Stichting „Aide Fryske Tsjerken actief zeer en deposito’s Frans Ter steeg (Bolsward) in de orgelcommissie Zomerexursie naar Longerhouw - Tjerkwerd - Exmorra - Workum Sluiting op Pinkstermaandag termijn* sparen Nixon Zilveren filmpjes Fan stêd en lan Uit het poëzie-album woensdag 23 mei uit bondsspaarbank bolsward STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND M KR 111e JAARGANG No. 37 DINSDAG 16 MEI 1972 Wymbritseradeel. Kerk te Augsbuurt Overige objecten IS olJong Onderzoek klokkestoelen en torens Orgelcommissie Publicatie Uurwerkcommissie 3e week mei 1947 De Ned. Kaatsbond in het goud. BARGEPRAET Au-kje FxMuin Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Administratie Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het koor in de gerestaureerde kerk te Exmorra. Het bestuur heeft verder een commissie ingesteld die zal adviseren inzake be heer en herstel van torenuurwerken. Hierin zijn benoemd O. H. van den Berg te Jukwerd, J. Bos te Noordhom en B. Raangs te Obergum. Mochten er onder de donateurs meer uurwerkdeskundigen zijn die hieraan willen meewerken, dan zou men dat graag vernemen. Ook deze commissie is bereid te adviseren omtrent Het bestuur heeft een commissie inge- steld die zal adviseren inzake beheer en herstel van orgels. In deze commissie zijn benoemd: J. W. Boeijenga te Sneek, mr. A. Bouman te Paterswolde, F. Hout koop te Dokkum, W. de Ruiter te Joure en F. Tersteeg te Bolsward. De commis sie is bereid ook te adviseren omtrent orgels die geen eigendom van de stich ting zijn. De onderhandelingen over de kerken te Genurn en Lichtaard zijn afgerond en het contract ligt nu bij de notaris, zo dat de overdracht waarschijnlijk binnen enkele weken zak kunnen plaatsvinden. Het is te verwachten dat de overdracht van de kerken te Bomwird en Blessum binnen enkele maanden zijn beslag zal krijgen. Met verschillende andere kerk voogdijen worden de onderhandelingen voortgezet. Intussen heeft de stichting bij enkele van deze kerken noodherstel laten uitvoeren om verder verval tegen te gaan, zo lezen we in het mededelings- blad van de stichting. wikselfailige saek is. Hiel oars, mar net minder opmerklik is it byld by de mes- terij. De earste trije jier fan it ündersyk wiene de arbeidsynkomsten foar elke mestbaerch (d.i. it forskil tusken de op- bringst en de kosten sünder arbeid) goed f 17,—, doe goed f 15,en yn 1968 -'69 ynienen f 37,90, doe f 32,20 en dêr- nei in fal oant f 7,60. Dit léste jier stie- ne de risseltaten sterk ünder de druk fan de sakke opbringstprizen en de slim hege Onkosten. Dat men it by de fokke rij net yn it lyts dwaen moat, docht wol bliiken üt it feit, dat de kostprijs foar in bigge fan in 40 poun by in bidriuw fan 15 sügen f 89.70 is, by 35 sügen f 78.40 en by 75 sügen f 74.80. Ek by de mes- terij jildt datselde. De kostprijs foar it slachte gewicht is by 75 bargen f 3.11, by 175 f 2.98 en by 500 f 2,93. Dit sit him fanseis foar in great part yn it by in greater tal minder wurk per baerch mooglik ek yn foardieliger oankeap fan moal by greatere kwantums tagelyk. De opbringst skommelt hwat yn forbdn mei de wikseljende fraech en oanbod yn de hiele EEG. SOnt 1967 binne de grin- zen fan de lidsteaten iepen, ütsein de mooglikheit, dat in grins op veterinaire grounen slüt. Ek kinne wizigingen op monitair gebiet fan ynfloed wêze op de opbringst. Dizze faktoren binne binam- men foar üs lan fan bilang, omdat wy de helte fan de produksje eksportearje. Fan elke twa bargen giet der ten oer de grins. In lytse treast oan de ein: Dit jier wurdt der yn de EEG in produksje- tokoart forwachte. Yngefal har gjin by- sünderheden foardogge, mei dêrom foar de neiste takomst forwachte wurde, dat it bargebuorkjen wol ütkinne sil. Soene de biggen oan de man brocht wur de foar f 95,dan soe de boer mei 15 sügen fortsjinne ha 15 x f 5.30 f 79.50 syn buorman mei 35 sügen 35 x f 16.60 f 581,en de trêdde mei 75 sügen 75 x f 20.20 f 1515,Jo sjogge