Bolsward centraal in Gate Skroar „Het geluid der stilte” «K® il-- Wopke Bosch (Witmarsum Sa mal as de Dütskers it destiids dien ha, sil hy it wol net dwaen Fan stêd en lan Horror atleten succesvol Zilveren filmpjes Ünwaer bondsspaarbank bolsward iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii 5$ Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r- Hwat hat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worium en Wymbritseradeel, «r 1 i. - DINSDAG 1 AUGUSTUS 1972 111e JAARGANG No. 59 9> Schooltje en omgeving van een Koren Verhaal üs hjoed to sizzen Kwaliteit Radio Oranje Feestvreugde Niet tevreden Fotoboek WURK OAN DE WINKEL Effecten Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De totale verliezen in Indonesië zijn 74 gesneuveld, 16 vermist, 178 gewond. Abonnementsprijs 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Volgens een onder de thans afgezwaai de Amerikaanse soldaten gehouden en- quete is de Nederlandse vrouw huise lijk, proper, gezond,ijverig en verdraag zaam. Geen sleoh getuigenis. De heer G. van der Zee 45 jaar in het drukkersvak. Hij bleef steeds werkzaam in hetzelfde bedrijf, dat van P. de Jong, later overgenomen door A. J. Osinga. Precies 2 weken nadat het politioneel optreden in Indonesië was afgekondigd is dit gestaakt. Paarden tuigden langs de Marktstraat. Ie prijs Fries ras, Umoza van J. Bo- dema te Gensloot. 6e Beatrix II van J. Gietema te Exmorra. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) le week augustus 1947 Dit wordt de eerste grote productie van de E.O. met een regionaal karakter. Geen wonder dat men streeft naar kwa liteit! Naast de opname van de koor zang (reeds gereed) wordt gedacht (als alles vlot loopt en het weer geen spel breker wordt) aan twee weken opname en drie weken montage. De Sim wordt opgenomen op 35 mm band, bioscoop- formaat, hetgeen een mooier beeldkwa liteit garandeert en bevorderlijk is voor de kleurweergave en vastheid van beeld. Vermoedelijk wordt de film, die samen een vpl uur duurt en waarin o.a. ook de declamatie te beluisteren valt van de gedichten „Ik haw gjin hege kathe dralen” en „Jodenpost” (dus Fries zo wel als Hollands) en een uitleg wordt gegeven van de „hongerramen” in het stadhuis, uitgezonden in oktober a.s. De Evangelische Omroep, die ook in Friesland en met name ook in Bolsward veel aanhang en sympathie ondervindt, zou volgens ons best kunnen trachten de film te verkopen naar het buiten land, b.v. naar Suriname of Amerika. Nauwelijks nodig te zeggen dat de ca meraploeg het zal waarderen rustig en ongehinderd te kunnen filmen, evenmin dat men graag aller medewerking heeft. In deze film kan ook aï is dit niet de directe opzet van de E.O. geweest - een geweldig stuk „reclame” schuilen voor Bolsward. It himmelfjür Dat spjalt de left De tonger folget Nei in skoft. Elts is beducht Foair dit gefaer It hyt dérom Torjucht swier waer. De eleminten Lizze bleat In natürkreft Slacht op read. Wolken wurde Swier oerladen Foarmje dan har Springstof haden. It ünwaer komt En ünwaer giet Sa lang üs aide Wrald bistiet. gézinsbank zonder winstdoel It greatste forlies foar in minske is dat er himsels forliest. Het hoofd der school van Kubaard, de heer K. Meinema vertrekt naar Celebes. het zingen in de kerk. Na enige aarze ling besluit hij binnen te treden. Als het ware daar overrompeld doof de mssale koorzang wordt onze hoofdper- soon een ander mens. Hij ondergaat de zang en de gezangen woorden krijgen voor de kijker een extra demensie, als ze telkens heenwijzen naar of als het ware het antwoord zijn op bepaalde jeugdherinneringen. Op de geitenkeuring te Zaandam werd een melkgevende bok aangevoerd. Hot dier kreeg zelfs de kampioenstitel 1947. sfeer, rust en leefbaarheid vn Bolsward kreeg zijn plan al spoedig vorm. In het fotoboek ontroerde hem o.a. het gedicht van Johannes Couperus over de „Jodenpost,” herinnerend ook aan het oorlogsleed. Naast de gejaagdheid, de rust, was hier ineens het derde element: de oorlogsherinnering. Een andere scene, b.v.