Weer gewelddaad GaöeSKroar Tekst wetsontwerp abortus nog onbekend De mug erkend de olifant Minder streng t.o.v. kansspelen IS Sluiting op Pinkstermaandag niiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinn STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN 1 WEEST RENTEBEWUST woensdag 24 mei uit Foto van de week nog steeds 7% bij 1 jaar vast Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zakennieuws Makkum Geslaagd M 4%% dagelijks opvraagbaar hypotheekgelden beschikbaar Hl STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en A Sawa aa 111e JAARGANG No. 38 VRIJDAG 19 MEI 1972 Wymbritseradeel, •<v. f N ederland-China Spookbeeld üs hjoed to sizzen i Alle beetjes helpen Uitzichtsloos Toch doorzetten Allah’s wil weer wet? Democraat trad af Vietnamgesprek Casino’s Weer grote verhuisdag op 12 mei. Principe Storm BOLSWARD UW KOOPSTAD 1 Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Administratie Bolswards Nieuwsblad Stucadoorwerk G. D. Knetemann, Wil- helminabuurt 2. Opening filiaal Singer Mij te Bolsward. Grootzand 3. Intussen lijkt Wallace buitengewoon snel te herstellen van zijn zware verwondin gen. Zijn beide benen zijn van de heupen af verlamd. Maar hij is vastbesloten zijn campagne in de democratische voorver- kiezingen voort te zetten, desnoods in ’n rolstoel. Intussen voltrok zich ook nog een an der merkwaardig feit, verband houden de met de a.s. verkiezingen. John Conal- ly, die Amerikaanse minister van Finan ciën, en de enige democraat in het repu blikeinse kabinet, is afgetreden. In po litieke kringen in Amerika houdt men er rekening mee, dat Conally deze be slissing heeft genomen om naast Richard Nixon tijdens de komende verkiezingen een gooi te doen naar het vice-president- schap. Connally was als vooraanstaand lid van de demokratisehe partij een bui tenbeentje in het republikeinse kabinet van president Nixon. Na zijn benoeming tot minister van Financiën begin van 't vorig jaar werd hij in korte tijd de machtigste man in de regering. Dames en Herenkleermakerij le klas, D. A. de Ree, 2e Hollandiastr. 2 (v/h cou peur bij fa. Gebr. Wolke). Door A. Zuidema nieuwe schoenenzaak geopend aan de Sneekerstraat. Fenix vliegenvangers. Hettema, Markt plein. De heer R. Eizema opent een nieuwe rij- wielzaak aan de Snekerstraat. De heer W. Andela 15 jaar hoofd der chr. school te Witmarsum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week mei 1922 Het wetsontwerp, zoals dat nu binnen het kabinet wordt besproken, sluit abor tus in principe uit, maar geeft tegelij kertijd een groot aantal mogelijkheden om van dit principe af te wijken. Het was vorige week al bekend dat binnen de ministerraad overeenstemming over het wetsontwerp was bereikt. De regering schijnt publicatie van het ontwerp toch uit te willen stellen gezien de gevoeligheid van het onderwerp. Men wil nog enige weken de tijd hebben om zich zo goed mogelijk op de presentatie naar buiten te kunnen voorbereiden. Hoe uitzichtsloos de strijd overigens wel is, moge blijken uit het volgende, dat we lazen in het dagblad Trouw, dat we er allerminst van mogen verdenken een eenzijdig anti-Amerikaans bericht te lan ceren. Amerikaanse geleerden hebben uitgerekend, dat Amerikaanse bommen en granaten stads 1965 21 miljoen kra ters in de bodem van ZuidVietnam heb ben geslagen; dat de Amerikaanse strijd krachten van 1965 tot 1971 per inwoner van Zuid-Vietnam 1.215 pond explosie ve» hebben gebruikt; en dat de totale kracht van al die explosieven gelijk was aan die van 363 Hirosjimabommen. De conclusie is onontkoombaar, dat de beste dienst die Amerika Vietnam kan Premier Biesheuvel heeft vorige week ook