Me. Govern reële kans op presidentsschap van Gabe SKroar bs Rusland maakt zich sterk Vrede in Vietnam misschien toch naderbij Boekbespreking De Tour kunstschilder Jan Zwart-herdenking Martinikerk te Bolsward Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii g Cor Reisma, 3E WEEST RENTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR JE 3E k NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK ‘J j i i i 8 „HARLINGEN’’ llle JAARGANG No. 54 VRIJDAG 14 JULI 1972 Naar Burgeroorlog? Tenslotte een broer van Beloften Geheim overleg Zelfbeschikking zal ,IR A-moordenaars Vietnam Zorgen Engeland p. Slagkracht neemt toe 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR üs hjoed to sizzen China’s vrees v. d. w. *i Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Buitenlandse zaken der tien besproken zullen worden. de grote overzichtstentoonstelling Cor Reisma’s werk in het stadhuis Voor de betrekking van klerk Jjaarsala- ris f 1200,nebben zich 39 sollicitan ten gemeld. Zoals te doen gebruikelijk begon Mc Govern meteen al met een schone be lofte. Het eerste wat hij zou doen was de nutteloze en absurde oorlog in Vietnam stoppen, het tweede: de troepen terug trekken. Dit zijn klanken die we ons herinneren bij de verkiezing van Nixon... Overigens McGovern moet nog wel enige hindernissen nemen en ook een dollar- dubbeltje kan in de politiek raar rol len. De nieuwe candidaat zou goeddeels slagen als het hem zou gelukken als kandidaat voor het vice-presidentschap een Democratische politicus aan te trek ken die èn tot de verbeelding van velen zou spreken èn een brug naar zijn tegen standers binnen de partij zou kunnen slaan. Zo een politicus is er in de per soon van Ted Kennedy, de jongste broer van wijlen president John F. Kennedy en diens eveneens vermoorde broer Ro bert Kennedy. Ted Kennedy is beslist de zwakste van de drie broers, maar is eerzuchtig en voert de naam Kennedy. De burgemeester van Weesp bood de le dame die kwam stemmen een bos thee rozen aan. De samenstelling van de 2e Kamer is als volgt: R. Katholieken 32, Sociaal de- democraten 20, Anti Revolutionairen 16, Christelijke Historischen 11, Vrijheids bond 10, Vrijz. dem. 5, Plattelandersbond 2, Communisten 2, Partij van Houten 1, GHP 1. Samen 100. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Terwijl de strijdkrachten in West-Euro- pa gestaag worden ingekrompen neemt de slagkracht van het Warèchaupact- troepen in een verblufend tempo toe, al dus een hoge Westduitse officier. Niet alleen de omvang, maar in het bij zonder de kwaliteit van de strijdkrach ten van het Oostblok neemt zienderogen toe. Zo is, in tegenstelling tot de NATO- eenheden, waar men b.v. zelfs nog niet eens beschikt over standaardmunitie, de uitwisselbaarheid van onderdelen en munitie over de hele linie bijna voor 100 procent doorgevoerd. zware offers aan mensen en materieel vergeefs gebracht zijn, maar daarenbo ven dat de offers voortduren, omdat zware bombardementen op Noord-Viet- nam zijn uitgelokt en de belangrijkste aanvoerhaven is geblokkeerd. Het is bij na ondenkbaar dat door deze ontwikke ling geen interne spanningen in Noord- Vietnam zijn ontstaan. Naast de zorg over Ierland wordt Enge land geteisterd door stakingen. Tenslot te „zit” het land ook altijd nog wat moeilijk met de EEG. Men is van Britse zijde echter vastbesloten de Europese topconferentie, die in oktober gehouden zou worden te redden. In een vertrou welijk document, dat in Brussel arri veerde, maakt premier Edward Heath duidelijk dat hij van plan is zich aan de afspraak te houden en dat hij zijn plan nen klaar heeft om van de „top” on danks het scepticisme van president Pompidou een succes te maken. Vol gens hem kan de conferentie alleen uit gesteld worden, indien er zich een crisis zal ontwikkelen in een van de zes EEG- landen of bij een der vier kandidaten. Het Britse document is slechts een van de tien, die gisteren Brussel bereikten en die op 19 juli door de ministers van De Franske Tour, stiet wer sintrael men praet der oer yn elke tael folget optein it peleton hwa wint oan ein de gouden rom? En om tenslotte te trachten toch enigs zins positief te eindigen: Voor de eerste maal sinds elf jaar geleden de diploma tieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba werden verbroken heeft vorige maand een Amerikaanse rege ringsdelegatie een bezoek aan Cuba ge bracht. