Tot open conflict tussen Egypte GabeSkiw Rusland en KAATSEN I De kerk in Tsjecho-Slowakije aan banden IE WEQII in de kransen Willem Hiemstra Beetgumer jongens wonnen in Makkum Sjouke de Boer kwamen in Makkum Gouden filmpjes De hittegolf koning te Aclilum iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiii 4; C.S. WEEST RZNTEBEWUST NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3E 3EK3E NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih i- Hwat hat STICHTING SPAARBANK „HARLINGEN” i 111e JAARGANG No. 56 VRIJDAG 21 JULI 1972 üs hjoed to sizzen Fok meer vlees Wapens onthouden Kerk in de branding Weer vissen J. S. Bestand in Noord-Ierland? Vakbond steunt Nixon Franco regelt opvolging Éénjarig bestaan Makkumer Courant. de bij 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR BS (voor vervolg zie elders in dit blad) 50-jarig bestaan Chr. school te Kubaard. I*j*l Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hwa't blaft, moat ek tosken hawwe om to biten. Tel. aangesloten onder nr. 113, H. Pom- per, Bolsward. Autoverhuur. 3e week juli 1922 Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (brj vooruitbetaling) Giro 887926 Priester Abbé Hamon bezit het afdoen de middel tegen suikerziekte, eiwitstof- ziekte, rheumatiek, zwaarlijvigheid, hart, nier-, lever-, urine-, organen- en huid ziekten, aderspattige zweren, zenuw- en maagziekten, verstoptheid en alle sle pende ongeneesbaar verklaarde kwalen. Niets dan planten. Vraag brochure. Amerika’s grootste vakbond, de team sters waarin de transportarbeiders zijn verenigd, heeft zich achter president Nixon gesteld. Dit betekent een klap voor de Democratische presidentskan didaat McGovern, Voorheen hebben de vakbonden altijd de Democratische kan didaat geholpen. Het leeszaalwezen zal door de provincie gesubsidieerd worden met f 500,Ge vraagd was f 1000,Daar er vijf lees zalen zijn, zal iedere leeszaal f 100, krijgen. Geruchten over een nieuwe wapenstil stand in Noord-Ierland doen weer eni ge hoop rijzen in deze zwaar getroffen Britse provincie. De geruchten zijn af komstig uit Dublin, waar de leiders van de provisionele IRA elkaar ontmoet hebben. De provo’s zouden geneigd zijn de wapenen neer te leggen, aangezien zij bij de gevechten der laatste dagen zware verliezen hebben geleden. Egypte heeft van Moskou niet de of fensieve wapens gekregen die het graag wenste en heit dreigement dat de Rus sische experts dan zouden moeten ver trekken wordt nu uitgevoerd. Sadat heeft dit persoonlijk bekend gemaakt. De nadruk die de Egyptische kranten bij herhaling leggen op de vrijheid die E- gypte heeft om een aanvalsoorlog te gen Israël te beginnen, liegt er niet om. Egypte legt in feite het verdrag met de Sovjet-Unie, verleden jaar mei gesloten, ter zijde. In Engeland is de strijd tegen de ver vuiling van de Theems, de vermaarde stroom, die dwars door Londen stroomt, reeds lang aan de gang. De rioolpijpen spoten zulke massa’s vuil in de Theems dat bijv, in 1850 lappen in kalk gedrenkt voor de vensters van het parlements gebouw moesten worden gehangen om de stank te bedwingen, die het houden van debatten ónmogelijk maakte. Reek sen van wetten hebben sindsdien voor de zuivering van de rivier geijverd. Men zegt, dat heden belangrijke vorderingen zijn gemaakt, hetgeen blijkt uit het feit, dat de vissen weer in de Theems terugkeren. eerder is overeengekomen in de minis terraad en daarnaast wil de commissie de veehouders een premie geven van van bisschoppen door het Vaticaan zijn verboden. O O O o o o o Een heel gewoon huisje. Als u het niet weet te staan, zult u het moeilijk vin den. Als het er nog staat, want als de ze foto wordt geplaatst is de bouwva- kantie al weer voorbij. En bouwers gaan eerst vaak breken voor ze gaan bouwen. Begrijpen we het goed, dan is dit pandje ten dode opgeschreven. Op het moment, dat we dit schrijven is ’t naar we menen al niet mee bewoond, maar dient het als schaft- of werkkeet. In de krant zal het wel vervagen, maar het huisnummer lijkt ons 10 te zijn (er zit juist een takje voor). Officieel zal dit dan wel zijn Klein Hengstepad. 