alle moeite gedaan om de „ruzie” met de coalitiegenoten van DS’70 tot een storm in een glas water te bestem pelen. De fractievoorzitter van DS’70 in de Tweede Kamer, de heer Berger, heeft de premier een brief geschreven waarin hij aandringt op een aantal loon- en prijsmaatregelen van de regering ter bestrijding van de inflatie. De brief heeft nogal wat opschudding veroorzaakt an der de andere regeringspartijen, met na me bij KVP, ARP en CHIT. Volgens de minister-president was de brief niet meer dan een bevestiging van het stand punt dat de heer Berger op 2 mei innam tijdens een gesprek tussen de vijf frac tieleiders van de regeringspartijen en de premier en minister Nelissen (Finan ciën) over de begroting voor 1973. Vori ge week woensdag heeft de premier voor alle zekerheid nog een gesprek gehad met de heer Berger en de beide minis- Het lijkt er weer op. Kolonel Moeammar Kadafi, de Libische leider, heeft blijkens een bericht van het Egyptische persbureau voor het Midden- Olosten gezegd van plan te zijn in zijn land „Allah’s wet” opnieuw te gaan ta- Een speciale commissie uit de Tweede Kamer voelt wel iets voor het oprichten van casino's in Nederland. Vorige week heeft de commissie verslag uitgebracht over een initiatiefontwerp tot wijziging van de wet op de kansspelen. Uit het verslag blijkt dat de Kamer voelt voor een bescheiden gericht, bij voorkeur in de Randstad, Zuid-Limburg en in Oost- Nederland. De commissie wil ook mta- ters van DS’70 (De Brauw, Weten schapsbeleid en Drees, Verkeer). Elke fractieleider heeft zijn eigen prio riteiten, zei de premier. „De heer Wie gel (WD) praat veel over de inflatie correctie, de confessionele fractieleiders spreken nogal eens over de ontwikke lingshulp. De heer Berger noemt steeds de loon- en prijsmaatregelen”. W NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN voeren. Hij had deskundigen uit 20 lan den verzocht om te besipeken hoe dit zou kunnen worden aangepakt. In Libië, aldus de kolonel, zal de wet des mensen vepdwijnen en zal die van Allah gelden. Moslims worden geregeerd door de ko ran in 't aangezicht van Allah’s toorn”. Als dit doorgaat dan zal er in Libië weer streng worden gestraft. Overspeligen kunnen dan worden gestenigd en dieven een hand worden afgehakt om enkele voorbeelden te noemen. Ditmaal weer een een foto zonder veel commentaar. Dit commentaar verwach ten we nl. van onze lezers en lezeretisen. Als wij het wel hebben is het opschrift aan de muur verouderd, maar was eens dit opschrift nieuwer dan de school zelf, omdat die eerst een andere bestemming had. Wellicht zijn er onder onze lezers, die aan dit gebouw herinneringen heb ben, hetzij goede of slechte. Gaarne zou den we eens vernemen welke gevoelens een dergelijk plaatje oproept, ook en vooral bij onze lezers over zee tot in de verste uithoeken van de wereld. Eerlijk, als we onze stukjes schrijven bij de we kelijkse foto van de week, denken we al tijd ta de eerste plaats aan hen. Vandaar onze suggestie eens in de pen te klim men. Voor wie het niet wist, wij vinden dit gebouw aan het Skilwyk, naast het gebouw van de Raiffeisenbank. De heer T. Siemonsma knipte voor u af. Maandag 22 mei is onze drukkerij GESLOTEN en komt het Bolswards Nieuwsblad die week inplaats van dinsdag op De aanstaande verkiezingen vormen niet alleen het frontpagina nieuws betreffen de Amerika. Ook de Vietnampolitiek komt in een beslissende fase. De Zuid- Uitgaande van dit gezegde is een klein onderdeeltje van de eenwording van de wereld - net zoeken naar hoopvolle te kenen hiervan is slechts zelden beloond - het bericht dat eind oktober de controle op de groene kaart van de auto- en