Bolswards begroting: Geen ruimte extra subsidies voor premie sparen kW Geen groot winkelcentrum u iibreiding spla n bondsspaarbank bolsward in Zilveren filmpjes Fan stêd en ll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 'sg'/...'. O DINSDAG 30 MEI 197? 111e JAARGANG No. 41 Wymbritseradeel, Grote Kampen Cultuur en recreatie Openbare veiligheid V erkeersonderzoek Sociale zx>rg Eekwerd II Arbeidsmarkt Reiniging Woningbouwcorporaties Wegennet Volksgezondheid V olkshuisvesting Bij warm weer zal de zwemschool te AbotmemonteprijB 6.40 p. Kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Peperbus te Enkhuizen zal worden i'ngericht als Zuiderzeemuseum. In het algemeen kan worden gesteld dat de woningbouw in Bolsward sterk is De woningnood in Bolsward is onrust barend. Momenteel zijn er 263 aanvra gen. Burgemeester Bruinsma spoort al leenwonenden aan te gaan samenwonen. Bolsward voortaan ook ’s zondags ge opend zijn. Een vlaggetje bij boekhan del Pal ken a geeft dit dan aan. Anders leidt het tot allerlei excessen, zoals tot gemengd zwemmen buiten het bad. De sigaren blijven voorlopig nog op de bon. Voorts mag niet onvermeld blijven dat die plaatselijke woningbouwcorporaties tot samengaan hebben besloten, waarna naderhand ook de raad heeft besloten het gemeentelijk woningbestand in de troch de ingenieurs A. Ohm en J. G. Vogtlander. De earste is mei de stüdzje trochgien en oer forrin fan tiid op it ün- derwerp heabroei promovearre. It rap port hat wol mei as grounslach tsjinne. Men kin der hiel hwat üt leare ü.o. oer de wiidte fan it ventileasje-kanael. Yn it algemien giet men üt fan in trochsné fan amperoan in meter, mar de stüdzje hat wol fongoed ütwiisd, dat men wol tige rekken hélde moat mei de greatte fan de golle. Yn it generael is foeoh in tsiende part fan it gollesteal wol fol- dwaende. Moat der broeijend hea üt ’e golle helle wurde, dan advisearret men to spuitsjen mei koalsürblussers. Dat is better as der dallks mar wetter yn to jeijen, hwant dêr wurdt it fakentiids mar minder fan. Yn dit forban waerden der ek proeven nommen mei floeibere stikstof. Stikstof is nammers net gefaer- lik en hat in dübelde wurking. Oan de iene kant kuollet de stikstof it hea en keart dêrmei it brangefear, oan de oare kant forjaget it de sürstof üt it hea en giet dêrmei de broei tsjin. Der is mei dizze methoade in pear jier lang wakker ekspearimentearre en de for tuien foelen net óf. Under it bidriuw fan dit ekspearimentearjen waerd ek omtinken jown oan it sykjen fan in bet- tere methoade ta it finen fan it broei- plak yn de golle. Neffens it Frysk lan- boublêd, dêr’t wy it ien en oar oan ünt- liene, hie binammen de wittenskiplike meiwurker, de hear A. P. de Weyer to Skraerd hjirfoar bisündere ynteresse. Sa waerd der yn 1970 in prototype fan in nije hearoede ütprobearre. De tempe- rati.er koe der lans elektryske wei op öflêzen wurde, dus net mear troch it üt- setten fan in kwikkolom of lyk as noch carder op hantaest- Dy roede hoegde net mear sa swier to wezen en it ynbringen wie gans makliker. Foarhinne moast de slaei der wolris oan to pas komme en wie it soms in heikerwei de roede wer It hiele ündersyk foun op it lést syn hichtepunt yn de promoasje fan de hear Arthur Ohm, skiekundich ingenieur, ber- ne to Bandoeng. Syn dissertaesje is lyts 200 siden great en is skreaun under de titel „Broei- en droog processen in hooi.” De hear Ohm waerd dêrmei doktor yn De reinigingsdienst in onze gemeente functioneert goed. Vooral de invoering van plasticzakken voor het ophalen van huisvuil heeft de taak van het personeel verlicht. Hier door kunnen de toenemende werkzaam heden als gevolg van stadsuitbreiding zonder uitbreiding van het personeels bestand worden .opgevangen. De afvoer van het huisvuil zal in de komende jaren een steeds groter probleem gaan vor men. In de provincie wordt gedacht aan een tweetal regionale verbrandingsin stallaties. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) 4e week mei 1947 gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad de technyske wittenskippen, dit op ge- sach fan de Rector Magnificus ir. H. R. van Nauta-Lemke, heechlearaer yn de ófdieling elektrotechnyk. De Fryske Mij fan Lanbou hat bydroegen yn de print- kosten fan it proefskrift, dy’t der or- naris noch al ynrinne. Yn it proefskrift stelt de hear Ohm, dat de heabroei, hoe- wol yn it foarste plak in agraryske oan- gelegenheit dochs hiel hwat fasetten hat, dêr’t in skiekundige syn winst mei dwaen kin, ommers de bistudearre for- skynsels binne mikrobiologysk, chemysk en fysysk fan acid. Ien fan de wich- tichste stellingen is de tredde, dêr’t de hear Ohm yn stelt, dat de ventilaesje- droeging fan ’t hea, droechtchnysk bi- sjoen de béste mooglikheden biedt, as de saneamde vertikale droeohmethoade tapast wurdt. Dizze methoade wurdt fan’t hjerst ü.o. tapast op it bidriuw fan de fa. de Boer en Sn. to Blessum. Omaris is it sa, dat immen, dy’t pro- movearret ek in pear stellingen oan syn proefskrift tafoeget, dy’t mei it faek- gebiet neat of alteast allinne yn wiid forban hwat üt to stean ha. Dit hat de hear Ohm ek dien en binammen mei de njoggende stelling kinne wy it fol- slein iens wêze: „As wy de oarloch net ófkaffe, skaft de oarloch üs óf.” Der bin ne wolris minder wiere wurden sein, tinkt üs sa. Yntusken meije wy bliid wêze, dat de saek fan it heabroeijen nou lang om liet wittenskiplike bistudearring foun hat. In lichte broei mei dan de skimmel tsjin- gean en it hea krüdich meitsje, it moat binammen gjin „tabak” wurde, of hwat noch minder is, nea sa swier, dat de reade hoanne kraeit. Der hat in tiid west, dat der as der nei heabroei in pleats de loft yngie, wol grute waerd: „Troch de brên, üt ’e bran,” mar hjoeddedei moat men al tige op oerwearde forsekerje, sil it ütkinne. Better is it wach to wezen en it is in skoan ding, dat de pie-insje langer sa is, dat in boer komselde.; mear sliepe- leaze nachten hoeoht fan ditoangean.de. Hoewel in het algemeen een neergaan de conjunctuur kan worden waargeno men, kan gelukkig worden geconsta teerd dat de arbeidsreserve in onze ge meente tot nu toe niet verontrustend is. Er is bij de plaatselijke bedrijven nog steeds vraag naar geschoolde arbeids krachten hetgeen verheugend is te ver nemen. Het verbeteren van het woon en leefklimaat in Bolsward zal een van de taken van onze gemeente moeten zijn om de bedrijven in de gelegenheid te Stellen de voor hun bedrijven nodige arbeidskrachten te kunnen aantrekken. De kosten van sociale zorg zijn in verge lijking met het vorige jaar aanmerke lijk gestegen. Op zich is het een verheu gend verschijnsel dat zodanige voorzie ningen worden getroffen dat een ieder een goed bestaan is gewaarborgd. Toch vragen B en W zich af of dit onbeperkt door zal kunnen gaan. Ook andere ge meentebesturen worden er mee ge confronteerd, terwijl de centrale over heid deze ontwikkeling zeker de nodige zorgen geeft. Openbare werken Doordat de afgelopen jaren de aanleg van straten in de bestemmingsplannen voorrang is verleend, is wellicht het onderhoud aan straten in de binnenstad ten achter geraakt. Toch zijn in de laatste