Wat de raad te behandelen krijgt Heakeninginne opende midgetgolfbaan Gahe SKroar SALARIS OF PERSIOEn Bolsward wil geen woonwagencenlrum Franciscus mavo te Bolsward Fan stêd en lan Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward niiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DINSDAG 27 JUNI 1972 111e JAARGANG No. 49 IT LAN FAN DREAM EN WINSKEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verkoop woning Gasthuissingel 24 te voeren. De üs hjoed to sizzen Fa. Kooistra wil uitbreiden De fa. IJ. en P. Kooistra heeft in Ontslagaanvraag F. E. Bekema Woonwagenstandplaatsen Aankoop pand Heeremastraat 2 In verband met de sanering van de Onder grote belangstelling is zaterdag-* middag te Bolsward de midgetgolfbaan geopend. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Wijzigingen salarissen gemeente-secretarissen Men kin in stien wol yn ’e loft smite, mar dér leant er gjin fleanen fan. 400 Nederlandse boeren en 70 oorlogs- bruidjes in Canada gearriveerd. Beschikbaarstelling diverse kredieten Krediet ten behoeve van de gas voorziening Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Volgens een onderzoek van de Prijsbe- heersing worden heiligenbeelden over de hele linde te duur verkocht. De houtwarenfabriek C. v. d. Witte en Zn. zal worden overgeplaatst naar Bui tenpost. De fa. v. d. Witte is o.a. uitvin der van de wonderbox, de kast, waarin een geheel slaapkamerameublement kan worden opgeborgen. De landelijke rijvereniging De Martena- ruiters te Cornjum houdt een elfsteden tocht te paard. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 4e week juni 1947 Elandslaagte, waarvoor reeds diverse panden zijn aangekocht, is het nodig dat de gemeente ook de beschikking krijgt over het pand Heeremastraat 2, alhier. Met de familie Graafsma, eigenares van het pand, is een dezer dagen overeen stemming bereikt met betrekking tot de koopsom. Gedeputeerde Staten hebben de gemeen- te-besturen in Friesland een tweetal ont- werp-besluiten doen toekomen met be trekking tot de vaststelling van de ge wijzigde salarissen van gemeentesecre tarissen en -ontvangers. Mej. Agatha Palstra, Bolswards Heake ninginne 1972 heeft zaterdagmiddag in het Juliianapark te Bolsward de midget golfbaan geopend en in gebruik geno men. De opening geschiedde door het doorknippen van een lint, dat toegang gaf tot de baan en nam deze vervolgens in gebruik door als eerste een balletje te slaan. Burgemeester J. M. A. Mulder, die na mens VVV een ieder welkom heette, zei dat de opening kon gebeuren door een goed samenspel, als voorbeeld hoe het in BodSward kan. Het park functioneert eigenlijk niet meer en dan te bedenken dat dit kostbaar geschenk van het Wees huis en St. Anthony Gasthuis, de ge meente jaarlijks 80 tot 90.000 gulden kost. Daarom werd ook de gedachte ge opperd om bij het zwembad nog iets te maken en het oog viel toen op het Juli- anapark. VW, BOOG en WAC sloegen De Amerikaenske boer yn it „lan fan dream en winsken” hat krekt deselde problemen as wy hjirre. Syn posysje is yn ünderskate opsichten noch minder as dy yn üs lan, as wy in pear lykwear- dige bidriuwen njonken elkoar lizze. De üttocht üt de lanbou, sa tortelde hy, is yn Amearika, lyk as hjirre ek by üs net om ’e nocht, grif wol in trije of fjouwer presint yn it jier. Wol wurdt dizze exodus de léste tiid - ek al wer lyk as hjirre hwat öfrjemme troch it üntbrekken fan alternative wurkgele- genheit en it wer hwat better wurden fan de molke en féprizen: De molke- priis allinne al is yn de States de léste fiif jier 36% oproun. Lyk as de boer hjirre sit dy yn Ameari ka mei it probleem fan de ynflaesje, dy’t syn producten djür makket, wylst de prizen fan syn eigen producten Un der druk steane. De swierrichheden, dy’t hjirre ünderfoun wurde by de finan- siering fan it modernisearjen fan it bi- driruw binne oan de oare kant de dobbe perfoarst net minder as hjirre yn