mo torrijders aan de binnengrenzen van de EEG zal worden af geschaft. Het vervallen van de controle betekent niet de afschaffing van de groene kaart zelf zeggen de schadeverzekeraars. Deze kaart zal als internationaal verzekerinigs bewijs blijven dienen. De wraLd fogiet en wy forsinke, o, lit üs jammer dér oan tinke. De regering zal voorlopig nog geen mededelingen doen over de tekst van het wetsontwerp over de abortus. Premier Biesheuvel heeft dit eind vorige week gezegd. Hij vertelde dat er binnen de re gering geen onoverkomelijke moeilijkheden meer zijn over het wets ontwerp, maar dat een aantal formuleringen om hernieuwde overwe ging vraagt. Het gaat daarbij met name om de positie van arts en (specialisten) team, die over de Ingreep beslissen en over de straf baarstelling van artsen, die de wet overtreden. Bij de totstandkoming van het kabinet-Biesheuvel is afgesproken dat abortus alleen «ie gelijk kan zijn op basis van een advies van een wettelijk erkend specialistenteam van wisselende samenstelling. Hwat hat Vietnamese delegatie in Parijs heeft ta overleg met de Amerikaanse vertegen woordiger geweigerd het vredesgesprek met de Noordivietnamezen en de verte genwoordigers van de Vietkong te her vatten. De delegatie verklaarde dit na dat de Noordvietnamezen eisten dat de Amerikanen de blokkade van de Noord- vietnamese havens onmiddellijk zouden stopzetten en weer op hun gebruikelijke plaats rond de groene tafel zouden gaan zitten. Inmiddels heeft ongeveer de helft van de Russische tankers en vrachtsche pen die na het actief warden van de Amerikaanse mijnblokkade, naar Noord. Vietnam opstoomden haar koers gewij zigd. Geen van de schepen heeft Hai phong dichter dan enkele honderden mij len genaderd en er is van geen enkel in cident met Amerikaanse schepen of vliegtuigen melding gemaakt. Zo de Vietnampolitiek toch als achter grond heeft de verhouding van de mach, ten op de achtergronden, nl. Amerika- Rusland enerzijds en Amerika-China an derzijds, doet Nederland het anders. Nederland en de Volksrepubliek China zullen namelijk met ingang van het ko mende weekeinde hun diplomatieke be trekkingen verheffen tot ambassadeurs niveau. Hierbij is uitdrukkelijk overeen gekomen, dat Nederland akkoord gaat met de eis van communistisch China, dat Formosa, de zetel van de regering van Nationalistisch China, als een „pro vincie” van de Chinese volksrepubliek moet warden beschouwd. De nieuwe status die de diplomatieke vertegenwoordigingen ta Den Haag en Peking krijgen, werd gisteren officieel door het ministerie van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt. bewijzen, gelegen is ta een spoedige af tocht van het hele apparaat (de lucht-' macht inbegrepen) dat de bron vormt Maakten wij enkele weken geleden mel ding van de uitbreiding en heropening van W. Altena’s bazar in Makkum, dit maal weer twee verbouwingen en ope- ningen, die één dezer dagen werden verricht, overigens zonder officieel ver toon. „De Jonkers” Dit de nieuwe naam van Dijkstra’s en v. d. Weerd’s luxe bakkerij ta Makkum. Dit bakkersbedrijf bestaat ai meer dan 40 jaar ta Makkum, en het was ook niet de eerste verbouwing, al vier maal in de loop der jaren heeft het pand een ver bouwing en uitbreiding ondergaan, het laatste betrof vooral de winkel, die aan merkelijk vergroot is, het geheel is zeer luxieus. Vele bloemstukken sieren nog de nieuwe winkel. De naam „De Jon kers” van de luxe bakkerij van Dijkstra- en v. d. Weerd is ontleend aan het gedeelte bouwland dat vlak ten noorden van huize „Avondrust” ligt. Dit bouw land ligt momenteel ta het nieuwe uit breidingsplan van Makkum. In de etala ge staat een „sierstuk” dat