Europa’s antwoord het gebied m de Middellandse van zee de week De foto van Bij statiebezoek kwam politiek om de hoek kijken t Asser TT Gouden filmpjes I 3E Orgelconcert in de Martinikerk fss 1 3E3E3E3E WEEST RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 1 NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” i*'*i*;*>*>.*.* 11 - 111e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 23 JUNI 1972 Twee vloten Nieuw tjjdperk Zorgwekkend Russen Steunpunt 4e week juni 1922 Rol van Europa Zee zijn gewichtig en Jawa Show 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Commissie tot exploitatie van Ons Gebouw verzoekt het gemeentebestuur de balsteenbestrating van het Hengste- pad (thans Broereplein, Red.) te ver vangen door klinkerbestrating. 't Voor stel van b. en w. dit af te wijzen wordt met algemene stemmen aanvaard. Het zou f 450,moeten kosten en dit is als onderhoudspost te duur. De Bolswardsche Courant zal nu rant soenering van gas en brandstoffen word opgeheven voortaan weer tweemaal per week verschijnen. Maar laat ons eerst de nieuwe situatie analyseren. Het is belangrijk te be- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) openingsuren van de baan dagelijks te Bolsward aanwezig te zijn om belang stellenden het spel niet alleen uit te leggen, maar ook te leren. De dagen, dat hij voor de Europese kampioen schappen naar het buitenland moet, -zal deze taak worden waargenomen door zjjn vader. dringt op terrein die eerder de handel en de cultuur betreffen. tegisch oogpunt zoveel hebben geïnves teerd! Deze theorie lijkt volkomen on realistisch. Allereerst is Tunesië tegelijkertijd mi litair te zwak en strategisch te belang rijk om te denken aan een toekomst zonder een belëid dat nauw verbonden is met Europa - een Europa dat de laatste overblijfselen van het kolonialis me overboord heeft geworpen en dat zich aanbiedt als een mogelijke partner in een dialoog. Van Purmerend tot Lutjebroek, Uit Limburg en de Achterhoek Van Noord tot Zuid... van Oost tot West, De eilanden lest best Overal in het gehele land Staan weer talloze mensen in brand U wilt het niet geloven, Maar zelfs m'n tante uit Overschie is verzot op de mechanische paarden In de beroemde Asser TT. De jonge pittige veulens van 50 cc. Doen ook weer mee Trillend resonerend staan ze te ronken, rokend tussen de schonken Hun ruiters in glimmende leren pakken Die in trance verstrakken Een jonge van vijftien klopt liefkozend Een paard van vijfhonderd Hij is morgen helemaal gek als de meute De baan langs dondert Het mechanische paard door kenners en leken, Oud ras.... ongeëvenaard Ik hoop het nog eens te beleven, wanneer is mij om het even Hem te mogen bestijgen... ik verwacht Dat ik van emotie zal beven. stad zelden zo, voor niet-Bolswarders, die regelmatig de rijksweg langs tuffen, is dit „het” visitekaartje van onze stad. Het ademt een geest van vriendelijk heid en een zekere voornaamheid, van het reeds genoemde ora et labara, van water, groen, leefbaarheid. Reden waar om fotograaf Siemonsma afklikte. En multigrade geelblank Puffend., knetterend., steunend... Brommend... loeiend en dreunend Schijnbaar achteloos maar gloeiend Trots op zijn eigen machine leunend. De slak en de hazze hawwe tagelyk nijjier. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Hoog en droog moet de fotograaf Wel gestaan hebben, die dit plaatje maakte. Misschien mocht hij wel even gebruik maken van het brugwachtershuisje, dat hoog uittorent boven de nieuwe brug over het Kruiswater. Zo zie je Bolsward ook weer eens anders. Bolsward is een stad van „ora et labora”, van bidden en werken. Hieraan moesten we denken, toen we de schoorsteen van de HMS, een van Bolswards belangrijkste industrieën net boven de St. Franciscus kerk zagen uitkomen. Het is trouwens niet de eni ge .kerk op dit plaatje want meer rechts