it aide lan. Dér komt noch by, dat de boer yn Amearika tangele sit mei in faek he- ge grounbilêsting, dy’t fiks oprinne kin. Yn Nebraska, dêr’t de bidriuwen tusken de 200 en de 300 ha great binne, kaem drs. Zijlstra by in boer, dy’t in trijetüzen dollar grounbilêsting bitelje moast. Dat lycht der net om. Create lapen lanbou- groun wurde ek yn Amearika üt de pro- duksje nommen, tank sij in oerheits- preemje fan 300 a 400 miljoen goune. Fan’t jier giet it om 25 miljoen haktare, dat is likemöch tsien kear it hiele Ne- derlanske lanbou-areael, dêr’t it regear foech tsien miljard goune foar deltelle De heer F. E. Bekema, opperman bij gemeentewerken in vaste dienst gebo ren 12 juli 1928, wonende te Bolsward a/b Margaretha, Snekervaart, heeft ver zocht hem ontslag te willen verlenen uit zijn functie. Ingevolge art. 102 van het Algemeen Ambtenarenreglement wordt het ont slag op verzoek van de ambtenaar niet verleend met ingang van een dag, vroe ger dan een maand of later dan drie maanden na de dag, waarop het ver zoek om ontslag is ingekomen. Op verzoek van de ambtenaar kan hier van worden afgeweken. B en W stellen voor adressant eervol ontslag te verle nen op een nader door het college te be palen datum. gezinsbank zonder winstdoel Bolsward verarmt: 17 jaar geleden wa ren 1390 personen aangeslagen in de in komstenbelasting, tien jaar later nog 929, een achteruitgang van 30%. De achteruitgang van het zuiver inkomen bedroeg in die periode 39%, die van het gemiddeld inkomen 11%. Op de laatste dinsdag in de maand hoopt ook nu de raad van de gemeente Bolsward bijeen te komen, n.l. op dinsdag 27 juni. Het is slechts een vrij korte agenda, die de raad krijgt af te werken. Het is de bedoeling aan het einde van de vergadering enige aandacht te besteden aan de herbenoeming van burgemeester J. M. A. Mulder. Hwat hat ver band met plannen tot uitbreiding van hun bedrijfspanden verzocht enige per ceeltjes grond aan het Klein Hengste- pad te mogen kopen. Na overleg met de commissie voor open bare werken en ingewounen advies van de dienst gemeentewerken menen B en W dat tegen verkoop van de gevraagde perceeltjes geen bezwaar bestaat. Wel menen B en W dat het aanbeve ling verdient, zulks voor het rechttrek ken van de perceelsgrenzen, dat een ge deelte van een aan genoemde firma in eigendom toebehorend perceel aan de gemeente wordt overgedragen. Voorts is thans met genoemde firma overeenstemming bereikt over overna me van het voor hun panden aanwezige trottoir aan de Jongemastraat. In 1955 toen met andere eigenaren wel overeen stemming werd bereikt is het niet tot afronding van de onderhandelingen met de toenmalige eigenaar van een der panden gekomen. B en W stellen voor tot verkoop van 65 m2 en tot aankoop van 15 m2 grond aan het Klein Hengstepad als mede tot aankoop van het trottoir aan de Jongemastraat. Het is verheugend te kunnen meedelen dat de gemeentebegroting 1972 door de raad in de laatstgehouden vergadering behandeld, thans reeds is goedgekeurd. Door het ramen van een bijdrage uit de reserve is het mogelijk, na overleg met de commissie voor openbare werken voor te stellen een aantal aanschaffin gen te doen en enige kapitaalswerken uit It Boalserter heamielfeest sit der wer op. De tinten binne wer ynpakt, it sir- kus triek fierder, de strjitten binne wer oanfage en de léste patatpüdtsjes, as se net yn ’e grêften waeid binne, wer op- romme. It is hjir net it plak de balêns op to meitsjen. It hat noch al in djür feest west, liket üs sa ta. Sa’n flean- tüch yn ’e loft sil ek wol net om ’e nocht wêze en de J. W. Frisokapel en de Fo- cusmannen dogge it ek net forgees. It moat jin oangrize, dat as men der sa foar yn it spier west hat, it iene nei it oare of yn it wetter fait of forwaeit. De moat. Dér komt de nuveraerdige rege ling by, dat men net de minste groun êfstjitte mei, mar guon fan gemiddelde kwaliteit. Drs. Zijlstra hat