Niet enkel goede, vriend maar schappelijke banden Gahe Shroar De foto de week van WEEST RENTEBEWUSTj STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN Nederland sterk vertegenwoordigd op Unctad >4 Zomerzotheid lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllttlll nog steeds 7% bij 1 jaar vast 4t/2% dagelijks opvraagbaar hypotheekgelden beschikbaar 1 A W NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN Gouden filmpjes TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIII - VRIJDAG 26 MEI 1972 111e JAARGANG No. 40 Milieu Sovjet-blok Unctad Rhodesië üs hjoed to sizzen Ier en let, kenst hwat Kanker en hartziekten Scherp Sri Lanka Vietnam Nederland Tenslotte Afscheid of afscliijt BOLSWARD UW KOOPSTAD Advertentieprijs: 20 ct. per min. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Flitich warber, winne, lit it net. Sjocht en rjocht by jong en aid, roun en earlik troch de wrAld. De sfeer daartoe is niet zoals verwacht kunstmatig gunstig gemaakt. Integen deel. De Amerikaanse luchtmacht heeft haar bombardementen op Noord-Viet- nam, die voornamelijk beperkt bleven tot verkeersverbindingen en energielei- dingen, uitgebreid tot industriële onder nemingen die zioh met de fabrikatie van oorlogsmateriaal bezighouden. De ze uitbreiding van de bombardementen begoïi al met de vernietiging van een Kantongerecht Bolsward: A. S. te Worn- mels bekeurd, omdat er op zaterdag middag in zijn kleermakerij werd ge werkt. Beklaagde bekend, maar geeft als toelichting, dat het werk niet in op dracht werd verricht. Het was zijn zoon die voor hemzelf een motorpak wilde maken. Eis f 3,of 3 dagen. Benoemd tot leraar in de natuurkunde aan de Chr. Kweekschool te Dokkum de heer P. v. Tuinén le onderwijzer aan de Geref. school te Bolsward. De heer Doornbos, die de beurtdienst van wijlen gebr. Van Dijk heeft overge nomen heeft op de beurtvaart Makkum- Leeuwarden een nieuwe motorboot aan geschaft. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben inmiddels in hun topoverleg in Moskou de eerste concrete stappen ge zet op de weg naar meer internationale ontspanning en onderlinge samenwer king. President Nixon en de Russische president Podgorny tekenden dinsdag middag in de Catherinazaal van het gro te paleis in het Kremlin een overeen komst, waarin beide landen zich ver plichten samen de milieu- en luchtver vuiling te bestrijden. President Podgorny van de Sovjet-Unie verklaarde in een tafelrede dat zijn land niet enkel goede maar vriendschappe lijke betrekkingen met de Verenigde Staten wenst. grote electrische centrale ten noorden van Hanoi met behulp van door laser stralen geleide bommen. Ze zijn er weer, vrijheidsbetogers, ze strijken neer, als bonte vogels, in ’t Vondelpark, openluchtslapens, een zomermarkt vol herriemakers. Modebegrip vrijheidsmaniakken hup - hippie - hup neem je gemak en laat roosje maar voor de rest zorgen begroet half gaar, de nieuwe morgen. Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Titg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 4e week mei 1922 Werken? Hó maar de vrijheid vieren, is hier of daar, iets te versieren, ze gaan de kans, gretig benutten, wat sex en sjans ’t wil altijd lukken. ’t Is hier niet slecht vrijheidsverpozen het asielrecht voor bandelozen In 't Vondelpark, ’t lijkt inderdaad zo (’t gezag getart) een eldorado.... Nadat verleden week vrijdag in Genève vast kwam te staan dat Oost-Duitsland niet officieel aan de conferentie kan deelnemen zal het gehele Oostblok met de Sovjet-Unie aan de spits eveneens verstek laten gaan. Nu in Moskou zo duidelijk is gebleken dat zowel Nixon als Breznjev grote waarde aan verbete ring van het leefmilieu hecht, rekent men met de mogelijkheid dat beide staatslieden de Oostduitse deelneming zullen regelen. Piepkleine huisjes, zoals die vroeger vrij algemeen waren, kent Bolsward nog, maar men moet ze wel met een lan taarntje zoeken. U mag het gerust we ten, aanvankelijk had amateur foto graaf T. Siemonsma (adres thans A. Altstr. 