Friese Vredehoven onze GabeSkiw Fa. 0. 0. aan den Berg Notities bij os I en XL VI Bolsward (5 vervols) TRANSISTOR RADIO’S sparen deposito’s llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan Fekansje Geslaagd Zilveren filmpjes I -■ bondsspaarbank bolsward ZEER VOORDELIGE AANBIEDINGEN SNEEKERPOORT 10 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll - Hwat hat u li -ÉS jMWNiiMg I* ft w..™. ml Mtai 11 le JAARGANG No. 51 DINSDAG 4 JULI 1972 us hjoed to sizzen p. Vanzelfsprekend staan we ook even Spaarbank Bolsward 80 jaar. De measten leauwe earder ien each, as twa earen! Advertentieprijs: 20 et per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag „Mijn jong leven moest ik geven, dragen moest ik smart en pijn, God om het lijden van ons beiden wil Uw Jetty genadig zijn.” rusken en snilen der fierhinne üt, skynt it lan maitiids net mear ut in readens fan kleanbeare earmoede, mar sünder hieltyd mar wer kunstmjittige ynjek- sjes soe it lan hommels wer forearm- je. Fochtichheits- en sürgraed spylje in greate rol. Ek sünder marren soene de arbeiderswentsjes hwat langer hwat mear leech komme to stean of forfalle oan improvisearre rekreaesje. Der is bi- rekkene, dat as it mei de tobekrin fan de lanboubifolking yn it a'lgemien en yn de neiste takomst wol sa bliuwe sil (en der is suver neat dat de oare kant üt- wiist) it tal minsken dat nou noch syn brea yn de marpolders fynt, sa’n goed 600, yn it jier 2000 al tobekroun wêze soe oan de helte hjirfan. Dy oerbleaune 300 sille de biilêstingynspekteur amper ünderhalde kinne, lit stean fan fetmeste. Dan de takomst seit men: per jier in 2 miljoen oemachtingen, yn de bungalows nochris oardelimiljoen. In moaije ynstrui- jing as men der de man nachts in goun- tsje (faeks dan wel mear) foar deltelle moat. Dér moatte hiel hwat foarsjen- ningen komme, hiel hwat patatbakkers en hiel hwat obers, hiel hwat kaertsje- knippers en neam mar op. Plakken as Makkum en Warkum sitte aenst op si de, se sille ütdije ont plakken fan in 5 a 6 tüzen ynwenners. Parregea sil ek wol fordübelje, fortrijedübelje faeks wol. Gans nije wegen sille dit superrekreaes- jegebiet üntsliute moatte. Der komt ek foech 300 pounsmiet natuergebiet: bosk almeast. Sa sjoen nat de Nynkepleats- eigners it net sa raer bisjoen en meitsje der mar in restaurant fan. It is dêr nou Fekansje nimme, frij, sünder twang, fijn fan ’e fang, eigen baes, alllinne. In sfear dy’t haget dêr’t men forbliuwt, neat dat jin driuwt of oerein jaget. Fekansje fiere, ütlitten freugd, ’t yn ear en deugd ris moai forsiere. De frfjheit fiere jild net tomin, in fleurich sin, hup falderiede. Fekansje nimme winsken? ja ien tankber foldien twa wiken sinne. De coloradokever vreet aan onze oogst en deviezen. De oude traditie om ter gelegenheid van de te houden b. en w. vergaderingen te Bolsward het stadhuisklokje te luiden in ere hersteld. Het aantal bezoekers van de openbare leeszaal te Bolsward bestond in de afge lopen maand uit 11 dames en 15 heren. Motorboot per week te huur. K. M. Frit* sma, Hennaard. Weer extra spoedeisende raadsvergade* ring te Bolsward. Onderwerp: opnieuw 14 woningen voorschot verlenen (Patri* mohium). Tegen de heer v. d. Zee, v. d« Meer en de vrijbuiter (de Jong). De heer P. G. van Dijk geïnstalleerd tot raadslid der gemeente HennaarderadeeL Plechtige onthulling van de gedenksteen te Workum. Het rijverbod op zondag wordt nog niet opgeheven. Als alle tuben worden bewaard heeft Nederland 100.000 kg lood per jaar be* spaard. Tweemaal zoveel studenten ingeschreven als voor de oorlog. Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Gjin yndielde üren, de tiid haldt skoft, fol simmemocht letter üt toe ren. Aan de middelbare tuinbouwschool te Frederiksoord Slaagde voor het diplo ma Hovenier, de heer Eelke Boersma te Bolsward. le week juli 1947 Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Het artikel over de Rooms Katholieke begraafplaats was wat lang uitgevallen en hebben we daarom de vorige maal afgebroken. Hier volgt de rest van de notities. In de eerste plaats dit: Over het al gemeen ziet de r.k. begraafplaats er netjes uit, maar er zijn toch wel erg verwaarloosde gedenktekens bij, gebroken zerken, verwil derde bloemperken, verveloze kruizen, scheefgezakte zerken, maar al is het zo erg als op het oude gedeelte van de algemene begraaf plaats met, er wordt af en toe de overledene veel oneer aangedaan. IT MARREPLAN - DREAM OF TINKEN Tafailich of net, op itselde stuit krigen de riedsleden fan Warkum en Wün- seradiel forline wike moandeitojoun it marreplan op tafel, in tasfol papier, dat der net om liigt. Hwa’t oant nou ta tocht, dat it mar hwat loftfytserij wie, wit nou wol better, it is langer gjin dream mear, mar wurd tinken. Dêrmei wol fansels net sein wurde, dat de saek al ütiten is, it is noch mar in „praet- plan" en der sille noch wol hiel hwat wurden oan smoarch makke wurde, mar in serieus plan is it wol. Der is wakker -9-1879 to Easterein, forstoam 14-ll-’55 to Oranjewald”. De laatste was als voofganger van dok ter Staverman in o’nze eerste Bolsward- se periode, nu een 15 jaar geleden onze buurman en huisarts. We herinneren ons hem als het gemoedelijke type, dat zo model kon staan voor een streekroman. Jammer dat op rij 25 weer eien geheel verveloos kruis staat. Even verder staan bij de groeve van Sipke Willem de Jong, oud-lid Ged. Staten van Fries land, Ridder in de orde van de Ned. Leeuw, oud Burgemeester van Bolsward. Strijder voor Sobriëtas, geboren te Lem mer 1880, overleden te Bolsward 1949. Het was een burgemeester, voortgeko men uit het bedrijfsleven (aannemer). Uit zijn ambtsperiode dateert de nieuwe vleugel, waarin thans de secretarie is ondergebracht. Om nog even in de ge meentelijke sfeer te blijven: Stonden we op het eerste gedeelte reeds even stil bij de plaats waarheen we eens de nestor van de raad, die ietwat vaderlijke en een altijd bedachtzame J. Boekema mee te rusten legden, hier ligt de eerdere waarnemende burgemeester Teake van der Zee tevens lid van Prov. Staten met de blijde roep: „Geloofd zij Jezus Chris tus, eveneens Frans Baukes van der Meer (met prachtig gebeeldhouwd re liëf madeljon (vervaardigd door zijn schoondochter Akkie van der Meer-van der Klei?). En even verder Petrus Bij- voets, allemaal prominenten van de zo strijdbare kvp-fractie in de raad, ten slotte één voor één gevallen in de strijd. Hoe herinneren we ons hem nog als mannen van het rijke Roomse leven met een zeker allure. Hoe pijnlijk denken we ook terug, hoe we in het laatst van zijn slepende ziekte afscheid namen van de heer Bijvoets. Wij