HET RAMPJAAR 1672 Gaöe Shroap hypotheek en persoonlijke leningen V Engeland, Frankrijk, Keulen en Oorlog met Munster N H r P.V. Zilveren filmpjes 1 bondsspaarbank bolsward De Hounsdagen „Samenwerking” Fan stêd en lan L* |r li r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND !i 111e JAARGANG No. 57 DINSDAG 25 JULI 1972 Wymbritseradeel. JOHAN DE WITT KON OORLOG NIET VOORKOMEN PRINS WILLEM III WORDT KAPITEIN-GENERAAL VOOR ééN VELDTOCHT Het land reddeloos Het volk redeloos De regering radeloos J.S, Hwat hat us hjoed to sizzen Forhüzje kostet bêdstrie. IT ALDE LAN VN IN NIJE SITEWAESJE II. Advertentieprijs: 20 et. per nun. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 4e week juli 1947 Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Niet minder gemakkelijk beginnen troe pen uit Munster en Keulen hun opmars in noordelijke richting. De soldaten heb ben er echt zin in en plunderen naar hartelust. Tegenstand ondervinden zij nauwelijks. Op de Noordzee vormen Fransen en Engelsen een geallieerde vloot van meer dan 100 schepen. Lan- dingseenheden zijn aan boord gegaan. En wie is dan wel het slachtoffer van al die acties? Dat zijn de lage landen bij de zee. Dat is een ijverige raadpen sionaris, die, tevergeefs, op diplomatiek niveau alles in het werk heeft gesteld om het onheil af te wenden. Dat is een piepjonge prins, die als onervaren sol daat voor één veldtocht, het bevel voert over de verdedigers. Dat is de Repu bliek der Verenigde Nederlanden onder leiding van Johan de Witt en met als kapitein-generaal prins Willem III van Oranje. gen programma werd afgeweken, liep de zaak in het honderd. De pnins hield zich nl. niet aan het Bolswarder kwar tiertje, maar verscheen prompt op tijd. De knollen wilden niet de Nieuwmarkt op en zo zagen vele kijkers niets. Het stedelijk muziekkorps verscheen te laat, zodat de schoolkinderen zonder begelei ding moesten zingen. Inplaats van het Fries volkslied te zingen, werd maar 3x hoer? geroepen. Toen de Prins in klein comitee vergaderde speelde het corps in arren moede met pathos: Houdt er de moed er maar in. Met betrekking tot de defensie heeft Johan de Witt alleen gezorgd voor een goed uitgeruste vloot. Op 9 mei neemt de raadpensionaris persoonlijk afscheid van de 41 grote oorlogsschepen, 13 fre gatten, 16 branders en 11 kleinere sche pen, die onder bevel van Michiel Adri- aensz. de Ruyter de Noordzee op va ren. Het eskader moet de gecombineer de Brits-Franse vloot beletten tè dicht onder de Hollandse kust te komen zo dat een landing kan worden uitgevoerd. De Ruyter gaat van de stelling uit, dat de aanval nog altijd de beste verdedi ging is. Ih de vroege morgen van de 7e juni valt hij geheel onverwachts de ge combineerde tegenstander aan bij Sole- bay. De strijd eindigt onbeslist, maar de Engelse vloot is zo gehavend, dat voorlopig een invasie van de Britse ma- Geheel de 2e Kamer heeft het rege ringsbeleid in Indonesië goedgekeurd. Alleen de communisten stemden tegen. Father Nicolaas Hettinga benoemd tot Bisschop van Kashmir en Kafiristan. Het uurtje officieel bezoek van Prins Bernhard aan Bolsward kostte niet al len veel hoofdbrekens, maar ook veel schouderophalen® en veel zweetdruppels. De gehele laagvlakte rond Padang door Nederlandse troepen bezet. Oost Java is thans afgesneden. Te koop gevraagd 2 stallantaarns, storm vrij en helder licht gevend. A. Krikke, Lollum, Het interneringskamp Wierda te Wolve- ga wordt per 1 aug. opgeheven. Sedert 1853 was er geen koninklijk be zoek geweest bij de PC, nu nam Prins Bernhard de gelegenheid waar. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS tntg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 18 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 1880 uur 2660 of 2335 (05157) foege bisit gewijde, hardwerkende raadpensionaris is vermoord. En op de schouders van een astmatische, zwakke, zwijgzame, in een sfeer van wantrouwen opgevoede, jongen van 22 jaar is de zware taak ge legd om de Vrijheid van de Republiek te dedigcn Maar deze jongeman, Willem III, be schikt ook over een scherp verstand, ’n goed inzicht - vooral in politieke za ken - en over een zeer grote persoonlij ke moed. Deze Oranje zal de grote te genspeler worden van Lodewijk XIV Gjin djüre reisen mear nei Spanje mar bliiiuw yn ’t lantsje fan Oranje. Hald sa üs lan me! op ’e kluten en bring de sinten net nei buten. Hoe as it waer nou fierder wol hast bliuwent en dan faeks nog gol. Hwat Frysilan biedt dat biedt gjin Mn hwant hjir is mar sé, bosk en stran. H".- Bolswards Nieuwsblad gezinsbank zonder winstdoel „melkerij” oan. Mar net alliinne op it mêd fan de melk- féhalderij („greidiboer” is hwat in nu- ver wurd yn dit forban) giet Israël mei de tiid mei, ek op oar gebiet is dit sa, b.g. op dat fan de tünbouw en op dat fan de plümféhfilderij om mar in pear foarbylden to neamen. Bikend is yn dit forban it Weizmann ynstitüt, offisiëel it Israëlysk nasjonael Ynstitiit foar natuerwittenskippen, yn Rehovoth. De gelearden fan dit ynsti- tüt ha, om in foarbyld to neamen, in komkommer üntwikkele, dy’t yn koar- te tiid it hiele middeneasten forovere hat. It bysündere oan diizze komkom mer wie, dat dy, de „Klem”, de mozayk- virus wjerstean kin, in virus dy’t foar- hinne de hiele komkommerteelt soms forrinnewearre. Nou fiitf jier lyn kaem dizze nije variëteit op de Israëlyske merk. Troch de lanboukundigen waer- den se yntrodusearre yn dy gebieten dy’t Onder Israëlysk bihear stiene, mar ek de arabyske lanbouwers hiene al gau de foardielen fan de „Elem” sjoen en it duorre net lang of ek rounom oer de grinzen waerd it sied fan dizze nije frucht ütset. Nou is it al safier hinne, dat de nije Is- raelyske komkommer de bisteande soarten üt de timboubidriuwen fan prak tisch alle arabyske lannen en Iran for- dreaun hat. It earste sied kaem yn dy lannen via Europa en Amearika, mar ek oer de Allenby- en Damiabrêgen oer de Jordaen foun it syn wei. De ündersikers yn Israël binne nou al wer drok dwaende de „Elem” komkom mer to foredeljen. Hja bisykje nou de soart sa to selektearjen, dat alle kom kommers tagelyk rypje en fan deselde greatte binne. Dan pas kinne se sünder biswier mechanysk fan ’e plant helle en opfandele wurde en kin men aenst oan de enoarme fraech fan de griente-yn-blik yndustry foldwaen. Nou hwat mear konkreets oer dingen, Toen nl. van het overigens weloverwo- dy’t jin opfalle by in hwat swalkjen troch it plattelan fan it hjoeddeiske Is raël. Dat „platte” dan net yn de letter lijke sin fan it wurd, hwant ütsein yn it hide Jisraël en by de kust l&ns, is it rounom dochs wol heuveleftich. In kreas stik greide mei in fikse sleat deromhin- ne, sil men der net fine. Lyk as dat hjir- re ek al alle omtinken ha moat, is it yn in lan mei in dochs wol folie waer- mer klimaet fansels fan great bilang foar de kwaliteit fan de molke, dat dy net to lang ünderweis is fan de pleats nei it fabryk. Yn Israël wurdt it stelsel fan de massale ynsamling tapast. Yn it earstoan wie dizze methoade aMinne mar gaedlik by greate pleatsen mei tusken de 100 en 200 melkkij. Kuoljen is yn in lan as ditte needsaek en op de Mei 1672. Een sterk Frans leger van 120.000 man is op mars ge gaan. Bekwame generaals, Turenne, Condé en Luxemburg, hebben de leiding. De Franse Zonnekoning gaat in hoogst eigen persoon mee. Zijne Majesteit wil wel eens zien hoe snel en hoe efficiënt zijn leger deze militaire operatie zal volbrengen. Het doel is bekend en succes is verzekerd. Want dat het een demonstratie zal worden van Franse oppermacht te land, is wel zeker. Het staat wel vast, dat het een militaire