- te spelen in de woonkamer van het schooltje (of in de Izeren Kou)een echtpaar luisterend naar Radio Oranje. Bandopname met geluid zijn reeds voor handen. Er zijn reeds besprekingen met de Skotsploech om deze scene te spelen, vermoedelijk in Fries costuum, maar zonder een trek je aan de lange Goudse: immers in de oorlog was de tabak schaars. yn it N.W. <hel fan de Fryske klaei- boustreek, ensfh. De oanfrage foar tsjinne wurde by Direkteur (H.I.D.) De E.O., die toen reeds een aanvrag had ingediend om C-omroep te worden, wilde echter niet op deze lauweren bij voorbaat rusten. Men ging er gewoon van uit, dat het verzoek door de mi nister zou worden ingewilligd. Dit be tekende dat men zich toen reeds ging bezinnen op méér. Immers als de er kenning afkwam (en dit is inmiddels gebeurd) zou de omroep ook andere, b.v. documentaire en verstrooiende pro gramma’s moeten brengen. Zo kreeg televisie-regisseur Franz Arnold van Soest, nauwelijks thuis van zijn huwe lijksreis, de opdracht van het samen- zangprogramma in Bolsward „iets te maken.” De cameraploeg van de E.O. in actie op de Appelmarkt. Aan de camera de cineast Guido Paulusse, naast hem re gisseur Franz Arnolds, geheel links scriptgirl Hannie Rittersma en geheel rechts Henk Top, die te Witmarsum de Duitser speelde. In deze film spelen zowel „de koren” als „het koren” een rol. Om met de koren te starten: Reeds in februari j.l. werd door de E.O. (Evangelische Om roep) een samenzangprogramma van ongeveer 20 minuten opgenomen in de Martinikerk. Hier zongen de verenigde Friese koren onder leiding van Cor Bos ma met aan het orgel Teun Plomp. Een 300 zangers namen aan deze mas sale zang deel en het was toch wel een unieke prestatie dat zij dat stuit voor stuk deden in Fries costuum. Wel zel den zal er in de laatste jaren zoveel aan Friese klederdracht bijeen zijn ge weest. De productie met faciliteiten van de NOS opgenomen is op de ampex vastgelegd. De Evangelische Omroep, die steeds veel waardering krijgt van de kijkers en luisteraars voor haar koorzangpro- gramma’s, kon haar succes met deze opname verzekerd achten. In zijn geheel of in gedeelten uitgezonden zou het geen hier gebracht werd zeker indruk wekkend zijn. Om zich alvast enigermate te oriënteren kocht hij het bekende fotoboek „Boal- sert bisjoen en bisongen” en werd on middellijk getroffen door de rijkdom aan gedichten en foto’s. Hier waren materialen en, mogelijkheden genoeg. Kortom, de- heer Arnold nam de uit daging aan. Geconfronteerd met het nerveuze, jagende en jachtende leven in het westen enerzijds en daartegen over aangenaam getroffen door de Wy krigen fan de „Stichting ontwikke- lings. en saneringsfonds voor de land bouw,” koartwei meastal „O- en S.-, fonds” neamd in parsbirjocht oer de ek- stra wurkgelegenheit troch it subsidi- earjen fan de forbou fan agraryske bi- driuwsgebouwen. Yn it Skriuwen fan de minister van Sosiale Saken oan de Twadde Keamer fan de Steaten Gene- rael oer it twadde wurkgelegenheits- programma is meidield dat it Regear in bidrach fan 12 miljoen omearre hat foar subsydzje oan de forbou fan bi- driuwsgebouwen yn de agraryske sektor (dit is yn de praktyk aimeast oan de pleatsen) en dat it bistjüi fan de .Stich ting Ontwikkelings- en Saneringsfonds’ frege wurde soe inselde bidrach foar dit doel óf to sünderjen. Nou is f 12 miljoen in moai dofke, mar ek al net mear as in goune de man. Hawar, it bistjür fan it O. en S.