België treurt heengaan Paul om Henri Spaak De foto de week van Rond de lijmpogingen in Den Haag Gabe Skroar i I Egypte gaat nieuwe koers varen De macht van DS 9 70 eerder toe- dan afgenomen I I o tl Bolsward Parkeermeters langs Marktstraat Orgelconcert Feike Asma in Martinikerk Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll en op Broereplein WEEST RENTEBEWUST’ NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR 3E I 1*1*1* f* i.*J *i I r* I I*!* NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STICHTING SPAARBANK STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 31 „HARLINGEN” *l*l*l*i*l*l*l*W*l*^^ 111e JAARGANG No. 60 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 e Amerika Egypte 4.^1 Misdaad Vietnam Breuk Ierland Hwat hat üs hjoed to sizzen Lybië Rusland met Advertentieprijs: 20 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,15 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Vanuit Witmarsum zal binnenkort vrachtautodienst op Leeuwarden den ingesteld. een wor- zich af, waarom zo lang getreuzeld om eindelijk eens in te grijpen. As men it lok mei hat, ken men efter it net noch fisk fange! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA n.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18,30 uur 2660 of 2335 (05157) le week augustus 1922 Deze week zal duidelijk worden of de „lijmen-om-te-breken-theorie” klopt. De Better in libbètn fol toloarstelliingen, as in libben sündier idealen. Bolswarils Nieu wshla Wymbritseradeel. Adviseur Scholten in de politieke arena De gemeente Hennaarderadeel vraagt prijsopgaaf voor levering van 15000 st. baggelaar, 3000 lange turven en 200 hectoliter geklopte cokes voor het ge meentehuis en de 4 Openbare scholen in de gemeente. Egypte heeft in deze dagen van her oriëntering echter nóg een ijzer in het vuur. Hij hoopt op een samengaan met Lybië. Het land zou er wel voor voelen. Het zou tot een fusie moeten komen met Kairo als hoofdstad. Het land zal de Mohamedaanse leer als staatsgods dienst moeten aanvaarden. Nu moet men uit de ietwat trieste af tocht van de Russen uit Egypte ook één gezamenlijke kandidatenlijst op te stellen. Zo is het oog nu andermaal gericht op de afvalligen van DS’70. De macht van Drees en De Brauw lijkt - hoe paradox aal het moge klinken - na hun macht alleen maar te zijn toegenomen. weer niet afleiden dat dit land alszo- danig op retour is. Integendeel. Nimmer is bijv, de Russische Marine zo sterk en gevechtsklaar geweest als vandaag de dag, schreef de opperbevel hebber van de zeemacht, admiraal Gor- sjkow, zondag in het partijblad Prawda. Nieuw materieel en technische voorzie ningen hebben de kracht sterk opge voerd. De aanwezigheid van Russische oorlogsschepen op de wereldzeeën vormt volgens de admiraal een indrukwekkend afschrikmiddel tegen elke onverhoedse aanval op de Sowjet-Unie of haar bond genoten. Kemduikboten met ballistische projectielen vormen samen met de stra tegische raketstrijdkrachten de voor naamste afschrikking. Zondag was het in de Sowjet-Unie de dag van de Ma rine. In Amerika gaat de machine van de presidentsverkiezing eerlang op volle toeren draaien. Het gaat niet altijd ge stroomlijnd en de teleurstellingen wor den de politici niet gespaand. Zo heeft senator Thomas F. Eagleton zich terug getrokken als kandidaat van de Demo craten voor het vicepresidentscha.p. Se nator George McGovern verklaarde op een persconferentie in een van de se naatsgebouwen dat beiden tot de con clusie waren gekomen dat Eagletons terugtrekking het enige middel was om een nóg grotere verdeldheid in de par tijgelederen te voorkomen. McGovern legde er keer op keer de na druk op dat Eagletons medische ver leden (hij werd twaalf jaar geleden drie keer wegens depressies psychiatrisch behandeld) geen overweging was ge weest, maar dat het debat over deze kwestie de essentiële problemen van de aanstaande verkiezingscampagne dreig de te overvleugelen. De laatste weken wordt Tsjechoslowa- kije geteisterd door nieuwe politieke processen. Ondanks de belofte van par tijleider Husak, dat geen Tsjechen voor hun liberale gezindheid en steun aan Dubcek zouden worden bestraft, zijn in vier recente processen reeds 28 mensen tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld. Hun „misdaad” bestaat uit het feit dat zij vorig jaar, tijdens de verkiezingen in Tsjechoslowakije, via pamfletten hun landgenoten er attent op hebben willen maken, dat in dat land, ook na de Rus sische invasie, formeel nog steeds het grondwettelijk recht op kandidaatstel ling bestaat en men niet zonder meer die der partij behoeft te accepteren. Met dit ietwat trieste bericht moeten we dimaal onze rondblik besluiten. 