Heeft de aarde nog een toekomst? Senatoren teruggeroepen vakantie van tot verkrijgen meerderheid van Gahe Skroar he I I I Premierswisseling in Frankrijk en Japan Skütsje sile Uit het 3QE3QE3Ë3E3ESQÖQE Gouden filmpjes tl Voorlopig bestuur „It Marnelan” poëzie-album in ilIllIlIllllllllliHIllllllllillllllllllllllllllllll g 3 g Foto van de week WEEST RENTEBEWUST STICHTING SPAARBANK niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Hwat hat „HARLINGEN” STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F VRIJDAG 7 JULI 1972 111e JAARGANG No. 52 Aan de rand van een oorlog Uniek Frankrijk Boffen Poeslief Agenda Indonesië® visie Keiharde Gaullist Raad boven Friesland NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST Pers 4»/j DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Fietsbedevaart naar Dokkum. Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 3e week juli 1947 NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Abonnementsprijs f 7,15 p kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Publicatie in Bolswards Nieuwsblad van de feuilleton Stille Bouke. Prins Bernhard zal Bolsward komen be zoeken. Op Java hebben de Nederlandse troepen vanuit Batavia reeds 80 km. afgelegd. 25-jarig bestaan van de Christelijke school te Kubaard. Elfstedentocht te water wegens de toe stand in Indonesië af gelast? konden soms verder te veel de kool en de geit wilde sparen. Veel kwaad deden hem ook zijn pogin gen om vooraanstaande gaullisten die bij schandalen betrokken waren van de politieke dood te redden. President Pompidou wil Chaban boven dien door diens ontslag verantwoorde lijk stellen voor de mislukking van het referendum over de uitbreiding van de Euromarkt. Nu we het toch even over Rusland heb ben, de Sovjet minister van Buitenland se zaken Gromyko beëindigt vandaag zijn „poeslief” bezoek aan ons land. De Nederlandse minister van Buiten- X Is wer safier, de skippers bras sportyf yn’t spier, skütsjes gean los Hwa wint - left it óf? in bline gok om’t fi-lde Grou - wurdt it sellich - drok. Gjin moed forlern hjoed wiisde it raer moam sil jin it sjen it wurdt silerswaer en it publyk dükt op - by de fleet, wettersport lükt lyk in magneet. Fryslan is mei syn skütsjes wiis, stelt it skippersskaei tige op priis dat byld wolle wy foar gjin jild kwyt de silerij bliuwt faforyt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üïtg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 18 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Start - weinich feart it wjirre tsjin in spul fan neat wynkréft - twa - min de mar rimpelleas slap seil en tou - hja lizze kreas to resten nou. De Internationale arbeidsconferentie - dit jaar gepresideerd door de Neder landse oud-minister G. M. J. Veldkamp, was een unieke aangelegenheid. Niet omdat 1300 gedelegeerden uit 117 lan den bijeen kwamen in Genève, de oude stad van Oalvijn aan het meer van de zelfde naam. Zij was het vooral omdat dit eigenlijk het enige internationale forum is waar naast vertegenwoordi gers van regeringen representanten van werkgevers en werknemers met dezelf de rechten en bevoegdheden bijeen zijn, elk vrij zijn eigen overtuiging en in breng naar voren te brengen. Dit be raad heeft daardoor meer mogelijkhe den dan andere conferenties in het ka der der Verenigde Naties om de kloof tussen theorie en praktijk, tussen be stuurders en bevolking te overbruggen. In hoeverre dat ook werkelijkgebeurt, is een vraag die elk land apart zal moeten beantwoorden. De heer R. A. Reijnders, voorheen Pinig- jum, nu Bolsward, is toch wel een ama- teurfotograaf van formaat. Hij bewees dit reeds eerder, maar nu ook weer in deze foto. Het is niet zomaar een plaat je, maar duidelijk een foto met een thema. Dit thema is hier het contrast. Het streng zakelïjke rechts op de voor grond (Technische School) en op de achtergrond de oude vertrouwde Mar tinikerk. De foto zou kunnen dienen voor een les in perspectief: alle wijken de lijnen komen bijeen in hetzelfde „ver dwijnpunt”. Het is ook een contrast tus sen licht en donker, ook tussen verti caal en horizontaal. Zo zijn ook de bla deren van de boomkruinen links een contrast met het harde lijnenspel. Ook qua compositie past dit stukje .natuur” goed op deze foto. Rechts ziet u in het glaswerk de weerspiegeling van de wo ningen aan de