De toekomst Bangladesj van Azië onder de loep De foto de week van Gahe Skroar o 1b annnE {□□□□□□□□□□□□E □□□E Egypte zoekt geen toenadering tot Amerika i I Benoemd 3E 1*1*1 Gouden filmpjes W I I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin - I WEEST RZNTEBEWUST Él*j*|*|*l*> *|*|*j*j*T> IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND STICHTING SPAARBANK Hwat hat „HARLINGEN” 11 le JAARGANG No. 58 VRIJDAG 28 JULI 197? Libië Egypte Adeldom Staatsmanschap Engeland-Ierland Vietnam Verzacht Deel van de genezing NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST üs hjoed to sizzen 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR A HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR i Advertentieprijs: 20 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week juli 1922 As it wiif is fan ’e flier, dan is it yn ’e hüs gjin tier! In een perceel mosterdzaad van de heer T. GosMga bij Cnossen werd een ree waargenomen. De gemeenterekening van Den Haag le vert over 1921 een batig saldo van tus sen de 3% en 4 miljoen gulden. Mej. P. van Santen, voorheen te Bols- ward thans onderwijzeres te Terborg (Gld.) slaagde voor het examen Hoofd act®. Bangladesj zou moeten uitdenken wat een houding van formaat zou zijn tegen over de krijgsgevangenen. Het loopt ook het risico iets van de grote hoeveelheid goodwill die het over de wereld bezit, te verliezen. De wereld zal de wanden die Bangladesj zijn toegebracht nooit vergeten. Toch is het mogelijk voor de autoriteiten van Bangladesj het tegenovergestelde van wat zij willen, in het leven te roepen. „Laat de wereld het beste boekstaven en onthouden. Dat zal zij ook doen. Ten behoeve van zijn eigen welzijn zal het volk van Bangladesj naar de toekomst kijken.” Dat zou het beleid van de auto riteiten van Bangladesj kunnen zijn. Liefde voor hun land is het cement dat de inwoners van Bangladesj bijeen zal houden. De herinnering aan Pakistans wandaden zal nooit die functie kunnen vervullen. Het opnieuw openen van hun wonden zou een negatief effect kunnen hebben op de gezondheid van hun land. Zij hebben de taak een nieuwe geschie denis van hoop te schrijven. Zij die standvastig zijn gebleven in de strijd en zonder vres waren in het oog van de dood, kunnen naar verwachting ook moedig zijn in het vergeving schen ken. Pakistan kon door geweld Bangla desj niet behouden. Bangladesj zou door de kracht van vooruitziend staatsman schap alsnog de bevolking van wat eens de westelijke vleugel van Pakistan was en nu Pakistan zonder meer voor zich kunnen winnen. Niet om een politieke verhouding te herstellen, die Bangladesj niet wenst, maar om een periode van eervolle vrede voor het subcontinent in te luiden. Dicht bij huis duurt een trieste situatie voort, verergert deze eerder. De staking in Engeland breidde zich als ’n olievlek uit, terwijl in Ierland de toestand schier hopeloos is. Het kostte enige moeite ditmaal een wat blij of positief bericht te vinden om er mee te besluiten. Ten slotte ont dekten wij dat Zuid Afrika een vergaan de verzachting heeft aangekondigd van de strenge beperkingen op de import. Niet dat wij van plan waren te expor teren naar Zuid Afrika, maar dit is tenminste iets. Mej. P. Aukema voorheen te Arum is benoemd aan de Plattelands Bibliotheek te Groningen per mits september. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) O o o o o o o o o o o o o o o o king geslagen waardoor de parachutis ten kenden binnendringen. De NooM- vietnamese bezetting bood weinig weer stand. Hoe ealer beam, hoe büchsumer twitch. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Geen buitenlands overzicht zonder ook even Vietnam te noemen. Het noordelijk offensief schijnt nu toch wel stukge lopen. Zuidvietnamese valshermtroepen zijn de citadel van Kwang Tri binnen gedrongen, waar naar schatting twee duizend Noordvietnamezen opgesloten zitten. De citadel beheerst de belang rijke provinciale hoofdstad in het noor- n van Zuid-Vietnam. