Atje: lopen fietsen, Herman en eten en slapen, Henk: vooral rust houden, Mr. X: Bolsward GabeSkroar I h* 1 I Buitenlands geld en verzekeringen De meidoorn bloeide Provincie kocht Fan stêd en lan weer van Rahmami Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward IIIIIEIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 ,w J. s. gezinsbank zonder winstdoel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiniiiiii 111e JAARGANG No. 53 DINSDAG 11 JULI 1972 a us hjoed to sizzen Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887928 Te Nijland vond de offciële opening van het sportterrein plaats. Voorzitter van het financiële comitee was de heer H. P. Andela. Bolsward maakt zich op het huwelijk van burgemeester Bruinsma te vieren. Begin van brand in de tapkamer van hotel De Wijnberg. Het vrouwenkiesrecht 25 jaar. Het orgel in de Herv. kerk te Burgwerd zal grondig worden gerestaureerd. De heer R. Anema te Arum 35 jaar bij de PTT. Zet u schrap tegen elke verder voort schrijdende ontbinding in Indië. Teken op de lijsten van het Comitee „Handha ving Rijkseenheid”: L. Zittema, dr. J. L. de Bos Kuil; J. Visser; H. R. King- ma; A. F. Bakker; S. Punter; F. A. Coehoorn; P. ten Caté; C. Sikma; D. van Kammen; W. Bos. Gedeputeerde staten van Friesland heb ben onlangs twee aankopen gedaan ten behoeve van die provinciale collectie van Friese kunst. De eerste aankoop betreft een map met tien zeefdrukken van K. F. Rahmann. Deze kunstenaar komt Knoestig rijkt de stam Der meidoorn omhoog Met doornen bezet Onaanzienlijk voor ’t oog Getooid met die bloesem Met honingzoete geur Stelt zij het landschap Heus nimmer teleur. Ergens aan de slootkant Tegen het water gedrukt Daar is haar domein En ’t leven gelukt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Ze week juli 1947 Dan komt de zomer Men kent haar niet meer Haar wilde schoonheid Dijkt dan zb teer Jow in baerch as er gnoarret. en in bem as it seurt, en jo sille in pür- bêste baerch en in bidoarn bem krije! Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hmdeloopen, W onser aded, Workum en Wymbritseradeel, We zitten midden In het seizoen, waar we met z’n allen een jaar lang naar toeleven. De maanden van: koffers pakken en op het laatste moment ontdekken, dat een paspoort zoek is; van hopen dat het weer tóch nog opknapt; van rijen caravans; van zuchtende vaders en kreunende auto’s. Vakantie is voor de één dat tentje op de Veluwe of in Drenthe, voor de ander een rustig hotelletje in de Ardennen of de felle izonnestralen van de Costa del Sol. Wat vakantie betekent voor een aantal bekende Nederlanders, dat leest u hieronder. TWEE KEER HARMKE TWEE KEER JELTJE Deze foto toont vier geslachten. De oudste is mevrouw Harmke Buitenga-Bergsma, die op 12 juli a.s. 88 jaar wordt. Dan haar doch ter mevrouw Jeltje Boelen-Buitenga (60 jaar). Kleindochter Harm ke Bangma-Boelen (30 jaar) en achterkleinkind Jeltje (Anna) Bangma. Allen wonen te Bolsward. De tweede aankoop betreft een min of meer historisch document n.l. de teke ning die de schilder J. Troelstra in 1928 heeft gemaakt van het dorp Teroele. Hij deed dit op verzoek van zijn vader, P. J. Troelstra, die in zijn Gedenkschrif ten een afbeelding wilde opnemen van het dorp waar de familie Troelstra oor- spronkelijk vandaan kwam. Het origi neel is nu in het bezit van de provincie gekomen en zal in september a..s. te zien zijn in het Frysk Letterkundich Mu seum te Leeuwarden. - Hwat hat It is in goed ding, dat der ienkear yn ’e moanne in gearspraek hélden wurdt tusken it Lénbouskip en de Minister fan Lanbou. En treflik is it, dat dit net bart efter sletten doarren, mar dat der swart op wyt üt de doeken dien wurdt, hwat der by sa’n underpaid op it alje- mint komt. Dizze iepenheit is net even- redich oan de publisiteit dy’t der oan jown wurdt. Utsein yn de fakblêdden fomimt men der omaris in bytsje fan. De léste kear is der wiidweidich reden- dield oer de