wisten dat hij menselijkerwijs niet weer beter kon. Hij zelf moest het ook geweten hebben, maar de een verzweeg deze droeve we tenschap voor de ander. Hen mooi modem monument heeft Wie be van de Werf, geb. 1899 te Hartwerd, overleden 1938 te Bolsward, gehuwd met Pietje de Boer, met op dezelfde zerk de naam van Wietske Miedema in 1939 ge boren te Burgwerd, in 1962 overleden te Bolsward geliefde echtgenote van Ate v. d. Werf. Op een veel oudere zerk, ’n halve met ovaal de namen van twee kinderen fan fam. de Boer. Dan iemand naar wie een niet onbelangrijke straat is genoemd: Antonius Hendrikus van der Katholieke gemeenschap in Bolsward IS er in weerspiegeld. Tot slot nog dit: dit was een moment-opname van augustus 1971. Wegens chronisch plaatsgebrek kon het niet eerder geplaatst. Opmer* kingen over verwaarlozingen, bloemen enz. kunnen dus inmiddels zijn achter* haald. Niet ver van de Calvarië pp rij 13-14 is een gemetseld monument met verfloos en dus naamloos kruis. Het is totaal overwoekerd door het onkruid en een volkomen aanfluiting. Erg eenvoudig is de’ gedenkplaat waar alleen staat „Moe der 19041967 J. Rijpma” waarbij de laatste naam eerder de ondertekening dan de naam van de moeder zal zijn. Op een naamloos monumentje lezen we: „Het leven verandert en wordt niet weg genomen”, wel een zin om even over na te denken. Een ander krijgt als troostwoord mee „Mijn God en mijn al”. Soms staan we plotseling aan het voe teneinde vasi de laatste rustplaats van iemand die we heel goed kenden of van wiens ter aardebestelling we getuige wa ren. Zo b.v. als we van onze vroegere buurman die door een auto-ongeval zo tragisch om het leven kwam, lezen: In Memoriam Johan Petrus van Venrooy geb. te Maren 8-2-1908, te Purmerend 21-121959. In Paradisum Deducant te Angeli. Wel voel je die schok bij het lezen van die laatste fatale datum. Zo ook als we staan bij het graf van Wim Lunter 1930-1956 die als jeugdig vliegenier verongelukte. Nog als de dag van gisteren herinneren we ons de be grafenis met militaire eer, het dof ge dreun van marcherende (aarzen, de sa luutschoten. Was het niet een regenach tige dag? Stonden we toen aan de ge opende groeve nu lezen we het troost woord: „In de lucht Christus tegemoet” en deze tekst: „Gij zijt het die het lot voor mij wierp, een prachtig deel viel mij toe, want door uw aanschijn vervult dit mij met vreugde”. Evers Bonte (1907 -1945) roept vanaf zijn zerk het de be zoeker troostrijk toe: van ’s Heeren goedheid wil ik eeuwig zijn. Een even waardig als eenvoudig op schrift kreeg Maurits S. Zeinstra 1885- 1951, nl. 3 gebeeldhouwde kaarsen met de woorden. Et lux perpetua luceat eis. Op dit dichtarme Vredehof (dicntarm b.v. in vergelijking tot dat van Hart werd,, Itens en Mantgum) vinden we dan toch een rijmspreuk nl. bij Jetty Ga lama 1920-1946 na een droevig ongeval overleden op 1 mei van laatstgenoemd jaar, n.l.: Geslaagd voor het eindexamen Geref. gymnasium te Leeuwarden de heef Adam van der Woude te Oosterlittens. it keapjen fan in nije Daf, as jo oars in Rolls Roys koft hawwe soene, mar for- jit net fan it „fortsjinne” jild kinne jo noch gjin Fiatsje bitelje! Sa is it hjir ek, it tokoant kin wol lytser wêze, as it bidrach dat oars ynverstearre wurde soe, mar de 230 miljoen moat der al komme fansels. Nou