wandeling zal worden, want de vijand kan maar 1/8 van de Franse troepensterkte in het veld brengen en deze troe pen zyn nog zeer gebrekkig bewapend ook. De Nederlandse verliezen bedroegen in Indonesië tot nu toe 41 doden, 75 ge wonden en 8 vermisten. Onder de ge sneuvelden bevonden zich W. Bruinsma uit Tzum en J. Schotanus uit Gaaster- land. Hindelopen zal 10 woningen bouwen. De huurwaarde zal f 4,bedragen. riniers niet te vrezen is. De Franzen hadden zich al bijtijds teruggetrokken. Maar veel en veel slechter gaat het te land. Vrijwel zonder slag of stoot ver overen de Fransen het zuid-oosten van het land en staan spoedig aan de Rijn bij Lobith. Daar moet het leger van de prins de aanvaller tegenhouden. Alleen een regiment Friezen - dat zich aan vankelijk al heeft overgegeven - hervat de strijd als de gevangenen bemerken, dat zij geen pardon krijgen. Door hun toedoen sneuvelen nog heel wat Fran se édelen. Dit neemt niet weg, dat de Fransen de Rijn oversteken. Arnhem en Nijmegen vallen en spoedig daarna ves tigt koning Lodewijk zijn hoofdkwartier in het slot te Zeist. Van daar uit maakt hij een uitstapje naar Utrecht, waar hij met veel pracht en praal zijn intocht doet. Te elfder ure wordt op de grens van Utrecht en Holland het land onder water gezet. De Hollandse Waterlinie is de eerste verdedigingsgordel, die de Fransen tegenhoudt. Dit geld ook voor de stad Groningen, waar het leger van Munster en Keulen voor het eerst een halt wordt toegeroepen. Gelderland, Brabant en Limburg is Frans bezet ge bied. Overijsel en Drente is in handen van de Bisschoppelijke legers. In 1650 is prins Willem II gestorven. Zijn laatste krijgsdaad is de - overigens mislukte - poging om het weerspannige Amsterdam te veroveren. 8 dagen na zijn dood wordt zijn zoon geboren. De geschrokken Staten-generaal besluiten geen prins van Oranje meer enige rol van betekenis te laten spelen in de Re publiek. Eerst wordt in de Acte van Seclusie bepaald, dat er geen stadhou der meer zal komen en in het Eeuwig Edict wordt vastgesteld, dat het ambt van kapitein-generaal of dat van admi- raal-generaal onverenigbaar is met het stadhouderschap Johan de Witt legt het stuk ter teke ning voor. Zijn neef, Van Slingelandt, pensionaris van Dort, steekt zijn mes dwars door het document. „Wat doe je Twee fijne ribpakken voor binnen en buiten. De linker kombinatie van jasje in overhemdstijl met bijpassende broek werd ontworpen door de bekende Fran se konfektionair Pierre d’Alby. Het is verkrijgbaar in 5 tinten: hardblauw, rose, geel, beige, ecru. Het pak rechts met korte mouw is van Berghaus, Am sterdam. En doordat ribfluweel van ka toen gemaakt wordt kunt u er zeker van zijn dat ze mooi blijven. De earste Hounsdei dy wie goed dus sitte wij ek net yn noed. Op üt terrein fan de plümféhalderij is it al net oars. Fokkers, féartsen en zoölo gen wurkje yn Israël treflik gear om fan de hinnehalderij in heechüntwikkel- de yndustry to meitsjen mei in enoarme aedproduksje. It is nou al sa, dat der yn dizze sector hiel hwat ütfierd wurdt. Forline jier wiene dat al (nei alle rjoch- tingen) mear as 2 miljoen piken en mear as 20 miljoen bifruchite aeijen, meielkoar foar 2,65 miljoen dollar. Der binne yn Israël in foege 200 hinnefok- kerijen, meielkoar mei sa’n 2 miljoen hinnen. It is slagge om in hinneras to selektearjen dat sterk is yn gewichtsta- name en in goede aeiproduksje hat. Nei it byinoar bringen fan ütfokte soarten kriiget men nou al hinnen, dy’t dy ei- genskippen oerervje: in groei fan 2 ki lo yn 56 dagen en in heech rindemint as lizhin: 150 bifruchte aeijen yn it heal- jier. Yn Israël is de plümféyndustry sa ra tioneel mooglik ynrjochte. Forkeap- koöperaesjes forsoargje de forkeap fan de aeijen en de hinnen op pleatslike en oare merken. Foar de ynfier fan