Europa naar een nieuwe crisis De foto de week van Gate Skroar m ilieuvervu iling9 van ,Red de aarde De milieutuin IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII A Gouden filmpjes niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii „De Polle” STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 3E 3E3E3E3E3E3E WEEST RENTEBEWUST I Hwat hat 3E3ÖÖE3Ö 3EH3E r *i.*l*L*i*l*l*l*L*i*!*i*f*i*i*i*H I STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” L 111e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 9 JUNI 1972 Wymbritseradeel, Partners Nog meer beroering Een zelfbewuster India West Irian Milieuconferentie Tenslotte Japan: begeerde partner Israël NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR I1YP0THEEKGELDEN BESCHIKBAAR üs hjoed to sizzen w BOLSWARD UW KOOPSTAD Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Foarkeapje gjin sjerpboltsjes dy’t mei jittik bigetten bintne! Abonnementsprijs 6,40 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week juni 1922 NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 De Werkgroep Milieubeheer Bolsward Veler ogen zijn deze dagen ook gericht op Stockholm. Hier heeft de secretaris generaal van de UNO, dr. Kurt Wald heim, maandag in zijn openingsrede voor de milieuconferentie in Stockholm, een beroep gedaan op de regeringen van de wereld om hun politieke menings verschillen te laten varen teneinde zich gezamenlijk te kunnen wijden aan de veel belangrijker zaak, n.l. om de aarde te redden van milieuvervuiling en van uitputting. Hij sloot zich aan bij de woorden van de Zweedse premier Olof Palme die de mo derne oorlogsvoering het voornaamste gevaar voor het leefmilieu noemde. Waldheim oefende felle kritiek uit op het gebruik van chemische en 'biologi sche wapens, zonder daarbij de oorlog in Vietnam met name te noemen, en op de voortzetting van bovengrondse kern proeven, die niet alleen een bedreiging van de atmosfeer, maar ook een gevaar voor aardbevingen opleveren. In Israël is het 5 jaar na de korte maar hevige oorlog nog steeds geen vrede. Een recente geweldsexplosie bewees dat. De heer B. F. Wartna 50 jaar lid van de St. Vincentius vereniging. Sedert 1906 was hij president. Hij werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Mej. Postumus te Witmarsum, 25 jaar hoofd van de bewaarschool. Lichtlopend en goedkoop, wringmachi nes, linnenmangels. Fa. D. H. v. d. Meu- len, Bolsward. Klerk gevraagd aan de Gem. gas- en electriciteitsbedrijven te Bolsward. Jaar salaris f 1200, Japan kwam recent in het nieuws, toen er geruchten de ronde deden over het feit dat Japan West Irian, het voormali ge Nederlands Nieuw Guinea, zou willen kopen. „West-Irian is geen dier of iets dat kan worden verkocht”, aldus verklaarde de voormalige Indonesische vice-president dr. Mohammed Hatta en daarmee was hij de eerste, die bevestigde dat er waar heid schuilt in de berichten. Indonesië zou met Japanse zakenlieden hebben on derhandeld om West-Irian te verkopen of te verpachten. De onderhandelingen over West-Irian zouden hebben plaats gevonden tijdens het niet-officiële be zoek dat de Indonesische president Soe- harto vorige maand aan Tokio bracht. Het was niet geraadpleegd of ingelicht voordat de VS, zijn bondgenoot, juist die stappen ten opzichte van China on dernam waarvan de Amerikanen Japan sinds de oorlog hebben weerhouden. De Japanners hebben een uitstekend geheu gen en dit zal niet worden vergeten. Het zal hen echter niet verhinderen om te beseffen dat de Sino-Amerikaanse ont spanning hen tot een begeerde partner heeft gemaakt. De Sovjetunie heeft To kio laten weten dat zij bereid is tot de lang uitgestelde regeling van de gevol gen van de tweede wereldoorlog te ko men en een verdrag van samenwerking voor de toekomst te sluiten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS (Jitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) O o o o o o o o o o o o o moeite gespaard om de verwachte hon derdduizenden bezoekers de instructie ve voorlichting en het vermaak te bie den, die sedert de opening van de Expo nu zes jaar geleden - zo in de smaak blijken te vallen. O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o l*l*ï*l* aflezen op een aan weerszijden van de brug bevestigd bordje. Wil men echter weten wat men, vergezeld van dier of voertuig, moet betalen om over de brug te passeren, dan dient men het „bewijs