overzijde van de Frane- kerstraat. bracht naar voren wat bij vele ontwik kelingslanden leeft: technologische ver andering en vooruitgang brengen vaak nog grotere werkloosheid mee dan er nu al bestaat. Beperkende bepalingen hebben weer ’t gevaar dat zij langzaam aan de efficiëntie van de industriële structuur ondermijnen. Hij sprak de hoop uit dat werkgevers zouden kunne leren een sociale ver plichting op zich te nemen ten aanzien van de werkgelegenheid zoals zij dat nu ook moeten gaan doen wat betreft de vervuiling. Hij pleitte voor verder onderzoek om produktiemethoden uit te werken die aan veel mensen werk kun nen geven en die ook aangepast zijn aan de vaak beperkte vraag. „Technologie vetor de vrjjheid - de mens in zijn omgeving” is de titel van het rapport dat de directeur-generaal van de Internatio nale arbeidsorganisatie (I.A.O.), de Engelsman Wilfred Jenks heeft ingediend bij de 57e Internationale arbeidsconferentie die van 7-27 juni in Genéve byeen is geweest. Er werd op deze conferentie in grote commissies dagenlang vergaderd over resoluties en aanbe velingen. Maar de kern van het problem werd in het rapport aldus geformuleerd: „De mens kan nu alle leven op aarde vernietigen. Als h(j niet overgaat op zelfmoord door kernwapens, kan hij de aarde nog onbewoonbaar maken door zijn natuurlijke omgeving te verwaarlozen. De toekomst zal minder bepaald worden door wat de mens kan doen dan door wat hij kiest te doem De beperkende factor is niet langer zijn bekwaamheid, maar zijn wijsheid.” o| o o o o o o o O O O O o o o o o o o o o o o o o Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben op voordracht van de Friese Water- schapsbond en de drie landbouworgani saties een voorlopig bestuur voor het waterschap It Marnelan benoemd. In dit voorlopige bestuur, bestaande uit belanghebbenden bij dat gebied, hebben zitting de heren D. Hilarides (voorzit ter), Pingjum; H. Elgersma, Bolsward; F. Ettema, Dedgum; J. van Gosliga, Parrega; J. Th. Heeres, Bolsward; L. Kingma, Tzum; F. Klijnstra, Kubaard; IJ. M. Kramer, Achlum; P. Noordmans, Edens; Tj. Poelstra, Kimswerd; J. Zijl- stra, Franeker. Op één bestuurslid na maakten zij deel uit van de voorbereidings commissie ter reorganisatie van het waterschaps- wezen in het gebied It Marnelan In 500 plattelandsgemeenten is het uur loon van bouwvakarbeiders van 72 op 75 cent gebracht. Het landarbeidersloon bedraagt 64 ct. per uur. Presid. Georges Pompidou van Frank rijk heeft een keiharde gaullist van het eerste uur, Pierre Messmer (56) tot premier benoemd, na het aftreden aan vaard te hebben van zijn vorige eerste minister, de charmante vrijbuiter in de Franse politiek Jacques Chaban-Delmas Gisteren of uiterlijk vandaag zou Mess mer, minister van Overzeese Gebieds delen in het afgetreden kabinet, de le den van zijn regering bekendmaken, maar volgens insiders staat het al min of meer vast dat de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Defentie zullen aanblijven. Beiden zijn immers al naar het buitenland vertrokken. Men acht het ondenkbaar dat zij zich als ex-ministers in hun landen van be stemming zouden moeten aandienen. Reden van Chabans ontslag is de steeds groter wordende afkeer die hij zowel bij de parlementariërs van de regerings partijen als bij Pompidou heeft gewekt. Ohaban’s verdienste is dat hij ’n krach tig sociaal beleid heeft gevoerd, maar landse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, trachtte bij deze gelegenheid zijn Rus sische collega Andrei Gromyko ervan te overtuigen dat de Europese veilig- heidsconferentie, die volgend jaar in Helsinki kan plaatsvinden, geen louter Russische propagandastunt moet wor den. Deze boodschap, omzichtig verpakt in uiterst diplomatieke termen, is de Rus overgebracht namens verscheidene W.