NixonGeen bleke woorden stamelen Stokpaardje VVD niet haalbaar Gade Shroar Oost en West ontmoeten elkaar op het scherp van de snede KVP wil kleine partijtjes weg uit de kamer Uit het Foto poëzie-album Gouden filmpjes van de week Herleefde belang stelling voor oude handwerken Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'i 1® j 1 Hie JAARGANG No. 36 VRIJDAG 12 MEI 1972 WymbritseradeeL D. Stap Botje de Jong Napoleon Bonaparte De consequentie Kritiek Reisleiders-koppelbazen Planeet er bij Rusland De wedloop Die pers toch Geheime papieren i Moskou-bezoek D’66 Kleine partijen us hjoed to sizzen 3 Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag F rij hwat skane ’t boarst omheech, kas en spine hol en leech. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Indien de agressoren met hun invasie zouden slagen en het aangevallen land zouden veroveren, zouden in andere de len van de wereld, waar gevaren drei gen, andere landen worden aangemoe- digd om hetzelfde te dioen. Indien de communisten militair in Vietnam win nen, wordt het oorlogsgevaar in de we reld enorm vergroot. Maar indien de communistische agressie in Vietnam faalt, zal dit andere dengelijke voorne mens weerhouden en wordt de wereld vrede bevorderd. Nooit zullen wij, aldus de president verder, een van onze vrien den aan communistische agressie over leveren. Wij zullen standvastig zijn. In café De Drie Kronen geplaatst le kl. Wagenaar-biljart. Café De Harmonie te Parrega door H. Bakker overgedragen aan E, H. v. Mee keren. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 t Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het is niet uitsluitend op de televisie, dat we detective-histories meemaken Geen van beiden acht oorlog wenselijk; zij vrezen elkander. Maar ook geen van beiden zal ervoor terugschrikken, indien oorlog onvermijdelijk mocht blijken. Men zal moeite hebben om te Moskou iets te bereiken, dat niet helemaal niets is. De enige troost hierbij is, dat beiden zich zullen inspannen om althans dit te verwezenlijken. Het lot van de toekomst is in de 'waagschaal. Deze maand is kri tiek voor de wereldvrede. Het zal er nu om gaan, of er werkelijk „ontspanning” tussen oost en west mogelijk is. Dat komt meer op Nixon aan dan op Willy Brandt, hoe goed deze het ook bedoelt. De eigenlijke partijen, op wie het aan komt, komen thaiis in contact. tot ook de regering met een eigen voor stel komt. Op grond van uitvoerige berekeningen meent men vast te kunnen stollen, dat er een tiende planeet bestaat, driemaal zo groot als Satumus, 9600 miljoen km van de zon is verwijderd en 464 jaar no dig heeft om éénmaal om de zon te trek ken, maar dit dan doet isi de tegenge stelde richting van de bekende 9 plane ten. Een foto zou een afdoend overtui- gingsstuk zijn, maar op die afstand van de zon is de llichtreflex van de planeet te gering voor een foto. Momenteel be vindt planeet X zich in het sterrebeeld Cassiopeia, dat zo ontzaglijk veel ster ren telt, dat de opsporing dubbelmoeilijk wordt. De ontdekker, Brady, hoopt, dat de reeds zo ver gevorderde telefotogra- fie deze donkere kolos (28 maal zo groot als de aarde) nog wei eens op de plaat zal krijgen. Afstand 9600 miljoen km. Daarbij vergeleken is een maanreis maar een miilimetertje. Hoe verder de Het is een Franse gebeurtenis, dat een nazaat van de grote keizer Napoleon Bonaparte op uitnodiging van de Franse marine een officieel bezoek aan St. He lena brengt. Louis Napoleon Bonaparte, zoals hij voluit heet, is Frans handelsat- taché te Johannesburg in Zuid-Afrika. De Zwitserse pers onthult, dat in 1971 vele duizenden gastarbeiders clandestien het land waren binnengesmokkeld, voor al uit Turkije. De meest gebruikte truc hierbij is, dat in het thuisland reisleiders van een reisbureau clubs aanwerven en deze in het gastland