Wat de raad te behandelen krijgt I fiaheSkroar ft hypotheken en persoonlijke leningen bondsspaarbank bolsward J I: II unkering Zilveren filmpjes Gespreksavond milieu tuin Hwat hal Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geslaafd Fan stêd en - - DINSDAG 6 JUNI 197’ 111e JAARGANG No. 4» Bestemmingsplan Noord I Eervol ontslag Schadeloosstelling Bestemmingsplan Eekwerd I Verkoop grond Kruispunt Marnezljl heeft voor de verbouw van zijn woning. Garantie geldlening Aankoop 2 oude woninkjes Gymnastieklokaal R. K. Mavo en Verplaatsing benzinepomp Aanvragen Reliobothschool le week juni 1947 J. S. te Verkoop grond door Katrijn Epesstichting Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Handenarbeid openbare lagere school Mannen dragen graag katoen in de zomer. Het plakt niet, is heerlijk luchtig en een paar kreukels, dat mag. Dit pak van geruwde denim is rondom afgezet met wit stiksel. Zowel de broek ails het jasje zijn ook goed in kombinatie met andere kledingstukken te dragen. Prinses Juliana 12% jaar voorzitster van het Ned. Roode Kruis. Op de vuilnisbelt te Bathmen heeft de zon enkele kippeëieren uitgebroed. De groentewinkel „De groentetuin” van fa. Nawijn gemoderniseerd. Prins Bernhard geïnstalleerd tot erelid van het studentencorps van de V.U. Een gedeelte van de ringmuur rond de Herv. Kerk te Wommels ingestort. Opening Fries Scheepvaartmuseum Sneek. De Nachtwacht van Rembrandt gerei nigd na verwijdering van de vernisla gen blijkt het in het geheel geen nacht wacht te zijn. Raadslid D. de Jong te Bolsward deelt mee, dat het de Partij van de Arbeid behaagd heeft hem als lid to royeren. Hij verzoekt de voorzitter en leden hem voortaan met de naam vrijbuiter aan te duiden. De heer D. Driebergen beëdigd als waar nemend secretaris. Het bestemmingsplan Eekwerd I. houdt nog geen rekening met de bouw van woningwetwoningen voor het gebied om sloten door De Diken, De Dammen, De Bunders en De Brokken. En het gebied omsloten door De Kolken, De Dammen en De Skarren. Deze gronden hebben n.l. ingevolge dat plan de bestemming tot bijzondere bebouwing en openbaar groen. Naar de mening van B en W is woning bouw in de huidige situatie daar ter plaatse zeker aanvaardbaar. In verband hiermee stellen B en W voor te verklaren, dat de herziening van het bestemmingsplan Eekwerd I wordt voor bereid. Het bestuur van de Rehobothschool voor lager onderwijs verzoekt om medewer king voor een zestal onderwerpen, t.w. WY FORSMOARKJE EN WOLLE IT NET Het hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs alhier heeft verzocht om een extra krediet voor leer middelen voor het vak handenarbeid, dat op de school nog niet wordt gegeven. Als niet verplicht leervak kan, naast de verplichte leervakkenworden onder wezen in handenarbeid. Zoals ook reeds bij andere scholen heeft plaatsgevonden wordt dit vak op de lesrooster geplaatst door het hoofd der school. B en W menen dat het verheugend is belangstelling Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f- Ve»' in de golven Der levenszee Draagt steeds de tijd Haar verlangen weer mee. Diep in de mens In zijn daagse bestaan In heel zijn wezen Blijft een hunkerend gaan De hunkering naar het groen En de kleur van de zee Draag die in uw hart Gerust met uw mee. Of het wuivende riet Naar akkers met graan Waar aan de buitenkant De Koor’nbloemen staan. Naar de zonnige branding Buiten T strand aan de kust Waar de melodie der zee Klinkt zo bewust Naar zonnige verten De bloeiende hei Een oude eik Op de hoek van de