der fiif wike omslein. It lei yn de bidoeling fan seis, mar hüs- like omstannichheden hellen him in wike earder thüs. Hy wie troch it regear dêr- re ütnoege yn it ramt fan it saneamde „leaders program” en hy mocht seis syn reisskema opstelle. As haedthema keas hy de takomstige forhalding tusken de Foriene Steaten en de E.E.G., mar ken nis oer de forhêlding mei de E.E.G. foun er dér amper, it lei blykber noch to fier üt it eachweid. Ta bislüf noch in pear reisnotysjes fan drs. Zijlstra. Hy wie fan doel op syn reis ek om tinken to jaen oan de Ame rikaenske „Way of life” en de minder- heitsproblemen. De oanslach op Wallace trochkrüste syn foamimmen, dy pp in dei fan syn foarforkiezingskrüstocht to folgjen. Hy seach nei it öfkundigjen fan de blokkade fan de Noard-Vietnameeske havens in studinte bitoging yn Albuquer que en ütfanhüze trije dagen yn de ne- ger-universiteit fan Alabama. Drs. Zijl stra hat ek noch efkes yn de Yndiane- reservaten west yn Nij-Mexico. Hy krige dêrre al gau de yndruk, dat de blanken har dêrre in enoarme skuld op ’e hals helle ha troch it üntwoarteljen fan in minskeras en troch it barbaerske üt- roegjen fan ien fan de rykste kultueren fan de wrald, hwat men nou biisiket wer hwat goed to meitsjen. Né, yn mear as ien opsjoch is de romantyk fan it lên fan dream en winsken” der al frijhwat óf. De geslaagde kandidaten voor het eind examen 1972 zijn de volgende: Marja Adema; Wiebren Adema, Mak- kum; Jan Altena; Marijke van Asma; Carla de Boer en Lies de Boer, Workum; Anneke Boersma; Marga Brandsma, Makkum; Janneke van Breeden; Jan Brouwer, Witmarsum; Alfred Canrinus; Marijke Dijkstra; Marie Foekema; Wiet- se Franzen; Annie Galama, Blauwhuis; Joop Galama, Burgwerd; Gretha Gala ma, Witmarsum; Michiel Galama, Wor kum; Annie Gorter; Marian Halma en Jan Huisman, Makkum; Age Huitema; André de Jong; Johanna de Jong, Wor kum; Trees de Jong; Cilia Jorna; Mieke Jorritsma; Marijke Ketelaar, Blauw huis; Sjoerd Ketelaar; Giny Koelmans, Makkum; Trijntje Ludema, Sanfirden- rijp; Bemhard v. d. Meer en Nico v. d. Meer, Blauwhuis; Oeke Miedema, Wor- i kum; Nico Minnema, Westhem; Domini- cus Nota, Witmarsum; Henkie Palstra; Herman Posthumus, Burgwerd; Lisa Rijpma, Greonterp; Henk Siemonsma Terwisscha v.; Anny Scheltinga, Rood huis; Terwisscha v.; Swerus Scheltinga, Nijland; Veronica Tolsma, Westhem; Jettie v. d. Weide; Joke Westendorp en Sible Westendorp, Workum; Huub Wit- teveen, Baburen 1; Henk v. d. Zee; Nel lie Zonderland, Hidaard. Twee kandidaten moeten een herexamen afleggen, slechts één werd afgewezen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, zijn de kandidaten afkomstig uit Bolsward. As immen luik is binne syn eagen for- greatglêzen. Zoals bekend zal zijn is de Woonwagen wet bedoeld om regelen te stellen ter be vordering van het maatschappelijke welzijn van de woonwagenbevolking. De wet bepaalt daartoe, dat elke ge meente al dan niet in samenwerking met een of andere gemeenten, een open baar centrum voor woonwagens in stand houdt. In artikel 5 wordt verder voorge schreven, dat de gemeenteraad, onder goedkeuring van Gedeputeerde staten, bepaalt voor hoeveel woonwagens het centrum bestemd is. In datzelfde artikel 5 wordt de mogelijkheid geopend om vrijstelling van de in artikel 2 opgeleg de verplichting te verkrijgen. Alleen wanneer het aantal plaatsen is vastgesteld op een bepaald aantal, dan wel vrijstelling is verkregen kunnen maatregelen worden genomen in het ge val eigenaars van wagens standplaats innemen binnen de gemeente op plaat sen, welke daarvoor niet uitdrukkelijk zijn aangegeven en bestemd. Gelet op de eisen, die de wet verder stelt ten aanzien van een centrum (verhar ding, verlichting, sanitair, aansluiting op waterleiding en electriciteitsnet, brand- blusmiddelen, beschutting van het ter rein, berging enz. enz.) is het onmogelijk voor kleinere gemeenten om aan alle te voldoen. Het