in de boomgroep zien we de Martini kerk, of liever gezegd, het dak van de toren nog net boven de bomen uit. Er vlak naast de meer ranke toren van het stadhuis, die zelfs groter lijkt, maar dit is perspectievische vertekening. Op de voorgrond het Kruiswater met rechts de woonaken. Naar we vernemen komt hier enige wijziging in de opstelling. Er is een kleine boot tussenuit gehaald en een iets grotere komt er voor in de plaats, het het gevolg, dat de anderen o o o o o o o 'J o o o o o o O o o o o Hier een foto van de midgetgolfbaan in het Juliana park, die zaterdagavond om vijf uur zal worden in gebruik genomen en geopend door de heake.ninginne. Ken ners achten de baan te Bolsward, naast de internationaal bekende wedstrijdbaan in Arnhem wel de beste van ons land. Een toernooi voor heel Nederland, dat aanvankelijk te Sneek zal worden ge- Het is duidelijk dat de Middellandse Zee en de landen erom heen opnieuw een belangrijke plaats zijn gaan innemen op het toneel van de geschiedenis. Men hoeft slechts te denken aan de ernst van de crises die zich ontwikkelen, de macht van de partijen die tegen over elkaar staan en de angst die langs haar kusten rondwaart, om hiervan overtuigd te zijn. Door het meer spectaculaire wereld nieuws, dat elke avond op uw TV scherm komt, bv. uit Vietnam, Ierland, Amerika (verkiezingsstrijd) is het meest denkbeeldig, dat een bepaalde ontwikkeling die zich meer langzaam voltrekt, aan het oog wordt onttrokken. Zo is het geval met de rol van de Mid dellandse Zee. Daarom waren we blij ergens een gedocumenteerd artikel te lezen van niemand minder dan Mohammed Masmoudi, minister van Buitenlandse Zaken van Tunesië, een insider dus. een tikkeltje moeten opschuiven. Dit klinkt eenvoudiger dan het is, want de boten hebben zich er dusdanig perma nent genesteld, dat er allerlei aanslui tingen zijn gemaakt en paadjes heen- gelegd. Wie hier eens de gast aan boord mag zijn verbaast zich over deze unieke plek, rustig, landelijk, recreatief. Officieel liggen deze boten nu aan de Gleibakkerij, dat wel een verbastering zal zijn van Kleibakkerij. Hier werd voorheen inderdaad klei gebakken. Er stond eens zelfs een tichelwerk. In de openbare school bevindt zich een copie van een oud tegeltableau uit het Rijks museum, waarop deze staat afgebeeld. Men kan er zien, hoe het productie proces er uitzag. Net boven de scheiding tussen de boten zien we de Zandster- poortbrug, eens de oude waterpoort van Bolsward, helaas als zodanig afgebro ken, al kwam er wel een in het stads beeld goed passende brug voor in de plaats. Het witte gebouw ernaast is het café waar nog altijd de grootste snoek, ooit in Friesland gevangen, wordt be waard, gevangen door de Tjerkwerder visserman^ De Haas en niet minder dan 36 pond zwaar. Er voor stond een eer tijds vermaarde ijsherberg, later wat „üt- wrydsk” White Corner genoemd, die echter in rook is opgegaan en nimmer herbouwd. Resultaat een stukje milieu- tuin. Ernaast enkele riante woonhuizen, met er boven uit de bovenbouw van de VLF (voorheen Van der Plaats), waar van je je afvraagt, wanneer deze een nieuw gebouw gaat betrekken. Het is wel leuk Bolsward ook eens van deze kant te bekijken. Bolswarders zien hun Met graagte bekeken Deze tweevoeter een aantal malen zo Snel als zijn oudvaer viervoeter Die in het grijze verleden Zo niet heviger werd aanbeden In de Romeinse Arena met strijdkaros Streed hij een ongedwongen heldenepos Nu niet meer in die mate Bekeken als het mechanische Ros Deze week klopt menig hart sneller Compressie vermogen toe ren teller Nog even die kiep bijvijlen, Dromerig bij zijn oude motor verwijlen Hem prijzend... wat extra voer in de tank In deze tijd verdedigt Rusland zich met zijn kernbewapening, maar het is te vens druk bezig met een veel ambiti euzere actie over de hele wereld waar bij het doordringt in gebieden