- Eiirope.se landen. De Russische minister en diens echtge note brachten een driedaags bezoek aan ons land. Daarna gaan ze enkele dagen naar Luxemburg en België. Het debat over de voorstellen van mi nister Engels om dag- en nieuwsbladen alvast te helpen met dertig miljoen gulden (uitgespreid over twee jaren) is nog niet helemaal afgerond. Het kabi net moet deze week nog beslissen over de vraag wat te doen met een aantal moties, die de Tweede Kamer vorige week heeft aangenomen. Ondanks de waarschuwing van minister Engels (C. R.M.) dit niet te doen. Een van die mo ties was afkomstig van de KVP-afge- De agenda bevatte punten van zeer ver schillende aard: een eerste discussie over de minimum leeftijd om te mogen werken: de sociale gevolgen van nieuwe methodes om de lading in de havens te behandelen; de sociale gevolgen van automatisering en andere technologi sche ontwikkelingen; het rapport van de directeur-generaal; de toespraken van een lange rij ministers en werkne mers- en werkgeversvertegenwoordigers die in vele talen hun commentaar le verden op dit rapport en hun mening gaven over de wereldpolitiek of de ont wikkelingen in eigen land. Allemaal belangrijke vragen, aspecten van één gemeenschappelijke zaak: hoe regeringen, werkgevers en werknemers werkelijk partners kunnen zijn in de bouw van een nieuwe wereld. den - liet minister de Brauw alvast los, dat hij zeker af zal treden als de Se naat zijn voorstellen verwerpt. En hij niet alleen. Het hele kabinet zou zijn voorbeeld volgen. Het voorstel tot ver hoging van de collegegelden maakt on derdeel uit van het regeeraccoord. For meel heeft de Eerste Kamer daar niets mee te maken. Het accoord is gesloten door de fractievoorzitters uit de Twee de Kamer en verplicht de heren aan de andere kant tot niets. Maar het wordt natuurlijk wat anders als de regering laat weten af te zullen treden als de Eerste Kamer van het spoor gaat afwij ken. Zoals u inmiddels weet is de kamer met tegenzin gezwicht en heeft het wetsont werp met geringe meerderheid de eind streep gehaald. Zo ik een dichters geest bezat Dan had ik op uw albumblad Een schoon gedicht geschreven Doch nu ik deze gave mis Wens ik u toe wat nodig is Een recht gelukkig leven Ik voeg er nog tenslotte bij Ik denk aan u, denk ook aan mij Mevr. Klaversma, rusthuis „Nij Dekema”, Weidum. 82 jaar Degenen die nog steeds met spanning de ontwikkeling in het midden oosten volgen, werden toch wel opgeschrikt door het bericht dat een vooraanstaand Amerikaans journalist onthulde, dat er in september 1970 in het Midden-Oosten een spanning heeft geheerst, die ver geleken kan worden met dreigende Amerikaans-Russische confrontatie tij dens de Cuba-crisis. Een Syrische strijdmacht trok in die dagen met 250 Russische tanks Jorda nië binnen met het doel koning Hoes sein af te zetten en te vervangen door een pro-Russische regering van Pales tijnse extremisten. De inval was door de Sovjet-Unie, die zich in het Syrische leger had genesteld, geïnspireerd. Amerika en Israël beraamden onmid dellijk tegenmaatregelen, het Israëli sche leger werd in paraatheid gebracht om op Jordaans grondgebied, als het Syrische leger een bepaalde grens had overschreden, het te omsingelen en aan te vallen, de Amerikaanse Zesde Vloot stoomde op en Amerika maakte afspra ken met Griekenland om Griekse ha vens als bases te gebruiken. Rusland rook het gevaar, kreeg te ho ren dat de toestand als hoogst ernstig werd beschouwd, waarna het Syrische leger zich terugtrok. Amerika en de andere bij het conflict betrokken par tijen deden er vervolgens het zwijgen toe. Begin deze week heerste grote spanning rond het Binnenhof. Bij wijze van uitzondering ging het nu eens niet om de politieke akti- viteiten in de Tweede Kamer, maar om de houding van de Eerste Kamer, aan de overzijde van het Binnenhof. Aanleiding was de groeiende onzekerheid over de houding van de Senaat tegenover de voorstellen van minister de Brauw (Wetenschappen) om de collegegelden drastisch te verhogen. De Christel-yk-Historische se nator prof. dr. van Hulst zei vorige week al dat de kans, dat de Eerste Kamer de voorstellen aanvaardt „fifty-fifty” is. De meer derheid van de regeringspartijen in de Eerste Kamer is minder fors, dan die in de Tweede Kamer. Bovendien leek het bijzonder aan nemelijk dat enkele vertegenwoordigers van de regeringspartijen in de Senaat tegen zouden stemmen, zoals dat tenslotte ook in de Tweede Kamer is gebeurd. Daar was het niet zo erg omdat de meerderheid groot genoeg bleef, maar aan de andere kant van het Binnenhof wist men het begin deze week nog niet zo zeker. Het kabinet zoekt nog nijver naar een opvolger van prof. Beel als vice-presi dent van de Raad van State. In die functie kreeg prof. Beel de bijnaam „De Onderkoning”. Het is een positie, die politiek veel betekenis heeft omdat de vice-president de belangrijkste advi