Nixons (geslaagde?) reis ten einde De foto de week van de V.V.D Wiegel legde namens tafel eisen op Gade Star I I Paus denkt niet aan aftreden I J ad i Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerk en School Raadsvergadering gemeente Bolsward I 3E RENTEBEWUST WEEST 3E fcH*i*i*i*i*!*i*i*i*!*i*i*i*i*i*r*i A STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderaded, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. I j tile JAARGANG No. 42 VRIJDAG 2 JUNI 1972 Rapporten Overeenstemming Alweer conferentie Eind goed, al goed? Perzië Tenslotte Bloedbad Consolidering Recente ontwikkeling De twee groten Op de helling üs hjoed to sizzen NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/j DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Controle EU BOLSWARD UW KOOPSTAD HWM MBH Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Abannementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De meeste hooiers worden nog steeds „op de markt” gewonnen. Nu de provincie de electrificatie van *t ganse gewest heeft ter hand genomen, rijst de vraag of het niet wenselijk is aliles in een hand te leggen. Jachtwater (hoofd eau de cologne) on misbaar voor schoolgaande kinderen f 0,40 per flacon. Te Bolsward bij M. v. d. Oever. lijdelijk aanbod. Vette Goudse kaas 30-j- per pond 15 cent. F. K. Mobach, Bols ward. H. H. Konijnenfokkers. Tot springen ge reed een witte ram (VI. reus), bekroond te Sneek. Springgeld f 0.40 contant. Otte Zijlstra, Hiesilum. In Wonseradeel zijn niet minder dan 3 centrales voor electrisch licht opgericht. le week juni 1922 De heer Wiegel zei, dat dit een afspraak is, gemaakt bij de vorming van het ka- binet-Biesheuvel, waaraan niet getornd kan worden. Tegelijkertijd zag hij kans de christelijke regeringspartijen (KVP, ARP en CHU) nog iets harder te raken door ook te zeggen, dat de afspraken over de Nederlandse ontwikkelingshulp, die eveneens bij de tot stand koming Naast deze toch ergens wel hoopvolle zaken werd de wereld ook geconfron teerd met zaken die hemeltergend zijn, zoals b.v. het bloedbad in het Afrikaan se dwergstaat je Boeroendi, dat een maand geleden begon. Dit ontaardt hoe O o o C' o o o o o Zijn lezing viel samen met een gesprek tussen de voorzitters van de KVP en de PvdA, respectievelijk de heren de Zeeuw en van der Louw. Beide partijen toevallig de grootste twee van Neder land leven al jaren in onmin. De laatste tijd zoekt echter de Partij van de Arbeid - aanvoerder van de opposi tie - duidelijke toenadering tot de KVP - de grootste regeringspartij. Het ge sprek tussen de twee voorzitters heeft tot nu toe nog weinig concreets opge leverd, maar het heeft de andere rege ringspartijen wel de nodige schrik ge bracht. DS’70, een afsplitsing van de PvdA, die het wel tot regeringspartij heeft gebracht, doet duidelijk vrij ze nuwachtig over de gesprekken tussen het tweetal. Diezelfde, nogal nerveuze, reactie is ook bij de andere partijen te merken. Eén van de grote strijdpunten is het voorstel van de vakbeweging om de prijzen beter in de hand te houden, de inkomens rechtvaardiger te verdelen en een aantal belastingen respectieve lijk te verhogen, of in tegenstelling tot de afspraken, niet te verlagen. VVD en DS’70 hebben zich fel gekeerd tegen de vakbonden. De christelijke partijen daar entegen zijn innerlijk sterk verdeeld. Paus Pauluis zal, als hij dit jaar 75 jaar wordt, niet afredten. Dat heeft hij op 24 april j.l. op een audiëntie gezegd. De paus die een religieuze orde toesprak maakte daardoor een einde aan de ge ruchten dat ook hij zou vallen onder de door hemzelf getroffen maatregel, dat alle prelaten op hun 75 e jaar him ambt moeten neerleggen. lingshulp. Afgesproken is dat deze een groter deel krijgt uit de beschikbare middelen. De heer Wiegel deelde nu mee, dat de WD vindt dat eerder een verlaging nodig is. Minister Boertien (Ontwikkelingshulp) moet