1 regeringskasteel dan voor minstens nog één jaar blijven bemannen. De hoop dat mr. Scholten slaagt, leeft zeker ook bij de op politieke rust ge stelde CHU-fractie en bij het over gro te deel van de KVP-fractie. Er is maar een handvol KVP-ers dat bewust op een confessioneel minderheidskabinet wil aankoersen, daarmee de weg banend voor de komst van oppositieleider Den Uyl (PvdA) op het Catshuis, inhaerent aan het herstel van.de oude rooms-node coalitie, die reeds vóór de verkiezingen in een aantal regeerafspraken zou moe ten worden verankerd. Hoe kijkt men er intussen bij de eigen partij van de formateur-premier tegen aan? Aanvankelijk riep AR-fractielei- der Aantjes uit, dat hij door de onver wachte move van de VVD-partners wei nig begrip en nog minder enthousiasme kon opbrengen. Hij zou de lijmpoging echter niet saboteren. Later realiseerde hij zich dat zijn af werende opstelling door WD en DS’70 zou kunnen worden aangegrepen om een mislukking van de lijmpoging op de AR af te schuiven. En dan niet al leen op de AR-minister Boersma (lonen/ prijzen), maar op de gehele AR. Daar om heeft Aantjes inmiddels laten we ten ook zeer serieus en construktief aan het lijmwerk te willen meedoen. Lukt het, dan heeft dit voor alle drie de con fessionele partijen het voordeel dat men na het onpopulaire orde op zaken stel- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Vietnam vormt (helaas) ook een weke lijks terugkerend ingrediënt in ’t menu. President Nixon’s voornaamste advi seur Henry Kissinger heeft een nieuwe ronde van geheime besprekingen ge houden met Noordvietnamese vertegen woordigers in Parijs, aldus heeft het Witte Huis bekend gemaakt. Kissinger, die moet trachten een oplos sing te vinden voor de huidige impasse in het Vietnam-overleg, sprak met de voornaamste Noordvietnamese onder handelaar in Parijs. De openbare Pa- rijse vredesbesprekingen worden hervat op 13 augustus. De nieuwe bespreking was evenals de 14 andere ontmoetingen die Kissinger met de Noordvietnamezen had, in het geheim voorbereid. Het nieuws over de besprekingen werd uitsluitend door het Witte Huis bevestigd. Noordvietnamese functionarissen weigerden het te ont kennen of te bevestigen. De opdracht van Kissinger is onder meer te peilen of de Noordvietnamese regering onder bepaalde omstandighe den bereid was de militaire en politieke aspecten van een eventuele vredesrege ling gescheiden te houden. In het memorandum wordt gezegd dat Egypte nu ernst wil maken met de op bouw. „Wij willen de infrastructuur verbeteren, de industrie uitbreiden en de landbouw moderniseren. Deze op- bouwperiode zal veel tijd vergen, maar Egypte is bereid zich deze tijd te gun nen, aldus de ministeriële mededeling. De ambassadeurs wordt op het hart ge drukt de Westeuropese regeringen te overtuigen van de serieuze Egyptische bedoelingen en deze regeringen er op te wijzen „dat West-Europa deze kans met beide handen moet aangrijpen”. In het memorandum wordt verder ge zegd dat binnen het jaar een totale breuk met Moskou kan worden ver wacht. De kansen op een oorlog met Israël worden zeer klein genoemd, hoe wel in de toekomst om propagandisti sche redenen wel nog openlijk met een nieuwe strijd zal worden gedreigd. President Sadat wil nu met alle energie zijn land tot bloei brengen en heeft daarvoor als partner de Euromarkt uit verkoren. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft destijds te Bolsward in de roemruchte dagen, van de Europa-één stemming, die de aandacht van heel het westen trok, verwoede pogingen gedaan de Belgische voorvechter van de eenheidsgedachte, Paul Henri Spaak naar hier te halen. Het is niet gelukt, maar we herinnerden het ons weer toen we dezer dagen het overlijdensbericht van deze socialistische staatsman lazen. Hij is op 73-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Brussel overleden. Hij was onder meer zes maal minister van buiten landse zaken. Gedurende de oorlog verbleef Paul Henri Spaak in Londen, waar hij één der oprichters van de Benelux was. Ook behoorde hij tot de oprichters van de EEG. Spaak was de eerste voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De laatste jaren had hij zich uit de politiek teruggetrokken. In de