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen en artillerie hadden tevoren bressen in de verster- President Sadat van Egypte heeft intus sen in het begip van deze week in zijn vier uur durende rede op twee vragen duidelijk antwoord gegeven, zo menen Israëlische commentatoren: het vertrek van de Russen betekent geen toenade ring tot de Verenigde Staten, zoals eeirst weird verondersteld, en Sadat wil een een totale breuk met Moskou vermijden. In militaire kringen is men van mening dat het afschieten van luchtdoelraket- ten op twee Israëlische vliegtuigen, zondag boven Sinal, door de Egypte- naren was „gecoördineerd” met de rede van president Sadat. Het afschieten van de SA-2-raketten, dit keer zonder Russische adviseurs, en de bekendmaking in Cairo dat een Is raëlische Phantomjager zou zijn neer geschoten, wat in Jeruzalem wordt ont kend, had tot doel aan te tonen dat Egypte ook zonder de Russen tot mili taire prestaties in staat is. Op het ministerie van buitenlandse za ken in Jeruzalem zag men geen nieuws in de rede van president Sadat. Men was niet bereid verder commentaar te geven, in afwachting van de verklaring die premier Golda Meir dinsdag in de Knesset, het Israëlische parlement zal afleggen. Alleen wees men erop dat Sa- dats rede in schrile tegenstelling stond tot de uitlatingen van zijn minister van voorlichting El Zayat, die zei elk vredes initiatief te zullen verwelkomen. Het zou wel eens nuttig kunnen zijn om een uitstapje in de ruimte te maken en vandaar naar Azië als geheel te kij ken. In het noorden staan Rusland en China tegenover elkaar. De Noordviet namezen en de Amerikanen vechten het uit in het zuidoosten. In het westen schrijven de Arabieren en de Israëli’s elke dag een nieuw hoofdstuk in hun eeuwenoude verhaal van strijd. In wat steeds meer Zuid-Azië wordt genoemd, wordt geprobeerd een duurzame vrede te bewerkstelligen. De topconferentie in Simla maakte daar deel van uit. De resultaten ervan zijn bekend en zullen de komende tijd ver der duidelijk worden. Elk succes dat daar is geboekt, zal overigens nog de zegen van Bangladesj moeten krijgen. Hoewel hjj geleden heeft onder de Pa kistani’s, heeft sjeik Mujib Pakistan en India het beste toegewent. „Laat ze met elkaar praten. Laat ze discussiëren. Ik wens ze het beste toe,” zei hij tegen een Europese journalist. Als gij last hebt van verstopping, gal, slijm, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz. neem dan Wortelboerskruiden. Overal verkrijgbaar a 60 cent. Op 17 dezer overleed de heer K. Plan- tinga na een langdurig lijden. Ruim 52 jaar geleden vestigde hij te Bolsward zijn bekende wijnhandel. De ervaring van Duitsland en Frankrijk is hier niet zonder belang. Nu 27 jaar na de laatste oorlog leven de twee lan den als vrienden, in tegenspraak met wat de zogenaamde realisten van 1945 verwachtten. Menselijke verhoudingen zijn hersteld. Velen hebben een rol ge speeld bij dit opbouwen van vriend schap, maar misschien niemand meer dan een Franse vrouw die Irene Laurë heet. Zij was een leidster van de ver zetsbeweging in Marseille toen Hitlers troepen Frankrijk bezetten. Haar zoon werd door de gestapo gemarteld. Als socialist verwierf zij na de bevrijding een zetel in het parlement Zij besloot de Duitsers vergeving te schenken en haar haat te haten. Daarom was zij in staat de volgende woorden te spreken: ..Als Franse vrouw haatte ik de Duit sers. Ik wenste dat de Duitsers van de aardbodem zouden worden weggevaagd Een vriend gaf mij een bijzonder grote tergo en zuidelijk ervan vond men de Zevenwouden. Zien we meestal bij het beschrijven van een dengelijke foto ter plaatse even de situatie, hier nodigde de eigenaar, de heer S. Alkema, die zelf woont aan het Hid Heroplantsoen, over de schoonheid waarvan hij waakt als een onbezoldigd parkwachter, ons niet alleen binnen, maar we mochten het huis beter gezegd het gebouw ook van onder tot boven bekijken. In het privékantoor