niet op zijn strepen blijven staan, aldus de heer Wiegel. Een heel gewone foto van een heel gewone straat. Door het bijzondere te zoeken kan men soms het gewone uit het oog verliezen. Bolswarders en oud Bolswarders zullen deze straat direct wel „thuis” kunnen brengen, maar we kunnen ons voorstellen, dat nieuw inge- komenen en stadgenoten die in Plan Noord, Parkplan of Eekwerd zijn te rechtgekomen, zonder eerst in de „ou de stad” of in plan Zuid te hebben ge woond, toch wel even moeite met deze straat zullen hebben. Misschien zelfs ook wel enkele Bolswarders. Dat zou zo’n wonder niet zijn, want deze straat ligt niet in een wandelroute en ook deze straat heeft in de loop van de laatste jaren een verandering ondergaan. Had den op de voorgrond kisten en kratten gestaan, waren er bakken met groente op de stoep gezet, dan had u het wel licht eerder ontdekt. Maar het knusse groentewinkeltje op de voorgrond is niet meer. U ziet hier de noordzijde van de Parkstraat. Voor wie het niet mocht weten deze loopt acher restaurant Het Park, nieuwe supermarkt van gebr. Bos ma (voorheen pastorie ds. S. J. Wouda) kindertehuis ,,’t Mearkc” en boerderij Hiemstra evenwijdig aan de Sneker- kstraat. Het moet destijds een van de eerste nieuwbouwstraten in plan Zuid zijn geweest. Waarom er de naam Park straat aan is gegeven is ons niet hele maal duidelijk. Immers de straat heeft geen rechte verbinding met het Park, noch het uitzicht erop, of men moet al in het voortuintje staan. Misschien is de straat aangelegd in de tijd dat ook het park werd gecreëerd. Anders zien we geen enkel verband. Immers als ié mand weet waar het park is te vinden en daar in de buurt de Parkstraat zoekt, kan hij nog lang zoeken. Hierbij vergete men niet, dat de Secr. Haitsmalaan en de Prof. dr. Titus Brandsmalaan, die nu het Park van de straat scheiden, pas veel later aangelegd zijn. Veel bijzonder heden kunnen we over de straat niet vertellen. Wel, dat onze lokaal-poëet, die zich achter de naam JAWA ver schuilt hier woont. De foto is gemaakt door de heer T. Siemonsma. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 8 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) Dêr’t ien houn tsjin oan miicht, der mige se allegearre tsjinoan. Het rommelt aardig binnen de ogenschijnlijk zo hechte veste van de regeringspartijen. De liberale fractieleider in de Tweede Kamer, de heer H. Wiegel, is in het afgelopen weekeinde nog eens op de proppen gekomen met een aantal pijnlijke liberale wensen. Pijnlijk dan voor de andere regeringspartijen. Hjj vertelde dat de WD on verkort blijft vasthouden aan de inflatie-correctie. Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, die bedoeld is als compensatie voor het feit dat bij hogere lonen de inkomstenbelasting, ook pro centueel omhoog gaat. De reis van Nixon heeft wel het buitenlandse nieuws de afgelopen week beheerst. Als u dit leest zit hjj al weer hoog en droog in het Witte Huis, op het moment, dat wij dit schrijven arriveert hij voor een eendaags-bezoek aan Polen. Of de reis aan de verwachtingen heeft voldaan Een vraag gemakkelijker te stellen dan te beant woorden. Men weet n.l. nooit, wat men er vooraf precies van heeft verwacht en waarop men reeds gezien het overleg, bij voorbaat kan hopen. Een president kjjkt wel uit een reis te maken, die een re delijke kans heeft te mislukken. Zoiets kan hij zichzelf nu eenmaal niet aandoen. Intussen is de reis zonder al te veel nare incidenten verlopen en is er toch wel wat uit de bus gekomen. Een recente ontwikkeling is, dat de Sov jet-Unie een hecht bondgenootschap met het aan Iran grenzende Irak heeft ge sloten. Ondanks de eeuwenlange erva ring, die Iran bezit in zijn omgang met de Russen, kan het westerse steun niet ontberen. En sinds Engeland zich in toenemende mate uit de gebieden ten oosten van Suez terugtrekt, blijft slechts Amerika