In Frankrijk verbroedering tussen socialist en communist de regering Knelpunten in voor het geding I i .if «•I II Australische regering vol vertrouwen in economie Hoe met collegegeld, steun aan pers, defensietop en abortus JL 3DD Gouden filmpjes Foto van de week 3E RZNTEBEWUST WEEST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 4% DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK - o o o STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „HARLINGEN” I a IB 111e JAARGANG No. 50 VRIJDAG 30 JUNI 1972 Wymbritseradeel. Australië Monsterverbond Atoomproeven Snoepje van de week Brandt Defensie Pers Abortus IgJ Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het aantal gasstraatlantaams werd met 6 uitgebreid en bedraagt taans te Bols- ward 165 stuks, waarvan 8 met twee branders. Je staat wel even te kijken. Is het een pot nat of is hier sprake van een mon sterverbond? Tot voor kort was er im mers tussen deze twee linkse partijen nog een duidelijk onderscheid. Op presi dents Georges Pompidous referendum over de toetreding van Engeland tot de Euromarkt antwoordden de communis ten enige tijd geleden b.v. ronduit „nee”, terwijl de socialisten zich van stemming onthielden. Thans verklaren de twee partijen broederlijk, dat zij zullen mee werken aan de verdere opbouw van de Euromarkt, hetgeen voor dè communis ten een rechtstreekse gehoorzaamheid ten opzicnte van Moskou inhoudt. Ook op andere punten hebben de com munisten zoveel water in de wijn ge daan, dat men zich afvraagt of zij op de duur niet in de grootste moeilijkhe den zullen komen met de door de Sov- jet-Unie bepaalde internationale partij en. Zonder blikken of blozen hebben de communisten er namelijk in toegestemd als regeringspartij „te zullen afzien van de macht”, wanneer men de verkiezin gen zou verliezen. Ook hadden de volge lingen van partijleider Georges Mar- chais er geen bezwaar tegen dat Fran krijk Md zou blijven van het Atlantisch Pact, al werd misschien wel wat overbodig in het document vastge steld, dat de Fransen niet opnieuw tot de NATO zouden toetreden. le week juli 1922 Een ander plan, dat deze week aan de orde moest komen, is de extra steunver lening aan de dag- en nieuwsbladen. raken. De conferentie betekent meer dan een flirt tussen de beide grote blok ken”, aldus de Duitse kanselier, die de afwijzing van geweld, niet inmenging in eikaars zaken en het recht op zelfbe schikking als de drie grondpijlers ziet voor de veiligheid in Europa. Minister Engels (CRM) wil over twee jaar dertig miljoen gulden beschikbaar stellen, vooruitlopend op de instelling van een bedrijfsfonds voor de pers. Er was begin deze week enige twijfel of de Niet alleen uit Australië goed nieuws, al speurend kom je ook nog wel eens zijn minister van Defensie, Michel De- bré, zich langzamerhand toch iets aan te trekken van de felle protesten in vrij wel alle landen ter wereld tegen de Franse atoomproeven. Of er zijn gewoon wat technische problemen en dan kan de klap ieder ogenblik vallen, is die mis schien al gevallen als u dit leest. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 18 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) O o o 'J' o o Bolswards Nieuwsblad Een economisch bericht ditmaal uit het verre en daardoor misschien wel wat in ons nieuwsoverzicht verwaarloosde Au stralië, een hoopvol bericht bovendien. De Australische premier William McMa hon heeft namelijk verklaard dat de overheidspolitiek tot stimulering van de economie zijn vruchten begint af te wer pen. De eerste minister wees in dit ver band op het toenemende vertrouwen van het buitenland in Australië, terwijl ook de verbetering van de werkgelgenheid een aanwijzing vormt. Vice-premier Douglas Anthony ondersteunde deze me ning door te betogen dat het land zich snel