Fa.C.G.uanöerffleer de voor ondergang, het maar voor Koninkrijk 6abe Skroar effecten „Wereld bestemd niet I I Nieuwe Herv. predikant ds. A. J. van Binsbergen bondsspaarbank bolsward Stil Zilveren filmpjes Abonnementsgeld Fan stêd en I r-njjM Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOI PERSEN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII - f g- 11 le JAARGANG No. 45 DINSDAG 13 JUNI 19'2 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. MAKKUM - Telef. 05158—460 Sympathiek 5 Taken Kersvers Daar sta je dan als kersverse predikant, Met Gods hulp, ja! Dankwoord üs hjoed to sizzen Toespraak Receptie 7 SIZ MAR „JA” TSJIN BOALSERT l>p twee gemeenten to Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7.15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ws~e „une to bringen, sille dé measten it wol iens wêze. Ommers as in minske of in famyl. je ienkear in minne namme hat, komt De uitreiking van de prijzen van het zeer geslaagde improvisatieconcours. Ds H. Kreb complimenteert hier de le prijs winnaar Jan Kleinbussink uit Deventer. Geheel rechts Aart v. Beek uit Harden- berg, die de le prijs kreeg voor het ko raal. In het midden mej. Gemma Coe- bergh uit Haarlem, de eerste vrouwelijke deelneemster aan het concours. Zij kreeg yn lead ruten fan ütmeitsje sille fan warden: „Boalsert kunst en kultuer." Nochtans heb ik met al mijn kracht De Gods regering overdacht. Maar het was ’n stuk dat in mijn oog Mij moeilijk viel en veel te hoog. Burgemeester J. M. A. Mulder riep het gezin Van Binsbergen van harte welkom in Bolsward. Ik behoor niet tot uw ge meente, maar u wel tot de mijne. Verder hebben we dit gemeen, dat w(j beiden mogen werken tot het welzijn en dus tot heil van de mensen en tevens dat wij dit beide mogen doen in een imponerend en inspirerend gebouw dat het voorgeslacht ons naliet. Tenslotte sprak ds. Van Binsbergen een dankwoord, waarin hij ook betrok de aanwezige gemeenteleden uit Oudwoude (waar zijn vader jarenlang predikant was) en uit Jutrijp-Hommerts. Hij dank te de gemeente Bolsward voor de „gran dioze ontvangst” en tevens allen die hadden bijgedragen de dienst tot een feestelijke en onvergetelijke te maken. Hwat langer ik mei minsken omgean, hwat mear ik fan myn houn hald. De konijn van Douwe Kooistra te Ex- morra bracht 18 jongen. Dit is echt ,,by de kninen om ’t óf.” Circus Boltini komt naar Bolsward. Standplaats 't Langeland. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2e week juni 1947 - gezirisbsnk zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad sizze: „Mar goed, dat ik it sein ha, nou kinne se üt de müle fan de foarsitter mar hearre dat it net wier is!” liket üs ek de juste wei net ta. It is sahwat it- selde as ien oanjaen by de polysje fan wegen it iene of oare sede-delikt en as dy dan frijsprutsen wurdt sizze: „Mar goed dat ik it dien ha, nou kin elk mar üt de müle fan de rjochter hearre, dat er ünskuldich is!” Men forjit dan, dat dy man hiel syn libben lang it mei him omdrage moat, dat er fortocht west hat en it folk al gau sei: ..Der sil altyd wol 'hwat fan wier wêze!” Wy skriuwe dit, om’t wy leauwe dat ek nou yn Boalsert it positiev oerhearsket. Neam it (ynter)- nasjonale barren fan forline sneon, it oargelimprovisaesjekonkoers, in dei fan alluere, dy’t Boalsert fier üttilt hoppe de regio. Neam de dei fan forline snein, doe’t de Herfoarme gemeente fan Boal sert bliid in nije pastor ynhelle en lyk as langlêsten mei de wijing fan Frans Gerritsma dy blidens ek oersloech nei oare tsjerkemlenskippen. wol hiel oars as in mannich jierren lyn, doe’t de iene tsjerklike groepearring de oare suver nei it (geastlik) libben stie. Tink ek