over. En door de niet eens zo intensieve samenwerking met het wes ten heeft Iran, ondanks de gemeen- Nu de Russische positie in Oost-Euro- pa min of meer is geconsolideerd, de westelijke wereld de Russische invloed in feite heeft erkend en de bevolking van de bezette landen de hoop op onaf hankelijkheid nog slechts in haar aller- stoutste dromen kan koesteren, heeft de Sovjbt-Unie al sinds geruime tijd grote belangstelling aan de dag gelegd voor het Midden Oosten en voor Azië. Iran bevindt zich in een kwetsbare positie. President Nixon had een ontmoeting met de sjah van Iran. Het was geen bezoek - als in Salzburg - om op ver haal te komen, doch evenmin een ont moeting - als in Moskou - met een ster ke tegenstander of zo men wil een felle rivaal, aldus een dagbladcommentaar. Iran heeft zich na de Tweede Wereld oorlog op merkwaardige wijze onttrok ken aan de Russische bezetting van een deel van zijn grondgebied. Blijkbaar was MoSkou te zeer georiënteerd op de verovering van Oost-Europa, want an ders had het het olierijke Iran niet door zijn vingers laten glippen. langs het jaarlijkse rapport geleverd, waarover altijd zo veel gelachen moet worden. Elk jaar zijn er wel punten te vinden, waarop de rijksuitgaven duide lijk hoger zijn dan eigenlijk zou moeten. Dit jaar zijn vooral de ministeries van Defensie en van CRM (Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk) het slachtoffer geworden. Defensie betaal de vijftienhonderd in plaats van vijf tien dollar voor bepaalde onderdelen (het verschil is inmiddels verrekend) en CRM blijkt nauwelijks enige controle uit te oefenen op de verleende subsi dies. De Tweede Kamer is - niet ten onrechte - nogal verontwaardigd over ,het financiële feilen, dat de Rekenka mer heeft aangetroffen. Op een mo ment dat iedereen nogal zuinig doet over de rijksuitgaven komt elke ambte lijke slordigheid dubbel zo hard aan. De minister van Financiën zal onge twijfeld op de nodige vragen kunnen re kenen. President Nixon en de Russische leiders hébben vrijdag overeenstemming be reikt over een historisch verdrag tot be perking van de kernwapenarsenalen van beide grote mogendheden. Het accoord. dat de persoonlijke goedkeuring van president Nixon en partijleider Brezj- njew kreeg, omvat o.m. een voorgesteld verdrag tot beperking van het aantal anti-raket-rakebstelsels (ABM’s) dat el ke partij er voor haar verdediging op na kan houden. Ook behelst het een over eenkomst die beperkingen stelt aan be paalde types offensieve raketten te land en op onderzeeboten. Deze overeen komst zal later worden omgezet in een formeel verdrag. Vooral de oudere lezers onder ons zul len zich bij het lezen van de dood van de hertog van Windsor de dynastieke crisis in Engeland hebben herinnerd. Ja renlang heeft het niet geboterd tussen het koninklijk gezin en de man die een gescheiden vrouw koos boven een ko ningskroon. Nu hij is gestorven is de weduwe uitgenodigd in Buckingham Palace. De herotgin moet door de span ning rust houden en kon niet met het stoffelijk overschot meevliegen. De secretaris van de hertogin liet dóór schemeren eraan te twijfelen of zij van daag al in staat zal zijn te reizen. In Engeland heeft de bekendmaking verbazing gewekt en koningin Elisabeth heeft gevraagd haar op de hoogte te houden van de gezondheidstoestand van haar tante. In Parijs daarentegen is men niet ver rast. Vrienden van de hertogin maken er geen geheim van dat zij niet alleen een verdrietige vrouw, maar eveneens een verbitterde vrouw is. Zij is van me- Ds. A. Griffioen, Ned. Herv. predikant te Heeg, heeft voor het beroep naar Bolsward (2e predikantsplaats) bedankt. ning, dat de koninklijke familie, on danks het feit dat zij wist dat de hertog al drie maanden lang stervende was bijzonder weinig belangstelling heeft ge toond. Bovendien vindt zij het moeilijk te aan vaarden, dat zij nu op Buckingham Pa