Nederland niet los de wereld van de week De foto van Begrotingstekort volgend jaar drie miljard 6ahe Skroar bijna De toestand in Vietnam verslechterd met de dag Fractievoorzitters naar Londen Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMttmttttHM e.o. Motelgesprekken in Heerenveen Coöp. Raiffeisenbank Wommels Sluiting op Koninginnedag Fryske himmeldei 1971 gunstig jaar ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦te» WBi VRIJDAG 28 APRIL 1972 111e JAARGANG No. 32 i CDU won s Adm. Bolswards Nieuwsblad Geheim overleg Nonnen op non-actief Frankrijk Militair Vietnam Rusland Hwat hat Se week april Financieel probleem op te Open party üs hjoed to sizzen Maandag 1 mei is onze drukkerij gesloten en komt het Bolswards Nieuwsblad die week inplaats van dinsdag op woensdag 3 mei uit. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag H. Joustra, Hoogstr. 21, Koperslager en zinkwerker. Zaterdag ruim voorzien van spek: een varken van 400 pond. S. Boersma, Par- rega, M. Boersma, Tjerkwerd. De heer U. Vormeer heeft onftslag ge vraagd als helper bij het orgelspel in de Grote Kerk te Bolsward. Gedurende 13 jaar was hij helper van dhr. Alt, daar voor 33 jaren van wijlen organist Bau- de Vries. De meegedeeld dat - als er niets in het be leid veranderd - het begrotingstekort volgend jaar bijna drie miljard gulden zal bedragen. Dat is ruim achthonderd miljoen gulden méér dan is voorzien in nota, die minister Nelissen (Financiën) veertien dagen geleden aan het parle ment heeft gestuurd. De fractievoorzitters moeten op hun reisje naar Engeland maar zien hoe zij eruit komen. Zo luidt althans de rede- En wat het EEG-verband betreft, waar in Nederland partner is: Nu is het weer Frankrijk dat roet in het EEG-eten gooit. Ditmaal gaat het om het toeris tenverkeer binen de gemeenschap. Er kwam in Luxemburg een voorstel op tafel, waarbij met ingang van 1 juli het maximale bedrag aan goederen dat vrij mag worden ingevoerd, zou worden ver hoogd van 270 tot 450 gulden. Tegelij kertijd zou de helft meer aan tabak, drank en parfum vrij mogen worden meegenomen. Maar de Franse minister van Buiten landse Zaken, Maurice Schumann stak daar een stokje voor. Hij eiste dat de douane zou moeten nagaan of bepaalde mensen niet te vaak tussen EEG-landen pendelen om zodoende aan de vrije in voer te kunnen verdienen. Zijn vijf col lega’s waren het met hem eens dat het voorstel niet beoogt mensen dagwerk te laten maken van het op-en-neer-reizen. Maar zij vonden het wel te ver gaan een dergelijke intensieve controle in te stel len. Dat zou het positieve effect van het voorstel op het toeristenverkeer binnen de gemeenschap grotendeels temet doen. Dr. Henry Kissinger de belangrijkste ad viseur van president Nixon, heeft van 20 tot en met 24 april vier dagen in het diepste geheim in Moskou besprekingen gevoerd met de leiders van de Sovjet unie. Dit werd volkomen onverwacht in Mos kou en Washington gelijktijdig onthuld. Kissinger heeft lange gesprekken ge voerd met partijleider Leonid Breznjev en minister van Buitenlandse Zaken An drei Gromyko. Doel van de onderhande- lingen was T uiteenzetten van de stand punten van Washington en Moskou ten aanzien van de internationale probelmen de bilaterale verhoudingen tussen beide landen en de voorbereiding van presi dent Nixon’s bezoek aan Moskou, dat op 22 mei begint. Kissinger zei na zijn te rugkeer in Washington, dat Rusland en Amerika zijn overeengekomen om geen mededelingen te doen over hetgeen ge durende Kissinger’s bezoek aan Moskou besproken is. Maar hij maakte wel een duidelijke toespeling, dat Vietnam één van de voornaamste onderwerpen van 't geheime overleg is geweest. In Vietnam gaat het snel bergafwaarts. Volgens een officier van het Amerikaan se hoofdkwartier in Saigon is de