als koppelbazen aan de industrie verkopen. over geheime en toch veroverde staats stukken. In het werelijke leven, waar men zo iets heden niet meer zou ver wachten, zien we ze ook. Kort geleden raakte Amerika in rep en roer, toen de Amerikaan Ellsberg zich van de belang rijke geheime documenten uit het her metisch gesloten Pentagon bleek te heb ben meester gemaakt, kort er op ge volgd door een tweede, de Amerikaan Anderson, met hetzelfde kunststuk. Thans heeft West-Duitsland pijn door ’n dergelijk schandaal. Uit de geheime be sprekingen van o.a. Brandt, Scheel en anderen met de Russen Gromyko, Kosy gin en anderen kwamen de notulen In handen van de pers. Dat de Duitsers er mee druk bezig zijn is wel het zachtste, dat men er in deze dagen van kan zeg gen. naar als maar meer hele kleine groepe ringen, die bij elk debat aan het woord moeten komen en daardoor elke redelij ke discussie onmogelijk maken. wetenschap komt hoe groter is het heel al; en nog is het einde niet. De werke lijkheid is groter dan wij. Weinig letters heb ik nodig Om u mijnen wensch te bien Meer dan vijf zijn overbodig Dat zal ik u laten zien ’t Kleine woord geluk, alleen Is het enigst dat ik meen. Cubaard, 30 nov. 1906 Zacht als een roosje bloei uw leven Nimmer van rampen en zorgen omgeven Neen! vreugde en voorspoed Zij immer uw lot Voor onheil of kommer Behoede u God Cubaard, 25 dec. 1899 Het treffen van Oost en west te Mos kou in deze maand, als Nixon z’n kracht toer doet, brengt twee partijen bijeen, die beide op scherp staan. De Russische leiders zijn bekwaam, maar spijkerhard en houden een vast doel koel en onwrik baar in het oog. De zwakkere, die met hen spreekt, delft het onderspit. En als zij zich geweldig bewapenen, is een van hun doeleinden hierbij om gepantserde woorden te kunnen spreken. President Nixon weet dit alles natuurlijk heel goed Hij is erop gewapend en heeft in zijn jongste rede met opzet duidelijk gezegd, dat hij niet naar Moskou gaat om bleke woorden te stamelen, maar om als presi dent van het machtigste land van het westen met de kotos van het oosten de vraag onder ogen te zien, of samenle ving zonder oorlog mogelijk is. op 60 le week mei 1922 *M4«««44M**M4**4**M*4* Ride mei in moaije wein, en de ponge plak yn ’t ein. 4- cm op Bolswards Nieuwsblad Blijkens officiële berichten zijn thans in de Sovjet Unie achtmaal zoveel oorlogs schepen in aanbouw als in de Verenig de Staten. Hoewel de jongste begroting een tekort becijfert van 25% miljard dollar heeft president Nixon zich ge noodzaakt gezien om de defensiebegro ting van ruim 20 miljard dollar met nog 6,3 miljard dollar te verhogen. Amerika is allengs juist op het gebied van de zwaarste wapenen bedenkelijk achter ge raakt. In 1965 bijv, had Amerika van de sterkste atoomprojectielen er 934, Rusland 224, thans is de verhouding: Amerika 1054, Rusland 1510. Op het jaarlijkse congres van D’66, af gelopen weekeinde gehouden, heeft de partijleiding nogal wat verzet ontmoet over de huidige samenwerking met de PvdA. Een aantal democraten meent dat D’66 het risico loopt ten onder te gaan in het grote geheel van de samen werking. De partijleiding kon overigens voorkomen dat moties werden aangeno men waarin op het losser worden van de samenwerking wordt aangedrongen. Fractievoorzitter van Mierlo van D’66 drong opnieuw aan op verdere samen werking met andere partijen om voor de volgende verkiezingen met een re geerakkoord te kunnen komen. Hij wil hierbij afzien van formele onderhande- lingen omdat deze „toch geen kans ma ken.” Hwat hat Premier Biesheuvel heeft ontkend dat de regering in moeilijkheden is gekomen door een onverwacht groot begrotingstekort van meer dan drie miljard gulden. De minister-president vertelde eind vorige week na ’t wekelijkse kabinetsberaad, dat, als er verder niets wordt gedaan, ’t