wei Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 <05157) o gezinsbank zonder winstdoel De man de broek, it wiif de pels, dan gean de dingen meast fansels. moat. Syn departement is der sa nau by bitrckken, dat hy ek mei forantwurdelik wêze moat. Wy binne bliid, dat de lanbou yn syn al- gemienheit him mei dizze dingen dwaen- de halde wol. Mar ek hjirre giet it net alinne om de kollektiviteit, mar ek om de persoanlike ynstelling. It as noch al- tyd min to fortarren hoe ’t binammen it plastic, dat fan de kuilbulten öfkomt, omtoarket. Sjoch yn dit forban ek it blokje heapakjes yn de ponygreide oan de Mearnedyk, efkes foary de Wetter- toer: in spultsje fan lit mar waeije. Dat- selde sjocht men yn de sleatten,.nou’t it wetter wer hwat klear wurdt. 4.1de au- tiobannen en hwat men dêral net fynt. Né, de tiid, dat men op fyts- of kuijer- tocht as toarstich man efkes mei de hfin üt ’e sleat drinke koe, lyk as yn de bi- bel de Gideonsbinde, leit al fier efter üs. Jarresleatten om hüs en hear rneije dan organyske stoffen bifetsje om it deftich to sizzen en gjin gefaer yn ha, moai is fansels oars. Sa moai as yn de maitiid mannich boerehiem oan de foarein pron- ket mei bloeljende nageltsjebeammen en blombêdden, mei ligusterhagen en flea- rebeammen sa need leit it der om dizze tiid soms efterhüs hinne, it forwaeide strie fan de rüchskerne, de restanten fan de heashkünen en heaberch, it plas tic fan de kuilbult yn swart en wyt. In himmeldei op it boerehiem soe gjin wiel de wêze. Ek dat hat to meitsjen mei de kop fan dit artikel: Wy forsmoarkje en wolle it net. Mar dan moatte wy wol by üssels bigjinne. Het bestemmingsplan Noord I houdt nog geen rekening met de bouw van een kantoorgebouw op de hoek van de Sa muel van Haringhouckstraat en de Mr. D. J. Cuiperstraat. Dit gedeelte is nl. ingevolge het plan bestemd tot openbaar groen en woning bouw. B en W zijn evenwel van mening dat handhaving van de huidige bestemming niet vereist is. Openbaar groen is n.l. in die omgeving in voldoende mate aan wezig, terwijl woningbouw ter plaatse niet noodzakelijk is. Naar de mening van B en W is het kantoorgebouw in de gegeven situatie daar ter plaatse wel aanvaardbaar. B en W stellen dan ook voor te verkla ren dat de herziening van het bestem mingsplan Noord I wordt voorbereid teneinde deze bouw mogeltfk te maken. In 1960 werd van het Weeshuis aange kocht een perceel weiland aan de Mar- neweg. Pachtster van dit weiland was en is mevr. J. de Boer-v. d. Velde thans wonende te Kubaard. Een deel van het land is destijds ver kocht aan de I.W.G.L. terwijl een ander deel is verkocht aan de heer Dooren- bos. Voor dit laatste gedeelte is aan mevr, de Boer een schadeloosstelling be taald. Voor het perceelsgedeelte dat nog bij mevr, de Boer in gebruik is geble ven zal thans een schadevergoeding die nen te worden vastgesteld, daar dit per ceelsgedeelte zal overgaan naar de heer Doorenbos en de provincie Friesland. In de vergadering van 28 maart 1972 werd besloten medewerking te verlenen aan de renovatie van het complex van 34 vooroorlogse woningwetwoningen, staande aan de van Munnickhuizenstr., Hid Herostraat, Pieter Tanjéstraat en Pieter Coopmansstraat. Tevens werd in deze vergadering besloten een lening uit ’s rijks kas, groot 436.400,-, aan te vra gen, strekkende ter gedeeltelijke finan ciering van de kosten van de renovatie. Het bestuur van de „Stichting Woning bouw Bolsward” is er thans in geslaagd voor het resterende deel der kosten een geldlening aan te trekken bij de Bonds spaarbank Bolsward. Het gemeentebestuur