-füns hat bislet- ten gjin né to forkeapjen yn dit stik fan meitsje, in hampelman to stypjen soe lyk stean mei goed jild nei kwea jild to smiten. In bitingst, dêr’t wy wol yrikomme kin- ne, allinne liket it üs ta, dat it net mak lik wêze sil hjir oan to jaen hwa ’t it nou krekt ütmeitsje sil, hokker boer kapabel is en hokker net. Wy hoopje alteast, dat men net allinne ofgcan sil op bihelle diploma’s. De iene kin mear mei de pange as de oare mei it jild en dat is hjir ek fan tapassing. Mei alle weardearring foar it lünbou- ünderwüs is it ommers sa: de iene kin mear sünder in diploma as de oare mei ien. Nou hinget it ek wer net allinne fan de boer, de ündemimmer óf, it bi- driuw dêr ’t it jild ynstutsen wurdt moat ek perspektyf ha. Dat yn de foar- nommen ynfestearing net subsydearre wurdte mei troch oare ynstansjes as it regear en it O. en S.-füns liket üs in ridlike eask. Ommers it soe net earlik wêze de iene fan twa wéllen ite to lat ten en de oare op in houtsje bite to litten. Is de bydrageregeling oan de iene kant dus biheind, oan de oare kant wurdt ek de romte jown. Praetten wy nils fan „de boer,” dit bigryp moat rom nom- men wurde. Ek in agrarysk leanb’driuw kin fan de regeling profitearje en ek ünderlinge helpforliening en gearwurk- jende forbannen ta eksploitaesje fan lanbouivurktugen. Om it hwat yngewikkeld to meitsjen: de regeling jildt ek foar it fomijen en/ of forbouwen fan hokken of skuorren foar mestkeallen, mest- en fokbargen, pikemesterijen, kalkoenefarms en hin- nehokken (foar hinnehAlderijen en brie- derijen) mar allinne yn gefal dy for- bouwingen ensfh. net in greater flier- oerflakte fan gefolgen ha. Hwat foar üs hoeke fan bilang is: de foarwearde is forfallen, dat de bydrage oan ündemimmers yn de glêskultuer yn de tünbou yn it noarden allinne jown wurdt as it oanbilangjende bidriuw leit yn ien fan de gl&stünbou-konsintraesjes Zaterdag j.l. hebben atleten van A.V.- Horror deelgenomen aan een interna tionale marathon in Oss, n.l. Chris Boes uit de Kuinre en Bennie de Vries uit Workum. Voor hen waren de 42 km. en 195 m. geen onoverkomelijk bezwaar. Wat het wel voor vele andere atleten was. 44 moesten de strijd voortijdig be ëindigen, hoewel zij allen toch getrain de atleten waren. Onder de uitvallers was ook Nederlands kampioen Geert Jansen. Chris Boes evenwel liep een prima race in een nieuw persoonlijk record van 2 uur en 55 min. en kwam als 21e binnen. Bennie de Vries kwam als 36e binnen in de tijd van 3 uur en 14 min. Winnaar werd een Fransman, 2e Theo v. d. Rak uit Oss. Er kwamen ruim honderd at leten aan de start. Als contrast met een toch wel trieste herinnering verschijnt dan ineens feest vreugde in beeld. Hiervoor is medewer king gevraagd van ’t gemeentebestuur uitsteken vlag, carillanspel, afzetting) en de Skotsploech (dansen voor het stadhuis). Bij goed weer, zal getracht worden a.s. donderdagmorgen deze sce ne op te nemen. In dat geval wordt er niet gedanst op het podium, maar vóór het stadhuis. Ook „Omke Romke” zal worden gevraagd medewerking te ge ven. Het zou fantastisch zijn als de „overburen” van het stadhuis vanaf minstens 11 uur eveneens de Friese of Nederlandse vlag zouden willen uitste ken. In dit geval niet de Bolswardse. Deze lijkt qua kleur (en adelaar!) bij Vluchtig kijken wat veel op de Duitse en dit zou voor kijkers elders in ons land en daarbuiten misverstanden kun nen wekken. Als vanzelf werd nu het „verhaal” ge boren. Een druk-drukdoende zakenman speelt in de gedramatiseerde documen taire (de heer Arnold spreekt zelf be scheiden van impressie) de man die meer wordt geleefd, dan