oan de dingen, dy’t op kommende wei bin- ne, de simmerütstalling dy’t earstdeis wer tüzenen gasten üntfange sil üt bin nen- en bütelan, tink oan it ünbidige wurk, dat nou al it heamielkomité ien- wereld. „Ook voor de wereld van van daag. waarin we weer meer leren schui ten bij de Heer. Maar de boekrol der we reldgeschiedenis is gesloten, al snakken we er naar deze te verklaren. We staan hier voor aen donker geheim. De een bespeurt een vooruitgang naar een even wichtiger en beter bestaan. De pessimis ten menen dat we de ondergang tege moet gaan. We komen er met mense lijke redenering niet uit want rampen zijn geen oordeel en voorspoed is geen zegen. Het verklaren van deze raadsels loopt op niets uit. Wie is waardig de boekrol te openen en haar zegels te ver breken? Niemand, noch in de hemel, noch op de aarde kan de boekrol openen en haar inzien. Maar dan klinkt het: Waen niet, zie de Leeuw uit Juda’s stam heeft overwonnen om de boekrol en haar zeven zegels te openen. Zo komen we bij Israël terecht. Israël dat zo heeft moeten lijden onder de afwezigheid van God, zoals ook een Job, een psalmdich ter, een Jeremia. Maar het gaat niet verder dan psalm 73 vers 8: De grote of Martinikerk, waarin ds. A. I J. van Binsbergen zich aan zijn nieuwe gemeente verbond. Na afloop van de kerkdienst was er in De Doele gelegenheid nader met het pre- dikantsgezin kennis te maken. Namens de regelingscommissie kon hier drs. J. Reinsma een volle zaal welkom he ten, zowel afgevaardigden als gewone gemeenteleden. Als consulent en namens de ring sprak ds. Roozendal, namens de plaatselijke predikanten en geestelijk heid pastoor Ros o.f.m. die zeide op de „statiefnto” in ons blad een bekende te hebben ontdekt. Hoewel hij het zich tot op dat moment niet bewust was, bleek hij de nieuw beroepen predikant meer malen te hebben ontmoet in het Maar- tensconvent, waarvan beiden lid w’aren. Hij hoopte op goede menselijke contac ten en wenste ds. Van Binsbergen sterk, te in zijn opdiacht de mensen nader tot elkaar te brengen en nader tot God. wij zo bezig zijn elkaar te bemoedigen en te verblijden. Er wordt geregeerd. De wereld is niet bestemd voor de on dergang, maar voor het Koninkrijk. Nadat ds. Albert Jan van Binsbergen met een even overtuigd als bescheiden „Met Gods hulp, ja” de daartoe inge stelde bevestigingsvragen had beant woord, wist hij zich verbonden aan zijn nieuwe gemeente. Voorafgaande aan de intredepreek las de nieuwe pastor resp. Het was een buitengewoon sympathieke gedachte ook de allerkleinsten bij de dienst te betrekken en zo werd het bin nenkomen van de kerkeraad gevolgd door het al zingend en danspasjes uit voerend jongste kinderkoor van de Mar- tinicajtorij, waarbij de kleintjes, allen in kleurige en fleurige kledij gestoken bloe men kwamen aandragen. Hun kinder lijk eenvoudig gezang: „Zingt nu de Heer, want Hij heeft grote dingen ge daan,” vormde wel de grondtoon van heel de dienst, nl. die van dankbaarheid. In de kerk werden evenmin ais onlangs bij het afscheid toespraken gehouden, met deze uitsondering dat ouderling Lui. nenburg de vreugde van de gemeente vertolkte, met het feit dat één der vaca- ures reeds na 6 weken vervuld mocht zijn. In zijn woord van welkom betrok bij ook mevr. Van Binsbergen. Een nieuwe predikant zou men vele goede ei genschappen toewensen. Hij moet zijn ’n goed theoloog, spreker, catecheet, enz., maar vooral moet hij de gehele gemeen te aanspreken. Vooral ook hef meeleven in blijde en droeve dagen geeft met de gemeente een vaste band. De Leeuw uit Juda’s stam is Jezus Christus. Daarin ligt onze troost. Hier is geen verklaring voor, dan dat Hij er aan is kapot gegaan. Toen Hij