Het Heamielfeest staat weer voor de deur 21-94 juni 1972 Gabe Skroar AL UUI BAUKZAKEA MÖ Jubileumfeesten worden groots gebeuren Heamielfeest grootser dan ooit ii Proficiat iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Fan stêd en lan Heamieldagen Boalsert Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 111e JAARGANG No. 47 DINSDAG 20 JUNI 1972 Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat ■i 2 a -> - Woensdag 21 juni heamielfeeslen bolswafd M Vrijdag 28 juni Donderdag 22 juni Donderdag is vanouds de boerendag voor Zaterdag, 24 juni üs hj'oed to sizzen Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Spoedeisende raadsvergadering te Bols ward: Voorschot voor de bouw van 38 woningen door Patrimonium. Raadslid J. v. Dijk beklemtoont dat in de oorlog te Bolsward slechts 1 woning is bescha digd. Hij zou de toewijzing liever willen afstaan aan de verwoeste streken. De heer Van der Zee wil inplaats van deze 38 eenkamerwoningen liever 30 2- kamerwoningen laten bouwen. Utkommen Simson, bibelsk drama fan Fedde Schurer. Intrede ds. G. A. van Royen als Herv. predikant te Bolsward. Beroepen te Wommes-Hidaard, ds. J. de Hartogh, herv. predikant te Langweer. Ged. Staten willen nu ook een Dr. Joost Halbertsmaprijs instellen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ültg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Als de weersomstandigheden ons in de kaart spelen, worden de Heamielfeesten een grandioos festijn, Bolsward waardig. Het comité heeft haar beste beentje voorgezet en er komt voor elk wat wils. Van harte nodig ik u allen uit, burgers van Bolsward en burgers uit de omgeving, niet alleen te komen kijken, maar ook mee te doen I Het feest is voor ons allen, zander uitzondering. Het actieve comité verdient onze volle waardering, laten we allen ons beste beentje voorzetten, dan beleeft Bolsward een prachtige feestweek. „LIT US DER IN FEEST FAN MEITSJE” De zaterdag is in hoofdzaak gereser veerd voor de sport. Nu de KNAU-loop niet kan doorgaan wordt er om drie uur de heamiel-prestatieloop gehouden voor geoefende sportmensen, een tocht van ca. 6 km door Bolsward om wisselbe- kers. De inleg is 2,50. Een kwartier De gehele dag kan men verder genieten van een uitgebreide braderie, verzorgd later, dus niet om 5 uur, zoals aanvan kelijk aangegeven, de heamiel-trimloop, ook over 6 km. De inleg is hier 1,50. Iedere deelnemer ontvangt een herinne- ringsmedaille. De start is op het sport veldencomplex „Het Bolwerk”. Reeds eender op de dag, n.l. om één uur is er de ontvangst van de M.G.-club (vrien den van z.g. oldtimers, antieke automo bielen) die om twee uur starten. voor een sterrit uitgezet door de heer C. Mollema. Om vijf uur heeft als sluit stuk van de heamielfeesten de opening plaats van de midgetgolfbaan in het Ju- lianapark door de Heakininginne, ge volgd door een demonstratie van de Sne- ker Midgetgolf club (toegang vrij). Heel vroeger was het zo beslist dat ieder, na de hooiing wist: zo in de stad en daar omheen wat bij de boeren was algemeen. Rijst met rozijnen, vol omschreven daar kan men terend, goed op leven men zat genoeglijk aan de praat hetgeen verzorgde maaltijd schaadt. 3e week juni 1947 De feestgedachte, leeft nu voort. In Bolsward wordt die wens verhoord kom zit dan aan, u wordt verwacht dit gul gebaar, dat blijft van kracht. J.S. gezinsbank zonder winstdoel Rottet myn hea, dan groetje myn koal. Nadat ’s middags in de stad overal di- vense attracties de bekende gezelligheid bieden, is de woensdag toch in hoofd zaak wel gekenmerkt als de dag van de grootscheepse intocht van de Heakinin ginne in het kader van een breed op- getaette folkloristische optocht, waarvan de opstelling om half zeven plaats vindt by het sportveldencomplex „Het Bol werk”. We noemden reeds, dat aan het hoofd van de stoet de schutterijmuziek marcheert, gevolgd door „wedden hea” en het bekende „leste protsje”. In een prachtige sjees, wellicht de oudste uit Friesland, rijdt dan de Heakininginne, geflankeerd door de ponyclub en gevolgd door een tilbury