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington moet men dat niet zien als een ommekeer in de politieke gedragslijn van Washington tegenover het bewind van Fidel Castro. De zaak is politiek gezien totaal onbe langrijk, aldus een woordvoerder. Her haaldelijk zijn in het verleden Cubanen naar Washington gekomen voor confe renties over gezondheids- en visserij- vraagstukken. De grieven van de Ame rikaanse regering tegen het bewind- Castro bestaan nog steeds. Zij hebben betrekking op de nauwe militaire banden van Cuba met de Sovjet-Unie en Cas tro’s aanmoedigingsbeleid van revolu tionaire bewegingen in Latijns-Ameri- ka, aldus dezelfde woordvoerder. De Franske Tour, krijt gans krityk, mar de rinners stoer bliuwe fan’t publyk lykwols ’t ydoal de greate died In aureoal in huldeliet. zich thans af- zestiger jaren 2e week juli 1922 In lek skip en in kwea wiif binne twa minne dingen foar in skipper. o o o o o o o o o - o o O O - Hwat hat kaanse militaire macht zwakker zou kunnen worden dan die van de Sovjet- Unie. Twee fractieleiders in het Huis van Af gevaardigden, de Republikein Gerald Ford en de Democraat Hale Boggs, sig naleerden deze vrees bij de Chinezen tij dens een tiendaags bezoek aan China, waar zij onder meer een onderhoud had den met de Chinese premier Tsjoe En- lai. Peking is vooral bevreesd dat de Rus sische bewapening door zal gaan terwijl de Amerikanen hun strijdmachten zullen verzwakken, waardoor het machtseven wicht ernstig in gevaar zou komen. Pe king vreest ook dat de V.S. terug zullen keren naar een politiek van isolatie, vooral in ZuidOost-Azië. De aandacht werd de afgelopen dagen vooral getrokken door de verkiezingsstrijd in de States, waarbij men al goed ingewijd moet zijn om precies te weten wat er aan het gebeuren is. Een ding bij dat alles is echter nu wel duideljjk. Senator George McGovern is als enige Democratische presidents kandidaat overgebleven, nadat zijn beide rivalen, Hubert Humphrey en Edmund Muskie zich woensdag uit de verkiezingsstrijd terug trokken. Humphrey en Muskie namen hun dramatische beslissing nadat McGovern met een meerderheid van 200 stemmen de strjjd won over de 151 delegatieleden uit Californië die hem eerst waren ontnomen. McGovern, die zich vóór het begin van de Democratische conventie al zo zeker van zijn zaak toonde, dat hij een bemiddelingsvoorstel van Muskie van de hand wees, werd door deze stemming de onbe twistbare favoriet op de Conventie. Humphrey trok als eerste de consequentie uit deze overwinning door zichtbaar ontroerd te ver klaren dat hij zich zou terugtrekken uit de verkiezingsstrijd en dat h-jj zijn 400 kiesmannen verder vry zou laten in hun keuze. Ook de Chinese leiders vrezen dat de Amerikaanse strijdmacht als gevolg van het pas gesloten SALT-accoord moge lijk zal inkrimpen, waardoor de Ameri- Dichter bij huis voert het conflict in Ier land naar de climax. Wellicht een trieste climax in de vorm van een burgeroorlog. Het besluit van de IRA om de wapen stilstand in Ulster op te zeggen kwam niet onverwacht. Hoewel de Ierse ter roristen pas zondagavond om halftien aahkondigden, dat zij hun activiteiten zouden hervatten, hadden zij hun be slissing reeds twee dagen eerder geno men nadat geheime besprekingen met de Britse minister voor Ulster, William Whitelaw, in een impasse waren ge raakt. De IRA stelde zulke hoge eisen, zo ont hulde Whitelaw in het Lagerhuis, dat hij deze niet had kunnen inwilligen. Tijdens een onderhoud eiste de IRA dat de Britse regering bij wijze van „belo ning” voor de wapenstilstand moest be loven voor 1 januari 1975, haar laatste soldaten uit Ulster terug te trekken. Det Franske Tour bliuwt populair sinsaesje, foer ja elk jier wer hoe rint de rit hwa nümer ien aenst yn ’t besit fan giel en grien? De Franske Tour in sportfestyn? Och, op den dür sjocht elk wol yn o né, der is gjin sprake fan it jild, jawis Op ’t heechste plan. Ogenschijnlijk een foto van „twaalf in een dozijn”, pretentieloos, niets of wei nig zeggend. Een onbewoonbaar ver klaarde woning, die echter nog lange tijd onverklaarbaar bewoond is geweest. Ook dat komt meer voor en is op zich zelf nog geen bijzonderheid. Als we u echter gaan vertellen, dat dit huis (nog) aan