onderging aan het kruis, was dit juist de overwinning. Dit is de tri omf van het Lam als geslacht, het ge heim van de kruisgemeente. Zo kan Karl Barth ondanks alles aan het eind Van zijn leven getuigen: „Er wordt ge regeerd!” Laten wij daarom vol vertrou wen blijven, ook in de donkerste ogen blikken. God laat ons niet vallen. Laten Fan mear as ien kant krigen wy hearren, dat it idé yn dizze rubryk „stêd en lan” allebeide to biheljen wol oan- slacht. In pear kear hat nou wer it plat- telan mei syn problemen op it aljemint west, dêrom nou wer ris de stêd. De stêd, dat is yn dit forban hiel konkreet Boalsert. Mei it ynstjürde stik fan for- 'n.e w d.’t r'?n op j:ns ’r maat de s-ld net op in mi. .e Ingevulde antwoorden bij de volkstelling op de vraag: In welke betrekking staat ge tot het hoofd van het gezin? o.a. „vrij goed”, „gaat wel”, in enkele ge vallen ook: „slecht” of zelfs „barslecht” De tribunaten zullen nog dit jaar wor den opgeheven. zo begon ds. Van Binsbergen zijn pre dikatie. U heeft uw verwachtingen én uw reserves. Dat is goed Fries, te vragen: Wie is die man en wat presteert hij? Persoonlijk lijkt het mij boeiend, maar er is ook de aarzeling. De gemeente is minstens vijf maal zo gipot als die van Jutrijp-Hommrts. Zal ik voort kunnen bouwen op het fundament dat in de 20 afgelopen jaren is gelegd. Aan de ene kant ben ik blij dat de beide predikan ten die afscheid namen en in Bolsward blijven wonen, hebben gezegd zich te zullen opstellen als gewoon gemeente lid, aan de andere kant hoop ik te kun nen profiteren van hun wijsheid. Het is geen gering voorrecht, zulke geschoolde gemeenteleden te hebben. Het is met vreugde en dankbaarheid dat we hier ons werk mogen aanvangen in deze grootse kathedraal. linne de stedlju, mar ek de doarpen, mei de hear Schakel as eksponint, har hjir foar ynsette woene. Sjoch as men sa mei elkoar oparbeidet, lyk as lang lêsten ek al dy stille wurkers efter de alve stêddetocht op de fyts, lyk as yn de formiddens fan üs koaren en korpsen en nou al 60 jier lang by in selskip as An dante dan is der allinne mar spontanens, blidens, in Onderlinge stipe, groeit der oer en wer in freonskipsban, bilibbet men eat fan de where mienskipssin, lyk as men dy ek fynt by Krite-bistjür en Skotsploech en hat men it gewoan net oan tiid kribbekeurich to wêzen, noch oan tiid to kankerjen en elkoar leech to lizzen. As men nou krewearret foar de tsjerken, de mienskip, de alden fan dagen, de siken, in milieutün, de sport, it swimbad, in sporthal, it Frysk, de folklore, of hwat dan ek, hieltyd jowt dit deselde fortuten, deselde freugde, dy’t it it libben wurdich makket, libbe to warden. lenris pensiele Cor Reisma, hwaens neitins Fryslan hjoed oer in wi- ke earje sil, net om ’e nocht op de glês it stedhüs, dy’t diet syn ütstalling, de bliuwt hoedster fan Dy wurden halde in ünthjit, mar ek in bilofte yn. Wy moat- te se wier meitsje. Dêrta sïlle wy de hannen ynelkoar slaen moatte hwant twa kinne mear as ien. Dêrfandinne is nije wike „Sted en lAn yn ien ban” en üs advys: Siz mar „ja” tsjin Boalsert. Evenals de verplichte verhoging van de abonnementsprijs van de dagbladen per 1 juli, worden ook de prijzen van de één of meerma len per week verschijnende nieuwsbladen verhoogd. Per 1 juli 1972 wordt het abonne mentsgeld van Bolswards Nieuws blad 7,15 per kwartaal of 14,30 per half jaar. U wordt verzocht vóór 1 juli te betalen op onze giro 887926, op on ze rekening bij Kingma’s Bank of Amro Bank te Bolsward of aan ons bureau, Marktstraat 13 te Bolsward. Nadien -wordt per kwitantie ver hoogd met de incassokosten over het bedrag beschikt. Indien u er de voorkeur aan geeft om ons te machtigen