met het unieke uitzicht op de Broerestraat, Grote en Kleine Kampen en Sneeker- poort (tot voorbij de Zuivelschool) heb ben we toen onder het genot van een welriekende sigaar nog wat gezellig nagepraat over de geschiedenis van dit pand. Het is waarschijnlijk gebouwd door de timmerlieden De Boer en De Jong. Ten minste de heer Alkema meent zich te herinneren, dat het deze namen zijn die werden teruggevonden, toen een van de panelen werd weggenomen om een kachel te plaatsen. Ook meent hij zich als jaartal te herinneren 1896. Qua bouwstijl zal dat wel ongeveer uitko men. Maar ook al zouden de timmer lieden toen nog jonge kerels van ruim een 20 jaar geweest zijn, dan waren ze nu reeds 100. Ze zullen wel niet meer leven. Misschien nog van hun kinderen? De heer Alkema is er erg in geïnteres seerd, misschien is er nog wel iemand, die het bij overlevering weet. Een com pliment voor de bouwers, want toen we de wellicht wel unieke kapconstruc tie bewonderden, kregen we wel eer bied voor hun vakmansschap. Volgens de overlevering moet het pand eens ’n rijk herenhuis zijn geweest. De royale bouwstijl en de stucplafonds, waartegen nog steeds liefelijke blote engeltjes zwe ven, getuigen er wel van. Er wordt zelfs gefluisterd dat ene heer Mulder, die wel bij kas schijnt te zijn geweest het huis als bruidschat zou hebben ge geven aan zijn dochter, die trouwde met ene Romke Smid. De overlevering weet nog meer te vermelden, nl. dat het uur loon van de bouwlieden destijds 7 cen ten was en dat het gehele gebouw des alniettemin f 1.7000,heeft gekost, ’n Klein rekensommetje leert, dat bij het huidige uurloon het pand dan een paar miljoen gulden zou moeten kosten, maar het kan natuurlijk ook zijn, dat de materialen destijds in verhouding tot het loon goedkoper waren. Hoe het ook zij, later werd het pand waterschaps- gebouw. De ontvanger liet de mensen in via de zijdeur, waartegenover nu ’t lektuurhuisje van het Rode Kruis is neergezet. De bejaarde heer Durk Feen- stra heeft de heer Alkema nog wel eens verteld, hoe hij er zijn waterschapslas ten kwam afdragen. Het zal in het be gin van de dertiger jaren geweest zijn, dat de heer S. J. Praamsma, destijds meubelfabrikant en eigenaar van de meubelfabriek „De Lijmpot” eigenaar werd. Deze burger uit Bolsward werd toen burgemeester van onze goede stad, één van de weinige burgervaders, aan wie een straatnaam is gewijd (ook Pieter Koopmans heeft er een, maar verder voorzover ons bekend nog nie mand). Wie zal zeggen hoevaak voor Bolsward belangrijke zaken hier privé met de een of andere vertrouwensman onder de vliegende engeltjes in het stuc plafond zijn besproken? O, als de mu ren eens oren hadden gehad en konden fluisteren Het is de dochter (of liever een dochter) van burgemeester Praamsma geweest, die in haar ouder- Hier een foto van de oude naaischool, aldus de man die dit plaatje maakte, de heer A. J. Vallinga, Klaverflat 6, alhier. Even fronsten wij onze wenk brauwen, want bij de benaming ,oude naaischool” dachten wij altijd en aller eerst aan wat nu de zijvleugel langs de Jongemastraat van de Openbare lees zaal is (voorheen kleuterschool, geëx ploiteerd door het St. Anthony Gast huis), de school waar jarenlang mej. A. Kramer de scepter zwaaide (als naai school eveneens geëxploiteerd door het onvolprezen gasthuis). Toch had de heer Vallinga wel gelijk, zoals hij ook gelijk zou hebben gehad, als hij gezegd had: Hier een foto van het oude water- schapsgebouw, of Hier een foto van het vroegere burgemeestershuis, of Hier ’n foto van Westengo. Dat laatste mag nog wel een verklaring bij. Het royale pand waarvan wij hier de romantische achter zijde zien staat aan het einde van de Jongemastraat, maar u moet nooit een vreemdeling, die „Westergo” zoekt zeggen: Ga maar tot het einde van deze straat en dan ziet u het wel. Tien tegen een, dat de man het dan nooit vindt, want juist voorbij dit kantoorgebouw (het is geen woonhuis meer, zoals de gordijntjes