tijd een gedeel te van de Kerkstraat en de Hollandia- straten opgeknapt en is een dezer dagen ook de Kleine Hoogstraat gereed geko men, terwijl nog voor het vakantiesei zoen de Jongemastraat en de Markt straat van een nieuwe bestrating zullen worden voorzien. Door de verbeteringen aan het rijks- en provinciaal wegennet komt onze stad aan een knooppunt van wegen te liggen hetgeen voor het bedrijfsleven en de middenstand van Bolsward perspectie ven biedt. De middenstand zal er voor moeten zorgen dat de centrum-functie, de verzorgingsfunctie die Bolsward voor de omgeving heeft, behouden blijft. Het is bekend dat de koopgewoonten bij het publiek gaan veranderen en daarbij zal men zich moeten aanpassen. In overleg met de middenstand mag van het ge meentebestuur worden verwacht dat het verkeer in goede banen wordt geleid en passende parkeergelegenheid in de nabijheid van het winkelcentrum wordt geschapen. Het centrum van Bolsward zal als winkelcentrum moeten worden gehandhaafd. Het beleid zal er dan ook niet op moeten zijn gericht in de iri ont wikkeling te nemen bestemmingsplan nen een groot winkelcentrum tie reali seren. Een eenvoudige buurtvoorziening is volgens B en W inziens voldoende. Hiervoor is reeds een verkeersonderzoek verricht, waarvan de uitkomsten thans worden verwerkt. Vóór wat de samenwerking met het particuliere initiatief betreft gaan de gedachten er naar uit voor de sanering en reconstructie een stichting in het le ven te roepen. Deze stichting kan ter ontplooiing van haai’ activiteiten voor rijkssubsidie in aanmerking komen ten einde plannen voor restauratie te kun nen laten uitwerken. Bovendien zijn de subsidiemogelijkheden aan een particu liere stichting groter dan die aan ge meentelijke plannen voor restauratie. Hieromtrent zijn reeds voorbereidende besprekingen gevoerd. B en W zijn van mening dat de gemeen te zich voor het behoud van monumen ten en het bestaande stadsbeeld finan ciële offers zal moeten getroosten. Hoe wel in de loop der jaren al veel schoons is verdwenen zal al hetgeen tot nu toe in stand is gebleven, getracht moet wor den dit te behouden. In de loop van 1972 zal weer een be volkingsonderzoek op t.b.c. worden ver richt. De opkomst is in Bolsward steeds bevredigend, zodat mag worden gecon stateerd dat de .bevolking zeker het nut van dit onderzoek inziet. Wat de vleeskeuringsdienst betreft kan worden meegedeeld dat door Gedepu teerde Staten dezer provincie een studie commissie tot samenvoeging van vlees keuringsdiensten is ingesteld. Er is in tussen een eerste rapport hieromtrent verschenen. Wellicht zal concentratie van diensten kostenbesparend kunnen werken, doch concrete voorstellen kun nen nog niet worden gedaan. De kerk te Minnertsga staat in lichte laaie en de vonkenregen heeft reeds 2 boerderijen in brand gestoken. B en W van Bolsward hebben de raad de begroting 1972 aangeboden. Zij prijzen zich gelukkig dat dit een sluitende begroting kon zijn. De taken van de gemeentelijke overheid nemen steeds meer toe en hoewel er zeker nog wensen bestaan zowel bij de raad, het college als de bevolking menen zij toch, dat de algemene voorzieningen in Bolsward in vergelijking met vele soortgelijke gemeenten verant woord mogen worden genoemden. Dat dit binnen het kader van een sluitende begroting kan worden gerealiseerd zonder het plaatse lijk belastinggebied geheel te benutten stemt hen tot tevredenheid. Gezien de trendmatige stijging van de kosten was het te verwach ten dat de gemeentebegroting weinig ruimte zou bieden voor nieuwe investeringen. Bij