swieirrichheden yn de tün- bousektor, de fruitteeltoangelegenheden, it lénboustruktuerbilied en it twadde wurkgeilegenheitsprogramma fan it re- gear, aUegearre saken dy ’t üs, it iene faeks noch mear as it oare, nei oan it hert lizze, Binammen de glêskultuer sit yn ie pog- ge, sa docht bliken. De priisüntjowing fan tomaten en komkommers is net nef- fens de forwachting. Op de léste moan- dei fan de foargeande moanne ha de De doodstraf in Nederland thans 51 maal uitgesproken. In 32 gevallen werd gratie verleend. de avond reeds hebben we genoten van een orgelconcert. We hadden het be roemde ongel reeds vaak voor de radio beluisterd of op het scherm gezien. Dit concert ,,.life” mee te maken was een belevenis. Van vrienden die we er toe vallig ontmoetten hoorden we veel roem van de tentoonstelling in het stadhuis, een gebouw, dat overigens zelf ook het seum (bedoeld zal zijn de oudheidka mer, Red.) iemand te vinden die er veel van wist te vertellen. Een groot gedeel te van de ochtend hebben we er aan besteed. We maakten ook nog een wan deling langs de oude verdedigingswal- len en zagen aan de overzijde een hy- per-modem zwembad. Na de lunch heb ben we die woensdag wat gewinkeld (dat kan hier heerlijk rustig!) en zijn toen wezen zwemmen. Kleumers aan het strand hebben ons kunnen benijden. Toen we in het hotel hoorden van het volksdansen op don derdag, zijn we nog maar een nachtje gebleven. We leenden Bolsward al echt verkennen en waarderen. Het dansen was als een sprookje. Trots zullen we later vertellen dat we zelfs mochten meedansen. En wie had kunnen denken dat we nog dezelfde middag midget-golf zouden spelen. Ook zagen we in Bols ward een sport, die wij niet kenden, het Friese kaatsen. Onze gastheer wees ons er op dat er met Bolsward als uitgangs punt veel te genieten valt. Wij zijn hem bijzonder dankbaar voor de tip. Het was meer dan we dachten. Een dag heb ben we besteed aan de z.g. museumrou te om daarna te relaxen in de z.g. Nynkepleats te Piaam, het museum- dorpje, waar we al veel van hoorden en dat wij nu met eigen ogen zagen. Een volgende dag bracht ons naar Gaaster- land. We hebben er genoten van de bos sen en toen het weer verslechterde de tijd welbesteed in het pittoreske Hinde- loopen. Eigenlijk onvergefelijk wat we daar zagen aan volkskunst. Om eerlijk te zijn vielen we van de ene verbazing in de andere. Onderweg hadden we hier en daar al een bordje gezien van de Friese Merenroute. Vanzelfsprekend hebben we die de volgende dag gereden. Dat we hierbij enkele malen weer op „bekend” terrein kwamen, was eerder een voordeel dan een nadeel.. Het gaf het gevoel van „thuis” te zijn. Nu staat nog het skütsjesilen op het program- ons ook verteld van het wonder van Wieuwerd, de kerk van Bozum en het scheepvaartmuseum te Sneek. Wellicht gaan we ook nog een dagje Leeuwarden doen, maar ons besluit is genomen. Joop Smits (omroeper Vara-radio en televisie) heeft zijn vakantie van vier weken in drieën gehakt. Met vrouw en twee zoons (9 en 13) trekt hij eerst een week naar het Zeeuwse Haamstede, daarna houdt de hele familie nog een weekje vakantie op Terschelling en om dat Joop ook nog wel wat anders wil zien dan zand en water, gaat hij alleen met zijn vrouw een aantal dagen naar Parijs. „We zijn al eerder naar Haam stede geweest, een ideaal oord.... lekker rustig hotelletje en in de buurt toch mogelijkheden om gezellig uit te gaan. Mijn ideale vakantie? Nou... wat zwem men, wandelen, spelletjes doen met de kinderen, kletsen en een borreltje drin ken. En dan maar hopen dat we het droog houden.” Voor Herman Emmink (veelzijdig ra dio- en t.v,-man) is het ook dit jaar weer Vlieland geworden. „Ik zit hier in een heerlijk rustig hotel. Kamperen is niks voor mij, ik heb drie linkerhanden. Wat me in Vlieland vooral zo aantrekt, is die geweldige rust; er rijden vrijwel geen auto’s, bromfietsen zijn in de dorps kern zelfs verboden en daardoor kom je weer eens