ook al doen vermoeden) staat aan de lantaarnpaal een bordje met „Westergo”. Het bordje is voor zien van een pijl en deze wijst niet naar dit pand, maar juist de andere kant uit nl. richting Snekerpoort. Het bordje wijst nl. de „Westergoroute”, terwijl het woord Westergo, als we over dit pand spreken de verkorte benaming is van het assuratiekantoor van die naam. Route en kantoor ontlenen beide de naam aan een van de aloude gouwen van Friesland, dat voorheen was opge- deeld in drieën: Oostelijk van de Mid delzee die vanaf het Bildt langs Leeu warden en Sneek tot Bolsward liep was dan Oostergo, westelijk ervan was Wes- 9 o O Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, H ernaar der adeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Sir Alec Douglas-Home, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, had ge lijk toen hij in Dacca zei, dat alle drie landen Bangladesj, India en Pakis tan - met elkaar zouden moeten spreken over een regeling van de vraagstukken van het sub-continent. Precies zoals Sjeik Mujib er geen bezwaar tegen heeft dat New Delhi en Islamabad hun onderlinge problemen regelen, behoeft India niet gereserveerd te staan tegen over een toekomstige verzoening tussen Pakistan en Bangladesj. Sjeik Mujibs karakter en persoonlijk heid geven hoop dat zo’n verzoening mogelijk is. Het is onwaarschijnlijk dat de Pakistani’s Sjeik Mujibs besluit geen haat te koesteren hebben vergeten, of zijn verklaring direct na terugkeer in het vrije Bangladesj dat hij in feite geen haat koesterde. Ook gewone mensen in India en elders in de wereld vergeten dit soort grootheid niet. Zoals we allen weten zijn voorbeelden van de gemeen heid en dwaasheid van de mens niet zo moeilijk te vinden. Dat de mens ook re serves heeft van adeldom, zoals Sjeik Mujib heeft getoond, maakt het ons mogelijk te zien dat onze wereld on danks haar barbarisme goedheid kent en waard is om in te leven. Sjeik Mujib staat opnieuw voor belang rijke beslissingen. Hoe de voorgestelde berechting van Pakistaanse krijgsge vangenen op beschuldiging van oorlogs misdaden aan te pakken, is één ervan. Zijn houding en de houding van zijn collega’s, volgelingen en volk tegenover hen die betrokken waren bij de wonden die de bevolking van Bangladesj zijn toegebracht, zal van invloed zijn op het lijke woning, die toch veel te groot was een naaischool begon. Toen zij werd benoemd tot directrice van een bejaar dencentrum (Colllehiem?) in Kollum, waar d’r broer burgemeester was, werd de naaischool overgedragen aan mej. Posthuma. Een ander dochter was Max later bekend geworden als de gevierde schrijfster Max de Lange-Praamsma, o.a. van de Goud-Elsje serie. Of onder het dak van dit pand of misschien wel in de waranda, ook boeken geschreven zijn, is ons onbekend. Het pand ging in 1951 over in handen van de heer Alkema. Het heeft nu een tweeledig doel. Aan de ene zijde is het accountantskantoor W. de Boer, aan de andere zijde Assurantiekantoor Wester go. De heer Alkema meent zich te kun nen herinneren, dat de familie Praam sma een standbeeld( je) van een ruiter te paard, dat hier jarenlang in de gang stond heeft ten geschenke gegeven aan het gemeentebestuur. Is dit zo, dan is het beeld vérmoedelijk doorgegeven aan de Hendrik Nannesstichting, waar een dergelijk beeld in de hal staat (of stond?). Nu nog iets over de foto. De ze is genomen vanaf de Broerestraat. De ietwat romantische waranda zal wel dateren uit de tijd, dat het pand nog woonhuis was. De heer Alkema houdt er een soort privé-milieutuin op na. Gras en hagen worden niet geknipt en wat groeien wil groeit maar. Een prach- tich stukje wildernis en een eldorado voor vogels. De takken van de treurwilg, rechts behoren aan een boom op het achtererf van de Amsterdamse Bank, voorheen het Kantongerecht Bolsward. Geheel links hebben we nog net een kijkje op de Sneekerpoort. De vrouw met kinderwagen rijdt net Bosma’s vis handel voorbij. Het af geheelde gebouw is