politiek is alles mogelijk. Dit is het enige houvast dat de doorsnee kiezer - „de man in de straat” - rond de nu ruim twee weken durende kabinetscrisis geboden kan worden. Het uitleggen en verklaren van het ondoorzichtige Haagse politieke schaakspel moet wel met deze constatering aanvangen, omdat anders elke logica in de ontwikkelingen zoek is. Waarom immers verkettert VVD-fractieleider Wiegel na de „nacht van Drees” eerst een week lang het afvallige DS’70 en komt die zelfde Wiegel plotseling daarna als eerste met grote potten lijm het Binnenhof opdraven, in zijn kielzog tot zijn verrassing en vreugde gevolgd door de grijze, bedachtzame CHU-fractieleider Tilanus. ML g ft 1 i ft Onder ausipiciën van de Stichting Or- gebcentrum wordt op dinsdag 8 augus tus a.s. in de Martinikerk te Bolsward een orgelconcert gegeven door Feike Asma. Het programma dat zal worden uitge voerd vermeldt: Passacaglia in c, J. S. Bach; Sonate in d, A. Mailly; Bourree en Gavotte, G. Martini; Choral 1972, J. Bonefaas; Preludium en koraal Ps. 68, J. Zwart en Finale Psalm 72, Feike As ma. Aanvang 20.00 uur. „De tiid haldt gjin skoft” en voor die kroniekschrijver van hetgeen zich op buitenlands erf afspeelt is geen vacan- tie beschoren. Telkens is er wel weer een nieuw facet. Behalve het heengaan van Spaak werd, de afgelopen week vooral die aandacht gevestigd op de her oriëntering van Egypte. De Egyptische president Sadat heeft na het uitwijzen van de duizenden Russi sche militaire adviseurs uit zijn land zijn hoop n.l. gezet op de Euromarkt. Van de rijke Euromarktlanden verwacht Sadat een dusdanige grote financiële en economische hulp dat ten slotte van de Russische ontwikkelingshulp kan worden afgezien. Deze nieuwe koers is neergelegd in een memorandum van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat aan alle Egyp tische ambassadeurs in de West-euro- pese hoofdsteden is toegestuurd. B. en W. maken bekend dat de paar denmarkt zal worden gehouden op maandag 21 augustus. Doet Wiegel nu louter en alleen lijm pogingen vanwege de 70 miljoen gul den, die de minister van financiën nog in zijn achterzak bleek te hebben zit ten? Zeventig miljoen, waarmee alsnog de DS’70-ministers Drees en De Brauw moeten worden „teruggekocht”. Daar moest anders wat anders achter zitten, redeneerden de befaamde „politieke waar nemers”. En zo werd al spoedig de theorie opgezet, dat Wiegel slechts wil de lijmen om te breken. Daarmee werd bedoeld: De WD gaat er vanuit dat de lijmpoging mislukt en grijpt dan de oorzaak van de mislukking aan om zich van de drie confessionele partijen (KVP, AR en CHU) los te maken. Die oor zaak zou immers zonder twijfel het niet op te lossen conflict over de te voeren loon- en prijspolitiek zijn. De VVD zou dan in de komende verkiezingsstrijd niet minder luidruchtig op dit onder werp kunnen tamboeren dan DS’70. Bovendien zou het dan resterende con fessionele minderheidskabinet reeds in november - en niet pas in het voorjaar - nieuwe verkiezingen moeten houden. Ook wat dat betreft zou de WD dan haar zin hebben gekregen. Deze over wegingen zouden de WD tot haar lijm poging hebben bewogen enniet de toe vallig gevonden 70 miljoen, aldus de waarnemers.. De opvoering van Fryske Trou in het Park ontmoet bij de raad veel kritiek. Men vreest dat het groen zal worden vernield. Hadden we verleden week een foto van een viaduct in de hier en daar verhoog de Rijksweg 43, deze foto lijkt bijna een vervolg. Het is echter meer een toeval ligheid. Deze foto werd gemaakt door de heer T. Siemonsma, op een geheel ander tijdstip dan de heer Bangma. Ze hebben niet van elkaar geweten. Hier zien we het brugwachtershokje bij de nu dubbele brug over het Kruiswater. Links is de richting Sneek. Hier staan de afsluitbomen. Vandaar draait de brug dus omhoog. De brugwachter moet wel een goed en verheven uitzicht hebben. Hij is in no- vembermaand vast en zeker de eerste die de stoomboot van Sint Nicolaas ziet aankomen en tevens degene, die de goedheilig man op zijn wenken bedient. De bomengroep geheel links achter de meest linkse afsluitboom is de locatie Spreeuwenstein. Precies tussen de beide afsluitbomen in ziet u het silhouet van de boerderij Cnossen van de heer D. El- zinga, de vorige maal ook al genoemd. Op de originele foto, die bijzonder scherp is, ontdekken we tussen de recht se ophaalboom en het wachthokje, rechts van het midden het vriendelijke torenspitsje van Wolsum, geheel rechts direct