het samenstellen van de begroting is uitgegaan van de verplich tingen die tot nu toe bestonden. Nieuwe ramingen zijn niet opgevoerd omdat daarvoor geen middelen aanwezig waren. Zo zijn ook een aantal subsidie-aanvragen niet gehonoreerd hoewel de culturele commissie tot toekenning had geadviseerd. toegenomen de laatste jaren. De be stemmingsplannen Noord H, Parkplan I en II zijn in een vlot tempo gebouwd, terwijl ook de gronden in Eekwerd in korte tijd konden worden uitgegeven. Onlangs is medewerking verleend aan de bouw van 128 woningen, waardoor de grond bestemd voor woningwetbouw in dit plan is uitgegeven. Een klein gedeelte van de beschikbare grond 20 woningen) kan nog wor den uitgegeven voor particuliere bouw. Het is verheugend te kunnen constate ren dat de animo voor particuliere bouw in dit plan momenteel toeneemt. Hierdoor zullen een aantal acceptabele huurwoningen in de stad vrij komen, waardoor doorstroming kan worden be vorderd. Nu echter de gronden in Eekwerd prac- tiisch zijn uitgegeven is het nodig zo spoedig mogelijk realisering van het tweede gedeelte van het bestemmings plan Eekwerd te bewerkstelligen. De voorlopige ontwerpen zijn zowel met uw raad als de bevolking in een hearing doorgenomen. Aan de hand van de ge maakte opmerkingen is een nader ont werp gemaakt. Naast de bestemmingsplannen voor de nieuwbouwwijken zal ook de sanering en reconstructie van de binnenstad dit jaar de nodige aandacht moeten hebben. De sanering van buurten als Tranendal en St. Jozefbuurt is betrekkelijk vlot verlopen omdat vastomlijnde plannen voor nieuwbouw bekend waren toen met de verwerving van de bestaande wonin gen werd begonnen. Nieuwe bruggen De dienst gemeentewerken heeft plan nen tot vervanging zan zowel de Snee- kerpoortsbrug als de Gasthuisbfug ge reed gpmaakt. In nauw verband hierme de staan de plannen tot verbetering van de Stoombootkade, Turfkade en Gast huissingel, terwijl ook de herprofilering van het Laag Bolwerk een urgente zaak mag worden genoemd. Verbetering van deze straten zal eerst zin hebben als tevens in de straten riolering kan wor den aangelegd. Daar de bouw van een rioolzuiverings- installatie een provinciale taak is zal een nauw overleg met het provinciaal bestuur steeds nodig zijn. Onderwijs Op het gebied van het onderwijs ver vult Bolsward zeker een streekfunctie. Hoewel op allerlei gebied tot schaalver groting wordt overgegaan zal toch mi nimaal voor Bolsward de bestaande toe stand dienen te worden gekonsolideerd. Een bermuda met Ivan- hoe-bolero van geruwde katoenen denim. Met bij passend T-shirt voor minder zonnige dagen. Barbara Farber ont wierp er ook een lange spijkerbroek, blouson en safari-jack bij. Alles van 100 katoen, dus ijzer sterk. De modellen zijn verkrijgbaar in blauw, beige of lichtgroen. Onder dit hoofdstuk is tevens de politie onder te brengen, hoewel dat in Bols ward een rijkszaak is. Gelukkig kon in de loop van 1971 de sterkte van de groep Bolsward weer op een iets beter peil worden gebracht. Een aantal taken waaraan wegens personeelsgebrek in het verleden geen aandacht kon worden be steed kunnen nu weer worden behartigd. Helaas moet evenals dat ook elders het geval is, in Bolsward worden geconsta teerd dat het aantal gevallen van ver nielingen' aan openbare voorzieningen toeneemt. Een betreurenswaardige zaak omdat het geld aan het herstel besteed een betefe bestemming voor de gemeen schap zou kunnen krijgen. Graag doen B en W via de raad een beroep op de bevolking de gemeente-eigendommen te ontzien. Wat de brandweer betreft menen