in Bolsward een van de meest monu mentale panden. In de veertiger jaren is ersprake van geweest, dat de ge meente het aan zou kopen om het weg te breken. Daardoor zou de mogelijk heid ontstaan de Kapelstraat door te trekken tot de Sneekerpoort. Er zou in de Broerestraat dan éénrichtingsver keer kunnen komen. Aangenomen werd toen, dat ook de „Capellepost” toen een bouwval, nu inmiddels keurig geres taureerd, zou verdwijnen en het RK Parochiehuis plaats zou maken voor een doorbraak naar het Laag Bolwerk, waar dan de Gysbert Japicxbrug zou komen naar Plan Noord. Men dacht toen nl. nog, dat het wel tot 1980 zou duren, voordat plan Noord I zou zijn volge bouwd. Het plan is niet doorgegaan. Achteraf gelukkig maar. Tot zover. Zo als u weet, zijn reacties uit de lezers kring steeds van harte welkom. Zo ook hier. hele subcontinent en misschien daar buiten. Bovenal willen de mensen van Bangla desj dat Pakistan beseft wat de aard van zijn optreden in het toenmalige Oost-Bengalen is geweest en dat dit land dit zomogelijk goedmaakt. Wat zal het volk van Pakistan daartoe brengen Wat kan Bangladesj doen en zeggen dat in het volk van Pakistan een ten dens teweegbrengt om te beseffen wat er verkeerd is gedaan? Zijn er ook on verstandige stappen die Bangladesj op grond van ongeheelde wonden zou kun nen nemen, die de zaak waar het om gaat verduisteren en tenslotte in het nadeel van Bangladesj zullen uitvallen? Voor de dwaasheden van het regime van Yahya Khan heeft Pakistan reeds een hoge prijs betaald, misschien de hoogste prijs die het kan betalen. Het heeft de bevolking en hulpbronnen ver loren van wat eens zijn oostelijke vleu gel was. Het geweten van gewone men sen overal ter wereld heeft over al die dwaasheden een streng oordeel geveld, terwijl hun sympathie en bewondering uitgingen naar Sjeik Mujib en de velen die naast hem stonden en leden. Afgelopen weekeinde hadden we op het TV-scherm de kans te gaan kijken naar een gespeelde reconstructie van de aanslag op Hitler en een reportage over het onbegrepen werelddeel India. Wij kozen het laatste en kwamen als reeds zo vaak enerzijds onder de indruk van de charme van dit land, maar moesten anderzijds constateren hoe vér deze cultuur wel staat van de onze niet alleen, maar hoe onoverbrugbaar ook de maatschappelijke inzichten en toestanden zijn, vergeleken met de onze. India en het nu aangrenzende Bangla desj worstelen met grote problemen en moet wel insider zijn om er wat zinnigs over te zeggen. Daarom had een recent artikel, ge schreven door Rajmohan Gandhi in het Indiase weekblad „Him- mat”, dat wij toevallig in handen kregen, ook onze grote belang stelling. De nog jonge, maar deskundige publicist schrijft: Om nog even in het oosten, maar nu het nabije oosten te blijven. Als ant woord op de Russische weigering Egyp te de gevraagde aanvalswapens te ver schaffen heeft de Libische leider Ga- daffi een onmiddellijk en algeheel sa mengaan tussen Egypte en Libië voor gesteld. Naar Gadaffi in een zondag rechtstreeks uitgezonden toespraak meedeelde, had de Egyptische presi dent, Sadat, al in februari na zijn be zoek aan Moskou - een voorstel daartoe in overweging genomen. Hij had echter gevraagd om een bekenktijd van vijf maanden, die eind juli afgelopen is. uitdaging en een flinke schok toen hij zei dat de eenheid van Europa afhing van de eenheid tussen Frankrijk en Duitsland. Ik besefte dat haat, wat ook het motief mag zijn dat er achter ligt, altijd een factor is die nieuwe oorlogen veroorzaakt. Ik aanvaardde die uitda ging omdat ik deel wilde zijn van de genezing van de wereld en niet van de ziekte.” De eenheid van Azië hangt af van de eenheid tussen Bangladesj, Inda en Pa kistan. Indien de wonden op ons sub continent genezen kunnen worden, zul len wij misschien getuige zijn van een begin van genezing voor het noorden, westen en zuid-oosten van Azië. Tot zover het Indiase weekblad.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1