tegen de leuning van de trap het stompe torentje van Westhem, maar bij de reproductie in de krant zult u die tevergeefs zoeken*. Het is raar, maar waar, er gaat altijd veel van de charme van een foto ver loren bij het procédé van het kranten raster. Overigens is het een prima foto met een voortreffelijk lijnenspel, de speelse trap naast het meer strakke be ton en dan de bomen, die als priemen omhoogspietsen. Normaal heeft de brugwachter het niet zo druk, maar wel kwamen er deze zo mer aanmerkelijk meer pleziervaartui gen dan de laatste jaren. In juli-augus- tus moest de brug per dag wel een keer of twintig omhoog, zo vertelde ons me vrouw Nijdam, ook al weer op een mo ment, dat haar man Jaring druk aan het brugophalen was. De familie Nij dam doet dit nu al weer een jaar of drie. Voorheen was dit fam. Schippers. Slierten auto’s hebben deze zomer de brug gepasseerd, auto’s van vele na tionaliteiten. Als straks de verdubbe ling van de weg compleet een feit is, zal het nog wel drukker worden. De scheepvaart is in hoofdzaak een kwes tie van de zomer. In de winter gebeurt het wel, dat de brug maar eenmaal per week open hoeft en als koning Winter zijn koude adem over het water blaast, tot dat dit verstijft en alle scheepvaart gestremd wordt, kan de brugwachter wel vacantie gaan nemen. B. en W. van Henaarderadeel vragen ’n gemeentereiniger met als standplaats Spannum op een salaris van f 520- per jaar, benevens deel van de opbrengst der verkochte faecaliën. Sollicitanten mogen niet ouder zijn dan 40 jaar. man die het bewijs mag aandragen is mr. Y. Scholten, een CHU-er, die na zijn kortstondige ministerschap (justi tie) in het kabinet-Marijnen, de politie ke arena verliet en sindsdien buiten de partijpolitieke woelingen van alle dag heeft gestaan. Formateur Biesheuvel trok hem aan als „adviseur” met geclausuleerde taak opdracht, teneinde zelf zijn handen niet aan het lijmwerk te hoeven bevuilen. Mocht mr. Scholten tegen ieders ver wachting zijn taak succesvoi beëin digen, dan nog is er voor de liberalen geen man overboord. Zij kunnen het In Ierland is de zaak met harde hand door de Britse militairen aangepakt en zo het lijkt met succes. Barricaden werden opgeruimd en tot een massale botsing kwam het niet. Als dit nu in derdaad de oplossing blijkt, vraagt men van het aantal meters op andere plaat sen in het centrum moet worden over gegaan. Voor het nemen van de proef is de aanschaffing van 47 meters nood zakelijk. Dit brengt een uitgaaf ziich mede van f 24.914,70 inclusief het aanbrengen in de stoepen en omzetbe lasting. Gezien de ervaringen in andere gemeen ten kan gesteld worden, dat de jaarlijk se lasten van de parkeermeters door de opbrengsten hiervan warden gedekt. B. en w. stellen voor tot beschikbaar stelling van het bovengenoemde krediet ad f 24.914,70 over te gaan. len in de begroting 1973 de kans krijgt iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin om in 1974 en 1975 de kiezer nog wat aangenamers dan bezuinigingen en be- 1 lastingverzwaringen te presenteren. Bo vendien zouden de confessionelen dan in alle rust kunnen werken aan hun fusieplannen en niet holder-de-bolder hoeven pogen binnen enkele maanden De voortdurende toeneming van ’t aan tal auto’s, ook in Bolsward, brengt met zich mede, dat het parkeren, speciaal in de binnenstad moeilijk wordt. Het komt veelvuldig voor dat de z.g. kort- parkeerders niet terecht kunnen omdat alle plaatsen door de z.g. langparkeer- ders worden ingenomen. Teneinde in deze tot een probleem uit gegroeide situatie verbetering te bren gen hebben b. en w. getracht parkeer terreinen te creëren, liefst niet te ver van het centrum verwijderd. Nu op een aantal plaatsen parkeerterreinen zijn gerealiseerd hebben zij zich, daartoe aangezet door de verkeerscommissie, beraden over de vraag of het niet ver standig zou zijn, teneinde de binnenstad beter bereikbaar te maken voor de kort parkeerders, het parkeren aan een be paalde tijd te binden door middel van ’n parkeerschijf (blauwe zone) of par keermeter. B. en w. menen dat het aan beveling verdient om een proef te ne men met het plaatsen van parkeerme ters - welke naar hun mening de voor keur verdient boven de parkeerschijf (blauwe zone) - op het Broereplein en op het Marktplein. Wanneer gunstige ervaringen met deze proef worden opgedaan zou kunnen worden overwogen of tot uitbreiding ■u o o o o o o o o o o o o o o o O o Q

Bolswards Nieuwsblad nl | 1972 | | pagina 1