toe stand in het centrale heuvelland cata strofaal. Dertig zware Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 heb ben 750 ton bommen uitgeworpen op de Vandaag een gastfotograaf van buiten Bolsward van wie we intussen meer op merkelijke foto’s kregen, nl. van de heer R. A. Reynders, Grote Buren 27 te Ping- jum. Tweemaal de Martinytoren. Toren in duplo. We plaatsen de foto ter ere van het afscheid van het duo ds. S. J. Wouda - ds. H. Kreb. In zoverre is deze dubbelfoto er dus een met symboliek, ook al willen we daar nu niet verder over uitwijden. Wij verwachten dat er (zoals helaas zo vaak in een krantenaf- druk!) veel verloren gaat, maar we kunnen u verzekeren, dat het een foto is met vele fijne trekjes. En haarscherp op de foto zelf kunnen we, hoewel deze is gemaakt met tegenlicht, aflezen dat het vijf voor drie is, dat hij werd ge maakt. Dy’t üt guozzeaeijen ütbret is moat net miene dat er in pau is! d’Aeisikers tiid is hijer foarby It kaem in siker soms wol oer Dat hy gjin aeike fine koe 't Is faeks in hiele toer. De Himmeldei yn FryslAn is Mar ttge bést forroun Mei foriende krêften dochs Hat men wol hiel hwat foun Gjin aeijen, mar wol plastic spui En bulte rotsoai mear De fearten binne nou wer skjin ’t Is foar de simmer dus wer klear B en W en Rie foaroan Ek skoalbern diene mei It wie, sa ’t men it neame kin: In echte trimmersdei! Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dêr’t de bidlers dounsje stouwe de Ia* pen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderadeél, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. voorzitter de Zeeuw om te komen tot een nieuwe volkspartij, waarin ook niet- christenen welkom zijn. Deze volkspartij zou moeten ontstaan via een fusie van de huidige drie christelijke regeringspar tijen. De ARP heeft onder haar leden een enquête gehouden over dit idee. Het resultaat is niet bemoedigend voor de KVP-voorzitter. Ruim driekwart van de Anti’s blijkt niets te voelen voor zo’n open partij. Bovendien vinden vrijwel al le Anti’s (98 procent) dat er verband moet bestaan tussen geloofsovertuiging en politiek. Wel is eveneens driekwart van de ARP van mening dat de samen werking met KVP en CHU hechter moet worden. Dat Rusland overal bezig is blijkt ook uit geheimzinnige vondsten aan de Fran se kust. Het Franse ministerie van de fensie heeft bevestigd dat mosselvissers in de buurt van Cherbourg een aantal geheimzinnige voorwerpen hebben opge haald in hun netten. Volgens sommige bronnen zouden het onderwater-micro- foons zijn. De vondsten zijn wel in ver band gebracht met het feit dat in het betreffende zeegebied vaak treilers uit de Sovjetunie worden gezien en dat hier proefvaarten worden gemaakt door de Franse onderzeeboten „Redoutable” en „Terrible”* die door atoomkracht worden voortbewogen. De fractievoorzitters van de regeringspartijen zjjn vorige week af gereisd naar Londen, waar de Britse premier Heath hen een warm welkom zou bereiden. De heren Andriessen (kvp), Aantjes (arp), Tilanus (chu), Berger (ds ’70) en Wiegel (wd) moeten in Enge land vooral gaan praten over de uitbreiding van de Euromarkt, de gemeenschap van de Zes, die volgens een groot aantal partners moet worden uitgebreid tot een gemeenschap van de Zeven (-{- En geland). De aanvoerders van de regeringspartijen zullen weinig moeite hebben met dit principe, veel meer problemen zullen zij on derweg tegenkomen over een boodschap, die hen is meegegeven door premier Biesheuvel (arp). Wat voor de economie geldt, geldt ook voor het militaire apparaat. Onze de fensie is meer dan het verdedigen van eigen landsgrenzen, aldus de liberale se nator mr. EL van Riet. Hij wil, dat Ne derlandse oorlogsschepen gaan patrouil leren in de Indische Oceaan om mee te helpen een tegenwicht te vormen tegen