het slot voorstelt van 1600 en destijds werd bewoond door de Jonkers, o.a. de Do- nia’s en de Haitsma’s, vandaar de naam Jonkers op de gemoderniseerde bakkerij in de Buren. ’t Skippershüs Het pand aasi de Voorstraat nummer 1, is gedoopt tot de naam ’t Skippershüs, deze naam is ook al weer ontleend aan vroeger tijden, naar verluidt kwamen hier vroeger de opvarenden van de log gers die in Makkum aandeden, in het bovengedeelte van het pand werd dan overnacht en om een naam te bedenken, kreeg het de naam van ’t Skippershüs. In dit gezellige winkeltje worden aller lei artikelen verkocht op het gebied van de watersport en recreatie, "om enkele te noemen, laarzen, reddingvesten, en verder alles voor de boot. Ook zijn hier de luxe tenten te koop voor de vakantie alsmede voor de winterse dagen een gro te kollektie schaatsen. Nieuw na de ver bouwing is de afdeling „doe het zelf” met gereedschappen, hout en ijzerwaren. Het is een hobby van mevrouw Janny v. d. Horst-Jongema, en zij vindt het be langrijkste van ’t Skippershüs, de kon takten met mensen, zo zegt zij zelf als eigenaresse. Ook hier ter gelegenheid van de her-opening, veel bloemen van relaties en plaatselijke zaken. De heer Joh. van IJs slaagde voor het diploma jeugd-gymnastiekleider KNGV. De heer C. Kikstra Slaagde voor het examen CCV chauffeursdiploma B. TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 De aanslag op Georg Wallace, de 52-jarige gouverneur van Alaba ma en één van de democratische kandidaten voor het presidentschap zal ingrijpende gevolgen hebben op het verloop van de aanstaande verkiezingen. Niet 'alleen is het spookbeeld van 1963 en 1968 weer herrezen, toen achtereenvolgens president John Kennedy, dr. Mar tin Luther King en senator Bobby Kennedy door moordenaarshand werden geveld, maar ook is nu het onnatuurlijke evenwicht van deze aanlooptijd tot de eigenlijke presidentsverkiezingen, die in no vember gehouden zullen worden, verstoord, aldus een dagbladcom- mentaar op een van de jonste gewelddaden in Amerika. Bolswards Nieuwsblad Het spookbeeld, dat door de VS waart, is het beeld van geweld dat tot explosie komt in periodes dat de nationale ge moederen ta beweging komen door nati onale verkiezingen waarin stelling wordt genomen door uiterste politieke exponen. ten. President John Kennedy werd neer- gesohoten toen hij naar het hem slecht gezinde Texas ging om eigenlijk een be gin te maken met de campagne voor zijn herverkiezing in het daaropvolgende jaar. Dr. Martin Luther King vond de dood toen hij in het verkiezingsjaar de ge moederen in het zuiden in beroering bracht door voor de zoveelste keer deel te nemen aan een campagne, die een verbetering in het lot van de negers beoogde. Senator Bobby Kennedy werd op het hoogtepunt van zijn campagne geveld, toen hij de overwinnaar was ge worden van de voorverkieztogen in de belangrijke staat California. der streng optreden tegen het kienen, ta de zuidelijke provincies zo ongeveer een volkssport, die echter bij de wet is verboden. De commissie stelt voor om het al dan niet toestaan van het kienspel over te laten aan de gemeentebesturen. Het voorstel om de wet op de kansspelen te veranderen is afkomstig van de heren Van Schaik (KVP) en Geurtsen (WD). Zij willen ook tot een soort lotto - naar Duits voorbeeld -komen, maar de Ka mercommissie voelt hier weinig voor. van dit apocalyptische geweld. Het is moeilijk in te zien, hoe de situatie die dan zou ontstaan, hoe onverkwikkelijk ook. het volk van Vietnam meer schade zou kunnen berokkenen dan een besten diging van de rutaeuze aanwezigheid van de VS. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1