waar zijn invloed tot nu toe niet werd gevoeld. Het wordt algemeen erkend dat de Sovjetunie allang een vast steunpunt in het Midden-oosten wilde hebben en dat de oorlog tussen Israël en de Ara bieren haar de kans daartoe bood. De Arabieren hadden wapens nodig en Rusland was bereid ze te verkopen op voorwaarden die voor de betreffende landen aanvaardbaar schenen. Het spel was begonnen. Wie „wapens” zegt, zegt „het onderhoud van wapens”, wie „on derhoud” zegt, zegt „personeel, speci alisten, adviseurs”; vervolgens oplei dingen in Rusland voor degenen die het onderhoud zelf zullen doen en tenslotte een meer of minder permanente aan wezigheid die voortdurend buiten het zuiver militair terrein komt en door- Uit het jaarverslag gasbedrijf: De ver werkte 2.237.442 kg steenkolen brachten volgens de fabrieksmeter 728.970 m3 koolgas op. Bovendien werd uit 52.000 kg cokes, 60.990 m3 cooksgas gemaakt. Voor landen die om de Middellandse Zee liggen is dit met name zorgwek kend op grond van de volgende over wegingen. Het maakt van dit gebied een van de confrontatie-punten tussen de twee grote wereldmachten (zoals Europa in de vijftiger jaren is geweest) Het geeft een nieuwe demensie aan ’t conflict tussen de Israëli’s en de Ara bieren, dat van een lokale oorlog een conflict wordt dat de vonk kan worden die een wereldbrand veroorzaakt. Ten slotte leidt het ertoe dat energie wordt gericht op militaire zaken in plaats van op economische. Dit zou rampzalig kun nen zijn omdat tekortkomingen op het gebied van vooruitgang en ontwikkeling de deur openen voor interne politieke avonturen en voedsel vormen voor de propaganda van uiterst links, waardoor mogelijkheden worden geschapen voor de voorvechters van oplossingen vol gens het Chinese model. Vermoedelijk dat de Sowjetunie dit laatste gevaar duidelijk beseft en dat dit een van de elementen is die haar er op dit moment toe drijft een vreedzame regeling van het conflict tussen de Arabieren en de Israëli’s voor te staan. Tunesië voelt bijzonder sterk dat haar bestemming sterk verbonden is met haar geschiedenis en aardrijkskundige ligging, hr wordt wel eens voorgesteld dat het zou kiezen voor een soort neu traliteit. Deze opvatting bestaat hierin dat het zich een neutraal Middellandse Zeebekken ten doel stelt en een beroep doet op alle buitenlandse vlooteenheden die daar thans zijn, zich terug te trek ken, nogal een vrome wens. Door welk wonder zouden de twee grote mogend heden ertoe kunnen worden gebracht de zee te verlaten waarin zij uit stra- grijpen waarom en hoe de Russen dit gebied zijn binnengekomen. Na de Cuba-crisis, toen de Sovjetunie probeerde een militaire basis te vesti gen als het ware bij de voordeur van Amerika en na een periode van inten se spanning genoodzaakt werd van haar plannen af te zien, lijkt het dat Rusland de inhoud van zijn stategische concepties belangrijk heeft gewijzigd. Het leerde de les dat het geen zin heeft wereldwijde ambities te koesteren zon der de militaire middelen te bezitten om die te schragen. Dit vereiste het vormen van uiterst mobiele strijdkrach ten volgens Amerikaans model, inclu sief een machtige vloot. Tevoren had den wij in het geval van Rusland te maken met een grote continentale mo gendheid, in de eerste plaats bezig met de verdediging van het moederland en met het oog daarop voortdurend doende haar eigen positie te versterken met een keten van vriendelijk gezinde lan den of satellieten. Dat was een wezen lijk kenmerk van het stalinisme. Nauwelijks tien jaar geleden werd de Middellandse Zee beschouwd als een Amerikaans meer, geheel in de macht van de Zesde Vloot. Nu is er een nieuw tijdperk aangebroken. Het kenmerkende ervan is dat er twee grote mogendhe den in de Middellandse Zee aanwezig zijn: de VS en de Sovjetunie, 'die zich soms tegenover elkaar opstellen en el kaar soms steunen wanneer een derde, China, aan de horizon zichtbaar wordt. Onvermijdelijk dringt zich de vergelij king op met andere perioden uit de geschiedenis toen de zee het toneel en slagveld was van andere concurreren de machten: Rome in strijd gewikkeld met Carthago of in de Middeleeuwen de voortdurende oorlogen tussen de christelijke en de Arabische vloot. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum wordt op dinsdag 27 juni in de Martinikerk te Bolsward een or gelconcert gegeven door Feike Asma. Het programma vermeldt: „Fête Dieu”, een dramatisch „kathedraal”-werk, ge componeerd op Sacramentsdag in 1918 door Hendrik Andriessen, toen de oor log in Frankrijk woedde en de bewon derde kathedralen in nood verkeerden; Prélude, Fugue et Variation, Cesar Franck; Symphonie no. 5, Charles M. Widor en Finale over de 138e psalm melodie, Feike Asma. Aanvang 20 uur. Ook ik heb zo mijn favoriet... In het strijdperk treden zal hij niet Een mexicaans zweefzadel met franjes Bon ton, dierbare Harley Davidson Voor mij gewoon het einde... wat een paard! houden, komt nu dan ook waarschijn lijk in Bolsward. Na de opening zal de Sneker Midgetgolfclub een demonstra tie geven niet alleen, maar een lid van deze vereniging, de heer Harry v. d. Zee, die zelf speelt in het Nederlands team, dat in Zwitserland zal deelnemen aan de Europese kampioenschappen, heeft zich beschikbaar gesteld op de Tenslotte: Na deze ietwat breedvoerige uiteenzetting resteert ditmaal nog slechts weinig ruimte voor het gewone buitenlandse nieuws. Het was me het weekje wel. Het weekje van show na melijk. Ook het staatsiebezoek van ons koninklijk gezin aan Frankrijk zou men daartoe kunnen rekenen, ware het niet, dat er bij ditmaal opvallend veel poli tiek om de hoek kwam kijken, nl. een toch wel verschillende instelling van Frankrijk en Nederland t.o.v. de EEG. Er is zelfs sprake van uitstel van de topconferentie, door minister Schmel zer „geen ramp” genoemd. Show ook in Engeland van keizer Haile Selassie tot ridder in de orde van de kouseband werd geslagen. Van de ver dere fronten weinig nieuws, of ’t moest al zijn dat de IRA-provo’s een bestand overwegen en de Noord-Vietnamese troepen een nieuw offensief begonnen. Het is opmerkelijk dat de penetratie van de Russische vloot begon direct na de actie in Tsjechoslowakije. De Rus sische aanwezigheid uitte zich niet in de klassieke vorm van eigen militaire bases. De operatie wordt uitgevoerd door middel van een serie onderhouds contracten - reparaties van schepen van de Sovjetvloot in geval van nood te verrichten door de landen die grenzen aan de Middellandse Zee. Nu kan men de aanwezigheid van twee vloten con stateren. De Amerikaanse vloot, ge bonden door NATO-verplichtingen, heeft haar hoofdkwartier in Napels, maar zij heeft de meeste van haar ba ses in de Middellandse Zee, zoals in Marokko en Libië, verloren. De Sow- jetvloot beschikt over enige faciliteiten in Alexandria. Maar wat belangrijker is, de Sowjet unie is nu politiek gesproken een be langrijke factor in vele Arabische lan den om de Middellandse Zee. Europa zal het beste zijn belangen in het gebied van de Middellandse kunnen verdedigen - en die belangen belangrijk en moe ten niet vergeten worden - door het scheppen van een oase van vrede en welvaart. Laat Europa bewijzen dat het een idee bezit die dynamischer, vrede lievender en aantrekkelijker is dan wel ke andere dan ook. Europa, dat op het punt staat groter te worden, moet zich niet naar binnen keren, naar zichzelf toe. Zijn veiligheid en het behoud van zijn welvaart hangen ook af 'van de manier waarop het zijn activiteiten in het gebied van de Mid dellandse Zee zal kunnen organiseren en coördineren met die van andere lan den langs de kust om hun gemeenschap pelijke problemen op te lossen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1