herstelt van de lichte recessie van het afgelopen jaar en dat de elementai re gezondheid van de nationale econo mie door geen enkel ander land ter we reld wordt geëvenaard. Mr. Anthony wees er in dit verband onder meer op dat de export in het afgelopen kwartaal met meer dan 17 procent is gestegen, dat de betalingsbalans er beter uitziet dan ooit tevoren en dat de kapitaalstoe- vloed ook een ongekende noogte heeft bereikt. De werkgelegenheid verbetert bovendien met de dag, hetgeen vice- premier Anthony versterkt in zijn me ning dat de economie zich binnen enkele maanden weer op een gezond en stabiel niveau zal bevinden. Minister Anthony liet overigens niet na te wijzen op de gevaren, die deze prognose kunnen be dreigen. Daarover zei hij: „We zullen waakzaam blijven op het gebied van fu sies, monopolies en collectieve prijsover- eenkomsten”. Ondertussen is dit „huwelijk” niet de enige manier, waarop Frankrijk ditmaal menige voorpagina haalde. Ook het plan de gewraakte atoomproeven in de Stille Oceaan toch te laten doorgaan, blijft de gemoederen bezighouden. Ondanks pre sident Georges Pompidou’s weigering de atoomproeven af te gelasten, begint men zich in Frankrijk ondertussen met steeds grotere nieuwsgierigheid en ver wondering af te vragen wanneer ze nu eigenlijk zullen beginnen. De eerste ex plosie zou nl. al meer dan een week ge leden plaatsvinden en nog steeds is er tot op het moment dat we dit senrijven (woensdagmorgen) volgens de registre rende stations in Japan, Peru en andere aan de Stille Zuidzee grenzende landen niets gebeurd. In Parijs geeft men twee verklaringen voor dit merkwaardige uit stel: mogelijk beginnen Pompidou en De Tweede Kamer moest deze week, vlak voor het zomerreces, nog oen aantal moeilijke politieke problemen zien op te lossen. Het voor stel van minister De Brauw (Wetenschappen) om het inschrijfgeld en het collegegeld voor de universiteiten te verhogen tot tweehon derd en duizend gulden is in het parlement zeker niet geestdriftig ontvangen. Toch is er goede kans van een meerderheid in de Twee de Kamer. De fracties van de regeringspartijen bleken namelijk tij dens het debat van dinsdagmiddag in grote lijnen positief over de voorstellen van de minister te denken. Toch werd ook door de re geringspartijen op een aantal concessies aangedrongen. Zo ver zocht de VVD-er Van Dijk minister De Brauw de positie van de werkstudente nog eens te bekijken. Ook drs. G. van Leijenhorst van de CHU bepleitte namens de drie confessionele partijen een zodanige behandeling van de werkstudenten, dat niemand van hen door de verhoging zijn studie behoeft te staken. De electrificatie van Bolsward waartoe besloten op 5 augustus 1920 kwam in de loop van het verslagjaar 1921 tot stand. Het aantal aansluitingen bedraagt reeds 88 voor licht, 13 voor licht en kracht, 5 voor kracht en 1 hoogspanningsaan- sluiting. Hoofdmotief van de optocht te Bolsward in de komende feestweek: de intocht van stadhouder Dyderick van Bronkhorst te Bolsward op 26 aug. 1572. Niet iedereen is intussen even blij met de verzoeningspoging. Vooral voor ie mand die in de frontlinie staat tegen ’t communisme en ook als socialist steeds op de bres stond de democratische vrij heden tegen het rode gevaar te bescher men is een dergelijke fusie moeilijk te verteren Slecnts enkele uren, nadat in Parijs tussen de Franse socialisten en communisten overeenstemming was be reikt over een gemeenschappelijk ver kiezingsprogramma, rekende de West- duitse kanselier Willy Brandt b.v. in een rede voor het congres van de Socialis tische Internationale in Wenen fel af met alle toenaderingspogingen tussen socialisten en communisten: Het demo cratische socialisme mag ook in de toe komst in de strijd tegen het communis me geen stap terugdoen; nog minder dient