Oud-badmeester H. Postema (be giftigd met erepenning) opende sportfondsenbad nieuwe Gabe Skroar n 4 I Totstandkoming bad had lange Al uw geldzaken geschiedenis bondsspaarbank bolsward iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiif Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zilveren filmpjes Hwat hat Fan stêd en lan Wy I WOENSDAG 3 MEI 1972 111e JAARGANG No. 33 Giro 887926 Gasten Grontmij Dêr’t de hearen ride stout de moude. (vervolg op pagina 2) De jeugd treed aan om het nieuwe bad in bezit te nemen. Fluitsignaal tikuliere fabriken it eigendom fan mar Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) HAVER KEART DY MOLKE ALLEGEARRE Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) 1.069 113 177 31 17 134 62 Nadat de nieuwe bedrijfsleider, de heer Postma de heer Postema naar zijn ver- Een bekend type uit het Bolswardse stadsleven weggenomen, nl. de heer Sy- bren Hanenburg in de volksmond beter bekend als „omke”. In het Bolswardse kraamcentrum had ondanks het gezegde alle begin is moei lijk” als eerste geboorte plaats die van de tweeling Marijke Silvia Rinia. Intrede ds. Hijlkema als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Bolsward. Met ingang van 1 mei komt de steen van de bon. De heer S. P. Postma, Markt 19, te Makkum heeft de schilderszaak overge dragen aan de heer P. Terpstra. le week mei 1947 Het toch wel wat gure weer kon niet verhinderen, dat er zaterdag morgen tijdens de opening van het Sportfondsenbad grote belang stelling bestond. Het was een historisch moment toen burgemeester J. M. A. Mulder vanuit de cabine zijn openingstoespraak hield en oud badmeester Postema met een fluitsignaal het bad opende. Het had anders wat meer spectaculair zullen zijn, maar dit lieten de weersomstandigheden helaas niet toe. Hoe dan ook, de oud bad meester op deze wijze te eren voor wat hij gedurende 1923 - 1962 voor zwemmend Bolsward heeft gedaan vond algemene waardering en het besluit hem de erepenning- van de stad Bolsward toe te kennen een welhaast ovationeel applaus. heven plaats had geleid klonk het fluit signaal en was de opening van het bad een feit. Een grote groep leerlingen stond te popelen om het bad in te dui ken, maar ze moesten nog even geduld hebben. Er was n.l. nog een verrassing. Burgemeester Mulder deelde mee. hoe B en W de heer Postema de erepenning van de stad Bolsward hadden toeg'ekend Nadat deze hem was overhandigd, wer den hem door de instrüctrices bloemen aangeboden. 'Het was aanvankelijk de bedoeling geweest deze bloemen door de kinderen uit het water te laten vissen en zo tot één boeket samen te stellen, maar dit bleek wegens de kou niet mo gelijk. 30 jaar geleden vèstigde zich op Wou- bert Zathe veehouder B. S. Jansen. Ge durende al die tijd heeft hij dezelfde ar beider, nl. de heer B. Ouderkerken ge had. De Multyshop is geen Multystrop ge worden. Het eindsaldo f 698,50 is over gedragen aan de PFC. Historisch moment. De heer H. Postema blaast voor het laatst op zijn fluit, hef! signaal, dat het nieuwe zwembad is ge- I opend. seagen wy de léste jierren yn üs om- kriten foarm en stal krijen: it giet alle- gearre nei greatere ienheden ta. En dat giet noch altyd troch. It hat der in soad fan, dat oer forrin fan jierren de fabri ken har yn inkelde „blokken” konsin- trearre ha sille. Hwat docht men nou mei al dy miljoe nen liters molke? Dat is net rounom it- selde. Yn Dütslan giet de greatste hap nei it féfoer (29%), fohge troch konsum- sje (25%) en molkpoeijerfabrikaezje (22 Yn Frankryk lelt it efkes oars: 27 giet yn it féfoer, 24% wurdt molk- poeijer fan makke, 20% tsiis (yn West Dütslan mar 15%) en 18% is foar de konsumpsje. Yn Italië giet hast de helte (47%) yn ’e tsiis, is 35% foar konsum psje ornearre en giet 15% yn it