het Franeker-end staat, in de volksmond nog altijd „ut Loo”, vlak bij de „lange brêge” bij het begin van het trekpad naar Burgwerd langs de Bolswarder of Leeuwarder trekvaart en destijds bekend stond als „ut meense- pakhuus”, dan zal er menigeen, in Bols ward geboren en/of getogen, een licht opgaan. Och heden ja, ut meensepak- huus, wie woonden daar ook al weer. Dat zijn er nogal wat geweest in de loop der jaren, waarin dit huis steeds meer dan één gezin tegelijk onderdak verschafte. Maar laatstelijk waren dat de families Catrinus Klom en Pier de Haan. Feitelijk was het huis in drieën Uitslag stemming 2e kamer te Bolsward Aantal uitgebrachte stemmen 3447, waarvan o.a. op RK staatspartij 1112, Anti Rev. Partij 478, Chr. Hist. Unie 452, SDAP 607, Vrijheidsbond 496, Vrijz. Dem. Bond, 32, Rapaille partij 124, Chr. Soc. partij 53. Wat Vietnam betreft, misschien wordt de belofte van Nixon destijds aan het eind van zijn rit toch nog ingewilligd. Het Noordelijk offensief, dat zuid Viet nam onlangs leek te zullen overspoelen, is kennelijk stukgelopen. Er wordt zelfs gefluisterd dat Noord Vietnam zelfs ge brek aan raketten krijgt en bijna aan de rand is van zijn latijn. Dit zou guns tig zijn voor de onderhandelingen, die gisteren te Parijs werden hervat. Hoewel tot dusver 149 bijeenkomsten geen enkel resultaat hebben opgeleverd, zijn de verwachtingen ditmaal hoger ge spannen. De New Yorkse effectenbeurs is met een koersstijging op de komende besprekingen vooruitgelopen, hetgeen dus wil zeggen dat Amerikaanse beleg gers zoveel hoop hebben op enige voor uitgang, dat zij ook bereid zijn er een zeker financieel risico voor te lopen. De mislukking van het Noord-Vietname- se offensief betekent niet alleen dat zeer o bewoond, want in een afzonderlijk ver trek woonde nog Jouke, Pier de Haan. Met verbazing kan men vragen, hoe tot aan de hier zoveel mensen hebben geleefd en zijn groot gebracht. Maar het is hoe dan ook gebeurd en achteraf moet men toch wel bewondering hebben met name voor de achtereenvolgende „vrouwen des huizes”, die er van gemaakt hebben wat er van te maken was. Catrinus Klom en Pier en Jouke de Haan, drie figuren van nogal uiteenlo pende aard, maar die in hun eigen we reld opvallende stadstypen zijn geweest. Pier en Catrinus verdienden de kost als losse werklieden en dan voornamelijk als transportarbeider in de wagons en schepen, die de Bolswarder bedrijven op gezette tijden van steenkolen, bouwmate rialen, meel en kunstmest voorzagen en ze waren destijds voor de stad feitelijk onmisbare arbeidskrachten. Pier de Haan was ook een van de Bolswarder „broodjagers”, die men in het seizoen er geregeld met zijn dubbelloops op uit kon zien trekken. Zijn broer Jouke, vrij gezel, was opperman, met een vaste baas. Voor de echte, onvervalste Bolswarder humor kon men bij de de Haan’s altijd goed terecht. Zowel bij de familie Klom als de Haan was de saamhorigheid een vanzelfsprekende zaak. De oude generatie van beide families is niet meer, dë jonge is echter voor een groot deel in Bolsward blijven wonen. Dit was eens hun ouderlijk huis, een stukje Bolsward zoals velen dit vroeger goed gekend zullen hebben, op de ge voelige plaat vastgelegd door de heer Johs. Elzinga, Joh. Prooststraat, Alhier. Nu van hangt, en we ons een beeld kunnen pro beren te vormen van de persoon Reisma door goed te kijken naar datgene waar hij een leven lang mee bezig geweest is, komt de.juni-aflevering van It Bea- ken wel als een heel goede aanvulling. G. Struiksma (t) was de auteur van het nummer, dat geheel aan Reisma ge wijd is. Al veel eerder had hij een studie over het leven en het werk van de schilder gereed en aan de Fryske Aka- demy aangeboden (1963), maar de fi nanciële middelen lieten een goed opge zette uitgave niet toe. In It Beaken Is de originele tekst tenslotte toch (be knopt) gepubliceerd, geïllustreerd met een groot aantal foto's die de geva rieerdheid van Reisma, onderwerpen (portret, landschap, stilleven) waarmee hij steeds bezig bleef, en van de tech nieken die hij zich in de loop van de tijd eigen maakte. Het artikel van Struiksma is een gede gen overzicht van de ontwikkelingsgang van Reisma, uit zijn nauwkeurige ob servatie van de schilder en zijn werk spreekt overal een liefdevolle benade ring. Het artikel wordt afgesloten