het zich tegenover het communis me te schamen”. Brandt ging diep in op de Europese Veiligheidsconferentie, wel ke volgens hem nog voor de zomer van 1973 zal kunnen plaatsvinden: „De be langen van de blokvrije en neutrale lan den mogen daarbij niet in het gedrang Minister De Koster (Defensie) heeft ont kend dat er in de legertop verschillen van mening bestaan. Hij vertelde dit de Tweede Kamer bij een interpellatie door de heer Stemerding (PvdA). Aanleiding waren de overplaatsingen van een aan tal „kritische officieren” vanuit Den Haag naar plaatsen in het land. Deze officieren voelden zich weggepromo veerd (of gedegradeerd) omdat zij het openlijk niet eens zijn met generaal Van IJsselstein, de chef van de generale staf. De officieren, die zich gesteund we ten door de commandant van het eerste (en enige) legerkorps, menen dat de defensiegelden omlaag kunnen door een betere organisatie. Daarbij zou de slag kracht van het leger volgens hen niet in gevaar komen. Eén van de officieren de heer Volten, is overgeplaatst. Naar hij zelf meent uit wraak. De minister vertelde dat met de heer Volten over leg is gepleegd over de overplaatsing. De heer Volten - in het parlement aan wezig - ontkende dit in de wandelgan gen. Tijdens een tv-gesprek moest de minis ter later toegeven dat wel een jaar ge leden de mogelijkheden van een over plaatsing zijn besproken, maar dat het Tweede Kamer wel mee zou gaan met de verdeelsleutel, zoals de minister die heeft voorgesteld (50 procent op basis van advertentieverlies, vijftig procent op basis van het aantal redactiepagi na’s). De confessionele partijen hebben voorgesteld hier 4060 van te maken. Een groep van achthonderd journalisten wilde deze week een petitie aan de Twee de Kamer aanbieden, waarin wordt ge vraagd redacties medezeggenschap te geven over het voortbestaan van hun kranten. De journalisten wijzen op de gevaren van een subsidieverlening, die alleen gebaseerd is op basis van renta biliteit. De ideëele kant moet minstens even zwaar wegen als de commerciële, vinden zij. betrokken besluit niet met de officier is doorgenomen. De minister zei overi gens dat het een teken van democra tie is als in een leger andere meningen worden geurt. heer Evert Hugo Wijbinga, die overi gens sedent 1 oktober daaraan vooraf gaande in het bedrijf was. De geschiedenis van het gebouw als sociëteit, ten dienste van een „vereni ging voor gezellig verkeer”, is helaas en dan ook maar ten dele, na te gaan van af 23 juli 1900. In het ledenregister prijkt op genoemde datum als eerste Jo han Bötger, electro-ingenieur, woon plaats Hannover, geïntroduceerd door G. C. Eisma. De dan tot 13 oktober 1902 volgende namen van leden en introducé’# zijn voor het grootste deel afkomstig van personen die buiten Bolsward woonachtig waren. Bolswarder ingeze tenen die in ’t register voorkomen zijn: J. W. Harkema, S. J. T. Plantinga, D. Banning, W. de Graaf (gymnastiekle raar), B. L. de Glopper (kantoorbedien de), W. E. Duyn (ontvanger registra tie), A. A. J. Korteweg, J. Bölger (inge nieur, waarschijnlijk dezelfde als eerst genoemde), J. Faber, H. Donker (com missionair), K. Terhenne (slager). Van de na 19 juni 1902 ingeschreven leden valt zelf niet eens meer hun woonplaats na te gaan, want opeens zijn er 5 blad zijden uit het register gescheurd (ten dele wellicht in verband met de oorlogs jaren 1940-1945). Wel vinden we nog een „losse”, ongedateerde ledenlijst, waarvan enkele namen vooral de wat oudere lezers van dit blad nog wel zul len aanspreken: H. Beekhuis, H. Eisma, K. Falkena, C. M. de Haas, J. H. King- ma, H. R. Kingma, K. Plantinga, G. H. Plantinga, S. J. T. Plantinga, K. van Ringh, Jul. Stockmann, L. J. Timmer. Het register op zich vervolgt pas op 28 april 1961 en de laatste naam is inge schreven op 7 mei 