féfoer. Yn üs eigen lan giet in tredde part (33 oan tsiis, 25% oan konsumpsje en 18% yn ’e molkpoeijer. Mar de kondins springt der by üs fier üt. Hat Italië dit hielendal net, België en Frankryk elk mar 2% en Dütslan 5%, yn üs lan is it altyd noch 3 kear sa heech (15%), wylst der by üs yn forhalding mar in bytsje (4%) yn it féfoer giet. Nljsgjinrich is faeks de fraech, hwer’t dy 25% molke foar konsumpsje bidarret. Hawar, jo kinne jou eigen smaek der oan spegelje! De forhalding lei foar for- line jier sa: molke süpe yoghurt süpenbrij molkenbrij (b.g. rys) puddingfla sükerlarje molke spant yn it tal bidiriuwen de kroan: 6.700, mar dy ha trochinoar dan ek mar in oanfier fan 1,1 miljoen kilo yn it jier! Bihalven yn dit lan sill ik Fran kryk (gemiddeld 6,1 miljoen kilo) en ek Dütslan (14,3 miljoen kilo) noch fiks oan it sanearen moatte. Yn üs eigen lan is dy sanearing al drok oan de gong. Wiene dei’ yn 1950 noch 580 büterfabriken, 10 jier letter wietie dat noch 499 en wer 10 jier letter noch 290. De gemiddelde oanfier (yn miljoe nen kilo’s it jier) liet noch in hiel oare üntjowing sjen, resp. fan 8 via 12,1 nei 26,7. Yn de léste 10 jier waerd it tal fa briken hast ta de helte werombrocht, mar fordübele de oanfier mear as dit. Der is mar ien konklüzje mooglik: ek per bidriuw, gyng de molke leveransje gans omheech: mear kij, mear molke per kou en (al spillet dat mar in lytse rol) minder molke foar eigen gebrük. Op 1 jannewaris fan forline jier wiene der yn üs lan noch 290 suvelfabriken (sünt al wer ynkoart). De heechste sco re makke Oerisel mei 49 op ’e foet folge troch Fryslan mei 47. Minder as 30 hie- ne Drinte (22), Noard Hollan (20), Dimboarch (12), Utrecht (11), Grinslan (10) en Sélan (mar 4). Fan dy 290 fa briken wiene der 215 koöperatyf, mar fan dy léste wiene 35 wol it eigendom fan koöperaesjes. Der binne rammers ek „ynterne konsintraesjes”. Sa makken yn üs lan de 215 35 koöperaesjes of eigendommen fan koöperaes&es forline Wy hélde üs noch efkes by de EEG-lan- nen sünder Ingelan ensfh. Yn de seis „aide” partnerlannen binne net minder as hast 12.000 molke-üntfan- gende bidriu,wen, meastal büter- of tsiisfabriken, eventueel ek kondins-, mar yn Frankryk en Italië ek gans opslach- of wikselbidriuwen. Yn Lüksemboarch binne op de 60.000 kij mar 4 fan sokke bidriuwen, mar dy krije deis dan ek- in oanfier fan gcimddalid 44 miljoen kilo, jier die! üt fan mar 108 ündernimmingen Der kin üs lan mei 290 untfangbidriu- en wiene der noch oerbliuwende 40 par- wen mei in gemiddeld fan 26.7 miljoen kilo it noch net iens tsjin halde. Italië 23 ündernimmingen. Ek dit forskynsel Nederlandse Gemeenten wordt ontvan gen. 19 maart 1963. Het bestuur van de zwemschool dient een programma van eisen in. Grontmij. krijgt opdracht een schetsplan te maken. 10 okt. 1963. Schetsplan is gereed. Om trent subsidiëring wordt een bespreking gevoerd met Plancommissie, D.A.C.W. Grontmij, burgemeester en wethouders, bestuur zwemschool en directeur ge meentewerken. Begroting 735.650,- grondkosten. 10 febr. 1965 Plannen worden in 5-voud ingezonden, met gunstige adviezen van diverse instanties, bij Plancommissie. 30 maart 1965. Plannen besproken met heer Apperlo van de provinciale plan commissie. Vindt plannen mooi maar duur. 27 juni 1966. Provinciale Plancommissie retourneert alle bescheiden die zijn inge diend. Er zijn nieuwe eisen op het ge bied van bad- en zweminrichtingen. Hiérbij het plan aanpassen. 8 dec. 1966. Plan ingediend bij Curema voor 65% subsidie van het Rijk. Tevens ingediend bij plancommissie. Tevens in gediend bij D. A. C. W. 10 okt. 1968. Om kwart over 5 ..happe ning” voor stadhuis, georganiseerd door de „B.O.O.G.” Dr. J. Halbertsmaprijs wordt uitgereikt. 