dus hoe’t soks dêr yn rint. De donateurs van de stichting ontvingen deze keer een artikel over twee afzonder lijke kerken, nl. die te Genum en Licht aard, welke beide binnenkort eigendom van de stichting zullen zijn. Het artikel werd geschreven door mej. drs. H. M. van den Berg, verbanden aan de Rijks- dienst voor de Monumentenzorg. In no vember zal de tweede helft van het ar tikel van Halbertsma over de opgravin gen verschijnen. Daarna zal waarschijn lijk het artikel van Dolk over de graf zerken in Friesland volgen. uurwerken die eigendom van kerkvoog dijen zijn. Vanwegen in sinnestek leine to Blauhüs 3 aldere bollen dea oan it tsjoar. Grapje dat dezer dagen veel opgeld doet Ja, Pietje, jij hebt de Indonesische kers afgeplukt, houd je maar niet Indonesisch doof. Iets nieuws: met een regenkanon hoopt men in Twente de droogte te kunnen be strijden. Anderhalf miljoen brieven gaan er iede re week naar Oost-Indië. Dit is ander half maal zoveel als er terugkomen. Die hangt boven Vietnam Waar de wind weer ging draaien Het steeds feller oplaaien Van een brede oorlogsvlam Nixon begrijpt zeer wel Door deze ontwikkelingen. Begint de nood te dringen Staat mijn prestige op 't spel *k Zet alles op één kaart ’t Gaat er op af er ander Voor de november -ronde Is ’t persoonlijk iets waard Een hachelijk avontuur Nu geen woorden maar daden En elk krijgt in de gaten Dit is spelen met vuur De lucht leek opgeklaard Een uitstapje naar Peking Gespannen sfeer, verbreking, ’t Is politiek iets waard Tevreden knikte 't volk Tot plots het getij keerde. Verontrust observeerde Men een dreigende wolk. Onder leiding van prof. dr. R. Post hield Frisia Catholica de 8e pinksterbijeen- komst (tevens 16e alg. vergadering) in De Wijnberg. In het voorwoord werd de oprichter pater Titus Brandsma her dacht. Maandag 22 mei is onze drukkerij GESLOTEN en komt het Bolswards Nieuwsblad die week inplaats van dinsdag op De groei van de zeer actieve stichting „Aide Fryske Tsjerken” is de afgelopen maanden gestaag doorgegaan en waarschijnlijk kan men in de loop van dit jaar de 3000ste donateur welkom heten. De stand bedroeg per 1 april: 2485. Aanmeldingen komen bij lezingen over het werk van de stichting, naar aanleiding van berichten over de stichting in de pers en vooral door persoonlijke contacten. De ring band met publicaties heeft een grote aantrekkingskracht en de acti viteiten spreken velen wel aan. Hoofddoel is het conserveren van door de plaatselijke gemeenten moeilijk te onderhouden oude kerkgebouwen. Medewerkers gevraagd De stichting heeft behoefte aan mensen die willen helpen bij tentoonstellingen, excursies, administratief werk e.d. Wie van tijd tot tijd hiervoor enige tijd kan ei^ wil vrijmaken geve zijn of haar naam aan het adres: „Achter de grote kerk 17 te Leeuwarden. Wegens papierschaarste worden de dag bladen weer kleiner van formaat of moeten zich tevreden stellen met een krantloze dag per week. Net dat der safolle mear bargespek iten wurdt, mar de bifolking nimt ek ta, dat sadwaende. Mei België hat Nederlan in düdlik produksje-oerskot, wylst dé oare partners in tokoart hawwe. Wy kinne dus misse, hwer’t in oar forlet fan hat. En dat lycht der net om. Allinne al yn 1970 wie de eksport oan nederlanske produkten, dy’t fan de baerch kamen yn jifld ütdrukt f 1.460 miljoen, hwerfan foar f 970 miljoen nei de EEG-lannen. Dêrmei is daliks al sein, dat diizze sek- tor ien fan de wichtichste is op it agra- rysk mêd. Nou forndmme wy dêr yn de klaei hoeke net it aldermeaste fan, al bigjint it ek hjirre wol to kommen, omt de barge- hêlderij him yn üs lan almeast konsin- trearret op de sangrounien, dêr’t hjoed- dedei 80% fan alle bargen halden wurde, dit is dus op elke baerch hjirre op ’e klaei fjouwer dórre. Typysk, dat de greidegebieten yn Drinte it tsjin de for- wachting yn hwat sitte litte oangeande de bangehêlderij. Hwa’t der mear fan witte wol, kinne wy oanriede de publikaesje (to bistellen