foer binne gewestlike organen omearre, dy’t har dwaende halde mei de hannel yn nót, wylst pleatslike fabriken it ming- de foer fierder forwurkje. De plümfé- fokkerij hat him yn Israël üntjown ta in wiere wittenskip. Dér is wer in tale- veringsyndustry üt üntstien, dy’t oan- past mateariael makke: hinnehokken, automatyske foerynstallaesjes, ensfh. Ek it fuorjen fan de hinnen bart op wittenskiplike basis. Ek op it mêd fan de briedmasinen spilet dit alde-jonge Ian net swak by. Al dit spesialearre ma- teriael wurdt ek al in wichtich ütfier- product, foarst nei de lannen om de Middell&nske sé hinne, sawol dy yn Eu ropa as yn Afrika. Yn dit stik fan saken docht de aide hannelsgeast, dit folk sa eigen, ek qp in net forwachte terrein fortuien. I»:. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Zondag 9 juli hield PV Samenwerking haar laatste Midfond vlucht vanaf Li- bramont en dit was tevens de laatse oude duiven vlucht. De duiven hadden een week rust gehad vanwege het slechte weer, zodat de duiven met de auto weer thuis kwamen van Orleans. De duiven werden om 6.30 uur met mooi zomerweer gelost maar in het ge hele noorden en midden van ons land regende het bijna de gehele dag zodat een week rust wel ten goede kwam. De duiven kwamen zo langzaam thuis zo dat het concours 6,5 uur openstond. H. Stienstra had ook nu de sterkste duif en werd om 12.27.51 uur geklokt. Ondanks het zeer slechte verloop had W. Vallin- ga die tweede werd alle 16 duiven de zelfde dag thuis, hetgeen een uitsteken de prestatie is. Er werden 162 duiven ingekorfd. Uitslag eerste 20 duiven: H. Stienstra 1, W. Vallinga 2, 10, 11, 13, 16; C. Mo lendijk 3; Comb. Adema-Jasper 4, 5, 7, 9, 12; A. Vallinga 6; P. Dijkstra 8, 20; J. Sterenborg 14, 15; E. Haagsma 17, J. Hettinga 18, R. Velting en Zn 19. Maar, vooral gesteund door Amster dam, organiseert de energieke en scherpzinnige Willem III de verdediging Hij laat het hele land voor de verdedi gingslinie onder water zetten en de on willige boeren worden gedwongen om verschansingen op te werpen. De stek lingen worden van kanonnen voorzien en bemand door gerecruteerde soldaten uit de Hollandse steden, maar ook door vluchtelingen uit de bezette gebieden, door lichtingen uit Duitsland, over de Zuiderzee aangevoerd en zelfs door Spanjaarden, rechtstreeks komend uit de Spaanse Nederlanden. 55.000 man be zetten de linie. Franse aanvallen worden argeslagen. Prins Willem gaat zelfs over tot een tegenoffensief. Hij doet een aanval op de Franse voorraadplaats Charleroi. Dit mislukt. Lodewijk XIV is woedend. Hij besluit tot tegenacties. In december 1672 trekken 10.000 Franzen oveir de bevroren Waterlinie en houden vreselijk huis in Bodegraven en Zwammerdam. Gelukkig begint het te dooien, maar ’t was een dubbeltje op z’n kant In het Noorden houdt de stad Gronin gen moedig stand, een feit, dat door de Groningers elk jaar op 28 augustus nog wordt gevierd. Een schoolmeester, Mein dert van Tienen, trekt met een legertje van Groningen, over de bevroren moe rassen naar Coevorden en herovert de stad bij verrassing voor de prins Zo gaat het rampjaar voorbij. Nóg is de situatie ernstig. Nóg is de eenheid bin nen de Republiek ver te zoeken. De toe- greate pleatsen komt de molke' dan ek daliks yn in koeltank, mar sa’n ynves- tearring kin fansels net by lytse kou- melkerijkes. Dêrom is der al gaai hwat op foun. Foanhinne waerd de molke fan de lytsere boerkes yn krüken dien en dy waerden mei de frachtwein ophelle nei de „melkerij” (siz mar fabryk, in- keld ek wol allinne of yn haedsaek di- stribüsjebidriuw) yn de stêd. Hjir sieten fansels noch al hwat neidielen oan. Sa kaem men der ta om tuskenstasjons to meitsjen en sa it forfierssysteem to per- feksjonearjen. Dy ynsamlingsstasjons binne koöperaesjes, d.w.s. mienskiplik fan