Bolswards burgerprijs voor de elfstedenrijwielvereniging Sabe Skroar Receptie voor 60-jarige vol met verrassingen bondsspaarbank bolsward Fan stêd en lan Gouden filmpjes llllllilillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll --- 111e JAARGANG No. 39 WOENSDAG l\ MEI 1972 Giro 887926 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Enorm stuk werk Ontvangst Tweemaal 60 jaar Burgerprijs „Ziekte” Hoekstra erelid Feestrede Nazaat Eigen dokter Biezemwein „Dat he jim goed daan!” Beker Stroom Meeleven (Voor vervolg zie elders in dit blad) Advertentieprijs: 20 et. per min. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Prachtig bloeiende planten. H. Hollan der, Kleinzand, Bolsward. Dat het meeleven alom in de lande enorm is, bewees ook de schat van bloe men en cadeaus, de gelukwensen en tele grammen. Zo was er een felicitatie van de heer Commissaris der koningen, mr. Ondergetekende verbiedt ten strengste het kaatsen en andere volksspelen op de landen bij hem in gebruik. D. H. State- ma, Rien. Ontvangen: Rozenkranstasjes met knip sluiting. 'Ruiter, v/h fa. wed. G. Dooper, Grootzand 16. Ook de nazaten van de initiatiefnemer, wijlen dokter H. Beekhuis, waren verte genwoordigd, nl. in de persoon van de kleinzoon, de in Bolsward geboren L.O. ten Cate, zoon van een dochter van dok ter Beekhuis, die hij een „merkwaardig man” noemde, een .ouderwets soort huis arts, die vele dingen bedacht, die lagen op ’t gebied van de preventieve gezond- heiszorg.” Zo was hij ook de mede-op- richter van de zwemschool te Bolsward Hedzer Rijpstra, van de oud-burgemees- ter van Bolsward, mr. J. A. Geukers, van erevoorz. J. Visser te Oranjewoud, van majoor Jetze Rodenhuis, de laatste namens de Rijkspolitie, afd. Friesland en van vele anderen. De initiatiefnemer tot,het instellen van deze prijs, dr. ir. Bouwe Bölger, ver kreeg hierna ook als oud-Bolswarder ’t woord. Van de in 1912 opgerichte elf stedenvereniging had hij zo direct geen weet, want hij was reeds in 1911 uit Bolsward vertrokken, maar hij was toch wel zoveel Bolswarder gebleven, dat hij Werd deze enthousiaste toespraak reeds met een enorm applaus beantwoord, nog meer was dit het geval, toen burgemees ter Mulder voor de tweede maal het woord nam en namens b. en w. bekend maakte, dat dit college unaniem het eenparig voorstel van de daartoe in.ge- stelde commissie had overgenomen door de tweejaarlijkse burgerprijs dit jaar toe te kennen aan de Friese elfstedenver eniging, dit op grond van de reeds ge noemde steeds weer betoonde burgerzin, de propaganda die er van deze tocht voor Bolsward uitgaat en het feit, dat nu ook de jeugd er bij werd betrokken. Dat bij het doen van deze mededeling ’t gezicht van de heer Kroontje ziender ogen optrok valt te begrijpen Er bevond zich nog een 60-jarige in de zaal, het amusementsorkest Andante. Namens dit ensemble sprak mevr. Fen- nema een hartelijke gelukwens, waarna het „Frysk bloed, tsjoch op!” werd ge zongen. Het was wel een middag van verrassin gen. Zo mocht de heer W. K. Hoekstra, zichtbaar ontroerd, vernemen, dat het bestuur hem na 24 jaar van hard wer ken tot erelid benoemd had, waarbij hem als teken de gouden speld werd uitgereikt. De heer Hoekstra heeft ge durende al deze jaren de vereniging ge diend en vooral gezorgd voor de propa ganda en de publiciteit. De uit Jong broekje Tenslotte sprak voorzitter H. Kroontje destijds volgens eigen zeggen als jong broekje aan het comitee als technicus toegevoegd, een dankwoord. Hierin gaf hij een overzicht van de eerste tocht. Neidat as léste sprekker de hear K. Schukken fan Boalsert it wurd fierd