10. Het is met dat Hengstepad wat een vreemde zaak. Het heeft met ’n .hengst’ weinig te maken, met een pad ook maar zijdelings. Bekijkt men oude kaarten, dan is heel het terrein waar nu het kaats. De uitslag was: 1. Sj. de Boer, W. van Wieren en A. Miedema; 2. P de Jong, Sj Heeringa en Fl. Soolsma; 3. R. de Groot, KI. van Wieren en M. Brunia; 4. H. Zijlstra, Joh. v. Sinderen en G. v. d. Heide. De le prijs bestond uit gouden Willems, f 45 4- eretekens; de tweede uit zilveren tientjes, f 30,- erete kens, de 3e en 4e prijs was f 18, Een hoge druk dat drukte door in ’t westerse verlengde spoor. In de Poolcirkel aan de Beringzee deelde Moermansk in de warmte mee. O c o o o o o c o c o o o o O o o o o Het is tussen Egypte en de Sovjet-Unie tot een open conflict ge komen. Na de mislukte onderhandelingen van de Egyptische pre mier Aziz Sidky verleden week in Moskou is de uittocht van de Russische militaire adviseurs zondag begonnen. Hun aantal wordt geschat tussen 10 en 20.000. Ze zijn in Egypte gekomen na Nas ser’s geheime bezoek aan de Sovjet-Unie in januari 1970 Het nieuws werd bekend toen president Sadat met het centrale comité van de Arabisch Socialistische Unie (de enige toegestane partij in Egypte) een aantal belangrijke besluiten besprak inzake de militaire en politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten. 300 gulden voor ieder dier, waarmee een rundveehouder zijn veestapel boven de twintig dieren uitbreidt. Om voor de premie in aanmerking te komen moet de verhoging jaarlijks twintig procent van de veestapel bedragen. De commis sie hoopt hiermee de rundvleesproduktie voldoende op te jagen. Dwars door Europa hield het stand tot aan ’t geliefde Spaanse strand. Tot aan het beroemde Costa del Sol zat de hele lucht met zomer vol. In Israël wordt alsnog van offciële zij de het stilzwijgen bewaard over de op merkelijke ontwikkeling in Egypte. De regering in Jeruzalem wacht de offici ële tekst af van Sadat’s redevoering. Israëlische militairen, zoals generaal Gavish, tonen zich minder terughoudend De generaal gaf als zijn mening, dat de Egyptische stap zonder meer zeer gun stig is voor Israël. Het vertrek van de Russen zou het einde betekenen van de uitbreiding van de Russische invloed in Egypte en via Egypte in Libië. In Tsjecho-Slowakije is politiek verzet tegen het communisme onmogelijk ge maakt. Het volk blijft zich nu terug te trekken op zijn laatste bolwerk, de kerk Het aantal dopen, kerkelijke huwelijken kerkelijke begrafenissen, aanmeldingen voor de kerkelijke seminaries groeit ge stadig en vrij sterk. De regering treedt hier thans tegen op: priesters moeten als ze 60 jaar zijn, hun werk staken, jonge priesters worden uit de steden naar het platteland verbannen, het aan tal leerlingen op de seminaries is met 65 pet. verminderd en de pers kreeg in last de godsdienst te bestrijden; de Prawda van Bratislava schrijft dienten gevolge, dat de godsdienst schizofrenie veroorzaakt, het verstand verwart en tot misdadigheid leidt. Benoemingen kroond. De functie van premier zal dan worden bekleed door admiraal Luis Ca- rero Blanco. De nu 69-jarige admiraal is al 36 jaar Franco’s naast medewer ker en oefent de laatste drie jaar in fei te het premierschap uit. Door Azië heen Over steppe en bos liet het zijn warmte op ons los. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS üitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Ook Gerrit Okkinga, Jan v. d. Molen en Fokke de Boer verging het al niet beter tegen Piet de Jong, Sjoerd Heeringa en Flip Soolsma (5260). De enige spannende partij van deze kaatsdag vond plaats in de slotpartij van de eerste omloop. Deze ging tussen de parturen Rienk de Groot, Klaas van Wieren en Meindert Brunia tegen Ja- rich van der Veen, Gerrit de Jong en Joh. van der Ploeg. Hier kwam alle hout aan de telgraaf. In ’t beslissende eerst werd Jarich v. d. Veen via een paar opslagfouten de verliezer. Met een bovenslag op 5566 stelde Klaas van Wieren de zege veilig. In de eerste halve finale hadden Sjou ke de Boer c.s. totaal geen moeite met partuur Zijlstra, waar vooral het perk v. Sinderen, v. d. Heide het liet zitten. Op de stand 5166 passeerde An no Miedema de kaats. De andere halve finale tussen de partu ren Piet de Jong c.s. en Rienk de Groot c.s. bracht wel meer spanning. Bij laatsgenoemd partuur was de dit seizoen zo succesvolile Klaas v. Wieren niet best op dreef; doordat de topman min of meer faalde, kostte het dit trio waarschijnlijk de finaleplaats. De laat ste kans op aansluiting werd door Rienk de Groot door een buitenslag op de stand 3566 verspeeld. Ook in de finale, die ging tussen de par turen de Boer c.s. en de Jong c.s. faal de bij laatstgenoemd partuur de sterk ste man, nl. Flip Soolsma. Ook deze slotpartij liep voor het niet talrijke pu bliek op een teleurstelling uit. De Jong c.s. wisten slechts het eerreddende bord je te veroveren. Op de stand 5164 passeerde Anno Miedema royaal de De 79-jarige Spaanse leider generaal Franco heeft dinsdag bij decreet zijn opvolging nader geregeld waarbij de functies van staatshoofd en premier worden gescheiden. Tot nu toe worden deze functies door Franco zelf uitgeoe fend. Volgens het decreet uitgegeven ter gelegenheid van het feit dat 36 jaar geleden Franco zijn opstand begon te gen de toenmalige Spaanse republiek, zal na overlijden Franco’s officiële op volger als staatshoofd, prins Juan Car los van Bourbon, tot koning worden ge- Zondag werd in Makkum traditiege trouw een afdelingswedstrijd voor jon gens gehouden. Hieraan namen 21 par turen deel. De uitslag was: 1. Beetgum K. Larooy, D. Larooy en J. v. d. Vlugt; 2. St. Anna Par.: J. Hiemstra, M. Sla ger en G. Tanja; 3. L. Vrouwen Bar.: J. Faber, W. Riemersma en W. Binne- ma. Israël wacht rustig af t In Achlum werd zondag door de twee de klassers weer strijd geleverd om de waardevolle prijzen, ook nu weer be langeloos beschikbaar gesteld door Ver. FAM-fabrieken te Maarssen. De 36 uitgenodigde spelers waren loting tot 12 parturen geformeerd. De interessantste partijen in de eerste omloop waren: Anema, Fokkema en Volbeda namen tegen Tamminga, Hel- linga en Schiphof een 40 voorsprong, die echter weer geheel verloren ging. Uiteindelijk ging de winst op de stand 5462 toch naar Anema c.s. Verder namen J. Wapstra, A. Bootsma en D. Fokkema een 42 voorsprong tegen J. Wallendal, Lemstra en A. Mie dema. Toen keerden de kansen en Wal lendal c.s. wonnen op 5464 Her- rema, Beetstra en Tempel hadden tegen Brins, v. d. Mey en de Haan op de stand 5540 een reële winstkans; toen echter raakte Herrema van slag, en verspeelde voor zijn partuur de winst. Op de tweede lijst kwamen; O. Anema, De EEG-commissie wil opnieuw een po ging doen de rundvleesproduktie in de gemeenschap aan te moedigen en de melkproduktie af te remmen. De mi nisterraad van de EEG boog zich over een voorstel van de commissie om een premie van vijf rekeneenheden te geven per niet afgeleverde 100 kg melk. Ge middeld zou dat per koe in Nederland een bedrag