13) een foto gemaakt van al leen dit huisje. We hebben gezegd: Goed, het is een leuke gedachte dit stukje Bolsward vast te leggen, maar dan graag met de bewoners er bij. Zij zijn als het ware met het huisje vergroeid en wonen er reeds lang en gelukkig. En zo zien we hier de acht en zeventig jarige Jeltje Bijlsma, haar één jaar ou dere man, Dirk van Dijk, die reeds 40 jaar dit huisje bewonen en het drie jarige hondje Teddy, die er ook echt bij hoort,maar het poseren maar niks vindt en graag weer naar binnen wil. Het is overigens niet het enige huisdier. Bin nen vliegt in alle vrijheid een tamme ka narie en er zijn nog goudvissen ook. Dit huisje is genummerd Groot Kerk hof 4. Velen zullen het minder prettig vinden op een kerkhof te wonen, maar hier is het slechts een historische naam. Al zullen op enkele meters afstand vele mensen begraven liggen, dit is al zo lang geleden, dat men het al bijna ver geten is. Bolsward moet vroeger erg gezellig ge weest zijn met hele straten vol met deze bescheiden woninkjes zo zonder voor tuin direct aan de straat. We zeiden het al, ze zijn schaars gewor den. Rechts is het al een puinval en links (op de foto niet te zien) is het dat ook. Zo was aan de overkant van de Kerkstraat Koster de Way vrijwel de enige buur. Een goede buur dus beter dan een ver- destijds graag mee hebben, maar daar voor waren de banden met Bolsward toch te hecht. Dirk was n.l. ook in ander opzicht aan zijn woonplaats gebonden. Hij is jarenlang chef-klokluider van de Martinikerk geweest. Dat was een kunst, dat klokluiden. Eigenlijk was het een soort carillonspel met die verschillende klokken, die men al luidende op elkaar in moest laten spelen. Men kon er wat in leggen, droefheid of vreugde. Nu is dat alles gemechaniseerd. De klokken luiden nog wel, maar het leven is er uit. Het is allemaal hetzelfde, als de klok nu luidt bij een begrafenis of een kerk dienst, bij een Oranjefeest of Matthaus Passion. Een stuk romantiek ging er mee verloren. Toch is ook dit huisje in de loop def jaren gemoderniseerd. De baksteen is bepleisterd en vroeger zullen het er wel twee ramen geweest zijn, maar het in terieur ademt nog die oer-gezelligheid, met een veelheid aan snypsnaren: an tiek koperwerk, zelfgemaakte schilderij- lijstjes en wandrekjes, een doek met kangoeroes van een oom en tantezeggef van Australië, een tegel met een Friese sjees. Ja Fries is dit gezin wel. Vrouw Van Dijk leest wel friese boeken voor aan haar man. In de krant leest ze al tijd eerst „Diggels lymje”. Ze is er ge woon gek op. Een mooier plekje is er in Bolsward niet te bedenken. Ze hebben het gezicht op de kerkdeur, ’s Zondags zien ze de mensen komen en gaan, in de week de touristen. Niets ontgaat hen, geen trouwpartijen geen concert. Als de bomen kaal zijn, kunnen ze tot op het Bolwerk zien en toen er nog een verklikker aan het raam zat, zag je van je stoel af de mensen op de Dijlakker lopen. Daarbij genieten ze een goede ge zondheid, wat wil een mens dan nog meer. Ja, we zijn toch maar blij, dat we de bewoners mee op de foto hebben laten zetten. De kleren maken de man, de be woners van het huis. Het is hun kasteel. Als eenmaal de tijd komt, dat deze aardse woning moet verlaten, zullen er wel geen nieuwe bewoners in willen. Die willen een tuin, een douche, slaapkamers en wat niet al. Dan is het binnen de kortst mogelijke tijd een krot, dan wor den de ramen dichtgespijkerd, dan is het gedaan met de oude glorie. Nu heeft het nog wat eigens, wat intiems, karak ter en sfeer. Dirk en Jeltje, alvast ge lukgewenst met a.s. donderdag. F. L. bewoner van een woonwagen liet het paard grazen langs de weg. Eis f 5,- of 5 dagen. Een conferentie, die is afgesloten, zij het met mager resultaat, is de Unctad. Deze derde „conferentie van de Verenig de Naties voor handel