by it LEI, giro 412235, priis f 6.50, bistel- nümer 3.32) seis to bistudearjen. It giet oer it forskil yn risseltaet tusken de fokkerij en de mesterij, de forskilien tusken east en west, de winstforskillen ek yn produksje-omfang. Sa wiene de arbeidsynkomsten yn gou- nen per jier wakker üngelyk. Dit komt net troch de kosten, dy rinne stadichoan omheech, fan f 517 oant f 644,foar elk nést biggen fan 1964 oant 1970. It sit him earder yn de opbringsten, dy’t noch al hwat fariaesje fortoane. It leech. ste wiene dy yn '64 (f 686) en it heech- ste yn ’69-’7O (f 997). It oare jier wie der in tobekfal oant f 784. Omt de kos ten dus oproun wiene wie it arbeidsyn- kommen doe mar f 140 tsjin f 169 yn ’64-’65. It djiptepunt wie it jiers dêroan mei f 124, it gunstichste jier wie fierwei '69-’7O mei f 387. Hjir docht skoan bli- ken üt, dat it mei de fokkerij noch al in De te bezoeken kerken Longerhouw heeft een in 1757 herbouw de kerk met zadeldaktoren uit de 16e eeuw. In de kerk bevindt zich een niet onverdienstelijk gesneden preekstoel uit 1757. Tjerkwerd heeft een geheel ommetselde kerk met een toren uit 1888 en een 18e eeuws interieur, waarvan de preekstoel is verrijkt met Bijbelse panelen. Ook de overhuifde familiebank en graftombe met portretbusten zijn bezienswaardig. Exmorra kan bogen op een eenvoudig romaans bakstenen kerkje, gerestau reerd in de jaren 1963-1965. In de nissen hebben Heiligen-figuren afgebeeld ge staan. Restanten hiervan zijn nog aan wezig. Workum is bekend om zijn St. Gertrui- dus, een ruim opgezette kruiskerk. De oude protestantse opstelling van het in terieur is na de laatste restauratie ge wijzigd. De fraaie preekstoel van G. van Haven is uit 1718, het doophek werd vervaardigd door Claes Thjebbes in 1569. Aan de wand pronken twee rouwborden. Het orgel is van Jan Harmens en stamt uit 1697. De Maetsuiker op thuisreis met 300 mi litairen uit Indië w.o. de heren J. M. Praamsma, Turf kade Bolsward en H. v. Dijk te Workum. Als gij in later dagen Uw album eens doorbladerd En dan de rij vriendinnen Opmerkzaam gadeslaat Als dan uw oog in’t ronde ziet Wie van hen rust in ’t graf Vergeet dan ook u vriendin niet Die u dit versje gaf Cubaard, 27 mei 1906 Zo werd de kerk van Augsbuurt reeds overgedragen aan onze stichting. De kerkvoogdij heeft daarbij tevens haar andere bezittingen aan de stichting over gedragen ten behoeve van onderhoud en restauratie van de kerk. Deze bezittingen bestonden enerzijds uit contant geld en spaartegoeden ter waar de van 10.000,-, anderzijds uit enige percelen land ter waarde van ongeveer 12.000,-. In overleg met Gemeentewer ken van Kollumerland wordt gewerkt aan een restauratieplan. De toren is nl. eigendom van de burgerlijke gemeente. De kerk bezit een belangrijke inventaris: een eiken preekstoel met o.a. het allian- tiewapen van de ook hier zo bekende familie Aylva. Door de stichting wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar de toestand van de klokkestoelen in onze provincie De resultaten zullen in een rapport wor den verwerkt. Aan enkele eigenaars van klokkestoelen werd advies gegeven om trent mogelijke restauratie (Doner- broek, Nijeholtwolde en Greanterp). Ben tweede onderzoek van de stichting heeft betrekking op de eigendomssituatie van de torens in Friesland. Deze zijn deels eigendom van de kerkvoogdij, deels van de burgelijke gemeente, maar het algemene beeld is tamelijk onduidelijk. Ook van dit onderzoek zullen de resul taten tot een rapport worden verwerkt. Excursie Onze voorjaarsexcursie zal dit jaar worden gehouden op 10 juni naar de kerken van Longerhouw, Exmorra, Tjerkwerd en Workum. In de kerken wordt uitleg gegeven en er liggen sten cils met een beschrijving. Contactadres voor de excursies: L. v. d. Ven, Hijlaard 57c, post Mantgum, tel. 05106 - 454. Op gaven bij de VVV. Over deze excursie nog het volgende: (Stationsplein te Leeuwarden) U kunt daar even binnen lopen. U kunt echter ook telefonisch