opleveren van ongeveer 800 gulden. De Commissie wil ook de oriën tatieprijs voor rundvlees per 15 septem- I ber met drie procent verhogen, zoals dat «peelt hier geen rol, het is hetzelf de als Hynderpaed, op de juiste wijze vertaald dus Baardepad, zoals hynste- tram ook paardetram is en hynstespul paardespul (circus), hynsteride paard rijden enz. Maar een hynst (enkelvoud) is ook een hengst, een mannelijk paard in tegenstelling tot een merrie, het vrouwelijk paard. Met een hypercorrec tie heeft men het Hynstepaed of Bols- warders Hienstepad terugvertaald tot Hengstepad, terwijl het dus eigenlijk Baardepad moest zijn. Vroeger heette het hele Broereplein zo, het voormalige kerkhof voor de Broerekerk, maat er kwam een tijd, dat de bewoners dit minder prettig begonnen te vinden. Hengstepad geeft al gauw associaties met paardevijgen en dat wilden de net te bewoners van dit stadsdeel niet. Al dus werd een adres geschreven naar de gemeenteraad en om de bewoners een plezier te doen een andere naam be dacht, Broereplein, duidelijk genoemd naar de Broerekerk, de kerk van de vroegere minderbroeders. Eerst gaf dit nog wel eens aanleiding tot verwarring omdat men het plein zocht bij de Broe- restraat, maar allengs werd de naam door de goegemeente overgenomen. Al leen de naam Klein Hengstepad bleef bestaan, nl. voor het straatje achter het huidige VW gebouw, de voormalige kosterswoning en het straatje dat er juist tegenover ligt nl. tussen het post kantoor en supermarkt Kooistra, ge makshalve ook voor het achter het post kantoor wat breder worden gedeelte, waaraan dit woninkje staat (of stond). Het is een van de offers die wordt ge legd op het offer van de moderne we reld, die veeleisend is en pandjes als deze, waar het voorheen goed wonen was, opslokt voor uitbouw of garage- of loodsrumite. Hoeveel van deze knusse huisjes zouden er in de naoorlogse ja- ren reeds geruisloos verdwenen zijn Het woongebied van Bolsward verlegt zich van de binnenstad, waar het voor heen binnen de veilige beslotenheid van de wallen, propvol woninkjes, steegjes, straatjes en zijstraatjes zat, naar de gestroomlijnde nieuwbouwwijken buiten de grachten in de nieuwe uitbreidings plannen. Een praatje met de laatste bewoners hebben we niet kunnen maken. Van het lief en leed hier geleden kunnen we u dus geen melding doen. Het moeten propee bewoners geweest zijn. Een ge deelte van de voormuur, nl. tot de ven- sterbankhoogte werd zelfs met witkalk opgevrolijkt. Misschien was het wel een jaarlijkse seremonie dit te doen met de schoonmaaktijd. Voor het huis tussen de voordeur en het raam was de regenwa- terbak. Hoeveel emmertjes zuilen hier geput zijn in de loop der jaren? Hoe- vaak zal deze gediend hebben als zit plaats op een mooie zomerse avond De ramen zijn nog niet uit één stuk glas, zoals later de mode werd, maar bestaan elk uit zes ruiten. Het „harke- nieltsje” (kajuit) die wel later zal zijn aangebracht, toen ’n bepaald gezin groei de en er beneden geen genoeg slaap- ruimte meer in de bedsteden(?) was. Wie weet nog iets over de bewoners van dit huis? Of zijn er nog, die hier werden geboren of als kind hebben ge speeld? Volgens de fotograaf, die dit pandje nog juist op tijd vereeuwigde, de heer T. Siemonsma, A. Altstraat 13 Bolsward, was de laatste bewoonster, mevr. S. de Jong. Makkum trof het zaterdag met zijn uit- nodigingspartij le klas niet, dat op de zelfde dag in Franeker de interland jeu de pelote werd gehouden. Bij een voet balinterland worden voor die dag de competitie stilgelegd; het zou dunkt ons aanbeveling verdienen, dat de KNKB met een interland geen andere wedstrijden laat spelen. In Makkum bereikte het spel geen gro te hoogte; het perkspel kon