met een chronologisch gerangschikte lijst van werken. Documentair waardevolle. Het was, eveneens vanwege de docu mentaire waarde, goed geweest als ook een lijst van tentoonstellingen, waar werk van Reisma te zien is, samenge steld was - de auteur had er ongetwij feld het materiaal voor. Jh de tekst wor den wel verschillende tentoonstellingen genoemd, maar of alle genoemd zijn, wordt niet duidelijk gemaakt. Uit de aard der zaak ontbreekt in It Beaken elke verwijzing naar de tentoonstelling in Bolsward, die toch echt wel van be lang is. Dit om eenvoudige reden, dat Struiksma deze tentoonstelling niet meer mocht beleven, noch de voorbe reidingen daartoe. Maar dit gemis heeft met de kwaliteit van het artikel als zo danig natuurlijk niets te maken. Het maakt It Beaken aantrekkelijk genoeg om het aan te schaffen 5,-, bij boek handel verkrijgbaar). President Nixon heeft bezoeken ge bracht aan Peking en Moskou, waarbij de oorlog in Vietnam natuurlijk ter sprake is gebracht. Noch China noch de Sovjet-Unie heeft er in het openbaar blijk van gegeven ook maar de geringste druk op Noord-Vietnam te willen uitoe fenen. Maar inmiddels heeft Rusland met Amerika een accoord gesloten over de levering van graan ter waarde van 750 miljoen dollar en heeft de Ameri kaanse regering een exportvergunning af gegeven voor de levering van 10 Boei- ing straalvliegtuigen aan China. Het is waarschijnlijk dat er strikt binnenska mers doop Moskou en Peking wel dege lijk enige druk op Noord-Vietnam is uit- geoefénd, te meer daar de harde feiten hebben aangetoond, dat, hoezeer Ame rika bereid is zich uit Vietnam terug te trekken, het deze terugtrekking in geen geval tot elke prijs wil aanvaarden. In Den Haag heeft 102-jarige dame nog de gelegenheid te baat genomen te stemmen. Onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum wordt op dinsdag 18 juli in de Martinikerk te Bolsward een orgelcon cert gegeven door Feike Asma. Het programma van deze avond is gewijd pragramma van deze avond is gewijd aan Asma’s leermeester Jan Zwart. Het vermeldt achtereenvolgens: „Wat God doet dat is welgdaan”, Johann G. Walther; Fantasie en Fuga in c, J. S. Bach; Koraalvoorspel „Alle mensen moeten sterven”, J. S. Bach; Doden mars en Engelenzang, Alex Guilmant. Van Jan Zwart: Fantasie over Ps. 24; drie geestelijke liederen: „Neem Heer, mijn beide handen; Ga niet alleen door ’t leven” en „Scheepje onder Jezus hoede”; Orgelkoraal ps. 91 en Fantasie over het lutherlied met samenzang. Aanlang 20.00 uur. Mag de jongste ontwikeling inzake Viet nam hoopvol stemmen, intussen zijn er al weer nieuwe zorgen aan de interna tionale politieke hemel: De landen van het Warschau-pact, de Oosteuropese tegenhanger van de NA TO, moderniseren in versneld tempo hun lucht-, land- en zeestrijdkrachten. Onder grote geheimhouding zijn bij de ongeveer 100 parate tankdivisies en ge mechaniseerde infanteriedivisies ver sneld de tanks van het type T-54 en T- 55 reeds grotendeels vervangen door Ruslands modernste middelzware tank, de T-62, die is uitgerust met hypermo dern infrarood-apparatuur en een 115 mm.-kanon. Deze tank heeft een actie radius van 400 km. In Oost-Duitsland, Polen, Tjechoslowa- kije, Hongarije en Bulgarije staan vol gens de westelijke inlichtingendienst al meer T-62’s dan de NATO-strijdkrach- ten in totaal aan tanks kan inzetten (rond 5.500). Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Ook eiste men van Landen de toezeg ging dat Noord-Ierland het recht tot zelfbeschikking zou krijgen en dat een algemene amnestie afgekondigd worden. De onthulling van Whitelaw dat hij had ontmoet, leid de tot felle protesten van conservatieve zijde, maar hij kreeg de steun van op positieleider Harold Wilson. De minister zelf verklaarde. „Iedere actie, die ik heb ondernomen, is bedoeld om levens te redden”. Hij wei gerde zich voor zijn contact met de IRA te excuseren en weigerde eveneens stren gere maatregelen tegen de IRA te ne men. „Als ik geweld met geweld ga bestrijden zal een totale ramp onvermijdelijk zijn, aldus Whitelaw, wiens enige hoop erop is gevestigd „dat de bevolking van Noord-Ierland redelijk zal blijven. An ders zal het burgeroorlog worden”, een burgeroorlog, die volgens sommige waarnemers reeds is begonnen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1