met hofdames en een aantal sjezen met heer en dame in Fries costuum. Hierna is de beurt aan de Boaiserter Skotsploech en het muziek corps uit Bur-gwerd, op hun beurt weer gevolgd door een stoet Friese paarden onder de man een oude arreslee (voor deze gelegenheid op rolletjes en een paardetram, gevuld met feestgenoten in oude klederdracht. Spectaculair is ook de oude brandspuit, die na afloop op het Plein 1455 een de monstratie zal geven. De brandweerman nen en antieke veldwachters zijn daar toe eveneens aanwezig. De stoet wordt gesloten door de landelijke rij vereniging De Waterpoorters, een aantal oldtimers en het muziekcorps Oranje. De Fryske krite zal zijn medewerking aan deze op- foaren al pland wurde moatte. Nou’t de fakansjes alle jierren oanstriid ha earder to bigjinnen, koe it net oars as it feest moast yn dizze wike heve. It komité koe it ek net witte, dat it dit jier net slim simmerje woe, dat it hea mar neat net krüdich waerd en man- nichien noch lang net oan it sturtswyl- jen ta is, lit stean dat it léste protsje yn ’e gollle wêze soe. Waer en wyn kin men nou ienris net twinge. It feest hoecht der net om oer to gean. Mannich ding is op joun en de tongersdei is dochs in dei, hwerop gjin boer him thus rês- tich deljaen kin. Wy hoopje dat elk dit jier presint wêze sil. Lit hwat de PC is foar Frjentsjer, de Jouster merke foar de Jouwer, de keuringsdei foar War- kum, de pinkstermerke foar Aldeskoat, it tugen foar Bütenpost en de hurdsyl- dei foar Snits, it heamielfeest foar Boal sert wêze. Dér is safolle yn üs goede stêd om tankber foar to wêzen, der is troch tanimmend forkear en eigen for- fier sa’n groeijende ban mei hoe langer hoe greater krite, dat dêr is wiswier wol reden om to sizzen: „Lit üs der in feest fan meitsje”, in sinfol feest, sa’t Bouke Brouwer fan Arum dat bidoelt. Ek hy is wolkom oan de rys mei rezi- nen, wy sille in stoel foar him frij hal- de, hwant hy sei in wier wurd dêrre yn de Nynke-pleats, in wurdt dat üs by bliuwe sil. Wy binne him der tankber foar. een uitgebreid menu voorgeschoteld. Hoofdmoot is ook nu de bekende rijst met rozijnen (met bastaardsuiker), maar er is ook koffie met kandij, belegde broodjes (met boerenkaas), suiker- en krentenbrood. Voor de liefhebbers zijn er boerenjongens (brandewijn met rozijnen, gereedgemaakt volgens speciaal recept door mevr. Schakel van Exmorra). Deze wordt door leden van de Skotsploech ge serveerd. De maaltijd wordt opgefleurd door muzikanten, bolkoerrindters gaan langs met suikerbrood (te koop), enz. Kinderen kunnen eventueel met de ou ders meekomen en betalen slechts 1,75. Jammer dat het aanvankelijk geplande tnidldagprogramma op het ijsbaanter- rein niet kan doorgaan, wegens gebrek aan deelname. Geen nood er is in de stad van alles te doen, want de win keliers zetten met speciale etalages en getegenheidsaanbiedingen en demonstra ties hun beste beentje voor, ’s Avonds om 5 uur start in Plan Noord II de wie lerronde verzorgd door de WAC. Uiter aard der zaak komt ook hier de heaki- ningin. Zij zal zelfs het trofé overhandi gen. Wellicht krijgt de winnaar van de koningin nog een ferme zoen, men kan nooit weten. Aan de vooravond van de 25e heamielfeesten geven we nog graag even aan de hand van het tot in de finesse uitgewerkt draaiboek een overzicht van wat er de komende dagen staat te gebeuren. Dit over zicht is uit de aard der zaak niet volledig, want het feest is niet al leen een door het comité georganiseerd gebeuren, tal van zaken haken er spontaan op in. Ja, heel Bolswards middenstand doet mee en het menu bevat een overvloed van gangen, zodat elk wat wils zal vinden. Het volgende is dan ook slechts te zien als een schema. Wij hopen op goed „heawaer” want goed „heawaer” is ook goed „heamielwaer”. Er is ontzettend veel werk verricht (vooral achter de schermen) en het zou jammer zijn, als dit niet met een daverend succes zou worden bekroond. Het was zaterdagmorgen j.l. weer een groots gebeuren in Bolsward. Zo’n 1300 wandelaars van de avondvierdaagse werden ingehaald. De tippelaars hebben