Bankpresident dr. felle Zij 1st ra zwakte optimisme kranten van koppen af Gabe Sluw De foto de week van Fa.c.G.uanflerlïleer Fr nul Milieuconferentie in Zweden nog onverwacht resultaat voor Nederland? In afwachting llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gouden filmpjes A IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND herschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Abonnementsgeld 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll - HOOI PERSEN RZNTEBEWUST WEEST 3E H*M*j*i*i*.*j*i*i*l*i*:*;*i*:*!*!*!*!*i*i*!]^*!*j* j*j*i*|*H*H*l*i*i*i*l*l*l*l*i*i*i*l*i*i*i*l* 1 I 3QE3E I STICHTING SPAARBANK Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. „HARLINGEN” Hwat hat VC: a 111e JAARGANG No. 46 VRIJDAG 16 JUNI 1972 Wymbritseradeek Vliegtuigstaking Zorgen Naam: Adres: Woonplaats: Milieu In de olie üs hjoed to sizzen Hoofdrol Tenslotte Smelten van ijskappen 3e week juni 1922 J. S. NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Valreep BOLSWARD UW KOOPSTAD tj*!*|* Advertentieprijs: 20 ct. per min. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Koopt uw schoenen in „De kleine winst” Zie etalage en u koopt. S. Hengst. J. E. Slot, stucadoor, beleefd aanbeve lend. NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 De heer D. Deinum, ambtenaar ter sec retarie te Witmarsum, behaalde te Gro ningen het diploma voor voorbereiding examen gemeente administratie. Nog steeds komen Oostenrijkse kinde ren naar ons land. Verleden week arri veerden er weer 600. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Was vroeger de „vechtgeschiedenis” het een en het al, men heeft nu ingezien, dat het vooral ook andere factoren zijn die de gang der wereldgeschiedenis bepalen. Noemden we hierboven de economische, dit geldt ook voor de milieuhygiënische. Zo werd in Stockholm een conferentie gehouden waar ruim twaalfhonderd ver tegenwoordigers uit honderddertig lan den gingen praten over de milieudefen sie, dit alles onder auspiciën van de Verenigde Naties. Secretaris-generaal van de vergadering is de Canadees Mau rice F. Strong. Vandaag wordt de con- fenrentie afgesloten. Aan deze confe rentie, die een eerste duidelijke stap was om te komen tot doeltreffender milieu beheer op mondiaal niveau, heeft on langs Het Beste van juni een uitgebrei de achtergrondreportage gewijd; zowel aan de organisatie ervan als aan de za ken die aan de orde zouden komen. Uit het artikel blijkt dat het congres, dat bijeen komt in de Parlemensgebouwen en het zogenaamde Folketshus in Stock holm, zich met drie hoofdpunten zou be zighouden. Ten eerstt de steeds meer toenemende bevolkingsgroei; ten tweede de water- en luchtverontreiniging en tien derde de industriële produktie. van de Iraakse produktie, die per jaar 80 miljoen ton bedraagt, dus moeten zij er voor zorgen bevriend te blijven met de overige olieconsumerende landen daar hun belangen gedeeltelijk ook die van de Fransen zijn. Aan de andere kant wil Frankrijk de rol van financier van de olie-exploita- tie en-expi|oratie in Irak, die men tot nu toe met vele andere belangengroepen deelde, zo veel mogelijk aan zich trek ken. China heeft op deze conferentie op de valreep nog een amendement ingediend op de algemene verklaring voor het menselijk leefmillieu dat ook voor Ne derland gevolgen kan hebben. In het Chinese amendement wordt voorgesteld een land dat met opzet vervuiling ver oorzaakt, financieel verantwoordelijk te stellen vix>r de schade van die vervui ling in andere landen. Kennelijk doelend op de vervuiling van de Rijn noemde staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en leider van de Nederlandse delegatie drs. Th. Westerterp ’t Chinese amende ment een voor ons land belangrijke zaak Tenslotte komen we dan toch