hie, deelde de seremoniemeester mee van welke instanties er allemaal bloemen en gelukwensen waren gekomen, o.a. was dat het geval van de 76-jarige heer Ste- dehouwer uit Leeuwarden. Zelfs van de ijsclub Eindhoven was er een felicitatie. Ut namme fan it boun fan Fryske fyts- makkers spriek de hear Woudstra fan Dryits. „As de fytsers yn slierten troch maimoanne pronkseal ride, folgje wy al- tyd mei de biezemwein, mar der is net folie pech, hwant üs produkt is sa goed!” Hy winske de foriening noch in lang libben, „hwant de fyts is yn de twadde jeugd.” Wraldske rom en wraldske wille waeije wei as stof en flear. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSÏNGA n.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) 3e week mei 1922 het wel en wee van de stad steeds met belangstelling had gevolgd, zo ook dit 60-jarig jubileum. Er wordt door stille werkers veel verricht, dat zo niet direct aan de oppervlakte komt, maar toch van enorm belang is. Om in zulke gevallen eens een schouderklopje te geven, is het doel van deze prijs. In dit geval achtte hij de toekenning van de prijs volkomen verdiend. „Dat he jim goed daan, jon- ges!” Bolswards Nieuwsblad Van de1 vele regelmatige deelnemers aan de tocht voerden ook enkele ’t woord. In de eerste plaats was dat de heer J. Dekker namens de wielrijders uit Noord Holland. Als anecdote deelde hij mee, dat hij op de Afsluitdijk de bekende ve teraan, de Belg Ilegens had ingehaald, die met zijn 77 jaar van Antwerpen was komen fietsen en in een gesprek had la ten uitkomen nog nooit een dokter te De heer Beetstra (in 1947 de elfsteden tocht per schaats uitgereden in het ge zelschap van raadslid Sietze Palstra van Bolsward) voerde het woord namens ,,De Premkeskouwers”, de bekende schaatstrainerscl'ub. Hij betoogde, dat de vergenoegd bestuur van de Friese Elf- stenrijwieltoeht de prijs. Voorzitter H. Kroontje kreeg ’t besluit, penningmees ter J. de Boer de f 1000,aangereikt. Naast de heer Kroontje de heren W. K. Hoekstra (die ook onderscheiden zou worden) en Terpstra. Naast de heer De Beer de bestuursleden K. v. Gosliga en M. de Wagt. Namens het gemeentebestuur van Bols ward sprak burgemeester J. M. A. Mul der, hiervoor speciaal van vacantie thuis gekomen, een gelukwens. Hij roemde de burgerzin, die er uit spreekt, telkenjare deze tocht weer te organiseren. Van een eenvoudig begin is deze jaarlijkse terug kerende tocht uitgegroeid tot een evenement, Bolsward waardig. Na een moeilijke periode is de belangstelling voor deze tocht thans groeiende. Van vervoermiddel werd de fiets ontspan- ningsmiddel en de laatste jaren ook steeds meer een middel om de gezond heid te bevorderen. Ook is deze tocht een uitstekend middel Friesland op zijn mooist te leren kennen en vinden steeds meer mensen er dor de weg naar Bolsward. Er wordt elk jaar weer een enorm stuk werk verzet, werk dat naamloos is, maar desalniettemin tijdro vend. 1001 informaties moeten worden beantwoord en het vergt een enorm or ganisatietalent de tocht met wellicht 1500 deelnemers vlekkeloos te laten ver lopen. Spreker hoopte, dat het welslagen van deze tocht een stimulans zou zijn voor een nieuwe generatie straks het werk van de ouderen over te nemen. De verrassingen waren zaterdagmiddag tijdens de receptie ter ge- genheid van het 60-jarig bestaan van de Friese elfstedenrjjwielver- e.niging niet van de lucht. De grootste verrassing was wellicht het angstvallig geheimgehouden besluit van b. en w. de 2-jaarlijkse bur gerprijs dit jaar toe te kennen aan de jubilerende vereniging. De receptie, die werd gehouden in de sfeervolle Doelezaal, voor