is gevraagd deze lening te garanderen. Van de heer G. de Jong, Sneekerstraat 9a te Bolsward, is een verzoek ingeko men om een gedeelte van de grond, be stemd voor de aanleg van een parkeer terrein, ten behoeve van zijn garagebe drijf in huur te mogen gebruiken. Het betreft hier een perceel grond ter groot te van 550 m2, tie gebruiken als par keerterrein, en een perceel ter grootte van 520 m2., bestemd voor de exploita tie van een benzinepompstation. Indien de bouw van de pompinstallatie op laatstgenoemd perceel doorgang zal heb ben, zal de bestaande installatie aan de voorzijde van het garagebedrijf worden verwijderd, hetgeen uit het oogpunt van de verkeersveiligheid een aanzienlijke verbetering zal betekenen. Reeds vanmiddag 4 uur komt de raad byeen voor de jaarlijkse Ma rathonzitting, n.l. de begrotingsvergadering. De behandeling van de eigenlijke begroting wordt voorafgegaan door een vrjj omvangrijke en gevarieerde agenda. Hoofdmoot hieruit Ijjkt ons de reeds vrjjdag gepubliceerde voorstellen op het gebied van de scholenbouw. Zoals de plannen nu liggen kunnen er twee nieuwe scholen in Plan Eek werd, elk met een gymnastieklokaal, die (tegen elkaar gebouwd) door het wegnemen van een wand, kunnen fungeren als sporthal, met het realiseren waarvan een reeds lang gekoesterde wens in ver vulling zou gaan. Van de overige agendapunten noemen we de volgende: Het bestuur van de Prof. Dr. Titus Brandsmastichting te Leiden, zijnde het bestuur van de R.K. school voor Mavo, vraagt de raad om een krediet beschik baar te willen stellen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij het school gebouw aan de A. H. van de Venstraat. Reeds in het jaar 1961 is door de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beslist dat een gym nastieklokaal zal worden gebouwd bij de school voor Ulo aan de A. H. van de Venstraat. In verband daarmee stellen B en W een krediet voor van maximaal het begrote bedrag, verminderd met de raming voor aanleg en inrichting van het oefenveld, waarvoor geen medewerking is verleend. Een slijpmachine voor het materiaal voor het vak handenarbeid is het uiter aard noodzakelijk met goed bruikbare hulpmaterialen (messen en scharen) te werken. Aanigezien een slijpmachine bij de eerste aanschaffing van materiaal voor handenarbeid in 1966 niet is aan geschaft, stellen B en W voor alsnog daartoe medewerking te verlenen. Aan de toegangsweg naar het plan Eek werd vla het oude plantsoen staan een tweetal oude woninkjes. Nu het wan delpad is aangelegd en de vroegere tuin derij is beplant verdient het uit esthe tische overwegingen aanbeveling deze twee huisjes af te breken en de vrijko mende grond in te planten. Met de eigenaren van bedoelde pandjes is overeenstemming over deze aankoop bereikt. Het betreft hier de panden Pól- le 3 en 4. De heer S. van der Schaaf, vakman le klasse in dienst der gemeente, verzocht hem ingaande 1 juni 1972 als zodanig eervol ontslag te verlenen. B en W stellen voor aan het verzoek van de heer van der Schaaf te voidpen. Over de wijzigingen die aan het kruis punt bij de Mamezijl dienden te worden aangebracht is steeds uitvoerig overleg gepleegd met vertegenwoordigers van rijkswaterstaat en de provincie. Wegen dienen te worden verlegd, terwijl de Makkumervaart diende te worden ver graven. Tevens wordt een begin gemaakt voor de aanleg van de provinciale weg Bolsward-Leeuwarden als onderdeel van de provinciale weg Leeuwarden-Bols- ward-Balk-Lemmer. Bezwarende verplichtingen komen niet ten laste van de gemeente. Wel is