B en W te mogen stellen dat het vrijwillige korps redelijk is uitgerust. Grote branden hébben zich gelukkig wei nig voorgedaan. Wel is door de brandweercommandant de wenselijkheid uitgesproken, de oud ste van de twee aanwezige autospuiten te vervangen. Hierover zal nog nader overleg worden gepleegd. Verder kan nog worden medegedeeld dat er pogingen in het werk worden ge steld in Zuid West Friesland een inter gemeentelijke rampendienst te formeren. Getracht wordt de organisatie van de B.B., de brandweer, de politie en het Rode Kruis en E.H.B.O. hierin onder te brengen, opdat in voorkomende geval len de inwoners van dit deel van de pro vincie op een optimale hulpverlening kunnen rekenen. nieuwe corporatie in te brengen. In nauw overleg kan het woningbouwbeleid in de gemeente in de toekomst door de nieuwe stichting worden gevoerd. Verheugend is het verder dat de wo ningstichting plannen in uitvoering heeft voor het opknappen van een 34 tal voor- oologse woningen. Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbe) tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De bouw van een kleuterschool en een tweetal basisscholen met gymnastieklo kalen in het bestemmingsplan Eekwerd zal hoge prioriteit dienen te hebben. Bij uitvoering van dit voorgenomen plan zal de huisvesting van de basisscholen in Bolsward aanmerkelijk kunnen wor den verbeterd. Wij hopen dat het moge lijk is op korte termijn de benodigde ur- gentieverklaringen te verkrijgen en fi nancieringsmiddelen te kunnen aan trekken. Ook ten aanzien van de bouw van een gymnastieklokaal bij de voor malige Katholieke Ulo heeft de gemeen te wettelijke verplichtingen en zal moe ten worden getracht financieringsmid delen aan te trekken. Voor de sanering van de Grote Kampen en omgeving is op liet ontwerp-plan reeds subsidie toegezegd en de eerste declaratie van kosten is reeds ingezon den. Hierdoor kan renteverlies worden voorkomen en dit subsidie zal de uit gifte van gronden in een saneringsge- bied kunnen vergemakkelijken. Met de stedebouwkundige is overleg gepleegd in de loop van dit jaar de plannen voor de Kampen en omgeving af te ronden ten einde voorbereidingen te kunnen tref fen voor de herbouw. Verder zullen een dezer dagen besprekingen plaats heb ben om te komen tot het samenstellen van een saneringsplan voor de omgeving van de Elandslaagte. Een samenwerking tussen gemeente en particulier initiatief zal onontbeerlijk zijn. Helaas moet worden geconstateerd dat in het verleden noga! eens te haas tig tot het wijzigen van een woonhuis in een garage of pakhuis is besloten. Ook behoud van woningen, al zijn het geen monumenten, in bepaalde straten, zal nodig zijn. In het karakter van de binnenstad zal geen verandering mogen worden gebracht. Wel zullen door toe neming van het verkeer maatregelen ten aanzien van het parkeren nodig zijn. de skriuwer fan dit artikel seis yn sa’n gleonhjitte golle stien hawwe to dollen mei nou en dan in tonkje fjür, wylst de spuit mar op him wachtsje liet, om to witten hoe’n spanning dat jaen kinLokkich bigjinne ek hjirre dé technyk en de wittenskip in wurdtsje mei to sprekken. De tiid, dat in bitüfte boer miende dat it net nedich wie to hea- roedzjen, omt hy wol oan de rook fan it hea fornimme koe, oft der gefaer wie of net, is forline tiid. It is nou safier hinne, dat der in goede branprefinsje is binammen ek fan de side fan de forse- keringsmaetskippijen en dat men der bi- sitoet efter to kommen, hwat de werklike oarsaken fan heabroei ütmei.tsje en hwat der oan fait to dwaen. Langlêsten is der