en ontwikkeling” is zondagmiddag officieel gesloten. De conferentie begon op 13 april. De laatste bijeenkomst was een zestien uur durende marathonvergadering waar op de vertegenwoordigers van 141 lan den geprobeerd hebben de tijd in te ha len die verloren was gegaan aan dagen lange discussies over de heropening van het Suezkanaal, ontwapening, milieu bescherming en het conflict in Vietnam. Ceylon is maandag de republiek Sri Lanka geworden. Het eiland blijft binnen het Britse Gemene Best. De grondwetgevende vergadering sprak zich met 120 tegen 16 stemmen uit voor de nieuwe constitutie, waarin wordt be paald dat Ceylon een vrije, democrati sche en socialistische republiek is. De grondwet is opgesteld door de Trotskis tische partij. De volksrepubliek China heeft de nieuwe republiek militair mate rieel geschonken, waaronder drie met ra dar uitgeruste kanonneerboten, twaalf zware stukken veldgeschut, 5.000 lichte wapens en 24 motorvoertuigen. Het valt niet mee steeds een buitenlands overzicht met een opkikkertje te be sluiten. Maar ditmaal hebben we een dat ons als journalist weer wat zelf vertrouwen geeft. Er zijn blijkbaar col lega’s die niet voor een kleintje ver vaard zijn. Alfonso Olhagary uit Mexicostad, jour nalist van professie, is maandag voor de 31ste maal in het huwelijk getreden. De bruid is 25 jaar en de bruidegom 90. Een conferentie, die kamende is, is die over het milieu. Premier Indira Gandhi van India is tot dusverre de enige regeringsleidster die heeft aangekondigd tijdens de in Stock holm te houden UNO-conferentie die van 5 tot 16 juni gehouden zal worden het woord te voeren. Abba Eban, de minister van Buitenland se Zaken van Israël, zal aan het hoofd staan van de delegatie van zijn land. Voor België zal deze functie door prins Albert worden waargenomen. De thans 47-jarige Shirley Temple, het „filmwon- derkind” der jaren dertig, is lid van de Amerikaanse afvaardiging. De Nederlandse delegatie op de jongste wereldhandelsconferentie - in Chili - was in omvang groter dan die van enig ander vergelijkbaar land. De delegatie- kosten worden op ongeveer 275.000 ge raamd. Minister Langman (Economische Za ken) deelt dit mee in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid Pors (DS’70). De Nederlandse Unctad-dele- gatie bestond uit 44 man, onder wie 12 leden van het parlement. I- Hwat hat Een slepende kwestie is die van Rhode- sië’s onafhankelijkheid. Landen zal die niet erkennen en de economische sanc ties tegen de rebellerende kolonie hand haven. De Britse patrouilles in de haven van Beira in Portugees Mozambique zullen worden voortgezet, ten einde te voorko men dat de blokkade wordt doorbroken. Dit maakte de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Sir Alec Douglas Ho me, in het Lagerhuis bekend. Hij legde zijn verklaring af na de publikatie van het rapport-Pearce, waaruit bleek dat de bevolking van Rhodesië met overwel digende meerderheid erkenning van haar land onder het regime van premier lan Smith afwees. re vriend. Ze zijn wel wat onwennig van hem geworden, toen hij verhuisde en nog ziek werd ook. Trouwens ze vermoe den, dat ook de bejaarde koster nog wel eens met een zekere heimwee terug denkt aan zijn woning zo dicht bij de kerk. Volgende week donderdag is het echt paar Van Dijk-Bijlsma 54 jaar ge trouwd. Het grootste deel van hun le ven woonden ze dus samen hier, de echtelieden. Vanouds zijn het geen Bols- warders, al hebben ze er al hun 54 huwelijksjaren gewoond. Dirk is een Workumer van komaf en Jeltje een Makkumer, beide dus van de zeekant. Eif hoe prettig het ook in Bolsward wo nen is en hoe goed ze het er ook naar de zin hebben („Wy libje hjir sa frij as God yn Frankryk!”) het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Daarom verzucht Jeltje nog wel eens „As der yn Makkum sa’n hüske stie, dan wist ik it wol,” al geeft ze grif toe, dat ook Makkum Makkum niet meer