lace is uitgenodigd, terwijl zij en haar echtgenoot gedurende zijn leven vrijwel volledig door het Britse vorstenhuis werden genegeerd. langer hoe meer in een systematische uitroeiingscampagne tegen de Hoetoe- stam, die ongeveer 80 procent van de totale bevolking van 4,5 miljoen inwo ners uitmaakt. De overheersende Toetsi’s hebben bij monde van Radio Boejoemboera zelf toegegeven, dat er tot dusverre vijftig duizend slachtoffers zijn gevallen, maar internationale waarnemers zijn ervan overtuigd, dat het totale aantal doden aan beide zijden meer dan het dubbele bedraagt. van een bouw 14c Extra krediet voor leermiddelen (handenarbeid) t.b.v. de o.l. school 15. Vaststelling van de gemeentebe groting 1972. 16. Wijziging van de gemeentëbegroting 1972 van het kabinet zijn gemaakt, eigenlijk niet meer mogen gelden. De heer Wiegel zei, tijdens een bijeen komst in het liberale bolwerk Wasse naar, dat een aantal afspraken, die tus sen de regeringspartijen in het zoge naamde regeeraccoord zijn gemaakt, op de helling moeten omdat er eenvoudig weg geen geld meer is om ze na te komen. Als voorbeeld noemde hij de ontwikke- Een bijzonder veeg teken is dat de vluchtelingenstroom, die altijd gepaard gaat met dergelijke slachtingen, de laatste weken bijna is opgedroogd: het vluchtelingenwezen van de UNO en Ro de Kruis-instanties krijgen rapporten uit Tanzania en Zaïre (Kongo), die er op wijzen, dat het Boeroendese leger, dat door Toetsi’s wordt geleid, de ontsnap pingsroutes uit het geteisterde land her metisch heeft afgesloten. schappelijke mohammedaanse gods dienst, de Arabische wereld van zich vervreemd. Ook in Teheran zal de internationale poliitek wel het voornaamste onderwerp van gesprek zijn geweest. De voorzitter van de raad der gemeen-* te Bolsward heeft deze raad uitgenodigd tot het bijwonen van een vergadering op dinsdag 6 juni 1972 ’s namiddags om 4 uur ten stadhuize. Deze tijd is ge kozen in verband met de begrotings behandeling, naast deze begroting heeft de raad nog een vrij omvangrijke agen da te behandelen die als volgt luidt: 1. Notulen 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken 3. Het verlenen van eervol ontslag aan de heer Sj. van der Schaaf 4. Het toekennen van schadeloosstel ling wegens pachtbeëindiging. 5. Het aangaan van een overeenkomst met het Rijk en de provincie Fries land inzake de aanleg van het kruispunt Mameziji. 6. Verhuur van 2 perceeltjes grond aan de heer G. de Jong te Bolsward. 7. Voorbereidingsbesluit R. O. (be stemmingsplan Noord I) 8. Idem (bestemmingsplan Eekwerd) 9. Krediet gymnastieklokaal bij de R.K. Mavo-school 10. Medewerking aan Rehobothschool voor het treffen van diverse voor zieningen. 11. Idem aan een tweetal schoolbestu ren en tot de bouw van een open bare basis-school. 12. Aankoop van een tweetal woningen. 13. Verkoop van grond door het Katrijn Epesstichting. 14. Voorlopige vaststelling van gemeen te- en bedrijfsrekeningen. 14a Verkoop van een strookje grond 14b Garanderen van rente en aflossing geldlening t.b.v. woning- I- In november zulen in de Finse hoofd stad Helsinki vertegenwoordigers van de 35 Europese landen bijeenkomen voor de voorbereidende fase van de Europe se conferentie over veiligheid en sa menwerking. Alleen als de Sovjet-Unie daarbij be reidheid toont mee te doen aan een ge sprek over wederzijdse beperking van de bewapening in Europa zal het Wes ten overgaan tot deelneming aan de uiteindelijke veiligheidsconferentie. Zo luidde de algemene conclusie na de eerste dag van de NATO-ministerscon- ferentie in Bonn. Alleen de Franse mi nister Maurice Schumann weigerde ca tegorisch ook maar enige band te leg gen tussen de ontwapening - Frankrijk bemoeit zich militair niet meer met de NATO - en de veiligheidsconferentie. Bolswartls Nieuwsblad De Algemene Rekenkamer heeft on- ol o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1