over eengekomen dat de nieuw gegraven Makkumervaart en het gedeelte oude Makkumervaart tot de grens met de ge meente Wonseradeel in onderhoud beheer bij de gemeente komt. Vier te Witmarsum gelegen percelen weiland, ter gezamenlijke grootte van 6.89.70 ha. werden tot nog toe als los land verpacht voor het bestuur van de Katrijn Epesstichting aan de heer H. Stokje te Witmarsum. De heer Stokje heeft thans te kennen gegeven de pacht te willen beëindigen om gezondheidsredenen. Als gegadigde van de percelen weiland heeft zich aangemeld de stichting Be heer Landbouwgronden te Utrecht, die de percelen weiland wil kopen ten be hoeve van ruilverkavelingsdoeleinden. Van de heer K. Velzen Witheerenstr. 8 te Bolsward, is bij schrijven d.d. 15 mei 1972 verzocht om aankoop van een strookje grond, gelegen aan de withee- renstraat alhier. Dit in verband met het feit, dat hij bovengenoemde grond nodig dat er een toenemende 1 bestaat voor het vak handenarbeid en stellen danook voor een extra krediet va.n maximaal 6200,- te verlenen. fan in wet, dêr’t yn it foar al kommen- taer op jown wurde kin. It L&nbouskip hat dit dien yn in brief oan de minister. It Lanbouskip is nam- mers fan bitinken, dat it forsmoarkjen fan de groun ek gefaer ynhaldt foar it grounwetter, hwant de delslach fan al lerhande ünsuverheden komt by eintsje- bislüt yn it grounwetter tolanne. Gear stalling en de kwaliteit fan it grounwet ter hat gans to meitsjen mei de üntjo- wing fan flora (blommen, gers, wetter- planten ensfh.) en fauna (wyld, fügels, fisken, ensfh.) en net to forjitten mei de gaedlikens fan it grounwetter yn for- ban mei de drinkwetterfoarsjenning. Li- kernoch 70% fan it drinkwetter wurdt üt ’e groun wei oppompt en yn de ta- komst sil it oerflaktewetter fan hieltyd greater bltsjutting wurde foar de ta- nimmende bihoefte oan wetter yn üs lan, hwant de tiid dat wy üs rédden mei de reinwetterbak en as de need oan de man kaem mei de tsjerkebak, lyk as lang to Kübaerd, leit fansels al fier ef ter üs. Hiene wy dy bakken noch mar, hwat soe dat noflik wêze foar auto- waskjen en sahwathinne: fan strepen gjin lést mear! len fan de dingen, dy’t it Lanbouskip yn syn brief oan de minister nei foaren bringt is de stelling, dat de kwaliteit fan it grounwetter fan ynfloed is op dy fan oerflaktewetter en oarsom. Dêrom soe it Lanbouskip it kwaliteitsbear fan dy twa yn ien ban ha wolle, eat dêr’t it Antwerp fan wet net yn foarsjucht. It Lanbouskip hat noch in biswier. Neffens it Antwerp wurde net allinne ta de skea- like stoffen rekkene, de stoffen, dy’t de sounens fan minske en dier oantaeste of skea dogge, mar ek dy’t hinder jowe. Nou is it bidongjen en bijarjen net al- tyd like noflik, tominsten as de wyn Angunstich is. Men soe dit Atlizze kin- ne as hinder. Nou is it hjirre fansels in punt, dêr’t oer to redendielen fait. Stront is mei rjocht it boerewapen en der bin ne minsken, dy meije it wol rüke as der donge of jarre wurdt. Mar de noaskes fan de stêdlju binne hwat fynder, en seis boerinnen kinne it soms mar min forneare, as de wyn hwat oan is. Lês mar ris hwat Douwe Kiestra hjirfan skriuwt yn „De Buorskip.”, as de nijboer op Sawnhüs kerkt foar de glêzen fan in eptige buorfrou oan it jarjen slacht. En dochs binne dongjen en jar jen needsaeklik foar it yn stanhalden fan de fruchtberens, de humusfoarming en de struktuerforbettering. Soe soks forbean wurde, dan skeat it wetsünt- werp syn haeddoel foarby, it is ommers it bifoarderjen fan in soune flora en fauna. Ek it bigryp „skea tabringe oan planten en