dit doe Ispeciaal aangekleed en met gewaardeerde muziek van een amu sementsorkest op de achtergrond en ter afwisseling van de vele sprekers was- uitstekend bezocht. Het prettige was, dat ook veel jaarlijks telkens meerijdende deelnemers acte de presence gaven, niet het minst ook de club van uodgedienden, die in 1912 onder bar slechte weeromstandigheden, de tocht uitreden, w.o. de heer H. R. Kingma, die destijds het record van 12 lekke banden verwierf en nog nimmer zag „verbeterd”. Trouwens met de Mac-adamwegen van voorheen moet een tocht zonder bandenpech wel een unicum geweest zijn. In vergelijking daarmee is het nu „een makkie”. Dr. Ir. Bouwer Bölger die de Burgerprijs mogelijk maakte. Terwijl de receptie door afwezigheid van het toch wel verwachte college van b. en w. wat traag op gang kwam en vooral de voorzitter, zelf eens winnaar van de Burgerprijs, nog wat namopperde over het feit, dat ditmaal de prijs uitge rekend op hetzelfde uur van de recep tie zou worden uitgereikt, verzamelden zich in de Vierschaar en de burgemees terskamer de gasten voor deze plechtig heid uitgenodigd, zoals de raadsleden, de eerdere prijswinnaars (in die kwali teit was ook de heer Kroontje, voorzit ter van het elfstedenbestuur genodigd!) en de pers. Ook dr. ir. B. Bölger, die destijds door het schenken van f 10.000,- de prijsuitreiking mogelijk maakte, was aanwezig. Voor velen was het een ver rassing te vernemen, dat de prijs niet ten stadhuize, maai- in De Doele zou worden uitgereikt. In de Doele was het inmiddels een druk komen, feliciteren, ontmoeten van oude bekenden enz. en dat alles in een sfeer vol door de heer Nauta aangeklede zaal met het orkest Andante op het toneel. Evenals onlangs bij het afscheid van de beide Bolswardse predikanten, toonde, ook nu namens de feestcommissie, de heer K. Falkena zich een goed gastheer en voortreffelijk ceremoniemeester. In 't kort memoreerde hij de geschiedenis van de elfstedentocht, die nadat het initiatief van dokter H. Beekhuis in 1912 gestal te had gekregen, nu is uitgegroeid tot een jaarlijks terugkerend evenement met dit jaar zeker 1400 deelnemers. In het bestuur van nu noemde en eerde hij ook de werkers van het eerste uur en de doorzetters in de latere PFC (Perma nente Feest Commissie) met namen als Kingma, Osjnga, Gerritsma enz. Steeds was het weer een kleine groep, die wist vol te houden. De elfstedentocht van nu heeft toekomst. Het fietsen (trimmen!) is „in” en ook de jeugd is enthousiast, zoals bleek uit de gehouden jeugdtoer- tocht en de puzzelrit, evenementen, die spreker ook in de toekomst graag zag gehandhaafd. DE GROPPE SLJOCHTE Doe’t nou foech tweintich jier lyn gru- te waerd, dat der yn Frankryk boere- spullen leech stiene, ja seis hiele doar- pen suver üntfolken, meidat alles nei de stêd teach, woe üs dit mar min oan. Noch helte minder woene wy doe leau- we, dat soks ek üs boppe de holle hong. Mar hjoed de ded sjogge wy it barren. Troch ruilforkaveling, it greater roeit- sjen fan bidriuwen, soms troch it oan- lizzen fan in forkearswei, dy’t gjin syd- wegen gedoocht, komme der pleatsen leech to stean. It binne gjin ütsünderin- gen mear. Earst bigoun it al mei de arbeidershuzen, foarhinne fakentiids ti- ge eptich mei blomte en grientetün, mei in geit oan it tsjoar en hwat einekuor- ren yn ’e wylgen, nou almeast in barge- hok of forrinnewearre troch de jeugd, yn it gunstichste gefal hwat omboud ta <^***■*•*******•^*•******•1^* net fan de aldermodernste, sadat ien mei oar aerdich harmoniearet. It is foar famylje Hettinga faeks mear it ütlibjen fan in hobby as it sykjen fan in nije breawinning, al slüt fansels it ien it oar- net üt. Freedtojoune hat de „Fan stêd en lan—skriuwer de iepening fan it „cultureel centrum” meimakke en him de eagen suver üt ’e holle sjoen. De helte wie him net oansein. It is bi- slist wml de muoite wurdich üt Boalsert wei dy kant ris om to fytsen en ris oan to wippen. Men sil dan al moai grif fin tige enthousiaste gastfrou moetsje. 