omtrent de heffing van bruggeld en recht van reed over het „Hollanderzet” onder Bolsward, d.d. 13 november 1867!, met de pen in keurig „schoonschrift” geschreven, te raadplegen. Dit is inte ressant genoeg om hier in zijn geheel te laten volgen. Burgemeester en Wethouders van Bols ward; In aanmerking nemende dat de voor particulier gebruik dienende brug, genaamd het „Hollanderzet”, bij acte van den 9 april 1867 van de onderhoud- pligtige in eigendom en onderhoud is overgenomen, en ten koste dezer ge meente in een flapbrug is veranderd; Overwegende dat de verpligting tot on derhoud is overgenomen van de natie- melden onderhoudpligtige percelen, die daarover vrije reed en drift hebben, zijn de van het St. Anthony Gasthuis als ei genaar van de percelen gemeente Bols ward Sectie B no. 1003, 744, 745, 739 en 742, en de kinderen van H. J. Zijsling, als eigenaar van de percelen gemeen te Bolsward Sectie B no. 738, en’ge meente Tjerkwerd Sectie A no. 84, 85, 87 en 88, en den heer H. van der Werf Sinds jaren resideert de familie Huitema op een boerderij, gelegen naast een op haalbrug aan de Workumertrekvaart on der Bolsward, officieel „Hollanderzet” geheten, maar bij een eens veel gelopen „ommetje” beter bekend als de „eerste Tille”. Als men deze brug bereikt had, ging men rechtsaf via de „reed” weer langs de grote weg terug naar Bols ward. Het is thans de heer J. A. Huitema, die met en voor zijn jong gezin hier een bestaan vindt op een greidebedrijf van plm. 15 ha met 30 melkkoeien. Met het eigendomsrecht van al hetgeen men hier aantreft is het overigens een wat ge compliceerde zaak. De brug en het woonhuis zijn van de gemeente Bols ward, de eigenlijke boerderij met opstal len, inventaris en levende have is van de familie Huitema, het land wordt van diverse eigenaren, o.a.: het St. Anthony- Gasthuis gehuurd. Als officieel aangestelde brugwachter moet de heer Huitema ook de brug in zijn bedrijfsactiviteiten en opbrengsten laten delen. Hij mag bruggeld vragen, zowel van de passanten over als door de brug, tegen ook officieel (door de gemeente Bolsward) vastgestelde, maar overigens bescheiden, tarieven. De passerende schippers kunnen deze en ons te helpen wieden. Indien dit niet gebeurt, zullen de kleine heesters door het onkruid overgroeid worden en afsterven. We hopen dat éénmaal wieden voldoende is. Door middel van laagblij- vende klaver, welke na het wieden ge zaaid zal worden, hopen we de grond voor zonlicht af te kunnen sluiten. Een grote grasvegetatie is dan niet meer mogelijk. Verdere voordelen van klaver zijn als volgt te omschrijve’n. De klaver laat zich deze herfst gemakkelijk ver wijderen tijdens het aanbrengen van de onderbeplanting. De bodem wordt mooi los en klaver is in staat lucht-stikstof om te zetten in één van de belangrijk ste voedingsstoffen voor de planten, heesters en bomen, die door enkele me deburgers van Bolsward geheel belange loos zijn geplant. Doet u zaterdagmor gen 10 juni ook mee? Dêr’t it wiif goed hüshaldt, dêr waekst spek oan ’e balke. Een ander land in het verre oosten dat de aandacht trekt is Japan. Het Japan dat ministerpresident Sato zal overdragen aan zijn opvolger is nog lang niet de sterkste mogendheid in de wereld. Toch groeit Japans vermogen om de gebeurtenissen in de wereld te beïnvloeden in belangrijke mate. Dit is deels het gevolg van ononderbroken bin nenlandse expansie en hoofdzakelijk van de veranderingen in het machtseven wicht in de wereld. Dit laatste is vooral het werk van Nixon, Kissinger, Mao en Tsjoe. Japen was ge kwetst toen Nixon plotseling met zijn nieuwe Chinapolitiek voor de dag kwam. Prompt kwam de reactie in de vorm van een resolutie. Israël behoudt zich het recht voor op te treden tegen „guerrillabewegingen en hun medeplichtigen” en het heeft een beroep op de wereld gedaan er voor te zorgen dat het luchtverkeer veilig wordt. Het Israëlische parlement nam deze resolutie aan over de aanslag die drie Japanse terroristen op het vliegveld van Tel Aviv hebben gedaan. In de resolutie zegt de Israëlische regering, dat zij het recht heeft tegen guerrillabewegingen en hun medeplichtigen in actie te ko men. Burgemeester en Wethouders van Bolsward, H. M. Ament, burgemeester S. W. Fennema, secretaris Ged. Staten hebben het subsidieverzoek voor de nieuwe RK landbouwwinter- school te Witmarsum afgewezen wegens ongeschiktheid van de