de groeiende Russische marineactivitei- ten aan de zuidkust van Azië. In het gehouden Eerste Kamer-debat over de begroting 1972 van het ministe rie van Defensie noemde mr. Van Ried een permanente aanwezigheid van Ne derlandse oorlogsbodems in de Indische Ooceaan „meer dap< dienstig”. Hij ried mr. J. de Koster aan zijn suggestie op te volgen. De fractieleider van de WD zei te vrezen voor een „Finlandisering” van West-Europa door de Sovjet-Unie: een ernstige reden te meer om de Ne derlandse defensie goed op peil te hou den. Anders loopt Nederland de kans als koloniaal gebied in de oudste zin van het woord te worden geëxploiteerd ten dien ste van de Sovjetunie”, aldus de senator. Haargespen, haarspelden. Dirk Gerrit- sma. Bolsward. Kantongerecht Bolsward: J.B. uit Bols ward was op de late avond tussen Cu- baard en Wommels met een lijkkoets op reis naar Bolsward. Een jonge dame die op de fiets wilde passeren, slipte en ■rolde in het duister over de weg. Haar fiets werd overreden, zelf wist ze naar de kant te kruipen. J. B. wordt veroor deeld tot 20 gulden, omdat hij na het ongeluk is doorgereden. minister-president heeft inmiddels nering van premier Biesheuvel. Hij heeft een goed voorbeeld bij de hand. Bij de formatie van zijn eigen kabinet zijn de fractievoorzitters van de huidige rege ringspartijen eveneens naar Engeland getrokken (op uitnodiging van de Brit se regering), waarna ogenblikkelijk een afspraak tussen de partijen tot stand kwam. Misschien hoopt de premier nu op dezelfde afloop. Een afloop, die niet helemaal zeker is. De christelijke partijen, die binnen de re. geringscoalitie de meerderheid vormen, voelen helemaal niets voor de oplossin gen die de VVD en DS ’70 te bieden hebben voor de financiële problemen. De beide laatste partijen houden nog steeds vast aan een belastingverlaging, als het gaat om de loon- en inkomstenbelasting. De christelijke partijen willen juist een verzwaring. Premier Biesheuvel blijkt nu bijzonder handig te zijn door alle aanvoerders van de betrokken politieke partijen gezamen lijk op reis te laten gaan. Hij heeft hen, net op tijd, de boodschap meegegeven dat het met de positie van ’s rijks schat kist niet zo best is. Ieder moet maar ho pen dat de heren er in het vliegtuig tus sen Amsterdam en Londen v.v. uitko men. In de Westduitse deelstaat Baden-Würt temberg heeft de Christen Democrati sche Unie, CDU bij de Landdagverkie- zing, gisteren de absolute meerderheid veroverd. Deze zege van de oppositie partij betekent dat de socialistische en liberale regeringspartners in Bonn, hun doel ook samen te regeren in Stuttgart, dit is de hoofdstad van de deel staat, niet hebben bereikt. Verder kreeg de regeringscoalitie nog een klap te in casseren omdat het liberale lid van de Bondsdag Helms uit de partij is getre den. Het 60e boekjaar van de Wommelser Coöp. Raiffeisenbank stemt tot voldoe ning. Dit werd openbaar op de Algemene Ledenvergadering onlangs gehouden in café Seerden gehouden o.l.v. bestuurs voorzitter J. Lycklema Nljeholt van Loltam. Het gedrukte verslag zag er fraai uit. Als nieuw bestuurslid werd op 6 april 1971 gekozen de heer D. P. v. d. Gaast te Wommels (in de vacature A. D. de Boer, Spannum) terwijl de heer K. Boersma uit Wommels als lid van de raad van toezicht werd vervangen door de heer D. P. Douma. Gememoreerd werd het overlijden van veehouder Auke J. Bootsma te Kubaard, vele jaren lid van de raad van toezicht Diens persoon en werk zijn gevoelvol herdacht. Het le dental bleek iets gestegen. 