is dêr in jiidsjitter foar seit men. Alwer akkoard, mar dy docht it ek net om ’e nocht en der sil wol rinte en óflossing komme moatte. De oankeap fan de groun, it minne mar- lan, dêr’t aenst de fisken wer swimme moatte, is oars de swierste pont net, hwa’t dat miene mocht. Dat is mei in fiif miljoen bisjoen. It giet hjirre om in foech 3000 pounsmiet, dat skeelt al les net. Wol giet der gans jild sitten yn it bouryp meitsjen fan de groun foar fjirdeltüzen bungalows, rekreasjewen- ten, of hoe’t jo se mar neame wolle: am per 27 miljoen goune. De walbi-skoei- jing sil ek hast f 7 miljoen ferg je en nije wegen moatte amper f 9 jilde. Dan moat der in foech tunnel komme yn de wei Boalsert-Warkum (foar fiif miljoen) en in jachthavensysteem fan amper f 8 miljoen. Dat is noch al hwat, mar it is noch neat by de bou fan de trije en in heal tüzen bungalows. Troch searjebou hoege se per stik dan wol net sa djür to wêzen (f 37.500,meielkoar is it in sifer, dat amper is oer to sjen: f 131.250.000,00. Oant nou ta ha wy noch mar allinne de reade sifers neamd. Stiet dêr dan neat tsjinoer? Fansels, oars soe it net bést wêze. It measte komt üt de opbringst fan de kavels foar de wenten. Dit soe goed f 50 mil- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en wat lompe tombe vormen de gedenk tekens van Petronella van den Oever- van der Werf (1903-1969) met: „Op U o Heer heb ik gehoopt” en (in witte uit voering) voor S. Ysbrands Galerna, 1880-1967 echtgenoot van S. D. van de Vleugel 1880-1968. Een zeer modem gedenkteken, in mon- driaans gelegd tegelmozaiek kregen de heer Bernardus Joseph Zantman en echtgenote resp. 1880-1967 en 1884-1966. Eveneens een mooi modem geaderd mar mer Piet Mulder 1893-1970, een eenvou dig en daardoor juist veelzeggend ge denkteken Sicco Lunter 1888-1969, een RIP-kruis met bloemen aan de voet Nan ne Andries en Aaltje Jelmersma. Merk waardig om het beeldhouwwerk is ook de zerk van Agnes van der Meuten, echt genote van Thomas van der Werf, over leden 1903 in de ouderdom van 37 jaar: van een boom snijdt een hand met een sikkel, die te voorschijn komt uit een soort wolk een blad als teken van voor tijdige dood. Ook de uitgebrande toorts wijst daarop. Hoevelen nebben in Bolsward niet een schilderstukje of tekening van de altijd volijverige tekenleraar Taco van der Meer 1890-1964, die met zijn echtgenote Aleida Scholtens 1900-1967 rust onder de artistiek uitgevoerd witmarmeren kruis- Veel bloemen worden steeds ge bracht bij het eenvoudige maar mooie gedenkteken voor Jantje Bredenbach 1888-1968, echtgenote van de voormalige stadsomroeper en aanplakker de altijd zo vriendelijke Hilarius Postma. Er staan er 5 gevulde vazen. Dat er ook nog 7 lege vazen en potten staan is ech ter van het goede iets te veel. Ze zijn hiermee tot de uiterste rand van dit vre dehof, waar destijds wel de eerste be gravingen zijn geschied. Helaas zijn de alleroudste zerken hier sterk verwaarloosd, zodat we moeilijk kunnen uitvinden welke de oudste zerk in gepeins verzonken stil bij de grafstede van „Omke Sybren Hanenburg 1881- 1947.” Een geheel Friestalig opschrift Ven, de populaire onderwijzer en diri gent, eenmaal zelfs bij een koninklijk bezoek. Een mooie friese tekst is: „Oan de nei- tins fan Agnes Regina Huitema berne 21-1-24 to hóf brocht 