plaats. Tenslotte een wat meer positief bericht, n.l. over de permanente voortzetting van de Expo ’67 in Montreal (Quebec). De ze belooft ook dit seizoen weer een at tractie van de eerste orde te worden. Onder de naam „Man and his World 1972” zullen tussen 15 juni en 4 spetem- ber ten minste 21 landen internationale kleur aan de tentoonstelling geven. Hieronder zijn er vijf, die na een perio de van afwezigheid sinds 1967 terugke ren en voor het eerst neemt de Volksre publiek China thans deel. Er treden di verse verschuivingen in de bezetting van de paviljoenen op; zo wordt dit jaar het voormalige Nederlandse bouw werk in gebruik genomen door de V.S. Bij de hernieuwde presentatie van „Man and his World” dit jaar, zijn kosten noch Zoals men kan zien zijn alle grotere planten nu in de tuin gezet. De meeste zijn aangeslagen. Het is nu te verwach ten, dat de heesters en bomen over een jaar of zes zo dicht tegen elkaar zijn gegroeid, dat het zonlicht de grond niet meer kan bereiken. Onkruid en grassen krijgen dan te weinig licht om uitbundig te groeien. Het onderhoud kan dan tot een minimum worden beperkt. Op het ogenblik is de situatie nog lang niet tot dit punt gekomen. In de komende jaren zullen nog heel wat mensenhanden sturend moeten optreden. Het ligt in de bedoeling de lage strui ken, planten en bloemen deze herfst aan te brengen. De kans is dan groter dat ze zullen aanslaan. In de loop van het volgend jaar zal de grond hiermee dus geheel dicht moeten groeien. Wanneer we nu door de tuin lopen zien we het onkruid beangstigend snel uit de grond schieten. Dit is helaas niet vol gens de planning. Zaterdagmorgen be staat voor iedereen de gelegenheid om met een schoffel in de tuin te komen We weten niet of deze dictatoriale hou ding van Pompidou een teken van sterk te of zwakte is. Frappant is wel dat men juist nu klanken hoort die de Vice-ad- miraal Philippe de Gaulle, zoon van de generaal, aan het hoofd van de Franse staat willen hebben. Dit geluid komt vooral van het centrum der vrije repu blikeinen, die Frankrijk overstromen met pamfletten waarin de nieuwe De Gaulle wordt opgeroepen de teugels in handen te nemen. „Wegens de snelle verslechtering van de economische, politieke en sociale toe stand sinds het vertrek van generaal De Gaulle vraagt het centrum der vrije republikeinen vice-admiraal Philippe de Gaulle het lot van Frankrijk in handen te nemen,” aldus het pamflet. Het zou niet de eerste keer in de Fran se geschiedenis zijn dat een naam een magische klank blijkt tc hebben. Pom pidouDe Gaulle, het kan spannend worden en.... triest. De Timmermans patroonsvereniging Wonseradeel heeft alle georganiseerde timmerknechten uitgesloten. Bolswarils Nieuwsblad Wellicht is het goed het oog eens ver der oostwaarts te wenden. De laatste twee jaar heeft India’s status een verandering ondergaan. In het oog van de wereld is liét land sterk en sta biel. Dit betekent een radicale verande ring. Drie jaar geleden waren China, Japan, Maleisië en Singapore hét on derwerp als de buitenwereld over Azië sprak. Nog minder dan een jaar geleden stond de wereldpers vol met verhalen over de prestaties en kracht van China toen commentators naar aanleiding van Nixons bezoek naar Peking ijlden. Maar het feit dat Peking achter Yahya Khan bleef staan in weerwil van het gebeuren in Oost-Pakistan heeft China’s progres sieve image geschaad. En toen dit land buiten staat bleek om Islamabad te hulp te snellen tijdens de Indo-Pakistan oorlog, wekte dit twijfel ten aanzien van de betrouwbaarheid en kracht van het regime aldaar. Images kunnen bedriegelijk zijn. Toch vertegenwoordigt India’s verbeterde image echte verandering. Militair suc ces, nationale eenheid; moedig en bezield leiderschap en politieke stabiliteit wa ren of zijn een realiteit. Europa zou Japan graag als partner willen hebben als tegenwicht tegen de druk van de Sovjetunie en Amerika. Landen als India beseffen steeds meer dat Japan de toestand in Azië kan be ïnvloeden. Minister-president Tsjoe heeft weliswaar gezegd'dat de Chinezen klaar staan een „aanval” van de V.S. de Sovjetunie, Japan en India af te slaan maar hij en Mao zouden een accoord tussen Japan en de Sovjetunie met lede ogen zien. En in de VS protesteren veel stemmen tegen de maatregelen die Ja pan afstoten. Deze toename van Japans belang valt samen met de verbreding van de kloof tussen Rusland