lekker op adem. Het gekke is, dat er vrij veel mensen naar de ei landen toegaan, maar dc meesten blij ven op een kluitje zitten. Een paar kilo meter verder is het doodstil en daar lig ik in een duinpan. Wat ik verder doe? Fietsen, slapen, eten, Maigret lezen en naar de bios gaan. Gelukkig is er geen t.v., mijn transistorradio is kapot en ik geniet alleen maar van de natuur. Prach tige vogels... ik weet niet hoe ze heten, voor mij zijn het allemaal drijfsijssies...” Atje Keulen-Deelstra: „Wij zitten hier op de boerderij in Imsum met zo’n 36 koeien met kalveren, schapen en noem maar op en dan is het heus niet zo ge makkelijk om er zo maar tussenuit te trekken. In april zijn mijn man en ik op uitnodiging naar Mallorca geweest. Voor deze zomer hebben we nog geen vaste plannen. Misschien huren we er gens een huisje voor een week, of an ders gaan we dagjes weg. Ik vind het voor de kinderen echt nodig, dat ze er eens uitkomen, maar we zitten altijd met de moeilijkheid, dat we een vervan ger op de boerderij moeten hebben. Wat vakantie voor mij is? Nou.... een beetje lui zijn, maar natuurlijk wel doorgaan met trainen: veel lopen, fietsen en met gewichten werken.” Guus Brox, de veel geplaagde manager van de Rotterdamse voetbalvereniging Feyenoord, zoekt het van het jaar eens wat dichter bij huis. „Ik ben enkele jaren naar Oostenrijk geweest. Ik dacht,dat is lekker ver weg, dan kunnen ze me niet fiergeande finansiële gefolgen, dy’t de nommen bisluten foar de takomst ha en sa’t elk njonkenlytsen wol wit, haldt Den Haech hwat langer hwat mear de knoop op de ponge. Yn elk gefal doar minister Lardinois hjir net op eigen manneboet hannelje en sil er earst mei syn kollega fan finansjes rieplachtsje moatte. Uteinlik komt it jild allegearre üt deselde bilêstingpot. Troch omstan- nichheden is it oerllz op ministerieel ni- vo oer dit punt ihkeldé moannen üt- steld. Dit wie ek de minister fan Lén- bou wakker yn ’e wei en hy hie der folslein bigryp foar, dat it Lénbouskip fandatoangeande op hjitte koallen siet. Dêrfandinne soe hy juster op de gear- komste fan it O.- en S. füns in foarstel dwaen yn elk gefal in bislissing to nim- men oer de publikaesje fan de ütfie- ringsbisluten. Faeks komt ek dêroer hjoed eat yn it nijs. In léste punt dér 't yn it lêsthélden oerliz oer praet is, is dat fan it wurk- gelegenheitsprogramma. It regear hat, sa 't men wit, noch krekt foar de fa- kansje bisletten in twadde programma foar de bistriding fan de wurkleazens üt to fieren. De Minister fan Lénbou wol yn dit kader oan de lanbou in ek- stra stipe jaen fan f 12 miljoen op foar- wearde, dat it O- en S. füns inselde bidrach ornearret foar de bistriding fan de wurkleazens. De stipe is omearre foar de forbettering fan de agraryske bidriuwsgebouwen, ütsein fan dy yn de provinsjes Noard- en Süd Hollén en Utrecht. Hwerom dy dér büten falie, is üs net alhiel düdlik, nei alle gedach ten om ’t der de wurkleazens minder great is. It Lénbouskip is wol wiis mei de stipe oan de lanbou yn dizze foarm en leaut hiel wol, dat dy der ta bydrage kin twa miggen yn ien klap to fangen: Bistriding fan de wurkleazens en for- betterjen fan de struktuer fan de ISn- bou, mar dat de pleatsen yn it westen der by troch reitsje, kin it net hielen dal goed krije. oorspronkelijk uit Duitsland, maar woont al een aantal jaren met zijn vrouw S. Steiger in Hichtum. Van bei de kunstenaars is werk opgenomen in de collectie „Kunst uit Friesland”, die door de Nederlandse Kunststichting werd samengesteld voor tentoonstellin gen in Nederland). De prenten die de provincie heeft aangekocht, zullen wor den opgenomen in de serie .schilderij van de maand” van de Fryske Kultuer- ried. zo gemakkelijk vinden en daarom heb ik dit jaar gezegd: we gaan naar Oud- dorp op Goeree en als er wat is, ben ik vlakbij. Ik ben ontzettend blij, dat die hele transferperiode voorbij is en ik hóóp het er nu even van te kunnen nemen.” Voor Frits Thors