13-8-’46”. Us leave frou, -mem en beppe Grietje Tolsma, en leave heit en pake Hieltje Huitema 1893- 1963. Op een zuil ook voor Bolsward zeer bekende namen, als A. C. D. Stockman 1854-1924 gehuwd met Cath. Ypma en hun zoon Bernardus Julius Stockman Verder nogmaals een fries „Us leave, frou, mem en Alde- I foltógje kin as er yn it foar al wit, dat it-dochs mei it ütjaen neat wurde kin. i Plannen lyk as ditte, dêr’t safolle fan- tasije ta nedich is, safolle futurology, safolle tinkkrêft, kinne gewoan net ta stan komme, as men seis as makkers net oertsjüge wêze soe van it feit, dat de kans fan slagjen reëel is. Nou ha de riedsleden der net folie fan makke, doe’t se har hüswurk mei kri gen en hja sille der to’nearsten ek wol net folie fan meitsje, hwant hja hawwe as wy it goed bigripe to ndlden krige, yn dit stadium der net oer yn diskusje to treden. As dit sa is, achtsje wy dat in like reedlik bigryplik forsyk. It soe mar hjitte hollen jaen. Better is alles earst mar ris rêstich bisinke to lltten en dan oan de han fan de sifers en prog noses der op saeklike basis oer to pra ten. Saken as dizze komme sa gau yn de emoasjonele sfear, binammen as ei gen bistean dêr mei mank is. Om dyselde reden sille wy üs ek op dit stuit mar fan kommentaer ünthalde en üs biheine ta it werjaen fan hwat si fers en rjochtlinen. Alderearst dit: It plan lycht der net om. Sa’t nou liket, moat it in foech 230 miljoen kostje. Gean der mar oan stean! Men soe siz- ze by sa’n astronomysk getal (yn sin ten. 23 mei 9 nullen der efter!) komt it op in miljoen net oan, mar men hat nou al ütrekkene, dat de eksploitaesje in to- koart opleverje sil fan f 6.8 miljoen. Dan mar oergean? Ommers dêr is de Nynkepleats mei syn neal miljoen noch neat by en hwat is dêr al oer beard. Né, 1887-1962. opschrift: beppe Susanne Hiemstra, berne kleaster 1898, forstoam to Boalsert 1965 en üs leave heit en pake Rients Joma, berne to Kubaerd 1890 forstoam to Boalsert 1968. Op een zuil met lelies versierd smeedijzeren hek IJtje Galema (1896) met verwanten. Een fraai modem monument tegen het achtzijpand is dat van de zo vroeg ge storven Boudewijn P. Terbraak 1941- 1968 met als tekst de slot apothese uit net bekende 1 Cor. 13: „Thans zien wij in een spiegel onduidelijk, maar straks als van aangezicht tot aangezicht.” Vele oud-leerlingen zullen nog wel eens even toeven bij de laatste rustplaats van hun sympathieke schoolhoofd Jan J. A. Roe- lants (1905-’66) of ouderen bij dat van hun hoofd Martinus H. Ridder. Een eenvoudig familiegraf heeft de fa milie Bootsma. De zerk van Bernardus Oosterbaan is helaas verzakt. Zagen we eerder een kindergrafje waar burgemeester Geukers zijn naamloos kindje legde, ooik het gezin van de hui dige burgemeester Mulder leed een droef verlies en moest de kleine Michieltje af staan, 5 jaar oud (1957). Op een antieke zuil met rouwkrans le zen we de naam van Henrlca Josephus Bruinsma (1874-1890) en Gerard Wy- nandes Bruinsma (1883). Van Bauke A. Joma (1901-1952) staat meegedeeld dat hij lid was van het RK armbestuur en lezen we de spreuk: „Heden zij uw woonplaats in vrede”. Een moderner versie van de altijd toch hééft Johannes Simme Veldman 1908- 1957 „Hy rêste yn frede”. Op een een voudig houten kruis lezen we „Gedenk Ype, RIP”, meer niet Het valt ons toch