20 nieuw in geschrevenen, 15 uittredingen (5 door overlijden, 9 door vertrek uit het rayon). Totaal ledental op 1 jan. 1972 stond op 334. Er zijn vorig jaar nogal wat uit breidingen en verbeteringen tot stand gekomen. De zitting in Spannum onder ging enige uitbreiding en de accomoda- tie in Lollum mocht aanzienlijk verbe terd om slechts een paar voorbeelden te geven. De bereikte mijlpaal „10 miljoen gulden spaargeld” werd gevierd met ’n Op een zonnige middag met onbewolkte hemel. De bomen botten uit, het voor jaar nadert. De keien links op de Ba- gijnenstraat (balstenen) lijken wel een stukje maanlandschap. Nog even glimt het licht tegen de palen van de wal- beschoeiing. Hoe mooi is de railing aan de St. Jansstraat (of is het hier nog Dijlakker?) weerspiegeld! Even kijk je dwars door de kerk heen en het takwerk links boven breekt het witte vlak. Is de hemel rein en smette loos, in het grachtje zelf is wat drijf- vuil, teken van onze milieuverontreini ging op dit ondermaanse. Ook glijdt het zonlicht haarscherp over de leuning van de Bagijnenpost. Alle hulde voor deze vootreffelijke foto, de teren duplo voor het predikantenduo. Noordvietnamese troepen rondom Kon- toem. De meeste adviseurs van presi dent Richard Nixon, op één of twee na, waren tegen de hervatting van de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Niet omdat zij de bombarde menten veroordelen, maar omdat zij vreesden dat het de president zijn her verkiezing zou kosten. President Nixon zou gezegd hebben dat een geloofwaar dige buitenlandse politiek belangrijken was dan zijn herverkiezing. zijn evenzeer van invloed geweest bij t bankwezen. Bestuur en toezichtsraad, primair het personeel, kweekten bij de klanten veel good-will en genieten hun volste vertrouwen. De ledenverg. zelf doorgaans niet druk bezocht (ditmaal viel t bselisst niet tegen) had een geani meerd verloop. Als nieuw lid van de raad toezicht trad toe de heer B. En- gelama uit Kubaard. Het bestuur bleef ongewijzógrt dat 10 winnaars elk een prijs van f 100 opleverde. De Lollumer schooljeugd is eveneens verrast'met wedstrijdprijzen bij de openstelling van het kantoor aldaar. De totale aanwas bedroeg f 1,4 miljoen tegen f 1,3 miljoen in 1970. Een stijging van 12,7 De stijging van alle Friese banken bedroeg samen 15%. Wommels j zit dus beneden dit Friese gemiddelde. De oorzaak hiervan ligt bij het spaar geld, wat verreweg het grootste deel uit maakt van de toevertrouwde gelden. Het spaargeld steeg inclusief de bijge schreven rente, van f 10 milj. tot f 10,9 mlij., een aanwas van f 941.000 of 9.4% tegenover 13%% vorig jaar. Het saldo op de privérekeningen nam toe met 49% De onkosten zijn ook in 1971 weer sterk gestegen, een groot deel van deze kos tenstijgingen is te wijten aan de opvoe ring der lonen. De personeelsbezetting was begin dit jaar in totaal acht vaste werkkrachten. Bovendien is de heer E. J. Bootsma te Wommels per 1 jan. j.l. de bank in dienst getreden als assuran- tie-adviseur. Diens werkzaamheden zul len zich in eerste instantie uitstrekken over de rayons Wommels en Winsum. Tenslotte dient nog vermeld dat de reis- bemiddeling bij de Coöp. Raiffeisenbank Wommels het eerste jaar niet onver- dienstelijk heeft gefungeerd. Uiteraard zijn de resultaten, in het experimentele stadium laag, doch voor 1972 lijken de ze al behoorlijk gunstiger. In algemene zin werd er nog op gewezen dat de mo netaire crisis de meest schokkende ge beurtenis van vorig jaar is geweest. In mei besloten de monetaire autoritei ten in West-Duitsland en Nederland niet langer de interventiekoers van de dollar te handhaven daar de toevloed van bui tenlands speculatie kapitaal te overwel digend was geworden. Door deze non-in- terventie werd o.m. de gulden „zwe vend”. Verder moest geconstateerd een verscherping van de inflatie en vertra ging van de economische groei, beide zeer opvallende kenmerken van onze na tionale economie. Al deze zaken en ver schijnselen hebben het beeld van de geld en kapitaalmarkt goeddeels bepaald, »e /la.f in Tinnrnnnr*.B