is met al die nieuwbouw. Het echtpaar heeft drie kinderen. De oudste, Jacob, 52 jaar, woont in Tegelen in Limburg. Ze gaan er nog wel eens naar toe en (schrik niet) nemen dan meteen een vacantie in het buitenland, meestal in Duitsland. „Och, hwerom ek net oaren dogge it ek en wy binne nou noch soun!” De andere twee waren meisjes, nu ook al getrouwd. Christine, 45 jaar, woont in Apeldoorn en de jong ste, de één jaar jongere Trijntje in de Sehelte a Bolswertstraat te Bolsward. Dirk van Dijk heeft steeds in de hout bewerking gezeten, n.l. in het bedrijf van Van de Witte aan het Kleinzand, nu te Buitenpost. De baas wilde hem Kort daarna tekenden de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ro gers, en de Russische minister van Volks gezondheid, Petrovsky, een akkoord over het gezamenlijk onderzoek naar kanker en hartziekten. Beide overeenkomsten waren in maan denlange onderhandelingen tussen spe cialisten van beide landen voorbereid. Na het eerste langdurige onderhoud tussen Nixon en de Rusische partijlei der Breznjev, dat maandagavond bemoe digend verliep, besloten beide leiders de akkoorden te ondertekenen en de weg vrij te maken voor belangrijker overleg over Vietnam, de beperking van de be wapeningswedloop en de wederzijdse handel. Een overleg, dat meteen al is vastge lopen is dat tussen Belgische en Ne derlandse ministers over de spellings hervorming. Tijdens een bijeenkomst van de ministers van Onderwijs en van Cultuur uit Nederland en België in het kasteel van Ham bij Brussel bleek dat de Vlaamse ministers aanzienlijk min der ver willen gaan bij het vereenvou digen van de spelling van het Neder lands dan hun collega’s uit Den Haag. De Belgische ministers, prof. dr. F. van Mechelen en Willy Claus wilden alleen een beslissing nemen over de zogenaam de voorkeursspelling (cultuur-kultuur), waarbij zij overigens de voorkeur gaven aan de „progresieve” spelling („k” i.p.v. „c”). Deze spelling wordt in een aantal Vlaamse kranten al toegepast. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL De afgelopen week is wel de week van conferenties, conferenties die worden voorbereid, aanvingen, volop aan de gang zijn of afge sloten. Frontpaginanieuws was vooral Nixons reis naar de Sowjet Unie. Schuchter zijn de eerste resultaten geboekt. Trouwens, je weet nooit, wat achter de schermen wordt bekonkeld en wat er waar is van datgene wat in de openbaarheid komt. Nixon somde als kwesties op die deze week aan de orde zullen ko men: bilaterale aangelegenheden zullen als vertrekpunt gelden, zo zei hij; samenwerking bij de verkenning van de ruimte, de bestri ding van ziekten en de Verbetering van het milieu. Voorts zouden beide landen ervan profiteren wanneer nieuwe handelsbetrekkingen tot stand werden gebracht. Maar de aandacht van de wereld is vooral gericht op de mogelijkheid van een eerste beperking van de strategische wapens. Door een akkoord op dit terrein zouden de twee landen zich kunnen gaan afwenden van een „verkwistende en gevaarlijke bewapeningswedloop” en zich kunnen richten op „meer productie voor de vrede”. In de laatste vergadering traden de te genstellingen tussen de gevende en de ontvangende landen in kwestie als de financiering van de ontwikkelingshulp, het aandeel van de derde wereld in de Gatt-bijeenkomst van 1973, alsmede de vernieuwing van het internationale mo netaire stelsel nog eenmaal in al hun scherpte naar voren. Uiteindelijk werd de ontwerp-resolutie, waarom zo hard was gestreden, met 67 stemmen voor, nul tegen en één onthou ding goedgekeurd. Meer dan de helft van de afgevaardigden was bij de stem ming al niet meer aanwezig. Twee andere voorstellen van de ont wikkelingslanden, onder andere over vragen met betrekking tot de toegang tot de markten van de geïndustrialiseer de landen, zijn naar de permanente raad van Unctad verwezen. •:<k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1