'Hja wol graech oan amateurs if bigjin- nende kunstners de gelegenheit jaen yn in unike entourage to eksposearjen. Net in antyksaek dus, gjin museum, mar moetingspunt. Al achte hja de namme „cultureel centrum” wol hwat swier, dy flagge dekt de lading derfandinne bet ter as 'hokker oare namme ek. Fansels, dit is in - bigjin. It ündernimmen is yn syn earste stadium en maat noch fier der ütboud wurde. It is moedich bisyk- jen, mar net foar elk en ien om it sa- mar nei to folgjen. Dêrta moat men net aliinne kennis fan saken hawwe, mar boppeal in leafde ta de saek. It ferget noch al hwat altyd mar wer ré to stean foar de gasten. It mei gjin rou- tinewurk 1 wurde sünder geast en yn- hald, lyk as men soms meimakket as immen, dy’t der foar ynhierd is, syn üt ’e holle leard preuvelemint opseit. Ensa- dré men folk yn it wurk nimme moat en oan in finansiële of kommersiële basis bisiket to kommen, keallet it fa kentiids swier. In Schakel, ek sa enthou siast bigoun, wit dêr fan mei to praten Wy sizze dit net om it echtpear to ünt- moedlgjen. It sil üs hiel hwat wurdich wêze, dat dit hiele gea hjirre in trek- sa’n sintrum mei wikseijende eksposys- jes to finen is, hwant dit hat it foar, hebben geraadpleegd, omdat men al fietsend zijn eigen dokter is. De heer Dekker, die steeds samen met Jeen van der Berg fietst bracht speciaal dank aan de dames van de commissieleden, die steeds hun vrije pinkstermaandag moe ten opofferen en het spreekwoord waar maken, dat hij onderweg van Jeen van der Berg had geleerd: Net sizze, mar dwaen! volgende spreker, de heer Tebbens Groningen, die 's morgens nog ge fungeerd had als voorrijder bij de jeugd, toertocht, noemde in tegenstelling tot de vorige spreker, die de nadruk had ge legd op het gezonde van de tocht, het meedoen er aan juist „een ziekte”. Zo dra de laatste sneeuw wegsmelt krijgen de echte elfstedentochters de kriebels al in het bloed en dit wordt steeds maar erger totdat de tocht volbrach is men men als een kind zo blij is met de be haalde medaille. Hij citeerde tenslotte het bekende gezegde: „De wielersport is schoon in al zijn wreedheid.” wielertocht indirect de schaatssport be vordert. Is het moeilijk na het winter seizoen de training weer op gang te brengen, zodra het woord elfstedentocht valt, wordt het paard van stal gehaald, ■aldus spreker. Als blijk van waardering schonk hij een beker. Frouljn’s praet Mefr. J. Gosiiga-Klom spriek in like krêftich as sympathyk wurd üt namme fan de froulju fan de kommisjeleden. Hja wie forskrikiik bliid, dat hja in te ken fan weardearring krige hiene. „Wy haw wol nachten aliinne sitten, mar se ha der hwat mei fortsjinne. Mar soms ha wy wolris duvels west,” forklearre se earlik. „Mar dat is nou foarby, wy binne greatsk op jimme!” Mans drilbroeken f 3.70, blauwe keper kielen f 2,35, katoenen manskousen f 0.95, manssokken f 0.26. Bonte onder broeken f 2.70. D. P. v. d. Klei, Achter de Smeden, Bolsward. üs hjoed to sizzen J. van Anholt. Timmerman en aanne mer. Speciaal adres en handed in af braak. twadde wente, mar dan moat it al oan it wetter wêze of tsjin in boskranne oan Nou is it mei mannich boerespul al sa fier. Soms leannet it de ófbraek net iens mear en it is al foarkommen, dat men om