tekort 2,2 miljard zal zijn. Het kabinet beraadt zich deze weken over de maatregelen, die voor het nieuwe begrotingsjaar moeten worden genomen om te voorkomen (dat dit tekort alsnog groter wordt. De premier liet doorschemeren dat de z.g. inflatie correctie (een vermindering van de loon, en inkomstenbelasting) wel eens niet door zou kunnen gaan. Het schijnt dat ook de libera len nu hebben ingezien dat hun stokpaardje financieel niet haal baar is. Het voetpad Exmorra-AUingawier zal door de aanleg van de weg worden op geheven. In zijn laatste redevoering, mede met het oog op de komepde Rus landreis, heeft president Nixon in duidelijke woorden zijn standpunt vastgesteld en wereldkundig gemaakt. Na vermeld te hebben, dat de Amerikaanse troepen, die in 1969 in Vietnam 549.000 man tel den, thans tot 69.000 man waren teruggebracht en vóór 1 juli niet meer dan 49.000 zullen bedragen, zei Nixon, dat deze troepenver mindering niet tot strekking had of mocht hebben om Zuid-Vietnam in de steek te laten, des te minder nu het te lijden heeft onder een ongehoord grote agressie. Nixon wees met kracht als lasterlijk de beschuldiging terug, dat Amerika ginds agressie pleegde; integen deel, Noord-Vietnam, dat 12 van zijn 13 divisies buitenslands heeft staan en delen van Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam bezet, pleegt duidelijk agressie en wij Amerikanen, aldus de president, helpen de aangevallenen tegen deze agressie. Vanuit Rusland klinken harde antwoor den. President Podgomy, die wel eens sprak over Amerikaanse imperialisten, had het nu over de Amerikaanse agres sie in Vietnam en de Arabinche wereld en verzekerde dat Rusland zowel Noord Vietnam als de Arabische volken krach tig zou steunen bij de afweer van Ame rikaanse agressie. Rusland brengt dit ook in praktijk. Het zijn overal Russi sche wapenen, die de agressie helpen en de Amerikanen, die vallen, sneuvelen door Russische kogels. Het is een on hebbelijkheid van de Russen om hen, die het niet met hen eens zijn, voor agres sors uit te maken en duidelijke agres sies van hun vrienden met mooie pro pagandistische namen te versieren, als zijn het dan bevrijdingsoorlogen of iets dergelijks. Hun propaganda werkt hier mee in de hele wereld en zweept er an- ti-Amerikaanse demonstraties mee op. Om in Bolsward (nog steeds) wat bij zonders te ontdekken behoeft men niet altijd echt te zoeken. Men kan ook vol staan met goed te kijken, bij voorbeeld ter hoogte van lederhuis Hengst op de hoek Broerestraat-Kleine Dijlakker. Daar kimt u dan hetzelfde zien als wat op deze foto staat. En daarbij gaat het dan om de gevels van een 3-tal huizen vlak voorbij de St. Franciscuskerk aan de Grote Dijlakker, wiens ranke toren spits daarachter hoog de lucht insteekt. Oud en nieuw ontmoeten hier elkaar. Boven moderne, aan de eisen des tijds aangepaste zakenpanden prijken reeds eeuwenoude gevels, waarvan u een be schrijving kunt verwachten is het nog te verschijnen boekwerk Nederlandse Monumenten, deel Friesland. In 1930 evenwel verscheen de „voorlo pige lijst der Nederlandse Monumenten van geschiedenis en kunst”, deel 9, be trekking hebbende op onze provincie. In het hoofdstuk over Bolsward vinden we ih de rubriek trapgevels een korte be schrijving van het pand Grote Dijlakker 17 (thans no. 13, kledinghuis Ketelaar) gevel 1649, in 1889 gerestaureerd, met gebeeldhouwde friezen en geprofileerde (versierde) vensteromlijstingen. Sieran- kers. In de rubriek halsgevels komt het pand Grote Dijlakker (ongenummerd) ter sprake (thans no. 15, bakkerswinkel Wijnia, tevens depot Jamin)rechte halsgevel (1729) met gebeeldhouwde vleugelstukken. In de top een cartouche (d.i. een schild met sierlijke rand), om lijst door festoenen (guirlandes). Onder de vensters gebeeldhouwde draperiën (geplooide doeken) waarvan een