seur van de koningin is. De regering vroeg vorige week burgemeester Sam- kalden van Amsterdam om vice-presi dent van de Raad te worden. Maar de Amsterdamse burgervader liet weten dat hij veel liever in de hoofdstad blijft. Het verzoek aan prof. Samkalden kwam na een jaar touwtrekken, waarbij achter de schermen hevig is gevochten. De regeringspartijen hadden liever een eigen man op deze belangrijke plaats gehad, maar de Partij van de Arbeid maakte terecht aanspraak op het feit dat zij na de verkiezingen de grootste partij is en toch al niet rijkelijk is be deeld met sleutelposities. Vandaar het verzoek aan de socialistische burge meester van de hoofdstad. Nu deze heeft geweigerd lijkt de kans groot dat alsnog de belangrijkste kandidaat van de regeringspartijen - oud premier De Jong - zal worden uitgenodigd. üs hjoed to sizzen ctÜb' ------ Dy’t it tsjuster net sjogge, sille it Ijocht tiet sykje! 'e’ 1 Vliegende schotels waargenomen. De oppositie liet vorige week al weten alle senatoren van de eigen partijen desnoods van het ziekbed, maar zeker van vakantie terug te roepen om de hoeveelheid stemmen zo groot mogelijk te maken. De regeringspartijen volgden dit voorbeeld begin van de week. Een voorbeeld hoe geducht de strijd zou zijn, die deze week moest ontbranden. Om de spanning nog op te voeren - maar ze ker om aarzelende leden van de rege ringspartijen in het rechte spoor te hou- Terug naar het meer politieke nieuws is daar de afgelopen week naast de toe naderingspoging in Korea, de regerings wisseling in Frankrijk en Japan, die vooral de aandacht trokken. Pres. Georges Pompidou heeft de man die hem drie jaar als premier heeft ge diend uiteindelijk te licht bevonden om de gaullisten aan te voeren tijdens de parlementaire stembusstrijd in ’t voor jaar van 1973. Dat is de voornaamste achtergrond van het ontslag van de huidige premier. In het persoonlijke vlak konden de doodbedaarde, voorzichtige, soms zelf wat verlegen president en de snelden- kende en snel reagerende charmante premier redelijk goed met elkaar óp schieten. Maar een belangrijk bezwaar dat Pom pidou tegen zijn premier had was dat deze een duidelijke neiging vertoonde zich steeds meer op voorgrond te schui ven. Meer dan eens heeft Pompidou tij dens persconferenties met nadruk ge zegd, dat de president het regerings beleid bepaalt en de premier het alleen maar mocht uitvoeren. Namens Indonesië sprak prof. M. Sadli, minister van arbeidsmarktzaken. Hij Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Voor het eerst na 9 jaar zijn in het RAI-gebouw weer nieuwe auto’s te be wonderen. De concessie tot het aanleggen van de paardetram Harkesyl-Makkum 50 jaar geleden. Minister president dr. L. J. M. Beel heeft over beide zenders meegedeeld, dat in Indonesië een militaire actie is inge zet. Het is ten enenmale onaanvaard baar, dat, wanneer eenmaal een overeen komst vrijwillig is getekend, dat van dag tot dag wordt geschonden. Tot zo ver de minister-president. vaardigde Van der Sanden. In de mo tie wordt voorgesteld om de verdeel sleutel van de minister (de helft van het bedrag speciaal naar noodlijdende kranten, de andere helft naar allemaal) te veranderen in de verhouding 6040. Vooral met deze motie had de minister nogal moeite. Hij had juist een waar schuwing gehad van de NDP, de orga nisatie van de dagbladen, dat verande ring in de verdeelsleutel tot grote bot singen binnen de organisatie zou leiden. Het risico is aanwezig dat een of meer dere rijke kranten de organisatie verla ten en een concurrentiestrijd op het be leid van de abonnementsprijzen begin nen. De heer Van der Sanden zei niets voor dit soort chantage te voelen en handhaafde zijn motie, die prompt werd aangenomen. Het kabinet moet deze week beslissen of ze de motie al dan niet naast zich neer zal leggen. Minister Engels liet al vast blijken dat, wat hem betreft, de motie niet zal worden uitgevoerd. Boffen doet men ook nog wel eens een keer. Ons pogen ons wekelijks verslag met iets vreugdevols te eindigen, brengt ons tot de volgende slotopmerking: De Portugese regering heeft, ter gele genheid van de van kracht wording van de nieuwe wet op de Overzeese Ge biedsdelen, een algemeen amnestie af- gekondigd voor terroristen en collabo rateurs in haar kolonies.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1