is daarom, dat de raad besloot tot de Gemeenschappelijke Regeling inzake de stichting en exploitatie van een re gionaal woonwagencentrum in de ge meente Smallingerland toe te treden. Hiermede heeft de gemeente gedaan, wat redelijkerwijze verwacht mag wor den ter voldoening aan de wettelijke be palingen. Nu de gemeente Sneek is aangewezen als regionaal centrum voor bijstandsver lening aan woonwagenbewoners voor eeh gebied van 13 gemeenten, waaronder Bolsward, moeten eventuele woonwagen bewoners, die te Bolsward om bijstand vragen, overeenkomstig het Voorlopig Aanwijzingsbesluit Bijstandsverlening naar Sneek worden verwezen. Wellicht mede door de hier genoemde functie van bijstandsverlenende gemeen te doet zich de moeilijkheid voor, dat grote groepen wagens naar Sneek trek ken, waarvoor die gemeente onmogelijk genoeg aan de wettelijke bepalingen, voldoende standplaatsen kan inrichten. De Raad van de gemeente Sneek heeft dan ook, een verordening vastgesteld, waarin het aantal plaatsen wordt be paald op 16. Komen er méér dan 16 wagens om een standplaats dan kan Sneek geen plaats aanbieden en wor den de meerdere doorgestuurd naar el ders, c.q. uit de gemeente Sneek verwij derd. Zolang er nu geen raadsbesluit is vast gesteld, waarin het aantal standplaatsen voor Bolsward is bepaald, dan wel is beslaten tot het vragen van vrijstelling van het hebben van een centrum kun nen er geen maatregelen hier warden genomen wanneer ’n aantal, van elders komende, wagens in onze gemeente, waar dan ook, gaat staan. Justitioneel optreden is slechts mogelijk op grond van overtreding van de wet, dan wel van een goedgekeurd besluit. De huisbrandvoorzieniing nog bedroe vend. De rantsoenen voor de komende tijd zullen niet hoger zijn dan die van de vorige. de handen in één en na akties van 1 a 2 jaar kon dit thans worden gerealiseerd. De Sociale Werkplaats uit Sneek, dienst Gemeentewerken en de Plantsoenen dienst Bolsward waren de uitvoerders. Overigens geen gemakkelijke opgaaf; het komt niet alle dagen voor, dat deze mensen een midgetgolfbaan moeten aan leggen, maar men ondervond veel steun van de Koninklijke Nederlandse Midget- golfclug. Er is in Bolsward ook kritiek gerezen toen de plannen bekend waren. Deskundigen hebben verklaard, dat de Boiswarder baan tot één der allermooi ste van Nederland gerekend mag wor den. De burgemeester sprak dan ook de wens uit, dat vele Bolswarders van de gelegenheid gebruik zullen maken, om op deze manier hun balletje te komen slaan. Hierna knipte de Heakeninginne het lint door en nam als eerste de baan of ficieel in gebruik. De Sneker Midget- golfclub gaf een demonstratie ten bes te. Eén van de leden van de Sneker club - Harry van der Zee - die zelf speelt in het Nederlands team, heeft zich beschik baar gesteld op de openingstijden van de baan dagelijks aanwezig te zijn om belangstellenden het spel niet alleen uit te leggen, maar ook te leren. Na afloop werd in „De Groene Weide” burgemeester Mulder namens de Sneker Midgetgolfclub een beker aangeboden voor de eerste wedstrijd. Burgem. Mul der: „We zullen zien op welke manier we iets kunnen organiseren. Misschien een Bolswards kampioenschap, waar de beker als inzet gebruikt kan worden. We hopen dat we spoedig weer een uit nodiging naar Sneek kunnen sturen”. Dat er de komende tijd meer in het Ju- lianapark georganiseerd zal worden is wel zeker, aldus de burgemeester van Bolsward. Zoals bekend is in 1966 aan de burge meester dezer gemeente vrijstelling ver leend van de verplichting tot bewoning van de ambtswoning. Naderhand heeft de raad tot verhuur van de betreffen de woning Gasthuissingel 24 besloten. De huidige bewoner, de heer Koopmans, heeft B en W reeds diverse keren bena derd de woning aan zijn vrouw te ver kopen. In dien thans niet tot verkoop zal worden overgegaan zal er op moeten worden gerekend dat binnenkort aan zienlijke bedragen voor