bij de he laas onvermijdelijke „vechtgeschiedenis” terecht. Naast de stammenmoord in Afrika, de strijd in Vietnam en de span ningen in Ierland, die onverminderd voorduren, kwam plotseling het bericht dat Israëlitische vliegtuigen boven de Middellandse Zee, 40 km uit de kust van de woestijn Sinaï, nadat zij waren aan gevallen, twee Egyptische Migs-21 heb ben neergeschoten. De Israëli’s keerden behouden terug op hun basis. De Egyptische piloten konden zich per parachute redden, aldus Israëlische bron nen. Het was het eerste luchtgevecht sinds bijna twee jaar geleden een staakt -het-vuren in werking trad. Radio Cairo meldde echter dat Egypti sche Migs 40 km ten westen van Port Saïd twee Israëlische Mirages hebben vernietigd. Tijdens het gevecht werden ook twee Migs geraakt. Radio Cairo gaf verder geen bijzonderheden over de ge troffen Migs. Zo is het leven *t Is een lach of een traan Maar hij ploegde voort In zjjn boeren bestaan De boer, die wacht nu Op warmte en zon Een grote schakel Bij de inkomste-bron Het hooiland ligt klaar En wacht op de tijd Dat de kwaliteit Door de zon wordt bereid Ook de bouwboer wenst warmte Het gewas moet omhoog En heeft de hakvruchten Het meest op het oog Nog steeds blijft er hoop Voor hen in dit leven Die op hun bedrijf De boer zijn gebleven. Hwer’t men ek swalkje mei, op dizze greate wrêld, jins berteplak bliuwt al- tyd yn ’t ünthAid. MAKKUM - Telef. 05158—460 In vrijwel alle industrielanden lijkt het erop, aldus dr. Zijlstra, dat de produk tie weer toeneemt. Vooral in de tweede helft van dit jaar kan dit algemeen dui delijk worden. In verscheidene gevallen maken de regeringen zich echter al zor gen over dat die verbetering zo snel zal gaan, dat de economische hulpbron nen onder zware druk komen te staan. Bovendien, als alle lasten worden door berekend, zijn we weer evenver. Om nog even bij het economische te blijven: Frankrijk zal de kans, die Ara bische landen bieden om na de naasting van de Irak Petroleum Company de in dit land vroeger heersende oleikoningen, Shell, BP, Mobil en Esso van hun troon te stoten met beide handen aangrijpen. Dit werd een dag voor aankomst van de Iraakse vice-president van de revoluti onaire raad, Saddam Hussein (35) in Parijs bekend. In Iraakse kringen hier heeft men reeds thans laten weten, dat Hussein niet al leen over olie komt praten maar met name ook over de „vergroting van de Franse rol in de Arabische wereld”. Krantenkoppen waren nog al enthousiast over een uitlating van oud-minister, thans president van de Nede.rlandsche Bank. Met de economie gaat het in Europa beter dan een jaar geleden. In ver scheidene landen is ’t dieptepunt al gepasseerd, ’n Nieuwe economi sche bloei kan echter in gevaar worden gebracht dpor een snelle stijging van lonen en prjjzen, aldus dr. Jelle Zijlstra in Bazel. Dr. Zijlstra sprak daar als president van de Bank voor Internationale Betalingen tijdens de jaarvergadering van die organisatie. Dit onverwachte opthnisisehe geluid werd in diverse krantenkoppen zwaar overtrokken, zodat dr. Zjjlstra nauwelijks terug uit Bazel zich dinsdagavond haastte voor de TV camera een al te uitbundige conclusie wat af te zwakken. archiect van de nieuwbouw aan deze school is geweest. De decoratieve wer king van de ronde openingen in de muur links hebben duidelijke verwantschap met een dergelijke versiering aan het Openluchttheater in Bolsward en dit is vervaardigd onder leiding van bouw meester J. Grunstra. Het zou ons dus niet verbazen als ook hij de bouwheer is van deze moderne school, die vanaf de rijksweg een prachtig visitekaartje vormt voor ons goede Bolsward. Ten- lotte: De naam Nijenhove is gekozen omdat de school gebouwd is om ’n open iets in zich heeft van het nieuwe, ook een beeje Fries klinkt, hoewel