1971 De sociëteit als gezelligheidsvereniging van uitsluitend mannen telt thans plm. 40 leden, waar van slechts 1 van buiten Bolsward, die in Heerenveen woont. Lid kan men uit sluitend worden door introductie. Iedere vrijdagavond komt men bijeen om te biljarten en te bridgen. En uiteraard ook om te praten. Af gezien van de sociëteitsleden: wie uit Bolsward of wijde omgeving zou „De Doele” niet kennen of destijds gekend hebben. Velerlei is er in de loop der ja* ren „te doen” geweest. Toneel- en ver- enigingsuitvoeringen, Floraliafeesten, balavonden, filmvoorstellingen, tum- kampioenschappen en tentoonstellingen. Misschien weten sommige lezers zich nog te herinneren, dat in de vooroorlog se jaren de toenmalige exploitant de heer Klaas Galama een blaadje uitgaf dat „Nieuws van De Doele” heette en ’n „Orgaan voor amusement voor Bols ward en omstreken” was. Het eerste (en enige bewaard gebleven) nummer van juni 1936 geeft een ware bloemle zing van de ondernemingsgeest van de heer Galama. Niet alleen vindt men ’n opsomming van alle verenigingen en ge- zelscnappen die in De Doele optraden. Ook de plannen van de exploitant zelf worden ontvouwd. En deze zijn niet mis. De firma Welte worden de bioscoop voorstellingen voor het a.s. seizoen toe vertrouwd, er is reeds oen afspraak met de directeur van de Henriëtte Davids Revue over de nieuwe revue „Daar knap je van op” en voor de a.s. kermis is offerte gemaakt door de impressario van de beroemde Fritsch Hirsch Ope rette. Dan komt er overigens minstens een of twee dagen toneel, operette of variété, de andere dagen cabaret of bal. Voor het a.s. seizoen wordt ook met in ternationale gezelschappen onderhan deld. Genoemd wordt het Amerikaans ensemble „The Broadway Parade”, een origineel Zuid-Amerikaans-Cubaanse troep met zangers, dansers, danseressen, banjo-players en Cuban hot boys. Geën gageerd zijn nu reeds Henriëtte Davids Revue, Verenigde Schouwspelers, prof. Melanchini and miss Eli Fé, A. M. de Vries conférencier, De Harlingers, dans- orkest, Tom Cedor en zijn Band, Broad way Parade, The Travellers, stemmings- orkëst, Wim Grundler, attractieorkest, prof, de Vreede, goochelaar en schaduw beelden. Men ziet het, ook ip dit terrein zat er destijds „vaart” in De Doele. We schrijven thans anno 1972. In 1964 heeft de familie Wijbinga de accommo datie uitgebreid met een bijzaai naast ’t eigenlijke gebouw. Sindsdien hebben reeds velen daar him eerste of zoveelste huwelijksfeest gevierd. En laat het al lemaal verder niet meer zo spectaculair zijn als weleer, De Doele is het trefpunt voor velen gebleven. Voor wekelijkse re petities van zang- en muziekverenigin gen, voor uitvoeringen en incidentele bij eenkomsten van allerlei plaatselijke en niet-plaatselijke verenigingen en gezel schappen en niet te vergeten voor de agrarische bevolking van Bolsward en omstreken in „de beurs” op donderdag morgen. Het aanzien van het gebouw is nog uit stekend, zoals de foto duidelijk Iaat zien. De exploitatie is bij de familie Wijbinga in goede en vertrouwde handen. De Doe le is uit het Bolswardse stadsbeeld ei genlijk niet weg te denken. Moge het zo blijven tot in lengte van jaren. De foto werd genomen door de heer Joh. Elzinga, Joh. Prooststr., die ook ditmaal weer zelf zorgde voor het commentaar. Het gaat in onze tijd naar steeds groter eenheden. Zelfs in de po litiek moeten de kleine één-partij winkeltjes plaats ruimen voor de door fusies ontstane supermarkten. Wij zien dit in ons eigen land (PAK, samenwerken christelijke partijen), we zien dat ook in het buitenland. Zo zijn voor het eerst in de geschiedenis de Franse so cialisten en communisten het eens geworden over een tot in details vastgelegd gemeenschappelijk regeringsprogramma. Na een mara- thonoverleg dat de hele nacht voortduurde, hebben de secretarissen- generaal der beide partjjen dinsdagmorgen vroeg hun handtekening gezet onder het voor de Franse politiek bijzonder belangrijke docu ment. Kort daarna troostten de twee leiders met champagne op de gemeenschappelijke toekomst van hun partijen. Zowel socialisten als communisten nopen dat dit diepgaande akkoord een groot aantal, thans nog tussen de linkse gaullisten, de uiterst linkse P.S.U. of de radicalen zwevende stemmen naar hun splinternieuwe Volksfront zal trekken. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De regering heeft eind vorige week een nieuw wetsvoorstel over de abortus in gediend. Het voorstel is een poging een compromis te vinden tussen de verschil lende standpunten binnen de regerings partijen. De VVD wil met oppositiepar tij PvdA een z.o groot mogelijke vrij heid, de confessionele partijen zo veel mogelijk beperking. De regering zegt nu dat een arts die een abortus over weegt één andere arts en minstens één deskundige moet raadplegen. Hij be hoeft hun advies echter niet op te vol gen, hij moet als enige beslissen. Bij vorige formulieren was de arts wel ge bonden het advies op te volgen. De nieu we regel is een duidelijke tegemoetko ming aan de VVD, die had laten weten tegen te stemmen als ’t zgn. multidis ciplinaire team te veel te zeggen zou krijgen. Gerekend naar het opschrift op de ge vel, is het gebouw op de foto neden ten dage 105 jaar oud. In feite moet het oorspronkelijke veel ouder iijn, want naar de tegenwoordige exploitant ver telde was er plm. 1820 reeds een socië teit in gevestigd. In 1867 zou het echter na een brand in de tegenwoordige stijl zijn herbouwd. Hoe dan ook, blijkens gegevens in een koopakte van 22 maart 1900 kwam toendertijd Harke Wiersma, sociëteit- houder te Sneek voor de somma van f 3425,ten kantore van notaris M. Schotman Mz. in het bezit van „een huis aan de Koe- of Nieuwmarkt te Bolsward met stalling schuur en erf, strekkende tot aan de Gasthuishaven”. Merkwaar dig mag heten, dat in deze koopakte, hoe uitvoerig dan ook opgesteld, niets is vermeld omtrent de bestemming die het gebouw destijds had of van nu af aan zou krijgen. De heer Harke Wiersma is ook de eer ste naam die we tegen komen bij het raadplegen van de lijst van de achter eenvolgende exploitanten van „De Doe le” en ook officieel houders van een vergunning „tot verkoop van sterke drank in het klein”, ingevolge de Drank wet. Deze werd volgens bewaard gebleven gegevens uitgereikt op 2 april 1900, maar op 30 juli 1921 overgedragen aan de heer Johannes Cornelius Stoop. In gaande 1 mei 1933 kwam de vergunning in handen van de heer Leo Bernard de Vries. Op 20 april 1935 werd de vergun ning overgesenreven ten name van Klaas Galama, op 13 april 1938 werd dit Ijsbrand Galama. Op 20 april 1945 kwam Hugo Holke Galama, op 16 sep tember 1946 de heer Tjalling Weldring. Na zijn overlijden heeft diens echtgenote op 26 januari 1961 de vergunning over genomen en op 4 januari 1962 overge dragen aan de huidige exploitant de Op 5 juli zal voor de eerste maal in de geschiedenis een volksvertegenwoordi ging worden gehouden door mannen en vrouwen. pees geld” uitgekeerd. De Europese Commissie heeft dit bedrag ter beschik king gesteld voor elf Nederlandse pro jecten op het gebied van landbouwstruc tuur en afzet en verwerking van land- bouwprodukten. Het leeuwedeel, ruim f 4 miljoen, gaat naar de ruilverkaveling Nieuw Scheem- da (Groningen). De ruilverkaveling in Friesland krijgt ruim f 2 miljoen. Zo zijn we na een rondblik over net we reldgebeuren - waarbij we aan veel stil- een meevallertje tegen. Zo krijgt de Ne- I zwijgend voorbijgingen - weer thuis, derlandse landbouw f 18 miljoën „Euro-1 want ook wij horen tot die grote wereld. 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1