er best mee door, maar aan de opslag werden er veel te veel fouten gemaakt. Gun stige uitzonderingen waren hier Sjouke de Boer en Wiep van Wieren van het winnend trio en Biet de Jong van Wom- mels. Dit had ook tot gevolg, dat de winnaars, geen partij hebben gehad; in de drie gespeelde partijen kregen ze slechts 4 eersten tegen. Anno Miedema paste zich in het achterperk heel goed aan. Anno moet prettige maten heb ben, die hem op zijn gemak stellen. En dat had hij in Wiep en Sjouke; met de laatste kwam hij in zijn kaatsloopbaan al vaker in de prijzen. Jan Meijer, Bert Rinia en Lammert Breuker ondervonden in de eerste om loop de kracht van de latere winnaars; op de stand 5264 velde Sjouke de Boer met een zitbal het vonnis. Vervolgens hadden Hein Zijlstra, J. v. Sinderen en Gerrit v. d. Heide weinig moeite met Jan Westerlaan. Anske de Boer en Jelle Kooistra (5262). De jongelingsgeheelonthoudersvereni- ging te Witmarsum opgeheven. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeek D. Fokkema, H. Volbeda; J. Wallendal, Tj. Lemstra, A. Miedema; J. Brins, Joh. v. d. Mey, de Haan; J. Feitsma, v. d. Ley, Joh. v. d. Ploeg; Th. Piersma, J. Mulder, R. van Wieren; S. de Groot, P Santema, W. Hiemstra. Anema c.s. gunden Wallendal c.s. slechts een eerst; ook Feitsma c.s. wa ren niet opgewassen tegen partuur Prins; hun succes bleef beperkt tot een spel. Een merkwaardig verloop had de partij tussen de parturen Piersma en de Groot. Eerstgenoemde namen een gro te 40 voorsprong; het zag er voor de latere winnaars niet best uit. Het was toen voornamelijk Willem Hiemstra, die zijn partuur uit de impasse haalde en de kansen deed keren zonder onder breken werden de 3 spel volgemaakt; op de stand 5464 plaatste Hiem stra een hercules. Via een staand num mer bereikte ze door deze zege de eind strijd. In de halve final was het trio Anema te strek voor partuur Prins waar voort durend wisselen aan opslag en perk niet hielp. Het einde kwam op 15 46 met een buitenslag van Joh. v. d. Meij. De eindstrijd tussen de parturen de Groot c.s. en Anema c.s. bracht nog de nodige spanning, hoewel dit er aan vankelijk niet naar uitzag. De Groot c.s. namen nl. een 30 voorsprong, de ze ging echter geheel verloren, toen Piet Santema op 3246 kwaad re tourneerde. Met een bovenslag op 33 66 hergaf Hiemstra zijn partuur de leiding, maar zonder tegenpunt maak te Fokkema door goed retourneren op 3460 weer gelijk. Partuur de Groot nam nu, en voorgoed het heft in handen; op de stand 5464 beslis- ste Willem Hiemstra met zijn 6e bo venslag de partij. De uitslag was: I. S. de Groot, Arum, P. Santema, Stiens en W. Hiemstra, St. Anna Parochie; 2. O. Anema, Weidum, D. Fokkema, Zweins en H. Volbeda, Leeuwarden; 3. J. Prins, Franeker, Joh. v. d. Mey, Me- naldum en A. de Haan, Peins. Willem Hiemstra werd verdiend tot koning uitgeroepen, en kreeg daardoor de zilveren wandelbal voor een jaar in zijn bezit. postkantoor staat, dus tussen de Jon- gemastraat en de Broerestraat, voor heen onbebouwd geweest. Er werd toch blijkbaar een paardemarkt gehouden, want op oude tekeningen ziet men steeds springende paardjes. Het ter rein voor de paardemarkt strekte zich uit tot de Broerekerk. In de naamge ving hebben we typisch te doen met wat men dan taalkundig aanduidt een hypercorrectie. We hebben dat destijds ook gezien met Saen (fries voor water loop), San (de stadsfriese vorm hier van) en Zand (verkeerd terugvertaald, omdat San in het Fries ook Zand be tekent). Zoiets hebben we hier ook. De paardemarkt werd Hynstepaed ge noemd. In deze combinatie is het woord „hynst” het algmene woord voor paard, of dit nu mannelijk is of vrouwelijk,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1