nl.lr non -.rnm -f 1 AH jniiiiiiiiiiiiiiiMiinmniMiiiniiniinn Nederland staat niet los van de wereld en „het buitenland” niet los van Nederland. In allerlei opzicht, economisch, politiek en zelfs mi- Ktatr grijpt het een altijd op het ander in. Niet alleen Bolsward staat er in financieel opzicht somber voor (zie ons raadsverslag), ook in Nederland zelf is het geen juichen. De Nederlandse economie is ernstig uit haar evenwicht geraakt en de verwachtingen voor de naaste toekomst zijn niet gunstig. Dit schrijft de president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zjjlstra, in zijn jaarverslag over 1971. Zelfs wanneer de investeringen op een bescheiden peil blijven en wanneer de lonen en prijzen aan banden worden gelegd, dan nog moet met een hardnekkige overbesteding worden gerekend. Een terugdringen van deze diep ingevreten overbesteding zal niet een voudig zijn. Klemmender dan ooit is er de noodzaak om de loon- en prijsspiraal te stuiten. Bovendien is hernieuwde bezinning op het stijgingspercentage van de collectieve bestedingen (overheidsuitga ven en sociale voorzieningen) onontkoombaar. Colijn sprak in Bolsward. Aanvankelijk zou hij spreken in de gereformeerde kerk, maar de toeloop was zo groot, dat men genoodzaakt was in de Broerekerk samen te komen. De leiding berustte bij de heer P. v. Tuinen. (Vader van de la tere burg, van Tuinen) (Red.). Hij noemde het een groot voorrecht de grote leider te horen spreken in het ou de stedeke. Colijn pleitte voor verminde ring belastingen, afschaffing vaccinatie- dwang, afschaffing stemplicht, losma king band tussen staat en kerkgenoot schappen, weg met de ambtenaren heer schappij, front maken tegen een wetge ving, die de burger slaaf maakt van een alvermogend staatsbestuur. „De mannen in onze samenleving, zowel in de kapitalistische als in de socialis tische, hebben een meerderwaardigheids- complex, een gevoel van superioriteit, dat zij tot een vanzelfsprekendheid ver heffen. Zij zijn niet bereid dat op te ge ven. Zij hebben de minderwaardigheid van de vrouw nodig om zichzelf een hogere waarde toe te kennen. En de vrouwen zelf zijn zo gewend zich als minderwaardig te beschouwen, dat er maar weinigen de durf hebben dit vlak de strijd aan te binden”. Simone de Beauvoir Mevr. A. van Kalmthout-Blokland Heerenveen, lid van Man-Vrouw-Maat- schappij (MVM) zal een inleiding hou den over het ro.patroon van vrouw en man in deze maatschappij. De gespreks leider is de heer A. Schouten, Joure. De Anti Revolutionaire Partij blijkt niets te voelen voor het idee van KVP- Heit communisme is nog altijd geen vriend van de godsdienst, die Marx als opium voor het volk betitelde. Op pijn lijke wijze wordt dat thans in Tsjecho- JSlowakije ervaren. De Tsjechoslowaakse regering heeft „concentratie-kloosters” ingericht voor nonnen, waar alle activiteiten naar bui ten verboden zijn. Buiten de kloosters mogen nonnen zich alleen maar bezig houden met de verzorging van gehandi capte kinderen en bejaarden. Volgens het Oostenrijkse katholieke persbureau „Kath-press” dat van deze maatregelen melding maakt, worden bo vendien alle priesters door de autoritei ten gedwongen op hun 60ste jaar met pensioen te gaan. Gezien de .vergrijzing' van ’t Tsjechoslowaakse priesterbestand zal deze maatregel snel leiden tot een grote vermandering van het aantal pries ters. Zoals in de meeste communistische landen, staan de kerken in Tsjechoslo- wakije onder staatstoezicht. Formeel ge sproken zijn geestelijken en nonnen in dienst van de staat. Als „werkgever” voor de geestelijkheid heeft de Tsjecho- slowaakse staat dit jaar al veel aanvra gen voor priesteropleiding afgewezen en de aanvragers naar andere beroepen ver. wezen. 'v. wj I - M - -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1