het met het weer best getroffen, alleen de tweede avond kwam er een beetje regen. Het was een hele stoet welke zaterdag door de straten van Bols ward trok. De Schutterijmuziek ging voorop. De drumbands van Lyc. Wilhelmina en Durato Tonevido liepen mee, evenals de drum band Rythm Stars uit Sneek, terwijl de ponyclub van Bolsward de rij sloot. Er werd door verschillende groepen deelgenomen o.a.: Bolswardia jeugd, CAB jeugd, RES jeugd en uit de naburige dorpen Exmorra, Schettens, Tjerkwerd, W-itmarsum en niet te vergeten Makkum. De heer S. Postma van Schettens stelde weer zijn land ter beschik king, hetwelk door zo’n 2600 voeten werd betreden. Het comité kan terug zien op een zeer geslaagd wandelfestijn. „Wy libje koart, lit üs der in feest fan meitsje”. Dit binne de wurden fan Bou ke Brouwer fan Arum by de iepentag fan de Nynke-pleats to Piaem. Krij mar gjin tearen yn ’e foarholle, hwant Brou wer syn wurden hiene in hiel oare yn- tinsje as it yn de Bibel sa forsmlten en leechleine „Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn.” Dêrta kenne wy Brouwer fterstentofolle as in bibelfêst man, dy’t De voorzitter burg. Bruinsma zegt dat de bedoelde woningen wel klein zijn, maar voldoen aan eisen van licht en lucht. Er zal de eerste 15 jaar nog wel woningschaarste blijven. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heren T. S. van der Zee en F. B. van der Meer tegen, tocht verlenen, terwijl een aantal oude vervoermiddelen staan onder supervisie van de heer Y. Schakel met zijn hel pers. Om precies 7 uur vertrekt de stoet van „Het Bolwerk”. De route volgt de Snekerstraat, Snekerpoort, Broerestraat, Grote Dijlakker, Franekerstraat, Dr. Joost Halbertsmastraat, Laag Bolwerk, Stoombootkade, Gasthuissingel, Sneker poort, Jongemastraat om voor het stad huis halt te houden voor de jaarlijkse ceremonie van de presentatie van de heakininginne, de toespraken en de uit te brengen toast. Burgemeester J. M. A. Mulder, die reeds eerder zijn collega’s uit de omliggende gemeenten heeft rondgereden door oud en nieuw Bols ward in de bekende Workumer Jan Ple zier, die de volgende dagen vermoedelijk steeds visa-versa Workum-Bolsward zal rijden, is ter begroeting op het stad huis aanwezig. Door de vele paarden zal de plechtigheid bij het stadhuis zo kort mogelijk worden gehouden. De rou te wordt dan vervolgd over de Nieuw- markt naar het Plein 1455, waar de ontbinding plaats vindt. Heeft u de stoet tot daar gevolgd, zo kunt u gerust blijven, want om 9 uur volgt hier een grote uitgebreide taptoe verzorgd door de Johan Willem Friso- kapel uit Assen, die naar hier opmar cheert vanaf Groene Weide. op oanstean dizze ütstalling, dy’t joun iepene wurdt en twa moanne lang to sjen is, net oer to slaen. Mar is de üt - stalling, hoe moai grif ek, dochs wol yn it earste plak foar de stille genieters, it feest brekt to Boalsert krekt los, as woansdei de heamieldagen ynset wurde, nou al foar de 25ste kear. Doe’t yn de earste neioarlochske jierren de „merke” as ynhaldleas kalinder feest ófskaft waerd, hat it in goed ding west, der foar yn it plak in sinfol en oer alle boe gen forantwurde feest foar yn it plak to jaen, in feest inte op in aide tradysje, mar yn nije hjoeddeiske styl. Dêr is yn de rin fan de jierren gans mei de en tourage fan dit barren ekspearimintear- re. It iene ütfynsel slagge better as it oare, sloech ek better oan as it oare, hwat net foldie foei fansels wer wei en it goede bleau oer. Om dat goede, dat positive, hat it wol tige warbere komité ditkear hiel hwat oan aktiviteiten, eveneminten, spesialité’s en forsierlng hinne boud, dat as it waer gjin greate spulbrekker wurdt, moat dit festyn, tocht üs, oer al le boegen slagje. It is in by ütstek Frysk feest ditkear, dat hielendal oan- slüt by de ütstalling fan dit jier, dat lykwols ek foar de toerist, de frjemd- ling hwat to bieden hat. In feest as dit- te hat safolle tarieding nedich en der sitte safolle dagen, nachten, wiken, en moannen wurk yn, dat ünderskate ün- ünderdielen wol in heljier of jier fan to- Bolsward. Om