it doarp en net fan it fabryk. De measte boeren wenje der omhinne, komselden fierder as in kilometer dér öf. Yn dizze stasjons wurdt de molke woegen, op kwaliteit en smoangens kon- trolearre (troch münsters to nimmen) en dan daliks öfkuolle ta 4 graden. De molke komt dan yn in isothermyske tank, dêr’t in agigator soarget dat de gearstalling fan de ünderskate mielen, dy’t yn de tank deponearre binne homo geen wurdt. As de molke by de melkerij oankomt, hat dy dus al in foarbiwur- king hawn. Om de molke fan de pleats nei de stasjons to bringen, wurde lyt se tanks brükt, dy’t trekkers hinne en wer ride, twa of ek wol trijeris deis. Der binne ek wol sokke lytse tanks op tsjillen. It forfier fan de ynsamlings stasjons nei de melkerij bart mei de tankfrachtwein, krekt as ek hjirre al: Dy tank is yn ünderskate fekken for- dield om de skokken better opfange to kinnen. De münsters yn sterilisearre flessen wurde yn in apart koelkastke biwarre, foardat dy ófjown wurde op de laboratoria fan de melkerij. By dit mo derne systeem is it forfier yn de dochs wol minder hygienyske krüken net mear nedich. Ek de molke fan de lytste kou- melker komt sa kuolle en wol by d» Al hebben de Staten van Holland prins Willem dan weer aangesteld in alle rechten, zljschromen niet met de vij and in overleg te treden. Zij zijn zelfs bereid om de eisen van Lodewijk de XIV in overweging te nemen. Alkmaar en Amsterdam dringen echter aan op knaehtiig verzet Inmiddels is nog maar een klein stukje van de Republiek in eigen hand. De Fransen staan voor Naarden, Asperen, Muiden en Leerdam. nou?” zegt de Witt. „Oh,” zegt de neef lakoniek, „ik wil eens zien of perkament staal kan weerstaan Neef Slingelandt krijgt gelijk. Als de nood hoog stijgt, roept het volk om Oranje Is de prins in februari al benoemd tot kapitein-generaal, op 21 februari roept Vere ais eerste stad zich vóór Oranje uit. Op 29 juni volgt Dord recht, daarna komt Rotterdam en ten slotte roepen de Staten van Holland prins Willen III tot stadhouder uit en tot kapitein-generaal en admiiraal-gene- raal voor de Unie. Maar het volk wil meer het zoekt een uitweg voor zijn frustaties het zoekt wraak. En wie komen er meer in aanmerking voor zondebok dan Johan de Witt en zijn broer Cornells Op 21 juni doen 4 man een aanslag op het leven van de raadpensionaris. Zwaar gewand blijft het slachtoffer lig gen. De daders nemen de vlucht. Drie van de vier duiken onder in het leger van de prins. De vierde, Jacob de Graeff wordt in Den Haag gearresteerd en ont hoofd. Comelis de Witt van Dordrecht wordt ervan beschuldigd een aanslag op de prins van Oranje te hebben be raamd. Maar ook de pijnbank ontkent de verdachte ten stelligste zoiets van plan te zijn geweest. Desondanks wordt in de Gevangenpoort te ’s-Gravenhage vastgezet. Wegens de ondergane folte ringen moet hij het bed houden. Op 20 augustus 1672 delen de rechters het vonnis aan hem mee: Vervallen van alle ambten en verbanning uit Holland voor het leven Om half 10 ’s morgens komt Johan de Witt zijn broer opzoeken. Een woedende volksmenigte heeft zich inmiddels - op het gerucht dat beide broers daar bij een zijn - rond de Gevangenpoort ver zameld. Het volkt roept en tiert: Sla ze dood, de verraders De ruiterij onder leiding van graaf Tilly krijgt bevel de gevangenen te bescher men. Maar in de namiddag doet het verhaal de ronde, dat ontevreden boe ren en woedende Delftenaren opmar cheren naar Den Haag. Graaf Tilly krijgt opdracht om deze aanval te ke ren. Hij trekt met zijn ruitens van de Gevangenpoort weg. Nu heeft het gepeupel vrij spel. De lynchpartij kan beginnen. De naakte, vreselijk verminkte lijken hangen ’s avond nog, met de hoofden naar bene- aan de galg op het Groene Zoodje in Den Haag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1