het abonne mentsgeld automatisch per giro te incasseren, dan zullen wij u gaar ne een machtigingsformulier doen toekomen. U kunt dit formulier ook op ieder postkantoor krijgen. Deze bon kan desgewenst worden tcegezonden aan de administratie van ons blad, Markstraat 13, Bolsward. Ondergetekende verzoekt toezen ding van een machtigingsformu- oan.” Nou, sa In een zeer druk bezette kerkdienst heeft zondagmorgen na in het ambt bevestigd te zijn door de consulent ds, H. G. Roozendal van Burgwerd, ds. A. J. van Binsbergen zich met een korte intrede-pre- dikatie verbonden aan de Hervormde gemeente van Bolsward. Het werd een even stijlvolle als feestelijke dienst, waaraan mede werking werd verleend door de Martinicantorij, een strjjkersensem- ble, het r.g. kleinkoèr en de Minicantory. Door een welvoorbereide organisatie verliep deze uitgebreide dienst zeer vlot. Dat de nieuwe predikant vergat de collecte aan te bevelen ztf hem vergeven, ook zonder dat werd er wel geofferd. Jeremia 20 7-13, Openbaringen 5 1 -7 en Johannes 12 24-25. Als tekst van de prediking was gekozen Openbaringen 5-6: „En een uit de oudsten zeide tot mij: Ween niet; zie, de Leeuw uit de stam van Juda, de wortel Davids, heeft overwonnen om de boekrol en haar zeven zegels te openen. En ik zag een lam staan, als geslacht.” De handwerkwinkel De Favoriet van de dames Graafsma verplaatst van de Dylakker naar Marktstraat 9. Als taken zijn mij opgedragen de ver kondiging van het woord, de onderwij zing, de vermaning, maar ook het brengen van vertroosting. Het „troost mijn volk” hebben we misschien wel het meest nodig in deze tijd van weinig houvast, waarbij het soms lijkt alsof ons de grond onder de voeten wegzinkt. De wereldgescheidenis is vol raadsels. De kerk lijkt een aflopende zaak. Zelf zijn we vaak te zwak om staande te blijven. Het laatste bijbelboek is een troostboek voor de gemeente in een verbijsterende Hwat hat dy dei’ net licht wer óf. Gabe Skroar sei it léstendeis wol hwat plastysk, mar dochs tige wier: „Dér ’t ienkear in houn tsjinoan miicht, mige se aliegearre tsjin is it, hwa’t ienkear in traep neijown wurdt, kin der noch wol in traep op ta krije. Dat jildt ek foar in stêd, hwant lyk as in persoan yn it tinken fan de minsken keppele wurdt oan in bipaelde eigenskip, bygelyks goi, blier, earlik, of (minder moai) oan deun, krinterich ensfh., sa is dat ek mei in mienskip, as dat npu in doarp is of in stêd. It iene doarp stiet bikend as eigen- wiis, it oare as stiff, wer in oar as „wak ker meielkoar,” licht, fleurich, swier of hwat men mar wol. Mei de stêdden is it krekt sa. Lang hat Boalsert de nam me hawn fan „der kin alles”, fan gast- frij wêzen, fan tradysjes, fan evenemin- ten, opstigings, hichtepunten, hechte mienskipssin. Sünder dat wy üs op it boarst hoege to slaen (der binne wy it wol mei iens) wurdt der aldergeloks in bulte goeds fan Boalsert sein. It sifer- listke fan üs goede stêd sit net al to folie read yn. Mei de ynstjürde stikken- skriuwer binne wy fan miening, dat ne gative birjochtjowing in kwealike saek is. Mar soe dat net hwat tafalle? Us froulike riedslid sil it grif net sa bidoeld ha in „rel” to meitsjen en efteröf fait it ek noch wol hwat ta mei dy treppen Hwat v -r mwrt Wer rte" h hat om Boa’serter, boer bl.uwe, mar hwat n oa. r ad- ,d i. _ns on aenst in weardich feest ta in kranteforslach docht: fortocht meit- to rieden. De wiidweidige wurklist koe sje fan B. en W. (as sprekbuis fan in allinne ta stan komme doe’t bilken die. oar?) dan dit net wier meitsje kinne en dat alle man der efter stie, doe’t net al- .-ver* s.: S'** i Naam Adres: Woonplaats:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1