4000 kinderen zingen hun zwembadlied en tonen hun spandoe ken. Toenmalige Commissaris der Ko ningin zegt dat provinciaal bestuur allé medewerking zal verlenen. 4 maart 1969. Secretaris plancommissie vraagt plannen aan te passen aan de eisen, die sinds 1966 aanmerkelijk zijn gewijzigd. Nieuwe plannen 2 maanden later opnieuw ingediend. 15 sept. 1969. Telefonische mededeling Plancommissie. Subsidie toegekend. 7 uur ’s avonds bevolking voor stadhuis bijeen en mededeling gedaan. 17 okt. 1969. Definitieve subsidietoezeg ging van 500.000,-. Begroting geaccep teerd tot ƒ.1.497.612,-. 11 dec. 1969. Gedachten ontwikkeld te vens instructiebad te bouwen. Dit be sproken met Grontmij., burgemeester en wethouders en zwembadbestuur. 17 dec. 1970. Openbare bijeenkomst in L.T.S. voor financiële actie t.b.v. zwem bad. Oprichting actie-comité Zwembad. Besluit tot uitbreiding met' instructie- bad. - 20 maart 1970. Slotavond actie-comité zwembad in de Doele. Totale opbrengst van alle acties samen bijna 2 ton. 14 mei 1970. Aanbesteding in het stad huis. Laagste inschrijver N. V. Haitsma te Harlingen. Werk wordt op 17 juni 1970 gegund aan N. V. Haitsma. 29 juni 1970. Aannemer met werk be gonnen. 25 mei 1970. Eerste contact met Sport fondsen. 24 nov. 1970. Raad besluit in principe tot overeenkomst met Sportfondsen. 9 dec. 1970 Advies van Sportfondsen om apart kleedgebouw te bouwen en in structiebad gehele jaar open. 15 aug. 1971. Het overdekt instructie bad wordt ingebruik genomen en ver werkt sindsdien tot aan vandaag ge middeld 3000 bezoekers per week, ge specificeerd als volgt: 1200 schoolkinderen, 250 in yercTiigings- verband, 900 particuliere lessen, 650 vrij zwemmen. Déze cijfers van ruim 8 maanden erva ring met het instructiebad geven u allen een duidelijk beiwijs, dat alle moeite en financiële steun aan een goede zaak zijn besteed en dat het de moeite waard is om op de laatste dag van mijn data- reeks, n.l. 29 april 1972 samen feest te vieren ter ere van deze officiële opening. Een vraag iiï Bolsward was de laatste weken hoe deze opening zal geschieden en door wie. Gezien de voorgeschiedenis van dit nieu we bad, en waar hier- sprake is van de afsluiting van een oude zwemperiode in Bolsward en van een nieuw begin, was het college van burgemeester en wet houders samen met de Raad van Beheer van het nieuwe sportfondsenbad eenpa rig van mening, dat deze eer toekomt aan de man, die gedurende een lange reeks van jaren zijn beste krachten heeft gegeven aan de bevordering van de zwemsport in Bolsward. Mag ik daar om de bedrijfsleider van ons nieuwe bad vragen deze persoon naar voren te lei den, opdat hij voor het laatst zijn bad- meestersfluitje kan hanteren en daar mee het nieuwe bad via zijn fluitsignaal te openen.! üs hjoed to sizzen gezinsbank zonder winstdoel Volgens tellingen blijkt dat in 1946 on geveer 64000 runderen en 490.000 var kens illegaal zijn verdwenen. radeel, Hennaarderadeel en Workum, burgemeester De Wilde van Alkmaar, die destijds als gedeputeerde veel voor het bad had betekend en de oud secr. van de plannommissie, de heer M. Ap perlo. Ook de heer Commissaris der Ko ningin, mr. Hedzer Rijpstra was met zijn echtgenote aanwezig. Ze kregen koffie aangeboden door meisjes in Fries costuum (leden van de skotsploech). Toen de muziekkorpsen Oranje en de Schutterij hun mars door de stad had den gedaan werd tot de opening over gegaan. Vooraf hield burgemeester Mul der een rede, waarin een historisch overzicht, die we ook als documentatie voor later (we denken b.v, aan de gou den filmpjesschrijver van 2022!) gaarne in zijn geheel overnemen. Burgemeester Mulder - die eens gezegd heeft: Als het bad er maar komt, ben ik niet tever geefs burgemeester geweest - sprak als volgt: Mijnheer de Commissaris, mevr. Rijp stra, dames en heren, Op deze voor