dat hij leeft. Deze rol wordt niet gespeeld door een beroepsartiest, maar door een natuur talent, n.l. de heer J. D. E. Spiering van zakenman, n.l. de heer Spiering van Soest, directeur van een bekend gOlf- kartonfabriek. In het begin racet de man met een rot gang, de E.O. als zodanig onwaardig, door de Flevopolder. Zijn auto flitst als een schim voorbij. Plotseling een klap tegen de voorruit. Volgt close-up van een doodgereden vogel. Het had ook ’n mens kunnen zijn. Dit stemt onze haas tige reiziger tot nadenken. Hij doet het wat kalmer aan i en als hij niet lang daarna Friesland binnenrijdt, ervaart hij het landschap en het natuurschoon als bijzonder positief. Niet minder is dat het geval als hij (door een wegomlegging) in Bolsward terecht komt, het vriendelijke stadje, dat hem, de man die zich zelf en de auto over de toeren placht te jagen in het gevecht tegen de klok, in een wel dadige rust de gelegenheid geeft zich zelf weer te ontdekken. Hij denkt aan zijn jeugd, aan de oorlog, aan Bitter Een bittere oorlogsherinnering is wel het moment dat een Duitser en Cana dees ineens oog in oog staan en er schoten vallen. Deze scene zou j.l. vrij dagmiddag worden gespeeld in het ko renveld aan het weggetje naar het Menno Simonsmonument te Witmarsum. Naast „de koren,” doos ook „het koren.” Donderdagavond werd dit plekje ont dekt. „Dit is het!” aldus regisseur Ar nold. „Uniek” vulde script-girl regis- seuze Hannie Rittersma (gezien de naam van Friese komaf met ook Hes- linga’s in de familie) ogenblikkelijk aan. Henk Top speelt in deze scene in origi- de bevrijding Dan hoort hij zacht i neel uniform de ,mof” vandaar de helm. Het zijn deze flash backs, die momen teel als stukjes (veelal door amateurs en figuranten gespeelde) speelfilm worden opgenomen. Als we dit schrijven (donderdagavond) heeft cameraman Guido Paulussen van de N.V. Cinecentrum te Hilversum, voor dit doel speciaal aangetrokken, al heel wat meters film verschoten. Maar er volgt nog meer. Zo is Aldfeers Erf ge vraagd te mogen filmen in het antieke schooltje te Exmorra. Onze zakenman waant zich weer even een kind in de tijd van Aap-noot-mies. Het zou leuk zijn als er kinderen mee zouden willen spelen. Meisjes met vlechten en strik jes in het haar, jongens (niet met lang haar anno 1972!) in blauw geruite kiel of in elk geval kleren als uit grootmoe ders tijd en er een „echte” meester voor de klas zou staan. Als zodanig zou de heer IJ. Schakel zelf geen slecht figuur slaan. (Heeft intussen zijn medewerking als zodanig toegezegd. Red.). Bolswards Nieuwsblad in bydrage kin yn- de Haed Ingenieur fan de bidriuwsünt- wikkeling yn it amtsgebiet, dêr’t it bi driuw, dêr ’t de oanfrage foar ornearre is, yn leit. By de oanfrage moat oer- lein wurde: a. Bistek en tekeningen fan de foar- nommen ynfestearing en in spesifi- searre opjefte fan de kosten; b. De gegevens, dy’t nedich binne om ynsjoch to krijen yn de hjoeddeistige en takomstige ekonomyske posysje fan it bidriuw. Is men oansletten by in sintrale boek- halding of hat men in goede akkoun- tanttsjinst efter de han, dan sil dit léste gjin swierrichheit jaen, mar it li ket üs noch net sa ienfaldich oan dit léste punt op eigen houtsje to foldwaen. Wy moatte der wol efkes op wize dat it bistjür fan it füns op elk stuit, dat har der gaedlik ta foarkomt, de oan- fragemooglikheit ynlüke kin. It. aide sprekwurd: „Hwa ’t earst komt earst mealt,” is hjir fan tapassing. Hwa’t dus fan de regeling profitearje wol, moat dat net to lang yn him omgean litte, dan rint er it risiko om efter it net to fiskjen. Op ien aspekt wolle wy noch wize. It O. en S.