noch immen promo vearre op it ünderwerp heabroei. Op himsels soe dat al in reden wêze by stil to stean, noch mear is dit it gefal nou’t de omkrite fan Boalsert, yn it ündersyk bihelle is. Dit wittenskiplik ündersyk foun pleats ünder lieding fan de promotor prof. Dr. Ir. N. W. F. Kossen troch meiwurkers en studinten fan it laboratorium foar Fryske Technology oan de technyske he. geskoalle to Delft. Yn 1969 waerd hjir mei al üt ein set op greidebidriuwen om it aide Boalsert hinne, ü.o. op de pleats fan de hear Sj. S. Postma to Skettens. Op dit bidriuw waerden yn 1970 hiel hwat mjittingen dien, dy’t needsaeklik wiene om de theory, op houd om de laboratoriumproeven to Delft hinne to hifkjen. Bidriuwslibben, forsekeringsmaetskippijen' en Lanbou- foarijochtingstsjinst wiene net allinne wakker bilangstellend, mar joegen ek subsydzje. Nei oanlieding fan dit ünder syk. en mjitwurk kaem der yn 1971 it üt de golle to krijen. rapport „Praktijk en Ekonomie van de De laatste jaren is door de raad dikwijls de vraag gesteld of het subsidiebeleid ten aanzien van culturele instellingen diende te worden herzien. Er is toege zegd dat in overleg met de culturele commissie een nadere studie zou worden gemaakt. Dit subsidiebeleid heeft ook de aandacht van het provinciaal bestuur. Men wil in deze provincie komen tot een afbakening van de provinciale en ge meentelijke taken. In overleg - met het provinciaal bestuur heeft de afdeling Friesland van de Vereniging van Neder landse Gemeenten een studiecommissie ingesteld. Een rapport van deze com missie is juist verschenen. De instelling van deze commissie was voor ons reden om vooralsnog geen andere dan de tot nu toe gevolgde gedragslijn te gaan vol gen in deze gemeente. Alle tot nu tpe toegekende subsidies met alle nieuw ont vangen aanvragen zijn in de culturele commissie behandeld. Gezien de begro- tingspositie hebben Ben W echter ge meend geen nieuwe subsidies toe te ken nen. Groen Het onderhoud van de plantsoenen in de stad kan naar onze mening zeker vol doende worden genoemd. Ook hier kon door aanschaffing van machinerieën het zich uitbreidende werk met een gelijke personeelsbezetting wor den uitgevoerd. Jammer is dat er nog steeds zoveel vernielingen aan de be plantingen worden aangericht. Doordat het gemeentelijk woningbezit zal worden afgestoten zullen de taken van het personeel dat bij de werkplaats van gemeentewerken dienst doet van an dere aard worden. GJIN „TWADDE ÜNGETIID” Noch is it maeije, mar rounom rikketik- je al de meanmasinen. It pronkklaed, dat breid Fryslan sa eptich stie, is al fierhinne ütlutsen. Wie fanalds July de heamoanne en waerd der neffens it siz- zen net earder de seine yn it swé set as de boer moast trêdzjend troch it miedlan mei de stalle fan syn kalken ein tsjin de raeijen tiikjend earst it heasie fallen sjen nou slobberje yn maeimoanne de gers- droegerijen de earste sné al op om dy as pakjes droege gers üt to spuijen. Mar, as it waer gjin spulbrekker is, giet it de kommende dagen foargoed los. Wie it foarhinne sa let mooglik, nou is it fakentiids in kriich it hea it earst bin nen de skuordoarren to hawwen. Der is alles foar to sizzen, as it dan mar gjin „twadde üngetiid” wurdt. Nei hwat in wlete foarsimmer it dêrtroch mooglik geventileerde hooibewaring”, gearstald hwat al to hastich wezen, wol it hea fa kentiids omraek broeije. Omaris wurdt it dan headollen of it omsetten fan in golle, as it tominsten net ta slimmer dingen komt. Men moat - lyk as de L- J f/gig; x::gV

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1