met: 1729. Steen met alliantiewapen. Sieran- kers. In de opsomming missen we (zeer vermoedelijk ook voorlopig) een beschrij ving van de gevel van het pand thans Grote Dijlakker 12 (slagerij Lammers). Deze zal ook uit de 17e of 18e eeuw da teren en zou als volgt kunnen worden omschreven: ingezwenkte halsgevel met aanzetkrullen en driehoekig fronton (bo venstuk). Sierankers. Enkele andere ge vels van de op de foto voorkomende pan den zijn geen monumenten in de beteke nis die men daaraan geeft maar mis staan in het rijtje beslist niet. Gedoeld wordt hier op het geveltje tussen de win kels van de heer Ketelaar en de heer Wijnia (no. 14 mej. Elzinga) met een speelse daklijst en de brede gevel van het woonhuis van de heer Lammers (no. 17), waarvan het witte front rijk ver sierd is met kleurige bloem en vogelmo- tieven die echter niet oorspronkelijk zijn maar recent aangebracht. Het een met ander nog een kostelijk stukje Bolsward, voor wie er oog voor heeft. Dat had althans de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat, die deze foto voor ons maakte. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De KVP (op één na de grootste partij) heeft een initiatiefwet ingediend om een rem te zetten op het ontstaan van te veel kleine partijen in de Tweede Ka mer. Gevolg van het voorstel zal zijn dat in de toekomst een partij minstens drie zetels moet halen, wil zij in het parlement komen. Het voorstel zal dit jaar nog worden behandeld. Het is niet onwaarschijnlijk dat het zal worden aan genomen. Het nadeel van zo’n regeling is dat kleine partijen - soms - het begin kunnen zijn van nieuwe politieke stro mingen. Maar de ervaringen van de laatste jaren hebben geleerd dat nieu we richtingen ook vrij snel nogal groot kunnen worden (D’66, DS’70). Het voor deel van zo’n regeling is dat het een rem zet op een dreigende ontwikkeling De premier deelde ook mee dat het ka binet extra heeft vergaderd over de abortuswetgeving. Begin deze week was er nog geen eensluidende mening over binnen de regering. De liberalen en DS ’70 willen wel een wat grotere vrijheid en de arts buiten de sfeer van de straf wet houden, de christelijke partijen wil len daarentegen in de eerste plaats het recht van het ongeboren leven te be schermen. Het schijnt dat een compro mis in de maak is, waarbij abortus uit principe wordt verboden, maar waarin toch een groot aantal uitzonderingen voorkomen, die abortus rechtvaardigen. Het kabinet heeft al eens een wetsont werp gemaakt, maar dit is door de Raad van State geweigerd omdat het ont werp niet werkzaam zou zijn. Twee so cialistische kamerleden hebben boven dien een initiatiefwet ingediend, waarin de nadruk wordt gelegd op het beslis singsrecht van de vrouw. Deze initiatief wet zal op behandeling moeten wachten Opening nieuwe Sigarenwinkel. Tevens schrijfbehoeften. N. Stienstra, Broere- straat. Kantongerecht Bolsward. L. N. te Cu baard moet voorkomen wegens rijden op een fiets zonder bel. Eis f 3,of 3 da gen. G. A. Syperda, Specialiteit in gevulde gemberkoeken. De „Weefkring It Skipperke”, (presi dente mevrouw P. M. de Boer-Schade) achtte het belangrijk dat er in wijdere kringen bekendheid zou worden gegeven aan de doelstelling dezer jonge Vereni ging in Frieslands Zuidwesthoek. Mten mag het toch als een verheugend feit beschouwen dat er bij de moderne mens van het jaar 1972 weer belangstelling groeit voor de beoefening van handen arbeid uit ver vervlogen jaren. Spinnen en weven waren in vroegere eeuwen toch in elk goed geordend gezin de da gelijkse bezigheden van de vrouw! In de oorlogsjaren werden de oude spin newielen weer te voorschijn gehaald en verschillende personen, ook wel onder duikers, hielden er zich onledig mee. Op het platteland beschikten velen wel over schapenwol en men kon er warme kousen en sokken, truien