en China en met de bin nenlandse verzwakking van Amerika. Japan heeft niet te kampen, zoals Ame rika, met een tegenstelling tussen blank en zwart. De jeugd van Japan heeft zich niet zo gekeerd tegen de nationale, ge vestigde waarden als dat het geval is in Amerika. En ook heeft Japan niets moeten doorstaan dat vergeleken kan worden met Amerika’s betrokkenheid bij Vietnam. Politici binne krekt as skippen, as se yn ’e mist farre, jowe se it measte lüd. Salang as der libben is, is der gefaer. Uit Frankrijk triest nieuws ditmaal. Mogen we verontruste pers commentaren geloven dan stuurt de Franse president Georges Pom pidou Europa naar een nieuwe crisis. Tijdens de EEG-ministerraad in Luxemburg bleek dat er tussen Frankrijk en de overige EEG-landen een ernstig conflict bestaat over de politieke toekomst van Europa. De Europese topconferentie van oktober in Parijs zal wellicht wor den afgelast. President Pompidou had vorige week al gedreigd de Europese topconferentie in oktober niet bijeen te roepen, als er voor de Fransen geen resultaat te verwachten zou zijn. Nu blijkt dat de Franse president de Belgische bewindslieden als het ware een ulti matum voorgelegt: óf de EEG neemt de Franse ideeën met betrek king tot de politieke samenwerking van Europa over, óf er komt in plaats van de Europese top een Europese crisis. De Belgische minister was zeer verontwaardigd over de pretenties van Pompidou die doet voorkomen alsof hij degene is die uitmaakt of er al dan niet een Europese top wordt gehouden. Van deze tariefregeling wordt sinds lan ge tijd al geen gebruik meer gemaakt. Afgezien van het feit, dat de vermelde bedragen nu „een lachertje” zijn, de halve cent is ondertussen ook uit het Nederlandse muntstelsel verdwenen. Thans ontvangt de heer Huitema echter van collega’s jaarlijks een bepaalde ver goeding van reed en brug. Het aantal schepen dat de brug pas seert is nogal variabel. In de winter maanden is het stil, ook al door het sterk afgenomen vrachtvervoer per schip, maar in de zomermaanden is het met de toeristische vaartuigen vaak druk. Een aantal van 40 a 50 per dag is dan geen zeldzaamheid. Niet alleen door de boer derij, ook door de brug heeft de familie Hnitema een „gebonden” leven. Men moet altijd present zijn. Alleen zo tus sen 12 en 1 uur des middags blijft de brug dicht, want men wil dan toch wel ongestoord kunnen eten. En dat mag men deze actieve familie op deze Bols- wardse voorpost tenminste wel van har te gunnen. Van deze brug maakte de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat bovenstaande foto, terwijl hij zoals gewoonlijk ook.de „gegevens” leverde. Met deze foto zijn we wel blij, want ook dit is Bolsward. Het kanaal bij de „eerste Tille” heeft in de ad interum periode tussen het slui ten van het oude en de opening van het nieuwe zwembad ook lange jaren ge functioneerd als openlucht-zwembad. Dat men het er zonder badmeester en zonder gezuiverd water moest doen, nam men maar op de koop toe. Nu dit vrijwel is afgelopen is het goed ook dit stukje Bolsward vast te leggen. De heer Elzinga heeft er zoals gewoonlijk een goede foto van gemaakt, n.l. door zelf wat een lage positie te kiezen, waar door de brug op de voorgrond komt en het boerderijtje er als het ware achter wegzakt. Ook hier heeft de fotograaf, zoals vrijwel altijd bij zijn foto’s, het plaatje gestoffeerd door één kind, dat (toevallig?) de brug per autoped pas seert. als eigenaar der percelen gemeente Tjerkwerd Sci A no. 86 en 115; Overwe gende dat ook wegens andere landerijen van dit gemeentelijk eigendom kan wor den gebruik gemaakt, doch voor dit particulier genot eene billijke vergoe ding moet worden verleend; Is besloten; Te vergunnen zooals geschiedt bij deze, dat de overtogt over deze brug ook aan anderen wordt toegelaten, die geene vrije reed en drift hebben, mits er aan den brugwachter voor dit genot betaald wordt: Voor een koe of paard „05; voor ,een veulen, vaars of varken „02%; voor een kalf of schaap „01%; voor een rij- of voertuig met twee wielen en een paard „08; voor een rij- of voertuig met vier wielen en een paard „10; voor een rij- of voertuig- met twee paarden „15. En zal ten blijke daarvan deze beschik king aan den brugwachter worden uit gereikt, teneinde zich daarnaar te kun nen gedragen. Gedaan te Bolsward, den 13 november 1867.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1