kosten to sparjen der de bran mar yn stiek. Tichte by de stêd wol der noch wolris in hwat romantysk oanlei- ne learaer of arntner yn wenje, mar as der gjin foldwaende sanitair yn sit, hou mar! Net aliinne ütwenne pleatsen treft dit lot. Soms moat ek by in nijeftich spui de groppe sljochte. Men kin der wol lang en breed om hinne prate, mar yn wêzen is it in tryste saek. Net aliinne foar de boer, dêr’t hiel hwat yn omgean moat, as de léste kou fan de stal lutsen wurdt, mar ek foar it Fryske lanskip, dat dochs al tige oantaest is de léste tiid en dat grif de kommende fiif en tweintich jier noch hurd foroarje sil. Nou steane as raketten, dy’t nei de moanne opstige sille, de moalhaldcrs al efter op it hiem, nou al waeit de plastic withwer en forrize as manske pi- kestjelpen de barge- en hinnehalderijen langliddich yn it lan, nou al binne de léste mounen teld en wurdt in pleats mei foarein ta monumint forklearre. Mar dit is de ein noch net. Ien ding stiet wol fêst: Dêr is hiel hwat fantasije foar ne- dich om ta in goede en originele oplos sing to kommen. Hawar, dy fantasije ha boer en boerinne Hettinga-de Vries fan de Sjungadyk by de Burchwertér- hoeke hawn, de frou faeks noch mear as de boer, mar dy is under de bidriu wen neffens eigen sizzen ek al enthou siast wurden. Jim hawwe it yn ’e kran- te al lézen kinnen. Hja ha de groppe sljochte en fan de büthüsstallen stik foar stik keammerkes makke mei anti- ke tafels en stuollen, kastkes, thésto- ven. sikretairen, ën neam mar op. Oan de handersketten pronkje skilderijen, gezinsbank zonder winstdoel Sigarenmagazijn Havanna verplaatst van Skildwyk 2 naar Dijkstraat 37. Aanbevelend G. Foekema. dat men der faker as ienris hinne kin. Om ien ding sil binammen yn it earstoan tige tocht wurde moatte: in goede pu blished. Ungaedlik leit de pleats der net, mar in fiere reis der om meitsje sil men faeks aliinne, as der yn de om- krite mear to sjen is. Sa soe it in goed ding wêze, as yn folders en reklames dit sintrum yn ien sike neamd waerd mei hwat der yn Boalsert to sjen is. mei hwat Schakel docht en mei hwat de stifting P.I.A.E.M. bidoelt. It moat sa wêze, dat dit hiele gea hjirre in tek- pleister wurdt foar allerhande ütsjes fan selskippen en forieningen. By tsientallen geane hjirwei de bussen mei selskippen de Ofslütdyk oer. Hwer- om soe it ek net oarsom kinne? As in reisselskip, in touringcar-chauffeur mar ienkear it paed wit, komt er Wol wer. VW moat hjir fan witte en Van ge west tot gewest. Ik tink, dat frou Het tinga, de biskiedenheit sets („ik doch dit mear foar aerdichheit!”) dit hwat opskepperich fine sil, mar dy kant moat it al üt. Binammen de eksposysjes moat te in seker niveau ha. De earste klap is ornaris in daelder wurdich en yn Burch- wert is it fan dat oangeande fuorten- daliks raek. In iemanseksposysje fan in 75 skilderijen, hwer fynt men dat? En dan to witten, dat dit noch net iens it tsiende part fan de foarrie is. Lang hat Vincent van Gogh mei goed 1000 skil derijen hwat productiviteit oangiet oan de top stien, mar pastoar Janning hat de 1000 ek al fol! „Trije wiken lyn stiene hjir noch de bis ten”. Boer Hettinga sei it net sünder wémoed. Wy kinne der yn komme. Mar dochs, nou’t de groppe sljochte is: Alle sukses mei jimme ündernimmen. en leerde hij zijn eigen kinderen zwem men,” met een been op de grond, om dat hij het zelf niet kon. „Om én zijn grootvader te eren én degenen die het initatief overnamen en. de elfstedenver eniging verder uitbouwden, schonk hij namens de familie een bedrag van f 1000,—. Hwat hat ■t. iX'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1