-füns stelt it Steatsboskbihear op ’e hichte fan de adressen fan har dy ’t fanwegen it füns in bydrage krijs foar de bou of forbettering fan de bi- driuwsgebouwen. De direkteur fan it Steatsboskbihear hat it foech foar de oanklaeijng, it wer opknappen en/of it forbetterjen fan it lanskip bydragen ta to kennen yn de kosten fan de hiem- biplanting en hwat de walden oanbi- langet foar de byplanting fan de beam- wallen, dy’t tsjinje ta óffreedzjen fan de kavel. Dizze bydragen hingje óf fan de houtopstand, hwermei de byplanting ütfierd wurdt. Omaris leit de bydrage tusken de 30 en de 50% fan de kosten. saken, dat it giet dus nou dübeld op. Nou moat men ek wer net miene, dat it nou daliks fetpot is, hwant de wur- kingssfear fan de oant nou ta allinne foar it noarden omearre bydragerege ling ta forbetterjen fan de agraryske bidriuwsgebouwen is, mei it each op de takenning fan it subsydzje ütwreide ta de provinsjes Oerisel, Gelderlên, Sé- lên, Noard-Braban, Limboarch en de Iselmarpolders. Dat is foar dy nije mei- tingers fansels wol in- moai stik büter yn ’e brij, mar om’t it himd nou ienris neijer is as de rók, moatte wy wol hwat spitich feststelle, dat in bulte bargen noch altyd de drank tin meitsje. En sa is it hjirre dan ek. Hwat oan de iene kant as in ekstra dofke taskikt wurdt, wurdt oan de oare kant ütsmard oer in gans greater tal gadingmakkers. Om ta de saek to kommen: Mei elkoar is foar de ütfiering fan dit bislüt dus f 24 miljoen biskikber. De bydrage, dy’t men yn it kader fan dizzé regeling krije kin, birint 30% fan de goedkarde foamommen ynfestearingen foar for- betteringen. Sa’n bydrage kin maksi- mael f 8.000.- wêze, dat is wol de hals. Hwat wurdt nou krekt ünder forbette ring fan agraryske bidriuws gebouwen forstien? Koart sein elke forbouwing of nijbou, dy ’t der ta tsjinje kin, dat it komt ta mear efficiënt, dus foardie- liger buorkjen. Sa kin der bygelyks ek it forhurdzjen fan it hiem ta rekkene wurde en fierder alles hwat tsjinje kin ta mear rasjonele wurkmethoaden. Net elk en ek net yn elke sitewaesje kin men in birop dwaen op de regeling. In mannich fan de spulregels wolle wy hjir wol neame: Yn it foarste plak heart de ündemim mer in goed sifer to hawwen. Wy bi- doele dat er fakbikwaem wêze moat en genóch ündemimmerskapasiteiten ha moat om redelikerwize forwachtsje to kinnen, dat de forbettering ta syn rjocht komt en fortuten docht. Mei oare wurden: de boer moat in man üt- Dina Meek en haar vriendin keken donderdagavond maar wat vreemd op toen ze ineens een man op het Marktplein zagen met een Duitse oorlogshelm op en anderen met hen. Die man was echter heel gewoon Henk Top van het Centraal Productiebureau van de E.O. Hij moest heel wat spullen uit de auto naar De Wynberg dragen, w.o. deze helm en voor het gemak zette hij die maar even op. Zodoende. Ja, Bolsward staat een paar weken lang in de ban van <ie film, ook al merkt u dit zo dagelijks niet. Een cameraploeg is n.L druk bezig binnen- en buitenopnamen te maken in Bolsward zo geen speelse- dan toch een gespeelde semi-docinnentaire. Maar laten we bij het begin beginnen. Het korenveld bleek te zijn van de heer Wopke Bosch van de Aid Ryd 25 dlie desgevraagd anmiddelüjk bereid was medewerking te verlenen. ,Sa mêl as de Dütskers it destiids dien ha, sil hy it wol net dwaen!” aldus de heer Bosch, die blijkbaar in de Cana dees anno 1972 alle vertrouwen hdd. Ook elders is de medewerking alom en enorm. De Rijkspolitie te Bolsward was b.v. bereid de filmploeg te escorteren en een heuse karabijn in bruikleen te geven. Toen dit op het laatste moment moest worden afgelast nam de Rijkspolitie te Witmarsum spontaan deze taak over (zie elders in dit blad). i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1