opgeven. Het telefoon nummer is 05100 32224. Mocht u de voorkeur geven aan girale betaling, het geen dan tevens als aanmelding kan fungeren, doet u dat dan op postreke ning 837388 onder vermelding „Kerken- tocht”. De inschrijfgelden voor deze tocht zijn indien u gebruik maakt van een bus 7,50 en wanneer u met eigen vervoer gaat 4,-. Alle bussen vertrekken om 12.00 uur vanaf het Stationsplein te Leeuwarden. De reisleiders in de bussen zijn in het bezit van een rijschema, dit zal n.l. niet voor alle bussen gelijk zijn. Zij die met eigen vervoer gaan worden aangeraden hun route in Workum aan te vangen. Hier krijgt men de gelegen heid de stad in te gaan. Nadere bijzon derheden hierover geeft u de reisleider ter plaatse. De inschrijving sluit op vrijdag 2 juni a.s. Hoe rolt de dobbelsteen? Valt het doel te bereiken? ’t Gaat over hopen lijken Dat weten wij alleen Nixon deed een kwade keiis. Door een „vriend” uit te dagen Hosanna of aan ’t kruis De last wordt zwaar te dragen Wie bewust ’t labirint ingaat Zoekt vergeefs naar Ariadne’s draad. P- Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en tyk is nou forgoed foarby, nou’t fleis en spek net mear fan ’e kou en ’e baerch komme, mar üt de djipfrieskast fan de slachters of fan de supermerk. Ek it seis fangen fan bichjes rekket yn it neigean. It is langer iten fan beiden, of gjin bar gen mear, of in komplete mesterij. Dat de baerch al fanalds hüsriem west hat op it boerehiem, biwiist wol de Fryske tael, dêr’t mannich sizwize en sprekwurd oan de baerch en syn eigenskippen ünt- liend is. Hwa’t de baerch skeart, docht b,g. ünnedich wurk, dy’t de baerch ring- je wol, moat him it gülen mar treaste, immen, dy’t gjin baerch keare kin, hat „o-benen”, of sa’t de fries seit, is tsjal- skonkich. Hwa’t smodzet, is in baerch, hwa’t in suffert is, in süch en hwa’t de bokkeprük op hat, hat omaris in sin as in baerch. Lang hat it sechje west: Smoarge bar gen groeije it bést. It wurdt wol sein fan bern, dy’t graech büten omgrieme meije. Hwat de hannen net foar iten gear docht, giet mei de bargen oan de tróge, dy’t fan twa wallen ite wol, for- nimt al gau, dat er fan ien baerch gjin twa régen snije kin. Hwa’t de snoadste net is, is sa dom as it efterein fan in baerch, mar dy’t der net om hinne hellet, is sa rjochtüt as in bargesnüt. Bek- fjochtsjen wurdt al gau bargebiten. Allegearre sizwizen, dy’t üs samar yn it sin sjitte. Genóch hjiroer, mar noch wol yn alle eamst noch hwat oer de barge halderij as sadanich. Ien fan de léste publikaesjes fan it Lan- bou-Bkonimysk Ynstitüt (it LEI) oer de bidriuwsekonomyske aspekten fan de bargehalderij leart üs, dat yn de jierren 1960-’70 de bargehalderij yn üs lan sterk tanommen is, mei mear as 8% yn it jier. Nou wie de produksjetaname der ek wol yn de hiele EEG (3%% yn it jier), mar üs lan roun der dochs wol fier üt fan datoangeande. Yn de EEG lannen yn har totaliteit wie de taname fan de produksje trochinoar sahwat lykop mei de groei fan de konsumpsje. gezinsbank zonder winstdoel Komselden seagen wy sokke grouwe bargen as langlêsten op in fytstochtsje by in spultsje oan de Mearnedyk by Boalsert, wol in stik as fiif en it wiene aldfaders, dat siz ik jimme! It brocht üs efkes üs jeugd yn it sin. Foar eigen ge- brük waerd meastal in baerch op it hok lein en hwat wie it in feest as dy slach te wurde moast, net allinne it ritueel fan nt slachtsjen seis, dêr’t de hiele hüshal- ding oan mei die en hwerby üs mem b.g. hjit wetter meitsje moast foar it skrab- jen. It feest bigoun pas, as de hiele baerch birêdden wie en üs heit üs der op üt- stjürde om ünderskate minsken hwat bargespek to bringen, in poatsje, in hea- le kop of in stik bargejaer. Sa gyng dat by êlds. En dan dat heimsinnich spek- hokje op ’e souder, dêr’t de siden yn rikke waerden en de woarst droege. En hwat wie it in pré as de earste farsk seane skinke op bólle kaem. Dy roman-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1