die reden is het eigenlij ke heamiel, dat vroeger na afloop van de intocht op woensdagavond werd ge houden, sedert enige jaren verschoven naar de donderdagmorgen. De Heakininginne en haar hofdames be geven zich omstreeks half twaalf naar het stadhuis voor de bezichtiging van de oude ambachten, die rond het stad huis worden gedemonstreerd. Daarna be geven zij zich met andere genodigden naar de Appelmarkt om alvast plaats te nemen aan de dis. Om twaalf uur wordt het festijn hier ingeluid met een demonstratie van de Skotsploech. Het nieuwe podium is inmiddels al gelegd. Namens het comité zal de heer De Wagt hier de inmiddels toegestroomde gas ten het welkom roepen aan tafel. Het eigenlijke heamiel begint om 12.15. Er is plaats (en eten) voor een 300 gasten. Voor de luttele som van 3,50 krijgt men Het begrip; dat, als het even kan men at uit de overvloed der pan men schaarde zich dan om de dis en 't eten was dan heus niet mis. Dit is een dag, waarop men niet al te zeer wordt gebonden door tal van eve nementen maar rustig kan winkelen, kij ken en kopen. Om zeven uur is er aan het HoogBolwerk een demonstratie van fierljeppen (t.o. tennisveld). De entree is 1,-. Het grote jeugdgeibeuren is het optre den van Nederlands beste Bühnegroep, n.l. Focus, die gedurende de hele avond zal optreden in het fraaie Julianapark (bij slecht weer in De Broerekerk). De voorverkoop van kaarten 4,- loopt uitstekend. Ondertussen zorgen Fryske krite, boe renkapel en skotsploech er voor, dat ook de ouden van dagen en de bewoners van Bloemkamp niet worden vergeten. Voor hen worden in de betreffende rusthui zen en Bloemkamp demonstraties en uitvoeringen gegeven, een sympathieke gedachte. I- Het gemeentebestuur van Bolsward kreeg dezer dagen bericht, dat na een zesjarige ambtsperiode is herbenoemd tot burgemeester van Bolsward de heer J. M. A. Mulder. Ook op deze plaats wensen wij én Bolsward én de heer Mulder geluk met deze benoeming. In de afgelopen zes jaar is er in Bolsward veel tot stand gekomen, in vele geval len ook door de activiteit of op initiatief van de huidige burgemeester. Wij hopen en vertrouwen, dat met deze herbenoe ming ook een persoonlijke wens van burgemeester Mulder in vervulling is gegaan, wij hopen ook, dat de volgende zes jaar even vruchtbaar mogen zijn dan de eerste. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeei, Workum en Wymbritseradeel. it libben serieus nimt. „In sprekker net üt fortsjinste mar üt genede!” Iiyk as er himsels oankundige. Ik tink dat Brou wer it sa bidoelde: „Wy libje mar och sa koart, lit üs it libben net yn ein brin- ge mei getsier, geïggewear, geharsen- skrab, mei kribbekeurichheit, rabjen, kankerjen, öfjaen op in oar, mar yn tankberens, blidens, opteinens en lit üs dat üterje yn in feeselike libbensstyl.” Brouwer is gjin man om „it feest om it feest”, mar hy wol it, tocht ik, graech stylfol en sinfol halde. Wie it forline wike de greate dei foar Piaem, dizze is it dat foar Boalsert. Joun wurdt dizze feestlike wike al yn set mei it iepenjen fan de simmerüt- stalling yn it stêdhüs. Dit is noch net earder bard: Iri hiele ütstalling wije oan it wurk fan ien Fryske skilder, faeks koene wy better sizze: oan it wurk fan ien Fryske kunstner, hwant Cor Reisma wie ek tekener, etser, illustrator, glêze- nier. Hy wie net ien fan in aide stimpel yn de sin fan dat hy inkel de „kopiear- kunst fan it deistige libben bioefene, hy wist yn syn tiid troch kleurkar, kom- posysje en eigen ynbring syn wurk in sterk persoanlik karakter to jaen, mar oan de oare kant die hy dat sa dat it ek oerkaem. It wie altyd herkenber en bi- nammen it Aide heitelan hie syn greate leafde. Op suver poëtyske, forheven wi- ze wist hy tsjerken, tuorren, pleatsen, doarpen fêst to lizzen. Noch mear as oa re jierren wol barde, wolle wy der elk door de winkelstand en evenals de daags ervoor en ema van de tentoonstelling in het stadhuis van Cor Reisma. Ook de -stands van de oude ambachten zijn de gehele dag te bezichtigen. .9'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1