geen zomervakantie. De nieuwslezer van het NOS-joumaal en zijn vrouw gaan liever in de winter, omdat ze het haten in grote kudden weg te moeten. „Wij gaan er iedere winter drie weken tussenuit naar Zwitserland... al jarenlang. We hebben een vast adres in een heel klein dorpje (waarvan ik de naam zeker niet zal noemen) en daar huren we een chalet. De lucht is er fris, je kunt er fijn wandelen, er is geen t.v. en niiemand herkent me en dan kom je weer eens op verhaal. In de herfst gaan we altijd nog een weekje naar Londen, vooral om goede theaters te bezoeken, want ik vind dat we in Nederland op dat punt karig bedeeld zijn.” Het auteursechtpaar Ina van Faassen/ Ton van Duinhoven gaat steevast ieder jaar naar Zuid-Frankrijk. Ina en Ton zijn net terug van een vakantie van 2% week in een dorpje vijf kilometer van zee. Omdat het verblijf daar dit keer niet zo lang was, hebben ze in een hotel gelogeerd, gaan ze langer dan huren ze vaak een huisje. Ina: „Wij voelen ons daar erg thuis, je hebt er alles bij de hand: bossen, zee, je kunt er rust vinden en als je behoefte hebt aan vertier, dan zijn Cannes en Nice vlakbij. Ja, en wat we daar dan doen? Wandelen, zwemmen, lezen., ei genlijk allemaal dingen, waar je anders niet toe komt. Henk Vonhoff, staatssecretaris van C.R.M. zegt: „Nee, ik ga niet met va kantie op de boerderij, hoewel het me niet zo gek lijkt voor het naseizoen. Voorwaarde is wel, dat er voldaan wordt aan de redelijke eisen, die ik gesteld heb De heer Vonhoff vertrekt zo mogelijk half juli - na de technische voorberei ding van de begroting - met vrouw en drie kinderen twee dochters van 15 en 13 en een zoon van 10) voor 'n zwerf tocht per kampeervouwwagén naar het Zuidwesten van Frankrijk. „We zijn er al vaker geweest. Het is een heerlijk ge bied. En wat we er dan doen? Zwem men, wandelen (vooral ook langs het strand), wat roeien en vooral rust hou den, rust....” Voor Bert Boelhouwer (24) uit Hilver sum en Jacques Passenier (23) uit Gou da is het water van de Nederlandse randmeren niet ruim genoeg. Zij kie zen voor een wijdere horizon, die eerst zal verdwijnen als de westkust van de Verenigde Staten met het blote oog zichtbaar wordt. Vooropgesteld natuur lijk, dat de bijna zeventig jaar oude drite- mast-schoener ALMA, eigendom van de Amerikaan Peter Colagrossi en reeds enige malen in het nieuws vanwege min der fortuinlijke escapades op de woelige baren, de woeste krachten van de At lantische Oceaan zal weerstaan. Velen, die de houten uit Denemarken afkom stige schoener hebben gezien, willen daar wel aan twijfelen, maar Bert en Jacques zien het allemaal wat zonniger. „Het is geen wedstrijd zoals die van Ge rard Dijkstra, dus als het al eens spant dan minderen we gewoon wat zeil. We komen er wel!” Over een maand of vier, vijf, zullen we weten of dit optimisme gerechtvaardigd was. Tenslotte Mr. X (bekend Nederlander, wil naam liever niet genoemd) die we voor het eerst ontmoetten bij het dan sen van de Skotsploech. Ja, wij hebben dit jaar voor Bolsward gekozen. Of eerlijk gezegd, we zijn er toevallig neergestreken. We hadden dit jaar echt eens het verlangen „zo maar” wat te toeren. Toch eigenlijk wel met de be doeling door te gaan naar Denemar ken. Het slechte weer lokte niet naar strand of hei. Wij kozen de veilige weg. Over de Afsluitdijk de Randstand nau welijks ontvlucht was Bolsward de eers te ovemachtingsplaats. We kenden het stadje enkel van horen en zeggen, maar het is er wel een met karakter. Dezelf- troffen tünders har need Wage oan de minister. Tasein waerd de swierrichhe- den yn de glêskultuer yn it oerliz mei it Lanbouskip oan de oarder to stellen. Yn forbén dêrmei is de foarsitter fan it Sintrael Buro fan de Tünboufeilingen troch it Lanbouskip ütnoege ta in petear mei de minister. De saek is net sa ien- féldich. De sitewaesje yn de glêstünbou is nammers net üntstien troch it ien of it oare, mar troch it ien én it oar. in kompleks