dieren” kin swierrichheden jaen by de ynterpretaesje fan de wet. Ommers it produksjeproces yn de lan bou kin net sAnder it yngripen yn it natuerlik lykwicht fan flora en fauna yn it foardiel fan de produkten, dy’t de Andemimmer winsket. Hjir is lykwols al in bistridingsmiddelenwet. It Lanbouskip whst ek noch op in oar punt. De foar- stelde wet giet At fan it ministearje fan Folkssounens en milieubihear. It Lan bouskip wie is fan bitinken, dat ek de minister fan lanbou der yn kend wêze Zoals u reeds in de krant hebt kunnen lezen, zal er een gespreksavond worden gehouden voor de bewoners van plan Eekwerd en ieder andere belangstellen de. Er zal gesproken worden over de tuin op de Bólle en andere zaken be treffende groen- en speelvoorzieningen in nieuwbouwwijken etc. Dit gesprek zal plaats vinden op dins dag 6 juni a.s., ’s avonds om 20.00 uur in de bovenzaal van ,De.n Hof van Hol land’, Dijkstraat 33. Wij hopen dat velen gehoor zullen geven aan onze oproep om hierdoor positief bij te dragen aan een prettig leefmilieu in onze stad. Milieuwerkgroep Bolsward Geslaagd voor 5-jarige Kunstacademie: „Vredeman de Vriesstichting” te Leeu warden mej. W. F. J. M. Steggerda te Bolsward. üs hjoed to sizzen Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND herschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worktim en Wymbrirseradeel. Dit glanzende khaki-kleurige jasje kan overal bij gedragen worden. Het misstaat niet op een spijkerbroek, maar ook niet op een meer geklede pantalon. Het zal wel kreuken, maar dat mag... moét zelfs. En het is zo gewassen want het is 100% katoen. Fan stêd en lan. Oer it forsmoarkjen fan de stêd fan foarhinne en nou ha wy it al in kear hawn, mar allinne de stêd, ek it plattelan hat omraek bilang by it tsjingean fan it forsmoarkjen fan ’e groun. Ommers mear as 80% fan alle groun is noch altyd yn gebrük by de lanbou, dit bigryp dan yn syn wiidste omfieming, dus ynklusyf de tünbou, fé- haiderij, hinnebuorkerij, ensfh. Lyk as men faeks wol witte sil, is der in „voorontwerp van wet inzake de bo demverontreiniging”, de earste oanset 1. z.g. loco-materiaal voor de vakken rekenen, ned. taal, biologie, aardrijks kunde. geschiedenis en verkeer. B en W menen dat het vervangende ma teriaal uiteraard goede, diensten kan bewijzen bij het onderwijs, maar dat het als een zelf corrigerend hulpmiddel voor het geven van goed onderwijs niet on- misbaar moet worden geacht. Daarom menen zij dat inwilliging van het ver zoek de normale eisen zou overschrijden. Zij stellen voor aan dit verzoek geen 1 medwerking te verlenen. 2. Een zandtafel met bijbehorend ma teriaal. Bij de inrichting van nieuwe schoolgebouwen wordt de zandtafel vrij wel steeds aangeschaft. B en W stellen daarom voor dit deel van het verzoek in te willigen. 3. Materiaal voor het inrichten van een sj>eelleerklas, welke beoogt een be tere aansluiting tussen het kleuter- en het lager-onderwijs te verkrijgen dan tot nu toe mogelijk was. B en W stellen voor medewerking te verlenen. 4. Uitbreiding van het aantal kapstok- liaken. Tegen uitbreiding van het aantal kapstokhaken bestaat geen bezwaar, zo dat B en W voorstellen medewerking te verlenen. 5. Extra bord verlichting in één der lo kalen. Ten gevolge van dc lichtinval van twee zijden is het glimmen van de bor den niet te voorkomen. Dit hinderlijke glimmen kan worden opgelost door een extra op de borden gerichte verlichting aan te brengen. B en W adviseren daar toe medewerking te verlenen. 6.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1