groot-onderhoud zullen moeten worden besteed, terwijl tevens de centrale verwarmingsinstalla- tie zal moeten worden vervangen. B en W hebben over de koopprijs behoudens de beslissing van de raad en uiteraard de benodigde goedkeuring van Gedepu teerde Staten, overeenstemming met de koopster bereikt. Zij menen dat thans geen beslissing moet worden genomen op de vraag of de ge meente in voorkomend geval al dan niet dient zorg te dragen voor huisvesting van het burgemeestersgezin in een ambtswoning. Zodra er wijziging in de bestaande situatie van huisvesting zal komen kan een uitspraak van de raad worden gevraagd. In verband hiermede komt het B en W wenselijk voor de koopsom thans te reserveren en jaar lijks de gekweekte rente bij dit kapi taal te voegen. Indien in latere instantie toch de aankoop of bouw van een ambtswoning zal worden besloten, zal dit kapitaal daarvoor kunnen worden besteed. Na overleg met de commissie voor openbare werken stellen B en W voor tot verkoop te besluiten. nymoanne wie sünt 100 jier, is fansels mar lyts. Dochs ha wy net folie gekan ker heard. Waer en wyn kin men nou ienkear net twinge en dér hat elk, dy’t in bytsrje neitinkt ek wol bigryp foar. Yn it algemien ha wy oars net as lof heard foar de opset. Binammen ek de kreaipkemerk oan wjersiden de strjit- te oant de Snitserpoarte ta, hie alle oan- dacht. Waer en wyn ha wy net yn ’e han. Sa liket it suver ek wol to wêzen mei de ekonomy al moatte hjir fansels wol oan- wiisbere oarsaken wêze, dy’t üteinlik dochs net buten de minsken omgeane, dy’t rjochting en stjür jowe oan it bistel. It lelt der nuver hinne. In deimannich lyn stiene wy nochris oan de Ferwerter sédyk. Salang as it üs heucht - en dat is al foech 50 jier - hat men hjir dwaen- de west troch slykwurkjen hwat lan op de sé to winnen. Hiele legers wurkleazen binne it waed ynstjürd om dei oan dei swier to bodzjen en yndied koe oer sa- folle jier it simmerdykje wer in ein fierder sé ynlein wurde. It hat miljoe nen koste, hwant lan moast dér komme. Kom der hjoed de dei ris om! Krekt as is men mei it lan mear forlegen as dêr om. Nou is is bihald fan it Waed it bied- wurd en wol men de polders mar wer ünderstrüpe litte. Ien fan de mannen, dy’t dêr earae yn it noarden fan de provinsje hikke en tein is, de hjoeddeiske foarsitter fan de lannelike CBTB en fan it Ken. Ned. Suvelboun, drs. R. Zijlstra, hat yn it lést fan foargeande en it begjin fan dizze moanne in stüdzjereis makke mei Amearika en dêrre de eagen net yn ’e treast, dat dit de kaldste en wietste ju- büse hawn. En hwat docht nou bliken? Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. directeur van het gasbedrijf heeft meegedeeld dat bepaalde hoofdleidingen van de gasvoorziening in de binnenstad aan vervanging toe zijn en dat de capa citeit van het lage drukdistributienet in diverse sectoren moet worden vergroot. Teneinde de gasleverantie veilig en op peil te houden is de uitvoering van de bovenbedoelde werkzaamheden urgent en het is daarom nodig dat een krediet beschikbaar wordt gesteld. Zoals uit de overgelegde bescheiden blijkt zijn de kosten genaamd op 138.230,-, namelijk 61.000,- voor de vervanging van hoofdleidingen en 77.230,- voor vergroting van de capa citeit van het lage drukdistributienet. In de primitieve begroting is reeds re kening gehouden met de kapitaalslas- ten welke zijn verbonden aan een in vestering van 214.000,- Door enkele wijzigingen aan te brengen in de bestemming, welke is aangegeven in de primitieve begroting, is de thans geraamde uitgaaf van 138.230,. begre pen in vorenvermelde 214.000,. met uit zondering van 10.000,-. Laatstvermel- de bedrag kan worden onttrokken aan de reserve. De gascommissie heeft zich met het vo renstaande kunnen verenigien en B en W stellen voor het benodigde krediet ten bedrage van 138.230,- beschikbaar te stellen. E W -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1