op, hoeveel houten kruizen nog op dit kerkhof zijn geplaatst. Helaas zijn ze veelal verveloos of nauwelijks meer te lezen. Soms komen we ook namen te gen van vrij recente sterfgevallen, die toen niet erg gemeengoed zijn in Bols ward, b.v. van Titus Vogelvanger 1884- 1967 en Tjalkje Zilder 1888-1968. Bij perk 11 zien we nog een gietijzeren kruis, het is helaas naamloos. We zien veel verlepte en zelfs verrotte bloemen, maar een prachtig bloemstuk staat op het ook overigens welverzorgde graf van „Onze lieve vrouw, moeke en beppe Janne de Vreeze” (Proeft u de drie ta len in de aanhef, Nederlands, Bolswards en Fries?). Een klein houten kruisje draagt alleen het opschrift Veronica 11-12-65. Onlangs vertelden we de nog schaarse bewoners van Engwier, dat we hier en daar nog grafzerken gevonden hadden van mensen, die in dit miniatuurdorp waren geboren (en soms getogen) en zich het niet schaamden dit op hun zerk te laten vereeuwigen. Hier hebben we er een voorbeeld van: Reinschje E. Teernstra, geb. te Engwier 1865-1922 en Rein E. Teemstra, geb. te Engwier 1869- 1952. Van twee houten kruizen is er een geplaatst ter nagedachtenis aan Geertje Hettinga geb. te Wolsum 1868 overleden 1950, het andere is practisch verveloos. Even stil staan we ook bij Laas Hep- kes van der Zee t 1943 oud 87 jaar en Ida Gerritsma t 1947 oud 77 jaar. Op een geheel apart monument (een kruis» oprijzend uit een keisteengroep) lezen we in kleine bescheiden lettertjes Robert Teernstra 19-4-’39 10-l-’60. Het graf van Willem Yedema t 1951 en Reinskje Langedijk t 1958 (toch nog niet zo lang geleden opgericht) is een grote wildernis. Tot zover het gedeelte aan de linkerzijde, de meest nieuwe af deling dus. Nu nog enkele opmerkingen over het rechtergedeelte, het oudste. Dit geeft een meer onsamenhangendbeeld, ver oorzaakt, door de vele nieuwe begravin- gravingen. Naast oude vervallen vaak zeer traditionele, soms zelfs wat pom peuze, zo niet bombastische zerken tref fen we hier ook moderne aan, meerma len sober en toch voornaam van stijl. Di rect bij de Calvarië al een paar voorbeel den hiervan. Het zijn de friestalige zer ken met het opschrift: „Hjir binne to hóf brocht Maria Brandsma berne 8-12- 1881 to Gaest, forstoam 5-10-1931 to Boalsert en „Dr. Sibele Andela berne 29 MM*' O is op dit gedeelte; deze enclave in Bols- wardse vredehof, die vertelt van zoveel lief en leed, die zo menigmaal getuigt van een beter leven, dan dit aardse was. Heel de zo rijk geschakeerde Rooms wurde, dat men fan it marlan as lan- bougroun net it measte mear forwacht- tsje moat. Mei steeeh en dreech bodzjen, mei dong en kunstdong is de kwaliteit wol hwat opfizele, binne de plakken mei it lan wer splis komt to stean? Van Meel mei wol in helikopterke ha om it kontakt mei hwat hy langlêsten neamde „it thüsfront” to ünderhalden miljoen ha wy moai hwat mei fortsjinne hwant oan forbetterjen fan lanbougrou- nen soene de polders al moai gau amper f 10 miljoen kostje moatte. Ja, sa kin men al gau in pear tüzen oerhal^e mei bringe kinnen, as er yn it foar al tocht fan: „Dit wurdt doc'ns neat!” likemin in dümny in preek meitsje kin, dêr’t er yn it foar al fan wit dat hy dochs net balden wurde soe of in skriuwer in boek gezinsbank zonder winstdoel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1