Bolsward zo feestelijke dag mag ik allen van harte welkom heten, nu eindelijk ons zwembad is gereali seerd. Zo velen van u hebben een daad werkelijk aandeel gehad in de voorberei ding, de subsidiëring, of in de uitvoering, dat we blij zijn u bij deze Opening te mo gen begroeten. Juist, omdat het zo velen zijn, is het onmogelijk allen met name te noemen, maar weest u allen over tuigd van onze gevoelens van grote dank baarheid voor alle steun, die wij hebben ondervonden. Het is daarom fijn, dat u juist vandaag aanwezig kunt zijn. Dit zwembad heeft een merkwaardige vóórgeschiedenis. Er zijn wel een 40-tal markante punten over de geschiedenis te noemen, te veel om nu allemaal op te sommen. Toch wil ik u enkele niet onthouden. In de loop van 1960 stelt de toenmalige burgemeester van Bolsward, mr. Geu- kers aan het zwemschoolbestuur de vraag of het oude bad niet vervangen moet worden door een nieuw bad. Ant woord is negatief, omdat men voorkeur heeft voor het vrij zwemmen in de Sne- kervaart. Begin 1962. Het bestuur van de zwem school Bolsward besluit het zwembad aan de Snekervaart, wat 40 jaar heeft gefunctioneerd, te sluiten wegens verregaande verontreiniging van het open water. 27 aug. 1962. Na overleg met het be stuur van de zwemschool vragen burge meester en wethouders advies aan de commissie voor bad- en zwemgelegen- heden van de Vereniging van Nederland se Gemeenten omtrent het stichten van een zwembad in Bolsward. 11 okt. 1962. De in september 1962 aan- gekondigde actie voor ledenwerving voor een nieuw zwembad wordt gehouden. Actie brengt ruim 4.000,- op. 1 maart 1963. Het in augustus 1962 ge vraagde advies van de Vereniging van Bolswarils Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. rjemme 23 (set efter elk sifer noch 6 nullen en jo ha de tallen yn kilo's). Wy sjogge dus, dat de gewoane wite (dreage, standari- searre of swiete) molke it noch fier wint. Mar de yoghurt, foar de oarloch by de measten noch isi ünbikend pro- dukt, stiet royael op it twadde plak. It skynt noch lekkerder to wêzen as de fla. Dan wurdt der hast 2 x safol'le süpe dronken as sükelarjeniolke. De brij is hwat op retour liket üs ta. Der wurdt noch mar in 5% losse molke forkoft. It giet hast allegearre yn flessen en sünt de léste tiid, binammen mei de opkomst fan de supermerken yn kunststof en karton. In produkt dat de léste jierren ek tige opkommen is, is de kofjemolke. It soe yn boppesteande rychje aerdich heech komme, mdr dan moat men wol bitinke, dat net alles yn 'e kofje komt, mar de hüsfrou hwat langer hwat mear leart de kofjemolke yn it rémeitsjen fan flaubiten en „shakes” to brüken. Ek giet in part yn ’e eksport. Mei büter en tsiis is dat fanseis ek it getal. Wy meit- sje folie mear as wy seis op kinne. Yn 1970 waerd bg. 121 miljoen kilo büter makke. Yn ynlansk förbrük wie 37 mil joen kilo en der gyng 142 miljoen kilo oer de grins, dus folie mear as der dat jiers makke waerd. De hiele foarrie rekke op! Yn itselde jier waerd der 272 miljoen kilo tsiis makke en ek noch 6 miljoen kilo boeretsiis. Wy ieten 107 miljoen ki lo op en der gyng 173 kilo oer de grins. Ja, de kou ha wy hiel hwat oan to tank jen. naar het zwembadterrein gekomen. O.a. zagen we burgem. mr. J. A. Geukers Vele burgers en speciale gasten waren van Helmond, de B en W’s van Wonse- De scheidende badmeester temidden van charmant gezelschap. V.l.n.r.: mevr. A. de Lang-Bootsma; mevr. C. Faber-Dijk- stra; de heer H. Postema; mej. G. Hengst, mevr. H. Hiemstra-v. d. Klei. Zichtbaar ontroerd luistert de heer Pos- Bolsward. Naast de burgemeester de tema naar de mededeling, dat hij is be- heer Postma, de nieuwe bedrijfsleider giftigd niet de erepenning van de stad van het bad. ff? ••y-z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1