeristyske attraksjes bu ten Makkum. Ek de hear Wyriia tinkt yn dy rjochting. As der mei twa jier dochs in folder foar de hiele gemeente komt, is it better net ien foar 2 jier to meitsjen. Nei hwat hinne en wer praten giet dé ried akkoard. Frappant w <1at vo’rens- -’e B unswyker Zeitung de s jd op de Afsluitdijk aan 1578 Node, anders en 1 Duitse het le- tsjinne, it doopwetter yn rynske mjitte teins op ien skip, kin dat wol? Jowt dat ven kostte! De school te Tjerkwerd wenst: a. 45 leerlingensets, 3 bureaus met stoelen en een bordstelling; b. materiaal voor het vak handenarbeid. Een deel van het thans in deze school aanwezige zit-meu- bilair voldoet niet meer aan de moderne eisen. Het is ongeveer 24 jaar in ge bruik en dient voornamelijk om onder wijskundige redenen vervangen te wor den. Vooral het onderwijs volgens de mo derne pedagogische en didaktische in zichten, waar-onder het groeps-onder- wijs, kan minder goed tot zijn recht ko men met het huidige meubilair. Leerlin gensets vervullen daarbij een veel nut tiger en efficiëntere funktie. Ook me- disch-hygiënisch gezien is vervanging wenselijk. Ook de bureaus, stoelen en de bordstelling dienen vanwege de ouder dom vervangen te worden. Verder be staat er bij het bestuur het verlangen met ingang vast het nieuwe cursusjaar, in augustus a.s., het fakultatief in de Lager onderwijswet 1920 genoemde vak handenarbeid in te voeren, dit in navol ging van het overgrote deel van de in Beroepen door de geref. kerk Kubaard drs. W. J. Eeltink. kandidaat te Amsterdam (afkomstig uit Mon-tc. (Westland). zich tevens voorgenomen om infomaties rMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii w»-v Ia z-»4- rl/AOv, i u t rrrtT’ATS X7C TO Hwat hat B. en w. hebben een bouwvergunning geweigerd voor de bouw van een duiven hok achter de woning De Voorn 9 te Makkum, welke vergunning was aan gevraagd door de bewoner, de heer A. Koekoek. Deze beslissing steunde op de overweging, dat de afmetingen van de erven bij de woningen aan De Voorn te Makkum dusdanig beperkt zijn, dat hokken van de door de heer Koekoek voorgestelde afmetingen (2 x 6 m. en 2.50 in. hoog) een te dominerende plaats innemen en derhalve uit ë&n oogpunt van welstand niet kunnen worden geto lereerd. De heer Koekoek is tegen deze beslissing in beroep gegaan. Ook de Ne derlandse Postduivenhoudersbond van zaterdagvliegers heeft tegen de beslis sing geageerd. De heer Koekoek heeft voor de bouw van het duivenhok toestemming van de eigenaar van de woning, de Stichting Woningbouw in Hennaarderadeel en Wonseradeel, terwijl de buren van de heer Koekoek schriftelijk hebben ver klaard geen bezwaar te hebben. De meerderheid van ons kollege handhaaft Der waerden noch hwat bigreatingswi- zingen oan de oarder stelt: it meitsjen fan in oanlizsteiger foar f 20.000,it oanskaffen fan in trekker foar goed f 19250,—. It earst gyng der flot troch. It twadde frege mear diskusje. De hear Sieswerda woe der hinne wurkje safol- le mooglik wurk üt to bisteegjen. De hear Jongema woe earst in leanbidriuw freegje hwat it bermmeanen yn lean- tsjinst dwaen moat. De hear Brouwer wiist Op de moogl’ikheit in trekker to hieren. De foarsitter seit, dat de kom misje in nije trekker ha woe. It giet nef- fens him allinne om de kar fan in lich tere of in swierdere trekker. De hear Heeres mient dat de trekker oars net folie brükt wurdt as foar it forslepen fan de skaftkeet. In djüre trekker is itselde as in Beis foar de bernewein. Dat is noch altyd better as in houn foar de haiwein, replisearre de boarge master. De hear Sieswerda hopet dat Deputearre Steaten safolle forstên ha it kredyt net goed to karren. Op ’t ein tsjebislüt wurdt bisletten in kredyt to jaen great f 19.250,— foar „in trekker”. De folgjende gearkomste sil der dan oer kediisd wurde hokker soarte dit wurdt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1