voor een ieder begrijpelijk en uit te spreken en omdat de school gebouw is om een open ruimte, als het ware een „hofje.” Boven dien wilde de naam een tegenhanger zijn van het vroegere Oldehove (Marti nikerk) aan het andere eind van de stad. Dit was althans de intentie van de naamgever, die met deze keuze een boekbon rijker werd. Het lijnenspel op de foto geeft een aar dig effect. Alleen de bliksem afleider werkt esthetisch wat storend, maar was een noodzakelijk kwaad. We vinden het prettig dit plaatje nog net voor de va kanties te kunnen afdrukken. Straks zijn er weer velen, die deze school voor altijd „goedendag” gaan zwaaien, om er enkel met reunies weer terug te keren, of als lerares, want trokken er ve len naar de vreemde, er zijn er ook, die het blijkbaar op Nijenhove zo prettig vonden, dat ze er gaan solliciteren om voor de klas te staan, waarin ze vroeger zelf zaten. Betreffende drs. J. Reinsma hebben wij eens opgemerkt, dat hij kennelijk met zijn hobby-activitelt graag dicht bij huis blijft. Dat heeft hij ook nu gedaan, maar dan bij zijn „tweede huis”, want de neer Reinsma is leraar aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool „Nijenhove” en hiervan maakte hij deze close-up. Het is het bovenste deel van de nieuwe entree met alles wat er naa§t en boven zit. Rechts boven ziet u b.v. een met zand straal bewerkt raam, vervaardigd door de Friese kunstenaar Jentje Popma, die ook de reliefbeeldengroep maakte, die aan de zijkant van het gebouw is te zien. Hier stelt de afbeelding een boom voor met nest en vogels. Men kan er over fi losoferen of de kunstenaar heeft be doeld, dat de school een veilig toevluchts oord is ofwel, dat hij wil uitbeelden, dat van hieruit de vogels (leerlingen) gaan uitvliegen in de maatschappij, hetzij hier in den lande of elders in de wereld. Dat dit laatste inderdaad ook geschiedt blijkt duidelijk als men eens nagaat, waar de gewezen leerlingen van deze school te recht zijn gekomen: Vrijwel in alle pro vincies, maar dat niet alleen, ook vrij wel in alle werelddelen. We bedoelen dan de leerlingen van de opleidingsklas- sen NXIX en NXXI. Thans wordt niet alleen aan jongedames les gegeven, maar ook aan jongeheren,, een integra tie, die even vlot als plezierig is verlo pen en grote perspectieven biedt, ware het niet dat er geruchen de ronde doen, dat concentratie van deze tak van oplei ding op de duur voor Bolsward wel eens nadelig, zo niet noodlottig zou kunnen worden. Dit zou buitengewoon jammer zijn, want in de loop der jaren is deze scholengemeenschap uitgegroeid van ’n plaatselijke landbouwhuishoudschool, zij het dan een met een sterk regionale be tekenis, naar een landelijk uitstekend aangeschreven staand opleidingscen trum. Om tot de foto terug te keren: We schreven van Nieuwe toegang. Deze is al weer jaren oud, maar de aanduiding wordt nog vaak gebezigd in tegenstel ling tot de oorspronkelijke toegang van het schooltje van voor de uitbreiding aan de Nanne Reynstraat. De hier afge- beelde toegang is aan de Burg. Praam- smalaan, ook al weer een stadsgedeelte, waar lang niet alle bewoners van Plan Noord, Parkplan en Eekwerd geweest zijn. En toch kunt u langs deze straat (evenwijdig aan de Rijksweg) een leuke wandeling maken, met een ommetje langs het Kruiswater. Uit ons blote hoofd weten we echt niet meer wie de Een ander modem aspect in het dage lijks gebeuren vormt het feit van de vliegtuigkapingen. Hier moet drastisch tegen op worden getreden vinden de vliegers. Ongeveer 40.000 van de 50.000 van hen, aangesloten bij de Internationale Orga nisatie van Vliegersverenigingen nebben tot nu toe gunstig gereageerd op het verzoek om zonodig maandag 24 uur te staken. De staking die voor maandagochtend zeven uur Nederlandse tijd is uitgeroe pen zal