en andere duur zame en warme kledingstukken van ma- ken. Zodra echter de oorlog en de krap- I te van kleding en dergelijke artikelen weer voorbij was verhuisden deze „hul pen in nood” weer zo spoedig mogelijk naar de rommelzolders. Bij de dames in de Zuidwesthoek is de belangstelling voor de weefkunst in de laatste paar jaar sterk gegroeid sinds in 1970 door de Culturele Raad Workum ’n weefcursus werd georganiseerd, waarbij mevrouw Reid-de Jong van Workum als leidster optrad. De resultaten ervan wa ren vrij verrassend, men kon zelfs een kleine tentoonstelling van de ongeveer 75 vervaardigde werkstukken showen en daar kwamen o.a. dames van de cur suscommissie van de afdeling Gaaster- land van de Bond van Plattelandsvrou wen een kijkje nemen. Inmiddels is men te Workum reeds ge start met een derde basiscursus met daarnaast een vervolgcursus schachts tafelgetouwtjes van weefbreedte. Deze getouwtjes zijn huurkoopbasis door de dames zelf aan geschaft. Goede samenwerking en doorlopend con tact met elkaar, ook na de geslaagde cursussen bleek aldus noodzakelijk en zo kwamen deze dames-pioniers tot het be sluit om een weefkring te vormen voor de Zuidwesthoek van Friesland. En toen dat besluit feit was geworden trad de nieuwe organisatie al direct handelend Op door zich te wenden tot het bestuur van het Anjerfonds Friesland met een verzoek om subsidie voor het aanschaf fen van weefgetouwen. En men boekte succes, want een bedrag van f 500,— werd haar toegekend en zo kon men een 4-tal weefgetouwtjes aanschaffen. Men wil deze getouwtjes nu uitlenen aan mensen, die al kunnen weven, maar zelf geen getouw hebben, of uitlenen tegen een redelijke vergoe ding aan verenigingen, die ook een weef cursus voor gevorderden willen organi seren. Graag zou men nog een viertal getouwtjes willen aanschaffen, dit in verband met het lesgeld. Het bestuur stelde zich voor 3 a 4 keer per jaar contactavonden of -middagen te beleg gen, waarbij dan telkens van plaats zou worden verwisseld en eens per maand, ook al weer in verschillende plaatsen, een middag of avond waar men weefwol of weefgarens kan aanschaffen en of be stellen, zoveel mogelijk tegen kostprijs. De ons getoonde werkstukken getuig den zowel van kunstzin als goede smaak! Op deze uiterst gezellige pers conferentie werd ook uit de doeken ge daan waarom men de naam „It Skipper ke” had aangenomen. Een skipperke is een uit vroegere tijd stammende klein doch simpel spinnewiel, dat wegens haar kleine afmetingen veel aan boord van vracht- en beurtschepen werd gebruikt. Verder werd nog vastgesteld dat er op donderdag 13 april aanstaande te Kou- dum in „De Klink” een eerste contact- avond zal worden gegeven. De dames- lezeressen, die interesse hebben om iets meer over deze weefkunst te horen kun nen alle mogelijke inlichtingen krijgen bij mevr, de Boer-Schade, Wilhelmina- straat 50, Balk, mevr. Reid-de Jong, Hylperdyk 4, Workum, mevr. F. D. Kemker-Hoekstra (secr.), Sud 80, Wor kum, mevr. B. Jensma-Lodewijk, van Swinderenstr. 11, Balk en mevr. M. A. Schram-de Vries, Schans 37, Staveren. De Franse journalist Marcilly zegt in ’t Franse blad France Dimanche dat de als hoffelijk bekend staande Franse pers toch wat zuiniger moet zijn met het lichtvaardig verbreiden van geruchten. Ten bewijze voert hij aan, dat de Franse bladen van koningin Elisabeth II van Engeland 92 zwangerschappen hebben vermeld, waaronder 9 miskramen, haar 73 maal het besluit toeschreven van prins Philip te scheiden, dat ze 63 maal op het punt stond afstand van de rege ring te doen en 32 maal een zenuwin- storting kreeg; tenslotte zou ze niet minder dan 151 maal lord Snowdon van het hof hebben verwijderd'. Geen wonder verzucht Marcilly, dat de koningin wel eens behoefte heeft aan vacantie. l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1