fan faktoaren. It Lénbouskip ornearret dat de minne prizen foar in great part komme fan de ynfier üt de Eastbloklannen en de West-dütske en oare foar üs Jan wichtige merken. By de minister waerd der mei klam op oanstien it EEG-griente- en fruitbilied sadanich om to bügen, dat de E.E.G. (Europeeske Ekonomyske Mienskip) better forwar hat tsjin de ütfiermani- pulaesjes fan de lannen mei in steats- hannel. Minister Lardinois hat syn meiwurking tasein ünder bitingst, dat it biwiis le- vere wurdt dat de Eastbloklannen sünt de léste jierren troch in oanwinnende eksport in tige neidielige ynfloed üt- oefenje op de Dütske merk. Dêrta sil in ündersyk ynsteld wurde troch for- tsjintwurdigers fan it ministearje fan lanbou, it Lanbouskip, it Produktskip foar Griente en Fruit en it Sintrael Bu ro fan de Tünboufeilingen, in fjouwer- kaert, dy’t der net om lycht. Foardat fan ’t hjerst de Brusselse foor stellen foar in wizige mienskiplik grien te- en fruitbilied bisprutsen wurde, sil de Minister op ’nij prate mei it Lénlbou- skip oer de ynfier fan türibouproduk- ten üt de Easteuropeeske lannen. In oar punt is it ierdgasbilied. Nei in earste bisprek mei de N.V. Gasuny oer it ierdgasbilied, hat it Lénbouskip syn moed net rjocht oer de fierdere omskea- keling op ierdgas yn de glêskultuer. Bi nammen it troehbirekkenjen fan de mi lieuheffing op stookoalje by it fêststel- We vallen steeds weer op Bolsward te rug. Van hieruit kun je echt Friesland verkennen en wat deze provincie ons biedt hadden we nooit kunnen dromen. Je behoeft er echt niet voor naar een ander „buitenland” te gaan. Als het re gent (en dit doet het ook in Bolsward „wel eens”) gaan we wat snuffelen in de openbare leeszaal. Ik weet niet of ik het wel goed uitspreek, maar het is voor ons geen vraag meer: „Men moat fier rinne om it better to krijen”. O ja, ik vergat nog te zeggen, dat we ook Makkum en Workum heel interes sant vonden. En in Bolsward zelf zijn enkele heel goede antiekzaken waar we iets vonden, dat we lang al zochten. Mijn vrouw is dol op antiek moet u we ten. Ien fan de gaspriis liket neffens it Lan bouskip neame net op. Hjoed oer in wike sil ek it bidriuwslibben mei de Gasuny prate. De minister en it Lan bouskip wolle de fortuten fan dit pe tear earst mar fwachtsje. Ek de fruitteeltoangelegenheden kom- me omaris yn it oerliz tusken Lanbou skip en minister op it aljemint. Sa ek yn it lêsthélden petear. It Lanbouskip kin it iens wêze mei de plannen fan de mi nister om de saneamde oerbrêgingsre- geling yn de fruitteelt óf to rounjen. It giet hjirre oer it foar ien kear skras- sen fan de öflossingen fan fruitteeltbi- driuwen, dy’t fan de oerbrêgingsrege- ling gebrék makke ha. Njonken de yn eardere jierren al bitelle öflossingen, wurdt yn 1972 troch de oerheit (mar dat is perfoarst foar ien kear) 30% fan de haedsom kwytskolden. Dit bi tsjut safolle as dat de öflossingen foar de jierren 1972, 1973 en 1974 yn de rin fan dit jier skonken wurde. It Lénbouskip hat der fierder by de minister op oanstien de EEG-moderni- searrings-rjochtlinen sa gau mooglik yn de fruitteeltsektor ta to passen. Mi nister Lardinois hat dit tasein. Juster soe it O. en S. (Ontwikkelings en Sa nering®füns yn syn gearkomste foar allebeide oangelegenheden neijere rjocht- Mnen ütwurkje. Op it stuit, dat wy dit skriuwe moat dit noch wêze en it is fanseis de fraech oft it resultaet en de fortuten daliks konkreet en publyk bin- ne. Faeks seit it radio- of it t.v.-jour- nael der hjoed hwat fan. Wol kin nou al sein wurde dat it O.- en S. füns inkelde bisluten nommen hat oer de ynfiering fan de E.E.G.-regelin- gen oangeande de modemisearring fan lénbouibidriuwen. It Lénbouskip leit it net sa noflik op de mage, dat de goed- karring, dy’t de minister oan de foar- stellen jarn moat, fourdat dy nei Brus sel ta trochstjürd wurde ütbleaun is. De ministec fan ayn kant wiist op de A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1