alleen dan niet doorgaan als de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties uiterlijk komende zaterdag maatregelen neemt tegen de luchtpiraterij. Onder meer moeten alle in het verleden geno men conventies en resoluties in alle lan den ten uitvoer worden gebracht. Tot nu boe zijn reeds vliegtuigen uit 52 landen met 15.000 passagiers en 1500 bemanningsleden het slachtoffer gewor den van vliegtuigkapers en „hun misda dige praktijken”. Een en ander is mee gedeeld door de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers die zeiden ervan onder de indruk te zijn dat alle Neder landse luchtvaartmaatschappijen positief op de stakingsoproep gereageerd heb ben. De vliegers hebben aangeboden om een dag van hun vakantie aan de maat schappijen af te staan om de nadelen voor de maatschappijen van de staking enigszins te beperken. Men is tot het besluit gekomen Parijs een hoofdrol in Midden-Oosten aan te bieden op voorwaarde dat Frankrijk Irak met zijn olieproblemen helpt. De Franse president, Georges Pompidou, heeft het „oliedossier” persoonlijk in handen gekregen en wil bij het zoeken van een oplossing uitgaan van de vol gende principes. De IPC zal, zowel aan dé Franse maat schappij die hierin aandelen bezat, de Compagnie Frangaise de Pétrole, als aan de overige partners, BP, Shell, Mobil en Esso, een redelijke schadevergoeding voor de naasting moeten aanbieden. De Fransen durven het niet aan hun olie- aanvoer volkomen afhankelijk te maken Een ingezetene van Heeg werd 's nachts gewekt door kloppen op zijn rui ten. Het was een knaap uit Wenen, die vorig jaar tijdelijk verblijf bij hem had gehouden. De jongen had de afstand WenenHeeg te voet afgelegd. Hij had er 5 weken over gedaan. Om maar een voorbeeld te noemen: Het Massachusetts Institute of Technology in Boston heeft in samenwerking met de Koninklijke Zweedse Academie van Technische Wetenschappen een interna tionale werkgroep bestaande uit 41 des kundigen aangetoond wat er gebeurt wanneer de aanhoudende verontreiniging van de atmosfeer door CO-2 deeltjes blijft doorgaan. Dit kan uitlopen op het smelten van de ijskap aan de beide po len. Het gevolg zal zijn dat de zeespiegel overal ter wereld 7 meter hoger zal worden. Er zal dus niet alleen gespróken maar vooral snel gehandeld moeten worden. Terecht heeft Mr. A. F. K. Har- togh, direkteur-generaal Europese sa menwerking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd: „belangrij- ker nog dan: wat er in Stockholm zal gebeuren, is de vraag: hoe gaan de Ver enigde Naties verder? Nederland hoopt en verwacht dat er een speciaal VN- fonds voor milieubeheer zal komen, een orgaan dat zo weinig mogelijk zal wor den gehinderd door politieke moeilijkhe den”, aldus de heer Hartogh. Bolswards Nieuwsblad Evenals de verplichte verhoging van de abonnementsprijs van de dagbladen per 1 juli, worden ook de prijzen van de één of meerma len per week verschijnende nieuwsbladen verhoogd. Per 1 juli 1972 wordt het abonne mentsgeld van Bolswards Nieuws blad 7,15 per kwartaal of 14,30 per half jaar. U wordt verzocht vóór 1 juli te betalen op onze giro 887926, op on ze rekening bij Kingma’s Bank of Amro Bank te Bolsward of aan ons bureau, Marktstraat 13 te Bolsward. Nadien wordt per kwitantie ver hoogd met de incassokosten over het bedrag beschikt. Indien u er de voorkeur aan geeft om ons te machtigen het abonne mentsgeld automatisch per giro te Incasseren, dan zullen wij u gaar ne een machtigingsformulier doen toekomen. U kunt dit formulier ook op ieder postkantoor krijgen. Deze bon kan desgewenst worden toegezonden aan de administratie van ons blad, Markstraat 13, Bolsward. Ondergetekende verzoekt toezen ding van een machtigingsformu lier.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1